Zierikzeesche Nieuwsbode abonnemen1 Maandag 25 Aug. 1924 zierikzeesche courant. Bekendmaking. Kermis te Zierikzee. HET IDEALE KINDERV0ED5EL Pry» per 6 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afaonderiyke nummer» 5 cent. Vereohynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIÊNi van 1—6 regel» 60 ot». van i regel» en daarboven 20 ot». per regel. Beolame» 60 ot». p. regel. By contract belangrijke korting. 80ste JAAKGANG. - No. 11124. [nz™dln« °p d«n d»s Oir. i J. DE LOOZE Jr. UH|.-fMuf. U J. KOSTEN. v00r Gavond-n voorwerp'n: Een zilveren broche; een kinderhoed; een band van een damesmantel; een por- temonnaie met geld; een boord; een handtasebje; een touw; een vest; sleutels. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BURGEMEESTER 8n WETHOUDERS der gemeente Zibrikzes brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in verband met de om standigheid dat 31 Augustus dit jaar op een Zondag valt, naar de mee ing van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, voor feestelijkheden ter viering van den aanstaanden verjaardag van Hare Majes teit de Koningin, 1 September a.s. ware te bestemmen. ZiSMKcii, den 25 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee A. J. F. FOKKER VAN CRATESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burcem. .P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikeee maken bekend, dat de gewone JAARMARKT of KERMIS alhier zal aan vangen op Maandag 1 September e.k. en elr dagen duren zal; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, hemen enz. moet geschieden met vrechtvrge brieven, in te senden aan den Marktmeester, den heer H. VAN DUKE Jz Oude Heven A 341, alhier; en dat geen hardloopers, kwakzalvers, berenleiders, planeetlszsrs en dergelijken op de kermis sullen worden toegelaten. Zliairzw, 25 Augnetus 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATKSTETN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. F. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITEWLAND. De gifgasoorlog. In het rapport van de commissie van den Volkenbond benoemd om een onder zoek ln te stellen naar de uitwerking van ontdekkingen op soheiknndlg ge bied in toekomBtlge oorlogen wordt de mogelijkheid uiteengezet van het gebruik van giftgaa en van ziektekiemen. Een afeohrlft van dit rapport ia te Londen ontvangen. De opzet la, om een zoo groot mogoiyke bekendheid to geven aan do veraohrikkeHjke mogelijkheden van een toekomatlgen oorlog en aan de openbaro meening van de geheele wereld de uitwerking te toonen die zon worden verkregen door de meest kraohtdadlge vernielingemiddelen die in don modernen oorlog de moderne wetenaohap veraobaft. Het rapport doet het denkbeeld aan de hand dat alle volkeren zloh bewnat worden van den vollodigen omvang van het gevaar, dat hen bedreigt. Een treffende beaohrljvlng wordt ge geven van een gifgasaanval op een stad ln do toekomBt. Het gas, dat gebruikt zon worden, zegt het rapport, zou niet noodzakelijk een moeten zlja, dat de menBohelüke wezens aleohts tijdelijk maohtelooa zon maken, daar toch het doel zon zijn om eon verdere geBOhikt- held tot den aanval te belemmeren of te vernietigen. By het begin van den laatsten oorlog waren er ongeveer 30 verutikkende gassen bekend, terwyl er thans meer dan 100 bekend zyn. Het chemische wapen, zooals dat In don laatiten oorlog Is gebruikt met toenemenden omvang en met onmiskenbare uitwerking, ver oorzaakt zeer verschillende physlologi- »ohe verflchynselen. Er ztfn geen be rekenbare grenzen voor zijn maoht, zijn uitwerking en zyn variëteit evenmin als daar grenzen z(jn voor de artsenyicer of eenige andere tak van scheikunde. Ofschoon zyn zeer ernstige uitwerking op onbeschermde menschen kan worden beperkt door gepaste beschermende maatregelen, moet het vraagstuk van de bescherming van de burgerbevolking nog worden opgelost. Daar de onheil brengende gassen geregeld ln vredes- tUd worden gebruikt, staat het schei kundig wapen ter beschikking van Iedere groote industrieele mogendheid die chemische fabrieken bezit. Ken woelige Byksdagzlttlng. De Duitsche Rijksdag is Vrijdag bij eengekomen om de verklaringen aan te hooren van rijkskanselier Marx en zijn mede-gedelegeerden ter Londensehe con ferentie. Maar ook niet meer dan bijeen gekomen, van aanhooren was geen sprake. Al dadelijk bij de opening van de zitting beletten de communistische leden den rijkskanselier het spreken. Mis schien had de president handiger gedaan door deze warhoofden, wien „niets te mal is", maar eerst zich moe te laten schreeuwen, maar de president meende krachtdadig te moeten ingrijpen en stuur- d© e©n der ergste belhamels weg. Zonder resultaat natuurlijk. Want de dappere voorman der communisten, die nu natuur lijk bij al zijn kornuiten de held van den dag is, bleet rustig zitten. Het regle ment van orde immers geeft den voorz. geen recht tegen een onwillige geweld te laten gebruiken en dus kon men zon der gevaar weerspannig zijn. De geschie denis eindigde met de sluiting van de Rijksdagzitting en hare verdaging. De ge- heele middag was met dit incident ver loren gegaap. Intusschen ernstiger dan het wezen- looze gedoe van de communisten is het geknoei van de Duitsch-nationalen, om trent wier houding allerlei tegenstrijdige geruchten gaan, maar die „officiéél" dan toch volhouden ziclh tegen de goedkeuring van de Londensehe besluiten te verzetten, in de hoop wellicht zoo eenige concessies van de regeering te kunnen afpersen. En de ervaring heeft nu eenmaal geleerd, dat men niet van alle partijen, die thans achter de regeering staan, kan verzekerd zijn, dat ze vast in hun schoenen staan als het er omi gaat zich tegen Duitseh- nationale. afdreigingspogingen te verzet ten. Alleen de zekerheid dat eenig tege moetkomen op binnenlandsch politiek ter rein aan de Duitsch-nationalen de soci aal-democraten in de oppositie zal bren gen, zal wellicht de zwakke broeders in de regeeringscoalitie in dit geval de noo- ddge kracht geven. Zaterdagmorgen os de Duitsche rijks kanselier er toch in geslaagd zijn rede in den Rijksdag te houden. Althans de draadlooze dienst zendt er een over zicht van. De heer Marx bracht hulde aan de onpartijdige objectieve leiding van de conferentie door den Engelschen premier en wees er in het bijzonder op, dat de Duitsche delegatie géén ultima tum was gesteld of gedwongen was xets aan te nemen. Tevens legde hij den na- ïdruk erop, dat de onderhandelingen ge voerd waren in een geest van volkomen, gelijkheid. De delegatie beroemde zich niet op hetgeen te Londen bereikt is. Evenals het geheele Duitsche volk had zij vóór alles gewild Duitschland van de bezetting te bevrijden. Voor het eerst sinds den oorlog was er weer een geest geweest van streven naar overeenstem ming en de ernstige wil om te komen tot een vredelievende regeling van den toestand. De Duitsche delegatie heeft de voorstellen inzake de ontruiming aange nomen, omdat zij inzag, dat de voordee- len de nadeelen overtroffen, vooral daar aanwijzingen waren, dat de ontrui ming toch nog spoediger zou plaats hebben. BINNENLAND. De Tarlefwet. Wij vernemen, aldus het „Hdbl", dat men op het departement van Financiën, om tegemoet te komen aan door belang hebbenden geopperde bezwaren tegen het ontwerp-Tariefwet, zoodanige wijzigingen voorbereidt, dat verschillende artikelen, die vroeger belast waren en in het ont werp vrij zijn gegeven, toch weer be last zullen worden met 5 pet. iof 3 pot. De salarisherziening van het Ryks- personeel. Het Comité van neutraal overheids personeel (C.N.O.P.) en het Comité ter behartiging van de algemeen® belaDgen van overheidspersoneel (A C.O.P.) heeft een manifest aan de Nederl. burgery gericht, waarin zy schrijven: Terwijl sinds September 1922 het duurtepeil zich met groote hardnekkig heid handhaaft, heeft het overheids personeel aderlatiDg op aderlating moe ten ondergaan. Zy werden de slachtoffers eener stelselmatige sluitpostpolltlek. Zóóver heeft men durven gaan, dat minister Coiyn in de Kamer en in zyn bekende Bilthovensche rede moest erken nen, dat de salarissen reeds beneden het behoeftepeil waren neergedrukt en eerder voor verhooging dan voor ver laging in aanmerking moesten komen. Zyn da ambtenaren dan paria's onzer samenleving, dat een dergeiyke politiek mag en kan worden gevoerd Wil men dan met alle geweld den goeden naam, welken het overheidspersoneel geniet, doen plaatsmaken voor de slechte repu tatie van sommige buitenlandsche amb- tenaarscorpsen De boog kan ook te strak gespannen worden. De regeering schijnt door te willen zetten. Zy heeft den minister van marine belast met nienwe salarisverlagingen voor te be reiden, tengevolge waarvan na alle mogelijke andere ver slechtingen al» een aanmerkeiyke werktyd-verlenging etc voor gehnwden en kostwinners het loon peil 231/, pot. lager zal moeten worden, dan in Maart 1919, by vergeiykbare dnurte werd vastgesteld, terwyl voor de ongehnwden geen enkel limiet in acht genomen sohy'nt te zullen worden. Zoodanige kortzichtige politiek van de Nederlandsche regeeriDg moet van on- berekenbaren invloed op de dienst- prestatie der ambtenaren zyn en het ia daarom, dat ondergeteekenden op tredende namens de twee grootste alge meen© comité's t.w. het comité van Neutraal Overheidspersoneel en het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel een beroep doen op de Nederl. burgery, om met de ambtenaren samen te werken, ter voorkoming van onheil, dat den ambtenaarsstand en dus ook den dienst staat te worden toegebracht. De Bywlelbelasting. Het hoofdbestuur van den NecL Land- arbeidersbond had in een b'rief aan den Minister van Financiën verzocht te be vorderen, dat ook een kosteloos rijwiel- merk wordt uitgereikt aan losse arbei ders, van wie vaststaat, dat zij voor de uitoefening van hun beroep een rij wiel noodig hebben of noodig hebben voor het vinden van werk. De minister heeft geantwoord, dat losse arbeiders van de gunstige bepaling niet zijn uitgesloten, mits zij slechts kun nen aantoonen, dat zij geregeld meer dan een half uur gaans moeten afleggen, vóórdat zij de plaats- bereiken, waar zij hun werk verrichten. De uitreiking van een kosteloos merk kan evenwel niet geschieden aan die arbeiders, die een rijwiel niet noodig hebben voor de uit oefening van een beroep, maar het wen- sehen te bezigen voor het zoeken van werk. In dat geval toch zou elke oon- tröle onmogelijk zijn. De verkoop van „Het Vaderland". Naar „Het Volk" verneemt, zai in ver band met den verkoop der „Vaderland"- aandeelen van den beer Kröller aan den heer Nijgh, de algemeene hoofdredacteur van „Het Vaderland", de heer A. A. Humme, 'binnenkort als zoodanig aftreden. De politieke hoofdredacteur, de heer A. A. Roodhuyzen, blijft aan genoemd or gaan medewerken. Aangekocht is perceel Parkstraat 27 te 's-Gravenhage, welk per ceel gelegen is naast de bureau's van „Het Vaderland". In het nieuw aange kochte perceel zal worden gevestigd de redactie van de eveneens aan den heer Nijgh behoorende, thans aan de Luther- sche 'burgwal te 's-Gravenhage gevestigd zijnde „Nieuwe Courant",, welk orgaan voortaan zal worden gezet en gedrukt aan „Het Vaderland". Nederl.-Indiscbe leening. Het bekende Nederlandsche bankcönsor- tium bericht, dat de inschrijving op f 75.000.000 6 o/o obligaties der Neder- landsch-Indische leening 1923, D, in stuk ken van f1000 en f500, tegen den koers van 97i/i °/o bij de kantoren van zijn leden wordt opengesteld op Vrijdag 29 Augustus 1924 van 9 uur v.'m'. tot 4 uur n.m. De uitgiftekoers is voor Nederl.- Indië vastgesteld op ÏÖO o/öDe betaling der toegewezen schuldbewijzen moet ge schieden ten kantore van inschrijving op Dinsdag 16 September 1924 tegen ihont- vangstneming van recepissen, die zoo spoedig mogelijk kosteloos tegen de di- finitieve schuldbewijzen zullen worden verwisseld. De elfde Nederlandsche Jaarbeurs. Van 9 tot 18 September wordt te Utrecht de elfde Nederlandsche Jaarbeurs gehouden, die weer internationaal zal. zijn. Aan een drukwerkje, dat door het secretariaat der jaarbeurs wordt ver spreid, is het volgende ontleend De vooruitzichten voor de elfde beurs zijn zeer bevredigend. Het Jaarbeursge bouw is nagenoeg geheel gevuld en men zal weer op het Vreeburg eèn terrein noodig hebben voor het opstellen van de tijdelijke, houten monsterkamers. Belang rijke industrieele ondernemingen, die aan de vorige beurzen niet hebben deelgeno men, hebben zich thans weer voor deel- ming laten inschrijven en de algemeene vooruitzichten zijn zeer gunstig. Zoowel van 'binnenlandsche als van buitenland sche zijde is de belangstelling toenemen de, ook van kooperszijde, hetgeen blijkt uit de inlichtingen, d;,e ten onzent in gewonnen worden omtrent speciale ex cursies, die uit het bu'tenland de- Jaar beurs zullen bezoeken". Uit verdere mededeelingen blijkt ,dat ook thans de gebruikelijke faciliteiten ten aanzien van spoorbiljetten en toegangs kaarten van kracht zijn. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Dinsdag 19 Aug. j.l. werd de door den Raad van Beheer der Wa terleiding-Mij. „Schouwen—Duiveianl" uit geschreven vergadering in het hotel „Juli ana" gehouden. Behalve dien Raad waren bijna alle burgemeesters en wethouders en zeer vele raadsleden en secretarissen aanwezig. Ook de leden der Gezondheids commissie en vele leden van het z.g. Wa terleiding-Comité. De voorzitter, dhr. A. van der Weijde, heet de aanwezigen van harte welkom! en in het bijzonder den Directeur en één der ingenieurs van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, de heeren Ir. Krul en Ir. Liefrinck. Hij deelt mede, dat de Raad van Be heer, sedert de oprichting der Vennoot schap lang niet stil heeft gezeten, zooals wel eens is geschreven of beweerd, maar zich steeds beijverd heeft de zaak verder te brengen. Het eerste werk van den Raad was toch het verkrijgen van de noodig© gelden voor den bouw, maar op al de gezonden requesten aan de betrok ken Ministers en ook na vele persoonlijke bezoeken aan den Haag, is het niet mo gen gelukken het benoodigde kapitaal tegen zoodamgen rentevoet te verkrijgen, dat eene sluitende exploitatie werd ver kregen. Geld tegen marktprijs-rente kon niet worden opgenomen, aangezien dan reeds bij voorbaat de Vennootschap door te hooge renteschulden of te hooge ta rieven te gronde zou moeten gaan; tot in den loop van 1923 de mogelijkheid voor aanleg zich opende ten eerste door geringere rentevoet en ten tweede door de biilijker geworden grondprijzen van het benoodigde materiaal. Vooral de prij zen van de buizen, waar het buizennet 70 pCt. ongeveer van het bouwkapitaal opslokt, zijn nu lager geworden, zoodat het den Raad van Beheer destijds reeds wenschelijk voorkwam aan het Rijks bureau eene nieuwe aanleg- en exploita- tiieberekening aan te vragen. Aan dit verzoek werd met de meeste bereidwillig heid voldaan en zal de heer Krul straks deze nieuwe cijfers mededeel en. Verder heeft de Raad van Beheer op nieuw aan den Minister verzocht om' toch nog het geld toe te staan voor 41/2 pCt., om redenen in een uitvoerig adres om schreven, welk adres door den voorzitter wordt voorgelezen. De Raad van Beheer hoopt nog, dat de Minister goedgunstig op dit verzoek zal ingaan. In elk geval zal dit niet zijn dan onder zekere voorwaarden, die nader besproken zullen worden. De heer Krul, alsnu het woord verkrij gende, verklaart dat het kapitaal vrij zeker niet tegen 4^2 pCt. zal worden gegeven, maar dat de rente, die de Ven nootschap bij groote finaneiëele onder nemingen zal moeten betalen, waarschijn lijk niet meer zai bedragen dan 5 of pCt., terwijl dan door het Rijk de z.g. risicogarantie vermoedelijk toch nog wel zal worden verleend. Ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen en voor Zuid-Limburg werd onlangs een derge lijke garantie door de Regeering in uit zicht gesteld. Door deze regeling en met inachtneming van de nader vast te stellen voorschriften zal het risico, door de Ge meenten te loopen, praktisch niet bestaan. Een sluitende exploitatie bij matige j tarieven kan in Schouwen en Duiveland alleen worden verkregen, wanneer de vrijheid om1 al of niet aan de Watertei- ding aan te sluiten wordt beperkt. J De ervaring leert, dat wanneer men de menschen geheel vrijlaat, de meesten eerst eens 'n jaartje of langer wachten om dan ten slotte toch aansluiting te vrar gen. Daardoor zit de Waterleiding gedu rende de eerste jaren met groote verlie zen. Daarom is in den laatsten tijd bij vrijwel alle nieuwe Waterleidingen de z.g. „verplichte aansluiting" ingevoerd, waartoe in de bouwverordeningen een bepaling wordt opgenomen, dat B. en W. de inwoners die binnen 25 M. van het buizennet wonen tot aansluiting kunnen verplachten. Zij zullen dit echter alleen in praktijk brengen, wanneer er te weinig aansluitingen komen, en alleen tegenover hen, die slecht of onvoldoende water hebben, i Aldus komt ook het hygiënisch doel der Waterleiding tot zijn recht. Dat op soepele toepassing gerekend wordt, blijkt wel uit de rentabilitectsbe- rekening: aan het einde van het le be- drijfsjaar wordt verwacht, dat slechts 60 pCt. der aan het buizennet gelegen woningen is aangesloten, aan het einde van het tweede jaar 70 pCt., enz. Die „verplichte aansluiting" geldt b.v. op Tholen (7 gemeenten), in Noord-Hol land (72 gemeenten), te den Briei, enz. j Al deze Waterleidingen blijken in een j groote behoefte te voorzien, zoodat overal het aantal aangeslotenen de raming over treft en de bepaling van de verplichte aansluiting, behoudens hier en daar in een enkel geval, nergens met de krachtige hand is behoeven te worden doorgezet, i In verband met de nu verkregen cijfers en met in aanmerkingneming van deelname van alle gemeenten, is door het Rijksbureau eene nieuwe begrooting opgemaakt. In deze begrooting is ook opgenomen een bedrag om de leidingen van af het hoofdbuizennet tot in de wo ning te brengen, zoodat deze aanleg, die bij andere Waterleidingen moet worden betaald, nu in de bouwsom is begrepen, tengevolge waarvan het water nu voor den abonnementsprijs zonder verdere kos ten in de woning (1 Meter binnen het perceel) zal worden geleverd. Het ma ken van een putje waar de afsluitkraan 1 in komt is dus alleen voor den aan vrager. 1 De totale bouwkosten voor de geheele inrichting der Waterleiding komen nu op f 1370000,—, hierbij komt nog voor uit breidingen na eenige jaren f40000,—, zoo dat het totaal kapiaal der Vennootschap zal moeten worden f1410000,— in ronde cijfers, stel f1500000—, in plaats van f2500000,—, zooals in de acte van op richting staat vermeld. Daarbij komt dan nog een reserve-kapitaal ter dekking van tekorten in de eerste jaren Vati f 150000, d.i. 10 pCt. Van het aandeelenkapitaal (vroeger 22 pCt.). De tarieven zijn opgemiaakt naar hét aantal vertrekken. Als vertrek zal wor den beschouwd: een aan alle zijden afge sloten ruimte, dienende tot kamer, keu ken, werkplaats, magazijn, winkel of der gelijke, mits niet kieriner dan 6 vlerk, meter. Niet als vertrek worden aange merkt: bedsteden, gangen, bergplaatsen, kelders en zolders. De voorgestelde tarieven zijn: voor wo ningen met 1 vertrek f 12 per jaar (14 PCt. van het totaal aantal woningen); met 2 vertrekken f 18 per jaar (48 pCt. van het totaal aantal woningen); met 3 vertrekken f24 per jaar (22 pa. van het totaal aantal woningen); met 4 ver trekken f30 per jaar (8 pCt. van het totaal aantal woningen); met 5 vertrek ken f36 per jaar (4 pa. van het totaal aantal woningen); met 6 vertrekken f44 per jaar (2 pCt. van het totaal aantjai woningen)met 7 vertrekken f 52 per jaar (1 pa. van het totaal aantal wonin gen; met 8 vertrekken f60 per jaar (1 pCt. Van het totaal aantal woningen). De voorzitter dankt den heer Krul voor zijne mededeelijigen en zegt dat juist dit punt, namelijk de verplichte aan sluiting, voor den Raad van Beheer de aanleiding is geweest deze vergader'ng ,te beleggen. Al zou de Minister gunstig op het laatste adres van den Raad be schikken, dan nog zou Z.Ex. de ver plichte aansluiting voorschrijven, anders zou het geld niet gegeven worden. Ook finaneiëele ins tel Ln gen zouden, wanneer zij bereid zullen zijn het geld tegen 5 a 6Va pCt. te verstrekken, deze voor waarde er aan verbinden. Nu lijkt die verplichting zoo op het oog erg dwin gend, maar de praktijk heeft geleerd dat het vereischte aantal aansluitingen ge makkelijk wordt verkregen en slechts in één zeer bijzonder geval moest wor den ingegrepen. Overal zijn de waterlei dingen met veel succes in het werk en (zijn dus de aansluitingen bevredigend. Bij de gelegenheid tot vragen stellen, vraagt de heer dr. Huese hoe het zai gaan indien een of meer gemeenten de ver plichte aansluiting niet invoeren, waarop de voorzitter antwoordt, dat in die ge meente dan het water tegen veel hooger tarief en meerdere nader vast te stellen voorwaarden kan worden verkrijgbaar ge steld, maar hij betwijfelt sterk of eenige gemeente dit zal doen. Al de gemeenten hebben hunne medewerking toegezegd en niemand zal in deze tijden, meer twijfe len aan het nut dat ook op hygiënisch gebied met de waterleiding gepaard gaat. Het moet duidelijk zijn, dat het niet helpt dat enkelen aangesloten zijn, maar het moet het ernstig streven worden alle binnen een afstand van 25 Meter van de leiding wonenden aangesloten te krijgen. Op de vraag van den heer Ir. Ilcken of eenige gemeente het zou kunnen be letten dat de buizen door haar grond gebied zouden worden gelegd, zegt de voorzitter dat dit in geen geval is te verwachten om reden al de gemeenten tot de waterleiding-Mij. bij de acte van oprichting zijn toegetreden en door die verbintenis hunne medewerking ten volle hebben toegezegd. De heer dr. Ittmann vraagt Wat de Raad van Beheer zich nu voorstelt ver der te doen. Daarop zegt de voorzitter, dat deze vergadering is belegd om de Raadsleden en het Comité op de hoogte te brengen van de eenige manier waarop het mogelijk zal zijn de waterleiding te verkrijgen, namelijk door zoo mogelijk algemeene deelname en hen dn de ge legenheid te stellen de noodige inlichtin gen te verkrijgen. Voor het geven van deze inlichtingen zijn de heeren Krul en Liefrinck dan ook uit den Haag over gekomen. Het plan is nu om de gemeen teraden het verzoek te doen dn hunne bouwverordening op te willen nemen een bepaling, dat in elk perceel binnen 25 M. langs de buisleiding, voorzien moet zijn van voldoende en goed drinkwater, eene bepaling, waarvan de redactie nader zal worden opgegeven. Hebben de gemeenten daaraan voldaan dan kan de Raad beginnen met de wijzi ging in de statuten, wat betreft het ka pitaal en enkele andere kleine wijzigin gen voor te stellen, het aanvragen aan het Rijk van de Risicogarantie, die reeds van de provincie is verkregen en dan te trachten het geld voor den bouw te leenen. Bij de2e vraag aan de gemeentebestu ren zal eene nieuwe begroeting worden overgelegd, terwijl de heer Krul zich steeds bereid verklaart, zoowel schrifte lijk als mondeling de nog gewensohte in lichtingen te geven. De heer J. van der Zande verklaart zich tegen de waterleiding omreden er z.i. nog voldoende regenbakken zijn. De voorzitter meent echter dat dit water feitelijk niet voldoet aan den eischl van zuiver drinkwater, maar op velerlei ma nieren Zeer verontreinigd is en vertrouwt dat dit voor den heer Van der Zande geen reden zal blijven tegen de totstand koming van de gevraagde vomrdening te stemmen. Niet alleen voor den mensch' maar ook voor het vee is eene voorzie ning van zuiver drinkwater hoogst nood zakelijk. De heer Doeleman, Zierikzee, is van meening, dat de raadsleden zich in deze vergadering niet kunnen en mogen bin-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1