Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 15 flug. 1924 zierikzeesche courant. J. BONGERTMAN, Zierikzee. Heilgymnastiek. Massage. Algemeen Overzicht. BUITEMLAN D~~^ ADVERTENTIËN i IÉ HONIG'S W Puddingen Uit Stad ©n Provincie Pr^i per S maanden f 1,50, franco per pout ƒ1,80. Voor het buitenland per Jaar 10, Afzonderlijke nummeri 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. De conferentiemachine te Londen, d:e zoo vlot en lustig draaide, "s strammer gaan loopen nu de kwestie van de ont ruiming van het Ruhrgefred op 't tapijt is gebracht. Het oorspronkelijke plan was, dat over deze netelige zaak door geen der par tijen zou worden gesproken, maar het onmiddellijke belang van Duitschland bracht mee, dat deze kwestie tot een op lossing werd gebracht, hetgeen niet zoo vlug van stapel loopt als men had ge hoopt, te meer daar men de ontruiming van de Ruhr verbonden heeft met het sluiten van een Duitsch-Fransch' handels verdrag. De Duitsche delegatie staat tus- schen twee vuren. Zij wil zoo spoedig mogelijk ontruiming van het Ruhrgebied en is bereid Frankrijk en België aanzien lijke handelsvoordeelen toe te staan, doch zij moet rekening houden met de wen- schen der industrie-magnaten, wiens ad vies ten gunste van net sohadevergoe- dingsplan-Dawes een zeer sterke steun voor haar is geweest. Zonder dien steun kan de delegatie bij de uitvoering van dat jjlan niet, zoodat i zij de groot-industrieelen in 't Ruhrgebied eemgszins naar de oogën moet zien. Inmiddels is de conferentie nog bijeen om te trachten tot een oplossing te ko men, want zonder beslissing over de Ruhrkwestie schijnt men ditmaal niet uit een te zullen gaan. De onderhandelingen vorderen echter langzaam, omdat Frankrijk vasthoudt aan een ontruimingstermijn van één jaar, ter wijl de Duitse,hers na zes maanden van de vreemde bezetting afwillen. Een kwes tie dus van loven en bieden. Doch het grootste struikelblok is 't eer.s te worden over. de handelsvoordeelen, die Duitsch land zal hebben te geven voor een ver vroegde ontruiming. De giftmenger Vaqaiejr. Er is een verhaal van Victor Hugo: De laatste dag van een ter dood veroor deelde. Gruwelijke lectuur! Maar de on opgesmukte, nuchtere beschrijvingen, die er in sommige Engelsche bladen worden gegeven van den laatsten nacht van den1 giftmenger Vaquier zijn niet minder schokkend. Sommige bladen publiceeren zelfs de afbeeldingen van de gevangenis poort te Wandsworth, in welke gevan genis Vaquier zijn laatste weken opge sloten zat en waar hij is opgehangen. De belangstelling bij de menschen voor die poort is weliswaar :etwat ziekelijk en afkeuringswaardig, maar toch wel ver klaarbaar. Immers, m3n weet van te vo ren ongeveer hoe laat het vonnis wordt voltrokken. De wijzers van de groote klok boven de poortdeur spelen de rol van dien zandlooper, het attribuut van den Dood. En zoodra het valluik onder de voeten van den veroordeelde zich opent en hij in de diepte verdwijnt, waar bij het zich met een scherpen schok strak spannende touw het vallende lichaam1 plots tegenhoudt, zoodat hem de nek wordt gebroken en de dood on middellijk intreedt, wordt een bulletin aangeplakt en weten de wachtenden, dat het voorbij is. De menschen zijn ten zeer ste ontroerd, velen knielen neer en bid den, anderen beginnen te weenen, meer anderen gaan gillen of vallen flauw. En wie van hevige emoties houdt kan voor de poort van de Wandsworth-gevangenis op dag en uur van een terdoodbrenging aan dien drang botvieren. Vooral indien, zooals ditmaal, de me nigte te vroeg gekomen is en tot aan het bepaalde uur moet wachten op de aan plakking van het officieele bericht dat de executie heeft plaats gehad. Vaquier was tusschen acht en negen uur 's avonds te bed gegaan; maar hij heeft bijna niet geslapen. Hij was in hooge mate zenuw achtig en opgewonden en weeriBe her haaldelijk. Voortdurend bleef hij aan de bewakers die met hem in de oei waren betuigen onschuldig te zijn: „Het is on rechtvaardig. Ik ben onschuldig." Dat herhaalde hij telkens. Tevergeefs tracht ten de bewakers hem' tot rust te brengen. En het was gedurende een van zijn pro testen, dat hij door een geweldige hoest bui werd" overvallen en bloed opgaf. On middellijk werd de gevangenisdokter ge haald, die Vaquier wat ingaf om hem1 te kalmeeren. Tusschen vier en vijf uur sloot hij voor korten tijd de oogen, maar tot een garusten slaap kwam het geen moment. Om zes uur werden Vaquier's kleeren vest- pantalon en een wit hemd die hij bij de terechtzitting had gedragen, ham in de cel gebracht. De beide bewakers hielpen hem, zich aan te kleeden. Vaquier verklaarde zich er over verbaasd dat kraag en das ontbraken. Hij was onachtzaam op zijn toilet, en kamde noch zijn baard noch zijn hoofdhaar. Thans werd hem een uitgezocht ont bijt voorgezet, doch hij nuttigde enkel wat koffie en geboterd brood. Hij begon in zijn cel op en neer te loopen" tot half negen, toen pater O,Connor, de katholieke gevangenisgeestelijke, bij hem- binnentrad. F»n 1—B regola 60 oti. Tan i regeli ©n daarboven 20 eti. per regel. Reclamed 80 ots. p. regel. By eontraot belangrijke korting Inzending op den dag van ui* gave voor 11 ure. Wonden JU veroo: of stoc K dadeli veroorzaakt door branden, snijden, stooten, builen eoinsectenbeten ijk behandelen met AKKER'» Kloosterbalsem De priester spoorde Vaquier er toe aan, te berusten en op zijn verzoek, knielde de veroordeelde en bad. Vaquier werd opnieuw door een hevigen angst bevan gen toen de beul met zijn beide helpers binnentrad. Hij beefde vreeselijk toen hem de armen werden vastgebonden; maar hij kuste het kruisbeeld, hem door den priester voor de lippen gehouden. De gevangene werd nu, ondersteund door de bewakers naar den overkant van de gang geleid een afstand van circa 41/2 "M. Vooraan schreed de pries ter, die de litanie der stervenden zeide. Toen Vaquier's voet het valluik op het schavot aanraakte en hem de witte kap over het hoofd werd geschoven, ontsnap te een kreunaan zijn lippen. Toen viel hij 2 M. en binnen 30 sec. nadat Vaquier zijn cel had verlaten was hij dood. De gevangenis-autoriteiten hadden alle maatregelen genomen om verzet of eene scène bij de terechtstelling te voor komen. Maar in het uur, dat aan de ter- doodbrenging voorafging, was Vaquier door een krankzinnigen angst bezeten geweest. BINNENLAND. SalarisregeliiQg administratieve en technische ambtenaren. In aansluiting op het bericht in ons blad van Woensdag over de salarisrege ling voor onderwijzers en administratieve ambtenaren wordt gemeld: De salarisregeling voor de overige tak ken van dienst zal als volgt zijn: Ambtenaren directe belastingen, invoer rechten en accijnzen: adjunct-commies f1100—f 2600; verificateur f2400—f3800; ontvanger 3e klasse f3200—f4000; ontvan ger le klasse f5200—f 5800; controleur grondbelasting f3000—f5000; accountant f3000—f5500; inspecteur f3600—f5800. Ambtenaren technische dienst Rijkswa terstaat: ambtenaar in algemeenen dienst f 1100—f2900; bureel ambtenaar le klasse f 1100—f2700; opzichter 2e kl. f1600— f3000; opzichter le klasse f2800—f3200; technisch ambtenaar f1800—f4000; inge nieur f 4200—f 5400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoor wegen: teekenaar, nieuw ingevoerd ambt, f 1000—f 1800; opzichter f 1800—f 4000; technisch' ambtenaar 2e klasse f 1800 tot f 3400technisch ambtenaar le klasse f 3200—f 4400; rijksinspecteur f 4200— f 5400; rijksingenieur f4200—f 5400. Technische functies, lagere technici f 1600—f 3000; tot deze categorie kunnen worden gerekend de ambtenaren die ver antwoordelijkheid dragen voor den arbeid van vakarbeiders. iMiddelbare technici f1800—f4000; tot deze categorie zijn te rekenen de ambte naren die de kennis bezitten noodig voor het verwerven van het eind-diploma eener middelbare technische school; technische ambtenaren die leiding geven f 4000— f4800 (waaronder vier 2-jaarlijksche ver hoogingen van f 200)hoogere technici f2400—f5400, -waaronder te rekenen zijn de technici met universitaire of daar mede gelijk te stellen opleiding. Salarisregeling Rijksambtenaren. Het Alg. Nederlandseh Corresponden tiebureau te 's-Gravenhage meldt Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de mededeelingen, die de laatste dagen in verschillende dagbladen zijn verschenen omtrent de nieuwe salaris- regeling der rijksambtenaren, blijkbaar afkomstig van personen, die tot het doen "dier mededeelingen niet bevoegd waren niet in overeenstemming mat de waar heid. Daarenboven zijn verscheidene ge publiceerde wedden onjuist. Mr. Zimmerman gouv.-generai»l. Naar men van betrouwbare zijde aan 't H.bl. meldt, zal mr. D. Fock het vol gend jaar als gouverneur-generaal van Ned.-Indië worden opgevolgd door mr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, thans als commissaris-gene raal van den Volkenbond, te Weenen werkzaam. Vermindering Baden van Arbeid. „De Grondwet" meldt, dat men tot vermindering van het aantal Raden van Arbeid zal geraken, vooral door de in voering van machinaal-administratie. Wil een bepaald ressort een zelfstan digen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit ressort een bepaald aantal ver- zekeringsplicht'geri moeten worden aan getroffen. .Daar vermoedelijk acht Raden van Arbeid dit getal niet zullen behalen, zullen deze bij invoering van deze reor ganisatie worden opgeheven' en gecombi neerd met Raden van Arbeid uit aanlig gende ressorten. Wedging gemeentewet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een! wetsontwerp tot wijziging van de Ge meentewet met betrekking tot de plaat selijke belastingen. Daarbij wordt in het bijzonder de forensenbelasting herzien. Heozinfl-motorwagen* van d« R.T.M. De Rotterdamsche Tramweg-Mij. zal over eenige maanden benzine-motorwa- -fin win DF, PROEF "The Proof of the pudding is the eating" zeggen de Engelschen. Als men een- maal HONIG'S PUD DINGEN, gefabriceerd met Honig's Maïzena, hceftgeproefd.wenscht men geen andere meer, omdat ze den meest verwenden fijnproever vol doet. Vele soorten en variaties. Vraagt Uw wlokalior LET OP MET MERK gens van een nieuwe constructie in dienst stellen. Zooals de motorische beweegkracht ieder spoor- en trambedrijf tot nadenken heeft gestemd, zoo zijn de autobussen aanleiding geweest voor de R. T. M., uit te zien naar een ander vervoermiddel. De bussen konden voldoen aan de eischen van het publiek, ten aanzien van het aantal reisgelegenheden. De R. T. M. kon dat niet. Immers, ook al vervoert zij slechts één personenrijtuig, zij heeft daartoe behalve een locomotief, een ma chinist, een stoker en een conducteur noodig. Kleine treinen rijden was dan ook uitgesloten. De nieuwe wagens zijn uitgerust met twee motoren en zijn gebouwd door de Hannoversche Waggonfabriek A. G. (Ha- wa); de benzine-motoren zijn van de Daimler-Werke (Mercedes) te Berlijn! Zij zijn 15 M. lang, wegen 24.000 K.G., hebben een 'houtbekleeding en zien er zeer goed verzorgd uit. De breedte, die gebonden was aan het bestaande profiel, is 2,28 M. De wagens hebben 40 zitplaat sen. Ook het inwendige maakt een dege- lijken en aangenamen indruk, zoowel wat indeeling als aankleeding betreft. De wagens zijn electrisch verlicht, en wor den des winters verwarmd door middel van het koelwater der motoren. De rem men zijn automatisch. Voor het gebruik als eenmanswagen is een zg. Totemanns inrichting aangebracht, die indien den bestuurder een ongeval overkomt, den wagen automatisch tot stilstand brengt. Eenige maanden zullen er nDg moeten verloopen vóór de voorbereiding voor de indienststelling geheel en al beëindigd is. De R. T. M. zal dan met deze wagens die normaal met één aanhangwagen zul len rijden, een belangrijke aanwinst heb ben verkregen en het publiek zal dezen stap in de goede richting ongetwijfeld op den juisten prijs weten te stellen. ZIERIKZEE. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zal Dinsdag 18 Augustus e.k. de jaarlijksehe collecte wor den gehouden voor de ver. tot werk verschaffing aan hulpbehoevende blinden. Waar het hier medemenschen betreft, die een 'der kostelijkste gaven, ons ge schonken, missen, hopen wij dat voor hen iets afgezonderd wordt, opdat hun donker levenspad eenigszins worde ver licht. Wij ontvingen nog giften voor de getroffen visscnersgezinnen te Vi.'ssingen en Arnemuiden, o.a. een van N.N. groot f 2,50, hetwelk direct aan 't Provinciaal Comité is overgemaakt. Waar wij reeds eenigen tijd geleden het totaal door ons ontvangen bedrag overmaakten, verzoeken wij eventueele liefdadige lezers, het bedrag, dat zij wen- schen te bestemmen voor de arme vis- sehersgezinnen, ucirtaan rechistrc-eksch aan 't Prov. Comité op te zenden, De onlangs verbouwde bakkerij, an nex winkel, van den heer J. C. Hendrikse in de St.-Domusstraat alhier, heeft den naam gekregen van „Zaelandia", daarme de aantoonend, dat de eigenaar wenscht mede te gaan met het idéé, eenigen tijd geleden in ons blad geopperd, om1 win kelzaken voortaan weer een naam te ge ven, welke voorvaderlijke gewoonte hoe langer hoe meer wo'rdt gevolgd. KERKWERVE. Woensdagavond j.l. woedde boven deze gemeente pl.m'. een half uur een hevig onweder. Van de landbouwers M. d. B. en L. v. K. wer den elk een rund in de weide door den bliksem "getroffen, terwijl de telefoonge leiding werd ontwricht. Op de lijst, die hier heeft gecircu leerd, voor den door den storm getroffen Vlissingsche en Amemu:cs;he visschers- familiën, is voor f lüO geteekend. ELLEMEET. Te Brouwershaven is aan- I gebracht het lijk der onlangs alhier ver miste jonge dame. Visschers vonden het Bronchitis 1 en andere borstaandoeningen genezen met AKKER's s Abdijsiroop aangespoeld op de Zeehondenplaat in het Brouwershavensche gat. BROUWERSHAVEN. Een rectificatie in zake de alhier gehouden collecte voor de nabestaanden der verongelukte vis schers, welke de som van f 334,— op bracht, moet worden vermeld, aangezien behalve de onderwijzeressen de dames S. Grootjans, G. v. d. Klooster en M. L. Westerweel, hare zeer gewaardeerde medewerking hebben verleend. ST.-ANNALAND. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de omgeko men visschers uit Vlissingen en Arneui- den, is hier een bedrag van f180,— ge collecteerd. De collecte ten behoeve van het fonds voor slachtoffers van de mobilisatie bracht op f 7,675. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 12 Aug. j.l. Alle leden aanwezig. Goedkeuring van Ged. Staten, dat een gedeelte markt plein wordt ingenomen door een muziek tent. Proces-verbaal van kasopnfeming bij den gemeente-ontvanger werd overge legd. In kas was en moest Zijn f2551,92. Van den Minister van Waterstaat was een schrijven ingekomen, dat het Rijks- veer alhier Gorishoek—lersekendam met ingang van 1 Jan. 1925 opgeheven wordt. De gemeente-rekening over 1923 werd vastgesteld in ontvang op f73300,345 en in uitg. op f 71653,09. Goed slot f 1647,255. De begrooting voor 1925 wordt aangebo den met een bedrag van f38445,476 in ontvang en uitgaaf. Vaststelling geschiedt van een aanvuilingskohier betreffende de hondenbelasting over 1924, tot een be drag van f10. LANDBOUW EN VEETEELT. Binnen eenige dagen zijn door 5 vee-f houders in Scherpemsse aangiften gedaan van mond- en klauwzeer onder 't rund vee. POST EN TELEGRAPHIE. Postchèque- en Girodienst. Naar men aan lie Tel. mededeelt, is de directie van den G'irodienst voornemens, oen dienst op 16 'September a.s gedeel telijk te heropenen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen op de eerste tienduizend rekeninghou ders, waartoe o.m. alle rijksontvangers behooren. De dienst'blijft gecerftraliseerd, doch zal meer naar de oude werkwijze (dus met met behulp van ingewikkelde machines) worden uitgevoerd. Geleidelijk j zullen de andere rekeninghouders in den dienst worden opgenomen. Uit de inmid dels aan de postkantoren verstrekte voor schriften blijkt, dat bij de heropening van den dienst volledige invulling van de stortings- en girobiljetten, zooals vóór de centralisatie, weer gebruikelijk zal worden gesteld. Tot de rekeninghouders die in het bezit zijri van girobiljetten en chèqueformulieren van de laatste uitgave, waarop alleen ruimte is overgelaten voor invulling van het nummer van den reke ninghouder (dus zonder diens naam) en van het geldbedrag in cijfers .(cliis niet in letters) wordt een hoofdelijk aanschrij ven gericht om de boekjes ten postkan tore in te leveren. Het voor deze boekjes betaalde bedrag wordt op het tegoed hunner postrekening bijgeschreven. Vereenvoudiging postwezen. Volgens „De Grondwet" ligt het In de bedoeling der autoriteiten in het post en telegraafwezen over hst geheele land een algeheele reorganisatie tot stand te brengen. Men is namelijk van plan, het geheele land te verdoelen in districten van tamelijk groote oppervlakte. In de centrumgemeenten van deze districten zal het hoofdkantoor voor ieder district wor den gevestigd. In de binnen deze dis tricten gelegen gemeenten zullen alsdan de zelfstandige postkantoren, thans Jbe- stuurd door gewone directeuren, Verdwij nen, om plaats te maken voor bijkanto ren, die ressorteeren onder het district- hoofdkantoor en van daar uit geadmini- treerd worden. Als plaatselijke chsfs de zer kantoren zullen eommiezen-tilulair worden aangewezen, terwijl de chef van het hoofdkantoor den titel van directeur (gelijk thans) zal voeren. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Bleiawfjk J. Ronge té Hoog-Blokland Te Hemalum, J. H. G Stap te Nes en Wier am Bedankt: Voor Zxiid-Beyerland, A. Lutefj q Az. te Malden. Voor Made, W. A. Eerdbeek te ötaoddaarbu ten. Voor Bol a ward Evangelisatie), G. Venema te Appingodam. Geref. Kerk. Beroepen: Te Oostwold (Oldambt), oand H. M Ploeger te Amsterdam. Te Bergen-op-Zoom, W. M le ColDtre te Woubrugge. Te 's-Graveland, J. Hoekstra te Dalfaen. Te Krabbendam, oand. W. Seinen te Hoogeveen. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Augustus te Zitrikese. Ned. Herr. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, dr. Helder. Kleine Kerk. 10 ure, ds. v. d. Griend. Luthersche Kerk. 10 ure, geen dienet. Geref. Kerk, 10.30 en 6.30 ure, Leest erk. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeekerk. Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure, gewone dienet. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure^gew. tjjd, Leeskerk. Chr. Geref. Kerk. BeroepenTe Kampen, cand. J. Hovlns te Kom horn. Geref. Gem. BedanktVoor Werkendam, H Kieviet Jzn. te Veenendaal. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Augustus. Carlcwerye. 3 ure, ds. Mortier. Serooskerlce. 10.30 ure, ds. Mortier (Coll. voor noodl. kerken en personen). Bargh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Renesse. 10 30 ure, ds. D. Paber. Noordwella, Geen dienst. Haamstede. 1030 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhuys. Oud- Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. eikerzee. 3 ure, ds. Japchen. Geref. Kerk. 10 30 en 3 ure, Leeskerk. Broawersbaven. 10.30 ure, dr. Proost Geref. Kerk. 10 30, 3 en 7.30 ure, ds. B. Meyer van Ierseke (Lokalen achter de kerk). Zonnemalre. 3 ure, ds. Van Griethuijsen. Geref Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek (Voorber. H. A.) Noordgonwe, 10.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Drelscbor. 3 ure, ds. v. d. Griend. Oowerkerk. 3 ure, dr. Weeda. Nleawerlrerk. 10.30, d«. v. d. Linden (Bed. H. Aen 3 ure, idem (Nabetr Geref. Kerk. 1".30, 3 en 6.30 ure. Leesdienst.Geref. Gem. 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Oosterland. 1030. dr. Weeda en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, de heer Romjjn. Sirtansiend. 3 ure, ds. Waardenburg (Voorber. H. A.) Bratnlsse. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30, ds. v. Noord van Opheus- den, 2 idem (Doopsbed) en 5 30 ore, idem. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk.* A.-J.-Polder Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. St.-Flllpsland. 10.30 en 3 ure, cand. A. W» M. Odé. Oud-Geref. Kerk. 10, ds. Boone, 3 idem (Doopsbed.) en 6.30 ure, idem. Tholen* 10, ds. Datema en 2.30 ure, ds. Keiler. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, de heer v. d. Lugt van Melissant. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk'. St -"ïaartensdHW' 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Datema van Tholen. ^nd-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Ond-Voasemeer. 10.30, ds. Van Griet huizen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Scberpenlaee. 10.30, ds. W. J. Keller (Bed. H. A.) en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 10.30, Leeskerk en 7 are, ds. Versehoor van Poortvliet Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, ds. Verschoor en 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Guido Geznlle. Op Maandag 25 Augustus zal het 25 jaren geleden zijn, dat Guido Gezellë overleed. Op dien datum zal te Brugge een gedenkdag worden gehouden, ter vrome herinnering aan den priester-dich ter, den grootsten Vlaamschen dichter van onzen tijd, den „zoet-gevooisden vlin der", die aan de Nederlandsche taal meer lenigheid en sierlijkheid geschonken heeft door zijn grondige kennis van het oude Dietsch, dat in zijn Lief West-Viaamsch het best bewaard gebleven is. De eigenlijke gedenkdag begint met een requiem-mis in de Sint-Walburga- kerk en met een bedevaart naar het graf van Gezelle. Op het ktrMv>f zullen meisjes bloemen leggen op het graf van den dichter van „Kerkhofblommen". Om drie uur 's mid dags volgt dan een letterkundige bijeen komst in de feestzaal van St.-Lodewijks- college, waar verschillende sprekers het woord zullen vöeTen en Gezelle-liederen zullen worden gezongen. Mdrs. Ter bestudeerng van de planeet Mars, die weldra dichter bij de aarde zal zijn dan in vele jaren 't geval was, hebbeO Zwitsersdie sterrekundigen op de Jung- frau twee groote telescopen doen plaat sen. Onder de leiding van professor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1