achterwege kan blijven en het hier gaat om ae kwestie van hat al of niet beloo- nen voor hat bezit van het diploma. Ten slotte wor t ha vooi's.el van den voor zitter om v. q. Velde een vergoeding toe te kennen (tot een maximu.n van f 83) gelijks.aan e met bal ubbele bedrag dat ooor de gemeente Burgh is toegekend ot''toegekenJ zal wonen, met algemeene sten.men aangenomen. Op een verzoek der meeste bewoners van Burghsius tot het Goen plaatsen van een tweede lan taarn met pc-.], wordt door B, en W. gu s.ig gea v.seerd en dit verzoek met a.gemeene s e.nmen ingewilligd. B han- deld worden de voorloopige vas steLing der gemeenterekening benevens de reke ning van bet Burgerlijk Armbestuur over 1923, eers.genoemae rekening in ontv. en ui tg resp. met f 4683'.,45 en f 36327,186 en 'n goed slot van f 10508,266. (In deze rekening s wegens de te late ontvangst der beseh-iden n et begrepen de te be talen vergoeding al f 9j4,19 voor bezoek van leerlingen aan de R.H.B S. te Zzee); laatstgenoemde rekening respectievelijk Imet f 19312,56 en f 12147,ll5 en een goed slot van f 7165,445. Beide rekeningen werden goedgekeurd. Als lid der commis sie van toezicht op het lager onderwijs, vacature M. Dijkman (op de voordracht stonaen de heeren A. Leeuw en B. Goud zwaard) wordt met 5 tegen 2 stemmen benoemd dhr. A. Leeuw en als leden der commiss e tot nazien der gemeente- begrooting voor 1925 ae heeren J. den Bjer, C. B om en J. Braam. Door de ge- zon heidSwOmnvssie wes er op gewezen, ciat <_e bestaande zinkput in de nabijheid der sio.gracht niet voldoet daar vuil wa ter enz uit en pu: in de gracht terecht komt. Db.\ Braam zegt, cit ook meer- ma.en te hebben waargenomen. Een be- tonput zat ojk naar ce meeni.ig v-_n den Raad een afdoende verbetering zijn. Na dat een voorstel van ahr. Bolle gisteund door v hr. B.om om aan alie meLselaars en betonwerkers in de gemeente een opgaaf van koscen tot ui .voering van dit werk te vragen met 4 tegen 3 s.emmen verworpen wordt, zal enkel aan. metse laar v. d. Werf bedoelde opgaaf worden gevraag 1 De voorzitter vraagt en ver krijgt machtiging om tegen een a.s. herijk van maten en gewichten een paar stevige tafels te doen vervaardigen. Bij de rond vraag vestigt tbr. B.om de aandacht op de onvoldoende snoeiing op sommige plaatsen van den weg, loopende van den Kloosterweg langs gebr. B.om naar de duinen. De voorzitter belooft hieraan de aan .acht. te zuden schenken. Dhr. Bolle vraagt of al werk gemaakt is van doel matige snoe'lng der overhangende takken aan den Hoogen Zoom bij chr. de Vlie ger. De voorznter zegt, dat reeds eeniger- mate gesnoeia is en een verder snoeien met hat oog op te bederven natuurschoon dit najaar zal plaats hebben. Daarna sluiting. OüSTERLAND. Naar wij vernemen zijn van eenige jongelu:, welke dezer dagen een fietstochtje door Schouwen maakten, belastingplaatjes van hun fietsen ont vreemd. Mogen wij diegenen, die op on eerlijke wijze aan zulke plaatjes trachten te komen er op wijzen, dat er vele men- schan zijn die zoo'n plaatje van hun zuur verdiende centen moeten aanschaffen. En mogen wij ae Politie beleefd verzoeken een oog in 't zeil te houten. Wij weten dat er op gelet zal worden of ons rijwiel van een belastingplaatje is voorzien. Moge er ook op gelet worden, dat dit voorwerp er ook niet oneerlijk wordt afgehaald. ST.-PHILIPSLAND. Alhier overleed in den ouderdom van 84 jaar de heer J. meesteres verwachtte, aat zij de hulp harer kamenier behoefde, bleef dit tee- ken uit. Lebrun maakte zich ongerust; den vorigen avond had hij, laat thuis ko- menae hij en de zijnen hadden een soupertje gehad een der deuren van het hu:s op onverklaarbare wijze open gevonden. Hij luisterde aan de deur; met hem luisterden met ingehouden adem de twee dienstboden. Geen geluid werd uit ae kamer van mevr. Mazel vernomen. De dienstboden veronderstelden een be roerte; Lebrun, steeds meer ongerust, dacht aan Iets veel ergers. Men riep het parket, ae deuren werden opengebro ken en men vond mevr. Mazel vei moord in haar bed liggen. Het merkwaardige was, dat, niettegenstaande in haar kamer de brandkast stond en de sleutel daar van In haar linnenkast aanwezig was, schijnbaar geen geia was gestolen; al thans Lebru.i constateerde, dat de brand kas! vrijwel geheel gevuld was. Het ge rechtelijk onaerzoek begon en vanaf het oogenbiik, dat men vernam, dat Lebrun over een hu'ss'.eutel beschikte, waarvan zijne meesteres het bestaan niet wist, viel op hem de aandacht. Een doek, door den moordenaar achtergelaten, werd ham op het hoofd gepast, doch bleek te klein. Uit de houding van den vermoorde kon men opmaken, dat zij zich tegen den moordenaar had verweerd en bloedspo ren waren overal te vin ten; bij Lebrunj vond men geen enkel bloedspoor, ook geen enkel lidteeken van krabben of schrammen. Het b:mi van den moorde naar, dat door dezen was achtergelaten, bleek met het linnengoed van Lebrun niet de minste overeenkomst te hebben. Het haar, dat in de hand van de vermoorde was gevon:'en, geleek niet op hat zijne. Maar ondanks dit alles, ondanks dat eene hu'szoekjng niet hat nrnste be wijs legen hem opleverde, nam men h m en zijne ech'genoote gevangen, eenvou .ig omdat zij naar het oordeel der Justitie de eenige schuldigen konden zijn. Wel was door de waschvrcuw, geroepen om de identiteit van het bewuste hemd vast te stellen, verklaard, dat dit haar deed Dorst. Van 18 Maart 1904 tot 5 Sept. 1916 was hij lia van den gemeenteraad. Van 19 Mei 1911 tot 23 Sept. 1913 heeft hij de functie van wethouder en onbe zoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand waargenomen, terwijl hij vele ja ren president-kerkvoogd der Ned. Her vormde kerk en gezworene van den Ouden Polder is geweest. In alle boven genoemde betrekkingen heeft bij de be langen «der verschillende lichamen steeds op onpartijdige wijze behartigd. RECHTZAKEN* Opr "ïnar te EnNi»h"dé. De Vacantiekamer der rechtbank te Al melo heeft J. Brommert en G. van 't Reve, beiden te Amsterdam, die de vorige week voor die rechtbank terecht stonden, be klaagd wegens opruiing te Enschede op 19 Juni j.l. in een openbare vergadering der afdeeling Enschede van de Commu nistische Partij, veroordeeld tot resp. vijf en vier maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. De e:'sch was respectievelijk 6 en 4 maanden ge vangenisstraf. De rechtbank heeft niet voldaan aan het verzoek van het Open baar Ministerie om de beklaagden on middellijk te doen gevangen nemen. De veroordeelden teekenden appèl aan. ONDERWIJS. voor. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat het productievermogen van den arbeider, die onder het werk melk drinkt, met 10 o/0 was vermeerderd. Een belangrijk voordeel van het melkdrinken is verder, dat de lichamelijke gesteld heid en het weerstandsvermogen van den arbeider er veel op vooruitgaan, waar door het „ziekengeld", dat de fabrikant moet betalen, minder wordt. AANBESTEDINGEN. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rolteraam o.a. de heer C. M. Bij de Vaate, onaerwijzer aan de Bijz. School te Bruinisse, LANDBOUW EN VEETEELT. G*b'ntk meer melk. In een Amerikaansch blad wordt vol gens het „Ned. Wbl'. voor Zuivelberei ding en -Handel" gewezen op de sterke toeneming van bet melkgebruik in de V.S. van Amerika, welke men daar door een grootsche en voortdurende reclame heeft weten te bereiken. Op verschillende scho len wordt in genoemd land aan de kin deren melk verstrekt. Een stap verder is de melk in de fabrieken. In Huntington, een stad van ongeveer 15000 inwoners, heeft de voorzitter van de ver. tot bestrijding der t.b.c., in over leg met de fabrikanten van een zestal fabrieken, een proef genomen met het verstrekken van melk aan de arbeiders. De prijs moet gelijk zijn aan den klein- handelprijs en moet zooveel mogelijk ge lijk blijven. Het bleek rul. dat men op te genstand stuitte, toen men bij oploo- pende melkprijzen, den prijs per fleschje met 1 cent wilde verboogen. Toen men echter iets minder in de fleschjes deed, maar den prijs onveranderd liet, had nie mand bezwaar Verder moeten contante betaling en goede bedtening de aandacht hebben, terwijl het bovendien aanbeve- ling verd'ent, de melk zoo koud moge lijk te verstrekken. Een groot voordeel van het melkdrinken wordt genoemd dat in die fabrieken, waar daartoe gelegen heid bestond, het prestatievermogen van den arbeider belangrijk vermeerderde. Een groot-industriëel verklaarde, dat hij den tijd met het melkdrinken gemoe:d, allerminst verloren beschouwde. Het was j hem n.l. gebleken, dat zoowel 's morgens i tegen een uur of 9 als 's middags tegen een uur of 3, de belangstelling en de werklust van de arbeiders begonnen te verflauwen. Nu zij echter midden onder het werk melk te drinken kregen, had het zijn aandacht getrokken, dat er een verandering ten goede was ingetreden en kwamen ae tijden van slapheid niet meer denken aan het linnengoed van een ze keren Berry, een beaiende, die een vorig jaar wegens diefstal door mevr. Mazel was weggejaagd, maar daarop sloeg men nauwelijks acht. Tegen Lebrun pleitte, hoe vreemd het ook moge klinken, het feit, dat de brand kast vrijwel onaangetast was gevonden Immers, het was bekend, dat zijn mees teres hem een legaat van 6.000 livres zou nalaten. Hij had dus bij haar dood belang, zonder uit haar brandkast te behoeven te stelen Men herinnerde zich toen ook, dat hij de eerste was geweest, die op het intact zijn der brandkast de aandacht had gevestigd, en, hem eenmaal verden kende, vond men daarin eene nieuwe aanwijzing. Men vroeg zich niet af of er niet anderen waren, die minstens even veel belang hadden bij den dood van de arme vrouw; of niet haar beide zonen J door haar dood nog meer gediend wa- ren dan deze knecht, die haar dertig jaren trouw en eerlijk had gediend. Men I wilde den moord verklaren, men had een dader, waarom zou men nog naar een ander zoeken De behandeling van het geding tegen Lebrun vertoont in gelijke mate de op- pervlakkigheid, aan het geding tegen D'Anglade eigen. Zoo niet veel erger. Want, terwijl ten opzichte van de zaak van D'Anglade slechts zekere onachtzaam heid kan worden verondersteld, is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat j men wel degelijk aan de beide zonen van mevr. Mazal dacht, doch deze, die een hooge positie innamen, van welke de oudste tot de raadsheeren behoorde, wil de sparen. Liever dus een onschuldige, die de aandacht op zich gevestigd had, voor wien niemand opkwam, veroordeeld dan deze hooggeplaatste schuldiger ge straft. Hoezeer dan ook een bekwaam1 advo caat als Jean Barbier d'Auccourt, lid zelfs van de Académie, zich voor hem interesseerde, hij vond bij de rechter; van het Chalelet geen gehoor. Voor Bar bier zelf was het wellicht niet moeilijk de waarheid in deze geenszins duistere SCHERPENISSE. Zaterdagavond had ten huize van den heer Knijff de aanbe steding plaats van een nieuw te bouwen villa met garage voor den heer A. C. Steendijk, rijksveearts alhier. Ingeschre ven werd voor het timmerwerk door A. van den Hoek te St.-Maartensdijk, voor f 5088, door J. Kaufman, idem voor f 5683; door J. van Gorsel te Scherpenisse voor f5105 en door J. Suurland, idem voor f 5335. Voor het metselwerk door P. Geluk te St.-Maartensdijk voo;r f 7217; door J. Geluk, idem voor f 7352; door J. Muller te Scherpenisse voor f 8055 en door M. Andriesse, idem voor f 8060. Voor het schilderwerk door J. van Hoek te St.-Maartensdijk voor f 825; door D. Hage; idem voo;r f 850 door C. Berwald te Scherpenisse voor f 834 en door J. L. Noom, idem voor f 860. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Het lood- en zinkwerk, benevens aanleg drimkwa- terleid-'ng is aangehouden. POST EN TELEGRAPHEE. Aan den kantoorhouder J. M. Kunst te St.-Phil'psland, is op diens verzoek met ingang van 1 Januari 1925 eervol ontslag verleend. Postehèque- en Girodienst. Bij de heropening van den postchèque- en girodienst zullen, naar het „Haarl. I Dagbl." mededeelt, de stortingsbiljetten en overschrijvingsbiljetten, alsmede de chèqueformulieren van de laatste uitgaaf, waarop alleen ruimte is gelaten voor invulpng van het nummer van den reke- ninghouder (zander diens naam) en van het geldbedrag in cijfers niet meer kun- 1 nen dienen. Er zal dan volledige invulling van die biljetten als voor de centralisatie van den dienst, weder verplichtend wor den gesleia. Aan de rekeninghouders zal gelegenheid worden gegeven de onbruik bare formulieren, die nog ia hun bezat zijn, op de postkantoren (desgewenscht tegen een ontvangbewijs) af te dragen. Het door hen voor de formulieren be taalde bedrag zal op het tegoed der re keningen woraen bijgeschreven. Van het beschikbaar stellen van nieuwe boekjes zou nog naaer mededeeling worden ge daan. j VERKOOPINGEN, ENZ. j ZIERIKZEE, 12 Aug. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier pu bliek verkocht: een koetshuis en erf in de '"Hooge Molenstraat, voor f 1800 en f 150 voor toebeding. KERKNIEUWS* Ned. Herv. Kerk. AangenomenNaar Erica (als voor ganger der Ned. Herv. Evangelisatie), cand J. A. Steenbakker Morilyon Loysen te Holten. Naar Voorhout, cand. F. G. H. Nicolaï te Utrecht. Bedankt: Voor Zandvoort, J. J. Stam te Amsterdam (over het IJ). Voor K*tB, cand. F. G. H. Nicolaï te Utrecht. Voor Parrega, G. Elzen ga te Nieuwkoop. Geref. KerkL Beroepen: Te Aalten (8de pred.pl.), W. van Gelder te Langeslag. Te Oudega (W.), E. Beukema te Nyawier. Te EDgwierum, cand. H. M. Ploeger te Amsterdam. Te Oldeboorn, oand. K. Sietsma te Den Haag. Te Ulrum, H. van der Zanden te Wapenveld. Te Giessen-Oudekerk en Glessen-Nieuw- kerk, R. van Reenen te Putten. Bedankt: Voor Meppel, J. Ubels te Varsseveld. Voor Tweede Exloër- mond, G. H. de Jonge te Vryhoeve- Capelle. TAN HEINDE EN VER.' Gelijk men weet heeft de uitvinding van een zekeren Matthews, de z.gJL straal des doods, heel wat schrik gebracht. Thans deelt een Prof. Woods mee, dat deze straal volkomen ongevaarlijk is. Hij heeft zelfs aangeboden in de werkings sfeer van den straal te gaan staan op een afstana van 20 M. En hij is er zeker van, dat hij zoo een onbepaalden tijd kan blijven staan zonder eenig letsel te ondervinden. In den Amerikaanschen staat Illinois zal men binnenkort op één dag kunnen scheiden en hertrouwen. Thans eisdht de wet nog een tusschentijd van 1 jaar. Uit verschillende gedeelten van Rus land komen berichten dat het verzet van de arbeiders en boeren tegen den uit voer van graan steeds toeneemt. In ver schillende plaatsen heeft het verzet zelfs tot onlusten geleid; de menigte viel de regeeringsinstellingen aan, plunderde de magazijnen en sloeg alles op de regee- ringsbureaux stuk. Volgens een V.D.-berieht uit Madrid heerscht sinds geruimen tijd groote •droogte Ln Spanje zeer ten nadeele van den landbouw. In vele dorpen heeft men gebrek aan drinkwater. In Berlijnsche cabarets trad sinds enkele weken een schutter op, die o.a. een speelkaart, die zijn partner boven het hoofd hield, met een kogel door boorde. Zondagavond heeft de schutter zijn medewerker op het tooneel een ko gel door het hoofd gejaagd. De man was onmiddellijk dood. De schutter werd ge arresteerd. Hij beweert dat zijn partner zich op het oogenbiik, waarop hij vuurde, nog heeft bewogen. Men verwacht te Londen een oplos sing van het vraagstuk van de Roerbe zetting in dien zin, dat de ontruiming binnen het jaar zou plaats vinden, op voorwaarde, dat er een Fransch-Duitsch handelsverdrag tot stand komt. Volgens 'n bericht uit Washington wil de Amerikaansche regeering tenge volge van het uitbreken van een nieuwe revolutie in Honduras tusschen beide ko men. i Tengevolge van de niet zeer gun stige vooruitzichten van den graanoogst zijn de graanprijzen in Italië thans reeds met 15 pet. gestegen. - Tengevolge van een ontploffing :n een kruitfabrek te Villabate bij Palermo zijn er vier personen gedood De Turksche regeering heeft aan een conïmisste last gegeven, een nieuwe hu welijkswetgeving op te stellen, waarbij polygamie wordt verboden en het prin cipe van één vrouw tot basis van het mo derne huwelijk wordt verklaard. De prefectuur van Konstantinopel biedt het Yildizpaleis van den ex-sultan! aan voorl.250.000 dollar. Eenige buiten- landsche maatschappijen zijn van plan, zaak te outdekken, maar het zou hem niets gebaat hebben de verschillende spo ren, waarvan hij het bestaan zorgvuldig naging, tot openbaarheid te brengen, men zou hem eenvoudig niet hebben aange hoord, wellicht zou men hem zelfs, hoe gezien ook, hebben doen verdwijnen. Ver wonderen mag het slechts, dat bij er niet op heeft gestaan, dat men dien Berry reeds toen te voorschijn haalde; het is alleen te verklaren hierdoor, dat hij ver wacht heeft, dat men Berry toch niet zou vinden. Overigens waren er aanwij zingen genoeg, die tegen de zonen van mevr. Mazel" pleitten; voor niemand, d:e in de omgeving van de familie leefde, was het een geheim, dat de verbannen1 schoondochter korten tijd geleden had ge zegd: „Over drie maanden zijn al deze voorzorgsmaatregelen, wanneer ik naar Parijs ga, niet meer noodig". Maar Le brun was een arme drommel; de Sa- vonnières waren invloedrijk en macht'g; wat zou men zich in aie dagen veel moeite geven Berry was uit Bourges afkomstig, mevrouw de Savonnières, de verbannen echtgenoot van den oudsten zoon, insgelijk. Zeker bracht deze toe valligheid op een spoor, maar nogmaals: waarom zou men het voor dien armen Lebrun, voor wien niemand zich interes seerde, opnemen Lebrun, die de pijnbank had doorstaan, zonaer eenige bekentenis te doen wat zou hij ook bekennen werd ter dood veroordeeld. Hij moest eerst de gebruike lijke amende honorable voor zijn mis daad in het openbaar maken; werd daarna veroordeeld om te wiorden ge radbraakt, en uit zijn armzalige nalaten schap werden waarlijk nog! bedragen vastgesteld, die aan de Savonnières zou den ten goede komen. Hooger beroep, door Barbier tegen dit vonnis aangetee- kend, hielp in zooverre, dat men een nadere instructie gelastte; daarvoor den tijd van een jaar vaststelde en gedurende dien tijd Lebrun een zekere vrijheid van beweging in de gevangenis toestond. Maar de pijnbank, de doorgestane el lende hadden den man gebroken; lang voordat het jaar was verstreken, stierf hij, zijn ziel Gode aanbevelend en zijn rechters vergevend. En wel eigenaardig, de openbare meening, zoo spoedig ge neigd om een aangeklaagde te beschuldi gen, had hier van den aanvang af voor f hem partij gekozen; gevoelde de groote menigte, dat hier ten voordeele van een paar hooggeplaatsten het recht werd verkort Als zij het gevoeld heeft, is zij spoedig bevredigd geworden. Want, gelijk na den dood van D'Anglade, was ook de dood van Lebrun het sein voor verschillende anonieme aanwijzingen, die de justitie, had zij het zelfs gewild, niet kon voorbij gaan. Een ging eindelijk op zoek naar Berry, die door de maréchaussée te Sens werd gearresteerd. Op hem vond men een horloge, dat mevr. Mazel dén dag vóór haar dood had gedragen; hij bood aan de politiebeambten onmiddellijk duizend louis d'or, indien zij hem wilden vrijlaten. Of al dan niet Berry medeplichtigen heeft gehad, valt moeilijk te zeggen. Nog voor dat hij op de pijnbank was gebracht, bekende hij geheel zijn misdrijf. Hij had zich een paar dagen tevoren in het huis op den zolder doen insluiten, brood en aardappelen meegebracht om zich' gedu rende die dagen te voeden. In den mid dag van denzelfden dag, dat hij zijn plan ten uitvoer wilde leggen, was hij Ln de kamer van mevr. Mazel geslopen en had de schellekoorden verbroken, die haar toestonden om hulp te roepen. Hij had niet de bedoeling gehad om haar te dooden; mdien zij niet had ge schreeuwd en zoodoende zijn veiligheid m gevaar had gebracht, had hij haar met rust gelaten. Berry was van den in- nerlijken toestand van het huis goed op de hoogte; hij wist ook, waar de brandkast stond. Lebrun had zich ver gist toen hij de brandkast geheel intact oordeelde; Berry had er een paar goede grepen in gedaan en was daarmede te vreden; trouwens, hij kon niet meer mee nemen, dan wat hij gemakkelijk de trap pen kon afdragen. Na het misdrijf te hebben gepleegd, was hij naar 't h'ótel- het in te richten voor hét geven van openbare vermakelijkheden. Op het Bodenmeer heeft een gewel dige storm uit het westen gewoed, die aan de Duitsche oevers over hun geheele uitgestrekthek: groote schade heeft toe gebracht en waarbij ook menschenlevens te betreuren zijn. Vier jongelieden, alle vier harts tochtelijke fotografen, zijn te Middleton gearresteerd, op beschuldiging van den trein New York—Ontario te hebben wil len laten verongelukken. Zij verklaarden, dat zij dit hadden gedaan omdat zij zoo Vijftig arbeiders in een steenkolen mijn bij Irrijama, :'n de provincie Foe- koesjima, zijn bij een ontploffing van mijngas bedolven. Men vreest dat allen zijn omgekomen. Tot dusver zijn reeds negen lijken geborgen. Aan de Canadeesch-Amerikaansche grens wordt zoo sterk gesmokkeld, dat- de Canadeesche regeering de douane aan zienlijk heeft versterkt en op de groote wegen ijzeren poorten heeft opgericht om de smokkelaars te verhinderen met hun snelle auto's de gTens over te snorren. Te Milaan is een auto met 9 per sonen in het Groote Kanaal gereden. Drie inzittenden kwamen weer boven en wisten den wal te bereiken; de zeB andere verdronken. In de nabijheid van Nashville (V. 8.) Is de grootste kruitfabriek der wereld afgebrand. Twintig duizend ton kruit, ter waarde van 13 millioen dollar en fabrieksgebouwen ter waarde van 3 mil lioen dollar ztfn vernield. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn. In het Kalmukkengebied (Turke stan) komen den laatsten tyd weer pest- gevallen voor. Te Marseille Is majoor Zettlns, een Litthaner, aangekomen. Hy heeft geheel alleen een tocht dwars door de Sahara gemaakt, van Biekra tot Timboeotoe, welke 83 dagen duurde. Na getracht te hebben een groot aantal kinderen, dat te water was ge raakt, door het wegzakken van een vlot, te redden, z(jn twee vrouwen, een jon gen en een meisje in de rivier nabtj Piedmont in Canada verdronken. Andere kinderen werden door padvinders gered. Een bataljon Egyptische soldaten, dat bij Abbare in Soedan werkzaam heden aan den spoorweg verrichtte, heeft een Engelsehe cavalleriepost met steenen bekogeld. De En gelachen gaven vuur, waardoor 10 Egyptische soldaten z\jn gedood en 9 gewond. Bij Schierstein aan den R\jn is een automobiel met vier inzittenden in razende vaart tegen een boom gereden en omgeslagen. Van de inzittenden heeft een jong meisje den nek gebroken. Zy was terstond dood; twee heeren zjjn levensgevaarlijk gewond. Te 8evilla (Spanje) is dezer dagen een vrouw overleden, die 107 jaar oud was geworden. By de begrafenis waren drie zoonB van de overledene tegen woordig. Zy waren onderscheideniyk 91, 89 en 85 jaar oud. In verband met de onlangs op den Egyptischen eerste minister Zaghloel pasja gepleegde moordaanslag zyn Zon dag te Kaïro tal van lieden gearresteerd. Men beweert, dat de voormalige Khe dive achter den aanslag zit, en dat hy geloofd had, na een geslaagden staats greep weer het bewind in handen te 1: krygen. let je gegaan, dat hij in de buurt bewoon de; reeds des morgens vroeg had hij Pa rijs verlaten en op het oogenbiik dat men den moord ontdekte, was hij op eeo landweg naar buiten. Berry werd natuurlijk ter dood veroor deeld; maar het duurde nog tot 1694, voordat het arrest verscheen, waarbij de gedachtenis .van Lebrun in eere werd hersteld en aan zijn nabestaanden hét legaat van 6.000 livres, dat hem natuurlijk aanvankelijk bij zijn vonnis was ontno men, werd toebedeeld. Zoo ver gingen! de Savonnières, dat zij, ondanks den slechten indruk, dien dit naar buiten wekte, dit legaat bestreden. Maar de rechters gaven hun ongelijk, alhoewel zij niet tot de kosten van het geding werden veroordeeld en slechts boven het legaat rente behoefden te betalen van af het oogenbiik, dat dit wettig had uitgekeerd moeten worden. De -pijnbank, -de dood van Lebrun, de ruïne Van geheel zijn familie, al de doorgestane ellende, dat alles telde dn de oogen der Justitie voor niets. Maar de Savonnières was een rijk en aanzienlijk magistraat; de weduwe van den armen knecht mocht zich reeds gelukkig rekenen, dat men haar niet het weinige weigerde, waarop zij recht kon doen gelden. Is het wonder, dat de rechtspraak van die dagen een voorwerp Van minachting is voor degenen, die er thans van kennis nemen? Is het wonder, dat deze recht spraak de geprivilegeerde klassen steeds verder voerde op een gevaarlijken weg? Niet de justitiëele vergissingen zeiven als die tegen Lebrun en D'Anglade, maar wel de gronden, waarop zij berustten, het totaal gemis aan erkenning van het geleden onrecht, uitsluitend omdat bet een armen drommel betrof zij hebben mede den weg gebaand tot die ver schrikkelijke uitbarsting ruim een eéuw later, toen de verdrukte klassen een rechtspraak invoerden, die nog grooter contrast van werkelijk recht was dan wat onder een Lodewijk XIV en een Lo-" dewijk XV met dien naam werd be stempeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 2