Zierikzeesche Nieuwsbode RHEUMATI EK. fiiHONIG'S WMMZENA abonnement s advertentiên i Vrijdag 8 Aug. 1924, zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. J. BÖNGERTMAlf Ziarikzee. Heilgymnastiek. Massage. Bekendmaking. Bekendmaking. MEENOOGEimiK KLAAR GENEZEN IN 4 WEKEN. WONDERLIJK GETUIGENIS. Fry» per t maanden f 1,50, franoo per poBt f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—, Afzonderiyk© nummer» 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. van 1—6 regel» 60 ot». van i regel» en daarboven 20 ot». per regel. Beolames 80 ot». p. regel. By contract belangrijke korting 80ste JAARGANG. - No. 11117. oP a.n d.g y«n uit Sir 1 J. DE LOOZE Jr. Ultf.-Rrtiet, M. J. KOSTEN. T00r Dit nummer bestast nlt 2 bladen. Gevonden voorwerpen Een schort, een schaar, een zilveren armband, een broche, een kindermuts, een mes, een handtasehje, een haarpen, een paar gummischoenen, een portemon- nale met geld, ?en band van een dames mantel, een speelgoedbeer. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER Tan Zisbikzks brengt ter kennis van de ingezetenen, het navol gende, ran den Heer Commissaris der koningin in Zeeland in opdracht van Hare Majesteit ontvangen telegram: „Het is biij een behoefte des harten allen „uit geheel Zeeland, die deelgenomen hebben „san de grootsche hulde, xuy hedenmorgen te Middelburg gebracht en die het my niet „mogelyk is persoonlijk te bereiken, nog „geheel onder den indruk van dat onver getelijke uur, langs dezen weg myn diep- gevoelden dank te breDgen." (get.) WILHELMINA. Zibmkzbe, 8 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTKYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zieriizïi kvryt zich ran de aangename taak aan de inge zetenen van Zierikzee mede te deelen, dat Hare Majesteit de Koningin hem heeft op gedragen, Haar diepgevoelden dank over te brengen aan alle ingezetenen van Zierikzee voor de vele bewyzen van aanhankelijkheid en trouw, door Haar ontvangen tydens Haar bezoek alhier. ZtSRiKz&E, 8 Augustus 1924. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BUITENLAND. Hot moordproces in Chicago. Reeds meer dan twaalf dagen duurt het proces tegen de beide knapen, Leo^ pold en Loeb, die, naar men zich her innert, in Chicago een schoolmakker, Ro bert Franks, op ongekend cynische wijze om het léven hebben gebracht. De ver dediging stelt alle pogingen in het werk om de jongens ontoerekenbaar ver klaard te krijgen, en dr. Healy, de psy chiater uit Boston, put zich uit in verkla ringen, dat zoowel Leopold als Loeb verdorven, gedesequiiibreerde naturen zijn, slachtoffers van hun tijd. Het merkwaardige is, dat de jongens zelf er niets van willen weten om on toerekenbaar te worden verklaard. Zij aanvaarden de volle verantwoordelijkheid voor hun daad Leopold zeide zelfs, nogmaals zulk een moord te willen ple gen, indien hem dit „een prettige ge waarwording" verschaffen zou en zij wenschen geenszins aan de doodstraf te ontkomen. „Wat een onbelangrijk iets is het om opgehangen te worden! Trou wens, wat is de dood? Hou je van sla pen? Welnu, dat is hetzelfde als dood- zijn", aldus Leopold. De beide knapen geven er de voorkeur aan om opgehan gen te worden in plaats van een vernede ring te ondergaan. Het eenige wat zij betreuren is, dat zij den volgenden dag niet in de krant zouden kunnen lezen wat er omtrent hun executie zou worden ivermeld. Het feit, dat de ouders der beklaagden tot de rijkste bankiers in Chicago be- hooren, heeft reeds aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat de psychiaters zullen zwichten voor de geldelijke beloo- ning der vaders, die hun kinderen voor den strop willen redden, indien zij be werken, dat ze ontoerekenbaar worden verklaard. Het Openbaar Ministerie ont zag zich zelfs niet om dr. Healy op den man af te vragen in hoever de rijkdom van de ouders der jongens op zijn con clusies van invloed is. De psydhiator echter deelde mede, dat hij 240 dollar per dag ontvangt voor zijn verklaringen, maar dat er nooit sprake is geweest van een groot bedrag indien de beklaagden de doodstraf zouden ontloopen. Bandietenbende in België. De ophefmakende zaak der roover- bende Nauwelaers zal In October a.a. voor het Assisenhof van Antwerpen In behandeling worden genomen. Een 23-tal bandieten zullen voor de rechter» wor den gedaagd. Nee zooals andere boevenbenden In België, ontstond ook de bende Nauwe- laerts tijdens de Dnitsohe bez-tting. In den loop van 1917 namen de schelm stukken, door de dievenbenden gepleegd, een groote uitbreiding. Do Duitschers en het Belgische gerecht bleken on- maohclg te ztfn. De bende Nauwolaerts werktezoo lezen wtf In Het laatste Nieuws, tus&chen Leuven, Meohelen en Antwerpen. Na een tyd lang smokkelhandel te hebben gedreven, vielen de leden der bende de hoavea aan en braken zelfs in kloosters. Op een nacht versohaften zij zich toe gang tot het klooster to Haaght en legden er de hand op een voorraad mondbehoeften, die zy ergens verborgen, om ze later te komen halen. 's Anderen daags werd niet alleen de diefstal, maar ook de schuilplaats ont dekt. De overste, een Duitsche non, diende een klacht in bij de bezettende overheid en een Duitsche schildwacht moest dag en nacht de wacht houden. Zulks fiobrikte de bende niet af. Op zekeren dag, in den vroegen ochteDd, hadden dorpsbewoners bemerkt, dat de kloosterpoort wagenwijd open stond. Het bleek weldra, dat de dieven des nachts in het klooster waren gedrongen en hun bult met paard en kar hadden weggevoerd. Niemand had iets gehoord of geziennoch de zustersnoch de schildwacht. Of er om die grap als men dat zoo heeten mag gelachen werd, hoeft niet gezegd. Het dnnrde niet lang, of de bende maakte zich schuldig aan moorden. Men heette ze dan ook De Kempische Voet- branders". In geheel de streek ver wekte zij een dolle paniek. B I N N E N L A N D. Landarbeid erswot. Bij Kon. besluit van 23 Juli ia aan de gem. Zonnemaire (voor'n bijzonder geval) een voorsschot verleend tot een maximum van f 7000, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uit sluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. i Salarleering rijkswerklieden. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt dat de regeering heeft besloten, ten aanzien van de nieuwe salarissen der rijkawerkliedenen daarmee gelijk te stellen citesorif ëa van rijks ambtenaren accoord te gaan met de voorstellen, die haar ter zake door de commissie van advies voor do arbeids voorwaarden der rijkswerklleden met op één na algemeene stemmen zijn gedaan, zulks met dit voorbehoud, dat vóór 1 September 1925 andermaal zal worden overwogen of de schatkist den hieruit voortvloeien den last zal kuanen dragen. De kosteloose ftywlelbelasthigplaaijes. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw-en Zuivelbedrijf een brief naar den minister gezonden, waarin het meededeelde, dat in vele plaatsen de belasting-ambtenaren de bepalingen zoo uitleggen, dat van koste- looze belastingplaatjos alleen gebruik mag worden gemaakt voor het gaan naar en van het werk. Het antwoord van den minister luidt, naar Het Volk meldt, als volgt „Id antwoord op nw brief van 2 Aug. 1924 heb ik de eer u mede te deelen, dat personen, aan welke een kosteloos rijwielmerk is uitgereikt, hun van dit merk voorziene rijwiel mogen berijden, onverschillig met welk doel dit gesobledt. Het gebruik van dit merk is echter beperkt tot den persoon aan wien dit is uitgereikt". Uit Stad an Provincie De Vlootrevue. Met genoegen hactaen we de uitnoodi- ging van onzen burgem., tevens voorzit ter van bet bestuur der Vissche rijen op ue Schelae en Zeeuwsede 5-roomen, aan genomen om Donderdag deel te nemen, aan boord van het rijksvaartu:g „De Sphinx", aan de vlootrevue, welke dien voormiddag in de Zandkreek, tijdens den overtocht van H.M. van Kortgene naar Wolf aar tsdijksche veer, zou plaats heb ben en waaraan ongeveer 100 vissers vaartuigen hebben deelgenomen. Het was ongeveer 9 uur dat de „Sphinx" ons aan het steiger te Cortgene gastvrij op nam1 en wegstoomde de Zandkreek op om de allengs opdoemende, of reeds voor anker liggende vaartuigen te wijzen waar zij zou Jen komen te liggen. Het was een prachtig gezicht de ge- pavoiseerde vaartuigen uit Z.zee, Clinge, Grauw, Bruinisse, Bergen-op-Zoom, Ier- seke, Tholen en Veere, sommige met mu ziek aan boord te zien manoeuvreeren. Door stoom- of motorkracht werden de slingers van vaartuigen in linie en op nummer gesleept, opdat zij langs de „Hydrograaf" zouden kunnen varen en zoo de- Kon. familie begroeten. De Kon. familie was dezen morgen haar tocht door Noord-Beveland begonnen en kwam te pl.m. 12 ure aan het Steiger te Kortgene aan, waar de „Hydrograaf'*,, reeds een uur gemeerd lag. Hier ging ook mr. Fokker, met de vissi'herijcom- missie, bestaande uit de heeren W. Moei- ker en A. Schipper te Tholen, M. van Harmeien, L. Lindenberg en D. Verschure Behalve dat Honïg's Maïzena het fijnste en smakelijkste is voor de bereiding van tal van gerechten, heeft zij ook het voordeel spoedig gereed tezijn Met water of melk aangemengd, behoeft hetslechts een oogenblik te koken en is dan geheel gaar. Let op de sluitzcgels met Bijenkorf. te lerseke, F. C. Praat te Clinge en C. J. Schot te Zierikzee, aan boord. De vo-orzitter hield tot H.M. de navol gende rede De vissehers van de voornaamste plaat sen in Zeeland hebben de behoefte ge voeld te herha'en de gevoelens van liefde en verknochtheid aan H.M. zooals ze die in 1937 op bijna 'dezelfde plaats hebben beloond. Moeilijke jaren hebben zij gehad ge durende den oorlpg, toen bijna alle af zetgebied voor hen gesleten was. Maar nu gloort een betere dageraad. Doch on verschillig of ae zaken gunstig zijn of niet, H.M. moge van deze plaats de over tuiging meaenemen, dat onze vissohers- bevolking altijd zal pal staan om de rechten van ons stamhuis te verdedigen en van de onwankelbare trouw der Zeeuwsche visschers aan H. M. De Koningin betuigde hiervoor haar dank. Door de in Zeeuwsch eostuum gekleede dames J. Dijk wel, L. Nieuwenhuijze en E. Wisse, allen uit lerseke, werd H. M een fraai bloemstuk geoffreerd, terwijl mej. A. M. Schot uit Zierikzee, aan H. K. H. Pjinses Ju iaia een mand met leven de kreeften aanbood. Getrokken door de Sphinx" of motor booten passeerde langzaam de gansche vloot de „Hydrograaf", op wiier achter dek de Kon. Familie had plaats geno men, terwijl mede mr. Fokker daar aan wezig was tot het geven van inlicht'n- gen. Tijdens het voorbijvaren juichten de visschers en hun families de vorste lijke personen geestdriftig toe, terwijl Veere's muziekgezelschap de k'.anken van 't „Oude Wilhelmus" over de kalme wa tervlakte zond. Het was een onvergete lijk oogenblik! Veel spoediger was de feitelijke vloot- schouw afgeloopen, dan de voorbereiden de maatregelen, die dien voormiddag moesten worden genomen. Met groote handigheid werd met de diverse vaar tuigen gemanoeuvreerd, zonder dat een ongeluk of aanvaring plaats vond. Ruim een half uur duu,rde de vlootschouw, die een bizondere Zeeuwsche huldebetooging is geworden en zeker indruk heeft ge maakt op de Kon. Gasten. Na beëindiging der revue ging de linie uiteen en ieder vaartuig naar zijn eigen haven. De „Sphinx" zette eveneens koers naar Zierikzee. Het weder was inmiddels vrij ruw geworden en de Schelde had een grauwe tint aangeno men, met in de verte de schuimstreep der branding. Dartel en speelsch kliefde zoo nu en dan het ranke vaartuig de golven, ons noodzakend een andere hou- ding aan te nemen, dan we als geboren landrat gewoon zijn. Even 5 uur meer- 1 de de „Sphinx" aan de haven en na onzen gastheer dank te hebben betuiga j voor de interessante zeereis, togen we huiswaarts, een herinnering rijker aan ons Vorstenhuis. BURGH. De feesten op 5 Aug. 1.1. wer den in het schoollokaal geopend door den burgemeester, waarna van uit de school de schooljeugd, mooi versierd en met vlaggen getooid, het dorp rond trok. Kinderspelen werden uitgevoerd en de kinderen getrakteerd. In den loop van den voormiddag deed de Harmonie „Witte van Haamstede" een paar rondgangen door het dorp en verhoogde daardoor zeer de feestvreugde. Bij de komst van H. M. de Koningin in de gemeente sspeelde het muziekgezelschap „Nu met Hope" van Bruinisse, het „Wilhelmus'^ en bracht de bevolking de Koninklijke familie een ovatie. De burgemeester werd door den Commissaris der Koningin aan de Koninklijke familie voorgesteld, waar na ook de bei 'e we houders werden voor gesteld. De burgemeester sprak een wel komstwoord, waarna door de echtge- noote van den burgemeester bloemen werden aangebeden aan H. M. de Konin gin en door jongejuffrouw Speelman aan Prinses Juliana. Ook één van de ouiste ingezetenen, de 83-jarige Pietemella Me- lieste, mej. wed. J. Hagenstein, bood H. M. de Koningin bloemen aan. H. M. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Augustus te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. r. d. Linden. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Helder. Luthersche Kerk. 10 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, cand. J. W. van Tol, beroepen pred. te Scharendijke. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen (Bed. H..Doop), 2 Lees- kerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (o. t.), in de Nieuwe Kerk. Evangelisatie Jernel II. 10.30 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, gew. tyd, Leeskerk. onderhield zich minzaam met het oude vrouwtje en informeerde belangstellend naar haar ouderdom. De zangvereeniging „Nu met Hope" zong een toepasselijk lied, waarvoor de Directeur, de heer Rademaker, de dank van H. M. de Ko ningin mocht inoogsten. De schooljeugd zong een toepasselijk vers, waarna de Kon. familie de gemeente verliet, waar bij „Nu met Hope" van Bruinisse weer het „Wilhelmus" deed hooren. Na het vertrek van de Koninklijke familie wercea verschillende Volksspelen uitgevoerd; des avonds was er muziek en zang. Om 10 uur werd een groote lichtstoet gefor meerd, waarmede ook een bezoek werd gebracht aan het naburige Haamstede. Wederkeerig kreeg Burgh toen bezoek van een groot aantal feestgangers van Haamstede. In de gemeente teruggekeerd, werd een mooi vuurwerk ontstoken, waar na de feestvreugde tot laat in den nacht voortduurde. Twee groote eerepoorten waren in de gemeente opgericht en de gevel van de gemeentekamer was mooi versierd. De voorgenomen verlichting kon wegens den hevigen wind niet worden uitgevoerd. t NOORDWELLE. Een felle wind was nu juist niet de meest geschikte factor, voor het welslagen van een nationaal feest, zooals Dinsdag door onze gemeente bij het bezoek der Kon. Familie zou wor den gevierd. Nadat den vorigen avond ons dorp een feestelijk aanzien had ge kregen, werd in den voormiddag het feest, met ringrijderij te paard door heeren, en per fiets door dames, geopend. Te circa 3 uur begaf men zich met de schoolkinderen voorop in optocht naar het punt even buiten de gemeente, waar op Hun doorrit door ons eiland de Kon. Familie een oogenblik zou verpoozen. Op deze plaats was door de heeren Kwaak Zoon ter verwelkoming een eenvoudige doch mooie poort opgericht. Uit volle borst klonk een driewerf hoera, toen de eerste auto met de Kon. Familie bij deze poort stilhield. Nadat de burge meester met de beide wethouders waren voorgesteld, werd door de jonge dames Beftha Blom en Hendrika Moermond aan Hare Majesteit en Prinses een ruiker aangeboden, die onder hartel ijken dank werd aanvaard. Zeer minzaam onderhield zich H. M. eenige o ogenblikken met on zen burgemeester, en betuigde H. M. Haar dank voor de ontvangst, haar hier bereid. Onder daverend hoera waren de auto's spoedig uit het gezicht verdwenen. Het was een kort, maar voor allen een onvergetelijk oogenblik. De dag werd verder met afwisseling van volksspelen, een ritje in de draaimolen van den heer Robbe en de gocheltoeren van prof. Mul lens genoeglijk doorgebracht. Tot slot uitdeeling der prijzen en een schitterend vuurwerk. Jammer, dat door den wind de verlichting niet tut zijn recht kwam. De commissie, inzonderheid haar voor zitter en secretaris, komen een woord van dank toe voor hun vele bemoeiingen. DREISCHOR. Wat onder de vele ver schillende attracties na het Koninklijk bezoek het meest de aandaedt trok, wes zeker wel onze burgemeester met den ambtsketen om en zijn gade beiden in Zuid-Bevelandseh ocs.umn. Jammer dat illuminatie en bioscoopvoorstelling, alsmede ballet en lichtstoet door de ruwe vlagen vrijwel mislukten. Zaterdagavond a.s. wil men trachten bij gunatig weer een en ander op de muziektent te her halen. 8TAVENI8SE. Verslag van den raad, gehouden Woensdag 30 Juli. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle ledenbehalve de heer Stoutjesdyk wegens ongesteldheid. Mededeeling geschiedt, dat de haven kom uitstekend en geheel volgens het bestek is uitgedaaD, waarom bnrg. en weth. geen boete zouden willen toe passen wegens te late oplevering van het werk. De noodlge ontheffing wordt verleend. Een aangehouden verzoek van de geitenfokvereenlging komt thans in be handeling. De voorzitter zegt geen gun stig voorspel van B. en W. te kunnen doen, wat hem spijt, omdat hy persooniyk wel voor subsidie is. De heer Van Iwaarden, die zelf voor zitter Is van de vereeDiging, vindt dit niet biliyk. Voor middelen van vervoer werden onlangs zeer mime subsidies verdedigd, zoodat hy, nu het eene ver eeniging is van den kleinen man, ook een gunstig voorstel had verwacht. De geitenfokvereeniglng werkt zeer nuttig, maar haar financiën zyn zwak. HON DERDE, VROEGER KREUPELE MENSCHEN, L00PKN, ETEN, SL4PEN EN GENIETEN HET LEVEN, ALSOF ZIJ NOOIT GELE DEN HADDEN. GRATIS VOORRAAD AANGEBODEN. lederen dag nu, wordt Rheumatlek voor altyd verbannen. Hier volgen eenige uittreksels van brieven ontvang«n: Uit Nymegen: „Ben geheel van myn pynen bevryd". Uit Beek, Limburg: „Na tien dagen wandelde ik bulten met een Btok, na vyfeien dagen hervatte ik werk". Uit Den HaagKan weder nren ver loopen, heb geen pynen ergena meer, eet en slaap weder goed". Uit Terneuz«n„Kan weder myn werk doen". Uit Kerkrade„Gezwollen ge wrichten en knobbels geheel genezen". Nog vele meer, waarvoor hier geen plaats is. ZIJN DEZE GENEZINGEN BESTENDIG! Lees verder s.v.p. Uit Broinisse: „De pynen zjjn en blijven weg". Uit Rotter dam: (14 maanden na de geoeziDg: „Nooit h«b ik ergens meer last van gehad". Uit Utrecht: „Wy hebben de laatste maanden storm, regen, mooi weer, en alle mogelijke veranderingen gehad en steeds ben ik zonder pyn". Uit Rotterdam: „Het is nu eon jaar sedert de behand^liDg en heb van niet» meer last gehad". Uit Maasnlel: (een jaar na de genezing): „Ben overtuigd dat de Behandeling bestendig Is". En«., enz., enz De volledige afdrukken dezer, en meerdere brieven zend ik u ter inzage. SCHRIJF OM GRATIS VOORRAAD. Hoe erg uw geval ook zy, boovele malen tot u gezegd moge Zya, dat voor Rheumatlek geen gerezing bestaat, vat moed Hier is een Behandeling die doet waarop ze aanspraak maakt die werkeiy'k Rheumatlek, Jicht. Ischias, Lendenrheumatiek en alle Urlnezuur- Vw"l-n o-»- o».» Vul de coupon in en per koe rende post zal u een Gratis Voorraad van Mr. ARTHUR RICHARDS' Behandeling, een interessant boek over Rheumatlek en wondere brie ven van genezen patiënten, beider geslacht en van eiken leeftyd, ontvangen. Het oogenblik waarop u deze coupon post, neemt u den eersten stap naar een volkomen en LevenaDnge Genezing. Porto naar Engelandbrieven 20 cents; briefkaarten 12'/, cents. COUPON HDATIQ VOÖB- VOOR ivm i io raad. Aan Mr. Arthur Richards (Room 75) 14/15 Fulwood Place, High Holborn, LONDEN, W.C. 1, Engeland. Ik wensoh Gratis Voorraad te ontvangen van uw geneesmiddel voor Rheumatiekziekten. NAAM ADRES Ook de heer Van IJsseldyk vindt het voorstel om dezelfde redenen ntot be- grijpeiyk. In het algemeen is hy tegen subBldieverleening, m*ar onder de ge geven omstandigheden zou hy juist termen vinden de Inwilliging te bevor deren. De heeren Potappel, Gaakeer en van der Blikke zUn tegen subsidiever lening. Een voorstel van den heer Tazelaar, ondersteund door den heer van Iwaarden, om alsnog f 25 toe te kennen, wordt echter zonder hooldeiyke stem ming aaD genomen. Terzake van fl. B. 8. bezoek te Mid delburg wordt door het ryfc over den tjjd van Sept.Deo. 1923 f 257 82 be rekend. Daarover is m^t den Minister gecorrespondeerd, die z'ch aan den letter der wet vasthoudt, waar 15 8ept. als besllsaeDdeu datum is vastgesteld. Dezer- zyds wordt betaling over een vol jaar ooblliyk geacht, waaróm getracht zal worden met een gedeelteiyke by drag© te kuoneu volstaan. De vroeger bepaalde heffing van ge- meenteiyke leges inzake afgifte van jachtakten tot */4 gedeelte van door het ryfc vastgestelde rechten wordt naar den wensoh van den Minister teruggebraoht tot bot ï/g gedeelte dier rechten. Verder worden aangeboden de reke ning der gemeente en die van het Bur gerlek Armbestuur over 1923, re»peo- tleveiyk met de volgende oyfers: Ontvangsten. Uitgaven! Goed slot f 98684 62 f 92624.03* f 6060,58* 1977 65* 1690 73 268.87* Deze worden gesteld in handen eener commissie, tot leden waarvan worden aa gewezeQ de h-e'ren van Iwaarden, Tazfiaar en van IJsseldyk. De mot 1 Januari a s periodiek aftre dende leden van College van Zetter»,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1