nijveren hun brood, daartoe door Uwe Majesteit in staat gesteld. Bovendien bewijst wel de verknocht heid ;er Gemeente aan Uwe Majesteit en aan het Doorluchtig Huis van Oranje, dat zij in eere houdt de aan de wanden dezer zaal prijkende afbeeldingen van de Oranje Vorsten en der vorsten en vorstin nen aan Uwer Majesteits Huis verwant. Het Hooge bezoek'van de Koninklijke familie is ons uit de harten gegrepen en zeggen wij Uwe Majesteit daarvoor eer biedig aank. Onze bede is, dat de Hemelsche Koning, die jaltijd was met ons dierbaar Vader land en het Oranje Huis, Uwe Majesteit steeds blijve omringen met Zijne liefelijke zegeningen. Deze bede geldt ook Hare Majesteit, Haar Koninklijke Moeder, Uwer Majes teits Gemaal der Nederlanden en Prinses Juliana, die zoo gaarne wordt genoemd de Lelie van Ons Vorstenhuis. Het zou het gemeentebestuur zoo dank baar stemmen, indien Uwe Majesteit kon goedvinden, ais aandenken te willen aan vaarden een album waarin de foto's van de schilderijen dezer zaal zijn opgeno men. Mocht het Uwe Majesteit behagen, ter gelegenertijd daarin een blik te slaan, zou dit voor ons ae grootste voldoening zijn en de Kroon op 't werk zetten. Van onze zijde, zal het bezoek van Uwe Majesteit en van Hunne Koninklijke Hoogheden, met gulden letteren worden geboekstaafd. Het moge tenslotte Uwe Majesteit en Hunne Koninklijke Hoogheden behagen, ten bewijze van Haar bezoek, het register, dat speciaal voor de Koninklijke familie is aangelegd, van Hare handteekening te willen voorzien. De Koningin sprak daarna als volgt Mijnheer de Burgemeester. Het verheugt mij in ae gelegenheid te zijn om tijdens mijn bezoek aan Zeeland ook in St.-Maartensdijk te vertoeven. Zulks te meer waar wij sedert oude tijden door persoonlijke banden verbon den zijn en mij, zoowel uit uwe wel- komstrede, waarvoor ik u dank zeg, als uit de hartelijke ontvangst ons door de bevolking bereid, zoo duidelijk blijkt dat de verknochtheid, immer door deze bur gerij aan Mijn huis betoond, tot op heden onverminderd is blijven voorüeven. Gaarne wil Ik voeldoen aan uw ver zoek een album te aanvaarden met af beeldingen van deze oude Raadszaal, het welk mij een schoone herinnering zal blijven aan mijn bezoek aan uwe ge meente. 6 Moge Sint-Maartensdijk door arbeid- zaamheid zijner bevolking, waarop Gods zegen ruste, een tijdperk van geluk en welvaart tegemoet gaan. H.M. de Koningin aanvaardde het album oer Schilderijen gaarne en de Hooge be zoekers voldeden aan het verzoek Hun naam in het bedoelde register te plaatsen. Hierna werden ae kortelings geleden gerestaureerde schilderijen in oogen- schouw genomen. Deze schilderijen stellen voor portretten o.a. van Anna van Eg- mond, de eerste echtgenoote van Prins Willem I; van Prins Philips Willem en Prins Mauri ts en een vermoedelijk van Prins Hendrik; alle zoons van Willem I en ook van Willem III, den Koning van Engeland en zijn gemalin Maria Staart. De verdere schilderijen zijn ook alle van personen, die geparanteerd zijn aan het Oranjehuis. 8T -MAARTENSDIJK. Te 10V, ure begaf zich het gemeentebestuur naar het raadhuis om by de aankomst der Koninklijke familie tegenwoordig te zijn. Tegen elf ure voelde men het gewichtig oogenblik van de aankomst der Kon. familie. De burgemeester, vergezeld van de beide wethouders naderde de Kon. auto. Voorgesteld door den Commis saris der Koningin begeleidde de burge meester H M naar de raadzaal, nadat hal van het gemeentehuis het raadsoollege en den gemeente-secretaris aan M. en de Kon. familie was voor gesteld. Hier (in de raadzaal) werden de schil deren der Oranjevorsten en der Vorsten en Vorstinnen aan het Kon. huis ver want bezlohtigd. Van af de auto's werden door de jonge dames C. J. en H. van Iwaarden bloemen voor H M gestrooid. Van af de stoep van het gemeentehuis waren praohtige kostbare Perzische tapyten, loopers en kleeden aangebracht, zoomede in de raadzaal, de hal van het gemeentehuis en het bordes, een en ander kosteloos in bruikleen aangeboden door de hoeren Gebrs. Soböoau, impor teurs van Perzische tapijten enz. te Botterdam, van welk aanbod door de gemeentenaren een dankbaar gebruik werd gemaakt. Voor tot de bezichtiging der schilde rijen werd overgegaan, werd door den burgemeester tot H. M. en H. H. Kon. Hoogheden de volgende toespraak ge houden. (Zie boven). Na de bezichtiging werd H M. een album, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd, aange boden. Dit schoone ^alburn, gebonden In rood maroquin-leder, en versierd met het Koninklijke wapen, bevat de foto's der aanwezige schilderijen, en is een kuuBtBtuk ontworpen door don hoor Frequln, ohef van do foto-afdeellnc- van Convéo's bookhandol to 'o-Gravonhago. Van de hand van den Historicus Mr. Thomao.en Thuaalnk van dor Hoop to 'o-Gravonbago la ln bot album vorder aangebracht oon gonoologlaoho beaobrlj- vlDg van do veraohillende portretten. Wanneer men ln aanmerking neemt, dat genoemde heer dit belangrijk en door het gemeentebestuur zeer op pr\jB gestelde werk belangeloos heefc verricht, kan ZEdG. staat maken op den dank van den burgemeester en raadsoollege, door gevolg te hebben gegeven aan de uttnoodiging tot het geven van hot on ontbeerlijk bijschrift. Vervolgens werd in een register door H. M. en H.H. K. fl. geteekend ton be wijze van het Hooge bezoek. Dit register vormde een keurig geheel en werd ge leverd door de firma Pot te Tholen, die zeker een woord van lof toekomt voor do goede zorgen daaraan besteed. Te ongeveer 11,15 begaf de Kon. familie met gevolg en vergezeld van de WethouderB en Gemeenteraadsleden, be nevens den 8ecretarie zich onder gelelde van den Burgemeester naar de voor de Pul van het gemeentehuis aangebraohte verhoogde estrade. Hier wordt namens het Oranjecomité welke te voren door den Burgemeester aan H.M. was voor gesteld een bouquet aangeboden door de jongejuffrouw Corrie Tazelaar, ter wijl H. K. H. Prinses Juliana eveneens namens het Oranjecomité een bouquet werdt aangeboden door den jongenheer I. P. Hage. Bij monde van den voorzitter de heer C. G. Hage, werd daarna namens het Oranjecomité H. M. een aubade aange boden, en werden do te zingen liederen aan de leden der Kon. familie in druk ter hand gesteld. Door de beide zang- vefeenigiogen en de leerlingen der^hoog- Bte leerjaren van de O. L. Bchool werd onder leiding van het muziekgezelschap „M. V. K." allereerst het Welkomstlied gezongen, luidende als volgt: Nu zgt wellecome, Koninginne zeer Gij komt tot onze vreugde ook over Tholens (veer. Nu züt wellecome, wij zien dankend op U (neer Hier in dit dorp zgt Gg ons Vrouwe altijd (weer. Dierbare Hooge Gasten, van ons Thooliche (Land, Wjj wachten met verlangen te sterken (onzen1 'band, En bieden ootmoediglgk U hulde Hooge (Vrouw Wij blijven steeds Oranjes Vorstenhuis (getrouw. Daarna werden twee coupletten van het „Oude Wilhelmus" ten gehoore ge bracht, die door alle aanwezigen werden medegezongen. Indrukwekkend klonk het ensemble onder begeleiding van het muziekgezelschap „M. V. K.", welks dir. de heer J. A. van Sas, de muziek voor het koper arrangeerde. Na afloop der aubade, waarvoor H. M. den voorzitter van het Oranjecomité dankte, namen de Hooge Gasten onder dankzegging voor do ontvangst, alscheld van den burgemeester en van de ge- me inte. De auto's die door de School-, Haze- en Oudestraat op de Markt terug keerden reden voor, waarop onder ge jubel der bevolking en onder de tonen van het „Wien Neerlandsoh bloed" naar Stavenisse werd gereden. Het nu volgend bezoek gold de laatste gem. van het eiland, n.l. Stavenisse, waar de Hooge Gasten binnenreden door een eerepoort, voorstellende de hulde van den landbouw aan de Vorsten. Bij het ge meentehuis werd de burgem., dhr. A. F. Hanssens aan Koningin en Prins voorge steld en stelde hij de wethouders voor, terwijl ook hier bloemen en zanghulde niet ontbraken. Voor welkomstmuziek zorgde de Harmonievereeniging „Oranje" uit Bergen op Zoom'. Van het raadhuis werd naar den Pro vincialen steiger gereden, welke door de goede zorgen van de afdeeling van Schuttevaer" toepasselijk en keurig was versierd. Aan den steiger lag Hr. Ms. "Hydograaf* gereed, welk vaartuig H.M. en de andere Hooge Gasten bij hun to.ht door Zeeland met zijn moeilijkheden op verkeersgebied, over de Zeeuwsche stroomen zou brengen. Te ongeveer 12 uur verliet de „Hydograaf" den steiger, onder luide toejuichingen van de aan de haven verzamelde menigte. Tholen werd verlaten; het bezoek zal zeker bij ieder, die het medemaakte, een herinnering, ach terlaten aan een enthousiaste bevolking, die de Vorstelijke personen heeft begroet op eene wijze, die slechts bevorderlijk kan zijn aan het versterken der banden tusschen de Thoolsohe bevolking en het Oranjehuis. 8TAVENI8BE. Do gemeente was vol met bezoekers, ook van elders. H.M. kwam 11,15 hier aan. De harmonie .Oranje" van Bergon-op-Zoom speelde bij de Intrede van het dorp het .Wil helmus". Burgemeester Hausses riep H.M. namens de burgerij een Welkom toe. Mej. Elize Hanssens bood aan H.M. en Kaatje Steendyk namens de school jeugd aan PrlnseB Juliana bloemen aan. Het zangeomité en de schooljeugd zongen eenige liederen. Burgemeester HansBens werd benoemd tot Ridder in de Oranje- Nassauorde. H.M. dankte allen voor de ontvangst. Het gansche dorp was prachtig versierd. Mooie eerepoorten waren er opgericht Om 11 u. 45 m. vertrok de Koninkl. Familie van den provincialen steiger. De steiger was prachtig met poorten, vlaggen en groen yerBierd, waarvan veel op scheepvaartgebied. B(j de wandeltug over den steiger strooide Janna van IJsseld(jk bloemen voor H.M., waarvoor hartelijk dank aan het kind werd betuigd. De Koningin onderhield zich met verschillende bestuursleden en sprak haar hartelijken dank uit voor de versiering en de ontvangst. Des namid dagszanguitvoering, volksspelen, conoert enz., en des avonds muziekuitvoering en omgang met lampions. Van Stu/enisse had de „Hydograaf'! koers gezet naar het eiland Schouwen. Tijdens de vaart werd de lunch gebruikt en te twee uur kwam hel vaartuig met de Koninklijke Familie te Zierikzee aan. Aan de aanlegplaats werd de Konink lijke familie verwelkomd door den bur gemeester, oen heer Mr. A. J. F. Fokker van Crayestein van Rengerskerke. Onder wijl „Kunst en Eer" het Wilhelmus speel de, werden bloemen aangeboden door Mavourneen en Desmond Fokker en Louise H. S. Biermasz, waarna de Bij zondere Vrijwillige Landstorm van Schou wen en Duiveland werd geïnspecteerd aan 't hoofd waarvan zich bevonden de heeren van de gewestelijke en plaatselijke landstorm commissies. Bij de nu volgende autotocht door een deel der gemeente, werd op 't Kraan plein het oplaten van pl.m. 1000 postdui ven bijgewoond, hetgeen een bizondere en origineele hulde was, terwijl op dit plein tevens in oogenschouw werd ge nomen, het monument dat is opgericht ter herinnering aan dit Koninklijk bezoek. Van het Kraanplein werd gereden naar het Havenparit, waar op de tent een 300-tal zangers en zangeressen een can tate ten gehoore brachten, welke als volgt luidde: God der Vaad'ren, zie ons naad'.ren, Hoor ons smeeken voor Uw troon, Zend uw zegen op de wegen Van de Draagster van de Kroon. Blijf gedenken; wil haar schenken Voorspoed en des landzaats min. Kroon haar streven, spaar haar leven, Wek getrouwen! Doef aanschouwen: Spaar heel 't Vorstelijk gezin. Eén Oranje en Nederland, Liefde binde 't Eensgezinde Vorstenhuis en Vaderland. (Slotkoor). Haar schild en haar betrouwen, Zijt Gij, o God en Heet, Op U toch wil zij bouwen, Verlaat Haar nimmer meer. Bescherm Haar aller wegen, Bewaar ons d' eendrachtszin En schenk, o God, uw Zegen,, Aan Volk en Koningin. Aan Volk en Koningin. De cantate (in drievoud), fraai gecalli- graieerd door den heer W. v. Splunder, werd de Kon. familie aangeboden door Corrie B. Timmermans. Vervolgens werd naar het stadhuis ge reden, waarvoor de Zierikzeesehe burger wacht was opgesteld onder commando van den heer A. C. v. d. Vliet, benevens „Kunst en Eer". Doch voor men daar aankwam werd aoor Pieternella van den Berg. te Nieuwerkerk H.M. een bouquet aangeboden. In de Raadzaal, waar mevr.-Fokker— Lyons H.M. een bouquet aanbood, nam de burgemeester het woord en sprak als volgt Majesteit, Koninklijke Hoogheden Het is mij een groote eer U Welkom1 te heeten namens den Gemeenteraad en namens de ingezetenen van Zierikzee in deze zaal, die H. MA nog bekend Zal Zijn van Ulwf vorig bezoek in 1907. Zierikzee, wéleer de tweede stad van Zeeland, roept Uw<e Majesteit en Hare Kon. Hoogheden een hartelijk iwfelkom toe en geeft de verzekering dat de Zeeu- Iwén steeds getrouwe aanhangers Van het Oranjehuis zijn geweest, dit nog zijn en een pnafhankelijk Nederland zonder Oranje onbestaanbaar' achten. Dit is een karaktertrek sinds eeu'wfen. Reeds in oude kronieken vindt men ver meld, dat de ingezetenen van Zierikzee zich kenmerkten „door hare getrou'wig- heid jegens haren Heere" en daaraan dankten dat in de middeneeuwen toen vele rampen de stad overkwlamen, zij altijd voor „hare uitmuntende diensten en trouwl op een bijzondere wijze door den Graaf geholpen zijn en van vele loffelijke voordeelen en vrijheden Voor zien". Zierikzee !Was niet alleen de tweede stad van Zeeland, maar ook de hoofdstad van Zeeland be-Oosten Schelde. Die vroegere heerlijkheid is vergaan. In de vorige eeu'wt waren nijverheid, vis- scherij en scheepvaart zoo goed als ver dwenen. Daarbij kwam, dat als 't ware een zeker noodlot op deze stad rustte en een aantal betrekkingen die hier jaren ©n jaren iwlaren geweest, naar elders Werden verplaatst of opgeheven. Ik me moreer: den rijkswaterstaat, het ykwe- zen, de Latijnsche school, commissaris van het Loodswezen, betaalmeester, en nu nog onlangs de rechtbank en al Wat daaronder ressorteerde. In de plaats daarvan kwlam niets. Onze eenige hoop is nu nog gevestigd op een kweekschool voor onderwijzers. De meeste gemeenten zouden onder deze, als 't 'ware stelselmatige onttrekking van meerendeels iwélgestelde inwoners, zijn bezWeken en afgedaald tot den rang van een ville morte. Dat dit hier niet is gebeurd, dat Zie» rikzee gebleven is de mooiste stad van Zeeland, die, gelijk Hare Majesteit zich' door eigen aanschouwing heeft kunnen overtuigen, een zeer Welvarend uiterlijk heeft is te danken aan de samenhoorig- heid van Zierikzee en de buitengemeenten. Toen de huizen der families, die hier eeuwén gewoond hadden, en van de amb tenaren, iwlier betrekking hier opgeheven Werd, door vertrek leeg kwamen, zijn die niet gelijk elders vooral in de kleine plaatsen gebeurde, tot kleinere iwloningen omgebouWd, maar zijn de plaatsen der vertrekkenden ingenomen door andere families, die uit het land van Schoifwlen stamden en de open gevallen plaatsen met eere Weder hebben bezet. Daardoor is Zierikzee inderdaad het centrum geWorden van deze twee eilan den, nog meer dan het vroeger iwlas, hét centrum van een LandbouWende bevol king, die in kunde en intellect Wellicht de eerste is van Zeeland. I Maar deze allen, hetzij ze lang of kort hier iwlonen, zijn één in aanhankelijk- heid jegens ons Koningshuis. Zij allen stellen het bezoek van U, MevrouW, Van den Prins gemaal en H. K. H. Juliana op hoogen prijs. Zij allen vereemgen zich in de Deae, dat God U nog vele jaren moge geven om tot geluk van Nederland aan het hoofd der regeering te staan. H.M. dankte ook voor deze welkomst woorden hartelijk. Ik dank U, Mijnheer de Burgemeester, voor de woorden waarmede U namens Raad en burgerij het gulle welkom hebt bevestigd waarvan ons, op weg langs de feestelijke straten naar deze ons reeds bekende zaal,wederom van alle zijden, zoo talrijke bewijzen zijn gegeven. Met groote erkentelijkheid aanvaard ik tevens de hernieuwde betuiging van de trouw en aanhankelijkheid door welke deze stau zich van ouds onderscheidt. Met voldoening ben ik er getuige van dat de geest van voortvarendheid en vol harding welke deze oude stad zoo in voor- als tegenspoed kenmerkte nog he den ten lage is blijven voortleven. Ik ben dan ook overtuigd dat voor haar als middelpunt dezer schoone en welvarende eilanden nog een belangrijke toekomst is weggelegd. Een toekomst waarin zij als in het ver leden troüw met het Vaderland en ons Hu's verbonden on ler Gods zegen van de nimmer falende geestkracht harer bur gers de verdiende vruchten zal plukken. Na het verlaten van het stadhuis werd over de Zuiawellebrug de gemeente ver laten, althans voor een paar uur, voor een tocht door Schouwen. Op de Balie en Zuidwellebrug werd H.M. nog een bloemenhulde gebracht, resp. door P. J. v. d. Enae en A. Peute. Er werd eerst gereden langs de zuid kust van het eiland. De eerste halte was hierbij de los- en laadplaats Flaauwers waar de burgemeester van Kerkiverve, de heer C. J. Boogerd, met het gemeente bestuur zijn opwachting maakte. Even later werd halt gehouden bewes ten de haven Schelphoek, waar het ge meentebestuur van Serooskerke met den burgemeester, den heer J. Schooff, het zelfde deed. In ae gemeente Burgh werd eveneens halt gehouden en had door de bevolking ook een huldiging plaats, terwijl het hier burgemeester W. G. Boot was, die door den commissaris der Koningin aan de Koningin en den Prins werd voor; De volgenae gemeente was Haamstede» waar ook de bevolking was samenge-- strooma om van hare aanhankelijkheid te doen blijken en waar de Burge meester, aen heer J. A. van Zuijen met het gemeentebestuur aanwezig was tet begroeting. Te Renesse weder een hartelijke ont vangst van de bevolking met aan het hoofd den burgemeester, den heer W. H. Scholder. Bli een hoek van den Kruisweg naar Noordwelle, was het gemeentebestuur van Noordwelle met den burgemeester, den heer J. Schooff aanwezig en had de gewone begroeting plaats. Langs Ouden iijke, gemeente Etlemeet, burgemeester de heer A. J. de Bruin, Scharendijke, gemeente Eikerzee, burge meester dezelfde, (in Scharendijke werd door mevr. v. d. Bout-Klompe Hkt. een bouquet aangeboden). Loopers-Kapelle en Brijdorpe, beiden gemeente Dutven- diike (in laatst genoemde deel der ge meente boden de zusters van burgemees- Ier J. Padmos een bloemenhulde aan) werd gereden naar Brouivershauen, de eenige plaats van de tocht door hdt eiland, waar de auto's werden wisten en waar op het raadhuis een ontvangst plaats had, en wel door den burgemeester, den heer N. A. Berkhout, die als volgt sprak Majesteit. Koninklijke Hoogheden. Waar het Uwe Majesteit en Uwe Ko ninklijke Hoogheden heelt mogen beha gen dit ons oude geschiedkundige Haven stadie met Uw Persoonlijk bezoek te willen vereeren, acht de Raad dezer ge meente zich gelukkig het groote voor recht te mogen hebben, zijn Vorstinne en Hare Koninklijke Familie in zijn Raadzaal te mogen begroeten. Nog altijd is hier :n levendige dank bare herinnering gebleven het bezoek dat eertijds de Gemeente van Zijne Ma jesteit Koning Willem III -- ook m deze zaal - heeft mogen ontvangen Uwe Majesteit veroorlove mij dan ook, namens den Raai een woord van harte- liiken dank te mogen brengen voor de eer die U ons heden wel hebt willen be wijzen, door eenige oogenblikken :n ons wel is waar - eenvoudige Raad huis binnen te treden. Namens den Raad niet alleen, ja na mens de gansche Burgerij worde Uwe Majesteit hier het bewijs van onze groote dankbaarheid gebracht. De spontane lul- dieing, daareven U betoond, verkondt d t duidelijker dan het mij gegeven zoude zijn in woorden uit te drukken. Hoe ook wordt hier gevoeld de aan hankelijkheid aan ons Vorstenhuis, hier in dit oude Stedeke, onder welhs wallen eens de Vrijheid voor ons Vadeirland werd bevochten. Neerlands Vrijheid, die kostbare schat welke wij voorzeker >ok danken aan den steun van ons dierbaar Wanneer U straks weder zult zijn heen gegaan uit dit vredige Stedeke, waar eenmaal stond de wieg van onzen be minden Volksdichter en Staatsman Va der Cats", dan moge Uwe Majesteit verzekering zijn gegeven dat met ae dankbare herinnering aan deze onvergete- lijkcn dag, in ieders harte klopt. Nederland en Oranje. Oranje en Neaerland, zij zijn en blij ven één. De Koningin sprak den Raad als volgt toe: e Mijnheer de Burgemeester, Ik betuig U mijn oprechten dank voor de ons toegesproken woorden en ik stel er prijs op daarbij tevens uiting te geven aan mijn groote erkentelijkheid voor de- schoone en hartelijke wijze, waarop dé burgerij van Brouwershaven ons heeft verwelkomd. Voor die bewijzen van aanhankelijk heid ons gegeven door de bevolking van deze stad wier naam in de geschiedenis van Ons Vaderland zoo nauw verbonden is met die van Mijn Huis en zoo eervol vermeld wordt, ben ik bijzonder gevoelig. Ik hoop, dat het Uwe gemeente gege ven moge worden om te midden van zoo vele oude Nederlandsche steden, een plaats te blijven innemen, harer traditie waardig. Gaarne wil ik thans voldoen aan uw verzoek en in navolging van mijnen on- vergetelijken Vader mijn naam te plaat sen in het historische boek aan Brou wershaven door een harer grootste Zonen geschonken. - Na het plaatsen van de handteekeningen werd van af het bordes van het Raadhuis een zanghulde m ontvangst genomen, hulde in ontvangst werd genomen. Was H. M. het stadje binnen gereden door een eerepoort, voorstellende een der Stadspoorten, en geplaatst in de Noordstraat, zij zou de gemeente verlaten door een andere stadspoort dre in de Poortdijkstraat was geplaatst, terwijl niet vergeten mag worden, dat ook het ge boortehuis van „Vader Cats" thans wat den gevel betreft in den vroegeren toe stand was teruggebracht. Van Brouwershaven werd gereden naar Zonneniaire, waar de burgemeester H. J. Roelvink werd voorgesteld en zanghulde* niet ontbrak. De volgende halte was in de gemeente Dreischor, waar vooral door de goede zorgen van den burgemeester, dhr. E. H« P. van Nahuys, voor een goede ontvangst was zorggedragen. Gestopt werd voor het antieke raadhuis van 1637, waar me vrouw van Nabuijs aan de Koningin en haar zoon aan Prinses Juliana bloemen aanbood en het plaatselijk zangkoor het Zeeuwsch Volkslied deed hooren. Op den terugtocht naar Zierikzee werd nog even .opgehouden te Schuddebeurs (Noordgouwe), waarvan de heer v. Na huys ook burgemeester is, en voor het aanbieden van bloemen door de dames Schuurbeque Boeije en de Clercq. In Zierikzee was de feeststemming nog steeds toegenomen en terwijl nog een maal bloemen in ontvangst waren geno men, n.l. van mej. P. v. d. Weyde, doch ter van den heer A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten van Zeeland, reed de Koninklijke familie, luide toegejuicht^ naar het Kraanplein, waar H.M. door den heer J. A. Biermasz, voorzitter van de Zierikzeesehe Oranjevereeniging, een foto "werd aangeboden van het herinnerings monument en een 500-tal meisjes en jon gens H.M. een prachtige bloemenhulde aanbood. Door Frida Strübelt en Janny Verbeek werden bouquetten aangeboden. Daarna ging de tocht naar de Nieuwe Haven, waar de „Hydrograaf" de Hooge Gasten weder opnam en koers zette oven de Ooster-Schelde naar de Zandkreek, om langs Veere naar Middelburg op te stoomen. Do aanleiding tot het officieel bezoek van H.M. de Koningin en Haar naaste familieleden aan Zeeland mag worden gezocht In de herdenking van het feit, dat het in Februari j.l. 350 jaar geleden was, dat de Middelburgers van het Spaan- sche juk werden bevrijd en Prins Willem I zyn intooht binnen Middelburg deed. Was dit feit reeds herdacht op den dag zelf door bijeenkomsten, waarin prof. Blok uit Leiden en ds. Netelenbos uit Heinkenszand de beteekenis uiteenzette van dat historisch feitmen wilde het meer in het openbaar nog eens her denken en het was een vreugde, toen vernomen werd, dat de Koninklijke Familie deze herdenking zou komen bijwonen. Toen de „Hydograaf" te pl.m. 9 uur Dinsdagavond ln het Kanaal te Middel burg in het zicht kwam, gaven zij, die het verst den Kanaaldijk waren opge gaan, door hoerageroep daar reeds kennis van en de juichtonen plantten zioh als een golf voort, steeds heviger wordend en aangroeiend tot een ovatie, die bleef aanhouden tot in de rijtuigen was plaats genomen en deze zioh naar de Abdij begaven, waar de Koninklijke familie en Baronesse Sloet van Marxveld hun intrek namen in de woning van den Commissaris der Koningin, wiens eoht- genoot en beide zoons hunne Hooge Gasten welkom heetten bij den ingang der woning. Voor de Vorstelijke personen was de eerste tocht door Zeeland ten einde. Een welverdiende rust waohtte hen. Onderscheidingen. Bü Kon. besluit zyn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- NassanP. J. Boone, technisch-ambte- naar van den provincialen waterstaat te ZierikzeeA. F. Hanssens, burge meester van Stavenisse A. Timmerman, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, wethouder van Zierikzee; zijn toegekend de eere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aanA. Schipper, opzichter lata klasse bij de visschery politie te Tholen en C. J. Schot, voorzitter van de Visschersvereeniging te Zierikzee. ZIERIKZEE. In. aansluiting met het voorgaande, dat heel vlug verwerkt moest worden, geven we hieronder nog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 2