Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bQ de van Vrijdag 1 Aug. 1924, no. 11114. BUITENLAND. De moord op Matteottl. Vele weken zijn reeds verloopen sedert bet Ital. socialist:sche Kamerlia Matteotti door fascistische extremisten werd opge licht en op geheimz:nn:ge wijze Werd ver moord en nog steeds is men er met in geslaagd het lijk te vinden en de daders te ontmaskeren. Hieru:t blijkt afdoende, dat de berichten, welke de laatste dagen in verschillende buitenlandsclhe bladen zijn verschenen over bekentenissen van de gevangen gehouden fascistische lei ders, niet juist waren. Tot dusver heeft geen der verdachten een bekentenis af gelegd, terwijl het bericht als zou Cesare Rossi, de voormalige leider van het pers bureau -van den minister-president, heb ben verklaard destijds van Mussolini zelf opdracht te hebben gekregen om Matte otti „tijdelijk vast te houden", teneinde hem te beletten zijn rangekondigde rede in de Kamer te houden, geenszins be vestigd is. De prefect van Rome heeft, om ver dere indiscreties te voorkomen, den bla den verboden eenig ber'cht omtrent de misdaad te plaatsen. Reeds werden zeven dagbladen te Milaan in beslag genomen wegens het publiceeren der gewraakte berichten, doch Mussolin:, die dit blijk baar een te straffe toepassing van het nieuwe persdecreet achtte, heeft het ver bod doen opheffen. Ongeveer tweehon derd journalisten hebben vergaderd om tegen dezen maatregel te protesteeren. BINNENLAND. Tïederlandflche Spoorwegen. De „N. R. Ct."» meldt,, dat de dienst betrekking van de thans bij de Neder- landsche spoorwegen in dienst zijnde vrouwen, geen kostwinster zijnde, 31 Aug. zal eindigen. i Wtnterdienst Spoorwegen. De winterdienst op de Nederlandsche Spoorwegen zal 5 Oct. in werking treden- Do ambtenaren-salnrlssen. De „Rsb." verneemt, dat de onderhan delingen tusschen de regeerng en de centrale oommiss:e voor georganiseerd overleg, omtrent de salarissen der rijks ambtenaren, thans geheel zijn afgebroken. De regeering zal nu zonaer een:g advies, de nieuwe salar-'sregeling voor de amb tenaren vaststellen, welke regeling, zoo als men weet, 1 Jan. 1925 zal ingaan. Dit conflict betreft intusschen piet de sala- risregel'ng van de rijkswerklieden. De rjjwlelplaatjes. De „Rsb." schrijft: Op welk een bru tale wijze op dit oogenblik reeds handel gedreven wordt in nagemaakte rijwiel plaatjes, kan gelden, dat Dinsdagavond bij een rijwielhandelaar te 's Gravenhage zich een persoon vervoegde, die zijn be middeling aanbood voor de levering van rijwielplaatjes tegen f 7,50 de hondera stuks Hij had eeniga exemplaren bij zich die op geen enkele wijze, zelfs bij de meest nauwkeurige beschouwing, te on derscheiden waren van een echt plaatje. De rijwielhandelaar is er niet op inge gaan. Uit Stad en Provincie ZIER1KZEE. Verg. van Best. en Ingelan den van den polder „de Vier Bannen van Diuivelamd", op Dinsdag 29 Juli, in het hotel „de Meebaai" te Nieuwerkerk. Voorzitter de heer J. Bonman, dijk graaf. Tegenwoordig 45 stembevoegde in gelanden. De voorzitter opent met een welkomstgroet de vergadering. De notu len worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Mededeel ing wordt gedaan, dat jhet verslag over het afgeloopen dienstjaar zal worden gezonden aan ingelanden en zoodra het rapport der voorj aarspeilingen zal zijn ingekomen. Onder de ingezon den stukken kwam o. a. voor een af schrift van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland aan het bestuur van den polder Alteklein van den volgenden in houd: „Het bestuur van den polder de Vier Bannen van Duiveland heeft ons ver zocht ,om een oplossing van het geschil met uwen polder omtrent de voldoening van de suatiepenningen, welke Alteklein aan dien polder is verschuldigd op grond van ons besluit van II Maart 1921, No. 164, 2e afdeeling. Wij hebben te dier zake besloten tot toepassing van art. 61 der gewijzigde Waterstaatswet 19J0 over te gaan, tenzij alsnog eene regeling, welke beide partijen bevredigt, binnen 4 weken, gerekend van den verzendingsdatum van dit schrijven af, mocht tot stand komen. Middelburg, 18 Juli 1924. Griffier der Staten van Zeeland". HARTMAN, De ingekomen stukken werden voor kennisgevting aangenomen. Uit de rekening over den dienst 1923- 24 blijkt, dat ontvangen is: f 108930,805 en uitgegeven f 107791,04, het goed slot is f 1139,765. Het reservefonds bedraagt f 14597,445. De rekening werd met alge meene stemmen goedgekeurd. Overgaan de tot de jaarl. uitloting van schuldbe wijzen in gesloten leeningen, werden de volgende nummers aflosbaar gesteld:van de leening 1915 de Nos. 19, 40,26 en 45, aflosbaar 1 Mei 1925; Van die van 1917 de Nos. 14, 6, 12 en 43, aflosbaar 30 April 1925, en die van 1918 de Nos. 3 en 16, aflosbaar 1 Januari 1925, en in de leening 1921 de Nos. 6, 68, 58 en 13, aflosbaar 1 April 1925. Op voorstel van het bestuur vverd besloten de woning van den (water bouwkundigen ambtenaar te vergrooten, waarvoor een bedrag Van f 2000 met algemeene stemtnen werd beschikbaar ge steld. Hierop werd 'de vergadering ge sloten. I 1 STAVENISSE. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de 'Calamiteuse pol ders „Oud-Kempenshofstede en Moggers hil" werden voorloopig vastgesteld de rekeningen en verantwoordingen over het dienstjaar 1923-524, n.l. die van het dijk vak O.K.H.-polder in ontv. op f9289,13Vo en in uitgaaf op f 6423,56, goed slot f 2365,56s en die van hst dijkvak Mog- gershil in ontv. op f 3334,11 en 'n ui tg, op f 17646,37, kwaad slot f 14312,26, in welk kwaad slot door Rijk en Provincie is bijgedragen tot een bedrag van f 14694. ST.-MAARTENSDIJK. Openbare verga dering Van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 29 Juli. Alle leden waren tegenwoordig. Vastgesteld wordt een rooi lijn aan den Veerweg op ten minste 8 M. uit de aslijn van den weg in rechte richting. De instructie voor den keurings veearts, hoofd' van dienst, wordt aange vuld met een artikel, houdende vaststel ling Van wedde. De Raad behoudt zich evenwel de vrijheid voor de instructie zoo noodig te wijzigen. De wedde Wordt voor 1924/25 op een gelijk bedrag gesteld a'.s thans geldt. De vestigingstoelage aan den te Scherpenisse gestationeerden vee arts, wordt ingevolge een schrijven Van het gemeentebestuur van Scherpenisse in getrokken met ingang van 1 Januari a.s. (Ged. Staten hebben goedgekeurd de wij,- zaging der Bouwverordening, houdende verplichte aansluiting aan de waterlei ding. De politie-verordening wordt aan gevuld met een artikel betreffende het aanleggen van gas- en waterleidingbui zen of electrisdhe kabels onder 'n stoep, berm, enz. De Verordening op de heffing van leges is door Ged. Staten terug ge zonden met mededeeling, dat de heffing van leges voor de jachtakten niet zal kunnen pl-aats hebben dan nadat de ver ordening zal zijn goedgekeurd. De heer Quakkelaar informeert of niet een stuk is ingekomen betreffende de huishuur- voor A. van Gorsel. De Voorzitter deelt mede, dat vanwege het Ministerie bericht is, dat men daar de huur vaststelde voor dien bewoner op een lager bedrag dan thans geldende is. De Minister verzocht tevens, ter voorkoming van wanverhou dingen, opnieuw opgaaf van de inkomens van huurders van gemeentewoningen. De heer Quakkelaar is van meening, dat de huur voor gemeentewoningen door den Raad behoort te worden Vastgesteld, waarmede de voorzitter instemt, die ver klaarde enkel mede te deelen wat te dezer zake door het Ministerie is be richt De heer Hage gelooft aan een tege moetkomende houding van den Minister; zoodat wellicht ook voor andere huurders een huur wijziging kan worden verwacht. Hoewel een en ander zeer te betwijfelen valt, is het noodzakelijk een afwachtende houding aan te nemen. Aangeboden wordt de gemeenterekening over 1923. Ontvang sten f 158483,781/2, uitgaven f 146343,69; batig slot alzoo f 12140.091/2- De rekening over 1923 van den gemeentelijken wo- ningdienst geeft in ontvang aan f 9123,87, een uitgaaf van f 11390,04, alzoo een na- deelig saldo van f2262,17. Uit de gegeven cijfers bleek, dat bijdragen van 't Rijk tot een bedrag geraamd op f 1249,82, niet zijn ontvangen, terwijl eenige huurders een maand later hebben betaald, 't Feite lijk tekort blijft zoo te ramen op f'450. De rekening van het burgerlijk armbe stuur geeft 'n ontvang aan van f 18585,64, een uitgaaf van f 12791,53J/2, alzoo een (goed slot van f5794,10i/o. Als commissie voor het onderzoek der rekening worden aangewezen alle leden behalve de wet houders. Voor de vacature zetters zal de volgende voordracht ingezonden worden. Vacature-Groenewege, M. P. Groenewege (aftr.) en M. C. Sonke; vacature W. M. Kloet, W. M. Kloet (aftr.) en A. van den Hoek Mz. Een breede discussie ontspon zich over de uitvoering der Landarbei- derswet en het onderverhuren door som mige arbeiders. Door Jan Beaufort werd afstand geteekend van door hem ge pachte gemeentegrond, dat onder gega digden zal worden verloot, evenals een perceel van een persoon, die naar Rotter dam is vertrokken. A. P. Bout wordt ontheffing van schoolgeld verleend, daar hij heeft overgelegd een beschikking van iwege de Rijksbelastingen, waaruit ver hinderde aanslag blijkt. Andere perso nen, eveneens ontheffing verzoekende, zullen worden gewezen op het feit, dat ontheffing eerst kan plaats hébben na 'reclame bij.de Rijksbelastingen gevolgde verminderde aanslag. POORTVLIET. In de op Dinsdag ge houden Vergadering van den gemeente raad, gepresideerd door den loco-burge meester van der Slakke, waren afwezig de heeren Elenbaas en van Rees, beiden zonder kennisgeving. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Carels, of de conferentie van B. en W. met den heer Kieüstra en het hoofd der school in zake den cursus in landbouiwhuishoudkunde heeft plaats gehad, hoe die is afgeloopen en wat het resultaat is geweest van het beloofde onpartijdig onderzoek. Wethou der Krijger antwoordt, dat het hoofd der school gedreigd heeft met sluiting der school, dat de heer Kielstra gezegd heeft, dat hij bij sluiting de gemeente een procedure zou kunnen aandoen. Het hoofd der school heeft toegezegd, dat hij zich zal gedragen naar het advies van den inspecteur, wiens tusschenkomst is ingeroepen. Eventueele kosten zijn op den heer Van Rees verhaalbaar. De cursus wordt in elk geVal opgeheven per 1 Jan. a.s. Op de vraag van den heer Carels, hoe het staat met de aanschaffing van een brandspuit, antwoordt de voorzitter, dat gemeld is, dat de firma Berger de spuit, waaromtrent onderhandeld is, kan afzenden, maar er tot heden geen na der bericht is gekomen. 1 Meegedeeld wordt, dat er kasopname bij den gemeente-ontvanger is geschied. In kas was en moest zijn f 16416,98. Van Ged. Staten is bericht gekomen, dat de bouwverordening niet is goedgekeurd. Het aanbrengen van bedsteden in nieuwe wo ningen zal voortaan niet geoorloofd zijn. Op de Vraag van den heer van Westen, of er niet van afgeweken kan worden, wordt ontkennend geantwoord. Op voor stel van B. en W. wordt besloten de legesgelden voor de verschillende jacht- acten vast te stellen op 20 pCt. van de door het Rijk te heffen rechten. Eeni ge posten van de hondenhelasting en ettelijke, betreffende schoolgeld worden oninbaar verklaard na een opmerking van wethouder Krijger, dat verscheidenen wel kunnen betalen wat bestreden wordt door den heer Carels maar dat zij dit jaar toch wel niet aan geslagen zullen worden. Tot leden van de commissie, belast met het nazien van de gemeente-rekening, worden aan gewezen de heeren van Westen, Elen baas, van der Male en Carels. Zij sluit in ontvangst met f 92832,44s en in u'tgaaf met f 84014,71s, alzoo met een batig slot van f 8817,73. Als laatste punt der agenda is aan de orde het opmaken van een aanbeveling, ter benoeming van 2 leden in het college van zetters. De aftredenden zijn: G. J. de Graaff en C. V. d. Male. De heer van Westen informeert naar de desbetreffende circulaire van den Com missaris der Koningin. Bij voorlezing blijkt, dat het gewemscht is bij voorkeur bouwkundigen op de aanbeveling te plaatsen. In de vacature-de Graaff wordt als No. 1 aangewezen: De Graaff met 3 stemmen tegen 2 op I. W. Nortier; No. 2 wordt laatstgenoemde. In de vacature v. d. Male worden voor No. 1 uitge bracht 2 stemmen op v. d. Male, 2 op M. W. Kesteloo, terwijl 1 briefje blanco is. Bij herstemming wordt v. d. Male No. 1 mét 3 (st., No. 2 is M. W. Kesteloo. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen gedaan heeft in verband met de komst der Koningin en gezegd heeft, dat er lijsten zullen aangeboden worden ter inzameling van gelden om' de nooden der zwaar beproefde visschersbevolking Van Vlissingen en Arnemuiden te lenigen, wordt de vergadering gesloten. SCHERPENISSE. Als H.M. de Koningin te 10,45 de gemeente binnenkomt zal het muziekgezelschap „Eenaraeh't" in samen werking met de leden van ae Zangver- eeniging „O. B. K." een welkomstFed ten gehoore brengen. De volksspelen, die in den voor- en namiddag gehouden wor den, zullen bestaan Pit ringrijderij met paarden, zaklcopen, sierrijden, papeten zwemmen, sprietloopen en tonnetje ste ken. In den avond zullen op de nieuw gebouwde muziektent eenige liederen ge zongen worden door het kinderkoor, daarna treedt op de zangvereeniging en vervolgens wordt een concert door het muziekcorps gegeven. Onm:ddellijk daar op zal een lichtstoet door de gemeente trekken en tot slot Oud-Hollandsch vuur werk. De collecte langs de huizen alhier gehouden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der omgekomen visschers in de gemeente Vl-'ssingen en Arnemuiden heeft opgebracht f 228,10. ST.-ANNALAND. In de op Maandag jj. gehouden vergadering van den Dijkraad -van den Ca'lamiteuzen Suzanna-Polder, werd de rekening van den polder over 1923—1924 voorloopig vastgesteld in ontv. op f 4660,20y2 en in uitg. ,op f 8287,38. Alzoo was meer uitgegeven dan ont vangen f 3627,171/2, in welk tekort was bijgedragen door het Rijk en de Pro vincie f 4479, waardoor het goed slot bedraagt f 851,82V:>. M. a. s. word een besluit genomen, waarbij aan de ge meente St.-Ahnaland om niet den eigen dom wordt overgedragen den buitenberm van den Zeewerenden dijk met de steen- glooiïng ter plaatse waar men voorne mens is de werken aan tq leggen tot uitbreiding van het los- -en laadterrein aan de haven, onder verplichting dat het onderhoud van het buitenbeloop van den dijk op die plaats mede door de gemeente zal geschieden. De Zeeuwsche huldiging. Nu de dag der groote Huldebetooging aan H. M. de Koningin voor de Zeeu wen met rasse schreden, nadert, is het zeker wel gewensclht, er nog eens de 'nadruk op te leggen, dat deze betooging geenszins moet worden beschouwd als een receptie. Een receptie is over het algemeen een uiterlijk vertoon van be langstelling, de betooging zal juist het tegendeel zijn. Hierbij zal alle uiterlijke praal zoek zijn niet alleen,, maar de deel nemers Zullen zich simpelweg naast el kaar plaatsen, alle verschil van rang en stand, geloof en geestesrichting valt weg. Men zal zich voelen Nederlanders, vader landers, nu eens één van zin, ter wille van hetzelfde ideaal. Het gaat niet alleen om de huldiging van de sympathieke per soonlijkheid der Koningin, maar dieper, om de vereering van Oranje. Oranje dat is, bewust of onbewust, voor ons Neder landers de belichaming van het Vader land, van de deugden vari trouw, hel denmoed, offervaardigheid, martelaar schap. Voor de vereering van deze ide alen, leggen duizenden in Zeeland zich een offer op. Een of/er in tijd, in geld, in vermoeienis en ontbering .gedurende een dag. Het gemeentschappelijke van dit offer aan Oranje zal' in hooge mate bij ieder individueel het besef Zijner ge hechtheid aan Oranje, d. i. aan het Ne derland versterken en dat is aan het beste, dat er voor een Nederlander te vereeren is. Zeeland in 1923. Aan het aan de Prov. Staten door Ged. Staten uitgebracht verslag over den toe stand onzer provincie over 1923, ontlee- nen wij het volgende: Het aantal kiezers bedroeg in 1923 119.531, tegen 118.125 in 1922 en 116.841 in 1921. De wegen en werken van de provincie Verkeeren over het algemeen in goeden staat, en er Werd in hun onderhoud behoorlijk voorzien. Met de door de provincie gesubsidiëerde wagendiensten iwerden vervoerd: auto busdienst GoesWolphaartsdijksche Veer 14545; idem Stavenisse-Tholen 15146; Mid delburg—Wolphaartsdijksche Veer 15241 (sedert Mei 1923); St.-Annailand—Tholen (begonnen 1 Juli 1923) 3086 personen. In 1923 werden voor rekening van gemeente en armbesturen 56 personen (30 m. en 26 vr.) in krankzinnigengestichten opge nomen; 20 werden ontslagen en 27 over leden er; het aantal op 31 Dec. was 360 personen (170 m. en 190 vr.) Door de provincie werd voor de verpleging van krankzinnigen e. d. uitgegeven f 127.203.57. Eetreffende den loop der bevolking in de provincie worden de volgende cijfers ge meld: op 1 Januari bestond zij uit 123.566 m. en 124.246 vr., samen 247.812 perso nen. Er werden in 1923 geboren 2982 m. en 2818 Vr., samen 5800; er vestigden zich 6600 m. en 6831 vr., samen 13431; over leden zijn 1218 m. en 1202 vr., samen 2420 personen; vertrokken zijn uit de provincie 7709 m. en 7843 vr., samen 15552. Op 31 Dec. waren er alzoo 124221 m. en 124850 vr., totaal 249071 personen. In de uitvoerige beschouwing over landbouw en veeteelt, jwlordt als slot gezegd, dat menige Zeeuwsche landbou wer over het jaar 1923 in zijn geheel ge nomen tevreden zal kunnen zijn. Dit wil evenwel niet zeggen, dat daarom de naaste toekomst voor de landbouw roos kleurig wordt ingezien. Integendeel. Hef kan bijna wel niet anders of velen zullen zich slechts met groote moeite staande weten te houden, daargelaten dat meer deren daartoe wellicht nog niet eens in staat zullen blijken te zijn. Immers zijn pachten en lasten hoog, eveneens de ex ploitatiekosten van het bedrijf, terwijl de buitenlandsche concurrentie voortdurend toeneemt en het zich laat aanzien, dat hét nog geruimen tijd zal duren eer de koopkracht zoowel in binnen- als bui tenland zich in plaats van in de dalende in de stijgende richting zal bewegen. Bovendien is de liefhebberij tot koopen en pachten overmatig groot, wat natuur lijk mede de koop- en pachtprijzen in de hoogte drijft. Gelukkig is het, dat de Zeeuwsche producten van goede hoeda nigheid zijn en dat de bedrijfetechniek in den Zeeuwschen landbouiwl een behoorlijk peil van ontwikkeling heeft bereikt, (Waar door de landbouw van thans in staat is zich veel gemakkelijker en vlugger aan de zich wijzigende omstandigheden aan te passen dan zijn collega van vroeger, die in de 80er jaren eveneens een ernstige crisis had door te maken. Bovendien zijn er thans nog onderscheidene organisaties, die buitengewoon veel profijt voor den landbouwer teiwieeg kunnen brengen, mits deze zijn belang maar wil inzien en zich krachtig wil organiseeren. Gemeenteraadsvergadering van Zlerlkzee, gehouden op Dinsdag 29 Juli 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter de burgemeester Mr. A. J. F. Fokker van Crayesteym van Rengers- kerke. Afwezig de heer A. den Boer. De notulen die ter v-s'e hebben ge legen, worden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen' stukken behoort o.a. een voorstel-De Bnoekert, nopens het opnemen in de Algemeene Pol; Fe veror dening van een verbodsbepal:ng op het „nederleggen na zonsondergang van goe- aeren of materialen of wat cok, op stoe pen en trottoirs, voor de huizen of pak huizen". Op voorstel des voorzitters wordt dit voorstel 'n handen gesteld van de Commissi voor de Strafverordenin gen ter fine van adv'es. Overgelega wordt het verslag der li- quidateuren der Brandstoffeneomhrssie, hetwelk op de secretarie ter kennisname van de leden zal woraen ter visie gelegd. Aangeboaen wordt ae rekening der gemeente over 1923, welke tot onaerzoek in hanaen gesteld war at een er commis sie, bestaande uit de heeren Guinee, Quant en v. Schelven. Blijkens een schrijven van Ged. Staten zal een heffing van meer dan 20 o/o op de afgifte van jachtaoten niet goedge keurd worden. In verbana hiermede wordt voorgesteld en goedgekeurd het beslu t, waarbij een heffing van 50 o/o werd bepaald, in te trekken en een nieuw besluit te nemen, waarbij 20 o/0 wordt geheven. Verschillenae afschrijvingen nopens schoolgelaen worden verleend, welke na onderzoek in orde bleken te zijn. De rekening yan het Burgerweeshuis wordt in handen gesteld eener commis sie, bestaande u:t de heeren Doeleman, de Broekert en van Schelven. Een verzoek van A. v. Dongen om' ver goeding voor de geleden schade veroor zaakt door overstrooming van het Dijk- water, gaat terug naar B. en W. ter fine van prae advies. Ingekomen is een brief van de Com missie voor de Grindwegen in Schouwen, houdende mededeeling, dat reeds gerui men 'tijd geleden aoor de gemeenteraden prinoip-'eel is besloten tot opheffing dier commissie. Alvorens hieromtrent een ge meenschappelijk besluit wordt genomen, dient vast te staan wat omtrent den duur der te sluiten overeenkomst zal worden bepaald. Verzocht wordt een antwoord te geven op de volgende vragen 1. of er bezwaar bij den Raad bestaat te bepalen, dat de gemeente z'ich ver bindt tot het betalen der vast te stellen bijdrage aan Schouwen ten eeuwigen dage", althans zoolang het Waterschap Schouwen de onder de Commissie res- sorteerende grindwegen onderhoudt. 2. of er bezwaar bestaat de bijdrage dezer gemeente te bepalen naar een vast beclreg per M1. der op haar grondgebied liggende, door de comnr'ss'e voor de grindwegen tot dusver onderhouden we gen. B. en W. stellen voor te antwoorden, dat er in princiipe geen bezwaar bij den Raad bestaat de bij de vragen bedoelde medewerking te verleenen, mits alle be trokken gemeentebesturen zulks doen. De heer Panny wenscht over deze kwestie even te spreken. Wanneer be doelde commiss'e opgeheven wordt, dan houdt ook de me de zeggingschap der ge meente op. Worden er later gelden ge voteerd, dan heeft ae gemeente niets te zeggen. Dat had U eenige jaren terug moeten zeggen, merkt de voorzitter op, waarop deze nadere mededeelingen doet nopens deze kwestie. Indertijd 's het voorstel gedaan aan de verschillende gemeenten de commiss'e voor de grindwegen op te heffen, waartoe in beginsel werd besloten. In een algemeen raadsbesluit moest vastgelegd worden, dat alle gemeenten in Schouwen goedvonden dat de com missie opgeheven werd. Nad'en is .over wogen aat vastgelegd moest worden in een gemeenschappelijk raaosbesluit de re geling der bijdragen, waarvan dit voor stel het gevolg is. Spr.'s opinie is, dat het voorstel van het Waterschap geen meerderheid krijgt en van heel deze zaak niets terecht komt. Weih. Koopman huldigt het standpunt van den heer Panny. De heer Versteeg informeert of de ge-, meente zeggingschap heeft over het be drag per M1. De voorzitter: Alleen over de vaststel ling der totale bedragen Kunnen in de toekomst die bedragen niet eens worden verhoogd, vraagt de heer Panny. Néén, dat kan niet, lu:dt des uoozitters antwoord. De heer Doeleman is van meening, dat door het aanhangige voorstel af te stem men, men goed maakt wat men een maal verkeerd besloten heeft. De voorzitter z:et er n:et het minste £ézwaar in dit voorstel aan te nemen, want z.i. is er geen sprake van dat eenige gemeente in Schouwen deze voorwaar den accepteert. Het voorstel van B. en W. wordt daar op z.h.s. aangenomen. Op 31 Dec. a.s. zullen in Het College van zetters, 2 vacatures ontstaan. B. en W. leggen nu dan raad ter vaststelling over eene opgaaf van 4 personen, waar uit de commissaris der Koningin eene benoeming kan doen. Op de lijst komen voor de heeren M. Smits, L. J. Guinée, P. M Panny en G. Poldermans. Na ge houden stemming worden de heeren M. Smits en P. M. Panny herkozen. Tot onderzoek van een wijziging op de begrooting voor 1924 benoemt de voorzitter een comnrssie, bestaande uit de heeren Lunenberg, v. d. Kwast en Guinée. Tijdens d:t onderzoek wordt de raad eenige oogenbFkken geschorst tot de commissie met haar taak gereed was. Na heropening bréngt de heer Lunenberg rapport uit. De commissie kan een uit gaafpost van f 3415 niet goedkeuren. (Deze post betreft de terugstorting van de eenmaal in de gemeentekas gestorte z'.g. winst op de kolend:stributie). De commissie was van oordeel, dat bovenge noemd bedrag niet meer uit de gemeente kas zou gaan en wenscht nadere toelich ting, die de üoorzïtfér verstrekt. Men meende dat het bedrag zuivere winst was, die in de gemeentekas kon worden gestort bij liquidatie der Brand- stoffencommissie. Dé Rijkskolendistributié nam daarmede geen- genoegen, maar wenschte terugbetaling van het reeds :n de gemeentekas gestorte bedrag, wat de liquidateurs we:gerden. De staat heeft toen de liqu:dateurs aan gesproken tot het doen van rekening. De heer Prakke heeft zich beroepen op de indertijd gemaakte afspraak met een persoon der kodibu en hét gevolg was een proceaure. De rechtbank te Middelburg, heeft toen een getuigenver hoor gelast en 't slot der historie is, dat de gemeente de eenmaal ontvangen gel den terug mag geven. En als we dat nu eens niet doen, vraagt de heer Lunenberg, Dan worden de liquidateuren persoon lijk aangesproken, zegt de voorzitter. Weth. Koopman zegt, dat dhr. Prakke beweert, dat hij indertijd voorloopig omdat een procedure aanhanging was de bewuste gelden aan den gemeente ontvanger heeft afgedragen, hetgeen deze laatste echter weerspreekt. Spr. is van meening dat het een fout geweest is d:e sonr in de openbare kas te storten. Na nog eeniga discuss:e wordt hel voorstel van B. en W. ,om de gelden terug te storten ih stemming gebracht en aangenomen met 10—2 stemmen. Te gen de heeren v. d. Kwast en de Broe kert. Aan' de orde is thans het voorstel van B. en W. om het genot van jacht op eenige perceelen bouwland in den Dijk- waterpolcfbr te gunnen aan: le. D. Koop man Pz. te Nieuwerkerk voor f 5 per jaar; 2e. C. van Westen Pz. en J. J. v. d. Bout te Zzee vooin f 25 per jaar: De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5