gelegenheid den jubilaris geluk" te wen- schen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Baflo, J. Gootjes te Sua- woude. Te Oudewater, D. Scheele te Geesteren en Gelselaar (Gld.). Aangenomen: Naar Alblasserdam, J. Joh. Wielenga te Waddinxveen. Bedankt: Voor Hazerswoude, Dr. S. P. Dee te Dwingeloo. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Kornhorn (Gr.), A. H. Hilbers te Enschede. Te Harderwijk, G. Wisse te Arohemi QemeenWxadsvprjtaderlDg van Zlerlkz-e, gehouden op Maandag 30 Juni 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de burgemeester, Mr. A. J. F. Fokker v. Crayesteyn van Rengers- kerke. Afwezig de heer Doeleman. De notulen der laatst gehouden ver gadering worden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken en me- dedeclmgen behooren o.m. een schrijven van mr. Ch. F. M. de Witt, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie van toezicht op het M.O. aanneemt; idem van J. J. v. Dijk, dat hij zijn benoeming tot gedelegeerde van het bestuur der Ambachtsschool aanneemt; proces-verbaal van kasopneming d.d. 25 Juni, waarbij bleek dat in kas was en moest zijn f 36150,091/2; verslag van de Kamer van Koophandel van de Zeeuwsche eilanden over 1923; idem van de P.Z.E.M.; idem van den toestand en exploitatie over 1923 van de gemeente gasfabriek. Namens de commissie tot nazien der rekening straatweg Zierikzee—B'baven brengt de heer v. Schelven rapport uit. Hij advi seert deze rekening goed te keuren in ontvang op f 6024,241/2, in uitgaaf op f 4170,74, sluitend alzoo roet een voor- deeiig slot van f 853,501/2- Conform dit advies wordt besloten. De rekening van het Burg!. Armbestuur wordt <jn handen gesteld eener commis sie bestaande uit de heeren v. d. Kwast, Quant en Versteeg. De rekening de" Gem. Gasfabriek wordt in handen gesteld eener commissie van onderzoek, welke zal bestaan uit dezelfde heeren, die in de volgende vergadering zullen worden benoemd tot het nazien der gemeente-rekening. Een tweetal pen sioensgrondslagen worden vastgesteld. Onder overlegging van een adres van I. v. d. Vliet, thans te Renesse, stellen B- en W. voor aan adressant restitutie te verleenen van het betaalde vergun ningsrecht voor het dienstjaar 1924-'25 en wel drie kwartalen, zijnde f 46,871/2- Conform dit voorstel wordt besloten Onder overlegging van een ardes van A. Anker en het hieromtrent ingewonnen advies van den gemeente-bouwmeester, stellen B. en W. voor, aan adressant met ingang van 1 Juli in erfpacht uit te ge ven het thans in pacht bij hem zijnde terrein achter de kleine kerk, zulks on der de voorwaarden genoemd in het bij gevoegde concept-besluit. De- heer de Broekert wenscht, dat adressant de verplichting worde opge legd de bende in de Hooge Molenstraat op te ruimen. Hij heeft niets tegen adres sant, maar hij vindt dat aan een toestand zooals b.v. in 't Vischslop, een eind moet worden gemaakt. Spr. vraagt of 't niet mogelijk is de verordening dien aangaan de te wijzigen. Aan die opmerking is voldaan in het concept-besluit, zegt de voorzitter. De heer Koopman heeft het al lang onaangenaam gevonden, dat b.v. Zater dagsavonds nog werktuigen e.d. op de stoepen van diverse woningen staan, het geen het aspect van ons stadje niet ver hoogt Hij wijst er op, dat lxv. in de Manhuisstraat wekenlang een roeiboot heeft gelegen; het is een ongelukkig ver schijnsel dat de rabatten van sommige straten voor bergplaatsen worden ge bruikt. De heer Versteeg vraagt B. en W. of zij in 't concept-besluit willen opnemen, dat het terrein moet worden opgeleverd in denzelfden staat als bij t uitgeven tn erfpacht het geval was. Na e enige discussie hierover wordt besloten, dat in het besluit zal komen te staan, dat het terrein ,,in behoorlijken staat zal worden opgeleverd'', terwijl op verzoek van de heer de Broekert er bijgevoegd word>t, dat het terrein niet mag worden gebruikt tot bergplaats van oud ijzer. Naar aanleiding van het aan den raad gerichte adres van W. K. Schot Jz., mosselvisscher alhier, waarin hij ver zoekt hem in erfpacht te geven een strook gemeentegrond aan den Scheepstimmer- dijik, stellen B. en W. voor, na ingewon nen advies van den gemeente-b'ouwmees- ter, aan den wensch van adressant te voldoen, door vast te stellen, het bij dit adres gevoegd concept-besluit. Aldus wordt zonder discussie of hoof delijke stemming besloten. Onder overlegging van zijn daartoe strekkend- verzoek stellen B. en W. daar op voor, door vaststelling van bijgevoegd concept-raadsbesluit, over te gaan tot onderbanasche verpachting van een per ceel niosselverwaterplaats in de Val aan L. J. C. Schot C.Jz., mosselvisscher alhier. Conform wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van M. Willemse alhier, om vermindering van pacht voor de door hem gepachte vis- scherlj in de Nieuwe Haven van den tramdam tot aan den ingang, van de ha- van bij het Westhavenhoofd. Waar a en W. voor inwilliging, van dit verzoek geen Urtr,ec aanwezig achten, stellen zij voor Sfwij2ecd daarop te beschikken, waartoe de Raad rhjL besluit. Aangeboden wordt de staat van de oninbare posten betreffende schoolgeld en hondenbelasting dienst 1923. B. en W. stellen voor die staat vast te stellen, waartoe besloten wordt. De staat ver meldt eenige posten, welke men hoopt alsnog te kunnen inoasseeren. In de vergadering van 23 Mei werd een voorstel-Limenberg tot aanvulling van art. 13 der instructie van den keurings- veearts met de navolgende bepaling: ,,De kosten van vervanging worden door den keuringsveearts gedragen". In handen ge steld van B. en W. onder verwijzing naar het bijgevoegde schrijven van den keu ringsveearts, geven B- en W. den raad in overweging om1 bedoelde instructie ongewijzigd te laten; B. on W. achten mede op grond van de in dit schrijven aangehaalde voorbeeld uit andere keu- ringsgebieden, geen enkele term aanwe zig om1 de instructie, welke vanwege de regeering als voorbeeld verstrekt werd, te wijzigen. De heer Lunenberg heeft in twee vo~ rige vergaderingen zijn bezwaren uiteen gezet, zoodat hij1 dat nu niet nader zal doen. Spr. is door het prae-advies van B. en W. niet overtuigd van zijn ongelijk in deze zaak. Om- iemand, welke f 3000 verdient in een nevenbetrekking, nog 14 dagen verloï te geven met behoud van salaris, daarvoor acht spr. geèn reden aanwezig, 't Practisöh gevolg is, wanneer de man op reis gaat, de gemeente zulks betaalt. Hij persisteert bij zijn vroegere mee ning. De Voorzitter wijst op art. 13 der Verordening, waarin het verlof geregeld wordt. B. en W. vinden het onbillijk, wan neer de keuringsveearts verlof krijgt, de gemeente de vervangingskosten niet zou betalen. Bij ziekte moeten ook de kosten voor waarneming betaald worden. Wat hier voorgesteld wordt, komt bij geen enkele betrekking voor. Spr. wijst op 't bepaalde in art. 13, dat „bij ontsten tenis" de gemeente de vervangingskosten J>etaait. De heer de Broekert meent, dat dhr. Lunenberg hoofdzakelijk een grief heeft tegen de vervanging. Is, vraagt spr., het nu niet te ondervangen, door te bepalen, dat de heer Kooijman de vervangingskos ten voor de helft betaalt, omdat de waar nemer ook diens part.practijk waarneemt? Naar aanleiding van de debatten, brengt de heer van der Kivast de tarieven ter sprake. Voor een koe modt f 4 worden betaald, voor een varken, f 2. De slagers betalen z.i. te veel keuringsgeld. Aan de eene zijde wordt hier gegeven, aan de andere zijde genomen. De 'Voorzitter: Dat geld komt in de gemeentekas. Dr. 'O, d. Kwast meent dat 't dan van de gemeente wel af kan. De heer Catshoek stelt de vraag: gaat dit voorstel tegen den heer Kooijman of gaat 't om een principe? Geldt het een principe, dan is 't ook Voor andere ambtenaren. Is 't een per soonlijk feit dan gaat hij er niet mede acooord; ook niet wanneer de keurings veearts voor de lasten op moet draaien. De Voorzitter releveert het hoofdbe zwaar van den heer Lunenberg. Nu kan ook de keuringsveearts misschien vol staan blij zijn verlof iemand te nemen, die bevoegd is, maar geen veearts is. Het feit op zich zelf vindt spr. schrome lijk onbillijk en kan verstrekkende gevol gen hebben voor alle mogelijke ambte naren. De heer Lunenberg onderschrijft dat met. Hij heeft voor zijn geest laten pas- seere» hoe dit bij de overige ambtenaren zal gaan; hij is tot de conclusie gekomen, dat het alleen den keuringsveearts betreft. In pr:ncipe is in 't vorige jaar al be sloten h-erin verandering te brengen. Ook de gemeente Noordgouwe keurde onlangs de reken-ng niet goed. Het geldt hier geen persoonlijke kwes tie, maar spr. is tegen het onbillijike, dat z.i. in deze regeling is gelegen. De heer Versteeg gaat niet mot dhr. Lunenberg mede. Spr. wenscht te betalen in den verloftijd naar het aantal Voor de gemeente verrichte keuringen. De heer Lunenberg zegt dat de heer Versteeg van meening is veranderd, want in de zitting van 25 Juk 1923 heeft hij Vóór gestemd. De heer Versteeg bestrijdt dit; hlij heeft tegengestemd. De heer Koopman bespreekt de vroe gere keuringsverordening, toen de ge meente 2 keurmeesters had. In de toen malige instructie stond, dat bij afwezig heid, zij voor elkander de practijk waar namen. Deze bepaling is nu niet meer te stellen. De Voorzitter: B. en W. zouden aan den betrokkene kunnen doen weten, dat de gemeente niet meer dan f5 per ver lofdag zal vergoeden. Nu heeft de heer Lunenberg gesproken hoe de vervanging Van andere gemeente-ambtenaren is ge regeld; die voorbeelden zijn juist, behalve dan van den gemeente-ontvanger, die geen cent krijgt en iemand in zijn plaats moet stellen. Spr. vindt het niet meer dan bil lijk, dat tijdens het verlof aangezien de slachtingen doorgaan de gemeente het Vervangen 'betaalt. De heer Panny wijst op de twee ge- neesheeren, die 'een zekere som1 uit de gemeentekas ontvangen. Wanneer een hunner met verlof gaal, neemt de andere de ipractijk waar. We hebben hier twee veeartsen; nu zou de heer Kooijman aan Zijn collega kunnen vragen, gedurende zijn verloftijd de practijk voor hem waar te riemen. De gemeente was dan van den last ontslagen. De heer Hoogstra doet het niet, zegt de Voorzitter. De heer Koopman: B. en W. hebben niet het recht tot den keurmeester te zeg gen: wij geven. U zooveel Dat is in strijd met de wet. De voorzitter is zulks niet met hem eens; dan zou de keurmeester wel een nota in. kunnen dienen v"an f25 of f50 per dag. Het aanhangige voorstel-Lunenberg zoo merkt de voorzitter verder op, hoort eigenlijk niet bij art. 13. De heer Lunenberg wenscht dan zijn gewijzigd voorstel: „de kosten van ver vanging worden bij verlof' door den keu ringsveearts gedragen", te zien gevoegd bij art. 12 der verordening. In stemming gebracht staken de stem men, 6—6. Vóór stemden de heeren v. d. Kwast, Lunenberg, den Boer, Quant, Gui- née en van Schelven. Tegen de heeren Timmerman, Koopman, de Broekert, Cats- hoek, Versteeg en Panny. Als een 'blijk van herinnering .aan het Kon. bezoek aan deze gemeente opi 5 AuQ. a.s. wenscht de „Oranjevereenigingf' in het plantsoen voor de kaaimuur aan het Kraan plein een eenvoudig monument te plaatsen, aan weerszijden geflankeerd door rustbanken. Volgens haar schrijven van 18 Juni j.l. hoopt de vereemging het monument met bijbehooren, tegelijk met de onthul" lang op 5 Aug. a.s. der gemeente aan te bieden, naar aanleiding waarvan B. en W. voorstellen te besluiten, om' meer ge noemd monument met banken enz., te zijner tijd te aanvaarden en te bepalen, dat een en ander in het vervolg door en p: kosten der gemeente zal worden on derhouden. j i#|' Verder zouden B- en W. gaarne zien, dat de Raad haar een crediet verleende van f 100,—, ter bestrijding voor even- tueele uitgaven aan dit monument ver bonden. De Voor zit ter: Dit is een tweeledig voorstel. Het eerste gedeelte komt eerst in behandeling. De heer Catshoek meent, dat de men- schen wel weten dat hij niet konings gezind is, maar hij begrijpt niet hoe men er toe gekomen is de Koningin een der gelijke opdracht te geven. De Koningin moet men te hoog achten iets dergelijks te laten onthullen. Nu is daarin verande ring gekomen en zal de Koningin het monument niet onthullen, omdat het z.g. te nietig is. Wanneer het dan te nietig is, is 't dan van zooveel waarde om door de gemeente te worden geaccepteerd Spr. acht de oprichting een zekere 'be- leediging voor de Koningin, omdat men te kennen geeft, dat het zoo'n unicum is dat zij hier komt. Deze argumenten nopen hem tegen te stemmen en spr. wijst er op dat men beter een monument had kunnen stich ten niet van hout, maar van een stof die beter tegen weer en wind bestand is. De voorzitter: Als wij een monument stichtteM^n een stof beter tegen weer en wmJ^fstand, dan was uw argument hetzelfde. De stof doet er niets toe. Het is onjuist, dat de Koning:n het monument niet wilde onthullen omdat het nietig is, maar omdat het niet tijdig genoeg was medegedeeld. De overgroote meerderheid der bevol king is wel Koningsgezind en het gros zal het aardig vinden, wanneer ter eere is onjuist, dat de Koningin het monument bekroond met een electrisclhe klok, die een jaar Loopt, wordt opgericht, hetwelk een sieraad voor de stad zal zijn. B. en W. hebben het idéé der „Oranje vereniging" ten sterkste geambiëerd, weshalve zij tevens vragen de kosten van 't onderhoud voor rekening der ge meente te nemen. De heer de Broekert gaat niet met den heer Catshoek mede. Toen in 1907 de Koningin hier is geweest, heeft men ae muz-ektent opgericht, welke een sie raad voor de stad :s. Hoewel spr. tegen noodeloos geld uitgeven is, zal hij voor dingen, zooals hier worden voorgesteld en waarvan het heele publiek profiteert, gaarne zijn stem geven. 'In stemming gebracht, verklaarden al leen de heeren Catshoek en Versteeg zich tegen dit voorstel. Het tweede gedeelte van het voorstel van B. en W., n.l. het verleenen van een cre diet ter bestrijding van eventueele kos ten, wordt z. h. s. aangenomen, met aan- teeliening, dat de heeren Catshoek en Ver steeg tegen hebben gestemd. Tot wijziging der begrooting van 1923 en 1924, benoemt de voorzitter een oom missie, bestaande uit de heeren Panny, van Schelven en. vde Broekert. Tijdens het onderzoek wordt de vergadering ge schorst en heropend toen de commissie met haar taak gereed was. Bij monde. van den heer Panny, adviseert de com missie tol 'goedkeuring der voorgestelde wijzgingen, waartoe conform besloten wordt. De heer Versteeg vestigt bij de rond vraag de aandacht op een tweetal riolen, welke niet goed functionneeren, en op de reeds gedane toezegging van een trap aan het Stelletje. De voorzitter dacht dat de bewuste trap er al was; hij zal er werk van maken. De heer Panny geeft inlichtingen over de riolen. Dr. v. tl. Kwast klaagt over den slech ten toestand van den vloer in de be waarschool; het met prikkeldraad afzetten van grasranden in de Wandeling bij de rustieke brug; hij wenscht schrapping van zijn stem toen hij voorstemde een lokaal der M.U.L.O. aan „Kunst en Eer" af te staan, omdat het uit een hygiënisch oogpuht ge wenscht is, dat 's avonds de schoollokalen geventileerd worden; voorts acht hij 't noodig stofbestrijdingsmaatre- gelen te nemen in 't gymnastieklokaal en met het oog op 't Kon. bezoek het mos aan de Zuidhavenpoort te laten wegne men; eindelijk dringt spr. aan op tariefs herziening der bruggegelden. De uorzitter zal den gemeente-bouw- njeester in Ikennis stellen met den toe stand van den vloer der bewaarschool. Prikkeldraad in de Wandeling acht hij noodig, omdat anders nog meer wordt vernield. Wat betreft de stofbestrijding in de gymnastiekzaal, daarover is reeds met den gemeente-bouwmeester gespro ken. De oefeningen van. „Kunst en Eer" in een schoollokaal acht de voorzatter niet zoo erg wat de hygiëne betreft. Be sloten was reeds voor de komst der Ko ningin eenige straten e.d. te herzien. Wat de bruggegelden betreft, dit zal spr. mei den havenmeester nader bespreken. De heer Koopman memoreert de kwes tie van het prikkeldraad in de Wandeling. Hoewel een groot tegenstander van prik keldraad, acht spr. het aanbrengen een noodzakelijk kwaad. De heer Catshoek herinnert ,aan de in stelling der ouderavonden en hoe eenigen tijd geleden de leden der commissie una niem ontslag namen, omdat B. en W. de raadszaal niet wenschten af te staan voor deze vergaderingen. De schoollokalen zijn niet voor ver gaderingen ingericht. De heeren der Oudercommissie zijn- echter later weer .aangebleven op voorwaarde, dat voor de weinige vergaderingen B. en W. de raadszaal zullen afstaan. De voorzitter: In de verordening, die indertijd is vastgesteld, is een bepaling opgenomen, dat de vergaderingen der commissie in de school zullen worden ge houden. Er bestaat geen aanleiding voor de raadszaal te geven. Volgens spr.'s mee ning zou het ook zonder ouderavonden best gaan. De heer Catshoek herinnert aan de bedoeling van de instelling dier avon den, n.l. een band trachten te vormen tusschen onderwijzers en ouders. Hij: her innert verder aan hetgeen de Oudercom missie van B. en W .ten antwoord kreeg, toen die commissie over den toestand der privaten een z.i. billijk verzoek deed. De voorzitter: Wat .dit laatste betreft, hierover was reeds door ae commissie van toezicht op 't L.O. melding gemaakt. Dit lag niet op den weg der oudercom' missie, bovendien zou het vreeselijk veel geld kosten wanneer de privaten zouden moeten worden veranderd. B en W. kunnen niet toezeggen de raadszaal te geven voor de Ouderavonden. De heer Catshoek vraagt den voorzit ter of deze met het vaststellen der -ver gaderingen van den raad rekening wil houden, dat ze niet bepaald worden op Maandag, Woensdag of Vrijdag, want in geen 8 maanden heeft hij daardoor de zittingen kunnen bijwonen, hetgeen hij betreurt. Het is een oude zaak, zegt de voor zitter. De eenige dag blijft Dinsdag, om dat de nl. heeren 's Zaterdags heele- maal niet willen. De heer de Broekert: Neemt U eens een proef met een avondvergadering De voorzitter zegt toe de ver ga der in' gen zooveel mogelijk op Dinsdag te zul len houden. De heer van SchelVen vraagt,een lan" taarn te plaatsen in 't begin van den Oudenweg tegenover den Achterweg. De gascommissie neemt deze aanvrage over om1 in de eerstvolgende vergadering ter sprake te brengen. Daarna sluiting. TAN HEINDE EN TEE. Naar de iraadkoze dienst te Stock holm meldt, hebben de opgravingen van de Zweedsche expeditie te Asine In Grie kenland een gunstig resultaat opgeleverd en is een Myceensch graf met twee in gangen ontbloot, waarin vele voorwerpen van groote waarde zijn gevonden, voorts een graf van een koning, met zeer kost bare voorwerpen van goud, ivoor en glas; in een ander graf werden keuken gereedschappen gevonden; een daarvan bevatte 650 parels, waarvan 250 van goud; de meeste schatten blijken afkomstig uit den tijd van 2000 a 1600 jaar voor Chris tus. Naar de Franf. Ztg. meldt, heeft de politie te Eisenach een geheim congres van de communistische partij ontbonden, de 400 deelnemers gevangen genomen en naar huis getransporteerd. Alle congres- stukken zijn in beslag genomen. De nog stakende Canadeesche post- beambten hebben, volgens een telegram uit Toronto, erin toegestemd weer aan het werk te gaan, nadat de minister van arbeid beloofd had hun grieven te zullen onderzoeken. De hoofdredacteur van het Journal heeft een jaarlijkschen prijs van 10 mil- lioen kronen uitgeloofd voor het beste hoofdartikel met praktische voorstellen tot uitroeiing van volkenhaat, rassencon flicten en klassenverschillen. Alle publi cisten, ook buitenlandsche, kunnen mee dingen. Voor Kopenhagen is Zaterdag een klein zeilschip door het verschuiven van een zware deklast omgeslagen, waardoor 10 opvarenden Verdronken. De democratische conventie te New York heeft zich uitgesproken voor krach- tigen steun aan den Volkenbond en een referendum over de kwestie der toetre ding in haar program opgenomen. In haar antwoord inzake de militaire controle vraagt de Duitsche regeering een uitstel van een maand en formuleert ver der eenige tegenvoorstellen. A Alle Italiaansche ministers hebben hun portefeuilles ter beschikking van Mussolini gesteld. Deze zal thans over gaan tot een reconstructie van het ka binet De toestand in de Spaansche zone van Marokko is, volgens een bericht .uit Madrid, aanmerkelijk verergerd. Het ver zet van zekere Kabieien-slammen maakt het moeilijk de Spaansche posten van levensmiddelen te voorzien. Primo de Rivera is na afloop van het proces Berenguer te Madrid terugge keerd en heeft een onderhoud met den Koning gehad. De politieke toestand zou ernstig geworden zijn. Van het garnizoen te Madrid zijn de verloven ingetrokken. De politie'is gewaarschuwd. Volgens berichten uit diplomatieke kringen verwacht men, dat de conferentie der geallieerden, inzake de schadeloos stelling, döor Duitschland ie bieden, vrij lang zal duren. Volgens berichten uit Kovvno hebben de gevangenen ia de Centrale strafgevan genis aldaar, zich van het gebouw mees ter gemaakt, na de bewakers ontwapend te hébben. Ongeveer 70 misdadigers wis ten te ontsnappen. Een groot aantal vluchtelingen werd spoedig achterhaald en weder gevangen genomen, doch een 30-tal is nog voortvluchtig. Het nieuwe Italiaansche kabinet bevat, behoudens Mue90linf, geen enkelen fascist. - De groote jury heeft dc inbeschul digingstelling uitgesproken van den Amerikaanschen oud-ministdr van biu- nenlandsche zaken Fall, en van de petro- leum-magnaten Sinclair en Doheny. zalks naar aanleiding van het gebeurde mot de Teapotdomepetroleumterreinen. Volgens een bericht uit Athene ia de Spaansche gezant aldaar door twee bandieten aangevallen, toen h\j por auto een tochtje maakte van Athene naar ChalktB. Meer dan 20 Bchoten raakten den auto, doch de gezant bleef onge deerd. Telegrammen uit Lissabon melden, dat het aan Manuel, den vroegeren koning van Portugal, behooren de paleis te Villa Vicosa, het zomerverblijf van de koningen van Portugal, dat kostbare kunstschatten bevat, door dieven is ge plunderd. Te Frankfort aan de Oder hebben de gezworenen een schipper Wirth ge naamd, ter dood veroordeeld. Wirth had uit wraak een 14-jarigen jongen in het water geworpen. Toen hy bemerkte dat de jongen goed kon zwemmen, zwom hy hem na en sloeg hem met een klomp zoolang op het hoofd, tot hy het be- wustzyn verloor en verdronk. Tweehonderd personen zyn omge komen aan boord van een stoomschip, dat tydens den hevigen tornado, die over Ohio heeft gewoed, in het Erie-meer is gezonken. President Coolidge heeft 't maximum aantal landverhuizers, dat van 1 Juli af tot den laatsten Juni van het volgend jaar in de Ver. Staten zal worden toe gelaten op 162,000 vastgesteld, terwyi in de afgeloopen periode 356,000 per sonen werden toegelaten. Uit Londen wordt gemeld, dat twee geheele steden by Gretna, juist over de Schotsohe grens, die gedurende den oorlog zyn ontstaan, toen aldaar de groote centfale fabrieken voor de ver vaardiging van sohietmateriaal waren gevestigd, in den loop dezer maand onder den hamer zullen komen. Het Noorsche Storting heeft met 89 togen 33 stemmen besloten, den naam van de hoofdstad Krlstiania met 1925 in den ouden naam Oslo te veranderen. Het Eulengebirge (Duitsoh-Silezië) is door een zwaar onweder geteisterd. Door een orkaan zyn in de boomgaarden verscheidene boomen ontworteld. Het te velde Btaande koren werd over een groote uitgestrektheid door den storm letteriyk in den grond weggeslagen. De politie te Stuttgart heeft ver borgen voorraden oorlogsmiddelen en handgranaten ontdekt, en in verband daarmee talryke leden der commu nistische party gearresteerd. Mr. J. I. do Haan, de diohter van het Joodsche lied, bekende strever naar een Joodsoh Palestina, is te Jerusalem doodgeschoten. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Aanrijding. Maandagmiddag heeft te Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad op den Raamweg tusschen een personenauto en de electrische tram. Het ongeval moet zich ongeveer als volgt hebben toegedragen. Aan het stuur van de personen-auto zat de 39-jarige directeur van een nachtveildigheidsdienst te Rotterdam; de inzittenden waren de heer M. Coremans, communistisch lid vaïi de Rotterd. Gemeenteraad, diens broer G. Coremans, een 15-jarig meisje te Den Haag en een Rotterdamsch rijwielhan delaar. De laatste was eigenlijk de chauf feur, maar hij had het stuur overgege ven aan den directeur van den nacHt- veiligheidsdienst, die pas kort 't chauf-< feeren kende en zeer onervaren was. Hij reed met een .flinke vaart over den weg en wilde de tramrails oversteken. Volgens zijn bewering heeft hij de tram niet gezien. Toen de tram kwam aan- rijjden en hij het ongeluk zag aanko men, trachtte hij vergeefs den wagen tot stilstand te brengen. Deze gleed ech ter door en de tram reed met volle vaart op de flank van de auto in. De schok was zoo hevig, dat de .bestuurder uit de auto werd geslingerd en met een ge compliceerde beenbreuk werd opgeno men; de Rotterdamsche rijwielhandelaar liep ernstige inwendige kneuzingen op en het meisje werd in den rug verwond,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 2