BE Chocolade Keel-, Oor- en Heosziekten ZIERIKZEE--R0TTERDAM L S. GUDDE. J. W. GUDDE en Familie. cents CEVLON REEP Aanstaanden Donderdag le Zierikzee, Verrenieuwstraat 108. JET GROENE KRUIS" - ELKE8ZEÏ VERHUISD J. C. LUIJK. P. DE TOS. Volksweerbaarheid. Buitengewone Vergadering eenigingen ieder f 500 beschikbaar zouden stellen. Waar het uitreiken van jachtacten niet meer geschiedt door den Commissaris der Koningin, maar door het hoofd der plaat selijke politie, is ook vervallen de aan. leiding om ter Provinciale griffie Van de afgifte dier akten leges te heffen. Gedep. Staten willen daartegenover een nieuwe bron van inkomsten scheppen, door het heffen der volgende leges: fl,50 van de rij- en nummerbewijzen, welke worden afgegeven ingevolge de motor- en rij- wielwet of duplicaten daarvan en f 2,50 voor ontheffingen, welke worden ver leend van het verbod, om wegen in de kommen der gemeenten en niet zijnde- Rijkswegen, te berijden met motorrijtui gen boven een zeker gewicht en ook voor de verlenging van de bewijzen of de ontheffingen. „Vrederust". Op de Stichting „Vrederust", onder Ber- gen-op-Zoom is Vrijdag de 20ste jaarl. vergadering van de Vereeniging tot Chris telijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland gehouden, die werd voorafgegaan door een bidstond, waarin o. a. als voor ganger optrad ds. H. Veldkamp van Anna- Jacoba-Polder. In de vergadering waren vertegenwoordigd 42 afdeelingen en 33 corporaties, terwijl voorts verschillende belangstellenden - aanwezig. waren. Na een ihleidènd woord van den voor zatter, ds. J. H. Donner, van Breda, wer den uitgebracht de verslagen van secreta ris en penningmeester. De vereeniging telt thans 68 afdeelingen en 50 corpora ties; het aantal leden klom tot omstreeks 4300. In de stichting werden in het ver slagjaar omstreeks 600 patiënten ver pleegd; in totaal waren er 220.330 ver- pleegdagen. In de loop van het verslag jaar werd het kerkgebouw voltooid, en voorts kreeg de uitbreiding van de elec trifies tie van de gebouwen haar beslag- de aansluiting bij .het Noordbrabantsch' electrisch bedrijf kwam tot stand en voor bereidingen werden getroffen voor ver beterde watervoorziening. Tot bestuurs lid werd o. a. gekozen de heer A. Wisse van Anna-Jacoba-golder. berg, werden heden alhier, voor den heer L. A. Padmos, publiek verkocht: Paard en veulen Voor f800, paard voor f490, koeien voor f405 en f476, kalfvaars voor f311, stier voor f114, vaars voor f133, 2 kalvers voor f61 per stuk. POST EN TELEGRAPHIE. De reorganisatie. Naar de Tel. verneemt, is, in verband met de op handen zijnde reorganisatie van den dienst, aan een 100-tal ambtena ren bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie in de rangen van schrijver tot en met hoofdcommies, eervol ontslag aangezegd tegen 1 October a.s., met recht op wachtgeld of persio'en. Eveneens is aan een 40-tal directeuren en hoofd commiezen van den kantoordienst onder gelijke voorwaarden ontslag aangezegd. Postchèque- en Girodienst. Naar de Res.bode verneemt, is aan alle ambtenaren, werkzaam bij den post' chèque- en girodienst, die nog vacantie moeten hebben, aangezegd, deze te ne men in den loop der maand Juli, ten einde de mogelijkheid te1 openen, den dienst op 1 of 15 Augustus te hervatten. ONDERWIJS. LANDBOUW EN YEETEELT. DUIVENDIJKE. Door dhr. N. A. Boogerd werd Zaterdagmorgen een kalf in een koppel dood gevonden. Vermoedelijke doodsoorzaak longziekte. De overigen zijn direct ingespoten, terwijl het cadaver tot nader onderzoek wordt opgezonden. Da zuivere inkomsten. Een „leidraad ter berekening van de zuivere opbrengst uit het landbouwbe drijf in verband met de bepalingen der Wet op de Inkomstenbelasting is opge steld door de commissie „Belastingwe zen", welke werd ingesteld door 't Kon. Nederl. Landb.-Comité, in samenwerking met den Ned. Boerenbond en den Chx. Boeren- en Tuandersbond in Nederland. Aan de commissie werd de opdracht verstrekt: een onderzoek in te stellen „naar de mate waarin verschillende be lastingen in de jaren vóór en na den oorlog op den Lt ..mouw drukken; de bil lijkheid van c op den landbouw druk kende belastingen en den invloed die daardoor geoefend wordt op de renta biliteit van het bedrijf, de neiging tot het aanbrengen van verbeteringen enz.; de vraag, in hoeverre de op den landbouw drukkende belastingen het maken van be sparingen bevorderen of tegenwerken, waarbij tevens te overwegen de door de Overijselsche Maatschappij Van Land bouw geopperde denkbeelden, om be paalde speciaal op den landbouw druk kende belastingen uitsluitend ten behoeve van dat bedrijf te bezigen". Als onderdeel van haar taak werd door de commissie de leidraad vastgesteld, om f eenheid te brengen in de thans zoo zeer i uiteenloopende wetstoepassing betreffende inkomsten uit den landbouw. Volgens een mededeeling van den Mi nister van Financiën zal deze leddraad worden uitgereikt aan de Inspecteurs den dir. bel., die overeenkomstig den wenscb .van den Minister bij de toepassing der wet in het algemeen daarmede rekening moeten houden, doch bevoegd blijven de wet naar eigen inzicht toe te passen in gevallen, waarin dat inzicht afwijkt van dat, in de leiddraad ontwikkeld. Voor den land- of tuinbouwer wordt het meer en meer van belang een een voudige boekhouding aan te leggen en eerlijk bij te houden. Zonder een boek houding kan hij uit deft aardder zaak weinig bewijzen en dat zal hij bij een te hoogen aanslag iets wat lang niet tot de zeldzaamheden behoort zeer tot zijn schade moeten ondervinden. De bovengenoemde leidraad zal hem goede diensten kunnen tbewijzen. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft nagegaan, of er te veel opleidings scholen voor onderwijzers zijn, en waar het te veel zit. Het aantal onderwijzers is, zoo wordt meegedeeld, 33.000 en wordt misschien ingekrompen tot 28.000. De mu tatie bedraagt 6 a 7°, is 1800. Dit aantal moet dus elk jaar aangevuld worden, Neemt men aan, dat elke opleidingsschool jaarlijks 20 onderwijzers aflevert (Voor de bijzondere is dit op 18 gesteld), dan zijn er 90 kweekscholen noodig. De ver houding van het aantal leerlingen der openbare en der bijzondere scholen is 11 9. Er zullen dus noodig zijn 49 openbare r-\ en 41 kerkelijke kweekscholen. In Dec. 1923 heeft de minister aan 60 kerkelijke kweekscholen het diplomeeringsredht ge geven, welk 60-tal door de vele parallel- •i klassen gerust op 80 enkelvoudige kweek- T scholen kan gesteld worden; hier zijn er f dus 40 te veel. Bij de behandeling van 1 de onderwijsbegrooting heeft de minister j meegedeeld, dat het in het voornemen der regeering ligt, van de 43 rijksinrich tingen, die voor het bijzonder en voor het neutraal onderwijs opleiden, 18 op te heffen. Er zullen dus 25 overblijven, j terwijl er ongeveer 49 noodig zullen zijn. i Het aantal bijzondere kweekscholenwel ker leerkrachten ook door het rijk be zoldigd worden blijft hetzelfde. Aan de gem. kweekschool voor onderwijzers te Dordrecht slaagde Vrij dag voor de akte l.o. de heer W. D. Pie- terse te Serooskerke (S.) j Uit 140 sollicitanten is tot directeur I van het opvoedingsdorp De Glindhors|t, benoemd de heer B. Geleijnse, le luite- nant, der infanterie bij den staf der Kon. Militaire Academie te Breda. Aan de Universiteit te Utrecht slaag de o. a. voor semi-arts de heer S. Waar denburg te Bruinisse. Voor de akte L.O. slaagden dezer dagen o.ai. te Rotterdam, de heeren I. D. C. Duijnhouwer te Scberpenisse en A. C. V. Dijke te Oud-Vosmeer. ELLEMEET. Mej. Jo Spek slaagde te Arnhem voor de akte als onderwijzeres en de heer H. I. Spek te Delft voor het candidaats-examen werktuigkundig inge nieur. STAVENISSE. De heer Jac. N. E. Brood- man van hier, oud-leerling der R. H'. B. 4 S. te Zierikzee, slaagde aan de Hooge- s school te Utrecht voor het examen docto- raal-geneeskunde. KERKNIEUWS. AANBESTEDINGEN. OOSTERLAND. Bij de Zaterdag gehou den besteding der landbouwver. D.E.S, werd de levering van zw. ainm, te leve ren in Febr. 1925, opgedragen aan het Centr. Bureau Rotterdam, voor den prijs van f 15,70 per 100 K.G., franco op het voertuig. ELKERZEE. Door den kring Schouwen en Duiveland der Z.L. M. is de levering van 25000 K.G. lijnschilfers ad 41 pCt. opgedragen aan dhr. H. Barendregt te Dreischor, f 13,33 per 100 K.G., terwijl aan de veevoederfabriek „Zeeland" de levering is gegund van 25000 K.G. grond- notenmeel ad 55 pCt. f 18,70 per 100 K.G. VERKOOPINGEN, ENZ. OUWERKERK, 27 Juni. Ten overstaan yaq den plaatsverv. notaris G. J. Liraen- Ned. Herv. Kerk1. Beroepen:: Te Den Bommel, E. Schim mel te Jaarsveld. Aangenomen: Naar Zevenhuizen (Z.-H.), Tj. Tak te Fijnaart c.a. Geref. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Buinen, D. Steen huis te Loppersum. Aangenomen: Naar Drachten, J. H. Kuiper te Winsum (Fr.) Naar Boorn-t bergum en bedankt voor Brouwershaven, P. de Feijter Jz., cand. te Axel. TANHEINDE EN VER, De bergatroomen in noordelijk Zweden voeren geweldige massa's water naar beneden en dreigen een ramp te veroorzakenhoutnederzettingen zijn reeds weggespoeld. De Britsohe regeering weigert de eisohen van de bevolking van CypruB betreffende verleening van onafhanke lijkheid en van vergunning om zich met Griekenland te vereenigen, ln te willigen. - Volgens een bericht uit Washing ton zijn thans, wegens den jongsten treinroof, waarbij bandieten van gas bommen gebruik maakten, de post ambtenaren op de spoorwegen van gasmakers voorzien, terwijl er in ieder postrijtulg tenminste één machinege weer is geplaatst. De Russische regeering heeft be sloten een theehandel te monopoliseeren en er een regie voor in te riohten. Te Kaïro heeft een groote be tooging plaats gehad voor de algemeene onafhankelijkheid van Egypte. In het kleine stadje Ardenne bij Namen sprong tijdens een voorstelling in een circus een leeuwin, die langs de staven van haar kooi omhoog was ge klauterd, tussohen het publiek in. In de paniek die toen volgde, werden man nen, vrouwen en kinderen tegen den grond geslagen en vertrapt. De leeuwin vloog, na het passeeren van de stallen, waar zij eenige beesten verwondde, de straat op, waar z\j met een sohot uit een geweer werd gedood. Naar de Izwestia mededeelt, heeft de Petersburgsche sowjet een plan ont worpen voor het herstel van St.-PeterB- burg, dat gedurende de revolutie zoo ernstig geleden heeft. By zuinige uit voering zal hiermede een tijdpork van vijf jaren en een bedrag van 100 h 106 millioen roebel mee gemoeid zijn. Ambtenaren van de Amerlkaansche drankbestrjjdingspolitie onderzoeken op het oogenblik de juiBtheid van de mede deeling Van eenige vliegers, die ver klaren, dat zij op de Hudson Rivier bij de Sing-8ing-gevangenis duikbooten hebben gefotografeerd. De vliegers ge loofden, dat de vaartuigen voor het smokkelen van drank gebruikt worden. Te New York hebben Donderdag in de groote Carnegie Hall duizenden Italianen betoogd tegen Mussolini en het fascisme. Er waren een paar menschen in de zaal die het voor Mussolini op namen, maar die kregen een leely k pak slaag en de politie moest ingrijpen om hun het leven te redden. Volgens een bericht aan het Berliner Tageblatt uit New York onderhandelt de Junker-vliegtuigenmaataohappij met Ford In Detroit over een gemeenschap pelijke massa-vervaardiging van metalen vliegtuigen. Het aantal bezoekers van de wereldtentoonstelling te Wembley bij Londen heeft thans reeds de vijf millioen overschreden. Te Wilmington (Illinois) werden j twee personen gedood en ongeveer twintig gewond bij een hevigen storm, gepaard gaande met slagregens, welke daar Woensdag woedde. Van ongeveer j driehonderd huizen werden de daken afgeslagen. De Corriere d'Italia verneomt, dat jj geen der daartoe aangezochte advocaten geneigd is de verdediging der beklaag- den in de zaak-Mateottl op zich te nemen. Een Wolf-bericht uit Weenen mpldt nog, dat thans 22 lijken van de 30 om gekomen mijnwerkers bij den mijn ramp van Gloggnitz (O.) zijn gevonden. Amundsen deelt mede, dat de Noordpool-expeditie, welke hij voorne mens was dezen zomer te ondernemen, tot nader order is uitgesteld, daar hij niet voldoende finanoieelen steun heeft ge vonden. De Fransohe Kamer heeft nieuwe oredieten voor het Buhrgebied met de stemmen van de socialisten vóór aan genomen. - Een draadloos telegram uit Berlijn meldt, dat dr. Wessels te Weenen, asBis- tent aan de kliniek voor keelziekten j aldaar, een middel heeft gevonden tot genezing van de strottenhoofd-tuber- t ouloae door bestraling met koolboog- i lampen in eenige zittingen van een duur van zeven tot tien minuten. In de beneden-Wolga-, Don-, Jekate- J rinoslaw- en Krimdistrioten heersoht een hittegolf. De temperatuur is op sommige plaatsen tot 105 graden gestegen. De oogst dreigt op vele plaatsen door de droogte te mislukken. Een treurige vergissing. De jacht opzieners L. en K., beiden in dienst bij de grafelijke familie d'Ansembourg te Gulpen, waren 's nachts op surveillance in do boasohen aldaar. Op het hooren van een schot van een nachtelijken atrooper scheidden zij en gingen ieder in een andere richting naar den kant, vanwaar zij het sohot gehoord hadden, op onderzoek uit. Misleid door de duister nis is L. later op K. aangeloopen, hoeft hem voor den strooper aangezien en wilde hem, met een browning in de hand, arresteeren. K. struikelde, viel op den grond en L. viel op hem. Onge lukkigerwijze is toen de revolver afgegaan en werd K. door een schot onder het rechterschouderblad getroffen. In het hospitaal te Heerlen, waarheen de ver wonde later werd vervoerd, is de kogel uit den schouder verwijderd. De toestand van den gekwetste is niet geheel zonder gevaar. Verdronken. Te Soheveningen is een omstreeks 9-jarig jongentje in zee ver dronken. Het kind, dat niet zwemmen kon, was van den steenen pier ter hoogte van hotel Zeerust pardoes in het water gesprongen en dadelijk in de diepte verdwenen. Het 14-jarige dochtertje van Van P. uit Zwijndreoht, dat tijdelijk verblijf hield bij de familie K. onder Vlaardingen, is achter de woning dezer familie van een vlondertje in het spuiwater gevallen en verdronken. Te Nieuwwolda is de vijftienjarige J. H. bij het zwemmen verdronken. SPORT. OUD-VOSSEMEER. Voetbalclub O.V.V. Zondag wedstrijd tegen Bergsehe BoijS te Bergen-op-Zoom. Uitslag 3—1, voordeel Boijs. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 27 Juni. Uitgeklaard: zeil schip „Maggie'', Engelsche vlag, kapitein A. Coker van Remagen naar Londen met mineraalwater. MARKTBERICHTEN VERSCHILLENDE BERICHTEN. Overreden. Vrijdag heeft de heer J. O. van Emmer-Compascum, op het Ver lengde Oosterdiep te Borger-Compascum, een oude vrouw met zijn motorfiets overreden. De vrouw kreeg een schedel breuk en was bijna onmiddellijk dood. Valsche bankbiljetten. Te Utrecht en te Hilversum zijn verscheidene valsche bankbiljetten van f 40,-— uitgegeven. Deze biljetten werden voornamelijk aan winkeliers ter wisseling aangeboden. Men vermoedt te doen te hebben met een bende, die haar vertakkingen over het jf geheelo land heeft. De Nederlandsohe Bank looft een groot bedrag uit voor de opsporing van de valsche munters. Dolle hondIn een perceel Koningin Wllhelminalaan te Voorburg is een jonge herdershond plotseling wild geworden. Het dier vloog de doohter des huizes aan en bracht haar eenige verwondingen in de borst toe, waarna het haar moeder in de beenen beet. Toen de vader thuis kwam, werd deze ook door den hond gebeten. De politie sohoot den hond dood. De diatrlctsveearts zal uitmaken of de hond dol waB. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Mazelen. Te Volendam heerscht onder de kinderen in hevige mate de mazelen. Roods zyn drie kinderen aan de ziekte j overleden. Verdronken. Vrijdagavond geraakte de 17-jarige landbouwerskneoht W. uit J Aohthuizen met paa?d en wagen in de sloot, waarbij deze zoodanig beklemd f kwam te raken dat het hem onmogelijk was zich boven water te werken en verdronk. Een ontnuchterend bad. Een paartje, i dat aan de Walchersohe kust een ver- frissohend bad was gaan nemen, had de kleeren in een boschje gelegd. Toen zU terugkeerden waren bijna alle kleeren verdwenen. Ondanks een onmiddellijk door de politie Ingesteld onderzoek zfln de kleeren niet terecht gekomen; de meeste voorwerpen van waarde liet men liggen. ROTTERDAM, 30 Juni. GRANEN. Bui- tenl. prijshoudend. Meel f 16,75. Mais La Plata f 176. Haver, Canada f 9,90. ZADEN. Karwijzaad f 46 af 48. Maan zaad f 30 a f 32. Kanariezaad f 21 a f 23. Mosterdzaad, bruin f 65 a f 70; geel f 3,0 a f 33; boekweit f 12,25 per 100 k.g. Ajuin, aanvoer 3000 k.g., f 4 >h f 4,25. Aardappelen. Westl. Zand f 13 —16 ot.; klei- f 10 a 13 öt.poters 9—12 et; Cue of York 10—13 cit. per W.g. Eieren f 6,50 a f 7,50. VLAS. Aan voer 4700 k.g.; 'blauw f 1,40 f 1,75; 3000 'k.g. Groninger f 1,40 a f 1,75 j 6720 k.g. geel f 1,35 a f 1,80. VEE. Aanvioer 302 runderen, le kw. f 1„15 a 1,225; 2e f 1,05 a f 1,10; 3e f 0,85 t 0,95; 309 kalveren, le kW. f 1,50 'a f 1,65; 2e f 1,10 a f 1,30; .3e f 0,85 A f 1; betere stemming; 308 schapen of lamineren, le kw. f 0,90 a f 0,95; 2e f 0,75 a f 01,80; 3e, f 0,60 a f 0,70; lam meren f 0,95 a f 1,10; redelijken han del; 1246 Varkens, le kwf. f ty,56, a f 0,60; 2e f 0(,53 a f 0,56; 3e f 0,48 f 0,50; lichte f 0„54 A f 0,58; redelijken handel. Coöperatieve veiling Zlerlkiee. Veiling dan Zaterdag 28 Juni. Aardappelen 12—121/2' ct., dito nieuwe 13 ct., Peulen 16—20 ct., Doperwten 15— 22 ct., Tuinboonen 5—7 ct., Postelein 2— 10 ct., Aardbeien 15—26 ct. per kilo; Bloemkool f22 per 100 stuks, TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Moteor. Instituut te De Bildt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Juni: matige, aanvankelijk tijdelijk wellicht krachtige westelijke tot noordwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen- of onweersbuien, later opklarend, aanvankelijk koeler. Hoogste barometerst. 763,2 te Toulon. LaagBte 745,4 te Valdersund Verwacht tot den avond van 1 Juli: Fietsers lleht ope Van 30 Juni1 Juli van 9,53 n.m. tot 4,14 v.m. TELEGRAMMEN. DELDEN (V.-D.) Hedenmorgen half 8 vertrok een gezelschap dames en heeren, die naar het tennisfeest waren geweest, per auto van Delden naar Almelo. Na eenige honderden meters gereden te heb ben, botste de auto tegen een boom'. De heer Formeijne werd onmiddellijk ge dood. Dr. Bierens de Haan, oogarts te Almelo, 'bekwam zware verwondingen aan het hoofd, zijn echtgenoote eveneens ern stig gewond, overleed twee uur later. De President der Almelosche Rechtbank, Mr. Cohen ter Vaert, en de bestuurder der auto, de heer Hugedoorn, werden eveneens ernstig gewond. STOOMBOOTDIENST en tussehengelegen plaatsen. JULI 1923. Van Zierikzeo 1 Van Rotterdam» ADVEftTENTIËN. Dinsd. 1 Dond. 3 'o m. 8,— Vrjjd. 4 Maand. 7 8,30 Hartelijk dank aan allen voor dè vele be langstelling op 16 Juni l.l. ondervonden. Voor do vele bewijzen van be langstelling bü onze 40-jarige Eohtver- eeniging, op 24 Juni 1924 ondervonden, zeggen w\j U allen, ook mede namens onze Kinderen, hartelijk dank. Anna-Jacoba-Poldbr, 30 Juni 1924. T. A. BOUDELING. A. BOUDELING—Voghlaar. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen Wy onzen harte- lijken dank. Zibrikzeb, 30 Juni 1924. Namens de Familie, T. C. VAN BURG. van 10-1 uur, SPREEKUUR van J. HOOGKAMER, Geneeshser-SpsciaüstteVIIssIngsn, BOD GEVRAAGD op DEFECTE LIGHAL. Secretaris: C. PADMOS. van Oostarland naar ZIEB1K- ZEE, Graebtweg B 515: op Woensdag 2 Juli, 's avonds 9 uur (nieuwe tijd) bij VsrwKR. Agenda: Komst H. M. de Koningin. EET BESTUUR. De KAMER van KOOP- W^W HANDEL en FABRIEKEN van de Z. E. te Middelburg maakt bekend: dat de door haar opgemaakte kiezers lijsten van 1 Juli a. s. gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage zijn gelegd op haar Secretariaat en in uit treksel op de Seoretariën van elk der gemeente binnen haar gebied; dat tot en met 14 Juli een ieder be voegd is verbetëriüg te vragen, op grond dat hijzelf of een ander ln strijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt of verkeerd is geplaatst; dat tot 14 Juli een ieder die geplaatst is op de kiezerslijst voor het Grootbe drijf, kan verzoeken geplaatst te worden op do kiezerBlijBt van het Kleinbedrijf. Middelburg, 30 Juni 1924. De^Kamer voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. H. DOORENBOS, Secretaris. Het BESTUUR van den Polder GROOT BETTE- WAARDE maakt bekenddat op Woensdag O Juli 1024, 'avoormid- dags te 11V, ure (N. T.) Dinsd. 1 ni, 12,— Dond. 3 Vrjjd. 4 12,— Maand. 7 van INGELANDEN zal worden gehou den ten huize van Mej. Vbrwbr te Zie rikzee tot vaststelling van de Rekening over 1928/24 en van de Begrooting over J924/25, welke beide van heden af voor Ingelanden ter visie liggen ten kantore van den Ontvanger-Griffier. Zibrikzbk, 30 Juni 1924. J. C. VAN DER MAAS, Dijkgraaf. P. A. G. VAN DIJK, Ontv.-Griffler,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 2