Zierikzeesche Nieuwsbode en gebracht van f 20 op f 22, voor Klaas van Steenland van f 22,55 op f 24,55 ge bracht, terwijl dat voor Smaalzij en I iBaarsdijk op f2 en dat voor Pluimpot I op f 1 blijft gehandhaafd, alles per H-A» 1 De bijdrage voor het stoomgemaal blijft I bepaald op gemiddeld f4,20 per H-A. Het 1 bestuur wenscht den 'waterbouwkundig ambtenaar vlugger in het genot van zijn I maximum-salaris te stellen. Hij is ten vo- rigen jare benoemd op een jaarwedde van f f 1300 met 4 verhoogingen ieder van f 50. Het bestuur stelt voor hem dit jaar f1400 I en het volgend jaar f1500 te geven. De heer D- v. d. Velde wil iets beter over de brug komen. De ambtenaar is tet I volle tevredenheid van het bestuur werk- I zaam; goed werk vordert goed loon. Hij B IJ VOEGSEL behoorende bjj de van Maundag 26 Mei 1924, no. 11086. j Uit Stad en Provinoïe. Nu de dag der opening van !de Twee- de Nijverheidstentoonstelling te Middel-' burg, welke aldaar van 27 Mei tot 5 Juni gehouden wordt, met rasse schreden na dert, en verschillende stands gereed zijn en van andere bekend is wat er zal o hamen, willen wij ook onze lezers er. doet 'het voorstel om voor dit jaar het eens op wijzen, welk een goede ontspan ning deze tentoonstelling biedt, maar tevens de verzekering geven; dat er veel te 1 eeren valt. Wij noemen, om' maar en kele grepen te doen de verschillende stands met dranken of lekkernijen, die met kantoormeubelen en kantoormachines, salaris reeds op f 1500 te brengen- De gezworen v. Westen gaat daarmee ac- coord. Het bestuur neemt het voorstel over. De heer D. v. d. Maas zegt, dat hij tegen het voorstel is uit het oogpunt van bezuiniging; de ambtenaar geniet vrije woning en misschien nog emolu- de stands van muziekinstrumenten, waar- menten. Hij is voor het oorspronkelijk onder ditmaal ook blaasinstrumenten, en bestuursvoorstel. In stemming gebracht; vAP/for +a 7iAn fftl yiin. Manr nnlrf wordt >h.pt nvpriTAnnmAn vnnrct.ol vurwnp* wat verder te zien zal zijn. Maar ook hét- Oud-Middelburg is weer verrezen en daar z al het bij goed weer bijzonder ge zellig worden. Waar het comité, zooals uit advertenties in ons blad reeds geble ken is, op a-S,- Donderdag, Hemelvaarts dag,. een extra-boot van Zierikzee laat varen, die doorvaart naar de Loskade te Middelburg, zal er voor vele Schouwe naars een ^oede gelegenheid zijn op dien dag een bezoek aan Walcheren ,en dan ook aan de tentoonstelling te brengen- NOORDWELLE. Woensdagavond ver gaderde de steenkolenvereeniging „Door Eendracht Sterk" alhier. 18 leden waren aanwezig, !wólke allen protesteerden te gen de manier, waarop de leden ter ver gadering waren opgeroepen. Bij een en kel lid was een citatie bezorgd, en de rest moest maar begrijpen dat het ver gadering was. Het voorstel van het be stuur, om die leden, welke minder dan 5 H.L. kolen bestellen eenvoudig niet meer als lid tè beschouwen, werd op aandrang van enkele leden ingetrokken, en aangenomen het volgende voorstel: Die leden die in de laatste 3 .jaren geen kolen van den bond betrokken hebben, worden als lid geschrapt. Door den heer Geluk werd ontslag genomen als bestuurs lid. De heer J. P. Hollestelle (aftredend)" werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer K. Boot werd gekozen de fteer K. Viergever. Besloten werd de leden tot 1 Juni in de gelegenheid te stellen, hun benoodigde hoeveelheid kolen bij den boekhouder op te geven. Het bestuur be staat nu uit de heeren J. Witte, voorz. J. P. Hollestelle, vice-voorz., K. Vierge ver, secretaris-boekhouder, D. A. Hart en L. Kwaak. Bij de rcnavraag werd door den heer Witte, den heer Geluk dank gebracht voor alles wat hij in de 15 jaar van zijn voorzitterschap voor de vereeniging heeft gedaan. SCHERPENISSE. Een zoon van C. B. was op 't Veld aan den arbeid. De hond die hij bijl zich had, werd aangevallen door een kat'. Toen B. een eind aan de vechtpartij maakte werd hij even eens door de kat aangevallen en beliep daardoor een verwonding op aan de hand. De kat had met zijn nagels een ader geraakt, waardoor hij veel bloedverlies had. Iemand in de omgeving bond de wond met zijn schoenriem af. Dr. Polder man verleende geneeskundige hulp. De kat werd onmiddellijk door den eigenaar doodgeschoten. POORTVLIET. In de Dinsdag gehouden vergadering van ingelanden van het wa terschap Poortvliet c.a. waren tegenwoor dig 54 personen, uitbrengende 92 stem men. Ingekomen is het bericht, dat aan het Cal. Waterschap Scherpenisse geen subsidie verschuldigd is. Aan den pach ter der grasetting van wegen en zeedij ken wordt toegestaan zijn resteerende vijf paófetjaren over te dragen aan zijn opvolger. Een verzoek van W. Kodde om een heul te mogen leggen, wordt inge willigd op voorwaarde, dat ze van be ton zal moeten zijn. Op een request van J.Elenbaas, om in koop of tegen rente te verkrijgen een stukje grond, gelegen tusschen de erven van de wed- Bevelan der en W- Lisseveld, wordt afwijzend be schikt. Meegedeeld wordt, dat op de geldleening van f 25(300 voor f 32000 is ingeschreven- Aan 5 inschrijvers is de gevraagde som toegewezen. TussChen den Zoutepolder en ons waterschap is ver schil gerezeneerstgenoemde wenscht voor loozing f150 te betalen, Poortvliet vraagt f325- Ged. Staten wenschen, dat men zal waterpassen, de gronden in 10 klassen naar de hoogte zal indeelen en naar dien maatstaf, evenals voor de pol ders in Poortvliet, zal betalen- De kosten van waterpassen komen voor rekening van Poortvliet. De Voorwaarden zijn af gewezen; de Houding van het bestuur wordt goedgekeurd. Het verslag over den toestand van den polder wordt voor ken nisgeving aangenomen. De aangeboden re kening van de polders Poortvliet, Malland, Priestermeet, Nieuw-Strijen, Bartelmeet en Klaas van Steenland, wijst een ontvangst van f 41481,75 en een uitgaaf van f 33607,11 pan, alzoo een goed slot van f7874,64- De nieuwe begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met f 74603,77s. De rekening voor het .Waterschap Poortvliet vermeldt een goed slot van, f 48S^97S en de begrooting daarvoor een eindciijtfjer van f 3509,69s. Voor de stöombemaling is ontvangen f 10983,91s en uitgegeven f 9841,99; goed Slot dus f 1141,925. Voor 't nieuwe dienst jaar wordt geraamd f 9911,79s. Het dijk- geschot wordt voor Poortvliet, Malland^ Priestermeet, Bartelmeet en Nieuw-Strij- wordt het overgenomen voorstel verwor* pen met 32 stemmen voor en 60 tegen. Vastgesteld wordt, dat nu het eerste voor stel van het bestuur is aangenomen. Als eerste candidaat wordt op de aanbeveling voor gezworen geplaatst de heer C- J. M. Hage (aftredend) met 82 stemmen; na tweede vrije stemming wordt de heer Ant'h. Elenbaas tweede candidaat met 57 stemmen; als derde wordt gekozen de heer A. Buijs met 78 stemmen. Het be stuur vraagt machtiging om glooiingswerk onderhands of publiek aan te besteden, ze .wordt verleend na een opmerking van W- A. de Rijke. Obligatie No. 21 van de geldleening 1906 wordt uitgeloot. Een kas- geldleening, groot f15000, rentende 5 pCt., zal gesloten worden. Geruimen tijd wordt nu besteed aan de vraag, of Broek en Rooland zal mogen loozen op Poortvliet. Het bestuur stelt voor vergunning te ver leenen onder een aantal hoofdvoorwaar* den, waarvan de voornaamste zijn: f7500 betalen in eens; fl per H.A. jaarlijks boven de bijdrage voor bemaling, die ge vorderd wordt van Poortvliet c.a. De heer W. A. de Rijke meent, dat de capa citeit van de machine niet groot genoeg is om nog circa 400 H-A. meer te bema len; hij vreest dat de lage landen van Poortvliet last zullen krijgen van water, is van oordeel, dat Poortvliet wel nadeel en geen enkel voordeel van de aanslui ting zal hebben. De heer J. C. J. Elen baas noemt een bewering van de Rijke onwaar en de heer Buijs ziet in de argu mentatie van de Rijke een zoeken van spijkers op laag water. De voorzitter zegt dat hij spreekt namens de meerderheid van het bestuur; hij zelf behoort tot de minderheid, die tegen aansluiting is- Een, conferentie met Broek en Rooland is reeds gehouden, maar heeft niet geleid tot een afdoend resultaat. Hij wenscht aan de vergadering de vraag voor te leggen, oi het bestuur op den voet van het voorstel mag doorgaan. In een helder en zaakrijk betoog toont de heer v. d. Velde aan, dat het geen zin heeft te spreken over voor waarden, als niet is uitgemaakt, dat er gesueerd mag worden. Eerst moet ge: sproken worden over het water en later over het geld. De heeren van Westen en van der Maas sluiten zich daarbij aan. De voorzitter bestrijdt den heer van der Velde, die verder zege, dat, als er dan toch moet gesproken worden over de Voorwaarden, deze te hoog zijn; 't lijkt of 'het beginsel voorzit: hoe langer ge wacht, hoe meer ge zult betalen. Beter is betaling naar evenredigheid van den toestand van den Poortvlietschen polder. TuSschen den voorzitter en den laatsten spreker blijkt verschil van meening te bestaan over de uitlegging van een schrij ven naar aanleiding van toepassing van art. 20 van het reglement. Ten slotte wordt gestemd over de vraag, of Broek en Rooland mag loozen, mits niet boVen zomerpeil. Vóór 67 stemmen, tegen 25. Het bestuur stelt voor aan den heer M- A- Geuze 780 M2. grond, die voor den polder waardeloos is, te verkoopen voor f 100- Daartoe wordt besloten. Bij de rond vraag worden aan het bestuur eenige vra gen gesteld, die op zakelijke wijze wor den beantwoord. POST EN TELEGRAPHIE. Het hulppost- en het hulptelegraaf- telefoonkantoor te Schuddebeurs wordt met ingang van; 1 Juni a.s. ongezet in een poststation onder 'beheer van mej. P. van de Velde en een telegraaf- en tele foonstation iii het perceel van den heer J. Kort. SPORT. Uitslag wedvlucht postduiven van Mons (België) afstand pl.m. 197 K.M.; in de vlucht 24 duiven; wind Z.Z.W.: W. Pankow, 12 uur, 24 sec'; F. Sikkeleres, 12 u. 13 imin. 41 sedj; J. Luijendijk, 12 18 min. 45^2 sec.-; A. Padmos, 12 33 min. 28 V2 sec.; B. Post, 1 u. 16 min. 331/2' sec.; J. Luijiendijk, 1 ,u. 54 min. 271/2 sec.; B. J. van der Vate, 2 14 min. 46 seC. GtimeeritcraadsverR» (lering van Zierik zee, gehouden op Vrijdag 23 Mei 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter: mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke, burgemees ter. Afwezig de heeren Catshoek en Ver steeg. De notulen worden vastgesteld. Tot de ingekomen stukken behooren: a. het ver slag betreffende het archief over het jaar 1923. Aan het slot wordt herinnerd aan de ten vorigen jare gedane toezeg ging om het voormalige ijklokaal be schikbaar te stellen voor archiefbewaar plaats; b. versohillendé missives nopens de aanneming der benoeming voor de di verse stembureaux; cl brief van den heer J. S. Hoogstra, waarin hij1 mededeelt, dat hij zijq benoeming tot lid der commissie vatn toezicht op het M.O. niet aanneemt; d. proc'es-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger d.d. 29 Maart j.l., waarbij bleek dat in kas wjas en moest zijn f 29642',04sc. bericht van het mi nisterie van O. K. en W., waarbij onge grond wordt verklaard het beroep, in gesteld door den Raad dezer gemeente, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij ten behoeve van de R.-K. School, de bijdrage bedoeld in art. 102 der L.O.-wet 1920 over het jaar 1922 is bepaald op f 73,29; f. missive van de Zeeuwsche Kamer van Koophan del te 'Middelburg, waarin o.a. wórdt medegedeeld, dat de Kamer van oordeel is, dat het verleenen van overheidssteun aan de industrie geen aanbeveling ver dient, omdat hierdoor terugkeer tot nai\- male arbeidsverhoudingen wordt tegenge houden; g. rapport van den heer A. J. Schneiders, nopens den door hem gegeven cursus voor vervolgonderwijs; h. verslag der Gezondheidscommissie; i. goedkeu ring door Ged. Staten der gemeentereke ning; j. request van eenige huiseigena ren, waarin zij opmerken, dat van af 17 Febr. de toestemming is ingetrokken, no pens het vervoer dooi; de Wandeling, de eenige toegangsweg naar het brand- pad, waardoor men in hunne tuinen kan komen; zij verzoeken het daarheen te willen leiden, dat zij weer toestemming krijgen hun tuinbenoodigdheden en afval te mogen vervoeren als voorheen met kar en paard door de Wandeling tot het brandpad. Op voorstel van den voorzitter wordt dit request in handen gesteld van B. en W. ter fine van prae-advies, evenals een verzoek van W. C. Schot, tot het be komen van een strook in erfpacht aan den Sciheepstimmerdijk; dito van M. Wil- lemse, betreffende visscherijpaebt en ten slotte van A. Anker tot het bekomen van grond in erfpacht achter de Kleine Kerk. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering gedaan verzoek van dr. v. d. Kwast, betreffende een nieuw1 plan van een weg ongeveer parallel loopend met het Vrije, heeft de Commissie van Fabricage daarover advies uitgebracht, hetwelk ter visie zal worden gelegd om belanghebbenden daarvan kennis te doen nemen. B. en W. zullen te dien opzichte een afwachtende houding aannemen. Diverse afschrijvingen betreffende het te betalen schoolgeld worden na accoord- bevindlng goedgekeurd, behalve die van B. Krijger en J. van Keulen. Onder overlegging van het reeds in de vorige vergadering ingekomen adres van Kunst en Eer", en het desbetreffende advies van den gemeente-bouwmeester, stellen B. en W. voor, aan genoemd ge zelschap tot wederopzegging vergunning te verleenen om op Dinsdag- en Donder dagavond gebruik te maken van het gym nastieklokaal der M.U.L.O.-school als re petitielokaal voor zijn muziek'uitvoerin- gen. Niemand heeft hiertegen bezwaar j en z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer A. Viergever, correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier, verzoekt herp een gratificatie van f 100 toe te kennen. B. en W. stellen voor aan het verzoek niet te voldoen, doch hem voor 1924 een gratificatie te verleenen van f 75 voor onderhoud kantoor etc. De htëer de Broekert acht de tijd gekomen al de gratificaties in te trek ken en wensefht daarmede niet door te gaan. De voorzitter: Viergever heeft de laat ste jaren geregeld ieder jaar een gratifi catie gevraagd en die ook gekregen. Zeker is dat V. met buitengewonen ijver z'n taak vervult en ontduikingen met suc ces tegengaat. De heer Panny is voor *t verleenen van gratificatie. V. heeft een drukke winter gehad. Weth. Koopman onderschrijft zulks en hij voegt er aan toe: al heeft V. een leelijk kantoor, hij moet toch een lokaal hebben, waarin de menschen kunnen ko- j men voor afstempeling. 4 In stemming gebracht wordt het voor- stel van B. en W. aangenomen met 7—4 stemmen; tegen stemden de heeren de j Broekert, Guinée, van Schelven en Quant. J Overgelegd wordt een schrijven van de commissie van beheer over den straat- 1 weg ZierikzeeBrouwershaven, waarin wordt verzocht, de bijdrage voor de ja- ren 1925—1930, wegens hoogere kosten van materialen en onderhoud, te verhoo- gen, evenals dat voor 1923-'24 is geschied. B. en W. stellen voor de gevraagde bijdrage te verleenen. Zij bedraagt f 1024,975. Ter toelichting deelt de voor zitter mede, dat dit eenvoudig een don 't tinuqtie is yan den toestand, die reeds een paar jaar geleden bestond. De op brengst van de diverse polders en ge meenten is niet voldoende, waardoor *t onvermijdelijk is deze zaak nu voor 5 jaar te continueeren. Hierop wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen, j Ter tafel komt thans Het voorstel tot wijziging der verordening op de leges- gelden. Voor vergunningen, als bedoeld bij art. 5, eerste lid onder a der Woning wet, moet f5 worden betaald, bij nieuw bouw; 'bij vetbouw1, herbouw of bijbouw f 1. Voor afgifte van een jacütacte 50 pCt. van het daarvoor'volgens art. 15 der Jachtwet 1923 verschuldigd rechlt, met uitzondering van het zegelrecttt- De heer Panny is van oordeel, dat Hier nieuwe belastingen worden geschapen, al is het in 't klein- De voorzitter betoogt, dat B- en W. zulks ook hebben overwogen; de bedra gen zijn buitengewoon laag geraamd. I» de buitengemeenten heeft men trouwens eenzelfde heffing aanvaard. De heer Doeleman bescHouwt dit niet als een nieuwe belasting en hij gelooft, dat dhr. Panny dit te ver drijft om dit uit principe van nieuwe belastingen tegen te houden. De heer Panny meent, dat dan ook de gewone verzoekschriften onder deze Hef fing zouden moeten vallen- Dat zou in strijd met de Grondwet zijn, repliceert de Voorzitter, daar ieder het recht van petitie Heeft Hierop wordt de wijziging der veror dening goedgekeurd- Met ingang van 1 Mei j.l. wordt aan Joh- Oole, pachter van de visscherij in de Ronde Weel, 'hem dit viscHwater ver pacht voor f 10 per jaar tot 1927, wanneer de nieuwe verpachtingen zullen plaats vinden. P. Saman verzoekt eveneens om ver mindering van visscherijpacht. B. en iW. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken en adressant te berichten, dat, indien hij daaraan de voorkeur geeft, be doelde pacht met ingang van 1 Juli e.k. zal worden beëindigd. Aan de R.-K. school wordt een voor schot verstrekt van f 1238,975; aan de Chr. School in het Vrije f 1720,80. Onder overlegging van het rapport der raadscommissie, bestaande uit de heeren van Schelven, Panny en Lunenberg, tot (het instellen van een onderzoek naar mogelijke vermindering van de pachtsom men van de op 22 Dec1. 19^2 in het open baar verpachte eigendommen en rech ten, stellen B. en W. voor te beslui ten, in afwijking van het voorstel der Commissie, alleen vermindering van pacht te verleenen, voorzoover betreft de pacht van de perceelen 4, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 19 t/mi. 24, 27, 31, 39, 44 en 49 en 'de pacht der overige perceelen te handhaven. De voorzitter dankt de commissie voor haar moeite en werkzaamheden in deze verricht. t. f De heer van Schelden informeert naar de reden waarom B. en W. niet ten volle met de commissie hebben kunnen mede gaan. De voorzitter: Gedeeltelijk omdat het dikwijls heel kleine bedragen gold en voorts omdat sommige pachters zoo be middeld zijn, dat een vermindering over bodig werd geacht Weth. TimniermanBij sommigen is ook op de kwaliteit der landerijen gelet. De heer de Broekert vreest voor on aangenaamheden en h!ij vraagt verder of er ook met de wanbetalers is rekening gehóuden? Hij wenscht die te dlwingen aan hunne verplichtingen te voldoen en bij weigering hunne perceelen opnieuiw' te verpachten. De heer Lunenberg herinnert aan wat in de vorige vergadering door den heer Doeleman naar voren werd gebracht, po- pens de pachten voor het weiland en den melkprijs. Deze laatste is nu gedaald. Bij de oommissie heeft voorgezeten een soort rechtvaardigheidsgevoel om ook de kleine pachters een vérmindering toe te staan en nu zullen enkele hunner daarvan niet profiteëren, o.a. W. Wil- leinse, naar wien dit adres eigenlijk heet. De oommissie heeft zoo maar niet allen over één kam geschoren, maar deugdelijk overwogen hoe te handelen bij elke pachter. Door B. en W. is, aldus de voorzitter, óók gelet op hen, die een weide hebben voor melkvee. Wanneer wij nu zien, dat b.v. ten Haaf een vermindering zou krij gen van f 25 op zijn, pachtsom, dan is dat eenvoudig belachelijk. Zoo zijn er ook pachters voor f 5. die de com missie mlet f 1,— wil verlagen. Spr. heeft bijzonder respect voor het rechtvaardigheidsgevoel der commissie, maar B. en W. staan op; het standpunt zijn de pachten zoo duur, dat zij, die ze moeten betalen, in finantieele moeilijk heden verkeer en, dan moet eeri remissie worden gegeven. Hel standpunt der commissie met dat van B. en W. staat hier diametraal tegen over elkaar. De menschen hebben inder tijd gepacht als vrije burgers en zij hebben dus niet het recht ook maar iets te eischen, maar uit een billijkheids oogpunt wil de verpachter i.e. de ge meente, een remissie geven. De heer Lunenberg meent, dat ie opdracht der commissie dan in te wijde bewoordingen is gesteld- De heer Panny onderschrijft het be toog van zijn Commissielid en beweert, dat de commissie zich aan het gedane voorstel moest houden. Zij heeft de meest redelijke weg gekozen om tot een op lossing te komen. De heer Doelemaii gaat m.et de op vatting van B. en W. mede en meent, dat deze hier een principieele kwestie hebben uitgelokt. Nog altijd is er voor hém verschil of er pacht betaald wordt ■yoor weiland bestemd voor melkvee of voor andere doeleinden. De menschen heb ben gepacht op een gegeven moment toen ze daarvoor in. de gelegenheid wa ren. Deze speculatie is nu mislukt. Bij hém komt hier de gevoelskwestie eerst in de tweede plaats. Weth. Koopman wenscht duidelijk te doen uitkomen, dat zijn deskundigheid op landbouwgebied niet in de schaal is gelegd bij de beoordeeling wie al dan niet remissie van paéhi zou krijgen. Wéth. Timmerman verklaart dat meer malen de kwaliteit der gronden is ter sprake gebracht De voorzitter zegt, dat in het college van B. en W. bi) 't nagaan dier verschil lende pachten en pachters, de heer Koop man wel degelijk inlichtingen heeft ge geven omtrent land en menschen. Wat de verantwoordelijkheid betreft, neemt de voorzitter het 1/3 gedeelte vóór zijn rekening. De heer Panny verschilt met den heer Doeleman van meening wat betreft de pachten van de weilanden. Toen deze verpaóht werden, leefden iwe in abnor male tijden; niemaild dacht toen dat die tijden zoo vlug zouden veranderen. Spr. weet dat bij de droge jaren de wei landen nu niet zooveel hebben opgele verd. De Voorzitter memoreert, dat bij B. en W. niet heeft voorgezeten, aan alle pacLi- ters iets cadeau te geven, wel, dat die pachters, welke op zware drukkende las ten zaten, zouden worden ontlast. Onder de pachters zijn er die f820 moeten be talen men wil die f 20 cadeau doen, doch de man heeft het niet noodig. Wel is er een pachter, die f600 moet betalen en die krijgt f125 terug. Voor Hem is dat een groote verlichting. De heer -A. den Boer Herinnert er aan, dat de oommissie is ingesteld, nadat in deze vergadering eerst was gesproken' over de opheffing en her verpachting. In stemming gebracht, wordt 't voor» stel van B. en W., om aan eenige pach ters remissie toe te staan, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Broekert, Lunenberg, v. Schel ven, Panny en Quant- Aan de orde is thans: „Verhuur hui* Vischmarkt". De oommissie van de ViscH- markt stelt vöor het Huis op die markt te verhuren onder dezelfde voorwaarden als aan M. Willemse gesteld. Zij Zijn van oordeel, dat M. v. d. Klift de voorkeur, in deze verdient De voorzitter leest nog eenige adressen van gegadigden voor, o- a. een van B. v. d. Klift, dat om Z'n zonderlingen in houd de lachlust opwekt. De heer de Broekert keurt Het af, dat uit de geheime zitting schijnt geklapt te zijn nopens deze aangelegenheid. Dr. v. d. Kwast: Wie is 't geweest? Een kraai, die op den schoorsteen zat, zegt de voorzitter. In stemming gebracht, wordt 't voor stel der commissie van de Vischmarkt, om het aan M. v. d. Klift te verhuren, aangenomen. Alleen weth. Timmerman stemde tegen. Aangeboden wordt de rekening over 1923 van den straatweg Zierikzee—Brou wershaven. De rekening «lijst in ontvang aan f 5024,241/2, in uitgaaf f 4170,74 en sluit alzoo met een voordeellg slot van f 853,50Y2. De rekening wordt in handen -gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren van Schelven, Quant en Gui nee. B- en W. leggen hierna aan den Raad over een voorstel van I. de Broe kert, om de verordennig op de heffing van de hondenbelasting in dien zin te wijzigen, dat de belasting voor alle hon den voor vermaak op een uniform be drag vanj f 3 wordt gesteld. Waar d'e heffing naar de grootte der hónden B. en W. niet onbillijk voor komt, stellen zij voor de bestaande hef fing te handhaven. Dó hóer de Broekert heeft met veel genoegen het verslag van den heer Lu nenberg (J. C.) gelezen omtrent de hon den en hun afmetingen. Spr. blijft de huidige heffing een schromelijke onbil lijkheid vinden. Meent de raad, dat de voorgestelde heffing te weinig is, dan zal spxj. f 4 vóór stellen. Hij blijft voor een uniformen prijs, waardoor de men schen» tevreden zullen zijn. Dó heer Doeleman steunt dit voorstel; het blijft een luxe. Weth. Timmerman kan er niet mede acJeoord gaan; er zijn verschillende men- scJh'en en honden. Hij vindt f 3 voor een hond te veel voor de laagste klassen. Weth. Koopman begrijpt zijn collega Timmerman niet. Spr. is het met den heer Doeleman eens, dat honden hou den luxje is. Dat oe rijkste menschen d!e grootste honden hebben is beslist niet waar, betoogt spr.; hij kent arbei ders die er jachthonden op na houden. Als dat geen luxe i9, weet spr. niet wat luxe is. De voorzitter herinnert aan den oor sprong van de heffing, toen groote hon den des morgens als 't ware de straat onveilig maakten. De honden zijn toen in klassen verdeeld en al is deze ver ordening misschien niet feilloos, z.i. is ze billijk. Spr. gelooft, dat de heer de Broekert uitgaat van het idéé, groote honden is luxe, maar de hond is de vriend van den arme. Spr. weet dat vele menschen met moeite hun honden belasting opbrengen en gaat men deze nu weer verhoogen, dan zullen tegen de belastinginning vele zakken in de grachten en slooten drijven. Wat is toch de reden, dat 15 menschen een cadeau Van f 9 gódaan moet worden, als 't voor- stel-de Broekert ingang vindt Groote honden kosten veel van onderhoud. Iemand die daar geld voor over heeft, moet dan ook hooger belasting betalen Dr. v. tf. Kwast doet het idéé aan de hand de honden voortaan te wegen en b.v. 10 Ct. iper k.g. belasting te Heffen. Dit idéé vindt góen instemming en na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. tot afwijzing van bet voorstei-de Broekert, aangenomen met 65 stemmen. Tegen stemden de hee ren Koopman, de Broekert, Doeleman, van Schelven en Quant. (Wordt verdplgd.) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5