Zierikzeesche Nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende bjj de van Woensdag 14 Mei 1924, no. 11081. BUI TE N LA N D. Bloedige incidenten te Kalle. Zooals te verwachten was zijn te Halle (D.) waar ter gelegenheid der inwijding van het gerestaureerde monument voor Moltke ongeveer twintigduizend nationa listen uit het heele rijk vertoefden, bloe dige incidenten voorgekomen. Naar aan leiding van den door de nationalisten ge- organiseerden Duitschen dag werden reeds Zondagavond in zeven kerken der stad godsdienstige plechtigheden gehou den. De generaals Ludendorff, van Hee- ringen, von Below, de admiraals Meier Waldeck, Tirpitz en Scheer, alsmede prins Oskar van Pruisen waren verschenen. Na afloop van de godsdienstige plechtigheden maakten de hooge gasten een rijtoer door j de versierde stad. In de avonduren en 's nachts werden herhaaldelijk communisten en nationalis" ten in uniform handgemeen. Daar er steeds een paar duizend man tegenover elkaar stonden dreigden de incidenten een zeer ernstig karakter te krijgen. De schupo-agenten die per auto ter plaatse verschenen slaagden er steeds in de de monstranten uit eikaar te drijven. Maan- dagochtend waren alle straten in de om geving van het monument voor Moltke door de politie afgezet. De inwijding liep zonder incidenten van stapel daar alleen eeregasten re n vertegenwoordigers van vereenigingen met ongeveer 4000 vaan dels aan de plechtigheid deelnamen. Een groote parade vond na afloop van de inwijding op de renbaan van Halle plaats. De vereenigingen defileerden hier voorbij Ludendorff en prins Oskar van Pruisen. Het défilé duurde twee uur. Herhaalde lijk hadden communisten getracht tot bij het monument door te dringen, doch de politie slaagde er meestal zonder moeite iti de linksradikalen achteruit te drijven. Ben enkele maal moest van de wapens gebruik worden gemaakt. Bij deze gele genheid werd een jonge arbeider gedood. In het middaguur concentreerden de com munisten hun aanhangers bij de brouwerij van de firma Engeihaardt nabij het mo nument. Nadat de communisten deze brou werij bezet hadden, bestormde de politie met gepantserde auto's het gebouw. Vier Communisten werden gedood, zeven agen ten gewond en een paar honderd commu nisten gearresteerd. Later in den namid dag concentreerden de communisten zich opnieuw in het volkspark dal daarop door de politie omsingeld werd en omsmgeld bleef tot de nationalistische betoogvng op de renbaan voorbij was- In de gemeente Boellberg nabij Halle heeft 's nain.adags nog een gevecht tusschen communisten en schupo plaats gehad- De menigte schoot op de agenten waarvan vijf ge wond werden; de communistische verlie zen zijn nog onbekend. Ook in den nacht van Zondag op Maan dag is het njet rustig gebleven. Herhaalde lijk kwamen nationalisten in botsing met communisten. Twee nationalistische stu denten uit Leipzig werden bij een vecht partij zeer ernstig gewond en moesten naar hel ziekenhuis worden gebracht. El ders werden leden van - de Stahlhelm handgemeen met een aantal Communis ten. Er werd flink gevochten met messen en boksijzers. De politie, die spoedig ter plaatse verscheen, kon aan het gevecht slechts een einde maken door te dreigen op de vechtenden te schieten. Te Quis- nitz bij Halle werd een 24-jarige land- bouw-stüdent, die met een aantal kame raden van den Stahlhelm in een herberg zat, door communisten aangevallen. De student vluchtte uit het lokaal, maar werd achtervolgd en op straat doodge stoken. In verband met dezen aanslag zijn 4 personen gearresteerd. Bij dc gevc-chtcn, die tusschen agen ten van de schupo en communisten plaats vonden, zijn behalve Vier arbeiders ook vier agenten gedood. Acht agenten en vier arbeiders werden levensgevaarlijk gewond. Uit Stad en Provincie, Ben honderdjarige. Den 22 Mei e.k. herdenkt de Zeeuw sche Brandwaarbcrg-Mpij. uan 1824" haar 100-jarig bestaan. In verband daarmede heeft ze een bro chure rondgezonden, waarin een en an der, haar geschiedenis betreffend, wordt gereleveerd. Waar in den laatsten tijd hier zooveel is verdwenen, verheugt het ons nu eens iets te kunnen vermelden, dat een eeuw lang heeft stand gehouden. r-' De brochure zelf ziet er smaakvol uit, is verlucht met eenige duidelijke photo's, waar de tegenwoordige en vroegere kan toren der maatschappij op voorkomen, terwijl de omslag, waarop de wapens van Zeeland en Zierikzee, een reclame is voor de Stoomdrukkerij v.h. Lakenman Oehtman, .doordat ze keurig-is uitgevoerd. Uit dit werkje moge een en ander volgen omtrent de geschiedenis der maat- sdhappij, zooals ze door den tegenwoor- ciigen directeur, dhr. A. Ribbens, is samen gevat. In 1823 werden door eenige voor aanstaande personen, n.l. door de hee- ren M. C. de Crane, burgemeester van Zierikzee, mr. J. S. Boeije, mr. W. J. P. Kroef, secretaris van Zierikzee en- J. de Kater, burgemeester van Burgh, po gingen in 't werk gesteld om te komen tot de oprichting van een onderlinge brandverzekeringsmpij. voor Schouwen— Duiveland. Het was blijkbaar de bedoeling zich tot dit eilana te beperken. Uit ad vertenties in de toenmalige Z:erikzeesche Courant, in 1869 samengesmolten met de Nieuwsbode^ blijkt, dat de maatschappij op 1 Jan. 1824 in werking is. getreden en 25 Mei d.a.v. de Kon. bewilliging kreeg. Uit de annonces en Kon. goedkeuring blijkt, dat ten slotte werd besloten de mpij. over al cis Zeeuwsche eilanden te doen werken. j Het zoeken naar geschikte vertegen- i woordigers heeft in den beginne zeer veel moeite gekost en eigenaardig :s dc ge- schiedenis van een propagandist, welke in 1825 werd aangesteld en aan wiens werkzaamheid het wellicht te danken was, dat hel verzekerd kapitaal eind 1825 tot f "3,5 millioeii was gestegen. Langzaam is dat bedrag geklommen. In den beginne der zestiger jaren was de 'toestand min der gunstig, totdat na 1867 meer op leving kwam, waardoor tien jaar later het verzekerd kapitaal, na geregelde stij ging tot f 22i/o millioen was geklom men. De groote vooruitgang is later ge komen- en is wel te danken aan den groo- ten ijver van den in 1879 opgetreden directeur Wl C. de Crane. In 1889 was het verzekerd kapitaal met 8 millioen vooruitgegaan en tot 31 millioen geste gen. In 1900 was het 36 millioen en bij zijn overlijden in Mei 1917, ongeveer 50 millioen. De heer de Crane heeft dus wel een groot aandeel gehad in den bloei der maatschappij, waaraan hij 33 jaar is werkzaam geweest. De tegenwoordige directeur, de heer A. Ribbens, werd 9 Juli 1917 tot opvolger van den heer De Crane benoemd, na reeds van 1886 af Voor de maatschappij werkzaam te zijn geweest. Bij zijn optreden had hij al dadelijk- met buitengewone omstandighe den te doen. Door de stijging der prij zen werd meermalen de vraag besproken of het niet raadzaam zou zijn de ver zekeringssommen daarmede in overeen stemming te brengen. De verhooging der verzekeringssommen kon niet worden te gengegaan, en, toen de stijging inder daad "bleef aanhouden, kwam juist het bezwaar van de te lage verzekeringen naar voren. Velen zijn tot verhooging overgegaan, wat gedurende enkele jaren een enorme vermeerdering van werk ten gevolge had. Het verzekerd kapitaal, dat vóór dien tijd jaarlijks ongeveer met 'tot 1 mil lioen vooruitging steeg in 1917 met 5, in 1918 met IOI/2, in 1919 met 6, in 1920 met 81/2 en in 1921 nog met ruim 4 millioen, zoodat in d:e 5 jaar het totaal met ruim 30 millioen :s vooruitgegaan. De daarop volgende jaren waren normaal. Wat de toekomst betreft wordt opge merkt: Zal de prijsdaling, die is :ngetre- den, verderen voortgang hebben, dan is een vermindering van het verzekerd ka pitaal niet uitgesloten. Ook zullen dure brandjaren niet altijd kunnen worden voorkomen. De langdurige relatie, die „De Zeeuwsche" heeft met „De Nederlanden van 1845", als gevolg van het met die mpij. gesloten herverzekeringscontract, heeft goede resultaten opgeleverd. Met een woord van dank aan de Com missarissen voor hun vertrouwen en steun eindigt deze brxhure. BURGH. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Vrijdag 9 Mei j.l. Afwezig dhr. Landegent wegens ziekte. De voorzitter deelt mede, dat aan dhr. v. Rooijen opdracht is gegeven tot het maken van een plan en kostenberekening voor de eventueel te bouwen bergplaats met aangrenzend a r r es t an ten lok aal aan het pand, bewoond door den rijksveld wachter v. Almkerk. Op het verzoek van dhr- J. A. Hubregtse, met bijgevoegde circulaire van de beheerders der rei zende bibliotheken, om een subsidie van f 10, tot het in stand houden dezer nut tige instelling, wordt met algem. stem men gunstig beschikt. Voorgesteld wordt een begrotingswijziging ad f 10,035 over het jaar 1923 in zake een vordering tot dit bedrag van de gemeente Vlissingen, in verband met het volgen der lessen aan de Zeevaartschool (de Ruijterschool) door een tijdelijk en meerderjarig inwoner der gemeente Burgh. De bezwaren tegen deze vordering, ingediend bij Ged. Staten en door dit college gesteund en overge bracht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben niet mogen baten, weshalve de vordering bleef gehandhaafd. De wijziging wordt met algemeene stemmen aangenomen, na dat op Voorstel van dhr. Fokker, was besloten deze zaak in gedachten te hou den, daar bij de te verwachten terugkeer in de gemeente van den betrokken leer ling deze mogelijk wel bereid zal zijn de door de gemeente betaalde vergoeding te restitueeren- Ingekomen was een schrijven van het bestuur van het water schap Schouwen met de mededeeling, dat door en voor genoemd waterschap over 1924 een bedrag van f8000 beschikbaar zal worden gesteld voor verharding van wegen. De voorzitter acht het van be lang, dat liefst zoo spoedig mogelijk het gedeelte van den Moerweg, loopende van den achterdam van het erf van M. Schoo- naard tot aan het Sluispad, dus een korte afstand, verhard worde- Alsdan zou een mooie verbinding van Zierikzee naar Wes- tensdhouwen worden verkregen. Hij geeft in overweging deze zaak met de gemeente Haamstede en de aangelan den van den Moerweg te overleggen, te meer, daar deze verharding een luttel bedrag zal eischen. Daar alle leden van het nut en belang der verharding over tuigd zijn, worden B. en W'. gemachtigd in dezen het noodige overleg te plegen. Ook kómt ter sprake de wen9chelijkheid der verharding van den Kloosterweg, daar dit tevens een ontlasting zou geven voor de dorpsstraat. In verband met de hooge kosten zal daaraan echter voor- loopig 'nog geen gevolg gegeven kunnen worden. Besloten wordt wederom tot 1 Januari 1926 vrijstelling te vragen van het onderwijs in lichamelijke oefening, j Alsnu komt aan de orde de kwestie der forensenopgaaf '1923-'24 inzake dhr. Gay Fortman en gaat de Raad over in ge heime zitting. Na heropening stelt dhr. Fokker voor genoemde opgaaf te hand haven, op grond, dat de woning van dhr. Fortman in bedoeld tijdvak langer dan 90 dagen gemeubileerd was. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men, terwijl dhr. Fortman deze beslissing zal medegedeeld worden. Omtrent de in de vorige vergadering aangehouden be slissing inzake te heffen leges op jacht- acleci stellen B. en W. voor een volledige verordening 'tot het heffen van leges ook op andere ter secretarie klaar te maken stukken, zich in verbinding te stellen met gemeenten, waarin reeds leges geheven worden en in een volgende vergadering met een definitief plan te komen. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag zegt dhr. Kloet, dat, wanneer door de Rot- terdamsche Tramwegmaatschappij het grintvervoer naar de verschillende wegen, zooals hij gehoord heeft, per vrachtauto zal geschieden, er mogelijk door de zwaarte der te vervoeren vrachten schade aan gebouwen en wegen kan aangebracht worden. De voorzitter merkt hierbij op, dat in deze zaak Ged. Staten te beslis sen hebben. Niettemin stelt dhr. Kloet voor, dat B. en W. een en ander aan Ged. Staten zullen mededeelen met ver zoek maatregelen te nemen om de schade zooveel mogelijk te beperken, welk voor stel met algemeene stemmen wordt aan genomen. Daarna sluiting. DREISCHOR. Raadsvergadering gehou den op Maandag 12 Mei j.l. Allen aan wezig. Voorzitter de burgemeester. Onder de ingekomen stukken is de rekening van het Burg. Armbestuur over 1923, met een goed slot van ruim; f 650. Naar aan leiding van eenige nota's wordt zeer ge klaagd over de groote bijdragen, die de gemeente moet uitkeeren voor ambachts- en middelbaar onderwijs, door kinderen hier woonachtig, in andere plaatsen ge noten. De raad dringt aan met den Bond van gemeenteu, daartegen actie te voe ren. De voorzitter deelt voorts mede, dat, lioewei bij de vacature in het Burg. Arm bestuur, ter vervulling als zoodanig, over een raadslid is gesproken, de door het Armbestuur ingediende voordracht ge handhaafd blijft, zijnde de heeren A. Kos ten en P. S. van Donge. De heeren A. P. der Weduwen en W. v. d. Linde pro- lesteeren daartegen. Aangezien de voor dracht niet: is opgemaakt in overleg met B. en W1., noemen ze het een gedwongen stemming en verklaren daaraan niet te zullen deelnemen. De wethouders verkla ren dat dit oudergewoonte en weder zijds te goeder trouw is geschied, waar na tot stemming w^rd^overgegaan, waar bij de heer Koster: 4 stemmen kreeg en de heer P. S. van Donge 1 stem twee onthoudingen. Bij de rondvraag be spreekt de heer Doeleman den slechten toestand der bestrating van den Boogerd- weg. Met algemeen goedvinden zal men den gemeente-opzichter de kosten doen opgeven van verleggen en dan verder besluiten. De heer W'. v. d. Linde vraagt den voorzitter naar den juisten datum van de peeslijkverkooping op Beldert. J Een en ander waarschijnlijk in verband f met de slootdemping aan den Stoofweg. De heer P. v. d. Linde bespreekt een I geval waarbij een ambachtsscholier, pas I een week op de ambachtsschool te Zie- rikzee, nu reeds moedwillig verzuimt. De jongen is indien hij niet op de ambachts- i school ging, nog leerplichtig en v. d. Linde vermoedt opzet om hem op die ma- nier van de O.L.S. aan veldarbeid te zet- 1 ten. 'In hoofdzaak betreurt hij de hooge kosten en bijdragen der gemeente ten onnutte aan zoo'in jongen besteed. De raad besluit deze zaak in handen te stel len van de plaatselijke Commissie tot wering van schoolverzuim. Daarna sluiting. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 9 Mei j.l. Voorzitter: de burgemeester. Te genwoordig alle leden. Ingekomen is een J schrijven van de Commissie voor de gas- fabriek en straatverlichting te Zierikzee, waarbij deze mededeelt, dat de nieuwe inrichting van de gasfabriek zeer be j vredigende resultaten oplevert en de Commissie zich. dientengevolge bereid verklaart weder in onderhandelingen te treden inzake de verlichting dezer ge meente. Besloten wordt te berichten, dat de raad in beginsel genegen is de leve ring van gas aan de ingezetenen dezer gemeente aan Zierikzee te gunnen en B. en W. te machtigen met de Commissie over de voorwaarden te onderhandelen. Een raadsbesluit tot af- en overschrijving in de begrooling voor 1923 en tot wijzi ging der begrooting voor 1924 worden z.h.s. vastgesteld. Besloten wordt een be drag van f 75 te voteeren voor het aan schaffen van twee wandkaarten voor de o.l. school. Den heer van Klinken is het bij zijn bezjek aan de school opgeval len, dat vele schoolboeken niet in orde zijn en dat er voor alle leerlingen niet een voldoend aantal leerboeken aanwezig is. De voorzitter antwoordt, dat m de vacantie de schoolboeken worden nage zien. Overigens wordt er .aan de school zuinig geleefd. De heer Stoutjesdijk vindt het diep treurig te hooren, dat een en ander niet in orde is en vraagt of het onderwijs daardoor niet geschaad wordt. Het is niet zoo erg, zegt de voorzitter, en zegt toe met het hoofd der school oyer het gebrek aan leerboeken te zullen spre ken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het percentage van heffing der plaatselijke inkomstenbelasting voor 1924 1925 evenals voor 1928-1924 te bepalen op ,2- B- en W. stellen voor te heffen 50 opcenten op de jachtakten en de ver ordening- op de heffing van leges in ver band hiermede te wijzigen. Hiertoe, wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Van der Have naar de bepalingen met betrekking tot het leggen van steer nen op de graven. De heer Geleijnse wijst er op, dat men steeds verplicht is drie graven tegelijk te koopen. Spreker vindt dit voor velen een onoverkomelijk bezwaar. Wanneer de gelegenheid wordt geopend ook één grafruimte te koopen, zal de gemeente z. j. daarvan geen schade hebben. Spreker geeft B. en W'. in over weging een wijziging der verordening voor te bereiden in dien zin, dat ieder één graf kan koopen. De voorzitter zegt, dat B. en W. deze aangelegenheid in over weging zullen nemen. De heer Stioutjes- dijk verzoekt om de ingekomen stukken een of twee dagen vóór de vergadering ter inzage van de leden te leggen. De voorzitter zegt hieraan te zullen voldoen. ST.-MAARTENSDIJK. Vrijdagavond j.l. hield de plaatselijke Afdeeling van de Z.L.M. alhier in de vergaderzaal van den heer de Ruiter een Algemeene vergade ring. Deze vergadering die door een 50- tal leden werd 'bijgewoond, werd te ruim 7 ure door den voorz., den heer J. L. Groenewege geopend. Allereerst kwam aan de orde de bespreking van een aan de „Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel" op te leggen boete, in ver band met het door genoemde Maatschap pij niet tijdig doen leveren van een hoe veelheid superphosphaat, waartoe zij zich had verbonden. Een vertegenwoordiger dier Maatschappij was mede ter verga dering aanwezig. Deze erkende dat de Mpij. wel is Waar de leverantie niet op den juisten tijd heeft doen geschieden, doch met de omstandigheden die daar van de oorzaak waren, evenzeer rekening moest worden gehouden. Hij hoopte dan ook dat de vergadering .hiervan goede nota zou nemen en §prak daarbij den wensch uit. dat nfet de maximum1 boete zou worden toegepast. Na eenige discus sie daaromtrent werd ten slotte besloten de maximum boete niet toe te passen, en deze te bepalen op 15 cent per 100 K.G. geleverde superphosphaat, zulks zeer ten genoege van den vertegenwoordiger der Maatschappij. De voorzitter gaf daarna het woord aan den vide-voorzitter der afdeeling, den heer C. G. Hage, die den aanwezigen een korte uiteenzetting wenschte te geven van de beteekenis der Jachtwet 1923 voor den grondbezitter. Spr. ging na aan wie het jachtrecht thans behoort, en behandelde daarbij het ontstaan van de heerlijke rechten. Besproken werd hoe het met deze rechten is gegaan onder de wetgeving in de vorige eeuw. Hij weps daarbij op 'het verschil tusschen wat wij te dezen opzichte vroeger hadden, en nu gekregen hebben. Den klein grond bezitters gaf hij dan ook in overweging om de jagers te laten jagen, en dezen de jaohtrente die straks zal worden vast steld te doen betalen. In het bizonder werden op onderhoudende wijze bespro ken de artikelen 54 en 60 der thans gel deride wet. Aan het einde zijner rede gekomen, werd den aanwezigen de ge legenheid geboden tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende hun ner een gul gebruik werd gemaakt. Alle Kragen werden door den spreker uitvoe rig en duidelijk beantwoord. Daarna werd door den voorzitter onder dankzegging aan den heer Hage voor diens moeite en de aanwezigen voor hunne tegen woordigheid de vergadering gesloten. SCHERPENISSE. Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling der Z.L.M. alhier, hare algem. vergadering, waar slechts 13 leden aanwezig waren van de 26 aangeslote nen. Uit de rekening en verantwoording van 1923 bleek dat ontvangen vtfps f l^^ÖO en uitgegeven f 122-,305, zoodat er een nadeeiig slot was van- f 3,895. Toch werd besloten dat de afdeeling f 2,50 zou bij dragen aan den kring voor de betooging in Augustus te Middelburg bij het bezoek van H.M. de Koningin. Tot afgevaardig den van de afdeeling bij die betoogmg stelden zich beschikbaar de voorz. J. H. Hage en M. L. Duijnhouwer. Daar er nog al eenige leden van de Z.L.M. alhier zijn. welke buiten deze afdeeling staan zal ge tracht w-orden deze leden in de afdeeling op te nemen. Ook zal getracht worden alhier een knipper aangesteld te krijgen voor de onderlinge veeverzekering tegen afkeuring bij slachting en waarvoor de heer C. D. Bijl zich beschikbaar stelde. Aan het hoofdbestuur zal gevraagd wor den middelen te beramen tegen de vele uitvliegende sportduiven hier ter plaatse, VAN HEINDE EN VER, het de gast is van koning George van Engeland. Het stoffelijk overschot van de groote Italiaansche tooneelspeelster Ele- nora Duse is te Asolo (Italië) ter aarde besteld. Het lijk was uit de Ver. Staten naar Italië overgebracht. Volgens een bericht uit Madrid is Zaterdag tusschen San Juan en Algerata een omnibus in een ravijn gevallen, waar bij 4 personen gedood en 16 gewond werden, van wie 5 ernstig. De directie van de vroegere Russ- keizerl. paleizen heeft bekend gemaakt, dat zij voor de zomermaanden gemeubi leerde kamers en apartementen te huur heeft. Welke funeste gevolgen dit ver huren voor de schitterende parken, het zeer rijke beeldhouwwerk enz. zal heb ben, ligt voor de hand. - Draadloos wordt gemeld, dat de Se naat der Vereenigde Staten een demo cratisch wetsontwerp tot herziening der belastingen heeft aangenomen, waarbij de belasting voor de kleine inkomens sterk wordt verlaagd en die voor de grootere inkomens eveneens wordt verlaagd, doch in geringe mate. - Binnen enkele dagen zal voor een der Berlijnsdhe rechtbanken een groot schandaal-proces beginnen. Een apothe ker is aangeklaagd, dat hij in ontelbare gevallen misdrijven tegen het ongeboren leven heeft gepleegd- In de instructie heeft deze zelf verklaard, dat hij in den loop der laatste 4 jaar in meer dan 11-000 gevallen de wet heeft overtreden. - Te Parijs heeft op de Place de Pyra- mides Zondagmorgen een plechtigheid plaats gehad ter eere van de nationale herdenking van Jeanne d'Arc. De minis ter van justitie hield een redevoering. Een groot aantal corporaties defileerden daarna, terwijl in alle kerken diensten ter harer eere werden gehouden. De Fransche regeering heeft bij de Zondag gehouden algemeene verkiezingen de nederlaag geleden- De linkerpartijen zijn geducht versterkt uit den strijd ge komen. Het minssterie-Poincaré is dn zijn tegenwoordige samenstelling onhoudbaar. Lloyd George heeft in een toespraak tot het bestuur van het nationaal-Mberaal verbond gezegd, dat heel Europa zich verheugt in het bericht van de groote liberale overwinning in Frankrijk. Dit is een gebeurtenis van groote beteekems en een ernstig oogenblik en hij hoopt en vertrouwt ten sterkste, dat het leiden zal tot het herstel van den zoozeer be hoefden vrede ter wereld. De conferentie tusschen Poijncaré en McDonald zal niet plaats vinden, met het oog op 't resultaat der Fransche ver kiezingen. Het Rumeensche koningspaar ver toeft op het oogenblik te Londen, waar VERSCHILLENDE BERICHTEN» ,Geitenfokoereenigingslid en gem.-amb- tenaar". Men schrijft aan de „Msb.": Een Limburgsche burgemeester heeft aan het bestuur van den Nederlandsehen bond van gemeenteambtenaren 't vol gende schrijven gericht: Hierbij heb ik de eer u mede te deelen* dat ik niet meer lid van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren wensch te zijn. Als ik lid was van een geiten- fokvereeniging zou het mij onverschillig laten, als ook communisten lid van dezen bond zouden kunnen worden. Als lid van een ambtenarenbond laat mij dit echter niet onverschillig. Een ambtenaar moet a priori het bevoegde gezag steu nen. Een anarchist en communist bestrijdt echter principiëel het bevoegde gezag en dient dus niet alleen uit de rijen der ambtenaren, maar ook uit den bond der Nederlandsche gemeente-ambtenaren ge weerd te worden. Zoolang de bond hier toe niet in staat is, wensch ik geen lid te zijn. ïk verzoek u bericht te sturen als de statuten gewijzigd zijn. Alles heeft zijn grenzen, ook de neu traliteit. FlnanolBel Nleawa. Benri tab Aaiteriia. 13 Mei. 8TAAT8LBBNINGBN. NBDBBLAND. V.K, Heden N.W. 8- obl.al922 f 100 6 1017/s l°27/8 N.W. 8. obl.a-5'22 - 600 6 97s/< 97s/* N.W. S.obl.a-b'22 - 1000 6 961/, 96»/,8 N.W. 8. obLa-5'22 - 2600 6 »57/a WlVia N.W. 8. obl.al923 - 500 6 ÖÖ'/s 96*/,a N.W. 8. obl.al923 -1000 6 961/, 96S/IC N.W. 8. obl.l923b - 500 G 96»/8 96T/„ N.W. 8. obl.19236 -1000 6 96»/, 96*/,, N.W. 8. obl. 1818 - 100 5 907/lfl 90'/,, N.W. 8. obl. 1818 - 500 5 86>»/lé 86»/ie N.W. 8. obl. 1818 -1000 5 85l/ie 85 N.W. 8. obl. 1818 - 100 6 92»/4 92»/w N.W. 8. obl. 1919 - 600 6 901»/!, 91"/, N.W. 8. obl. 1919 -1000 5 8»ls/ie 91 N.W. 8. obl. 1916 - 100 4»/, 84»/, 85 N.W. 8. obl. 1916 - 500 4847' 85Vi. N.W. 8. obl. 1916 -1000 485»/g 86 N.W. 8. obl. 1917 - 100 4V, 81V. 82'/., N.W.8. obl. 1917 - 500 4V, 81% 81"/., N.W. 8. obl. 1917 -1000 41/, 79»/* 80 N.W. 8. obl. 1916 - 100 4 81 8O1/, N.W. 8. obl. 1916 - 600 4 78 79V, N.W. 8. obl. 1916 - 1000 4 76»/* 77"/., N.W. 8. obl. 1911 -1000 «i/i 70» '8 71 N.W. 8. obl. -1000 3 61»/)C 61 s/ N. W. 8. oert.T.Ins-1000 g 60'/, 6 l'/s N.W. 8. oert. - 10D0 2»/, 49»/, 51»/# BULGARIJE. Hfpoth. Leen 1892 6 31 298/* Tftbftkaleening 1902 5 28»»/19 28 üe^elleening 1804 5 Bol. vr gond-obl. 1907 4»/, 26*/, 26»/, PBTR.-ONDBRNBMINGEN. K»a. Ned. Petr. f 1000 A. 445»/, 438»/, Kon. Petr. f 100 O. A. 448 439 Kom. Nod. Petr. 0. t. A. 446 Dollars (beuk) i 2,67— t 2,68; Marken (gr (per blllioen) t 0,6 Is—f 0,62»; ld.(r.) f 0,61»f 0,626Kronen (10.000) 0,37— f 0,40. Eag. bankpapior f 11,671111,70, PranBoh bankpapier f 15 00—1 15 20; Bjlg. bankpapier t 12,65 f 12,80. Tijd ren Hoogwater en ven Laagwatf.r Over de maand Mei. Hoogwater: Laagwaten D. 15*.*. 11,46 n.w. v.*. 5,—n.m. 5,29 V. 10 0,08 0,44 5,55 6,17 Z. 17 1,04 1,37 6,43 7- Z. IS 1,55 2,28 7,28 7,46 M. 19 2,47 3,16 8,11 8,32 D. 20 3,34 4,05 8,55 9,19 W 21 4,22 4,50 9,43 10,11 Tijd y*-a H.W. te Dordreolit 3,15 nur later. L.W. 5,80

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5