Zierikzsssche nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende by de van Woensdag 7 Mei 11)24, no. 11078. BUITENLAND. Marie Corelli's levensgeheim. Het romantisch verhaal omtrent het mysterie waarin de geboorte van Marie Corelli gehuld zou zijn, vindt tegenspraak in een brief aan de „Daily Chronicle" van den heer Charles Cooper. De mede- deeling dat de beroemde schrijfster een vondeling zou zijn, die zestig jaar geleden tijdens 'n sneeuwstorm in 'n mandje op den drempel van Charles Mackay's voor deur was gevonden, spreekt hij nadruk kelijk tegen als een puur verzinsel. De heer Cooper deelt dan verder mede, dat hij dr. Mackay 56 jaar geleden heeft leeren kennen en dat hij hem omstreeks 1869 herhaaldelijk ontmoet heeft bij hem thuis. Zijn stiefdochter Minnie was toen omstreeks 14 jaar oud. Zij heette Minnie Mills, maar werd algemeen Minnie Mac kay genoemd, aangezien Charles Madkay haar als zijn eigen dochter had aange nomen. Haar moeder had een zeer on voldoende opvoeding gehad en behoorde tot een geheel anderen stand dan Mackay. Vermoedelijk heeft de wetenschap van die onaanzienlijke afkomst er Marie Co relli toe geleid van haar afkomst een soort mysterie te maken, want reeds als jong meisje poseerde zij graag zoo'n beetje en schiep ze er behagen in zich in een romantischs sfeer te hullen. Ze deed zich ook altijd veel jonger voor dan zij was. vermoedelijk niet alleen uit vrouwelijke IJdelheid, maar ook om den indruk te wekken van een heel vroeg rijp genie. Haar bewering, dat zij als meisje van 16 jaar reeds haar eerste novelle publiceerde, is echter een praatje. Dat zij het pseudoniem Corelli koos staat volgens den heer Cooper, ongetwijfeld in verband met haar verhaal over haar beweerde Ilaliaansc'he afkomst. In die dagen was een Italiaan, Carlo Corelli, te Londen een bekende figuur, maar zij was Volstrekt geen familie Van hem. Inmiddels komt de „Daily News" nu weer met een nieuw bericht, waardoor aan alle onzekerheid omtrent Marie' Co- rellils afkomst een eind wordt gemaakt. Het blad heeft n.l. in den letterlijken zin des woords haar doopceel gelicht Uit de daarvan gegeven copie blijkt, dat haar eigenlijke naam was Caroline Cody, dochter van Thomas en Harriet Cody en geboren 1 Mei 1854, dus bij baar over lijden bijna zeventig jaar oud. BINNE N L A NTD?" gings- en vruchtbaarheids rtueel en het baden op reinig'ng, wijst, ligt voor de -hand en de juistheid van de tweede helft der veronderstelling wordt bevestigd door de „aerumstokjes" (armstokjes). Het zijn stokjes, versierd met gekleurde linten en koeken, in den vorm van ruiters. Deze stokjes, die op den stra-dag worden rondgedragen, moeten blijkbaar Worden opgevat als „levensroeden", lentesymbo len van vruchtbaarheid uit de oud-Ger- maansch volksreljgie. D't alles is zeer duidelijk, maar Weer blijft de vraag over: Wat befceekent nu het woord „stra". Om hierop te kunnen antwoorden, moe- t'en wij de zaak nog iets nader beschou wen. Welbekend n het verschijnsel van het synkretisme: overblijfselen Van een oudere cultuurlaag werden versmolten Mussolini maakt een tournée door Sicilië, vergezeld door verscheidene zij ner ministers. De didtator zal redevoerin gen houden in de voornaamste steden en een plan ontvouwen tot verbetering van den toestand aldaar. Alhoewel het nog wel eenigen tijd duren zal eer men de officiëele nieuwe samenstelling van de nieuw gekozen Duit sche regeering kent, zoo verwacht men stellig, dat de buitenlandsobe poliitiek der huidige regeering ook in de toekomst dezelfde zal blijven. Een Parijseh actrice heeft een eislch tot schadevergoeding ingediend tegen een chauffeur, die haar met zijn auto aan 't gelaat zoodanig verwondde, dat de.... glimlach der kunstenares haar bekoring met nieuwere elementen. Zoo worden b.v. verloor. De chauffeur werd veroordeeld elders de stokjes niet op Vastenavond, maar op Palmpaschen rondgedragen en zijn zij vereenzelvigd met de palmen die een rol speelden bij den intocht van 1 Jezuste Jeruzalem (natuurreligie en Christendom). Op deze w'ijze kunnen ook i Germaansohe elementen samensmelten met Romeinsche. J. Lippert herkende dn de kern van de Vastenavondviering een Romeinsch lentefeest. Hoe zullen nu de Romeinen toen zij op Schouwen kwamen de reiniging van de paarden door het zee bad genoemd hebben Zonder twijfel j met de uitdrukking, die zij zelf gaven aan reiniging door „aqua lustralie" (wij- water, n.l. met het woord „lustratie". Ea dit woord zal, als de gissdng van den secretaris juist :s, in den volksmond j geworden zijin tot „stra". j Aan dr. W'. S. JJnger komt de ver- 5 dienste toe, dat hij zich het eerste tot het bestuur van het Genootschap heeft gericht niet het voorstel eene Zeeuwsche folklore-commissie :n het leven te roe pen. Het bestuur is hierop gaarne in gegaan en heeft de heeren H. J. C. Hart man, J. N. Pattist, dr. Wl S. Unger en A. van der Weijde bereid gevonden zit ting te nemen in zulk een comnvssie, die weldra haar nuttige werkzaamheden zal beginnen. tot 't betalen eener schadevergoeding van 20.000 francs. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De posteheque en girodienst. Bij Kon. besluit vanj 2 Mei .is, met in gang van 5 Mei, benoemd tot directeur van den postcheque- en girodienst, J. Lazonder, thans directeur van het post kantoor te Rotterdam. De directie van den postchèque- en girodienst zal thans de medewerking in roepen van de directeuren van de post kantoren om in het bezit te geraken van de nog achterstallige accoord- en niet- accoordverklaringen. De tydregellng- De onlangs door den minister van bin- rieniandsche zaken en landbouw ingestel de tijdCommissie, aan welke commissie is opgedragen de voor- en nadeelen, aan den zomertijd verbonden, na te gaan en, gezien de uitkomsten yan dit onderzoek, over den wettelijken tijd te adviseer en, heeft aan organisaties, vereenigingen, bonden, instellingen en autoriteiten op verschillend gebied een vragenlijst gezon den, die de gelegenheid opent een gemoti veerd oordeel omtrent de bestaande of een andere wenschelijk geachte tijdrege- ling ter kennis van de commissie te bren gen. De oommissie stelt ook prijs op ad viezen en gezichtspunten van anderen dan hen, tot wie zij' zich reeds gewend heeft Op Verzoek zullen vragenlijsten d9pr het secretariaat (adres: de heer L. L. Frank, hoofdcommies bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw) wor den toegezonden. Uit Stad en Provinoio. Zeeuwseh Genootechop der Weten schappen. In de Dinsdag gehouden vergadering van het Zeeuwseh Genootschap der We tenschappen werd door den secr., den heer mr. A. Meerkamp van Embden, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: In het jaarverslag over 1921-1923 zijn o.a. de middelen behan deld, die het Genootschap ten dienste staan tot verwerkelijking van de doel einden, genoemd in de artikelen 1 en 2 der wet. Het is verblijdend, dat thans Kei tot stand komen van een nieuw or gaan kan worden vermeld, dat zonder twijfel krachtig zal bijdragen tot het be vorderen en verbreiden van kennis !n en aangaande Zeeland. In het verslag wordt o.a. melding ge maakt van het aloude stra-feest op-Schou wen en wel dat, hetgeen van oudsher 'op Vastenavond te Bürgh wordt gevierd. Dr. J. Schrijnen zegt van „de strê": „Dit is niets anders, dan dat men te paard naar het strand en vervolgens een eindje de zee inrijdt. Tegen t:en uur wordt een trein gevormd, waarbij een rui ter als voorrijder dienst doet en de flink ste en best opgetuigde paarden vooraf gaan". Met C. van der Graft, houdt de schrijver het stra-rijden voor een reini- I VAN HEINDE EN VER. Het Roemeensche koningspaar is volgens een bericht uit Bern incognito in Zwitserland aangekomen. De officieele ontvangst heeft heden 7 Mei te Lu- zem plaats vanwaar het koninklijk paar zich naar Bern begeeft. Te Charleroi hebben de communis ten Zaterdag in ge'tale de koffiehuizen afgeloopen, welke de Italianen, die in tamelijk groot aantal in de mijnen en de metaalfabrieken van het land van Charleroi werken, plegen te bezoeken. Zij hebben alle meubelen doorzocht naar stukken, welke aanwijzingen zouden kun- r' nen opleveren over een fascistische ver- i eeniging. Daarbij is het tot bloedige too- neejen gekomen. Er werd van revolvers gebruik gemaakt en de gendarmerie moest tusschenbeide komen. Het voorloopig officieel resultaat van de Duitsche Rijksdagverkiezingen is als volgt: Sociaal-democraten 99 zetels, Duitsch-nationalen 99, centrum 62, com munisten 61, Duitsche volkspartij 45, volk- schen 32, democraten 24, Beiersche volks partij 15, Beiersche boerenbond 10, natio- naal-liberale vereen-iging 9, Duitsoh-Han- noveranen 5, Duitsch-sociaien 4. In het geheel zijn gekozen 465 afgevaardigden. Uitgebracht zijn 29,319,655 stemmen, s Verschillende onweersstormen hebben Zondag de Oostel. gedeelten van Engeland geteisterd. Er werd veel schade aange richt. Te Stanstead (Essex) trof de blik sem de hoofdgashouder, te Wimbledon werd een bankgebouw door het hemel vuur in brand gestoken, terwijl een ge weldige donderslag Bristol verontrustte, waar twee huizen afbrandden. Een Portugeesche kapitein en een Indische wacht van motorschepen, die van Krongmoen naar Kanton gingen, zijn in den nacht van 1 Mei doodgeschoten door zeeroovers, die ais passagiers verkleed waren. De zeeroovers hebben 40 passa giers meegevoerd, na de booten te hëb- ben geplunderd. 1 Naar uit Agen (Frankrijk) wordt j gemeld is een toeristenauto bij Tonneins in een ravijn gevallen. Toen er hulp ter plaatse verscheen, had een der toeristen reeds opgehouden te leven. Drie andere inzittenden van de auto werden min of meer zwaar gewond. De Bulgaarsche regeering heeft aan Zuid-Slavië als Vergoeding voor de tij dens den oorlog gedane opvorderingen in het Morawadal, thans zeshonderd wa gons maïs en graan in W'arna afgele verd. Bovendien betaalde Bulgarije ander half millioen Fransche franken a!s eerste termijn van het door Bulgarije aan de Zuid-Slavische Nationale Bank te betalen bedrag van 300 millioen lewa. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de toestand in Noord-Albanië de laatste weken zeer veel ernstiger is geworden. Twee groepen Komitadzji's staan tegen over elkaar, een groep wordt door Zuid- Slaven ondersteund. Ook werd een aan slag op het Zuid-Slavisch consulaat Voor bereid; deze is echter verijdeld. In het Britsch-Indisehe district Pi- hari zijn door een wervelstorm' 3 dorpen geheel verwoest. 46 personen kwamen om. Honderden stuKS vee werden gedood. Te Kowno (Polen) heeft een hevig gevecht plaats gehad, waarbij de adjunct inspecteur van politie Radlin hst leVen verloor en 12 politiebeambten en 20 ar beiders gewond werden. De oorzaak van het gevecht was het optreden van een 50-tal arbeiders, die de Staatsdistilleer- derij te Kowno binnendrongen en er een waar bacchanaal aanrichtten. Het mes. Te Roermond is een moord aanslag gepleegd op den aannemer J. Straus. Hij werd met twee dolksteken in de borst levensgevaarlijk verwond. De dader, een 54-jarige oom van den ge troffene, heeft zich bij de politie aan- gemeld. I D:or schril! gedood. Bij het zien van een brand is de tienjarige dochter van den landbouwer Smolders te Wësterhoven I van schrik dood gebleven. De stal van dien landbouwer is afgebrand. 1 Een nau zigingswaardig Ooorbeeld. On- der kinderen van de lagere scholen te Bussum is een ciub voor vogelbescher ming opgericht „De Merel" genaamd, die reeds omtrent 70 leden telt. Bij toetreding beloven de kinderen geen nesten te ver storen, of toe te laten dat anderen dit doen. De liefde tot de natuur en kennis van het vogelleven wordt aangewakkerd door olubwandelingen door boseh', hei en langs de plassen. Het autzbus-ongeluk bij Borne. Omtrent het Zaterdagmorgen tusschen Borne en Hengelo gebeurde ongeluk vernemenwij nader, dat het ongeluk plaats had juist over de brug, die een vijf minuten van de kom van Borne ligt in den weg naar Hengelo. De auto is, doordat ze tegen een boom reed geheel vernield; de kus sens kwamen in een sloot naast den weg terecht. Op het oogenblik, dat het on geluk gebeurde, zaten in "de bus met in begrip Van den chauffeur 10 personen, waarvan de 16-jarige zoon van den halte chef te Zenderen op slag werd gedood. Deze zat naast den chauffeur. De chauf feur zelf kreeg een lichte verwonding aan het gelaat. De heer Rickhof met vrouw en 3 kinderen, en zijn schoonouders uit Overdinkel, hadden in Borne :n de bus plaats genomen, om in Hengelo een brui loft bij te wonen. De heer Rickhof be kwam twee vleeschwonden; zijn echtge- noote wonden aan het hoofd; het driejarig dochtertje eveneens hoofdwonden; het vierjarig zoontje brak een been; het ze venjarig zoontje bleef ongedeerd. De schooaivader van R. bekwiam een ernstige hoofdwonde, terwijl diens schoonmoeder eveneens een hoofdwonde bekwam en een schouder werd ontwricht. Zij worden al len in huis verpleegd. Een Duitscher, die een arm en een been brak, werd in een ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Een zonderling. Een alleenwonend ar beider te Stellendam is dezer dagen uit zijh woning gezet, daar hij' de huur niet betaalde. Zijn nog al schamele meubelen, die hij bezat, heeft hij' op een hoop bijeen gebracht en daarna in brand gestoken. Hij heeft daarna zijn intrek genomen in een oud-vunzig houten schuurtje. Dit ^venwel niet van langen duur geweest, daar de eigenaar het gebouwtje liet af breken. Thans kampeert hij in de open lucht, midden in het polderland. Zijn arme kinderen, die ;n een vervuilden toestand verkeerden zijn in de weesin richting „Neerbosch" bij Nijmegen op genomen. 'Ongeluk in een zweminrichting. Zater dagavond is in de overdekte bad- er t zweminrichting „Regentes" te Den Haag j de 15-jarige O. P. S. verdronken. De jon gen was half negen in het zwambad ge komen. In het diepe gedeelte van het bassin is hij plotseling verdwenen. Om kwart voor 9 waarschuwde iemand den badmeester, dat er iets op den bodem lag. De badmeester dook onmiddellijk en haalde den jongen 'levenloos op. De bad- 1 meester deelde mede, dat het zeer druk was. Er waren ongeveer 60 a 70 zwem mers in het water. Buiten den badmees ter hadden nog 3 hulpbadmeesters toe zicht. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Men vermoedt, dat hartver lamming de oorzaak is. Een uoorschotbank. Een paar jaar ge leden heeft een ambtenaar, die den Haag- schen gemeentedienst met pensioen ver liet, een voorschotbank geopend. De ge- pensionneerde ambtenaar beschikte zelf niet over het noodige kapitaal, maar hij genoot voldoende vertrouwen en sloot met dezen en genen leeningen tegen be hoorlijke rentevergoeding. De bank ging schijiibaar goed, tot opeens, nu enkele maanden geleden, de voorschotbank haar betalingen staakte en zij, die geld aan den bankhouder geleend hadden, al spoedig hoorden, dat 't totaal mis was. De zaak ging failliet en tegenover een actief van slechts enkele honderden guldens stond 'n passief van meer dan 65 duizend gulden. Dezer dagen had de verificatievergade ring plaats. Voor het meerendeel zijn het personen, die hun spaarduitjes in de bank gestoken hadden, die de dupe ge worden zijn van de affaire. De gewezen oud-ambtenaar-lbankhouder M. wist ter verificatie-vergadering niet te zeggen, hoe het tekort was ontstaan en evenmin kon hij opheldering geven, iwaar een totaal bedrag van een vijftigduizend gulden aan geleend geld was gebleven. Na de verifi catie-vergadering Verscheen in het rechts- gebouw1 een inspecteur van politie, die M. verzocht mee te gaan naar het po li tie -Commissar iaat in verband mot een in te stellen gerechtelijk onderzoek. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maanden Maart en April. ST.-ANNALAND. Geboren: Abraham, z. van J. Rijnberg en L. Leune; Frans Ma- chiel, z. van P. Burgers en A. van Hal; Lec-ndert Johannis, z. van P. Rijnberg en J. S. Snoep; Johanna Maartje, d. van A. M. den Haan en D. J. van Oeveren; Janna, d. van J. van der Graaf en D. Vroegop; Jannetje, d. van W. Fase en T. L. Snoep; Pieter Willem, z. van A. M. Scherpenisse en N. A. C. Rijnberg; Marina Leentje, d. van J. Quist en J. Pape; Arie, z. van P. Visser en M. de Witte; Stoffelina Huberdina, d. van J. Overbeeke en J. Snoep. Gehuwd: Jao. Hage, 32 j., jm., en E. van Dijke, 21 j. jd.M. W'. van As, 25 j'. jm'., (van Poortvliet) en L. Dijkema, 21 j'. jd.; J. van Vossen, 29 j. jm., en P. D. Hoek, 22 j. jd.; Th. Diddeii, 30 j. jm., (van Grevenbicht) en A. E. Pol derman, 24 j. jd. 'Overleden: Marinus Bos, 73 j., onge huwd. Over de maand April. KERKWERVE. Geboren: 1, Johannes Tonus, z. van H. Kesteloo en J. P. Hanse; 8, Maatje Wilhelmina, d. van D. Vier gever en C. Bij de Vaate; 10, Maria Joppa, d. van A. Hagesteijn en J. M. Matthijsse; 28, Johannes Hendrik, z. van A. G. Kloet en G. Van den Hoven- Overleden: 19, Neeltje van Westen- brugge, 92 j., weduwe van A. Bil. Gehuwd: 9, C. Bij de Vaate, 27 j. jm'., en J. A. Gravelijn, 25 j. jjd.; 23, H. K. Fondse, 23 j. jm'., en J. Smaiheer, 20 j. jd.; 25, S. L. Blow, 31 j. jm'., en J. J. Hanse, 24 j. jd:; 30, W'. de Jonge, 25 j. jm1., en C. V. Kooten, 24 j. jd. HAAMSTEDE. Geboren: 20. Teunis Piet, z. van Willem' Cornelis de Vin en Jo hanna Schilperoort. Overleden: 15, Thona Houtman, 80 j., wed. van Cornelis Kostense. Gehuwd: 23, Stoffel Boot, 30 j., en Adriana Tromper, 25 j. BURGH. Geboren: 28, Wilhelmina Cor nelia Maatje, d. V. Jan Leendert van der Werf en Jacomina Cornelia Wilhel mina van Zalm. Overleden: 3, Leendert Straaijer, 87 j., echtg. van Maatje van Orizande; 21, Maatje van Orizande, 84 j., wed. van Leendert Straaijer. Gehuwd: 16, Jan Leendert van Heuke- len, 31 j., en Maatje Straaijer, 28 j. BROUWERSHAVEN. Geboren: 3, Ma ria Adriana. d. van Pieter Kornelis Bo- kelaar en Teuntje Freeke; 10, Anthonie Jan, z. van Krijn van Beveren en Wille- mina Adriana Duinhouwer; 12, Marinus, z. var. Jan van Dongen en Pieternella An na Vijverberg; 21, Leendert, z. van Bar tel Goudzwaard en Cornelia Ringelberg. Gehuwd: 24, Jan Dirk van Nieuwen- huize, 26 j. en Neeltje Klara de Jonge, 25 j. NOORDGOUWE. Geboren: 1, Jan, z. van J. K. Folmer en L. Brouwer; 6, Jo hannes, z. van H. Pannekoek en I. Fon- teijne; 6, Abraham, z. van F. de Jonge en C. J. Verhage; 16, Stoffel Marinus, z. van A. Stoel en E. Telle; 16, Helena Willemina, d. van L. Jonker en P. G. bij de Vaa le. 1 Gehuwd: 25, Willem Marinus Folmer, 28 j. jm., en Elizabeth Malepaard, 26 j. jd.; 25, Johannes van der Cingel, 26 j. jm., en Neeltje de Munnik, 20 j. jd.; 25, Cornelis Jan Marinus Bouman, 25 j. jm., (van Nieuwerkerk) en Janna Krina ten Haaf, 20 j. jd. Overleden: 8. Pieter de GLopper, 69 j., echtg. van Robarta Blommers; 20, Abra ham de Jonge, 14 d., z. van F. de Jonge en C. J. Verhage; 24, Maatje Suzanna Kostense, 72 j., eebtg. van Cornelis van Staalen; 30, Abraham Houdkamp, 71 j., (van Zierikzee), wedn. van Aletta Ornee. DREISCHOR. Geboren: 21, Kaatje, d. van Kornelis Roggeband en Cornelia van der Werf. ,Overieden: 3, Janna Sneevliet, 77 j., wed. van Abraham Rietdijk; 14, Johannis de Vrieze, 72 j., echtgenoot van Krina Klompe. Gehuwd: 25, Leendert Johannes Boo gaard, 28 j. jm. en Hendrika Janna Van der Linde, 21 j. jd.; 26, Pieter van Fe- lius, 25 j. jm., en Maria Jonker, 24 j. jd. OUWERKERK. Geboren: 6, Maatje Jo hanna, d. van L. J. L,ukus en A. Panne- koek; 17, Adriaan Cornells, z. van A. C. van der Have en M. M. van der Vliet; 19, Adriaan, z. van J. van Klinken en M. Tuijnman. BRUINISSE. Geboren: Adriaantje, d. van P. Bal en D. Voorbeijtel. Overleden: Frederika Smits, 84 j., wed. van P. Hoek; Pieter Okkerse, 53 j., on gehuwde zoon van W. Okkerse en A. Meermans; Jannetje van Vessem, 79 j., echtg. van A. Goedegebuure; Johannes Wesdorp, 70 j., echtgenoote van J. Over beeke; Tona Pieternella Jonker, 51 j., edhtgen. van B. Capelle; Devina Jume- let, 79 j., Wed. van J. Bouman. Levenloos aangegeven: Een kind van A. van der Reest en P. Bolijn. .Gehuwd: Gerrit Bijl, 31 j., j.m., van Zuid-Beijeriand en Anna Paulina Antoi nette Schilperoort, 30 j-, j.d.; Jilles Adri- anus Verhage, 31 j. jm., (van Zaandam) en Maria Adriana Gideonse, 27 j. jd. STAVENISSE. Geboren: 1, Danker, z. van Mar. C. v. Oudenaarden en Mar. Wes dorp; 2. Jaooba Cornelia, d. van Corn. Boomsluiter en Neeltje H. M. Verstraate. Overleden: 21. Jacob van 't Hof, 53 j., ongehuwd. ST.-MAARTENSDIJK. Geboren: Neeltje Lijdia, dochter van N- Nelisse en van L. van der Werff; Johanna, dochter van J- C. Geluk en R. Pot; Wilhelmina Mar- garetha, dochter van C. J. Geluk en van L. J. van den Berge; Jan Marinus Jacob, zoon van J. J. Slager en van L. Boller; Jozina Johanna, dochter van W. C. Quaak en van J. A. van Vossen. Overleden: J. de Wilde, 67 jaar, echt genoote van J. A. Seijs. OUD-VOSSEMEER- Geboren: Theunis, Z- V. A. Aarnoudse en C. Baak; Adriana Jojhanna Maria, d. v. C. P. de Koning en J- A. Wijten; Adriaan Anthonie, z. v. W. C. Bevelander en E. Vos; Johanna, d- van A. v. d. Boogaard en J. A. Priem; Vincent Aarnout, z. van A. van Poortvliet en E. A. Schipper: Matthijs, z. van R. de Graaf en D. E. van Beveren; Izabella Willemina, d- van W. M. Lindhout en S- M. Lindhout. Overleden: Martina den Engelsman, 84 j., wed. van Jan Pleune; Cornelis Pleune, 20 j., a Van M. P. Pleune en C. van Oeveren (overleden in „Vrederust" te Bergen-op-Zoom) INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantu/oordelfkheid der redactle)i Copy xcordt niet teruggevonden. Geachte Heer Redacteur Wilt U zoo goed goed zijn onderstaan de in UW blad op te nemen Naar verluidt heeft men het plan op gevat, om' onze Oude Veste Zierikzee feestelijk te versieren bij het a.s. Ko ninklijk bezoek. Een prachtig idéé. Ik heb dan ook niets dan lof voor het stre ven, zijn gasten op waardige wijze te willen ontvangen. Hoe zal men dit echter doen Ik heb zoo iets vernomen van een poort met twee kruislingsche door gangen en van vijf minarets voorzien, en verder möet de Weg, welke H.M. zal volgen, met eenige duizenden kle'ne vlaggetjes versierd worden. Wat zullen "echter de kosten hiervan zijn. Men zegt met de avondverlichting mbegrepen pl.m. f 2000. Dit nu is voor een vorstelijke ontvangst wel niet te hoog, doch wat ziet H.M. van al dit schoons. En h:eröm is bet toch, dunkt me, juist begonnen. Alleen krijgt zij: den indruk dat er „ver sierd" is. Hoe loffelijk ik dit streven van de Zie- rlkzeeënaars ook vind, zou ik toch een ander plan in overweging wallen geven, n.l. een blijvende monumentale herinne ring aan dit bezoek, d'e nog aan het nageslacht zal verkondigen de gevoelens der Zeeuwen jegens H.M. Ik heb hier het oog op b.V. een monu mentale pomp, een bloemvaas op hoog voetstuk of iets dergelijks van hard- of zandsteen (als marmeren le duur mocht blijken) te plaatsen in het Havenpark en daarvan de onthulling aan H.M. te verzoeken. Met dank voor de plaatsing, K. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE, 30 April. Ingeklaard: s.s. ,,W. N." Engelsche vlag, kapitein Nor folk, met ledige fles9chen van Londen naar Remagen. 1 Mei. Uitgeklaard: barge „Martha", kapt. H. Hadsoran, van Wemeldinge naar Grimsby met schelpen. MARirrRERILffTElL ROTTERDAM, 5 Mei. Binnenl. granen en peulvruchten. Tarwe met ruimer aan bod, prijshoudend verkocht, f 14—f 14,50, afwijkende van f 13 tot f 13,50- Rogge niet getoond. Gerst, Chevalier,met klein aanbod f 13 f 13 50- Haver onveranderd, f 9,75—f 10,85- Erwten, kleine groene, flauw, onver anderd, f 19—f22,75. Kroonerwten even eens flauw gestemd, f 18—f22. Schok kererwten hooger betaald, f18—f22. Bruine boonen in alle soorten lager, terwijl afwijkende kwaliteiten zeer moei lijk te plaatsen waren en bleven groo- tendeels onverkocht. Puike f 30—f 34, ove rigens f9—f25- Alles per 100 K.G. 6 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd229 paarden, 9 veulens, 2186 magere runderen, 703 vette runderen, 229 vette kalveren, 1237 nuchtere kalveren, 88 schapen of lammeren, 263 biggen, 13 bokken of geiten, 45 overloopers- Prijzen per 1/2 kilo: koeien van 371/2— 50/521/2 ct. tot 571/2/6O ct.; ossen van 50 —55 ct. tot 60 ct.; stieren van 47—51 ct.; tot 55 ct.; kalveren van 571/2—70/721/a ct. tot 90/921/2 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f340—485, stieren f180—500, paarden f300—400, slachtpaar- den f150—200, hitten f160—300, veulens f 100—160, kalfkoeien f 360—480, pinken f130—200, vaarzen f210—300, biggen f8 f 15 (f 1,50—2 per week), overloopers f22—f35, fok nuchtere kalveren van f 18 f 28, slacht nuchtere kalveren van f 13 -f 17. 6 Mei. (N.V. Rotterdamsche Cons.- Veiling, Weenaplein). Eieren. Aanvoer 270.000 stuks. Kipeieren van f 5,50—f 7, eendeieren van f 6—f 6,60, ganseieren van f 16f 18, kalkoeneieren van f 10—f 12. Co8peratt«Ye Yelling Zlerlkiee. Veiling van Zaterdag 3 Me:. Goudreinet, 2e soort 23 c't.; witlof 31f cit.; spinazie 14—26 ct.; ker krllo; asperges f 43—f 50; rabarber f 4,50— f 7; per 100 bos; sinaasappels f 7,70— f 9,75 per kist; bonte en blauwe aardap pels 10—121/2 reJ *tar 8 ct.; blauwe eigenheimers 6 ct.J per krlo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 4