Zierikzeesche Nieuwsbode Honigs VERSTELWERK 10 VAR BUiGH - Hem. Vrijdag 2 Mei 1924 zierikzeesche courant. advertentiên i EERSTE BLAD» Door den grooten toevoer deTafel Puddingen J. BONGERTMAN, Zierikzee. ADVERTENTIÊN. Gemeente Kerkwerve. HEINENOORD. ABONNEMENT: Pry» per 8 maanden f 1,60, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer# 6 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—8 regels 60 ets. van A regeli en daarboven 20 cta. per regel. Reclames 30 ets. p. regol BU contract belangrijke korting 80ste JAARGANG. - No. 11076. In«ndliig op don dag van nil sir. 1. J, DE LOOZE Jr. Ult(.-IMuf. II, J. KOSTEN. TOÖr Dit nummer bestaat alt 3 bladen. van Advertentlën moeten eenige tot een volgend nummer wachten. DB DIRECTEUR Mor Om aan den maaltijd is dik wijls het eenige oogen- blik van den dag, dat het geheele gezin bij een is. Laat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met Gefabriceerd met Honig's Maïzena. Heilgymnastiek. Massage. Uit Stad en Provinole BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting, van Donderdag 1 Mei. De algemeene beschouwingen over de staatshegrooting worden voortgezet. Minister Colijn onderschrijft de mee ning van den president-directeur der Ne- derlandsche Bank, dat de bank zich de bevoegdheid tot weigering van de finan ciering der staatsuitgaven voorbehouden moet, mede met het oog op eigen solidi teit. Een nooduikeering aan de gemeenten over 1923 kan niet gegeven worden. De motie-Wibaut wtordt door spr. afgewe zen. De minister becijfert, dat iki 1926 op den gewonen dienst 30 millioen extra moeten wiorden gevonden voor dekking van rente en aflossing van bedragen, die over 1924 en 1925 moeten werden geleend, en 300 tot 350 miljoen beloopen. Het tem po der bezuiniging kan dus niet snel genoeg zijn. Voorts becijfert spr. de ef fectieve bezuiniging door invoerng van een politieleger op 30 tot 35 miljoen; dat is 20 millioen meer dan thans is verkregen. Het achterhalen van finan- oieeie deserteurs is zeer moeilijk. De pro gressieve winstbelasting van de naam- tooze vennootschappen is niet te aan vaarden Wegens dubbele progressie. Een proportioneeie winstbelasting in plaats van de dividend- en tantièmebelasting zou slechts 2 millioen meer opleveren. Een algemeene machtiging om beseher mende maatregelen te nemen zal de re geering niet vragen. De heer van Embden handhaaft zijn motie. Verwerping daarvan beteekent, dat men zelfs geen onderzoek wil naar stra tegische strijdmiddelen en liever de oogen sluit voor de ontzettende beteekenis van den chemischen krijg. De heer Wibaut houdt vol, dat de Staat en niet de Nederlandsche Bank de grenzen der uitgaven moet trekken. Hij becijfert, dat Amsterdam door de On derwijswet 1920 f291.884 is achteruitge gaan, vergeleken bij 1918. Na repliek van de heeren Wibaut, Dob- belman en Mendels en dupliek der Mi nisters Ruijs de Beerenbrouck en Colijn, worden de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1924 gesloten- Over beide moties wordt morgen ge stemd. Daarna wordt de zitting verdaagd. ZIERIKZEE. Donderdagmiddag 3 uur werd het nieuwe filiaal van Magazijn „Nederland" in de Poststraat alhier, waarin tot voor kort het meubelmagazijn „De Faam", officieel geopend in het bij zijn van vele belangstellenden. De presi dent-commissaris der Maatschappij heette allereerst de burgemeester welkom, die ongeveer als volgt sprak: Toen eenigen tijd geleden mij door de firma Katten burg het verzoek werd gedaan om op heden, wanneer de zaak werd geopend, het eerste woord te spreken, heb ik dit verzoek met genoegen aanvaard. Waarom hij dit met genoegen aannam', zal straks blijken. Spr. herinnert er eerst aan, dat de laatste 2 dagen men van verschillende kanten zijn verwondering heeft te ken nen gegeven, speciaal van die menschen die hetzelfde vak uitoefenen, dat hij als burgemeester een dergelijke zaak zou openen. Nu is het buiten kijf, dat derge lijke beweringen voor een groot deel worden uitgesproken door concurrentie- vrees- i Wanneer dit het geval is, dan wil hij wel zeggen, dat het de concurrentie niet vergroot wie de zaak opent, maar alleen gewettigd wordt door het bestaan van een nieuwe zaak en of nu de burge meester of iemand anders deze zaak opent, is niet van invloed op den afzet door personen, die in hetzelfde vak werk zaam zijn. De reden waarom hij als bur gemeester van Zierikzee, dus namens de gemeente, hier het woord wexischt te voe ren, is, dat w'ij in de laatste jaren hier in Zierikzee, zoowel als heel Schouwen en Duiveland, niet staan in het beste boekje bij de regeering. Als er wat bezuinigd werd, was het altijd iets uit Zierikzee. Tal van instellingen en openbare amb ten zijn opgeheven of naar elders over gebracht. In de plaats daarvan hebben wij niets gekregen en dat onze stad niet is achteruitgegaan, is te danken aan een groot deel der eilandbewoners, die de vroeger bewoonde heerenhulzen heb ben ingenomen, om hier rustig te komen leven. Toen spr. het verzoek bereikte om hier dit f iliaal te openen, heeft het hem ver heugd, dat de firma Kattenburg niet heeft gedacht, om bij de filialen, die ze reeds heeft t e Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Den Haag, er een te stichten te Middelburg of Goes, maar te Zierikzee, dat de firma het geschikste punt heeft ge acht. Terwijl wij van de regeering niet mogen rekenen op medewerking, krijgen wij steun van de particuliere industrie en daarom heeft hij met genoegen deze op dracht aanvaard. Zierikzee immers kan door deze vestiging een centrum worden van Noord-Zeeland en wellicht een ge deelte van Noord-Brabant .hetgeen niet alleen ten goede zal komen aan Zierik zee alleen, noch alleen aan de firma Kattenburg, maar misschien ook aan die firma's, welke zich als concurrent be schouwen dezer nieuwe zaak- Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze zaak moge beantwoorden aan het doel, dat de firma zich voor oogen heeft gesteld. Wanneer ze dat doet, .dan zal ze tevens streven naar de welvaart voor deze gemeente. (Applaus). Het hoofd der firma, de president-com missaris, sprak daarna en riep allen het welkom toe bij 't openen van 't nieuwe filiaal. Namens de firma dankte hij den burgemeester voor de eer en waardee ring, gelegen in het feit, dat hij deze zaak heeft willen openen. In aansluiting op de rede van den bur gemeester wees de president-commissaris er op, dat concurrentie scheppen tegelijk beteekent, meerdere welvaart brengen. Van die meerdere welvaart zal ook de concurrentie profiteeren. Spr. waardeerde het eveneens, dat ver schillende autoriteiten aanwezig zijn. Wanneer men in 't algemeen zegt, dat het openen van een nieuwe zaak niet zoo gewichtig is, dan beseft men 't niet wan neer in een gemeente de winkelstand vooruit gaat. Spr. herinnerde aan 't geen burgemeester de Vlugt zeide over den winkelstand, n.l. dat zij aspect geeft aan een stad en daardoor voor de vreemde lingen meer een aantrekkingspunt wordt. Spr. hoopt, dat ook Zierikzee nu meer aantrekking zal krijgen en Zeeland, waar zoovele pittoreske kleederdrachten wor den gevonden, als 't zich gaat moderni- seeren, dat dan zal doen op de beste manier. Spr. ging daarop in 't kort de geschie denis na van de firnia, die ruim 60 jaar bestaat en welke in ons landz. i. pion- niersarbeid heeft verricht. De huisindus trie is in den loop der jaren afgeschaft. In 1923 werd aan loonen en salarissen uitgegeven f 1.189.765. Ongeveer 85 pCt. der door de fima verkochte kleeding wordt in eigen beheer vervaardigd, ter wijl voorts in 't buitenland deze Mij. een zekere reputatie geniet. Het toeval dat dit huis („De Faam") ons werd aangeboden, gaf den doorslag aan den reeds jaren gekoesterden wensch in Zierikzee een filiaal te openen. Al wordt in dezen tijd van algemeene malaise de toekomst soms wat al te duis- ter voorgesteld, voor spr.'s oog teekent zidh een tijd af van hernieuwde wel vaart. De firma zal een volkomen eer lijken concurrentiestrijd voeren, en dat vooral ook door de degelijkheid en fraai heid harer kleeding bewijzen en alles doen wat kan bijdragen tot verbetering dezer s tad. Hierop verklaarde spr. het filiaal voor geopend. De directeur der Mij. sprak het slot woord. Hij herinnerde aan 10 April jj., toen besloten werd in dit pand een fili aal te vestigen; 17 April d.a.v. kregen de aannemers de opdracht de zaak te metamophorseeren; 24 April kwam de eerste goederenzending en 1 Mei mocht het der firma gelukken deze zaak te openen. Spr. memoreerde dat door allen hard is gewerkt e;i hij bracht daarvoor hulde aan de medewerkers van magazijn „Nederland", aan hen die de verstrekte opdracht met de meeste nauwkeurigheid ten uitvoer hadden, gebracht, n.l. de hee ren v. Almkerk, Beuzenberg, van 't Veer en Wansink en toorts aan de heeren Buijze en Smal'change, welke eerste als bedrijfsleider, de matste als medewerker aain dit filiaal is verbonden, voor hun toewijding. Hij hoopte dat de twee laat ste heeren nog tal van jaren met de firma zullen mogen medewerken. De eerste klant, mej. Geluk nomen est omen(?) werd een bloemstuk aan geboden en aan 't slot dezer officiéél e opening, den aanwezigen de eerewijn! Donderdag herdacht de heer M. v. d. Ploeg alhier, den dag, 'waarop hij een halve eeuwi geleden in het boekbinders bedrijf werkzaam was. De jubilaris mocht een koninklijke onderscheiding in ont vangst nemen, en Wel de zilveren eere medaille verbonden aan de Oranje Nassau orde. Zijn patroon bood hem een gou den horloge met inscriptie aan, verschei dene cadeaux, bloemstukken, persoonlijke en schriftelijke attenties hebben 1 Mei, voor hem en zijn famiiiestot een onver getelijke dag gemaakt. Mej. J. J. M. H. Kotterink, verbon den aan de Stichting „Vrederust", slaag de verleden week voor het Rijks-diploma te' Bergen-op-Zoom- PREDIKBEURTEN. POST EN TELEGRAPHIE* Dezer dagen slaagde te 's-Gravenhage voor 't, vakexamen in den telegraafdienst o.a. de heer J. Roelse te Zierikzee. ONDERWIJS. Aan den heer A. A. Meulendijk, leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de Rijks H.B.S. rff* 6-j. c. alhier, is ziekte verlof verleend tot het einde van den cursus. Zijn lessen zullen worden waar genomen door den heer B. von Arnim, candidaat in de Slavische letteren, wo nende te Bilthoven. De minister van onderwijs heeft be paald, dat het eind-examen R.H.B.S. te Zierikzee zal gehouden worden op 10 en 11 Juli, en dat tot deskundigen met wier medewerking bedoeld examen zal wor den afgenomen, zijn aangewezen jhr. dr. G. J. Eiias, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr. P. E. Verkade hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; dr. H. E. Greve, directeur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek, 's- Gravenhage; dr. J. L. WuicJh, privaat-do cent ^öan de Rijksuniversiteit te Leiden en dr. H. T. Oberman, Ned.-Herv. predi kant te Rotterdam. Zondag 4 Mei te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. de Roode (Beves tiging kerkeraadsleden). Kleine Kerk. 10 ure, dr. Weeda. Luthersohe Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordreoht. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen. 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen (o.t.) Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, gew. tijd, Leeskerk. ONDERTROUWD; JOHANNES P. VOGELAAR L.Cz. en HELENA H. STEENDIJK Cd. STRRNBBRQRN, POORTVLIRT, 1 1924* Huwelijksvoltrekking 16 Mei 1924. VAN HEINDE EN VER. De Zeit, het orgaan van de Duitsche volkspartij, zegt dat de rijksregeering voornemens is opnieuw een -beroep op het volk te doen, indien de nieuw'e Rijks dag mocht weigeren de maatregelen in het rapport der deskundigen voorzien, goed te keuren. Op de spoorlijn Tergnier—Compiègl- ne (Fr.) is Weer een moord gepleegd, dit maal op een handelsreiziger, Welke voor zijn firma in 't verwoeste gebied dikwij's grooce bedragen in ontvangst moest ne men. Bij aankomst van den trein te oom- piègne bleek de man reeds stervend. Te Parijs heeft een man een bom neergelegd bij de deur van de zaal, Iwaar- in een twintig fascisten aan het verga deren waren. De bom ontplofte en ver wendde een jonge vrouw!, gelukkig slechts licht. De man is kunnen ontkomen. Er is een wetsontwerp ingediend bij den Amerikaanschen Senaat, dat de strek king heeft, het verplicht te maken dat van alle zuigelingen in de Ver. Staten kort na de geboorte een vingerafdruk wordt genomen, en ook een afdruk van de teentjes. De bedoeling van de voorstel lers is, hiermee een waarborg te schep pen voor de herkenning van kleine kin deren, die zijn weggeraakt of die in kin derbewaarplaatsen, ziekenhuizen en d.g. met andere zijn verwisseld. Volgens bericht uit Berlijn, wordt het jaarhjksche contignent van bet Pool- sche leger door de invoering van den 2-jarigen dienstplicht van tweehonderd zeventig duizend tot driehonderdduizend verhoogd. Door hevigen regenval zijn verschil lende rivieren in Hongarije buiten hun oevers getreden; er zijn vier menachen verdronken. De Italiaanscbe regeering, die bij de- 'j creet van 25 Januari 1923 het hazardspel op het geheele Italiaansche grondgebied had verboden, heeft dit decreet ingetrok ken en bij besluit van 25 April het spe len in badplaatsen toegestaan. De Staat zal er een vrij hooge belasting op leg gen, terwijl de gemeenten rechten op de toegangskaarten tot de speelzalen zullen heffen. Uit Cochin wordt gemeld, dat boo ten met Indische pelgrims over de rivier de ChoWara voeren, toen op een gegeven oogenblik de middelste boot, die 21 pel grims bevatte, door den bliksem getrof fen werd. Zes pelgrims werden gedood en verscheidene andere ernstig gewond, De Belgische Senaat heeft het wets ontwerp aangenomen inzake de regeling van de intemeeringskosten van de Bel gische militairen in Nederland, dat reeds eenigen tijd geleden door de Kamer was goedgekeurd. I De 1 Mei-betoogingen in Duitschland hebben in enkele steden aanleiding ge geven tot bloedige botsingen, alsmede in Thüringen en Opper-Silezië. Majoor Martin, de leider der Ame- rikaansche vliegtuigen op hun vlucht om de wereld, wordt vermist. Men schat het aantal gedooden bij den wervelstorm in Georgië thans op 100; het aantal gewonden is ontelbaar en nog tal van lieden worden vermist. De materiëele schade schat men op 10 millioen dollar. Naar Reuter uit Wheeling seint, heeft men thans alle hoop opgegeven, dat er rich nog levenden zouden bevinden onder de mijnwerkers, die opgesloten zaten. De reddingsbrigade moest haar pogingen op geven, daar haar weg versperd was door Het water, dat het betrokken deel van de mijn overstroomd had. De gouverneur van den Amerikaan schen staat Indianiapolis is veroordeeld Cot 10 jaar gevangenisstraf en tienduizend dollar boete wegens omkooping ter be vordering van bedriegelijke plannen. De pakjesdragers en straatventers te Lissabon hebben een staking afgekon digd uit verzet tegen de verhooging van de straatgelden en de boetes, die hun werden opgelegd. De Waalsche student die, na afloop van het Groot-Nederlandsoh congres te Leuven, den Vlaamsohen student Bertin Vallaeys neerschoot, is door de kamer van in beschuldigingstelling te Brussel in voorloopige vrijhe'd gesteld. De Amerikaansche immig\ratiewjet zal hoogstwaarschijnlijk gewijzigd wor den, door de clausules, Japan betreffen de, zoodanig te wijzigen dat laatstge noemd land er geen aanstoot aan behoeft te nemen. Zoo de Heere wil en zty leven, hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders, PIETER TICHIM en GRIETJE JACOBA VAN GEIT, den 3den Mei a s., hunne 25-jarige Eohtvereeniging te herdenken. sohbrpknis8r, 1 Mei 1924. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, 2 BBNDRIK VAN DUKE 3 CATHABINA SUUKLAND, 3 den Ssten Uel a l. hunne 40*|«rig. Eohtvereeniging te herdenken, e Dat ze nog lang gespaard mogen biyven, is de wensoh van Hunne dankbare Kinderen, J Behuwd- en Kleinkinderen en Verloofde. S St.-Annaland, Mel 1924. Ml TELE6®AMMEN. LONDEN (V.-D.) De „Daily Telegraph" verneemt uit New'-York, dat de grootste financieele instelling der V. S., de Na tional City Bank, de annulefcring of ver mindering van geallieerde schulden aan Amerika bepleit DEN HAAG. Eerste Kafoer. Het wets ontwerp tot verhoogiag van den bierac cijns en van bet invoerrecht op bier en thee is aangenomen met 17—12 stem men. De motie van. Embdem is verwer pen met 19—10 stemmen; de motie^-Wi baut met 1712 stemmen. Hoofdstuk 7B werd z.h.s. aangenomen. onze geliefde u Grootvader, Heden overleed Vader, Behuwd- de Heer A. HOUTKAMP, in den ouderdom van bjjna 72 jaar. Zirrihzrr, 29 April 1924. Uit aller naam, C. E. BIENEFELT—Houtkamp. D. BIENEFELT en Kinderen. Heden overleed onze geliefde Zwager, Behuwdzwager en Oom, A. HOUTKAMP, in den ouderdom van bijna 72 jaar. büharesdijk«, 80 aprn 1m4 ZlBRlKZBK, Uit aller naam, C. D. ORNÉE. R. ORNÉE. Bnrgermke Stand Tan Zlerlkoee. i April. G o b o r e n i Frans Hendrik, aoon van Hendrik Goettsch en Maatje Pannekoek. 30 Maatje, dochter van Jan Ornêe en Jannetje Maatje Bevaart. 81 Marinus Johan, aoon van Jacob Jan Jopse en Pietnrnella Maria Pankow/ Overleden: 25 April. Magchiel Johannes Mallandet, 62 j., echtgen. van Janna van de Panne. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De BiLdt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Mei: Hoogste barometerst. 767,5 te Akureyri. Laagste 751,1 te Blaokaod. Verwaoht tot den avond van 3 Mei zwakke tot matige zuidelijke tot zuid westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk een weinig regen, iets zaohter. Fietsers Hebt op» Van 2-8 Mei van 8,55 n.m. tot 4 57- v.n Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden ter gelegenheid van onze 40-jarige Eohtvereeniging. Zierikzee. A. FLIKWEERT, Echtgenoot* en Kinderen. De ondergeteekende betuigt haren har telijken dank voor de zeer talrijke be wijzen van deelneming .gedurende de riekte en na het overlijden van onzen inniggeliefden Echtgenoot en Vader. Zierikzee, 2 Mei 1924. Wed. A. DEN BOER-DE GRAAF en Dochtertje: Voor de zeer vele blijken van belang stelling, ondervonden bij onze vljf-en- twintig jarige Echtvereeniging, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen hartelijken dank Oosterland, 2 Mei 1924- H. P. HENDRIKSE. J. M. HENDRIKSE—SCHOOF. De Verpleegden in het Ned. Herv. Dieo. Verplegingshuis betuigen langs dezen weg, hun hartelijken dank aan den Heer en Mevrouw J. de REGT—BIL, voor bet gulle onthaal en den genotvöllen dag, him bereid op 28 April 1.1. Opneming Wogen en Voetpaden met de Kunst werken, te beginnen 16 Mei. VERHUISD NAAR J. J. DE VLIEGEB, Meelstraat B 415. aan huls gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1