B IJ VOEGSEL behoorendo by de van Woensdag 30 April 1924, no. 11075. Algemeene Vergaderiüg van het Wateisehapsbestuur van Schouwen, gehouden te Zierikzes, op Maandag 28 April 1924. Voorzitter: Mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengerskerke. Aanwezig 4 heemraden, 17 hoofdingelanden, de ontv.- igriffier en de ingenieur. Hoofdingeland J. M. v. d. Bout was afwezig. Na opening volgt voorlezing en goed keuring der notulen van de 172e algem. vergadering, welke 17 Sept. 1923 werd gehouden. Tot de ingekomen stukken betoooren o. a. brief van den heer J. Smallegange, be richtende dat hij zijn herbenoeming tot vertegenwoordiger van het Waterschap in den Dijkraad van Burgh en Westland aanneemt; brief van Ged. Staten, dat tot voor zitter is benoemd tot en met 31 October 1927, mr. A. J. F. Fokker; idem, dat het besluit tot het aangaan j van een geldleening van f 110-000 wordt goedgekeurd idem, dat de wijze van samenstelling j der kunstbedekking en de regeling van j den onderhoudsplicht der nieuwe wegen wordt goedgekeurd; i idem, dat de' goedkeuring wordt ont- j houden aan het besluit der Algemeene Vergadering van 17 Sept. 1923 tot ver- haal nan pensioensbijdragen, op grond, dat ln. in het besluit de ambtenaren moeten genoemd worden, op wie verhaal van pensioensbijdrage zal geschieden; j 2°. uit het besluit behoort te blijken, of al dan niet het een vierde deel of minder van de inkoopsom op de ambte- naren zal verhaald worden; 3°- het verhaal moet worden beperkt tot het in de pensioenwet bepaald maxi- j mum van f3000, pensioensgrondslag we- j duwen- en weezenpensioen. Hoofdingeland Smallegange meent, ge hoord de bedenkingen van Ged. Staten, dat het een fout is van het dag. bestuur, die zoo spoedig mogelijk dient te worden hersteld. Het was geen voorstel van het dag. be stuur, merkt de voorzitter op, maar van de algemeene vergadering! Hoofdingeland Smallegange is van oor deel, dat het voorstel niet voldoende is toegelicht; het dag. bestuur had de be trokken ambtenaren moeten noemen. De voorzitter weerspreekt dit. Juist de voorsteller, i. c. de alg. vergadering, had zulks moeten doen. Hoofdingeland Smallegange blijkt niet overtuigd. Hij meent, dat men de rege ling der Provincie had moeten volgen en z. i. had 'het dag. bestuur het voorstel der alg. vergadering moeten uitvoeren 20oals het behoort. De voorzitter: Het dag. bestuur mag een voorstel niet eigenmachtig verande ren. Heemraad v. d. Weijde geeft den raad in den vervolge de voorstellen schrifte lijk in te dienen. Door den ontv.-griffier wordt in ver band met de aanhangige kwestie het re kwest der beambten voorgelezen. Hoofdingeland Smallegange legt er den nadruk op, dat het hier op 't oogenblik niet gaat over vóór of tegen pensioenstor ting, maar, dat z. i. het besluit der A. V. ten vorige jare genomen, niet correct is uitgevoerd De voorzitter herinnert aan het voor stel J- M. v. d. Bout om' 5 pCt. pensioens bijdrage op de ambtenaren te verhalen, wat werd aangenomen en waarop de goedkeuring is gevraagd. De zaak is door het dag. bestuur eens verder nagekeken en onderzocht. Toen is gebleken, dat de contributies voor het weduwenfonds in dertijd belegd zijn op het Grootboek en de regeling verder aan het dag. bestuur is overgelaten. Bij de pensioensbehande ling in de algemeene vergadering is later, wat het pensioensfonds voor ambtenaren, weduwen en weezen betreft, in art. 1 der verordening vastgelegd: alle ambte naren hebben na bekomen eervol ontslag recht op pensioen, zonder dat daarvoor door belanghebbenden wordt gestort. In de regeling voor weduwen en wee zen staat hetzelfde. Dat is zoo pertinent mogelijk en vrijwel onmogelijk lijkt het de betrokkenen tweemaal te laten beta len. Om uit de impasse te komen, stelt de voorzitter voor, te wachten tot 1925 of 1926, wanneer herziening d^r salaris sen kan plaats hebben. Hoofdingeland Smallegange is over tuigd, dat alle besluiten van hoogerhand nietig zijn verklaard bij de inwerkingti^ ding der nieuwe pensioenwet. Nadat nog verscheidene hoofdingelanden deze kwestie hebben besproken zonder dat de zaak iets verder kwam of nieuwe lichtpunten zich voordeden, werd het voorstel van het dag. bestuur, om de zaak aan te houden tot een volgende vergadering, waarin dan een nader voor stel zal worden ter tafel gebracht, aan genomen. Ingekomen zijn voorts: brief van de Maatschappij voor gemeente-crediet, be richtend het dividend over 1923, hetwelk 1050 bedraagt; de begrooting vaji de Commissie voor de grindwegen in Schou wen, welke in ontvang en uitgaaf een bedrag aanwijst van f 42,600; schrijven van Mr. Dieleman te Middelburg, d.d. 24 Nov. '23, namens het bestuur van den Westerenbanpolder over de hangende su- atiekwestie. De voorzitter leest dezen brief voor, alsmede de na dien datum met mr. Diele man gevoerde correspondentie, welke in den beginne pertinenter houding verde digde, dan in het laatste deel der ge voerde briefwisseling. In'Tüsschen is de toestand een heelebosl veranderd, aldus de voorzitter, en voorgesteld wordt nu de zaak te royeeren. De Westerenban en Schouwen zullen ieder hun eigen kosten betalen en hoewel spr. daar persoonlijk niets voor voelt, lijkt het hem het ge- wenscht op 't gedane voorstel in te gaan, want anders is men misschien na 3 jaar nog even ver als thans en intussohen heeft Schouwen geen regeling voor an dere suaties. De kosten der geheele pro cedure, dus van 't begin af, zullen f 4 a f 500 bedragen; terwijl men dan de zekerheid heeft dat Ged. Staten dit jaar nog met een regeling nopens de suaties zullen komen. Hoofdingeland Bolle zou 'het 't verstandigst vinden om het eens te worden. f Dat worden we nooit, luidt des voor- zitters antwoord. Hoofdingeland Gast herinnert aan de 1 door Ged. Staten aangenomen houding ten opzichte dezer kwestie. De voorzitter merkt op, dat, toen Ged. j St. deze kwestie behandelden, het oude reglement nog van kracht was en zij zich beriepen op een oude uitspraak. Bij het nieuwe reglement is toen gezegd, dat Ged. Staten in deze kwestie een uit spraak zullen doen. Hoofdingeland Gast betitelt dit proces als „geldverknoeierij". Heemraad Boot is voorstander van een schfkking. Hoofdingeland Smallegange herinnert er aan, dat de belangen van beide partijen op één kantoor behartigd worden. Het voorstel om tot een schikking te .„komen wordt hierop z. h. s. aangenomen. 1 De voorzitter doet daarna mededeelïng van den aankoop van effecten Van het reserve- en ketelf'onds; de uitslagen der gehouden 'bestedingen en verpachtingen, het plaatsen der leening van 1923 en cte •kasopname bij den ontv.-griffier. i Op voorstel van het dag. bestuur wordt het 72e en -93e perceel der verpachting van 15 Dec1. 1922, verpacht aan gebr. Oosse te Serooskerke. Het dag. bestuur stelt verder voor, het perc. grond, waarop de vroegere dijkbaas- woning stond in de inlaag van den Zuid hoek, te verpachten aan D. v. d. Wekken te Zierikzee, tegen f 20 de massa. Con form dit voorstel wordt besloten. Ter vaststelling biedt het dag. bestuur een 'Verordening aan, bedoeld bij art. 95 van 'het reglement. Art. 1 dezer verordening luidt: Wan neer de in het Waterschap inwonenden, zoowel zij, die geland, als die niet geland zijn, tot 'het doen van persoonlijke dien sten tot bewaking en verdediging der waterkeeringen bij dreigend gevaar of tot hulp in geval van doorbraak, worden opgeroepen, geschiedt die oproeping bij mondelinge wete namens het dag: best., of door het luiden der klok. Alle mannelijke personen tusschen 18 en 65 jaren zijn verplicht zich in zooda nig geval dadelijk naar den dijk te. be geven waar de nood zulks vereiseht, me debrengend een spade of schop, en de orders na te komen, hun door of namens het dag. bestuur te geven; Art. 2: De in het vorig art. genoemde personen, die paarden, wagens of motorrijtuigen heb ben, zijn verplicht die desgevorderd, ter beschikking te stellen en te vervoeren naar de hun aangewezen plaats; Art. 9: Zij, die niet opkomen, weigeren te wer ken, of weigeren hunne voer-, vaar- of motorrijtuigen en hunne wagens, karren of andere gereedschappen ter beschik king te stellen, verbeuren een boete ten bate der kas van het Waterschap, ten bedrage van f25 per 12 uren. In hun toelichting tot deze verorde ning, wijst het dag. bestuur er op, dat het praesteeren van persoonlijke dien sten bij verordening moet worden ge regeld, daar 't reglement zulks voor* schrijft. Wal hier bepaald wordt, is niet nieuw Reeds bij ordonnantie van Keizer Karei V van 1533 werden voorschriften gegeven hoe te handelen als de inwoners van Schouwen werden opgeroepen „ter land- weere". Ter tafel komt nu het voorstel van het dag. bestuur tot verwering op de dagvaarding in appèl van de Eerste Ne- cferl. Windmotorenfabriek te Groningen. Voorgelezen wordt, in verband hier mede, het ingewonnen advies van mf. F. Wolfson te 's-Gravenhage. Mr. Wolfson meent, dat de vordering van eischer eiken rechtsgrond mist; dat de h eer Lohning een gunst vraagt en geen recht; dat een gunst niet in rechten kan worden gevorderd; dat goed is gevon- nisd, doch kwalijk geappèlleerd, wes halve hij voorstelt tegen het appèl in ver weer te komen. Hoofdingeland Gast meent, dat dit alles voorkomen had kunnen worden, wanneer men indertijd aan 't verzoek van Loh ning had voldaan. Spr. meent, dat ook van de zijde van Schouwen fouten zijin gemaakt. De voorzitter licht de zaak nog eens uitvoerig toe. Eerst is eerherstel gevraagd, toen v\>crd voorgesteld den molen door iemand te laten onderzoeken, weer later om deskundigen te benoemen, welke on derzoek zouden doen. Dit laatste vooral zou een heel dure geschiedenis worden, zegt spr., want er zijn op dit gebied heel weinig deskundigen. Dit onderzoek zou vele honderden guldens kosten Hoofdingeland Gast wijat op den oor sprong van deze kwestie en deelt mede, dat Lohning bij hem is geweest en zijn dossier heeft blootgelegd, en daaruit meent spr. te mogen conclude eren, dat al les «ïiet conform is. Ook een heemraad was het niet met den voorzitter eens, zegt spr., toen deze de zaak-Lohning indertijd behandelde. Maar de betrokken heemraad zweeg en stemde dus toe. Spr. is niet voor deze „advocaterij". „Wij zijn niet begonnen", zegt de voor zitter. „Feitelijk wel", beweert Hoofdin geland Gast, en bij handhaaft zijn bewe ring dat men verstandiger had gedaan, L. een kleine vergoeding te geven. De voorzitter: ,,'t Is mosterd na den maaltijd \v en bij' stelt voor in appèl te gaan. Conform wordt besloten. Aangenomen wordt hierop het voorstel tot aansluiting bij de Prunjebemaling van ruim 2 H.A. grond van C. Moelker te Eilemeet en het voorstel tot af- en over schrijving op posten der begrooting van 1923. Aangeboden wordt hel jaarverslag over 1923. waarna de vergadering w'ordt ge schorst tot kwart voor 1. Bij de heropening is aan de orde de begrooting voor 1924 met het rapport der commissie van onderzoek. Hoofdinge land Gast houdt algemeene beschouwin gen. Zoodra hij de begrooting had door gelezen, stond bij hem vast dat zij1 door het bestuur eenzijdig wordt voorgesteld. Het is-de vooroever die groote zorg baart. Wanneer spr. naast de begrooting legt het jaarverslag, dan kan een hoofdingeland, al is het hem aangeboren, niet optimis tisch blijven. En de zuidkant, èn het noorderstrand èn den Langendijk, wie zal' zeggen wanneer, doch de kans is niet buitengesloten, dat men daar spoedig voor enorme uitgaven zal komen te staan. En al zou een aaneengesloten verdedi ging van het Noorderstrand misschien de eenige goede oplossing zijn, die uitgaven zijn zoo reusachtig groot, dat daaraan wel niet te denken zal zijn. Waar evenwel de nood het hoogst is, is misschien ook red ding nabij. Wie weet, of de stroom zich niet zal verleggen en Schouwen voor die reuzen uitgaven zal gespaard blijven? Deze belangrijke kwestie is spr.'s aan dacht niet ontgaan en hij staat aan de zijde van het dag. bestuur om in de aller eerste plaats den vooroever goed te voor zien. Maar er is ook groot verschil tus schen hem en 't dag. bestuur. Hij her innert aan de vorige alg. vergadering, waar hij in overweging gaf toch vooral voort te werken aan de begrinding. Wat hem nu 't meest bevreemdde bij de indie ning dezer begrooting was, dat geen post voor begrinding was uitgetrokken. Spr. meent, dat het dag. bestuur zich niet ver schuilen kan achter een val aan de West- Répard of dam 12, want het dag. bestuur moet het eene doen, maar kan het andere niet nalaten. Is het vraagt spr. niet onverdedigbaar om alleen lasten te heffen van het land, alleen dus van de produc ten, die, zooals dit najaar nog is gebeurd, niet ,o ver den weg vervoerd kpnden wor den? Begrinding is een gerechtvaardigde eisdh en vooral onder de voorwaarde: Va voor Schouwen! Het kan nooit onder beter voorwaarde de zaak ter hand ne men. Wat spr. vooral gespeten heeft, is, dat 't bestuur niet genegen was, zijn ver plicht 1/3 gedeelte als eigenares der gron den mede te betalen, zooals in de alg. vergadering was aangenomen. Spr. be titelt zulks als wilsverkrachting en 't is dat hij 't dag. bestuur te goed kent, an ders zou hij het obstructie willen noe men. Het dag. bestuur was verplicht dat uit te voeren. Het is een voorbeeld waar van ieder hoofdingeland walgt, naar spr. hoopt. De waterafvoer in den Osse is, volgens spr., ook nog altijd niet in orde, al zal men daar, door de proef, welke thans genomen w'ordt, althans iets gebaat zijn. Spr. is er voorts niet tegen om gelden voor productieve uitgaven te helpen voteeren, maar z. i. worden nog te veel improductieve uitgaven gedaan en in* verband daarmede wijst hij op de betonmuur, die thans in Borrendamme en den Zuidhoek op den dijk wordt ge zet. Spr. betoogt, dat een dergelijk werk een bespotting is voor al de opgebrachte geschotpenningen. Als 'het dag- bestuur nu zul zeggen, dat moet gebeuren volgens Gedep. Staten, dan vraagt spr.: hoe staat het met de slecht onderhouden havendijken van Zie rikzee? Krijgen die dispensatie of is het, dat Zierikzee een derde moet betalen? Zoolang het daar niet moet, Zou spr. ook willen "wachten om muren te zetten op de andere dijken. Hoofdingeland den Boer houdt een kortere algemeene beschouwing. Hij be- toogt, dat, in 't algemeen, 't dag. be- j stuur het vertrouwen van alle hoofdinge landen bezit. Hij wijst verder op de moei lijke omstandigheden, waarin het bestuur zich bevindt, speciaal de voorzitter, het geen voortvloeit uit de positie welke hij inneemt. Spr. herinnert aan de benoe ming van mr. F okker en aan zijn her benoeming als voorzitter van 't Water schap. Als oudste der hoofdingelanden, meent hij namens allen te mogen spre ken, wanneer hij den voorzitter met diens herbenoeming van harte geluk wenscht. Het is misschien de laatste periode, die hij als voorzitter zal fungeeren en nu is 't jammer, dat men niet optimistischer kan zijn. Men staat er nu niet zoo goed voor. Het zijn voor den voorz., die voor Het zijn voor den voorzitter, die voor Schouwen geleefd heeft, dagen van groote beteekenis. (De vergadering geeft door applaus te kennen dat zij met deze woor den instemt.) Verder gaande en speciaal de begroo ting behandelend, meent spr., dat hel dag. bestuur een beetje te veel bij 't oogenblik leeft. Wanneer wij donstatee- ren, dat de zaak slecht staat, dan moe ten maatregelen genomen worden dat men uit de moeilijkheden komt. Dit nu kan hij niet in deze begrooting vinden. Wat het Noorderstrand betreft, heeft spr. vernomen, dat de plaat tegenover dit strand 140 M. landwaarts is gekomen. Waar vorige ingenieurs plannen beraam den of verdedigden bij calamiteiten, zoo zou hij van 't dag. bestuur nu ook eens wijlen hooren, hoe ze het geval aan 't noorderstrand denkt tegen te gaan? Ook hoofdingeland den Boer wijst op het plaatsen van'betonmuren op den dijk van Borrendamme en den Zuidhoek, welke werken hem absoluut onnoodig voorko men en voorts op wat door den heer Gast reeds uitvoerig is behandeld, n.l. de begrindingskwestie en den waterafvoer in den Osse. Daarna 'houdt hoofdingeland Krepel al gemeene beschouwingen over de ingedien de begrooting. Het is hem onaangenaam, dat er posten op voorkomen die z.i. ab soluut onnoodig zijn en posten, die noodig zijn n.l. voor nieuwe grindwegen mist hij. De begrooting moet zóó om schreven zijn, dat de daarop voorkomen de werken noodzakelijk zijn in 't belang van 't Waterschap en die cloor de hoofd ingelanden zonder bezwaar kunnen wor den goedgekeurd. Als men de- in uitzicht gestelde werken gaat bekijken, krijgt spr. den indruk dat Schouwen over een on uitputtelijke geldkast beschikt. Spr. geeft het dag. bestuur de verzekering dat hij 't zal steunen bij beslist noodzakelijke perken, maar hij zal Zijn stem nooit ge ven voor werken die lukraak op de be grooting zijn geplaatst. Hij hoopt, dat het bestuur steeds dili- Kgent zal blijven betreffende den voor oever, opdat de alg. verg. het steeds zijn vertrouwen kan geven. Ook zijn volgens 3e meening van spr., de betonmuren op de dijken van Zuid hoek en Borrendamme absoluut overbodig. De voorzitter, de sprekers beantwoor- 1 dend, begint zijn dank te betuigen yoör j de woorden hem toegesproken door 'den heer den Boer en de hoop uil te spreken, I dat in de nu voor hem volgende zittings periode, Schouwen voor rampen moge gespaard blijven. Daarna hoofdingeland Gast beantwoor dend, wat betreft de kwestie Van het niet betalen van Schouwen van het 1/3, was de meerderheid van het dag. bestuur van oordeel, zegt de voorzitter, dat t Schouwen 1/3 in de geheele kosten zou betalen en het vervoer van de grind niet eens aan het Waterschapsbestuur is ge vraagd. Wat de havendijken van Zierik- j zee aangaat, die worden gewaterpast. Hel op hoogte brengen is een kwestie die ajleen Zierikzee aangaat. Op de bewering van de spr.'s dat improductief werk wordt verricht in Borrendamme en Zuid hoek nopens de betonmuur, antwoordt de voorzitter, dat Ged. Staten hebben me degedeeld, dat de dijken moeten ver- hoogd worden tot 5 M. De verschillende hoogten der muur spruit voort uit het feit dat niet overal de dijk even hoog is, Wanneer Schouwen zijn dijken niet ver hoogt krijgen wij een aanmerking van Ged. Staten, aldus de voorzitter. Toen het dag. bestuur bezig was met het opmaken der begrooting, toen is ook gedacht aan een post Voor begrinding der wegen, maar de vooroevervoorziening eischte meer zorg. Spr. herinnert aan den val aan 't noorderstrand, dam 11 en 12. Hiervoor zal alleen f 55000 noodig zijn, In verband daarmede zijn Sommige pes- ten op de begroóting teruggenomen. Dit is niet het eenige aan 't noorder strand. De toestand is daar achteruitgaan de. Het dag. bestuur zal een algemeen plan laten ontwerpen tot verdediging van alle hoofden aan 't noorderstrand. Prov. Waierstaat zou wc'schen dat daar voor zieningen werden aangebracht tusschen de hoofden in. Dit zou evenwel een uit gave vorderen, welke eenvoudig niet te betalen is. De bovengenoemde voorzienin gen ter grootte van f 55000 zullen nog ten laste van dit jaar komen. De toestand aan den Platlendijk is ooVc dreigend. Misschien zullen hiervoor het volgend jaar gelden worden aangevraagd- De toestand aan Koudekerke is ook slecht. Over de leening is voor de helft beschikt. Het is zoo goed als zeker, dat ook het andere werk daar zal moeten gebeuren. Lockersnol zal dit jaar moeten worden voorzien. 1 De toestand in 't algemeen is zoo, dat nergens vooruitgang, maar wei achter uitgang is te bespeuren; op sommige plaatsen zelfs een sterke achteruitgang. Al deze feiten voor oogen houdend, zag het dag- bestuur geen kans, zegt de voor zitter, f 6000 op de begrooting te brengen voor de begrinding van wegen. Er is dus geen reden tot optimisme,- zooals de heer Gast terecht opmerkte. Al zijn de peilingen niet bizonder achteruitgegaan, men kan toch onverwacht een oeveraf- schuiving krijgen. Hoofdingeland den Boer beantwoordend, hetgeen deze aanvoerde omtrent een alge meen verdedigingsplan, deelt de voorz. mede, dat dikwijls daarover is beraad slaagd en het oude idéé naar voren is gebracht: een dam naar de Roggeplaat uitbrengen. Dit plan is voor Schouwen niet te betalen, terwijl het bovendien de vraag zou zijn, of men de noodige goed keuringen wel zou krijgen, want voor de aan den zuidkant liggende havens zou zulks groot nadeel beteekenen. Dat sommige posten luk-raak op de begrooting zijn gebracht, zooals hoofd ingeland Krepel beweerde, is absoluut niet waar, zegt de voorzitter en dat het bestuur te veel bij 't oogenblik leeft, zooals hoofdingeland den Boer beweerde, is evenmin waar, betoogt de .voorzatter verder. Het dag. bestuur leeft juist in de toekomst en denkt aan de reusachtige uitgaven, welke in de komende jaren zullen worden gedaan. Spr. durft geen nieuwe uitgaven voor stellen. In de laatste jaren is geleend en nog eens geleend; men kan niet blij ven leenen, want daardoor zou ijn de toekomst geldopname moeilijk kunnen worden. Het dag. bestuur begrijpt, dat het de alg- vergadering niet aangenaam is, dat de wegen-post is gepasseerd, maar onder de gegeven omstandigheden is het dag. bestuur unaniem van meening, dat geen gelden daarvoor mogen worden gevo teerd. (Wordt veruolgd). POST EN TELEORAPHIE. Het telegraaf-telefoonstation te Schelp- hoek, resorteerende onder Brouwersha ven, is voor den telefoondienst nader in dienst gesteld op den voet van het be paalde bij art. 3, sub 3°. van het Rijks telefoon reglement 1919. Het hulptelegraaf- en telefoonkan toor te Oud-Vossemeer wordt opgeheven en vervangen door een station voor den telegraaf- en telefoondienst. VAN HEINDE EN VER, In Zuid-Ierland gaan stemmen op, die er op aandringen de grensregeling op te schorten en te streven naar samenwer king tusschen Zuid en Noord in zaken van gemeenschappelijk belang. Zaghloel pasja is voornemens, bij de aanstaande onderhandelingen met En geland, de algeheele onafhankelijkheid van Egypte te eischen. Tengevolge van een snelle uitbrei ding der slaapziekte heersoht te Londen groote ongerustheid. De 75 gevallen in Ehgeland gedurende Januari voorgeko men, groeiden aan tot 649 in de eerste drie weken van April. Het aantal sterf gevallen is klein, maar de nawerkingen waren vaak ernstig. Op het Britsche vrachtschip „City. of Singapore", dat een lading olie en auto's aan bo'pfd had, brak te Port Ade laide brand uit. Dé rivierbrandweer was bezig het vuur te bestrijden, toen een he vige ontploffing plaats had, tengevolge waarvau drie personen werden gedood en elf ernstig gewond. Nog tallooze perso nen liepen lichte verwondingen op. Het Italiaans^he koningspaar wordt 26 Mei te Londen verwacht. Zaterdag heeft een douane kruiser in het Kristiania-fjord (Noorwegen) een smokkelschip beschoten en twee smokke laars gedood. De douane-beambten waren tot deze beschieting volgens hun opdracht bevoegd, daar de smokkelaars geen acht gaven op waarschuwingsschoten. Op het Eriemeer (V.S.) is een sleep boot in brand geraakt en vergaan. Zes menschen verloren daarbij het leven. Te Granite City in den staat Illinois, is de kassier van een bank vermoord. De man was in dienst bij" de Granite City National Bank. De moordenaar maakte zich uit de voeten met een buit van 63,000 dollar. In den staat Texas heeft Vrijfdag j.l. een wervelstorm gewoed. Te Leitown kwam een persoon om het leven; ver scheiden anderen werden gekwetst. Naar het heet zijn daar ter plaatse zeven groote huizen verweest. Naar reeds was aangekondigd dat zóu geschieden, heeft thans inderdaad mevr. Evelyn Nesbit, de gescheiden vrouw van Harry Thaw, door haar advocaat een verzoek laten indienen bij de rechtbank om opnieuw een proces te beginnen ter vaststelling van de al- of' niet-krahkzin- nigheid van Thaw. Het Duitschè opleidingsschip Bohus, heeft in een dichte mist schipbreuk ge leden op cie Shetlandeilanden. Drie op varenden zijn veraronken. Een jeugdig* adelborst, een uitstekend zwemmer, zvtom naar de kust en redde vier zijner mak kers. Toen Sloeg een krachtige golf hem van de rotsen en verdween hij in de golven. Maandag heeft er een ongeluk plaats gehad in een kolenmijn te La Louvière, waarbij 5 mannen zijn omgekomen door het instorten van een kolenlaag. Naar Wolff uit Moskou meldt, wordt er in Bokhara onder leiding van den ex- ernier, evenals in Afghanistan, een krach tige contra-revolutionaire act:e gevoerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De storni. Zaterdagavond is de klipper aak „Wuta" van Zwartsluis, die be stemd was voor Zaandam, door storm weer gestrand bij Enkhuizen. Zware gol ven beukten het schip, dat averij kreeg- De sloep werd verpletterd.. De opvaren den brachten een bangen nacht door. Enk- huizer visschers hebben bij wat kalmer weer het schip in de haven van Enkhui zen gebracht. De vissoher F. Buma udt Oudega (gem. Wymbritseradeel), was Zaterdag avond, vergezeld van zijn knecht H- P., naar de Brekken vertrokken, om zijn net ten in te halen. Daar werd zijn vaartuig door een rukwind gegrepen en het sloeg overzij. De melkvaarcler W. E. kwam onmiddellijk met zijn motorboot te hulp. doch de visscher en zijn knecht waren niet te vinden. De vissdhersboot met mast en zeil werd later drijvende gevonden. De lijken zijn tot nu toe niet gevonden. Gasuerstikhing. Een 67-jarige weduwe te Rotterdam is in haar woning in de Passerelstraat dood in bed gevonden, tön- gevolge van gasverstikking- In een ver trek, dat aan de sLaapkamer grensde, stond een gaskraan open.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 4