Erd«»l Zierikzeasche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Uit Stad en Provinoie. j bohoorende bfl d« ?an Vrijdag 25 April 1924, no. 11078. „Sehuttevaer". In de groote zaal van hotel „Juliana" te Zierikzee begon Woensdagmiddag de 61e algemeene vergadering der Schip- i persvereeniging „Schuttevaêr. Door vlaggenversiering en het ten toonstellen van schilderijen en teekenin- gen op scheepvaartgebied, had de zaal een eenigszins feestelijk aanzien ge kregen. Als voorzitter fungeerde dezen mid dag de heer de Groot, wegens afwezig heid van den heer Smeenge. De waarn.d voorzitter opende pl.m. 3 uur de algemeene vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en autoriteiten, o. w. we opmerkten de inspecteur van het loodswezen 4e en 5e district, de inspecteur van de scheep vaart, de secretaris van het binnenscheep- vaartcongres, mr. Fokker, burgemeester van Zierikzee, eere-voorzitter van deze vergadering, de heer A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten, mr. A. v. d. Veer, lid der Eerste Kamer, de heeren J. W. van Oeveren en A. Timmerman Cz., leden van de Prov. Staten, de heeren Enzlin en Klok, leden der Zeeuwsche K. v. K., de heer J. H. Heimbach, vertegenw.V. V. V., de heer de Broekert, lid van den Gemeenteraad en de heer W. G. Boot, heemraad van 't Waterschap Schouwen. Na dit welkomstwoord hoorde de ver gadering staande de stille hulde aan, welke de voorzitter bracht aan de na gedachtenis van wijlen den alg. secre taris, den heer G. S. Vlieger. De wnd. secretaris, de heer T. P. Keij- zer, deed hierna mededeeling van eenige ingekomen stukken, o.a. van een, :nge- zonden door de afd. St.-Philipsland, no pens het opnemen der haven aldaar in den Schippers-Almanak. De wnd. voorzitter bracht daarna dank aan den tijd. secretaris voor d;ens werk zaamheden betreffende het secretariaat. Het kort verslag der vereeniging over 1923—1924 werd zonder discussie of stem ming goedgekeurd. In dit verslag wordt herinnerd aan het overlijden van den algemeenen secretaris, den heer G. S. Vlieger, die lange jaren de belangen van de binnenvaart en van „Schuttevaêr" heeft - voorgestaan. De heeren A. Vlieger en T. P. Keijzer namen het tijd. penningmeesterschap en het tijd. secretariaat waar. Blijkens het verslag werden o. m. ver kregen: beperking van de lengte der sleeptreinen op de groote rivieren; ster ker havenvuren te Dintelsas, met toe zegging van een geleidevuur; toezegging voor zoover het Rijk daartoe kan bijdra gen van beter toezicht bij lossen van beetwortels; een brievenbus aan 't Goes- sche Sas. Voorts wordt gewezen op het feit, dat de actie der vereeniging in vele gevallen goeden invloed heeft uitgeoefend; op de wassende samenwerking mét meerdere zusterverenigingen en het toenemend contact met de Kamers van Koophandel; op 't vrijwel stationnaire ledental (tegen over de opheffing der afd. Tholen met 12 leden staat de oprichting van een afd. Stavoren met 28 leden); op het stijgend bedrag der contribution; op het betrach ten der grootst mogelijke zuinigheid en op het ontvangen van een legaat, groot f150 van een ontbonden vereeniging te Rotterdam. Hierop had de loting plaats voor de kasnazieners en stemopnemers, benevens de loting voor de te behandelen voor stellen, waarvoor zich slechts enkele onzen lezers zullen interesseeren, zoo o. a. die der afd. Schouwen—Duiveland 1. De betonning door middel Van drijfbakens, zooals deze thans in toe passing wordt gebracht op verschillende vaarwaters weder te doen vervangen door de gewone tonnen als voorheen, daar deze drijfbakens vooral bij donker en slecht zicht moeilijk te onderscheiden zijn. 2. Aan de Eerste Nederl. Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen te ver zoeken, aan de Westzijde der haven aan hun fabriek, voldoende ligplaats te ma ken door het plaatsen van vloeipalen en eenige trappen aan te brengen, om de schippers in de gelegenheid te stellen op een betere manier van- en aan boord van hun vaartuigen te kunnen komen. 3. Een gasboei uit te leggen ter plaatse van stompe ton Noord-Volkerak No. 2, welke 3 voorstellen werden aangenomen na eenige discussie. De heer v. d. Berg—Jumelet, 't eerste punt besprekend, drong aan op tonnen van de 3e grootte in het Keeten. De inspecteur van het Loodswezen ver klaarde zich bereid klachten over de bebakening te zullen onderzoeken. Over het 2e voorstel ontspon zich een langdurige discussie, toen het daar ter plaatse geheven havengeld in 't geding kwam, hetgeen echter niet in 't voorstel was opgenomen, zoodat resultaat niet werd bereikt. Bij punt 3 gaf de Inspecteur van het Loodswezen nadere toelichtingen en ver klaarde 't op dit moment voor onmoge lijk beide vaarwaters in 't Volkerak te verlichten. Tegelijk met 't voorstel Sliedrecht werd het voorstel Oude-Tonge behandeld, be treffende het uitleggen van een gasboei (verleggen zwarte gasboei) op de zink stokken van Bruinisse. De Inspecteur van het Loodswezen zeg de verbetering toe door het plaatsen Van een vast licht. De door de afd. St.-Philipsland inge diende voorstellen werden wegens het ontbreken der afgevaardigden aangehou den. Na afdoening van andere voorstellen werd te ongeveer 6 uur de vergadering gesloten. Te half acht' werden het hoofdbestuur en afgevaardigden ten Stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. De burgemeester sprak de talrijke aan wezigen hartelijk toe en memoreerde de nauwe verwantschap tusschen Zierikzee en de zee, gedurende zoovele eeuwen. In de middeleeuwen was Zierikzee de tweede stad van Zeeland. In den tijd van Smallegange beliep het getal van de schepen en schuiten over de 150. De schepen mochten uit zee aankomen zonder tol te betalen en eveneens weer de goederen uitvoeren. Geen ander tolhuis dan te Cats in Noord-1 Beveland mocht de graaf leggen, ook geen recht in den Roompot. Alleen als de schepen binnendoor naar Brabant of Vlaanderen voeren, moest tol worden be taald. In 1204 werden hier reeds groote schepen gebouwd voor de koopvaardij. In 1438 ondernam men de vaart naar Spanje. In 1454 vergingen zoovele sche pen, dat in één nacht meer dan 500 vrou wen weduwe werden. Daarna kwam we der opleving. In 1500 voer men weder op Spanje en Lissabon. In 1512 vergin gen tijdens een geweldigen storm vele schepen. In 1519 nog 18. Toch waren er toen 500 schippers en stuurlieden hier woonachtig. In 1653 namen de Engel- schen 49 visschersschepen, de helft van het heele getal. Later leefde de visscherij weer op. De stedelijke regeeriing gaf in de 17e eeuw 800 pond Viaamsch voor elke nieuw gebouwde viscihhoeker. In 1781 kreeg zoowel de koopvaardij als visscherij een doodelijken steek, tenge volge van den oorlog met Engeland. In het laatste der 18e eeuw waren nog 14 vischhoekers, 4 oesterhaalders en 7 koop vaardijschepen over. Gedurende de laatste jaren is weder opleving in de visscherij te bespeuren, zoodat- thans van hier vrij veel schepen ter vischvangst gaan. Na deze historische beschouwing ein digde spr. met den wensch uit te spre ken, dat hier de scheepvaart in bloei zal mogen toenemen en dat „Schutte vaêr", welks belangen bij het hoofdbe stuur in goede handen zijn, mede mag werken tot meerdere welvaart en bloei! Spr. dronk op het welzijn der vereeni ging „Schuttevaêr, waarmede de aan wezigen geestdriftig instemden. Namens de vereeniging dankte het hoofdbestuurslid, de heer Bets, voor de hafrtelijke ontvangst, die de afgevaardig den hier was ten deel gevallen en voor de belangstelling van de zijde des bur gemeesters dien dag betoond. Namens de ontvangende afdeelingen Schouwen—Duiveland en Stavenisse, werd door den heer A. G. IJsseldijk mede dank gezegd voor deze officieele ontvangst en de welwillende medewerking van den burgemeester. Hiermede was de plechtigheid afgeloo- pen en nadat bij „blRzlicht" een foto was gemaakt, toog het gezelschap naar „Juliana", waar opgewekt werd feestge vierd, waarbij 't „Zierikz. Strijkorch'est", onder leiding van den heer A. v. d. Hou ten, haar zeer gewaardeerde medewer king verleende. Donderdagmorgen ruim 10 uur werd de algem. vergadering voortgezet in de groote zaal van het hotel „Van Oppen", welke voor deze gelegenheid rijkelijk met vlaggen, bloemen en.... scheepsmodellen was versierd, hetgeen de zaak een fees telijk aspect gaf. De heer Smeenge, lid der Eerste Ka mer en voorzitter der vereeniging, was thans aanwezig en nam het presidium! waar. De voorzitter opende nu officiéél de algemeene vergadering, waarbij hij zijn afwezigheid van Woensdag excuseerde, welke ontstentenis het gevolg was zooals reeds gemeld van het bijwo nen der begrafenis van den burgemeester van Groningen. Spr. memoreerde, hoe deze vergade ring ook een gewichtige gebeurtenis is in 't leven der vereeniging, omdat het de 61e maal is, dat de alg. vergadering bij een komt. Spr. hoopte, dat hij, die een maal in zijn plaats zal staan, ook mag herdenken de 71ste, 81ste, 91ste alg. ver gadering, enz. enz. Daarna verzocht de voorzitter de ver gaderden op te staan om de stille hulde aan te hooren, welke hij de nagedachte nis van den ten vbr:ge jare overle den secretaris, den heer Vl-'eger, wilde brengen. Hieraan werd onmiddellijk vol daan, en de vergadering hoorde, onder diepe stilte, de in welgekozen woorden vervatte speech van mr. Smeenge ter nagedachtenis van wijlen dhr. Vlieger aan. De voorzitter riep hierop het welkom töe aan de regeeringsautoriteiten, de heeren Heeres en Zijlstra, de heeren Hage en Roelvink, burgemeesters van Bruinisse en Zonnemaire en voorts aan de mede gekomen gasten, benevens direc teur en commissaris van het weekblad „Schuttevaêr". In zijn eigenlijke openingsrede memo reerde de voorzitter hoe 't in het midden en op het laatst van den oorlog voor de schippers een. gouden tijdperk was, maar aan den anderen kant voor velen een slechte tijd. Nu zijn de toestanden na den vrede van Versailles nog moeilijker geworden, dan ze reeds waren; de om standigheden zijn veel ongunstiger. Het scheepvaartbedrijf in zijn geheel lijdt daaronder. Daarbij is nog gekomen - de concurrentie van spoor en autobus, terwijl hij ook wees op de gesties van sommige gemeentebesturen, t. a. v. de schippers, d:e zij als een melkkoe be schouwen. Met een hartelijk woord van welkom eindigde spr. zijn toegejuichte rede. Alsnu werd behandeld de Woens dag aangehouden voorstellen der afdee ling St..Ph:lipsland 1. De Eendracht te bebakenen op den wal met geleidebakens van af Deurlo tot Oud-Vosmeer. 2. Een zwarte ton te plaatsen tusschen ton No. 2 en No. 3 in het Slaak. 3. Bij „Mark en Dintel" een verzoek in te dienen om schippers te waarschu wen eer men gaat spuien. 4. Betere regeling bij het openen der brug te Souburg en Wilhelminadorp. 5. Vrijstelling te vragen van haven geld te Harlingen tijdens gebruik als Vluchthaven. Het laatste puht werd ter afdoening aan het Binnenscheepvaartcongres opge dragen. Voor de pauze sprak de voorzitter over tiet waarnemen van het secretariaat door den heer T. P. Keijzer, die dat gedaan heeft op loffelijke wijze, evenals de heer A. Vlieger Jr. het penningmeesterschap heeft waargenomen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de IJsselverbetering volledig wordt uit gevoerd, terwijl hij tevens een telegram van hulde ter verzending voorlas voor den burgemeester van 's-Gravendeel en voerts ter kennis van de vergadering bracht de opricht'ng van een Commissie, in welke vele vooraanstaanden, bwten. de visscherij, zitting hebben, die in het leven is geroepen om te komen tot een gedenkteeken voor den overleden alge meenen secretaris, wijlen den heer Vlie gt- Tijdens de pauze had de verkiezing yan 2 leden voor het hoofdbestuur plaats. In de vacature-Vlieger werd met 59 van de 62 uitgebrachte stemmen geko zen de heer T. P. Keijzer te Amsterdam, en in de vacature-Bosman, mr. W. A. C. van Dam te Rotterdam, met 50 st. Beide heeren namen hunne benoeming aan, terwijl aan den heer Keijzer het seoretari9-penn»ngmeesterschap werd op gedragen. De heer Buijze uit Stavenisse bracht namens de commissie tot nazien der rekening, hierover rapport uit. De ont vangsten bedroegen f 2041,70, de uitga ven f 1758,89, zoodat op 31 Dec. 1923 het voordeelig saldo t 283,31 bedroeg. De wnd. penningmeester de heer A. Vlieger werd gedechargeerd, evenals het bestuur voor de controle. De rapporteur deed mededeeling, dat vele afdeelingen in gebreke zijn gebleven hun contributie te betalen, waarna mr. Smeenge op afdoening der achterstallige schuld aandrong. Namens de afdeeling SchouwenDuive land werd tegen Vrijdagmorgen een autotochtje aangeboden naar midden- Schouwen, welke uitnood:ging door eeni- gen werd aanvaard. De afd. Dordrecht lichtte uitvoerig haar voorstel: bespreking omtrent ongevallen, welke zich kunnen voordoen in 't Malie- gat, met betrekking tot den te maken zeeweg van Dordrecht naar zee. De afd. stelde in den loop der discus sies voor om de z.g. Oude Krab open te maken. Toen de voorzitter dit in stem ming bracht, verlieten de Dordtsche af gevaardigden de vergadering, welke hou ding de voorzitter als laf kwalificeerde. Nadien kwam nog aen protest-telegram in van deze afdeeling. Met 21—18 stemmen en 19 onthoudin gen werd het voorstei-Dordt verwlorpen. De voorzitter heette h!erna de burge meester van Zierkzee welkom, die ter vergadering verscheen en reeds Woens dag de heele vergadering had bijgewoond. De voorzitter dankte hem en de ;n- woners voor de ontvangst hier ten deel gevallen. Bij het voorstel der afdeeling Oude Tonge: nogmaals te verzoeken het laten vervallen van het plan Vluchthaven in den Stoof pol der bij Bruinisse voor erne onder de gemeente Oude-Tonge, werd namens deze afd. gewezen op de tramhaven te Zijpe, de concurrentie der R. T. M. tegenover de binnenvaart en aan gedrongen op een vluchthaven te Oude Tonge. De heer M. K. Krepel uit Zierikzee. vroeger te Bruinisse, besprak ook deze kwestie en releveerde hoe reeds voor bereidende maatregelen waren getroffen voor een vluchthaven, toen te onzaliger ure in de Tweede Kamer de zaak op de lange baan der bezuiniging werd ge bracht bij de voorstellen tot verbetering der haven te Vlissingen. De gelden voor de vluchthaven werden niet gevoteerd, maar wel werd 't geld besteed Voor de Vlissingsche haven, welke gelden naar deskundigen spr. hebben medegedeeld weggegooid zijn. De heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse, herinnerde aan den langduri- gen strijd over deze vluchthaven en sprak er zijn verwondering over uit, dat het in 1924 nog een punt van kwestie uit moet ir\aken, waar die haven moet komen. De Stoofpolder is de reeds 20 jaar ge leden aangewezen plaats. Met klem be val spr. deze kwestie bij het hoofdbe stuur aan. Men dringe met bekwamen spoed bij de regeering op afdoening de zer zaak aan. Het voorstel-Oude Tonge werd hierop afgeraden en opgeschort. Hiermede was de vergadering afge- loopen en de voorzitter dankte na het incident met Dor it te hebben gememo reerd, allen, die tot het welslagen der vergadering hadden medegewerkt Hij dankte in het bizonder den burge meester van Zierikzee en diens geimeen- tenaren voor de ontvangst, terwijl hij de hoop uitsprak dat het den burgemeester moge gegeven zijn. nog langen tijd vruchtdragenden arbeid voor zijne ge meente te kunnen verrichten. (Applaus). De V. V. V. had aangeboden de diverse afgevaardigden rpnd te leiden om de bezienswaardigheden der stad in oogen- schouw te nemén, voordat het diner be gon. Door enkelen werd hiervan gebruik gemaakt. Tijdens de vergadering was mede namens V. V. V. aan ieder bezoeker een envelop, inhoudende een 5-tal prent briefkaarten met de meest typeerende hoekjes onzer stad, aangeboden. In den avond had het uitstekend ver zorgde diner plaats, waarbij menig har telijk woord werd gesproken en menigen dronk werd gewijd aan de binnenscheep vaart, en zij die daarmede in nauw ver band staan. BRUINISSE. Dinsdag j.l. vergaderde in vdeze gemeente de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen op Schouwen en Duiveland. Na afdoening der gebrui kelijke huishoudelijke zaken deelde de voorzitter mede, dat de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten nog geen ant woord heeft gegeven op het verzoek om de contributie voor hét lidmaatschap lager te stellen dan thans wordt geëischt. Naar aanleiding van een circulaire van den Commissaris der Koningin wordt be sloten te antwoorden, dat geen wijzigin gen in het voorstel betreffende de unifor men der gemeente-veldwachters wordt verlangd. Besloten wordt te trachten een gelijk aantal opcenten te heffen in alle gemeenten van het eiland op af te geven jacht-akten. De opcenten worden bepaald op respectievelijk f 10, f7,50 en f5. Op voorstel van den voorzitter wordt beslo ten een adres te richten aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, ten einde te voorkomen, dat de Rijksnormaalschool te Z.zee wordt opge heven. Deze dringende aangelegenheid werd ten zeerste aan de zorg van het bestuur opgedragen. Ten opzichte van de waterleidingkwestie en de electriciteits- voorziening van 't eiland werd langdurig gediscussieerd. Besloten werd den burge- meester van Zierikzee te verzoeken eene vergadering te beleggen, waarop de elec- trificatie van het eiland weer opnieuw aan de orde worde gesteld. Bij deze be- spreking werd verwondering geuit over de uitspraak van den voorzitter der ver- eeniging „Streekbelangen", als zou de i vereeniging van burgemeesters en secre- tarissen thans slechts een „vakvereeni- i ging" zijn. Deze uitspraak werd ge- wraakt, daar onze vereeniging nog steeds als altijd, alle krachten inspant de pu blieke aangelegenheden van het eiland te behartigen. Na het eindigen der ver gadering werd een wandeling over het dorp gemaakt, waarbij de Ned. Herv. Kerk werd bezocht. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres aan de Bij zondere School te St.-Annaland, Mej. E. Heijboer, thans in gelijke betrekking te Colijnsplaat. (M. Ct.) Er is op gewezen, dat in de Mem. van Antwoord inzake de onderwijsplan- oen geen berekening van de te verwach ten besparingen is medegedeeld. De nieuwe bezuinigingen. Naar De Tijd' verneemt, zullen de ver mindering van het totaal bedrag der sa larissen met I61/2 pet. en de wijziging van art. 28 (beperking van het aantal door het rlik te vergoeden leerkrachten tot één onderwijzer per 48 leerlingen) een be sparing van 34 millioen opleveren. Daar echter de afvloei tag der leerkrachten een vijftal jaren zal duren, beeft men de totale bezuiniging, die het 48-plan brengt, behalve dus het bedrag, dat aan- I stonds wordt gevonden door verlaging der salarissen, over vijf jaar verdeeld te denken. AANBESTEDINGEN. Uitslag aanbesteding Kerkgebouw Chr. Geref. gem. Zierikzee. Ingeschreven door H. Moerenburg, Oisterwijk, f 42000; A. J. Verjaal, Dreischor, f 48400; J. J. A. v. Velthoven, Zierikzee, f 44400; S. P. Moeliker, Oosterland, f 54500; J. Rogge band, Zierikzee, f 53620; Gebr. Stouten, Oosterland, f 53337; Joh. v. Almkerk, Zierikzee, f 46455,55. De bekapping en, het ijzeren hek hieronder niet begrepen. Meubilair: H. Moerenburg, Oisterwijk, f 6400; J! J. A. v. Velthoven, Zierik zee, f 6000; J. Roggeband, ld. f 4444; Joh. van Almkerk, id. f 4646. De heer P. Aleman is aangesteld als dagelijksch opzichter. De bouw van de kerk is ge gund aan H. Moerenberg te Oisterwijk en de levering van het meubilair aan J. Roggeband te Zierkzee. LANDBOUW EN VEETEELT. Byks heBgstenkenrlngen. In verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging ligt het in het voornemen de Rijkshengstenkeuringen in den ver volge alleen te doen houden in het voor jaar door de Rijks- en stamboekcommis- siën. Aan de stamboeken zal desgevraagd worden toegestaan, ook in het najaar de ingeschreven hengsten te keuren, in dien de daarop vallende kosten door die vereenigingen worden betaald. PREDIKBEURTEN. j Zondag 2 7 April. («rkwsrv». 10.30 ure, da. Mortier. Serooekerke. 3 «re, da. Japeben. Burgb. 9.30 ure, ds. Boogaard. Kenesse. Geen dienst. Noerdwell*. Geen dienst. Haamstede, 10.30 ure, ds. Japchen (Voorber. H. Av.) Geref. Kerk. 10.30 en 3 are, Preek- lezen. Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 3 ure, ds. Mortier. Geref. Kerk. 10.30, ds. Goedhugs (Bev. der lidmaten) ea 3 ore, idem. Brouwershaven. 10.30 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goudeager ran Arnhem, emer.-pred. Zonaemalre. 3 ure, ds. r. Griethujjsen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. Noordgauwe, 10.S0 ure, ds. v. Griethuizen (Doopsbediening). Drelacbor. 10.30 ure, ds. r. d. Griend (Bed. H. Ar.) Ouwerkork. 3 ure, ds. Waardenburg. NIenwerkerk. 10.30, geen dienst en 8 ure, dr. Weeda (Orgelcollecte). Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.80 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30, dr. Weeda en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 8, Lees dienst; 8 ure, cand. Bremmer ran Gorkam. - Geref. Gem. 10.30, 3 en 7.30 ure, de keer Romjjn. Sirjenslund. 3 ure, ds. r. d. Griend (Bed. H. Av.) Brninlsso. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, cand. Bremmer. Geref, Gem. 9 30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. Ai-J.-Poldor. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. St.-PlflpslaiM]. 3 ure, ds. Datema (Doop). Oud-Geref. Kerk. 10, 8 en 6.30 ure, Leeskerk. Tholen. 10, ds. Datema en 2.30 ure, ds. Moerman. Gerof. Kerk. 10, Leeskerk en 6 ure, ds. Veldkamp rau A.-J.-Polder. Geref. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-MaartensdQk. 10.30, ds. Keiler (Ber. lidmaten) en 3 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 10.80, 3 eu 6.30 ure, Leeskerk. Oad-Vassemeer. 10.80, ds. Yan Griet huizen en 3 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 10.30 en 3, ds. Veldkamp van A.-J.-Polder 6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Schorpenlsfo. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Stavenisse. 10.30, ds. Moermen en 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref'. Kerk. 10.30, 3 en 6.80 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, Leeskerk en 8 ure, ds. Van Griethugzen (Bed. H. A. en Colleote ziekenfonds). Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6 are, Leeskerk. TAN HEINDE EN VER. In Griekenland is een wetsontwerp inged:end tot bescherming der republiek. Het verbiedt elke daad strekkende tot het omverwerpen van de republiek. Het doel van het besluit is de hernieuwing en voortzetting van de b'nnenl. twisten te beletten. Wat het spoorwegongeluk te Bel- liaona betreft, daarover wordt nog mede gedeeld: De twee treinen rjn met zoo'n kracht op elkaar geloopen, dat de beide locomotieven geheel vermeld werden. De machinist, die niet op het signaal had gelet en daardoor de ramp veroorzaakte werd gedood. Verschillende lijken zijn geheel verkoold, zoodat het uiterst moe-- lijk zal zijn de •ident-teit van alle slacht offers vast te stellen. Op het oogenblik van de ramp u>ecren de beide tre-nen met een snelheid van 70 a 80 kilometer. Tot dusver zijn 26 lijken geborgen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Vergiftiging in een kiroster. Te Til burg zijn de paters Capucijners na het drinken van ondeugdelijke koffie onwel geworden, zoodat zich allen naar bed begeven moesten. Men heeft hier waar schijnlijk met een vergiftlgingsgeval te doen. Met de Paasehdagen lagen de on geveer derdig. paters met hevige kram pen te bed. Bij allen deden zich dezelfde verschijnselen voor. Na medische hulp in geroepen te hebben, bleek de vergift;gin« niet van ernstigen aard te Zijn, zoodat ook thans de meeste paters de gevolgen reeds te boven.zijn. Een tiental is echter nog ziek. De koffie is ter onderzoek op gezonden. t 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5