Zierikzeesche fh Nieuwsbode Abdijsiroop Benauwd B. H. I0ELEI, Zierikzee ABONNEMENT: Vrijdag 25 «pril 1924 zierikzeesche courant. "K. - EERST EB L AD DINSDAG 29 APRIL a.s. Groote Lappendag J. BONGERTMAN, Zierikzee. Heilgymnastiek. Massage. BINNENLAND. Uit Stad en Frovin®!». PrJJs par 8 maandon f 1,50, franco per post f 1,80. Voor hot buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en VrUdag» ADVERTENTIËN i van 1—8 regels 60 ota. van i regels en daarboven 20 cta. per regel. Reclames 80 ets. p. rege; By contract belangryke korting. Dit nummer bestaat nlt B bladen. „Het Ghalden Vlyes". Alle soorten Lappen, w.o. vooral lappen Vitrage, z(jn op onze 8 Toon banken uitgestald. Men proflteere van deze bijzon dere Maandeiytsche LAPPENDAG. Alle Lappen en Koopjes i contant. VAN HEINDE EN VEE. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 24 April. De interpellatie-van Kol over de recht matigheid van het besteden van Indische gelden voor de Nederl. Marine wordt op morgen bepaald. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting vervolgt de heer De Vos van Steeawijk zijn afgebroken rede. Spr. geeft de voorkeur aan de tegen woordige verhouding van volksvertegen woordiging tot kabinet boven het aan gaan van een accoord. Hij verklaart ten volle vertrouwen te stellen in den heer Colijn, dien hij roemt alseen eminent dhristen-staatsman en leider en als een betrouwbaar loods. Spr. critiseert voorts de bezuinigingsplannen van den heer Wi- bau.it, verwerpt de ontwapèningsgedachte én bepleit verhooging van de indirecte belastingen en verlaging van de succes siebelasting. De heer Rink had een nat:onaal kabinet wenschelijker geacht dan deze regeering, steunende op de coalitie. Hij vraagt meer openhartigheid betreffende de oplossing van den crisis en de onmogelijkheid tot vorming van een nat'onaal kabinet. Hij zegt zooveel mogelijk steun toe, wan neer bet kabinet langs nationale lijnen regeert en afziet van specifiek rechtsche maatregelen. Het Kamervotum van 26 October heteekent zijns inziens, dat de uitvoering van de Vlootwet moet wach ten, tot een sluitend budget 's verkregen. Hij kan zich n!et vereenigen met de ont- 9iagverleening aan huwende ambtenares sen. De heer Rink gaat aocoord met de intrekking van artikel 40, maar is tegen een wettelijke regeling om de rechten, aan artikel 40 te ontleenen, ongeldig te verklaren. De heer van Lansohot bespreekt de ver trouwelijke samenwerking tusschen de rechtsche partijen, waarop het kabinet steunt Hij vraagt nadere inlichtingen be treffende de bezuinigingsplannen van dhr. Wibaut Spr. brengt hulde aan minister Colijn en dringt er op aan, dat hem „fair tri al" wordt gegeven. De heer Wibaut wil een sluitend budget verkrijgen, maar acht 't tempo van Colijn veel te snel en de wijze, waarop het budget sluitend wordt gemaakt, verkeerd. Spr. acht de plannen tot salarisbezui niging onredelijk; hij bepleit krachtige bezuiniging op defentie en vraagt of de financiëele dictatuur der Nederland- sche Bank mogelijk is en wenscht, dat de regeering daartegen maatregelen zal nemen. De heer Wibaut verdedigt de progres sieve winstbelasting, waardoor de win sten zullen worden belast, die thans wor den weggewerkt Hij bepleit nooduitkee- ring aan gemeenten over 1923 en dient een daartoe strekkende motie in. De heer Franssen steunt het kabinet. Te 5.30 uur wordt de vergadering ge schorst ZIERIKZEE. Donderdag had de alge meene vergadering van aandeelhouders van de Bank voor Schouwen en Duive- land alhier plaats. Daarin werd 't jaar verslag met de balans en winst- en ver liesrekening over het afgeloopen jaar uit gebracht, sluitende met een winstsaldo van f 19975,30. Het dividend werd weder om' op 121/2 0/0 bepaald en de aftredende commissarissen, zijnde de heeren Mr. J. P. Cau en J. A. Legemaat herkozen. In verband met de komst van H. M. de Koningin heeft men op de laatst 'ge houden algemeene vergadering der O.V. aangedrongen op het vormen van buurt- commissies. Zoo'n commissie is reeds ge vormd in 't Westen der stad en omvat de Balie, Varremarkt, Lammermarkt en Minnebroerstraat. Binnenkort verschijnt bij den uit gever J. J. van der Peijl te Yerseke een bundel Zeeuwscbe liederen n Zuld-Be- veiandsch dialect, door den heer D. A. Poldermans te 's-Gravenpolder. Op mu ziek gezet door den heer A. Lijsen te Middelburg, voor p'ano, solostem en 2 stemmen, met Noten- en Cijfermuziek. Blijkens een anonce in dit nummer houdt de „Zierikzeesche Burgerwacht" Donderdag 1 Mei in de schietbaan achter „Ons Genoegen" een onderlinge wed strijd. Naar wij vernemen hoopt de heer M. v. d. Ploeg alhier, op 1 Me:. a.s. den dag te herdenken, waarop hij een halve eeuw geleden bij den heer A. C. de Mooij boekhandel, in d.:enst trad. Zulke jubilea worden steeds zeldzamer en dienen dan ook met eere vermeld. BROUWERSHAVEN. De mondharmo nicaclub „Ons Genoegen, eenigen tijd ge lleden in deze gemeente opgericht, gaf op 17 en 21 April j.l. in „Hotel Ringelberg" hare eerste uitvoering, welke als zeer goed geslaagd mag beschouwd worden. Het verdere gedeelte van het program werd afgewisseld door een paar too- neelstukjes, die ook zeer veel bijval oogstten. De „Burgerwacht van Knup pelveen" viel bij de 300 aanwezigen, welke 2e Paaschdag deze voorstelling met een bezoek vereerden, ook zeer in den smaak. Tot slot was op beide avonden een gezellig bal, onder leiding van den heer L. J. Schouten uit Rotterdam. SCHERPENISSE. Woensdagavond had in het hotel „De Gouden Leeuw" de algemeene jaarlijksdhe vergadering plaats van den kolenbond. Aanwezig waren van de ongeveer 300 leden, 116 leden en 94 volmachten. Een der bestuursleden deel de mede, dat 7081 HL. kolen aan de leden geleverd zijn voor een waarde van f 10603. Herkozen werden de aftredende bestuursleden, de heeren W. Bijl en Jac. Rijstenbil en gekozen in de plaats van wijlen C. de%Wilde en H. Quaak, die be dankt hlad, de heeren J. van de Velde Dz. en Jac. van Houdt. Een voorstel van een der leden om de bezoldiging van den secretaris van 3 op 2 cent te brengen voor ieder H.L. kolen, dat afgeleverd wordt, werd met 141 stemmen verwor pen. In de plaats van wijlen C. de WHde werd met 103 stemmen tot secretaris gekozen de heer J. van der Velde Dz. POST EN TELEGRAPHIE. Bij Kon. besluit ;s aan den hoofdin specteur der posterijen en telegrafie W. D. Nolting, op zijn verzoek eervol ont slag verleend voor de langdurige en be langrijke diensten door hem in zijn be trekking aan den lande bewezen, en :s in afwachting van een beslissing omtrent de reorganise t'e van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de telefoiv'e lijdelijk benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie, W. D. Nol ting, een en ander met rngang van 22 dezer. KERKNIEUWS. Bij het spoorwegongeluk te Bellin- zona is ook dr. Helfferlch, de bekende Duitsche minister, omgekomen. Niet min der dan 26 menschen zijn gedood en 40 gewond. Theunis en Hijmans, de twee Bel gische nvnisters, gaan Maandag naar Pa rijs voor een onderhoud met Poincaré nopens den toestand naar aanieid'ng van de deskundigen rapporten. Zij zullen over dezelfde kwestie een onderhoud hebben met MacDonald, den Britschen prenrier. In een dorpje in Noord-Bohemen is een gezin van vijf personen omgeko men, doordat des nachts een kist met munirie, die op de slaapkamer stond, ont plofte. Alleeti de moeder ontkwam aan den dood. De munit'e was bestemd om met Paschen te worden afgeschoten. Te Tokio en Osaka (Japan) zijn groote belooginge*^ gehouden om te pro- testeeren tegen dé Amerikaansche -'mmi- graliewet. Koning Haakon VII van Noorwegen zal zich met het geheele m-'nisterie en groot gevolg in den zomer naar Spits bergen begeven om plechtig voor Noor wegen bezit te nemen van d!t land. Noor- sche wet en recht 'wbrden dan van kracht, het bestuur zal worden gevoerd door een gouverneur te Tromsö. De politie te Marseille is een inter nationale dievenbende op het spoor ge komen, die er haar werk van maakte de poststoomschepen van Marseille naar Bu enos Aires te bestelen. Men schat, dat de bende totdusver zes mill'oen frank ge stolen heeft. In het district Rowno in Oost-Polen is een organisatie ontdekt, die zich schul dig maakte aan sabotage, spionnage en terroristische daden. Deze organisatie stond onder leiding van een centrale, die haar zetel had buiten Poolseh gebied. De leden ervan zijn Poolsche en Russische communisten en Oekraïnische Joden. 52 leden zijn gearresteerd en de organisatie is op Poolseh grondgebied ontbonden. Te Marcineiles bij Charleroi heeft een mijngasontploffing pLaats gehad op ongeveer 430 M. onder den grond, waarbij 8 personen zijn gedood en 11 gewond. De opstand in Mex-.oo schijnt vrij wel te zijn onderdrukt. De leider der rebellen, die de vorge week den mis lukten aanval op Pachuca leidde, is vol gens een bericht u~t New-York aan de „Times" gedood, te zamen met zijn ge- heelen staf Het spreekt van zelf dat wanneer Uw luchtpijpen verstopt zijn, gij een gevoel van benauwdheid krijgt, gepaard gaand met hijgen en kortademigheid. Akker's Abdijsiroop bezit door haar slijmoplos- sende werking de eigenschap Uw lucht wegen te zuiveren van slijm, die zich op Uw borst heeft vastgezet. Aanbevolen en geroemd bij bronchitis, asthma, drogen, scherpen of kuchenden hoest. TELEGRAMMEN. PREDIKBEURTEN. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: Te Puttershöek, M. B. Ver kerk te Gouderak. Te Steenwijker- wold, H. F. Pasma G.Azm te Paesens (Fr.) Te Aalburg en Heesbeen, J. G. Dekking te Kesteren. Aangenomen: Naar Diemen c.a., J. G. Hooijer te Rhenen. Naar Hijkersmilde, S. IJbema te Ferwerd (Fr.) Bedankt: Voor Rouveen (Ov.) E. Schim mel te Jaarsveld (Utr.) Geref. Kerk. Beroepen: Te Alteveer bij Hoogeveen, te Borger (Dr.), en te Zweeloo (Dr.), cand. J. W. van Tol te Assen. Te Bergen-op-Zoom, P. van Dijk te Zaamf- slag. Te Opeinde—Nijega (Fr.), cand. C. von Meyenfeldt te Amsterdam. Te O.- en W.-Sou burg (Z.), cand. G. ft Wurth te Santpoort Aangenomen: Naar Gees (Dr.), cand. K. J. Cremer te Amsterdam. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, H. de Lange te Exmorra (Fr.). Voor Duurs- woude (Fr.), D. B. v. d. Meulen te Oos- termeer (Fr.). Cbr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Broek op Langendijk en Zaamslag, J. L. de Vries te Rijns burg. De Mamifacturendiefstal te Gouda. On langs vermeldden wij de arrestatie van den bode D. uit Hazerswoude, die een belangrijk aandeel had in een groote mamifacturendiefstal te Gouda. Thans zijn nog enkele personen achter slot en gren del gezet. De vorige week werd te Gouda de expeditieknecht v. d. P. aangehou den, die geruimen tijd ijzerwaren van zijn patroon ontvreemdde en aan D. ver kocht. Gisteren is de pakhuisknecht J. F. aangehouden die kisten pruimen en zakken meel op deze wijze in geld ont zette. Verder heeft men nog iemand op het oog, die spek van zijn patroon ont vreemdde en aan D. verkocht Meisje doodgereden. Op de Prins Hen drikkade te Amsterdam is een 16-jarig meisje door een auto overreden. Zij werd binnengedragen in de woning van dr. Norden, waar slechts de dood van het slachtoffer kon worden geconsta teerd. Hoe het ongeluk zich heeft toege dragen valt niet met zekerheid te zeg gen. Vast staat, dat het meisje, dat op een rijwiel reed, met twee auto's in aanraking is gekomen, een vrachtauto en een personen-auto. Het is niet onmoge lijk, dat de vrachtauto niet voldoende is uitgeweken, waardoor de chauffeur van den personenwagen een aanrijding niet kon voorkomen. De-personen-auto is in beslag genomen; de vrachtauto is echter doorgereden. Beide beenen afgeknepen. Bij den aan leg van nieuwe spoorwerken te Stads kanaal zijn een arbeider aldaar door een vallende klep beide beenen onder het lichaam geheel afgeknepen. In hopeloo- zen toestand is de zwaar gewonde per auto naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Ongeluk of misdaad. Benige dagen ge leden ging de 54-jarige bakker v. d. ft te Veenendaal, nadat hij in zijn woonka mer een kop koffie had gebruikt, zijn werkzaamheden in de bakkerij beginnen. Toen een zijner huisgenooten even daar na in de werkplaats kwam, schrijft de Tel-, werd zijn lijk gevonden. Aan mis daad werd niet gedacht. Naar aanleiding van loopende geruchten, heeft de justitie echter gemeend een onderzoek te moe ten Instellen naar de doodsoorzaak. De officier van justitie heeft zich daartoe, vergezeld van eenige geneeskundigen, naar die gemeente begeven en het lijk laten opgraven. Een „zware". Te Schagen (N.-H.) is iemand, na een ongesteldheid van enkele uren, onder erge benauwdheid en hevige brakingen, overleden, tengevolge van het pruimen van besch'mmeide tabak. Zondag 27 April ie ZUrikeee. Ned. Hotv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, geen dienst 's Avonds 6 ure, ds. Steenbeek (Afscheid). Kleine Kerk. 10 ure, ds. de Roode. Luthersche Kerk. 10 ure, ds. Makkinb van Leiden. Geref. Kerk. 10.30 en 6.80 ure, Leesdienst. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeakerk (o.t.) Evangelisatie Jeruël II. 10.30 en 7 ure, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9-30, 2 en '6 ure, gew. tjjd, ds. Boone ran St.-Philipsland. AMSTERDAM (V.-D.) Naar wij verne men is de Fokker III van de KJL.M., die gisteren met 2 passagiers uit Croyden bij Londen is vertrokken, tot nu toe niet te Rotterdam aangekomen, evenmin is daar bericht ontvangen u!.t Londen, dat het vliegtuig daar is teruggekeerd. Van de zijde der Eogelsche Marine is onmid dellijk een onderzoek in het Kanaal in gesteld. Gisterenavond is het vliegtuig met 2 passagiers: de heer W. J. van Hien uit Amsterdam en de heer Modderman uit Amersfoort uit Londen vertrokken. Het vliegtuig begaf zich eerst naar Lympne, waar goederen zouden worden ingenomen en de weerberichten in ont vangst zouden worden genomen. In ver band met een dikken mist werd tot 2 uur gewacht. De piloot H. Pijl, uit Nij megen afkomstig, besloot toen op te stij gen en de reis te vervolgen. Sedert is niets meer van het vliegtuig vernomen. Toen het gisteren niet op den gewonen tijd arriveerde besloot de K. L. M. on middellijk een onderzoek in te stellen Het bleek dat te Rotterdam op Waalha ven de gewone berichten van Calais en Ostende niet waren ontvangen; ook wa ren geen berichten ingekomen dat het vliegtuig een noodlanding bad moeten maken. Daar ook gisterenavond geen na dere berichten waren ingekomen, stelde de directie der K. L. M. zich in verbin ding met de British Royal Airforce met verzoek onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Drie watervliegtuigen van de Britsche Marine rijn daarop hedenmor gen 5 uur begonnen het Kanaal en de Noordzee af te zoeken. T.ot nu toe is het resultaat van dat onderzoek nog niet bekend. De directie der K. L. M. riep ook de hulp in der Nederlandsche Marine, zoo dat hedenmorgen ook eenige watervlieg tuigen uit het vliegkamp „De Kooy" op onderzoek uittogen en van Vlissingen vertrok een torpedoboot om de zee af te zoeken. Een eigen landvliegtuig van de K. L. M. vertrok ter onderzoek naar Londen, maar keerde onverrichterzake terug; geen enkel spoor van het vermiste vliegtuig werd gevonden. Gedurende den geheelen nacht werden alle pogingen in het werk gesteld om langs draadloos- telefonischen weg inlichtingen in te win nen. Met verschillende schepen en kust- stations werd verbinding verkregen, doch tot nu toe zonder resultaat. De pogingen worden voortgezet. Gevreesd wbrdt dat het vliegtuig met de passagiers en be stuurder is vergaan. Dit is het eerste belangrijke ongeval dat een vliegtuig van de K. L. M. is overkomen. KERKRADE (V.-D.) In de staatsmijn „Wilhelmina" te Heerlen, is bij het schie ten ïn een steenen gang een ontploffing veroorzaakt, waardoor een mijnwerker werd gedood en 2 anderen ernstig War den gewond. Het lijk is opgehaald en de beide gewonden naar het hospitaal overgebracht DEN HAAG. Eerste Kamer. Na eenige discussie verkreeg de heer Van Kol overeenkomstig een door de heeren de Waal Malefijt en de Gijsélaar bestre den voorstel, van den voorzitter, met 16-15 stemmen verlof voor een interpel latie over de rechtmatigheid van het be steden van Indisch geld voor de Nederl, Marine. Besloten werd die interpellatie te houden bij de behandeling van de be grooting van Koloniën. Bij de voortzetting van de algemeene begrootingsdebatten verwijt de heer Die penhorst de soc.-dem. hun weifeling in de bezuinigingsplannen én bepleit belasting uitbouw door indirecte heffingen en be toogt, dat de Inkomstenbelasting niet de Centrale plaats moet innemen. Spreker Verwerpt Wibaut's ondernemers-winstbe lasting, die het klasse- en niet het maat schappelijke belang dient Zoo noodig moeten de indirecte heffingen worden verhoogd, zoo mogelijk de directe ver laagd. Hij bepleit voorts afschaffing der Staatsloterij en doet verder een beroep op den volksgeest voor doorvoeren der bezuiniging en laakt de leugencampagne der sociale pers. De heer v. d. Lande bestrijdt belasting afwenteling op afnemers door fabrikanten en winkeliers en bepleit herziening van het belastingstelsel. Hij bepleit wijziging der forensenbelasting en het heffen van matige invoerrechten door tariefswijzi ging. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve veiling Zierikzee. Veiling van 24 April. GROOTE VEILING. KIPEIEREN f5,-. Dito Barnevelders f 5,60. KLEINE VEILING. KIPEIEREN t 4.80 k t 5,80. Dito kleine f 4,80. EENDEIEREN f 4,70 k t 6,40. KALKOENEIEREN f 8,75 k t 9,-. GANZENEIEREN f 14,76. KIEVITSEIEREN f 10,—. alles per 100 stuks. Aanvoer 9250 stuks eieren. BOTER f 0,76 k 1 0,96. Dito 2e soort f 0,58 k f 0,70. Aanroer 202 pond. FinanolBel Nieuw». B«ih ra intnfai. 24 April. BTAATBLEBNINÖEN. V.K, 102 98% 97 86% 97'/. Baden 102 97'/, 96'/. 96 W'/, 9«"/i. «6'/b 9»%a - »0'/„ 86'/, 8«s/„ 85'/, 86 92'/,. 92'/, 90'/, 90'/,, 90'/,, 90'/,, NBDEBLAND. N.W.B.obl.al922 f 100 6 S.W.S.obLa-6'22 - 600 6 N.W. 8. ob! a-b'22 - 1000 6 N.W.8.obl.a-b'22 -2600 6 N.W. S. obl.al923 - 500 6 N.W. 8. obI.al923 -1000 6 N.W. 8. obl.1923b- 500 6 N.W. 8. obl.19386 -1000 6 N.W.8. obl. 191B - 100 6 N.W. 8. obl. 1918 - 500 6 N.W. 6. obl. 1918-1000 5 N.W 8. obl. 191» - 100 5 N.W 8. ebl, 1919 - 600 6 N.W. 8. obl. 1918-1000 6 N.W. 8. obl. 1916 - 100 4'/, 84'/, 84 N.W. 8. obl. 1916 - 600 4'/, 86'/, 84»/, N W 8. obl. 1916 -1000 4»/, 86 86'/, N.W. 8. obl. 1917 - 1004»/, 89'/,, 81% N.W. 8. obl. 1917 - 600 4% 81 81'/, N.W 8. obl. 1817 -1000 VI, 8079% N W. B. obl. 1918 - 100 4 80'/,, 80 N.W 8. obl. 1916 - 600 4 79% 78 N.W 8. obl. 1916 1000 4 78 N.W. 8. obl. 1911 -1000 8% N.W. 8. obl. -1000 8 60 N.W 8. oert.v.Ini 1000 8 60% N.W. 8, eert. -1000 9'/, 60'/, BDLOAHIJB. Hypoth. Leen 1892 6 Tsbakileenlng 1903 9 28 Xagolleenlng 1904 6 Bol. Tr. gaud-obl. 1907 4'/, 25'/, P1TB.-0NDBBNEMINGBN. In. Ned. Petr. 11000 A. 436'/, 448 Km. Petr. I 100 O. A. 489'/, 446'/, Km. Ned. Petr. O. t. A. 439 447'/, Dollar» (but) f 2,68—f 2.69', Marken (gr.) (per blllloen) I 0,40-1 0,62ld. (r.) 1 0,60—1 0,82; Kronen (10.000J f 0,87- 10,40; Hng. baukpaplor i 11,77'—! 11.81; Franech bankpapier f 17,35— f 17 55 Belg. bankpapier f 14.80 I 14.95 77% 69'/, 59"/, 49% 28% 25 Burgerlijke Stand ran Zlertkaee. Geboren' 22 April. Jan Johannes Cornells, zoon ran C. J. Tanis en J. J. de Vos. Overleden: 13 April. Cornelia Lochm&ns, 74 j., weduwo ran J. Opperman. 21 Pieter Bink, 65 j., echtgenoot ran J. Kik. TELEGBAFISCH W8EKB8H1CHT, modogodeeld door het Kon. Nod. Me'oor. Instituut to De Bildt, naar waarnemingen verrloht ln den morgen van 25 April: Hoogste barometerat. 768.8 te Btenaele. Laagste 742,2 te Valentie. Verwacht tot don avond van 26 April moeit matige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, wanraohUnl(jk eenige regen, zelfde temperatuur. Fletsere llebt op i Van 95-26 April van 8,43 n.m. tot 6,11 vja.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1