De misdaad alls eeuwen door. B IJ VOEGSEL behoorende bü de Tan Woensdag 23 April 1924, no. 11072. Gevonden voorwerpen j Een schaartje; een sjaal; een vulpen; een zilveren halskettingje; een borstel; een kinderkous; een zak peeënzaad; sieu- tels. De Commissaris van Politie, j ll. P. BRONS. BINMEWLAW D. Strijkgeld b)j rerkooplngen. De Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp-Regeering, omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen, is thans vergezeld van een nota van wijziging, die bepaalt, dat het strijkgeld alleen voor openbare ver- 1 koopingen en niet voor openbare ver- pachtingen, toelaatbaar blijft. De Zeeuwsehe letterkundige tentoon- j stelling. In breede kringen blijkt thans belang- stelling, te bestaan voor de Zeeuwsehe tentoonstelling op Letterkundig gebied, j welke in Jun: te Middelburg zal worden gehouden. Belangrijke inzendingen zijn van verschillende zijden toegezegd en zal de tentoonstelling, die haar aanleiding vindt in het te houden bibliothecarissen- Congres, niet alleen voor de leden van dat Congres, maar ook voor anderen zeer bezienswaardig zijn. Een 200-tal Zeeuw sehe schrijvers zal vertegenwoordigd zijn, en dit grootendeels, voor wat oudere schrijvers betreft, door gedrukte wer ken en manuscripten u:t bibliotheken. Naast het literaire werk zullen por tretten en andere illustraties worden ge- etaleerd, terwijl mede door de medewer king- van het Persmuseum uit Amster dam en verschillende uitgevers van dag en andere bladen, ook de afdeeling cou ranten goed vertegenwoordigd zal zijn. Ook het bestuur van het Zeeuwsehe Ge nootschap der wetenschappen verleende zijn hooggewaardeerde medewerking aan het tentoonstellingscomité. Nederland en Rusland. Gemeld is reeds, dat de onderhandelin gen tot regeling van de betrekkingen tus- schen Nederland en Rusland binnenkort zullen worden voortgezet. De eerste sa menkomst van de gedelegeerden, die we derom in Berlijn zal plaats hebben, is thans bepaald op 24 dezer. De onderhan delingen zullen, in verband met een even tueel herstel van de diplomatieke betrek kingen in geval van de totstandkoming van een bevredigende regeling, loopen over het geheel der tusschen beide lan den hangende kwesties. Het S.D.A.P.-Congres. Te Arnhem is het 28ste congres der S.D.A.P. gehouden. Zaterdagmiddag is het congres geopend door den voorzitter van het partijbesuur, den heer W'. H. Vliegen, welke in zijn openingsrede o.a. wees op het feit, dat in de burgerklasse van bijna alle landen van Europa een roep 'is naar sterke man nen, naar dictators; op de intern, ver houdingen in Europa, op die van Frank rijk en Duitschland in het bizonder; op de Ned. politiek; op het ledental dat niet vooruitgaat; cp bet vrouwelijk deel van het kiezerscorps dat de S.D.A.P. 10 o/o van haar verkiezingskracht deed verlie zen, enz. enz. In het jaarverslag van den partijsecretaris wordt de vlootwetactie gememoreerd en het ledental, benevens het aantal vertegenwoordigers besproken. BIJ ae voortzetting op Zondag beant woordde de heer J. H. Schaper, namens de Kamerfractie, de aan dat adres ge maakte opmerkingen. De heer Kieerekoper besprak den strijd in de textielnijverheid in Twente en wekte tot steunverlening op. Beu gevaarlijke gl fimeii geler De Markiezin De Brinvilliers (1676) III. Het vonnis tegenover ae markiezin de Brinvilliers stond vast. Niet alleen waag de niemand, ook n:et onder haar naaste bloedverwanten, het om voor haar in de 'bres te springen, en kon haar man, door zijn schuldeischers vervolgd, zich nauwelijks staande houden. Haar schuld was te duidelijk bewezen. Dienaangaande verkeerden de rechters in geen twijfel maar wel omtrent de vraag of zij mede- plicht'gen had en zoo ja, welke. Te dien aanzien heeft geruimen tijd de opvat ting bestaan als zoude de Parijsche recht bank ertoe hebben medegewerkt om deze medeplichtigen, in nog hooger kringen verkeerende dan zij, te sparen; als zou men haar eerder hebben belet te spre ken dan haar daartoe hebben aangezet. De stukken, die op dit proces betrek king hebben, bewijzen het tegenoverge stelde. Want, om haar tot spreken te brengen, heeft men de hulp ingeroeipen van een geestelijke, den doctor Pirot van de Sorbonne, een theoloog van er kende beteekenis. Hij is erin geslaagd om geheel haar vertrouwen te winnen en nog voordat haar vonnis aan haar be kend werd gemaakt, heeft deze alle po gingen weerstrevende vrouw', tegenover Maandagmorgen was het congres hoofdzakelijk gewijd aan de kwestie der arbeidersontwikkeling. Besloten werd o.m. een Instituut voor Arbeidersontwikkeling te stichten. Het volgend congres zal :n Januari of Februari 1925 gehouden wor den. Aan het eind der congresz'tting wera nog medegedeeld, dat in Sept. a.s. te Amsterdam een groote vredesdemonstra tie zal worden gehouden. Eerste Kamer. In de Dinsdag gehouden Eerste Kamer vergadering heeft de voorz:tter wijlen mr. E. van Ketwich Verschuur, in levert Berste-Kameflid, herdacht. Spr. noemde hem een opgewekte, welbegaafde per soonlijkheid, van wien nog veel te ver wachten was en 'wiens plotseling ver scheiden door allen zeer wordt betreurd. De Kamer ging daarna ;n afdeelingen. De openbare vergadering werd verdaagd tot Woensdag elf uur. Spaar de vogels! De heer Cl. Doorenbos heeft in de Tel. het volgende vers laten afdrukken, dat we onze jongeren niet willen onthouden. Jongen, als je straks buiten In een bosch bent aangeland En je mensch'lijke vernielzucht Sterker wordt dan je verstand, Als je kannibalen-aanleg Zich niet onderdrukken laat En je onverschrokken, dapper Recht omhoog den boom in gaat, Als je boven bent gekomen Bij het mooie vogelnest Vol met pas geboren vogels, Jongen, doe dan flink je best. Roof de diertjes van hun ouders Als je dat genoegen geeft, Zet ze thuis in een klein kooitje (Als 't gezelschap dan nog leeft). Want, niet waar, mijn dapp're jongen? Ouder-angsten ken jij niet; Jij g'looft niet aan oud er-tranen En aan ouderlijk verdriet. Maar - vóórdat j' een flinken greep doet In dat vogelnest vol vreugd, Denk dan eens één oogenblikje Aan je eigen eerste jeugd. Denk dan aan je eigen wiegje, Aan je Moeders warmen schoot, Aan een reus, die je er af sleurt, Fijn knijpt in zijn ruwen poot.... Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag hield het distr:ctscomilé van Schouwen—Duiveland voor de Zeeuwsehe Huldebetooging !n Augustus a.s., een vergadering 5n de be nedenzaal van „Concordia". Medegedeeld werd o.m., dat reeds 16 vereenigingen zich hadden opgegeven tot deelname aan de betooging te Middelburg of in principe daarmede accoord gingen door een klein bedrag tot steun af te zonderen. Tot 15 Mei e.k. bestaat nog gelegenheid zich op te geven; na dien datum kan geen zekerheid tot deelname meer worden gegarandeerd. Aan 56 vereenigingen waren uitnoodi- gingen verzonden, waarvan slechts 6 ant woordden. Men mag verwachten, dat de overigen zoo beleefd zullen zijn in ieder geval een antwoord in te zenden De tentoonstelling van Zeeuwsehe oud heden, welke 15 dagen zal duren, werd mede besproken en medegedeeld welke toezeggingen reeds daarvoor werden ge daan. De heeren P. H. Beuzenberg Zo nen, schilders alhier, hebben in de Lange St.-Janstraat een inrichting gemaakt sj*. ciaal voor het lakken van automobielen, rijtuigen, motoren, rijwielen, kinderwa gens, etc. etc. Het lokaal, voor 't lakken bestemd, wordt geheel stofvrij en tijdens de be handeling van b.v. carrosserieën, op tem peratuur gehouden, waardoor een uit stekend resultaat verkregen wordt en b.v. een auto gelakt wordt, alsof ze zóó uit de fabriek kwam. Hetgeen ons vertoond werd, dat een behandeling als bovenvermeld had on dergaan, was waarlijk heel mooi. H.H. automobilisten, welke hun wagen niet lang kunnen of willen missen, kun nen haar als 't moet een week na het in behandeling nemen, kant en klaar thuis krijgen. hem een volledige bekenten:s van haar zonden en haar schuld afgelegd. Pirot's verklaringen, voorzoover deze hem u'ter- aard waren toegestaan, vormen een merk waardig document !n dit merkwaardig proces en doen duidelijker dan iets an ders gevoelen, dat deze zelfde markie zin de Brinvilliers, moordenares onge twijfeld, toch onder zijn invloed als Chris tin is gestorven. Zij heeft een uitvoerig verhaal van haar schuld gegeven, maar daaruit kwam ook vast te staan, dat zij geen medeplicht:gen had, geen andere althans dan St.-Croix, d;e reeds voor een hoogeren rechter dan de mensche- lijke was geroepen. Zij' had wel eens iets gehoord van zekere verbintenissen, die tusschen Penautier en de St.-Croix bestonden en haar brief aan Penautier was niet anders geweest dan een soort wanhoopspoging om hem le verschrikken en zoodoende tot hulp te haren bate te brengen. Zoozeer is Pirot, na een bijna onafgebroken verkeer van drie dagen met zijne boetelinge van de waarheid van het door haar gezegde overtuigd geraakt, dat hij haar de absolutie n:et weigerde, voordat zij den moeilijken gang naar het schavot deed. In bijna elk opzicht toonde zij, door haar rechters op het laatst scherp ondervraagd, door een joelende menigte naar het schavot begeleid, dat zij los was van de aarde; een enkelen keer als haar oude trots van aristocratie terugkeerde, was een vage aanduiding van Pirot voldoende om haar tot n- Het lange wachten bij het opsturen naar een fabriek kan nu vermeden wor den. De tooneelvereeoiging „Semper Cres cendo" alhier gaf Zondag- en Maandag avond in de Concertzaal een uitvoering. Beide keeren was de zaal matig bezet. Zondagavond werd opgevoerd: „Het Ge- neröalsvrouwtje", een blijspel van Henri van 't Sas, en Maandagavond „Het Duis tere Punt", het bekende blijspel van Ka- delburg en Prester. Wat dit laatste tooneelstuk betreft het eerste konden we niet bijwonen, mee- nen we te mogen constateeren, dat deze nog jeugdige vereeniging vooruitgaat wat spel en taal betreft. De aankleeding was ditmaal ook beter verzorgd. De inhoud •mogen we vrijwel bekend achten, zoo dat we die laten rusten, maar wel willen we hier vermelden, dat figuur en spel van den aan „Ahnenstolz" lijdenden ba ron Gebhard, werkelijk heel aardig was, evenals dat van den Handelsraad Brink- meijer. De vinding om deze landelijke figuur in de Zeeuwsehe taal te laten acteeren, was niet onaardig en sloeg gehoord het telkens opklinkend applaus en gelach bij 't auditorium geducht in. De moeilijke rol van mr. W'ood- ley, het duistere punt in de adellijke familie, werd niet onverdienstelijk ver tolkt. De overige rollen werden door de dames- en heeren-leden der vereeniging, naar mate hunner krachten, met ambitie gespeeld. „Schuttevaer". De algemeene jaarvergadering der Schippersvereniging „Schuttevaer" wordt heden en Donderdag hier gehouden. Onze burgemeester heeft het eere-voorzitter- schap aanvaard. Hedenmiddag half drie begint in „Ju liana" de vergadering, terwijl hedenavond half acht de afgevaardigden ten stad- huize zullen worden ontvangen door het gemeentebestuur. Daarna heeft in „Ju liana" een feestelijke bijeenkomst plaats, opgeluisterd door muziek, zang enz. Donderdagmorgen wordt in hotel van Oppen de vergadering voortgezet, terwijl om 7 uur 's a vends een gemeenschappe lijk diner een en ander zal besluiten. DREISCHOR. Maandagavond gaf onze zangvereeniging „Streven naar beter" een 'welgeslaagde uitvoer-'ng. Onder leiding van den heer Theewis werden talrijke zangnummers ten gehoore gebracht en door een tooneelstukje en voordracht af gewisseld. De zaal was goed bezet. OUWERKERK. Dinsdag werden allen die daartoe lust hadden in de gelegenheid gesteld, dr. Vleugels Schutter en zijn ge zin te komen gelukwenschen met zijn 25-jarig ambtsjub'leum. Velen maakten hiervan gebruik. Een commissie bood als blijk van waardeering en hoogachting een gouden horloge met ketting, alsmede een album met de namen der gevers aan. De heer A. C.^Visser hield een toe passelijke rede, welke door dr. Schutter beantwoord werd. Waarbij hij tevens zijn hartelijken dank -uitsprak voor de ge schenken, die getu'gden van de goede ge zindheid zijner patiënten. NIEUWERKERK. Dinsdagmorgen te 11 ure werd de heer G. H. Vleugels Schut ter, die dezen dag zijn 25-jarige ambts vervulling als practiseerend geneesheer te Oosterland vierde, ook in deze ge meente, waar hij een uitgebreide prak tijk heeft en gedurende de laatste jaren als gemeente-geneesheer werkzaam is, in de gemeentekamer met zijn vrouw en zoons ontvangen door het comité dat de voorbereiding voor deze plechtigheid op zich genomen had. De heer J. v. d. Zande, weth. der gemeente, sprak aLs voorzitter der commissie, den jubilaris en zijn familie toe om! hen geluk te wenschen met dezen dag en de hoop uitsprekende, dat 't hem gegeven moge zijn, nog vele jaren werkzaam te kun nen zijn. Hij bood den jubilaris namens het comité als geschenk der patiënten in deze gemeente een divan met Per zisch kleed aan; daarbij voor mevrouw Schutter een zilveren presenteerblad met inscriptie en ten slotte een album, be vattende de namen der gevers, in kunstig bewerkten leeren band en met een fraai geschreven opdracht. (De band is be keer te brengen en haar vergeving aan God te doen vragen. Zij werd veroor deeld om openlijk in het hemd der mis dadigers, dragend een zwaren toorts, boe te te doen op de voorplaats van het hotel Dieu te Parijs en daar alle haar zonden luid in het openbaar te beken nen; vervolgens zou zij onthoofd wor den. en haar lichaam worden verbrand. De straf is :n al de wreedheid dier dagen aan haar voltrokken; het Parijsche volk, anders, gelijk ooggetuigen verzekeren, niet ongevoelig, had een zekere afschuw van deze zoo teere en frêle, vrouw, die niet minder dan drie geslaagde en ette lijke mislukte pogingen tot moord op haar geweten had. Pirot vergezelde haar, gelijk hij haar beloofd had, tot op het schavot; tot op het laatste oogenblik ver leende hij haar geestelijken bijstand; tot op het moment, dat de bijl van den scherprechter, geoefend als deze was, met een enkelen slag het vonnis vol trok, gevoelde zij hem in haar nabij heid. Dat heeft haar rustig de straf, haar door de wrekende menschheid opgelegd, doen aanvaarden. Welk een opzien dit proces te Parijns wekte, blijkt duidelijk uit de geschr:ften van de geestige schrijf ster, die Wij in Madame de Sévigné ken nen. Vier uren, zoo getuigt zij, heeft de markiezin de Brinvilliers noodig gehad om aan de rechters een verhaal te doen vai haar schuld en haar leven; bij alle haar pogingen tot vergiftiging waren liefde, wraak en het verbergen van mis werkt door mej. M. Slager, de opdracht geschreven door den heer J. v. Hiele). De heer Schutter dankte voor de hartelijke woorden en voor de blijken van waardeering. Hij zeide, dat de bur gerij van Nieuwerkerk hem steeds door groote welwillendheid had gesteund, zoo- dat het hem niet zwaar was gevallen, zijn werk te verrichten, en dat een innige band van vriendschap hem aan Nieu werkerk bond. Daarop werden de geschenken bezich tigd en... bewonderd. Velen kwamen den jubilaris en zijn familie de hand druk ken en geluk wenschen; hartelijke woor den werden nog door enkelen gespro ken, totdat de jubilaris en de zijnen wer den afgehaald), om ook te Ouwerkerk gehuldigd te worden. Hierbij moet nog vermeld worden, dat het dorp in vlag- gentooi en de gemeentekamer als recep tiezaal heel aardig versierd "was; dat 2 jonge meisjes, de kinderen van den heer N. W. Gaanderse en H. C- v. d. Zande, mevrouw Schutter bloemen aanboden. Onze vroegere dorpsgenoot, dhr. J. P. van Dijk, opzichter bij de gemeente Rotterdam, is tot opzichter le kl. be vorderd. OOSTERLAND. Dinsdag 22 April her dacht de heer G. H. Vleugels Schutter, arts alhier, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Na zijn schitterende ontvangst namens zijn patiënten in Nieuwerkerk en Ouwer kerk en na overhandiging van prachtige geschenken, gaf ZEd. in den middag ge legenheid te zijnen huize om hem te complimenteeren,' waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. In den avond werd hem namens de Ooster-, Sirjansiandsche- en Bruinissesclte patiënten een geschenk aangeboden. Bij eene eenvoudige ver lichting van woning en terrein bracht „Oosteriands Fanfare" den jubilaris zijne 'hulde, wat heel wat menschen op de been bracht. Veie prachtige cadeaux van patiënten en oud-patiënten werden ZEd. bovendien nog overhandigd. Tal van te legrammen en andere bewijzen van sym pathie getuigden hoe uitnemend onzen dokter staat aangeschreven. 22 April 1924 is voor hem en zijn gezin lot een on- vergeteüjken dag .geworden. ONDERWIJS. Het Staatsblad no. 157 bevat een Kon. besluit van 26 Maart j.l. tot wijziging van de Regelen voor de Rijksnormaal lessen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen, er toe strekkende het schooljaar aan de Rijksnormaallessen voor het vervolg met 1 September te doen aanvangen en dat het toelatingsexamen zich tevens zal uitstrekken over het vak Fransche taal. Wijziging Leerplichtwet en Lager- onderwjjewet 1920. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag betref fende het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager- onderwijswet 1920. Nu het Kon. besluit van 19 Januari 1924 algemeen wordt afgekeurd, zal in de lijn der technische herziening van 1923 worden voortgegaan en in verband daarmede het instituut der hulponder wijzeressen door dat der assistenten wor den vervangen. De regeering is van meening, dat, in dien dit wetsontwerp ongewijzigd tot stand komt, en daarnevens op de onderwijzerssalarissen een bezuiniging wordt toegepast in dezelfde verhouding als voor de rijks-ambtenaren blijkens de vroeger gedane mededeelingen in het voornemen ligt n.l. van t/6 ten aanzien van het lager onderwijs verder volstaan kan worden met een bezuiniging op de kosten van de opleiding en de examens en op die van het schooltoe zicht. De minister is bereid den maat regel betreffende verhooging van den j toelatingsleeftijd geheël achterwege te laten, indien de daarmede beoogde be zuiniging op andere wijze wordt verkre gen. Hij meent daarin geslaagd te zijn met de voorstellen, die in het gewijzigd ontwerp van wet zijn uitgewerkt. De naar voren gebrachte bezwaren tegen het ontwerp hebben den minister daden dooreengemegd. Zij, die de exe cutie gezien hebben, zeiaen dat zij het schavot moedig had bestegen. Zij bracht er ruim een half uur op door, omdat, naar de zeden van dien tijd, de beul eerst, gelijk het in de volksu:tdrukking heette, haar toilet moest maken, :n het bijzonder haar dik haar geheel moest afsnijden. Parijs is nooit, alsdus de Sé vigné, zoo vol belangstelling geweest. „Ik fcéb op dè brug van Nótre Dame gestaan en ik heb niet anders gezien dan een groote muts, die de Brinvil liers vermoedelijk uit schaamte, zooveel mogelijk over haar hoofd trok". Het voor lezen van het vonnis verschrikte haar) zij begreep de daarin gebru'kte uitdruk kingen natuurlijk niet alle; zij vroeg het ten tweeden male te lezen, hetgeen ge schiedde. De wagen, w'aarn zij eerst naar het hotel Dieu. vervolgens naar het schavot Werd gebracht, Was klein, on gemakkelijk; de Brinvilliers en haar biechtvader vonden er slechts plaats aan de voeten van den beul, terwijl de hel per van den beul het span paarden mende. De aandrang ook om het schavot was zoo groot, dat slechts met moeite het schavot kon worden genaderd en be stegen. Men had de onkieschheid gehad om Degrais aan te wijzen als degene^ die met zijne soldaten de gevangene moest bewaken. Trouw'ens, deze verha len lezende, vraagt men zich af' of een wei-overlegde poging tot ontsnapping, door haar bloedverwanten voorbereid, aanleiding gegeven, op een paar voor name punten daaraan tegemoet te ko men. Om deze reden heeft hij gemeend, de noodzakelijke bezuiniging in slechts twee maatregelen te moeten vinden, n.l. terugkeer tot den zes-jarigen leerplicht en vergoeding uit 's-rijks kas van niet meer dan één onderwijzer per 48 leer lingen. Beide maatregelen zullen mét het jaar 1930 automatisch vervallen. In den tusschentijd zal beslist kunnen worden, of gelijke of andere bezuinigingsmaat regelen dan nog verder noodig zijn. Losgelaten is derhalve het oorspron kelijke voorstel om slechts het aantal leerplichtige kinderen voor de bereke ning van het getal leerkrachten, wier jaarwedden door het rijk worden ver goed, op de bekende 4 data te tellen. Ook kan in dien gedachtengang behou den blijven de algemeene verplichting voor de gemeente- en schoolbesturen om de scholen op het zevende leerjaar in te richten. Een wetsontwerp tot het stellen van regelen betreffende het verleenen van ontslag aan onderwijzeressen van lagere scholen, die in het huwelijk treden is aan den Raad van State ter overweging toegezonden. De bezuiniging op de salarissen. De Algemeene Vereeniging van Leera ren bij het Middelbaar Onderwijs, het Genootschap van Leeraren aan Nederl. Gymnasia en de R.K. Leer a ren vereeni ging St.-Bonaventura, zullen op 26 dezer te Utrecht een protestvergadering hou den ter uiteenzetting van de buitenge woon groote bezwaren, die de leeraren bij het middelbaar en gymnasiaal onder wijs gevoelen tegen de voor 1925 ont worpen salarisregeling. MARINE EN LEDER. Vrijwillige landstorm. Militaire Vooroefeningen. Met het oog op de te verwachten reorr ganisatie van 't Vooroefenings-InstituutJ mogen na 1 Mei a.s. geen nieuwe klas sen gevormd noch nieuwe vrijwilligers worden aangenomen. Dit geldt evenwel niet voor de kaderlandstormers. Boven staande maatregel houdt verband met de ophanden zijnde regeling, waarbij alleen aan hen, die geloot hebben zal worden toegestaan een verbintenis bij den Vrijw. Landstorm te sluiten. Waar schijnlijk zal zulks reeds het geval zijn met de lichting 1925. RECHTZAKEN. Landverraad. De rechtbank te Maastricht heeft den gewezen sergeant-majoor-administrateur R. G. T„ wegens landverraad, door het verhandelen van militaire bescheiden, ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, en met ontzegging voor vijf jaar van het recht bij de gewapende macht te dienen. De eiseh van het O.M. was 3 jaar. VAN HEINDE EN VER» In enkele districten van het Eng. graafschap Derbyshirez(jn Zondag morgen opnlenw aardschokken gevoeld. - De ook ln ons land heel goed bekende Engelsche schrijfster, Marie Corelli, is Maandag te Londen op onge veer 65-jarigen leefttfd overleden. Naar de Chisago Tribune meldt, hebben 14 brandweermannen by een brand, welke te Chicago in de Bleue Island Avenue was uitgebroken in het vier verdiepingen hooge gebouw van Curran Hall, het leven verloren, door dien een muur plotseling met donderend geraas Ineen stortte. Bovendien werden hierdoor nog vele anderen gewond. Te Toronto en Montreal (Canada) is groote ongerustheid gewekt door de brutale beroovingen door gewapende bandieten, welke met den dag talrijker worden. Uit Londen wordt gemeld, dat Poino&ré aan de Engels she regeering heeft doen weten, dat Frankrijk gedu rende het overgangstijdperk het Roer- pand wil bleven bezetten. zoo ongemogelijk zou zijn geweest. Pa rijs .heeft wel stouter stukjes in die dagen aanschouwd! En Panautier Ook tegen dezen werd 't proces voortgezet, maar zonder eenig succes. Men kon alle mogelijke vermoe dens koesteren tegen den generaal-ont- vanger, die overigens door minister Col bert als zeer bekwaam' werd geroemd en wiens positie zonderling genoeg door hst gebeurde niet geschaad werd. Maar men kon, zoo hij al iets misdaan had, hem niets bewijzen. Zeker, hij had St.-Croix gekend, met hem verkeerd, maar wat beteekende dat Hij had op St.- Croix' verzoek en zulks onder een aan genomen naam, aan 't echtpaar de Brin villiers geld geleend, en een deel dier schuld door zijn zaakgelastigde laten in nen, maar hij had dat gedaan om St.- Croix 'n genoegen te doen. Penautier, zoo hij even schuldig was als de markiezin, was ongetwijfeld veel behendiger en voor zichtiger en kon niet lang in arrest ge houden worden; korten tijd nadat de mar kiezin de Brinvilliers het schavot had bestegen en de zorg voor haar kinde ren die zij oprecht lief had, maar die zij desaln'ettemin toch had gepoogd te vergift1 gen aan haar zuster en aan haar biechtvader had opgedragen, liep hij weer vrij door de Parijsche straten en verheugde zich :n het aanzien van zijn functie 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5