Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende by de van Vrtydag 18 April 1924, no. IK 71. B U I T Een geraffineerde opllcbtster. Naar de „Lokalanz." vertelt,, is een be kend Berlijnsoh bankier het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplicht- ster. In Sept. 1923 dook in de Berlijn- sctte uitgaande wereld het echtpaar Fran cis Szell op, dat' o.a. kennis maakte met een rijk bankier,, die al heel spoedig on der den invloed kwam van de mooie mevrouw Szell. Deze vertelde hem in vertrouwen de dochter te zijn van Fürsl. Hohenlohe-Mariao'-Staremberg, op 17 jaar j met Szell getrouwd te zijn, en na van j hem gescheiden te zijn toch weer tot haar man teruggekeerd te zijn. Szell had haar thans echter zonder 'n cent laten zitten. De bankier hielp haar eerst aan 100 goudmark, toen aan 1000 M.; hij beloofde haar te trouwen; de vader van mevrouw Szell bleek een geweldig spe ler, die, geholpen moest worden een taak, die vroeger Szell welwillend op: zich nam de bankier gaf 1000 dbllar. Begin Dec. ging mevrouw naar Schierke in de Harz tot herstel van haar gezond heid; de bankier volgde en'trof tot zijn verbazing daar ook Szell aan. Na enkele dagen moest mevrouw Szell plotseling naar Meran, haar vader was stervende; na twee dagen komt het telegram, dat de patiënt overleden is, de treurende doch ter heeft 6000 M. noodig om het stoffe lijk overschot van haar vader naar Mün- chen te doen overbrengen; teruggekeerd te Berlijn weet zij 70.000 M. los te krij gen om speelschulden van haar vader te betalen. Schatrijke bloedverwanten in Amerika w:l zij nu gaan opzoeken om huu hulp in te roepen en spreekt met haar vriend den bankier af de reis sa men te maken en elkaar te Londen te treffen, daar zij eerst nog naar Hannover moet. De goedige en goedgeloovige ban kier wachtte echter tevergeefs te Londen en vernam later van de justitie, dat zijn vriendin allerminst een „Furstin" was, doch Maria Furst, een Be:ersehe, die met Francois Szell, uit Boedapest, leefde. De ontroostbare bankier heeft thans een groote belooning uitgeloofd voor de ge vangenneming van het geraffineerde paar. Waar zijn dc gakken Men kent de spreekwijze welke slaat ,op de getalsverhouding tusschen de dwa zen in en buiten de gestichten. Een recent voorval komt dit bekende woord op merkwaardige wijze jlustree- ren. In het krankzinnigengesticht te Do negal (Noord-Ierland) staakt hst verple- gingspersoneei. Van alle kanten hebben de famitieleden van de ongelukkige men- schen er zijn daar 600 waanzinnigen reeds verzoeken tot den directeur ge richt, om de patiënten thuis le mogen hebben, daar zij het onverantwoordelijk vinden, om hen zonder toezicht te laten. Hoe maken het ondertussohen de krank- zinnigen? Naar verluidt zeer verstandig! Het personeel is weggeloopen en heeft de technische bedrijven in wanorde ach tergelaten. Onder de gekken is een in genieur, die totaal waanzinnig reeds 25 jaar in het gesticht verblijft. Deze heeft nu met hulp van een krankzinnige ma chinist alle apparaten weer in werking gesteld. Er heerschl de meest volmaakte orde, er kan weer gebakken, gekookt en verwarmd worden. Ook het vraag stuk van koken en tafeidienen is opgelost Op een aanvraag meiden zich 40 manne lijke en 30 vrouwelijke krankzinnigen als kok en tafeldienaar aan. En de kost is wat goed. Een ander bevreemdend ver schijnsel is, dal 74 razende gekken door dé andere meer bezadigde krankzinnigen terdege in bedwang worden gehouden, De eenige, die men in dit groote krank zinnigengesticht voor waanzinnig zou hou den is... de d:recteur. Hij weet niet meer of' hij nog lee/t en twijfelt aan zijn ver stand. Het geheele bearijf voor krank zinnigen wordt door louter gekken op perfecte wijze en methodisch in stand gehouden. Het meest rustige en voorbeel dige oord in het onrustige Ierland is het krankzinnigengesticht van Donegal. Dc geschiedenis geeft te denken. Ongehuwden-bclasttng; in Rusland. In de eerste revolutie-jaren waren de bolsjewiki ijverig in de weer, 't familie wezen te vernietigen en de noodzakelijk heid van de opvoeding van de kinderen door den staat te prediken. In den bur geroorlog werden ontelbare kinderen tot weezen. De hongersnood vergrootte dit aantal nog zeer belangrijk. Zelfs in een half-geciviliseerd land zal het aantal huis- en daklooze en van bedelen levende kin deren wel nauwelijks zoo groot zijn als in de Raden-republiek. De kinderen wer den aan de huisgezinnen onttrokken, doch de beloofde verzorging door den staat bleef uit. De weinige tehuizen, welke aan de aanzienlijke reizigers werden getoond, herbergden nauwelijks eenige duizenden kinderen, het aantal bedelende kinderen bedraagt echter meer dan een millioen, In Moskou loopen de wilde honden en de wilde kinderen in alle straten rond en niemand bekommert zich om hen. De scherpe critiek in de buitenlandsche pers heeft wel eenig nut gehad en men begon, onder aanhaling van een uitspraak van Lenin, propaganda te maken voor de kin derverzorging. In het geheele land werd de trom geroerd en kazernes, arbeiders communen en dorpen werden opgeëisoht tot herberging van kinderen. Doch aan de moederborst van den staat ontbrak het aan de voedingrijke melk, het kapitaal, en men moest een beroep doen op de particuliere weldadigheid. De staatsmidde len waren zoo beperkt, dat een geheele reeks van opvoedingsgestichten moest worden gesloten en de pleegkinderen daarvan aan hun lot moesten worden overgelaten. De regeering van de Oekra- ine heeft nu bij de Bondsregeering een voorstel ingediend, een belasting voor on- gehuwden van beiderlei kunne in te voe ren en volgens dit voorstel zullen alle ongehuwden, die vallen onder de belasting op het inkomen en de vermakelijkheden en die geen kinderen onder de 18 jaar, minderjarige broeders of zusters of niet tot werken in slaat zijnde ouders of an dere familieleden nloeten onderhouden, met 50 pCt. van hun inkomstenbelasting worden belast. Deze belasting zal uitslui tend dienen voor het onderhoud van on verzorgde kinderen. Het schijnt derhalve, clat het met de propaganda voor de vrije 1 iefde, het onwettelijke huwelijk en de overname van de kinderen door den staat, niet heelemaal in orde is. De vraag is thans, of deze belasting het aantal man nelijke en vrouwelijke ongehuwden in Rusland zal doen dfnemen. voor de trouwe opkomst sloot de voor zitter de vergadering. NIEUWERKERK. Maandagavond hield de Ver. van varkenshouders hare jaar vergadering in het café „De Wereld". Uit het verslag van den boekhouder, dhr. M. van 't Hoff Jz., bleek, dat waren aangegeven 131 varkens; ziek aangege ven 10; gestorven 1. Uitgaaf wegens ver lies f 19,85; ingeënt 75 varkens. Uit de rekening over 1923 kreeg men te hooren dat de "inkomsten bedroegen (met in begrip van uTgezet kapitaal) f 1109,10'"' en de uitgavieu f 223,78, zoodat het to taal bezit van den bond f' 885,325 be draagt. De aftr. bestuursleden, de hee- ren Jaci Bouman, voorzitter, W. Wandel, commissar's, werden bij acclamatie her kozen. Het aantal leden was bij het .be gin 1923 85; 6 leden vielen af en 5 nieuwe leden lieten zich inschrijven, zoo dat thans de ver. 84 leden telt. Ook werd nog besloten, om in de maanden Juni, Juli, Aug. en Sept. geen nieuwe leden aan te nemen. RECHTZAKEN. 8 I NN EN LAND. Vergeten. In de ,„Tel." dicht Cl. Doorenbos: De verlaten oude zwerver, Moe geloopen door den dag, Was gelukkig en tevreden Toen hij op de cel-bris lag. Voor zoo'n afgeleefden tobber Is er niet veel medelij, Want zoo'n man betaalt zijn tol niet Aan de Groote Maatschappij. In het hok voor arrestanten Kreeg hij gratis nachtverblijf, Op de koude, harde slaapplaats t Strekte hij het oude lijf. i Achttien dagen, achttien nachten Gingen troosteloos voorbij, Niemand dacht aan dezen zwerver (Net als in de Maatschappij). Toen, inééns, kwam de ontdekking, O, wat een Politiebok! Achttien dagen, achttien nachten, Doodgehongerd in het hok.... Alles kwam in volle actie, Resultaat van 't onderzoek: De agent u er gat te kijken In het officiëele boek. Arme, afgetobde zwerver, Ben je nou niet dankbaar, blij, Dat je niets meer hoeft te vragen Van die Groote Maatschappij? Nou ben jij in and're oorden Voor een ander onderzoek, Daar krijg je een beter plaatsje In het Officiëele Boek. Ui* Stad ©n Provisiole DREISCHOR. Zaterdag j.l. werd alhier de gewone jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Boerenleen bank. De presentielijst was geteekend door 67 leden. De voorzitter, de heer J. C. van Langeraad heette de vele aanwe zigen welkom en achtte' zich allereerst verplicht een woord van dank te spreken voor ons overleden bestuurslid den heer Nic. Padmos. Hij heeft de bank vele jaren trouw en eerlijk gediend. Hij gaf zich geheel en was daarbij groot genoeg zijn eigen belang achter te stellen bij dat van het algemeen. Hij kon hem niet beter schetsen dan een zijner medebe stuursleden hel deed: Padmos zei weinig, luisterde goed en wist veel. Met die gaven heeft hij de Bank uitstekend ge diend en hij wilde hem daarvoor hier hulde brengen. De aanwezigen betuigden allen hun instemm'ng. De rekening en balans over 1923 wees aan, dat er aan spaargelden ontvangen was f 76697,95, uitgegeven f 59779,93. Aan spaarrente was gekweekt' f 3536,17, zoodat de spaar ders aan het eind'van het jaar een te goed hadden van f 95427,04. Aan voor schotten was terug ontvangen f 11025, aan nieuwe voorschotten was gegeven f 2900. Op het einde van het jaar had de Bank in voorschot uitstaan f 25225. Aan voorschotraite ontving de Bank f 1819,10. In loopende rekening ontving de Bank totaal f 224,652,80, .'waarvan f 83174,40 van de Centrale Bank. In loopende rekening werd uitgegeven to taal f 253278,90, waarvan f 142066,60 aan de Centrale Bank. Aan rente in loopende rekening werd ontvangen van de leden f 3742,51 van de Centrale Bank f 466,60, uitgegeven aan leden f 889,46. Aan 't eind van het jaar had de Bank 'n loo pende rekening te vorderen f 96630,89, waarvan) f 36065,15 van de Centrale Bank en was verschuldigd totaal f 27054,58. De rekening over 1923 wees een totaal in ontvangst en in uitgaaf van f 323539,37. Het winstcijfer bedroeg f 767,57. In de Commissie van Toezicht was periodiek aan de beurt van aftreding de heer W. A. de Vrieze, die zoo goed als met algemeene stemmen werd herkozen. De heer Nic. Padmos, die in het bestuur periodiek had moeten aftreden, werd ver vangen door den heer L. J. Mol, die bij eerste stemming 60 van de 67 stem men op zich vereenigde. Salaris van Sen kassier en presentiegeld bleven als vorig jaar. Het bestuur stelde aan de vergade ring voor om de spaarrente te handha ven opi 4 o/0 en de voorschotrente te ver lagen tot 5 o/0. .De vergadering keurde die cijfers goed. Aan het slot van de vergadering deelde de kassier mede, dat hij met het oog op zijn gezondheidstoe stand gaarne met 1 Mei ontslag kreeg uit zijn betrekking. Hiji wilde gaarne zijn opvolger met raad en daad ter zijde staan, maar verzoekt sollicitanten op te roe pen voor het kassierschap. Zoo zal dan ook gedaan worden. Met dankzegging Verzet in do kerk. Het gerechtshof te 's-Hertogenlbosch heeft C. de J., landbouwer te Steenber gen, veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis', ter zake dat hij in de kerk te Kruisland na herhaalde aan maning geen plaats heeft willen nemen in de kostelooze banken, doch achter 'n de kerk is blijven staan, en A. V., land bouwer te Steenbergen, die zich boven dien tegen den veldwachter, die hem uit-de kerk wilde verwijderen, had jer- zet, tot f 20 boete subs 20 dagen hech tenis. De rechtbank te Breda had beide beklaagden ontslagen van rechtsvervol ging- Ben kind-vermoord. De rechtbank te Maastricht veroordeel de den mijnwerker te Nieuwenhagen, thans gedetineerd, terzake van het ver oorzaken van den dood van het kind, dat zijn vrouw had, toen hij met haar in het huwelijk trad, tot twee jaar ge vangenisstraf. De elsch was vier jaar. Plotseling krankzinnig geworden. Men herinnert z:ch het proces tegen de 24-jarige Hendr'kje Voogd uit Die- men, die op 28 Februar' j.l. door de Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank veroordeeld werd tot zeven jaar ge vangenisstraf, wegens pog'ng tot dood slag op haar zevenjarig stiefdochtertje Melisje, dat zij, na een vermoedelijke po ging tot worging, in een sloot 'bij haar woning verdronken zou hebben. Deze vrouw, die het ten laste gelegde steeds ontkend had en tegen wie het O.M. het maximum, 15 jaar gevangenisstraf had geëischt, is in het Huis van Bewaring plot seling krankzinnig geworden en begin van deze week naar het rijkskrankzinni gengesticht te Eindhoven vervoerd. In verband hiermede zal de behande ling in hooger beroep, die op 24 April a.s. voor het Gerechtshof te Amsterdam zou plaats hebben, geschorst moeten wor den. POST EN TELEGRAPHIE. Afschaffing portvrijdom. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw deelt 'mee, dat de portokos ten van dienststukken, verzonden door hoofden van scholen en andere gemeen telijke onderwijsinrichtingen, commissies tot wering van schoolverzuim, oudercom- miss'es, Commissies van toezicht op het la ger onderwijs, gemeentelijke inspecteurs van dat onderwijs, niet voor rekening van het Rijk zullen worden genomen. Strikt^ genomen toch kan deze correspondentie' naar 's ministers oordeel, niet worden be schouwd ais voortvloeiende uit - de uit oefening van een bestuursfunctie. een pluimveehouder, ook al doet deze laatste het voor genoegen, toch niet on- verschill'g zijn of zijn kippen goede of glechte eierenlegsters zijn. Want be:de soorten van kippen eten evenveel op, het verschil ;s alleen maar, dat de laatste geen voordeel opleveren of men er zélfs gefd op moet toeleggen. In de rundvee teelt heeft men 'al sedert lang contröle- vercenigingen, waar de productie der dieren wordt geregistreerd, en geen goed veehouder zal koeien aankoopen, alvorens hij eerst inzage van de melklijsten heeft gehad. Maar bij het houden en fokken van hoenders handelen velen op een wijze, of het er heelemaal niet op aan komt-, hoe men te werk gaat. 'Wil men evenwel op zijn pluimveeslapel geen geld toeleggen, dan moet men stelselmatig en met oordeel werken. Als fokhaan neme men dan ook alléén zulk óé(n, die uit een goeden legstam afkomstig is. Deze kan al veel verbetering brengen in de nakomelingschap van hoenders, welke van middelmatige kwaliteit zijn. De dochters zijn dan beter- eierenlegsters dan de moeders. Vooral aan het manlijk folt- materiaal moeten zeer hooge eisohen ge steld worden. Het beste resultaat heeft men natuurlijk, als men uitgaat van ouders, welke beide van edele afkomst zijd. Bij den aankoop van volwassen die ren, zoowel als van kuikens en broed- eieren. dient men dan ook op de afstam-: ming te letten en betrekke ze daarom bij een solied adres of betrouwbaar hoen derpark. Alleen door zóó te handelen, zal men erin kunnen slagen, zijn hoender- stapel rendabel te maken. ONDERWIJS. LANDBOUW EN VEETEELT. Tot directeur der eoöp. Beetwórtelsu'- kerfabriek te Zevenbergen 's benoemd de heer M. J. Smit, fabr'cage-chef dier fabriek, in de plaats van den heer Th. A. Kroon, die als zoodanig eervol ont slag had gevraagd. Op de kleintjes letten. Het is helaas een feit dat de meeste onzer boeren, maar heel wein'g aan boek houden doen. Tengevolge van het onder wijs op landbouwwinterscholen en -cur sussen krijgen de jongere boeren ook op dit geb'ed betere inzichten. En dat is maar goed ook, want alleen door een boekhouding is met zekerfieid na te gaan, of een bepaalde tak van het bedrijf heeft gerendeerd of niet. Maar dan moet zulk een boekhouding in alle opzichten in orde zijn en daartegen wordt ook nog wel eens gezondigd. Een treffende illustratie hiérvan lazen we een paar maanden geleden in een onzer landbouwbladen, waar een inspec teur van de directe belastingen meedeelt, hoe een boer bij hem kwam opspelen lover f 50 belasting. Deze landbouwer zat een beetje sip te. kijken, toen de inspec teur hem uit zijn boeken liet zien, dat hij door eigen onachtzaamheid f 400 aan zijn kippen verknoeide. Wanneer 100 kip pen in een jaar (1922) f 230 aan eier- geld opbrengen, doet men het beste, ze ten spoedigste naar de keuken te la ten verhuizen f Het bovenstaande is weer een bewijs dat op de boerderij in het algemeen nog veel te weinig aandacht aan den hoen derstapel wordt besteed. Dat geldt niet alleen ten opzichte van de verzorging en deverpleging der dieren, maar ook ten aanzien van de wijze van fokken. Vaak zet men een hen te broeden op eieren, waarvan men niet weet, waar ze van daan komen, En het kan een boer of De heer L. Bouter te Zierikzee schrijft ons Naar aanleiding van het feit, dat met ingang van 1 September a.s. de voor bereidende klass? der Rijksnormaalschool opgeheven wordt, vraag ik even de aan dacht van Uwe lezers en niet minder van uwe lezeressen. Deze opheffing noemde ik een gelukkige daad. Pas op 14-jarigen leeftijd kan men geplaatst worden in de le klasse der Rijksnormaa]school. Een gewoon leerling (en dat zijn toch zeer zeker aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen) kan op 12-jarigen leeftijd de lagere school doorloopen hebben. De tijd van 12 tot 14 jaar kan beter elders worden door gebracht - dan op zoo'n voorbereidende klas als er was met een 10-tal les uren 's weeks, zonder vreemde talen en zonder wat wiskunde. Het belang van de ouders, die bun kind voor het onder wijzersambt willen opgeleid hebben, schrijft voor, dit kind eerst 'n paar jaar naar dc R.H.B.S. te zenden. In dit paar jaar wordt flink gewerkt, ontvangt zoo'n leerling les in Fransch, Engelsch, Duitsch, Wiskunde en gymnastiek, plus les in de vakken van de tegenwoordige voorbe reidende klas. En zoo'n leerling blijft omgang houden met andere studeerenden van gelijken leeftijd, wat van zoo'n enor- men invloed is voor het latere leven. De vroege afzondering heeft zooveel kwaads gedaan. Is zoo'n leerling met Juli van zeker jaar bevorderd van de 2e naar de 8e klas der R.HJB.S., dan kan hij of ziji met September d.a.v. in de le klas der R.N.S. komen. Is de over gang van de 2e naar de 3e klas der R. H.B.S. niet gelukt, dan zal hij of Zij na een-examen toch wei met 1 Sept. d.a.v. in de le klas der R.N.S. worden geplaatst. Doorloopt een aanstaand onderwijzer of onderwijzeres liever 3 klassen van de R.H.-B.S. (voor een diploma), dan heeft op den len September, volgende op de verwerving van het 3-jar'g diploma R. H.B.S., hij of zij het recht tot plaatsing in de 2e klas der R.N.S. "De kans bestaat ook, dat na eenig onderzoek een plaats nemen in de *3e klas der Rijksnormaal school geschiedt, zooals onder den heer v. d. Have gebeurde en ook onder hef directoraat van den heer Pik gebeurd is. Dan spreekt natuurlijk de leeftijd een woordje mee. Is men niet geslaagd voor het driejarig diploma, dan geeft het door loopen van de 3e klas der R.H.B.S. toch wel zekerheid tot plaatsing in dc 2e klas der R.N.S. Over leerlingen, die uit hoogere klas sen van de R.H.B.S. van de R.N.S. willen gaan, behoef ik nu niet te schrijven. De gevolgen zijn uit het voorgaande wel af te leiden. In het algemeen 's het wen- schelijk, dat aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen de eerste jaren door brengen op de R.H.B.S. Het opgroeien, samenwerken gedurende langen tijd met leerlingen, d'e ten slotte een andere stu- dier'chting volgen, is voor onderwijzers en onderwijzeressen een niet genoeg te waardeeren factor. Het is van het groots'e belang voor het latere leven. Het is een middel tegen latere afzondering en af gezonderd worden. Kort samengevat wil dit schrijven den ouders (en de opheffing der voorberei dende klas der R.N.'S. is een geschikte aanleiding er toe) toeroepen: Bestemt gij uw kind voor het onderwijzersambt, laat het dan eerst de eerste twee (of drie) klassen der It.H.B.S. doorloopen. Dan geeft gij uw kind de beste uitrusting mee tot slagen, tot carrière maken bij het onderwijs. STAVENISSE. Was het tot dusverre voor een gewoon burgermensch bijna een onmogelijkheid om finantieele rede nen, een kind, dat de gewone school door loopen had, van meer voortgezet onder wijs te doen genieten, thans kan zulks goed door het bestaan van den autodienst op Tholen en hel geven van abonne mentskaarten op billijke voorwaarden. Een vijftal leerlingen deed dezer dagen toelatingsexamen voor de U.L.O.-school te Tholen. Allen werden toegelaten en wel een tot de tweede klasse. Des mor gens 71/2 ure vertrekken de kinderen en ongeveer half 5 zijn zij weer thuis. 't ERSCHÏLLENDB BERICHTEN. Ontaarde ouders. De politie te Heerier- heide werd deze week gewaarschuwd, dat in een der woningen aan de Keekstraat aldaar een kind was vastgebonden; de ouders waren afwezig. Een onderzoek werd ingesteld en bij binnentreden in de bewuste woning bleek toen, dat een meisje van circa negen jaar aan een anderhalven meter langen ketting lag, welke met een kram aan den muur beves tigd was. Een drietal kleine kindertjes werd voorts in de kamer aangetroffen. De kinderen bevonden zich in een hoogst ver vuilden toestand, schrijft de „Tel." Het bleek, dat de vader en moeder een lom penhandeltje dreven en daarom vaak den geheelen dag afwezig waren. Het oudste meisje was, zooals de vader later zeide, aan een ketting vastgemaakt, omdat zij anders wegliep. Die ketting was zoo be vestigd, dat zij bij de kachel komen kon om die aan te houden. De politie heeft proces-verbaal wegens mishandeling op gemaakt. INGEZONDENSTUKKEN. (Ruiten veranitooordeltfkJieid der redactie Oopv tcordt niet teruggezonden. Mijnheer de. Redacteur. Nu het Vierbannen bestuur, gezien haar verslag, met de goede en gangbare ge woonte, zich gedurende een hangend ge schil in het publiek te onthouden, heeft gebroken, zult gij ook ons wel toe wil len staan, de kwestie onzerzijds even te belichten. Drie zaken dringen zich uit het verslag bizonder aan ons op: le. Het persoonlijke element; 2e. Macht zal meer moeten doen 'dan recht; 3e. Er wordt getracht Gedep. Staten voor te houden wat zij doen moeten. Op het persoonlijke ga ik, als niet ter zake, voorloopig niet in. Ik zou U er anders een aardig boekje van open kunnen doen. Doch ter zake: Onze pol der werd volgens den Provincialen Al manak, in 1530 :ngedijkt, en sueert dus nagenoeg 4 eeuwen door de Vierbannen- polder. Volgens acte 1724 werd zulks opnieuw bevest'gd met de woorden: „Al tijddurende vrije suatie, zonder eenige contradictie". Maar waarom, nu het wa ter ook door een stoomgemaal wordt weg gemalen, deze kleine vergoeding niet be taald Omdat wij er door onze ligg.ng geen behoefte aan hebben, daar wij pl.m. 75 d.M. boven hun maalpeil liggen en zij dus moeten betalen wat zij uitslu'tend ten eigen behoeve nood!g hebben; den bodem van onzen duiker te hoog l'gt voor eigen afwatering en ons water dus niet wordt weggezogen door het stoom gemaal; wij een schrijven hebben dat zij zulks lenkenjare zouden herzien naar gelang der exploitatie-kosten van het stoomgemaal en dus een eeuwigdurende bron van strijd werd. Zij beweerden en beweren nog, dat als zij ons f 320 af namen, zulks nog door Ged. Staten zou worden goedgekeurd en het dan zou kunnen gebeuren, zooais bet vorige 'jaar, dat wij f 10 per H.A. betaalden en zij pl.m. I' 3,50. Wij met onze versche, op slorpende gronden, waar zelfs in den nazomer dikwijls bramen gezocht worden in de droge slooten; zij mét hun lage kwelgronden en steeds gevulde slooten, vjaar zelfs complexen met molentjes be malen worden, die grooter zijn dan ons poldert je in zijn geheel en in één nat jaar meer water uitgooien, dan ons potje in 4 eeuwen te veel, heeft ontvangen. Het ons verdek bleek, dat toen de eenige :ngeland die in overweging gaf, ter voorkoming van verdere moê"-te, maar te betalen, maar dan een contract te eischen, dat contracten waardeloos éijni Bettewaerde en Jonge-polder hadden er een; zij zijn eenvoudig verbroken en de te betalen som verdubben. Door dat alles kwamen wij tot de conclusie, dat er geen rechtsgronden, ja zelfs niet u!t billijkhe;dsoogpunt reden tot betaling aan wezig waren, maar bovenal dat mij ons zp een hellend vlak begaven en een bzdemlooze. put ons elke vastigheid ont nam. Niettegenstaande dat alles, zeide de heer van de Zande met een groot gebaar, ik heb eii f' 10 per H.A. voor over, en als zij er allen zoo over dachten, had- clen zij| f 24000 beschikbaar, om die hor zel daar aan hun voeten, die in den laatsten tijd wat te veel gonst en steekt, af te maken, vooral omdat zij die sobere f45 niet eens wil betalen. (Applaus in zonderheid van het bestuur). Nu als men liet geldelijk gaat ontleden, komt „Vier bannen" nog in moeilijker parket. Voor ons bedraagt het nog pl.m. f 1,50 voor hen nog geen 2 cent per H.A. Maar men voelt wel, dat dit noo-'t de hoofd kwestie kan zijn. Evenwel omdat de voor steller bizondere last van onze schriel heid schijnt te hebben, stel 'k met even groot gebaar voor „ge moet denken, wij zijn ongeveer van eigen bloede", en her haal daarmede mijn aanbod voor het kantongerecht reeds gedaan, om mijn aandeel, pl.m. %[i van het gevraagde, voor tien jaar gelijk, te geven :n han den van hel „Vierbannen'? bestuur. Zij kunnen dat dan storten in de water- schapskas, of als zij zich daarmede be zwaard gevoelen, het geven aan de ar men hunner 2 gemeenten. Nu hoopt het bestuur wel, dat Ged. Staten dit kanker gezwel zullen uitsnijden en zeker wen- schen zij dit tot ons bestw:l dergelijke gezwellen moeten immers met wortel en tak worden uitgeroe;d maar wij beweren, dat het absoluut geen kanker is en wenschen ons dus de bewuste operatie voor te behouden. Namens den polder Alteklein J. W. VAN OEVEREN,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 8