Zierikzeeschs Nieuwsbode PASCHEN. TWEEDE BLAD behoorende by de van Vrijdag 18 April 1924, no. 11071. Daar zgn in t leven van die vriendelijke dagen, Die ons de koude borst verwarmen door hun gloed. Zoo luiden de eerste regels van de j GenesteFs gedicht „Uit mijn dagboek". De Leekcdichter kon het weten: hij was een warm, diep gevoelend mensch. j Hij had de gave als weinigen, om het j beeld van de hoorbare en zichtbare schep- ping, zoowel als van de stille wereld bin- j nenin zich, te beschrijven in schoone taal, in eenvoudige of rijke, jubelende of weemoedige bewoordingen. j En zoo kon hij ook getuigen van „die vriendelijke dagen", diie alle donkerheid doen wijken, in vervoering "brengen door verheven genot én weer iets tot ons te rugvoeren uit de zonnige jaren der jeugd. jeugd. Hoogtijden des levens mag men de zeldzame kostelijke dagen noemen, waar in ons die ervaringen geworden. In den stortvloed van beuzelingen en nietigheden die het gewone bestaan me debrengt, in den wervelenden stroom der dagelijksehe zorgen, op de fel bewogen zee van het door stormen bedreigde le ven zijn de oogenblikken van stilte en verademing zoo zeldzaam om althans eens één uur van onvermengd genot door geluk te hebben, Onze maatschappij is te samengesteld en onze eigen werkkring dikwijls te druk, om uren of dagen van rust te hebben, volstrekte, goeddoende rust, waarin onze moede geest opfrischt en weer een blik bekomt op de ware verhoudingen des levens, op de grenzen van goed en kwaad, op de lagere en hoogere dingen. Paschen nadert. De rusteloos werkende tredmolen van des werelds doen en ge doe wordt eenige dagen stilgezet, de scholen geven vacantie en de kantoren zijn tijdelijk gesloten. Er komt rust, er komt vrijheid om eenige etmalen naar eigen welgevallen door te brengen. En daarmede valt sa men het voorjaar, zij het, dat het zich als nu eerst laat doet gevoelen. Dat is de Paaschtijd, de tijd van her leving na langen winternacht in de na tuur, de tijd van nieuwe hoop en nieuw geloof en weder ontluikende liefde in het menschenhart. Als de Paaschklokken luiden en op- standingsl:ederen weerklinken in de vroeg te van dezen grooten dag, vindt de Faust van Goethe zich zelf weder, de afge dwaalde mensch, die op het punt stond den giftbeker te drinken, maar nu door machtige herinneringen aan de jeugd te ruggehouden wordt van deze schrikke lijke daad. En de lezers van den „Faust" weten dat daarop volgt de beschrijving van het tooneel, hoe de gansche stad uitloopt om dezen voorjaarsdag buiten tde poorten te genieten en hoe de me nigte zich verspreidt over de veLden en wegen van het door zonnelicht ge drenkte landschap, waarover de lente lucht waait. Paschen staat voor de deur; overmor gen zal het de dag zijn, dien heel .de Christenheid gedenkt, dien alle Chris tenvolken bezingen in onderscheiden lof liederen. Onze beroemae ten Kate heeft op schoone wijze vele dier Paaschkora- len in het Nederlandsch vertaald en alzoo voor ons volk toegankelijk gemaakt, wat in de harten en zielen van vreemde na tiën weerklinkt. Maar hoe verscheiden ook van woorden en beelden, één groot- sche gedachte vervult toch al deze ge wijde liederende gedachte van licht na duisternis, van leven na dood, van opstanding en eeuw:ge lente en elnde- looze weelde na langen winternacht. Iedere menschenziel is verschillend be werktuigd en de snaren van het reli gieus gevoel zijn op onderscheiden wijze gespannen. Z90 ook zal de Paaschmorgen en het Paaschlied en de Paaschpred'catie uiteenloopende gewaarwerdingen opwek ken naar de mate van ieders aanleg en geestelijke gevoeligheid. Mogen de komende dagen aan allen uren brengen van hooggestemde aandoe ningen en van religieuse. diepte. Voor de blijden en gelukkigen een stille dank baarheid voor wat hun deel was en bleef; en voor de zwaar bezochten en zielsbedroefden een kalmte en vreê die berusten doet, maar die ook tevens zoo innig vertrouwend en zoo moedig ho pend maakt, dat ten slotte ook zij door het herlevingswonder van den voorjaars- en den Paaschtijd zullen bevestigd wor den in de overtuiging, dat, moge het voorlaatste woord al zijh vergankelijkheid en dood, het laatste woord is: opstan ding en onsterfelijkheid BINNENLAND. Yereenlging voor Vreemdelingen- j verkerr. Volgens de Tel. is oud-minister Treub aangezocht om een benoeming te aan- J vaarden als opvolger van wijlen baron j van Tuyll van Serooskerken tot voorzit- 1 ter van de Ver. voor Vreemdelingenver keer. UI® Stad en Provlnole. ZIERJKZEE. De korporaal bij de mi litaire politie te Vlissingen, D. Bolier, is met ingang van 1 Mei e.k. benoemd tot rijksveldwachter ter standplaats Zie- rikzee. BROUWERSHAVEN. Bij het wegrui men der fundamenten van het weeshuis alhier is wederom een geraamte gevon den, hetwelk opgegraven werd 15 c.M. onder den met leien belegden vloer. Te oordeelen naar de afmeting der beende ren moet het geraamte aan een groot persoon hebben toebehoord. OOSTERLAND. Woensdagmiddag kreeg de 14-jarige J. L., werkzaam bij den land bouwer J. v. d. Have alhier, zoo'n hev.'gen slag van een paard tegen bet hoofd, dat de onmiddellijk ontboden geneesheer het noodig oordeelde den getroffene direct per ziekenauto naar het z'ekenhuis te Noordgouwe te vervoeren. STAVENISSE. Dat er alhier nog al ge bruik gemaakt wordt van de gelegenhe;d tot het afhalen van boeken uit de Volks bibliotheek, kan blijken uit het feit, 'dat er in het laatste jaar April 1923-124 niet minder dan 1248 boeken ter lezing zijn verstrekt. THOLEN. Met ingang van 1 Mei e.k. is tot majoor bij de Rij ksveld wacht .alhier benoemd N. A. v. Drimmeien, thans bri gadier der rij ksveld wacht te Zjerikzee. POORTVLIET. Dinsdag 15 April kwam de gemeenteraad in spoedvergadering bij een. Allen aanwezig; voorzitter de heer P. v an Rees. Na lezing der notulen gaat de openbare vergadering in besloten zit ting over. Nadat de vergadering heropend is, wordt het gemeente-verslag over 1923 voorgelezen en zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Van W. A. v. d. Velde e. a. is ingekomen een verzoekschrift om te verkrijgen een voetpad van klinkers langs hun woningen. De heer Elenbaas verklaart zich voor inwilliging van het verzoek, mits dan voor andere inwoners, b.v. die van Paaschdijk, geleidelijk, van jaar tot jaar, op dezelfde wijze wordt gezorgd. De voorzitter zegt, dat de kosten voor het klinkerpad van de aanvragers naar raming f400 zullen beloopen, welk bedrag uit den post voor onvoorzien kan bestreden worden. Het onderhoud van Paaschdijk is voor rekening van den pol der; met betrekking tot het laatste zou eerst nader moeten onderhandeld wor den. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd. De heeren de Maagd, hoofd der school, en Evertse, veldwach ter, vragen om een tegemoetkoming in hun verhuiskosten, die voor den eerste nagenoeg f400 en voor den laatste f80,— hebben bedragen. De heer van Westen verklaart zich tegenstander; hij is be vreesd voor het scheppen van een prece dent; wie a zegt moet ook b zeggen; als later een nieuw hoofd der school, een andere veldwachter, een nieuwe burge meester, kortom een andere ambtenaar zich komt vestigen en zij komen met een zelfde verzoek, dan valt het moeilijk voor den Raad om teweigeren. De heer Ca rels sluit zich bij den vorigen spreker aan. Voor zoover hem bekend is, verleent geen enkele gemeente dergelijke facilitei ten; de vragende heeren hebben bij hun sollicitatie geweten^ dat zij bij benoeming voor verhuiskosten zouden komen te staan; als straks een gehuwd onderwij zer komt, zal hij met dezelfde vraag kun nen komen. De voorzitter, de sprekers beantwoordende, zegt, dat de Raad niet bang behoeft te zijn voor het stellen van een precedent; deze blijft vrij om alle gevallen op zich zelf te beschouwen; de kwestie van een nieuwen burgemeester moet maar buiten bespreking gelaten wor den; de tweede verzoeker heeft een klein salaris; B. en W. laten overigens de be- stfss-'ng aan den Raad. De heer Eienbias bespreekt nog eens de kostenvraag, zegt, dat de veldwachter door ingevallen vorst tegenslag heeft gehad en doet het voor stel om aan den veldwachter f40 te ge ven, wat niet ondersteund wordt, 't Voor stel van B. en W„, behelzende om aan den heer de Maagd f 100 en aan den heer Evertse f 50 te geven, wordt daarna aan genomen met'4 sternen voor en 3 tegen. Nu is aan de orde een verzoek van de kiesvereeniging „Oude Paden", om in een der lokalen van de openbare school huis houdelijke vergaderingen te mogen hou den; sprekers zullen daarin niet optreden. Advies is ingewonnen bij de commissie van toezicht op het L. O., dat voorwaarde lijk gunstig, bij de Oudercommissie, dat ongunstig en bij het hoofd der school, dat eveneens ongunstig luidt, maar het verzoek bevat om bij inwilliging beperken de bepalingen te stellen. De heer Carels zal tegenstemmen; hij weet uit ambtelijke ervaring, dat het in gebruik nemen van schoollokalen door vereenigingen enz. een onnoodigen last legt op de schouders van het onderwijzend personeel en dat hem voorbeelden van verontreiniging bekend zijn. De voorzitter zegt, dat de meerder heid van het dagelijksch bestuur voor toe staan van het verzoek is. Hij zet uiteen, dat de belangen van het onderwijs num mer één blijven en concludeert uit de woorden van den heer Carels, dat deze de inwoners van Poortvliet als louter deugnieten en geboefte beschouwt, wat door dezen ten sterkste bestreden wordt. Ook weerspreekt hij de bewering van den voorzitter, dat klachten steeds wor den onderzocht; immers op zijn brief van 21 September 1922 is geen acht gesla gen, terwijl voorschriften bij verordening of instructie vaak geen doel treffen; het verbod van rooken in de schoollokalen heeft hij zelfs door autoriteiten zien over treden. De heer Elenbaas vindt ook, dat de school er alleen voor het onderwijs is en wil de lokalen alleen disponibel stellen voor onderwijsdoeleinden. De heer Krijger kan met het verzoek meegaan, omdat er buiten tie herbergen geen enkel lokaal in de gemeente beschikbaar is; hij wil de voorwaarde stellen, dat de ver gaderingen zullen plaats hebben op Vrij dagavond, daar de wekelijksche schoon maak op Zaterdag geschiedt. Aldus ge amendeerd wordt het verzoek met 4 stem men voor en 3 tegen ingewilligd. Enkele adressen van onvermogende ouders van schoolgaande kinderen, bevat tende de vraag om kwijtschelding van schoolgeld over 1923, wenscht de voorz. niet aan het oordeel van den Raad te onderwerpen. Op de vraag van den heer Carels, waarom niet, wordt geantwoord: omdat zij ongezegeld zijn en het Initiatief voor zulke zaken behoort bij B- en W.; te gelegener tijd zullen zij met voorstellen komen. Op de vraag van denzelfden spr. of B. en W. in deze of een volgende ver gadering willen meedeelen, hoeveel school geld over 1923 onbetaald is gebleven, luidt het bescheid: Wij doen het niet; wij treden niet in den werkkring van den gemeente-ontvanger". Een wijziging van de begrooting over 1923 wordt algemeen goedgekeurd; even eens een verandering in de bouwveror dening; voortaan zal het mogelijk zijn houten bergplaatsen te stichten ter grootte van 2,50 bij 2 M., mits zij geen stook plaats hebben en niet tegen bestaande ge bouwen gezet worden. Zonder hoofdei, stemming wordt ingetrokken de vesti gingstoelage voor een veearts aan de ge meente Scherpenisseregelingen dienaan gaande dateeren van 1866 en 1887. Gedep. Staten achten den post op de begrooting niet meer noodig, nu er twee veeartsen in het eiland Tholen gevestigd zijn en zij tengevolge van den vleeschkeurings- dienst een behoorlijk salaris genieten. Op de begrooting voor 1925 zal de post, groot f34,56, niet meer voorkomen. De legesgelden op de vier verschillende soor ten van jachtacten zullen resp. bedragen f 10, f 5, f 2,50 en f 2,50. Voorts is ingeko men een request van ,het Hoofdbestuur van de Z. L. M. Het blijkt nu eerst, dat de Raad spoedeischend bijeen is geroepen, alleen om dit punt. Het hoofdbestuur wil in de gemeente een cursus in landbouw- huishoudkunde in het leven roepen. Er ontspint zich een wijdloopende discussie over dit punt. De heer van Westen zegt, dat hij zich niet heeft kunnen oriënteeren, dat de voorlezing van het stuk hem niet voldoende op de hoogte heeft gebracht en dat het lijkt, alsof de Raad moet over rompeld worden. De heer v. <1 Male wenscht ingelicht te worden omtrent het nut van zoo'n cursus; hij acht het beter, dat een meisje leert een mouw in een boezeroen te steken dan dat 't zich bezig houdt met gebakjes te leeren maken. De heer Carels is onvoorbereid, doordat de gelegenheid heeft ontbroken om de stuk ken in te zien en doet het voorstel om de zaak aan te houden tot een volgende ver gadering. dat aanvankelijk ondersteund wordt door de heeren van Westen en Elenbaas. De voorzitter zegt, dat de kwestie van overrompeling hem niet dui delijk is; er kunnen geen bedrieglijke cij fers gegeven zijn. Met grapjes verkoopen kan men een ernstige zaak altijd belache lijk maken; uitstel kan geen doel treffen. Hij licht het adres toe én toont in den breede het nut van den cursus aan. De zaak komt neer op afstaan van een school lokaal en een financiëel offer van onge veer f 100. Er hebben zich 16 of 17 leer lingen aangemeld, w. 0. 11 uit Poortvliet. De heer van Westen zegt nog, dat hij geen wantrouwen koestert in de cijfers, zijn bezwaar geldt alleen het niet kunnen inzien van de stukken; hij is voorstander van den cursus. De heer Carels deelt mee, dat hij zal tegenstemmen, als de beslis sing moet vallen in deze vergadering. De heer Elenbaas acht de kosten niet ge- evenredigd aan de vruchten; hij w:l van de school geen gaarkeuken maken. Hij vindt ontwikkeling goed. De voorz. heeft de zaak maar aan een zijde belicht; bur germeisjes hebben dit onderwijs niet noodig en met Scherpenisse hebben wij in dezen niet te maken. Nadat de voorz. erop heeft gewezen, dat de heer Elen baas met zich zelf in tegenspraak is ge komen en dat deze voor improductieve uitgaven als vergoeding van verhuiskosten wèl en voor nuttige niet te vinden is, wordt tot stemming overgegaan. Het ver zoek wordt van de hand gewezen met 4 stemmen tegen en 3 voor. De voorzitter stelt nu nog aan de orde een verzoek van de schietvereeniging Nederland en Oranje. Zij sukkelt met een tekort van ongeveer f600. Zij wil trachten uit de schuld te geraken door een schietwedstrijd met toe gangskaarten te organiseeren en vraagt een bijdrage. B. en W. stellen voor f 25 te verleenen. Het voorstel vindt alleen bestrijding bij den heer Carels, die van oordeel is, dat daarvoor geen aanslag op de gemeentekas mag gepleegd worden Hij heeft geteekend op een lijst, die in de gemeente circuleert; laten anderen dal ook doen. Tot slot verkrijgt de heer van Westen het woord om tot den voorzitter de vraag te richten, waarom op de con vocatiebiljetten nooit het punt rondvraag ls vermeld? De voorzitter antwoordt, dat de oproepingsbrieven zijn Ingericht over eenkomstig de gemeentewet Hij is nog nooit het antwoord op een vraag schul dig gebleven. Zijn ervaring is, dat er bij de rondvraag praatjes voor het schellinkje worden gehouden; allerlei beuzelachtighe den worden daarbij te berde gebracht, terwijl over vitale belangen, op de agenda vermeld, soms luchtig wordt heengegle- den. kocht: melkkoeien voor f275,f225,f280, f 271; kalfvaarzen voor f 375, f 379, f226, f310, f294, een 1-jarige os voor f 150; een stierkalf voor f 48. ONDEBWÏJ& Aan de Rijksiandbouwwinterschool te Goes werd een diploma u'tgereikt aan A. J. Constandse, Brouwershaven, C. H. A. Stols, St.-Phil:psland, J. v. d. Kleijn, Sta- j venisse en S. W:sse te A. J.-Polder. Be- j vorderd werden o.a. van de eerste naar de tweede klasse J. v. d. Bijl, Zonne- i maire en J. E. van Gorsel, Oud-Vcsmeer. De algemeene vergadering van het N.O.G. zal dit jaar te Velp gehouden worden op 5, 6 en 7 Augustus. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 - en Maandag 21 April (le en 2e Paaschdng). Koricwarve. Ie Paaschdag. 3 ure, ds. Mor tier. 2e geen dienst. Seroosicerke. le Paaschdag. 10.30 ure, dB. Mortier. 2e geen dienst. Burzti. le en 2e Paaschdag. 9.80 ure. ds» Boogaard. Protestant-nbond le Paaschdag» 9.30 ure, ds. da Roode in de gemeentekamer- Senosae. le Paaschdag. 3 ure, ds. Leen- dertz. 2e geen dienst NoordweMo, le Paaschdag. 10.30 ore, ds. Leendertz. 2e geen dienst. Haamstede, le Paaschdag. 10.30 en 3 ure, ds. Japchen. 2e 10.30 ure, idem. Geref. Serb, le Paaschdag. 10.30, ds. Goedhujjs (H. Av) en 3 are. idem (Dankzegging). 2e 10.30 ure, ds. Goedhugs. Oud-Geret. kerk. le Paasch dag. 10 30 eu 3 ure, Leeskerk. Bikerzee. le Paaschdag. 10.80, cand. v. d. Berg van Utrecht en 3 ure, ds. Poort (Doops- bediening) Geref. kerk. le Paaschdag. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Brouwershaven, le Paaschdag. 10.30 ure, dr. Proost. 2e geen dienst. Gerei. Kerk. le Paaschdag. 10.30 en 3 ure, Leesdienst. 2e geen dienst. Zonneroalro. le Paaschdag. 10.30 ure, ds. de Leur. 2e 10.30 ure, idem. Geret Kerk. le Paaschdag- 10.30 en 3 ure, ds. Hoek. 2e 10.80 ure, idem. Noordzoawc, le en 2e Paaschdag. 10.80 ure, ds. v. Griethugsen. Drelpchor. le Paaschdag. 10.30 ure, ds. v. d. Griend (Bev. nieuwe leden). 2e 10.30 ure, idem (Voorber. H. A.) OuwerEcerk. le Paaschdag. 3 ure, dr. Weeda. Nïeuwerkerk. le Paaschdag. 10.30, ds. v. d. Linden (Coll. Filantr. Inr. Doetinchem) en 3 ure, geen dienst. Geref. Kerk. le Paaschdag. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. le Paaschdag. 10, 3 en 6 ure, Leesdienst. Ocsterland. le Paaschdag. 10.30, dr. Weeda en 3 uro, geen dienst. Geref. Kerk. le Paaschdag. 10.30 on 3, Leesdienst; 7 ure, ds. Veldkamp van A.-J.-Polder. Geref. Gem. le Paasohdag. 10.30, 3 en 7 ure, de heer Romgn. 5ir|a03laad. le Paaschdag. 3 ure, ds. v. d. Linden (Voorber. H. A.) Brulnlssa. le Paaschdag. 9.30, ds. Waar- donburg en 2 ure, idem (Dankzegging H. A.) Geref. Kerk. le Paaschdag. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. Gem. le Paaschdag. 9 8ü, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geret. Kerk. le Paaschdag. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. le Paaschdag. 10.30 en 3 ure, ds. Veldkamp. 2e 10.30 ure, idem. St.-Pttlpslaad. le Paaschdag. 3 ure, ds. Van Griethuizen (Bev. lidmaten). 2e ge<n dienst. Oud-Geref. Kerk. le Paaschdag. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Boone. 2e iO ure, idem. Tholeu. le Paaschdag. 10. ds. Datema en 2.30 ure. ds. Ver-ohoor (Collecte kerk). 2e 10 ure, ds. Datema. Geret. Kort. le Paasoh- dag. 10 en 6.3j ure, Leeskerk. 2e 10 ure, idem. Geref. Getu. le Paaschdag. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leeskerk. 2e 10 ure, idem. 8i.-/VinartenB(lijk. le Paaschdag. 10.30, Leesdienst en 8 ure, ds. Moerman. 2e geen dienst. Oud-Geret. Gem. le Paaschdag. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. 2e geen dienst. Oud-voottemeer. le Paaschdag. 10.30, ds. Van Griethugzen en 3 ure, Leesdienst. 2e 10 30 ure, da. Van Griethugzen (Bev. nieuwe lidmaten). Geref. Kerk. le Paaschdag. 10.30, 3 en 6 30 ure, ds. Van Giffen te Bloemen- daal. 2e 10.30 ure, idem. Poortvliet. le Paaschdag. 10.30, ds. Ver schoor (Bev. lidmaten) «n 3 ure, Leeskerk. 2e 10.30 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. le Paaschdag. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Dave- laar van Ede. 2e 10 30 ure, idem. Scherpenisse. le Paaschdag. 10.30, ds. W. J. Keiler (Bev. lidmaten) en 3 ure, Lees kerk. 2e 10.30 ure, ds. W. J. Keiler. Oud- Geref. Kerk. le en 2e Paaschdag. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. StBvenliae. le Paaschdag. 10.30, ds. Moer- men en 3 ure, Leeskerk. 2o 10.30 ure, ds. Moerman. Oud-Gerei. Kerk. le Paasohdag. 10 30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. 2e 10.30 ure, idem. St.'Anaatand» le Paasohdag. 10.30, Lees kerk (Voorber. H. A.) en 3 ure, ds. Keiler. 2e 10.30 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. le Paasch dag. 10.30, 3 en 6 ure, Leeskerk. 2e 10.30 ure, idem. VAN HEINDE EN VER. VERKOOPINQEN, ENZ. HAAMSTEDE, 16 April. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden beden op het terrein der kwee- kerlj „Tentebosch" alhier publiek ver Binnenkort zal een bijeenkomst van .de geallieerde regeeringen worden ge houden ter bespreking van verschillende punten niet behandeld ;n de rapporten der deskundigen. Generaal Seely, de liberale oud-on derminister voor luchtwezen, heeft in het Engelsche parlement MacDonald ge vraagd stappen te doen om paal en perk te stellen aan deii wedloop der lucht- bewapeningen :n Europa, daar als hier aan geen einde wordt gemankt een ca tastrophe voor de beschaving, zooals de menschheid nog nimmer heeft gezien, zal volgen. Een in het Noorden van Berlijn wo nende 43-jarige vroedvrouw en haar 65- jarige moeder hebben in den afgeloopen nacht zelfmoord gepleegd. De vroedvrouw leefde gescheiden van haar man, die een dronkaard en een leegloop er was. In een brief, <Pa men In de wonlras van de vrouw vond, kondigde de man zijn terug keer aan. Uit angst hebben te vrouwen zich daarop met op:um vergiftigd. De Daily Express verneemt, dat <ie regeering voornemens is een wijziging te brengen in de hu'dige wet, welke het doodvonnis voorschrijft voor alle geval len van moord. De bedoeling is onder" scheid te maken tusschen moord én moord en alleen gevallen van beestachtige en in koelen bloede gepleegde moorden met den dood te straffen. Een wetsontwerp in dien geest zou binnenkort te verwachten zijn. In een Sumatraasch dorp zijn door het eten van vergiftigde visoh 8 mensehen gestorven. Het vergift had een buitenge woon snelle werking. De mensch en sF er ven zonder merkbare lijdensverscbijnse- len. Dé Rijnlandcommisre heelt een ver ordening uitgevaardigd, waarbij de be woners van de bezette gebieden, die deel nemen aan militaire oefeningen, of deel uitmaken van m'litaire organisatie» met strenge straffen worden bedreigd. Ongeveer 68 o/o der Grieksche be volking heeft bij de onlangs gehouden volksstemming vóór een repubPkeinschen regeeringsvorm gestemd. Dr. Em. Lasker is het gelukt als overwinnaar te voorschijn te treden uit het belangrijke schaakmeesterstornooi in New York gehouden, hetgeen in de ge schiedenis ongetwijfeld zal worden op- geteekend als een wereldgebeurtenis op schaakgebied. FinandSei Nieuw». ■•■n r.i iuiirUs. 17 April. 8TAAT8LB8NINGEN. NBDBBLAND. V.K. Heden N.W.8.obl.ol922 f 100 8 101»/, 109»/, N.W. 8. obl.a-6'22 - 500 6 98 98 N.W. 8. obl.o-6'32 -1000 6 9797»/, N.W. 8. obl.o-ö'22 - 2500 6 97 96»/, N.W. 8. obl.al928 - 500 6 97 96»/, N.W. 8. obl.al923 - 1000 6 97'/, 96', N.W. 8. obl. 1916 - 100 5 90»/,, 90"/,, N.W. 8. ebl. 1918 - 600 6 88'/, 88', N.W. 8. obl. 1918 -1000 5 85 86 N.W. 8. obl. 1818- 100 5 92'/, 98»/,, N.W.8. obl. 1913 - 5006 91 90", N.W. 8. obl. 1919 1000 6 9090»/, N.W. 8. obl. 1916 - 100 4'/, 84 84 N.W. 8. obl. 1916 - 500 4'/, 85 85»/, V W. 8. obl. 1916 -1000 4.'/, 85 85'/, N.W. 8. obl. 1917 - 100 4'/, 82 82» N.W. 8. obl. 1917 - 5001'/, 81"/,, 81'», N.W. 8. obl. 1917 100Ó 4»/, 8080»/, N.W. 8. obl. 1916 - 100 4 80 80>/„ N.W. 8. obl. 1916 - 500 4 79'/, 797, N.W. 8. obl. 1316 1000 4 77'/, 77»/,, N. W. 8, ooi. 1911 1000 8'/, 72 N.W. 8. obl. -1O00 3 61»/,, 61'/, N.W 8 óert.v.Ini-1000 8 61 61 N.W. 8. oari. 1000 351'/, 51 BÜLGABIJB. Hypoth. Loon 189! 6 rabikslcening 1902 5 28'/, 28'/, óegeUsoaing 1204 5 BaL vr, gotid-obl. 1907 4'/, 25'/, 25'/, PBTH.-ONDKRNEMINGBN. Kon. Nod. Pesr. f 1000 A. 441 442'/, Eon. Petr. I 100 O. A. 444 443 Stoa. Nod. Post. O. v. A. 444»/, 442'/, Dollar» (bang) 1 2,682 69»Markon (gr (por blllloen) 1 0 60—f 0,62ld. (r.j I 060—f 062; Kronen (10 000)10,37 f 0.40Eng bankpaplor 1116911,72, Fransoh bankpapier 16,85—1 17,i Belg. bankpaplor I 14,25 14 50. *4i!XTBERICHTESr._ WILLEMSTAD. Op de Dinsdag alhier gehouden eerste voorjaarspaardenmarkt toonde de handel bij tengevolge van zeer slechte weersgesteldheid matigen nochtans toenemenden aanvoer, niet dat vlotte verloop, waardoor hij zich den laatsten tijd kenmerkte. Minder gunsl'ge berichten van de daags te voren gehou den Utrechtsche Palmpaardenmarkt waren hiervan de oorzaak, waardoor ook het aantal koopers minder groot bleef dan verwacht werd, al waren er nog zeer voldoende aanwezig. De vraagprijzen had den inm'ddels nog geen neiging tot da len, bleven onveranderlijk boog en goede kwaliteit paarden, gelijk die in deze streek wordt gevonden, brachten even zeer nog flinke prijzen op. Men be steedde voor: werkpaarden van f 400 I 700; driejarigen f 600—f 800; tweejari gen f 300—f 600 en éénjarigen f 160— f 300. ZIERIKZEE, 17 April. Tarwe f 12,25- f 13,65; chevaliergerst f 12,50—f 12,76; bruine boonen f 16—f 81; erwten (schok kers) f 18,60; per 100 k.g.; aardappelen bonte en blauwe f10, bravo's f7; per 70 k.g. Weinig aanvoer. CoSporntloTo veiling Zlerliioe. Valling van 17 April. QROOTE VEILING. KIPEIEBEST f 5,60. Dito Barnavalders f 6,—. kleine veiling. KIPEIEREN 1 5,80 f 6,80. Dito kleine 4,60 k f 5, EENDEIEREN t 5,60 k t 6,30. GANZENEIEREN f 15,25 k f 16,—. KIEVITSEIEREN f 10,30 k f 11,90. alles per 100 ataks. Aanvoer 10550 itnks eieren. BOTER 10,95 k I 1,14 Dito 2e soort f 0,70 k t 0,90. Aanvoer 378 pond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 4