Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by de van Woensdag 26 Maart 1924, no. 11061. B I NNEN LA N D. Vacantiekaarten. De Nederlandsche spoorwegen zullen dit jaar de bekende vacantiekaarten (f 10, f 7,5(0 en( f 5) ook met Paschen en Pink steren verkrijgbaar stellen, n.l. van 18 tot en met 23 April en van 6 tof en met 11 Juni. 1 Tiende Neder 1. Jaarbeurs. Het secretariaat der Nederl. Jaarbeurs deelt ons mede, dat aan de 10e beurs 827 firma's hebben deelgenomen tegen 756 aan de 9e beurs. De 10e beurs werd in totaal, volgens de uitgegeven entréebe- j wijzen, bezocht door 38656 personen, te- gen 25056 personen, die de vorige beurs bezochten. De postcheque en girodienst. Ofschoon er nog geen officieele me- dedeeling van is gedaan aan het publiek:, kunnen wij thans, schrijft de Msb., voor zoo goedi als zeker melden, dat rekening houders bij den Postcheque- en Girodienst thans over het volle bedrag van hun> te goed ponder borgen kunnen beschikken, wanneer over dat tegoed geenerlei ver schil van meening meer bestaat, noch bij den dienst noch bij den rekeninghouder. De uitbetaling geschiedt dan via de be kende Commissie tot het doen van uit betalingen aan rekeninghouders. Over den datum van heropening van den Post- .chèque- en Girodienst is nog niets met ■eterheid te zeggen. J iWanneer de commissie haar advies over de vraag: centralisatie of decentrali satie aan den Minister zal hebben uitge bracht, zal de Kamer nog hebben te be slissen over het toe te passen systeem. Volgens een mededeeling van den tegen- woordigen directeur van den Postchèque- en Girodienst, is de reconstructie thans zoover gereed, dat de dienst zou kun nen worden heropend. Van de rekenin gen ;werd 93 pet. direct aocoord bevon den; in f pCt. bevonden zich één of meer fouten. Eerst zijn toen de verschillen met de rekeninghouders boven het nummer 100,000 opgelost, daarna is men met de rekeningen van 1 tot 100,000 begonnen en men is nu gekomen tot de serie van 42000. Juist in de laagste nummers zit ten de grootste rekeningen, zoodat de grootste moeilijkheden thans achter der. rug zijn. jMocht men nu reeds tot her opening van den dienst besluiten, dan zouden de bedragen, waarover thans nog meeningsverschil bestaat, kunnen geblok keerd worden en deze verschillen zou den dan geleidelijk kunnen worden op gelost Op het oogenblik! worden proeven genomen met het gecentraliseerd systeem en: wordt het personeel in dit systeem zoodanig geoefend, dat de binnenkomende gefingeerde posten op één en denzelfden dag worden geboekt en gecontroleerd Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zenuwtabietten. Uit Stad en Provinoie ZIERIKZEE. In verband met het twee de Nederlandsche Bibliothecarissen-Con gres, dat op 11 en 12 Juni a.s. in Mid delburg gehouden zal worden, is het plan gevormd, om bij voldoende mede werking een tentoonstelling te organi- afeereh Van ZeeUwSche letterkunde. Zij bedoelt een beeld te geven van het let terkundige werk van allen, die in Zee land geboren zijn, of een langen tijd in onze provincie gewoond hebben. Wil zij in de eerste plaats omvatten alle wer ken van Zeeuwen op het gebied der schoone letteren, anderzijds zal een plaats worden ingeruimd aan de Zeeuwfeche ge schiedschrijvers. Een andere af deeling zal zich op het terrein der geestelijke poëzie bewegen -en in het bijzonder is hier ge dacht aan het aandeel der Zeeuwen aan de psalmberijming. Verder zal getracht Worden alles, wat aan de Zeeuw sche re derij terskamers en haar gezellen herin nert, tot een geheel te vereenigen. Een laatste afdeeling en deze zal bij vol doende medewerking zeker niet de minst interessante vormen zal gewijd wór den aan de ontwikkeling van de jour nalistiek en het eourantenbedrijf in Zee land. Door het college van Gedeputeerde Staten is goedgunstig beschikt op het verzoek, om deze tentoonstelling te mo gen houden' in de lokalen der Provinciale Bibliotheek Van Woensdag 4 Juni tot en met Zaterdag 14 Juni a.s. De heeren H. G. van Grol, archivaris te Vlissingen, J. de Kruyter, archivaris te Goes, P. D. de Vos, archivaris te Zierikzee, A. Mijs, no taris te 'Oostburg, E Janssen, oudheid kundige te Sluis en J. J. F. van Zey\, redacteur van Zelandia te Hulst, ver klaarden zich allen bereid inzendingen in (ontvangst te nemen en Voor de ver zending naar Middelburg te zorgen. „De crisis van het parlementaire stelsel", was de titel van de rede, 'waar mede rar. P. J. Oud Maandagavond in hotel „Juliana'* voor de afd. Zierikzee, van den Vrïjz. Demi Bond optrad. De zaal Wlas vrij goed bezet. De voor zitter, de heer A. Geluk Mz. opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord na den spr. het welkom te hebben toe geroepen. Mr. Oud had zooals hij bij1 den aan vang zijner rede mededeelde, dezen titel gekozen, omdat de laatste kabinetscrisis, ontstaan door de verwerping der Vloot wet, hoogst ongewenscht is opgelost en ons parlementair stelsel daardoor een geweldige knoei heeft gekregen. Tot goed begrip hiervan meende spr. te moeten Wijzen op de groote beteefce- nis van dat stelsel, omdat wij in ons land dit niet altijd hebben gekend. Hij wees op onze volksvertegenwoordiging en de raadslieden der Kroon vóór en na 1848. Eerst na 1848 Werd in ThorbeCke's grond wet de miriisterieele verantwoordelijkheid geregeld, maar daarmede was de strijd niet uit tusschen Kamer en Minister, die altijd dienaar der Kroon was gewteest, waardoor hij moties van afkeuring van Izijn beleid naast zich neer kon leggen, omdat hij door den Koning werd gesteund. Spr. vergeleek de strijd tusschen Kamer en Minister in ons land met die, welke in de zestiger jaren in Duitschland tus- I schen regeering en volksvertegenWoor- diging werd gevoerd en eindigde met de overwinning van de eerste. Een der gelijke strijd ontbrandde ongeveer in dienzelfden tijd tusschen Heemskerk (de vader van onzen tegenwoordigen minis- ter van Justtiie) en de toenmalige Twee- de Kamer. Men heeft toen beleefd dat de Kroon zich in den politieken strijd mengde, door een proclamatie te voegen bij 't stembiljet voor de kamerverkiezing. Gaf niets Er werd geen Kamer ge kozen naar den wil des Kon'ngs en de.... regeering gaf ten slotte toe. In 1868 werd voor goedi h|et' parlementaire stelsel hier gevestigd, hoewel de gebeurtenissen in den laatsten tijd reden tot twijfel geven. Wordt echter de macht van het parle ment verkleind, dan verkleint men ook de macht van hét Volk. In ons land gaat het echter minder gemakkelijk dan b.v. in Spanje en Italië, omdat wij hier bui tengewoon ingewikkelde partijverhoudin gen hebben. In dit verband wees spr. op de partijen der rechterzijde en hun eenheid, wanneer het gaat om christe lijke beginselen. Men ziet hopelooze ver deeldheid bij die partijen, die het eens moesten zijn omdat zfij1, naar het woord van dr. Kuijper, stoelen op denzelfden wortel des geloofs.'Spr. propageerde een andere partij groepeering. in de Kamer n.l. der democratische elementen van de ver schillende partijen. Heel in 't kort memoreerde de heer Oud de geschiedenis der jongste crisis Ln hét gereconstrueerde kabinet-Ruijs de Beerenbrouck, het kabinet van kraakpor- eelein, zooals spr. het betitelde, omdat bij iedere crisis uitkomst hoe zwak het co alitiekabinet feitelijk is. Na de pauze werden de plannen van het huidige Kabinet besproken en beciri- tiseerd, vooral die van minister Col'ijin, t.a.V. de vlootwet en de bezuinigingsmaat- j regelen op onderwijs e.d., terwijl meer j gelden Worden gevraagd voor een vloot, j Scherp belichtte spr. de houding van dezen minister bij de indiening der Staats- begrooting en bij de verdediging der Vlootwet. De veelgehoorde bezuinigings- leuze Werd mede besproken en geconsta- teerd, dat, hoewel bezuinigingen noodig Zijn, men dezen toestand te baat neemt om af te breken datgene w!at men na jaren strijd heeft Verkregen. Spr. ein" digde met een opwekking tot aanslui- j ting bij de V.D.-partijl De heer W. den Boer maakte van de geboden gelegenheid óm te debatteer en gebruik door eenige nadere inlichtingen te vragen en om: tegefa den heer Oud t.a.v. sommige punten te ageeren. De heer Oud zette enkele aangevoerde pas sages nader uiteen en bestreed den heer den Boer t.a.V- van diens politieke op- Vattingen. De voorzitter dankte aan het slot dezer bijeenkomst den heer Oud Voor zijn pakkend en helder betoog, waar na hij een motie voorlas, waarin de re- geeringsmaatregelen betrekking hebbend op1 het onderwijs, werden afgekeurd. Deze motie, die door de afd. Zierikzee. met algemeene stemmen werd aangenomen, zal ter kennis van de Kamer en den mi nister Worden gebracht. BURGH. Maandagavond j.l. werd in het lokaal van den heer v. d. Moer alhier een algemeene ledenvergadering gehouden der vereeniging „Haamstede en Burghif ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer. Behandeld en goedgekeurd wer den het jaarverslag over 1923 en de re kening en verantwoording Van den pen ningmeester. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. L. Bolle, C. W. Boot en M. Griep. Besloten werd evenals in vorige jaren een bedrag te reservee ren voor gemeenschappelijke reclame met V.V. „Zierikzee" en „Renesse Vooruit". Tevens zullen aan de betrokken autori- volgt het jaarverslag over 1923, hetwelk eveneens wordt goedgekeurd; idem het verslag van den afgevaardigde naar de Provinciale vereeniging. De begrooting Voor 1924 wordt onveranderd vastgesteld; aan de orde is nu bestuursverkiezing; af tredenden zijn de heeren D. H. van de Velde, W. Walpot en A. Janssen Gz. Gekozen wordt W'. Walpot, met 24 van de 42 st. en D. H. v- d. Velde met 33 st. De heer M. Hoek zegt dat deze stemmnig feitelijk ongeldig is, daar er meer per sonen hier zijn die Van de Velde heeten, evenals meer Janssens. Hierop ontstaat eenig debat, waarop de heer D. H. van de Velde verklaart dan zich nogmaals aan een herkiezing te onderwerpen. De voor zitter zegt dat het hem voorkomt dat het spijkers zoeken is op laag water. Het is altijd critiek op het bestuur. Spr. heeft hier nu circa 6 jaar genoeglijk ge- Werkt met de bestuursleden, en heeft zijn beste krachten gegeven voor de ver eeniging. Doch op deze manier wordt het hem te bar, en zal hij al spoedig de bijl er bij1 neer leggen. De daarop ge houden 2e stemming brengt tot uitslag dat gekozen wordt de heer D. v. d. Velde, met 41 stemmen, terwijl de heer A. Janssen 20 st. kreeg. Daarop volgt een tusschen stemming, welke als resultaat oplevert: A. Janssen 19, burgemeester Diepenhorst 13 en jM- C. van der Stel 8 stemmen. Bij de daarop volgende her stemming wordt A. Janssen Gz. herko zen met 21 tegen 19 op burgemeester Diepenhorst. Al de herkozenen nemen onder dank aan de. leden hun herbenoe ming aan. Daarop wordt doorgegaan met afwerking der agenda en komt in be spreking: het stichten van een wijKgie- bouw. De voorzitter houdt een uitvoerige bespreking en deelt aan de hand van hei ter tafel liggende bestek en teeke- ning alle gegevens mede, die hij geven kan. De begrooting komt zoo ongeveer jop f 85,00, eene som waar het bestuur nog huiverig voor is, om door te gaan zonder meerdere gegevens. Dhr. Amsing juicht hét plan zeer toe en prijst het initiatief van 't bestuur dat tot deze zaak besloot, en hoopt dat cle vergadering het bestuur zal machtigen verdere stappen Voor deze zaak te doen en spoedig een nieuwe aig. vergadering Weer zal kunnen gehouden worden waarop definitief het plan er door gaat. Verschillende leden voeren hierover nog het woord, en het blijkt dat de geheele vergadering unaniem met het voorstel meegaat. Besloten wordt tot voorloopige grondaankoop met recht tot optie voor eenige maanden. De voorzit ter zegt dat het hem aangenaam aandoet dat de geheele vergadering met het voor stel meegaat. Getracht zal worden een rijkssteun te verkrijgen dat ons verlich ten zal in de te nemen hypotheek. Nadat nog door eenige leden in de rondvraag de belangen der vereeniging worden be sproken, Wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. f tje" niet. Als slotstiksje „Allemille ni de Goessche mart", waarvoor een der vech tersbazen Marien Verschure (dhr. A. F. H. Kraak) toch' ook nog een flinke boe rendeern (mej. C. Mertsch) heeft opge daan, terwijl Wilhelmus Theodorus van Fatterenburg (dhr. W. Scheffers) blijde is dat hij die boerennegorij zoo kan ver laten. Alles werd in een prettige stem ming gespeeld, ongemerkt was het half nacht. Dat de aanwezigen ^zieh hebben geamuseerd, bewees het langdurig ap plaus. Na de welverdiende hulde door den voorztiter aan den heer Koets ge bracht, werd hem als aandenken een barometer overhandigd, en kregen de da mes bloemen, nog vermeld dat de kin deren Hebleij mooi spel gaven. Een slot- tableau 'met zang „Komt dan Zeeuwen, „Zeelandia" roept U", geregiseerd door den heer J. de Rooij, tevens decorateur van het tooneeldecor 't dorpsgezicht, maakte het succes van den avond vol. Een gezellig bal volgde en ieder ging welvoldaan huiswaarts. Het Was een echte Zeeuwsche avond. LANDBOUW EN VEETEELT. teiten verzoekschriften worden gezonden in 't belang van gemak en veiligheid van 't verkeer. THOLEN. In de op Vrijdagavond ge houden vergadering van de afd. „Het Groene Kruis" in de zaal „Non Semper" alhier, waren 42 leden tegenwoordig. Na opening door den voorzitter, Dr. de Jong, werden de notulen gelezen en goedge keurd. Naar aanleiding der notulen be spreekt de heer Amsing uitvoerig het ten yorige jare genomen besluit dat pas na 2* jaar een inkomend inwoner bestuurs lid kan worden. De voorzitter zegt dat dit een bestuursvoorstel is, dat met meer derheid van stemmen is aangenomen en dat de vergadering het recht heeft, dit weer te wijzigen. De heer Huvers zegt dat het een zeer onvruchtbaar debat is, dat de heer Amsing thans voert; te meer daar de heer Amsing de bewuste ver gadering niet heeft bijgewoond en hij dus over de notulen die nu reeds zijn goedgekeurd niet meer mjg spreken. Daarop, brengt de commissie bestaande uit de heeren Vriens en M. Meerman rap port uit over de i.ageziene rekening. Zij adviseert deze goed te keuren. Daarna Zeelandia te Botterdam. De Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia" te Rotterdam gaf Woensdag 12 Maart een uitvoering in de groote Doelezaal voor haar leden en belangstellenden. Tot in de uiterste hoeken was de zaal be zet; pl.m. 1000 feestgenooten waren aan wezig. Na het openingswoord door den voorztiter, den beer S. "Blaas, die allen het hartelijk welkom toeriep werd het Zeeuwsche Volkslied door allen gezongen. Daarna kregen we de hoofdschotel van dezen avond, de opvoering van een Zeeuwsch' Bliespü (met zang en daans) in twi bedrieven en een slotstikje: „Twi honden vechten om n been, nlderde lopt er gauw mie een", uitgebreid en voe 't toneel bewerkt door den heer K'. Koets ni een feuilleton uit de Ierseksche Courant, geschreven door „Zuud-Bevelander". Dat de heer Koets succes zou hebben, nu we konden haast niet anders verwachten. De stemming zat er al spoedig in, het eerste bedrijf bracht ons in gedachten naar een Z.-Beveliandsoh dorpje, waar een leuke boerendochter, wel van een grapje houdende, doch met doel de door haar begeerde vrier, An- dries Buse, boerenzoon (dhr. A. Lijbaart) te kriegen, Koeba Nieuwenhuize (mej. A. Gaanderse) door bemiddeling van een ad vertentie in de Goessche Courant een vriër vraagt om samen Goessche kermis te houden, bijgestaan door Janna de Zeeuw (mej. pVI. Franse) en Keetje Bruin- oage (mej. Cl. v+ d. Klooster) kameraads van Koeba en den opperknecht van baas Nieuwenhuize, Louwtje Pupekasse (dhr. iM. V. d^ Bliek) werd het eerste bedrijf vlot en aangenaam gespeeld, bijgestaan door de vriërs van Janna en Keetje, de heeren G. de Waal en P. A. Versprille. Het tweede bedrijf bracht ons naar de dorpsklapbank, waar jong en oud zich bij wijlen verpoosden, doch zoodra de gegadigoen óp- de advertentie afkwamen, kwam er weer stemming in, tot op een gegeven oogenblik de veldwachter Arie Prop, b.gl „citroentje" (dhr. H. A. Mar- kusse) tusschenbeide moest komen, door dat twee sollicitanten aan 't vechten gin gen en van deze gelegenheid maakte no. 3 gebruik de steller der advertentie te verschalken, wat juist haar wensch w|as. Eindelijk loopt alles nog zonder proces verbaal voor de ordeverstoorders af, om dat Koeba zich er mee bemoeit en Arie Prop indachtig maakt, dat ze binnenkort weer een vet varken slachten en dat voor hem wel eens nadeelige gevolgen zou kunnen hebben, want ook zij, doch ter van den wethouder, zou daarbij be trokken worden en dat wenscht „citroen- Luijk. Bijenteelt. Het is den heeren land- en tuinbouwers van Schouwen en Duiveland, mogelijk reeds bekend dat steeds meer de bijen teelt op den voorgrond treedt en dat pas, ook op dit eiland, eene vereeniging tot bevordering der Bijenteelt is opgericht. Maar mogelijk is het hen niet bekend, hoe steeds meer blijkt, het nut, dat de honigbij brengt als overbrengster van het stuifmeel, bij de bevruchting van onze land- en tuinbouwgewassen Het is daarom de vereeniging een ge noegen, de aandacht hierop te mogen vestigen en allen op te wekken, vooral in verband met de zich steeds uitbrei dende Fruitteelt er toe mede te werken, dat de ontwikkeling van de Bijenteelt, gelijken tred houdt met die der andere bedrijven. Steeds talrijker worden de treffende bewijzen van het nut der bijen en terwijl vroeger de beroepsimker, die met zijn bijen de koolzaadvelden bezocht, eene vergoeding voor de geoogste honig moest betalen, is nu in verschillende dee- len van ons land de'toestand reeds om gekeerd en wordt thans gaarne een ze ker bedrag per volk bijen betaald aan den imker, als tegemoetkoming in de te maten onkosten, indien hij zijn bijen in boomgaard of veld wil plaatsen Vele van onze vruchtboomen zijn kruisbestui- 1 vers, en is dus een eerste vereischte, de verplaalsnig van stuifmeel wil er be vruchting plaats vinden. Ten duidelijkste blijkt dit uit de in Limburg genomen pfoeven, bij kersen. Deze bestuivingsproeven toonden aan, dat onvruchtbaarheid van sommige ker sensoorten werd veroorzaakt door ge brek aan vreemd stuifmeel en door ge brek aan overbrengster ervan Ook voor verschillende Land- en tuin bouwgewassen zouden dergelijke geval len aangehaald kunnen worden. Het slecht uitgroeien en ruien van vruchten, moet ook vaak toegeschreven worden aan een gebrekkige bevruchting, tengevolge van de te geringe stuifmeel- verplaatsing, wat vooral het geval is bij vochtig en stil weder tijdens den bloei. Is dus het indirecte nut der bijen voor heeren land- en tuinbouwers reeds zéér groot te noemen en reden genoeg om de bijenteelt te bevorderen, toch meent het bestuur der vereeniging ook nog de aandacht te moeten vestigen op het directe voordeel, dat de Bijenteelt kan opleveren Wel maakt ons wisselvallig klimaat, het niet mogelijk om het winnen van ho nig der bijen, als hoofdbedrijf uit te oefenen met behoorlijk resultaat, doch de bijenteelt kan heel goed als onder deel van land- of tuinbouwbedrijven den liefhebber-imker vaak een zoet winstje bezorgen Tevens bevordert men het ge bruik van het nooit volprezen natuurpro duct, de honig, wat van gunstigen invloed zal zijn op de gezondheidstoestand van den mensch. Immers voor den opbouw van het men- schelijk lichaam is zij van groot belang, door de aanwezigheid der vitaminen Ho- j nig wordt zonder eenige verandering in het bloed opgenomen en heeft een gun- stigen invloed op de samenstelling van het bloed. Prof. Donders beweerde dat honig voor kinderen onmisbaar is En ook uit het volgende voorbeeld moge blijken dat honig, niet zonder re den, wordt aanbevolen door verschillen de dokters. In een kindersanatorium te Weezen, (Zwitserland) werden 2 broeders onder dezelfde omstandigheden gebracht en be reikte men na 6 weken, dat de eene broe der met honig gevoed, een gewichtstoe name verkreeg van 4 K.G.; de andere broeder echter, met melk gievoed een gewichtstoename verkreeg van 1 K.G. In dat kindersanatorium worden dan ook alle kinderen aan een honigkuur onder worpen, met steeds prachtresultaten! Wij kunnen dus de bijenteelt in haren geheelen omvang met warmte (aanbevelen! Het zal de vereeniging, hier op Schou wen en Duiveland gevestigd, dan ook aan genaam zijn, ieder belangstellende na der in te lichten en te helpen Moge dit stukje, hetwelk is opgemaakt met volle medewerking van den heer A. W. van de Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, er toe bijdragen dat v<e- len toe zullen treden als lid of donateur dezer vereeniging ter bevordering van de bijenteelt, ook op ons eiland. ST.-ANNALAND. Het mond- en klauw zeer breidt zich langzamerhand uit. De laatste dagen hebben zich weer 2 nieuwe gevallen voorgedaan, namelijk bij de landbouwers J. van Luijk en P. van VERKOOPINGEN, ENZ. HAAMSTEDE, 25 Maart. Ten overstaan Van notaris J. C. Dalébout te Renesse werden 'heden in het openbaar verkocht voor den heer J. Vaaaie: eene hofstede i met bouw- en weilanden onder deze ge meente, groot 9 H.A. 55 A. 60 c.A. (22 gemeten en 278 roeden) voor f«1235,— per gemet. Toebedingen f 432,50. Door denzelfden notaris werden he- den publiek verkocht voor de h'eeren J. en Chr. Vaane: een hóef je met 1 i .H.A. 80 A.: 10 C.A!. (4 gemet 96 roeden) bouw- en iwleiland in totaal Voor f 6965. Toebeding f 250,—. POST EN TELEGBAPHIE. Nu het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Ellemeet 1 April wordt vervangen door een station voor de drie diensten met telegrambestelling, zal de postbestelling van Noordwelle uit jplaats hebben. Verplaatst met ingiang van 1 April a.s. de kantoorhouder Wf Bakker van Serooskerke (S.) naar Oosterland en be noemd. in gelijke betrekking aldaar. Het hulpkantoor te Serooskerke (S.) wordt met ingang van 1 April a.s. om gezet in een post- en telegraaf-telefoon- station onder beheer van den besteller jM- vl d., Linde, thans te Rotterdam. VAN KESNDE EN V Zondag is te Rome door vertegen woordigers van 5000 verschillende ge meenten den 5en verjaardag van de stich ting van hét fascisme herdacht. "Turkije, dat met. zooveel moeite w!as drooggelegd zal Wederom „nat" wor den. Er is besloten dat de verkoop van bier en wijnen wederom vrij zal Zijn. terwijl er een belasting op zal wordep, gelegd. De regeering zal echter controle op de stokerijen en brouwerijen blijven oefenen. Het Perzische parlement heeft be sloten het denkbeeld eener republiek op te geven, doch den Sjah af te zetten en te vervangen door zijn tweejarigen zoon. Zestien visschers zijn gedood door de ontploffing eener drijvende mijn, waar in zij mót hun netten verward raakten ter hoogte van Alexandrië. f Volgens een bericht uit Moskou aan de Berlijnsche bladen Heeft het centraal uitvoerend comité van de Sowjet-regee- ring den diensttijd voor de marine en de staatspolitie op vier, die van de mili taire vliegers op drie en van de overige troepen op twee jaar bepaald. Te Blackburn, in het Engelsche graafschap Lancaster, heerscht den laat sten tijd een zóó hevige influenza-epide- mie, als men in jaren niet heeft gekend. Het aantal dooden is schrikbarend groot. Te Wóenen zijn déonderhande lingen begonnen tusschen Rusland en Roemenië o.a. over Besarabië en de te ruggaaf van de Rumeensche kroonju- weelen. Tijdens een vulkanische uitbarsting in den Philippijnschen archipel schijnt een klein eiland, bewoond door visschers onder den zeespiegel te zijn verdwenen. Tijdens een theatervoorstelling te Rio de Janeiro (Brazilië) ontstond een paniek doordat plotseling de zóldering en een der muren instortte. Vele per sonen werden geWónd, enkele gedood. Naar uit Constantino pel wordt ge meld, hebben verscheidene afgevaardig den een motie bij de Nationale Verga dering te Angora ingediend, waarin er op wordt aangedrongen, dat de kalief zal worden schuldig verklaard aan land verraad, dat al zijn bezittingen zullen worden geconifisceerd en dat hem iedere gelegenheid tot politieke actie zal wor den ontnomen. Tengevolge van een aanvaring* in de Theemsmondng tusschen een Engel sche en een Amerikaansche boot zijn 14 matrozen van laatstgenoemd schip in hun slaap gedood en gewond. Het officieele Russische Rosla- agentschap meldt, dat aartsbisschop Cie- plak, de RoomsCh-Katholieke prelaat, die zooals men weet, indertijd door de bols- jewiki in de gevangenis is geworpen, thans toestemming heeft verkregen, Rus land te verlaten. De Engelsche regeering zal in ver band met de staking van tram- en om nibusper soneel te Londen bij het Lager huis een wetsontwlerp tot regeling van het verkeer indienen. Het hoofd van de kerk in Georgië, Ambrosin, is tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld wegens hoogverraad. i De Fransche Kamerverkiezingen zul- len 11 Mei e.k. gehouden wórden. Te Queenstown hebben 4 soldaten van den Ierschen Vrijstaat machinege weervuur afgegeven op een troepje En gelsche verlofgangers en burgers. Een soldaat werd gedood en 17 burgers ge wond, o. w. 4 zwaar. De lersche Vrijstaatsrégeering heeft een belooning van 10.000 pond sterling uitgeloofd voor de arrestatie van de vier schuldigen aan den aanslag op de Brit- sche soldaten te Queenstown. De Britsch-Indische moslims hebben op het congres voor het Kalifaat te Cal cutta zich uitgesproken voor het behoud van het kalifaat in Turkije. Te Rome heeft een gymnasiast zijn leeraar, die hem gestraft had, met re volverschoten zwaar gewónd. De jongaii joeg zich vervolgens een kogel door hst hoofd en' was op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 3