Ziarikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bjj de Tan Maandag 17 Maart 1924, no. 11957. BUITENLAND. Ken dictator gevraagd. De „Action Fran^aise" drukt den tekst af van het verkiezingsprograrn waarop aich niet alleen de vrienden der „Action Frangaise", de royalisten dus, vereenigd hebben, maar ook degenen, die zonder de .denkbeelden der royalisten te dee- len, tenminste de dringende noodzakelijk heid begrijpen, 2ooals de A. F. het uit drukt, om in Frankrijk een organisatie te herstellen gegrond op het gezag. Italië wordt als voorbeeld gesteld; het toont duidelijk, zoo wordt in het program ge zegd, wat een „chef" kan en wat een parlement niet kan. Sommigen onzer, zoo heet het dan verder, verstaan daaronder het eenige hoofd, dat nooit afhangt van de grillen of de onwetendheid der open bare meening het erfelijke hoofd en dientengevolge de erfgenaam der veertig koningen, die Frankrijk gemaakt hebben. Anderen gaan niet zoo ver en constatee- ren alleen, dat het bestaan zelf van het land thans bedreigd wordt en dat het parlement machteloos is het te verdedi gen als hel niet voor eenigen tijd een dictatuur aanvaardt. Maar allen zijn het er ipver eens, dat er een chef noodig is tenminste voor den duur der huidige Crisis. Van dat hoofd, hetzij dan een koning of een ongekroond dictator, ver wachten de opstellers van het program alleen heil om Frankrijk uit de binnen- en buitenlandsche moeilijkheden te hel pen. Zonderlinge politieke strijd. Volgens de Los Angelos Timers hebben eenige Amerikaansche reizigers die van de Solomon Eilanden (de vroegere Duit- sche kolonie die nu onder Amerikaansch bewind staat) in Californië teruggekeerd zijn, een nog al griezelig verhaal meege bracht, waaraan echter de humoristische aljde niet ontbreekt. Onder leiding van eenige „moderne"' inboorlingen die op Hawai met Amerikaansche zeden en ge woonten in aanraking waren gekomen, had de bevolking van het eiland Ma- dang zich in twee groepen gesplitst, die zich uit gebrek aan deugdelijker inheem- sche namen „Democraten" ew „Republi keinen" gingen noemen. De Republikei- nen wonen in het heuvelachtig binnen land, moeien niets hoegenaamd van de beschaving der blanken hebben, en hou- den streng vast aan hun oudegewoonten en.... rechten! De Democraten daarente gen bewonen de kuststreken, hebben al eenige beschaafde gebruiken ingevoerd j en toonen zich zelfs al ontvankelijk voor de woorden der Amerikaansche zendelin- gen. De democraten wonnen den laatsten J tijd zoo veel invloed op de algemeene stemming der bevolking, dat de repu- blikeinen een waarlijk afdoend middel toepasten om hun verloren prestige te herwinnen. Op zekeren naoht kwam een gewapende troep republikeinen van de Nort medegedeeld, dat in gevallen, waar in een ontslagen ambtenares ten onrechte als naet:ko8twinster is beschouwl:!, het ontslag zelt alsnog ongedaan wordt ge maakt. Zij die uit dien hoofde in beroep zijn gegaan, zijn dan ook, hangende het beroep, als wachtgeldster in den dienst gehandhaafd, opdat een ongedaanmaMng van 'het ontslag in voorkomende gevallen zonder bezwaar zal kunnen verloopan. Voor haar, die wegens overcompleet ontslagen worden en met inbegrip van den tijd door haar op wachtgeld doorge bracht niet ten volle een diensttijd van zeven jaren bereiken, een bijzonders voorziening te treffen, opdat de dienst tijd van zeven jaren worde vervuld en zij aldus in het ge.not komt van pen sioen, gaat volgens den Minister niet wel aan. i De Vlootwet. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende de nota van wijziging der Marinebegrooting voor 1924 meent de regeering, dat haar standpunt, dat zij van de urgentie van een wettelijke rege ling overtuigd is en dat het kabinet ten aanzien van zijn opvatting omtrent de urgentie eener vlootwet nog steeds ais homogeen moet worden beschouwd, door de indiening van de 3e nota van wijzi ging is versterkt. Immers, de nu aangevraagde schepen passen volkomen in elk stelsel van ma terieel. Daarenboven zou, ware de Vloot wet op 1 Januari 1924 in werking getre den, in het loopende jaar ongeveer het zelfde materiëel in aanbouw zijn genomen. Met opzet heeft de regeering zicl\ bij deze aanvraag beperkt tot materiëel, be stemd voor de vloot in Indië, omtrent wier beteekenis voor onze internationale positie althans bij de meerderheid der Kamer, ook in October j.l., van geen diepgaand verschil van opvatting met de 1 regeering is gebleken. Toen voor de re geering vaststond, dat van een behande ling in dit zittingsjaar van een nieuw ontwerp-Vlootwet niets meer zou kunnen komen, bestond er voor haar derhalve geen andere oplossing dan de nu ge kozene. Naar haar meening komt zij daarmede niet in strijd met de regeeringsverklarng en evenmin in strijd met de werkelijke beteekenis, die aan het Kamervotum van 26 October j.l. moet worden toegekend. Het treffen van maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's lands finan ciën doormaken, is in vollen gang; rede lijke verwachting bestaat, dat die maat regelen in werking zullen zijn getreden, alvorens verdere aanvragen voor nieuwen aanbouw gedaan zullen worden. Voor een ontwijken eener beslissing omtrent een nieuw ontwerp-Vlootwet bestaat voor de Regeering niet de minste aanleiding. Op dit punt is- de memorie van ant woord op de Marine-begrooting zeer po sitief; de daarin vervatte mededeeling, dat de Regeering voornemens is spoedig een nieuw ontwerp-Vlootwet in te dienen, is slechts voor één uitleg vat'baar: ver wacht wordt, dat de behandeling daarvan in het zittingsjaar 1924—1925 zal kunner» plaats hebben. De regeering is van mee ning, dat deze aanvraag kan worden aan vaard v zoowel door hen, die bezwaar heuvels neerdalen, nam een zestal goed i maken tegen het vastleggen van een vol- jn 't Vleesch zittende democraten gevan gen en verdween met hen naar hun heu velen. Aldaar werden de zes onfortuin lijke politieke tegenstanders gedood en daarna volgens de beste plaatselijke keu ken-recepten toebereid en opgepeuzeld...! Toen de berichtgevers het eiland ver lieten waren de blanke kolonisten en de zendeling bezig met de uiterste pógingea in 't werk te stellen om de kustbewoners af te houden van het uitzenden eener expeditie ter wraakoefening. BINNENLAND. De bezoldiging ran het BUkspersoneel In de memorie van toelichting tot een ue vra.?E wetsontwerp, houdende voorloopige vobr- onmogelijk ziening ten aanzien van de bezoldiging van de leden van de Algemeene Reken- kamer, schrijft de regeering o. m. Gelijk bekend, is de regeering van oor- deel, dat onder de maatregelen, welke het herstel van het financiëel evenwicht moeten brengen, ook eene herziening van de wedden van het uit 's rijks kas bezol digd personeel een plaats moet vinden. j Het ligt in het voornemen, daartoe met ingang van 1 Januari 1925 een algemeene j salarisherziening, waarvan de voorberei- j ding uiteraard tijd vordert, tot stand te ledijg vjootplan in de wet, als door dege- 4 nen, die met het oog op de financiëele 1 consequenties van een vlootwet de aan vaarding daarvan in het najaar van 1923 voorbarig achtten. Wat de financiëele ge volgen van het voorgestelde betreft, dient allereerst te worden opgekomen tegen de wijze, waarop deze door sommige leden zijn voorgesteld. Juist is in d:e wijze van voorstelling 1 slechts, dat de Kamer zich door het vo- i teeren van den eersten termijn vastlegt l voor f21 millioen. Van dit bedrag komt echter de 'helft voor rekening van In dië, zoodat voor Nederland overblijft f 10.500.000, welk bedrag over ten minste 3 begrootingen zal zijn te verdeelen. De vraag, of de regeering het volstrekt acht, nu zij toch voornemens is spoedig met een nieuw ontwerp-vloot- wet te komen, in* afwachting van de omtrent dat ontwerp te hemen beslissing, thans van nieuwen vlootaanbouw af te Tweede Kamer. Avondvergadering Vin Donderdag 13 Maart. Begrooting van financiën. De'algemeene beraadslagingen worden voortgezet. De heer Van. Gijn dringt aan op af schaffing der rentebijschrijvingen voor de Muntfondsen. De heer Schouten bepleit herziening van het schenkingsrecht en acht een nood- uitkeering aan de gemeenten over 1923 en 1924 ongewenscht. De heer Kersten wenscht uitkeering van do predikamtstractamenten aan de plaatselijke kerken, met voorbijgang van het synodiaal bestuur, waartegen de heer Schokkirig' waarschuwt. De minister van financiën, de heer Co- lijn, kan aan het verzoek van den heer Kersten niet voldoen. Hij acht een al gemeene herziening van het belasting stelsel noodzakelijk. De Successiewet zal de eerste wet zijn die voor herziening in aanmerking komt. De fraude als ge volg van den hoogen gedistilleerd-accijns zal spr. wel onder de knie krijgen. Wat de klein-bedrijven in de tabaksindustrie betrof zullen in de centra waar mis schien van die klein-bedrijven aanwezig zijn de menschen moeten worden gehol pen door centrale werkplaatsen in te richten, voor het platteland door hen door voorschotten in itaat te stellen hun bedrijf in te richten volgens de eischen der wet. iVan een nooduitkeering kan geen sprake zijn. De daartoe strekkende motie- Ter Laan wijst spr. af. Tenslotte waar schuwt spr. tegen een te ruime goud- ?ifte. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij art. 7 vraagt de heer Braa-t stem ming. De heer Oud verzoekt hem het werk der Kamer niet in de war te sturen, De heer Braat volhardt en loopt de zaal uit. Bij de stemming blijkt dat het ver- eischte aantal leden niet aanwezig is, zoo dat de vergadering te 11 uur wordt verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. Zitting van Vrijdag 14 Maart. Bij den aanvang der zitting wordt de motie-Ter Laan (nooduitkeering aan de gemeenten) verworpen met 4616 stem men. De behandeling der waterstaatsbe- grooüng wordt voortgezet. Dhr. Wijnkoop dient een motie in, afkeurende de loons verlaging en aanslag op de dienstvoor- waarden en eischende teruggave aan in gehouden loon. Dhr. Zijlstra bepleit spoe dige oplossing van de kwestie met de Stoomtram-Mij. Oostelijk Groningen. De heer Smeenk bepleit economischer beheer bij de spoorwegen en meer Zon dagsrust. Hij acht de beteekenis van art. 36 R. D. V. overschat; dit artikel gaat niet zoo ver als art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit. De heer Oud achi de verantwoorde lijkheid van den Minister voor de ar beidsvoorwaarden van het personeel zeer groot en wenscht de k'westie van art. 36 R. D. V. aan een scheidsgerecht of rechter te onderwerpen. De heer Oud dient een motie in, waarin gevraagd wordt handhaving van de vrij heid van personeel om rechtelijke uit spraak over art. 36 R. D. V. uit te lok ken, -door 's Ministers goedkeuring aan dat een soortgelijke arbeid volkomen aan hem mag toevertrouwd Worden. In de rekening, betrekking hebbende i.a. op het maken van dit plafond, lezen wij de volgende posten, waaruit men ziet, dat stucadoorwerk destijds „plak werk" werd geheeten: „Pieter Bossi, wegens 't beplakken van ,,'t Blaffon en muurwerk op de zaal van 't Stadhuys, zijnde volgens meting be- .vor.den in te houden 3123 vierkante voc hten a 6 st. de voet, in 1778, 156 pd. Vis. ,3:—. Idem toeleg voor 't maken der 10 .consollen onder de gebinden van ge- melde Blaffon 25 pd. Vis. en zijn voor- schot van Biergeld voor hem en knegts ,a 2 st. daags 8 pd. Vis. 4is samen „189 pd. Vis. 7 :- „Betaalt denzelven eenige reparatie aan „voorschreven Plakwerk in 1779 6 pd. Vis. 16: „Betaalt denzelven wegens 't 'witten en „eenige reparatie aen 't voorgeschreve Plakwerk in 1780 23 pd. Vis. 6:: „Betaalt Marinus Lookman Leverancie ,van 38 zakken vriese kalk a 14 st. „in 1778 voor de Plakkers 4 pd. Vis. 8 8. .Betaalt Isaak Farnabucq terzake voor- „schreve in 1779 0 pd. VIsL 11 10". (Totale kosten alzoo f 1347,05). Nu dit plafond weder in zijne oor spronkelijke fraaiheid is hersteld, behoort ook het houtwerk der zaal eene daarbij passende kleur te herkrijgen, opdat het in 1907 tc kwader ure aangebrachte don ker eikenhoutverfje vervangen worde door -een der teere kleuren, die de 18e eeuw kenmerken en waarmede zij aan interieurs zulk een groote bekoring wist te geven Met de Staatscourant van 12 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Coöp. Elektriciteitsmaat schappij „St.-Philipsland" te St.-Philipte- land. In het hoordbestuur van den Vrij heidsbond is op de Zaterdag j.l. gehou den algemeene vergadering o.a. gekozen de heer A. v. d. Weijde alhier, lid van Ged. Staten van Zeeland. RECHTZAKEN* De politierechter te Middelburg behan delde ter openb. terechtzitting van Vrijdag 14 Maart de navolgende zaken: J. O., 20 j, slagersknecht, wonende te Zierikzeè, werd beklaagd, dat hij op 5 Februari 1924 te Zierikzee, opzettelijk den Brigadier der Rijksveldwacht N. A. van Drumme ien, die daar surveilleerde, heeft belee- digd. De officier van Justitie eischte f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De uit spraak luidde conform den eisch: J. J. de J., 24 j., koopman, wonende te Zie rikzee, stond terecht terzake dat hij op 10 Februari 1924 te Zierikzee J. van den Hoek heeft mishandeld, door hem opzet telijk een schop te geven. De Officier van Justitie eischte t 20 b:. s. 20 d. h.'; De politierechter veroordeelde hem tot 5 f 7 b. s. 7 d. h. Cornago. I* De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr, L-edeboer, heeft geconcludeerd tot verwerping van 't cassatieberoep van de Hengsten-Associatie „De Eendracht" tegen een arrest van het Haagsche Hof, waarbij in deze door den Hoogen Raad verwezen zaak de vordering van de asso letterlijk van gebrek is omgekomen. Het geval is te tragischer omdat de vrouw de weduwe was van een oud-Btrijder uit den grooten oorlog. ciati-e tot uitbetaling van f 110.000," voor de loonregeling afhankelijk te stellen van j! welk bedrag de hengst Artist de Labou- die vrijheidshandhaving. De heer van Voorst tot Voorst acht loonsverlaging vooral voor het platte- lanclspersoneel noodig. De. heer Hermans wenscht betreffende de minimum-loonen volkomen overeenstemming met rijksamb tenaren en oordeelt de 10 o/o korting en de kwestie art. 36 R. DL V. ernstige fouten. Onderlinge samenwerking en groote eenheid onder organisaties is noo dig voor 't behoud van medezeggenschap en behoorlijk georganiseerd overleg. De heer Van Braambeek dient een motie in, vragende handhaving van de overeenstemming in loonen en arbei-ds- voorwaarden voor spoorwegpersoneel en Rijkspersoneel. i De heer Dresselhuijs vraagt of het kor ting-besluit definitief was, en 'zoo ja, hoe reur was verzekerd bij de Eerste Ned. 'Onderlinge Paarden- en Veeverzekerings- Mij. was ontzegd. De uitspraak is bepaald op 25 April. zien, wordt bevestigend beantwoord. De men zonder intrekking van art. 36 die bestaande toestand is dermate onbevre digend, dat nog langer uitstel dan reeds heeft plaats gehad, door de regeering met haar verantwoordelijkheid niet ge- j dekt zou kunnen worden. De Bjjwielbplusüng. korting kan toepassen Ieder ambte naar kan dan bij den kantonrechter een geldvordering aanhangig maken. Maar waarom is verleden jaar bij de verlaging der salarissen van het werkplaatsenper- j soneel geen beroep gedaan op art. 36 R. D. V. Spr. zal stemmen tegen de - sche Landbouw-maatschappij heeft naar brengen, terwijl dan voor 1924'een voor- aanleiding van een schrijven Van het Kon. Het dagelijksch bestuur der Zeeuw- j moties-Wijnkoop en Van Braambeek loopige voorziening moet worden getrof fen. De voorziening voor 1924 valt aldus te treffen, dat met ingang van 1 Mei op de bezoldigingen een korting wordt toegepast en wel voor gehuwden en kost winners van aanvankelijk 5 pCt., welk percentage dan met ingang van 1 October op 10 pCt. zal worden gebracht, en van aanstonds 10 pCt. voor de overigen. Het vorenstaande moet naar het oor deel der regeering in het algemeen ook gelden voor hen, wier wedde bij de wet is geregeld. Een herziening van de regelingen is dan ook in voorbe reiding, en ook hier kan aan een voor loopige voorziening niet worden ont komen. Intusschen is de regeering ten aanzien van de laatstbedoelde voorzie ning van oordeel, dat aan de beoogde geleidelijkheid der korting voor de on der de wettelijke regelingen vallende groepen minder behoefte bestaat, zoo dat voor deze met 1 Mei een uniforme korting van 10 pCt. voor allen zal kunnen ingaan. 11e gehuwde ambtenares. De Minister van Justitie heeft op een desbetreffende vraag van mevr. Bakker- Nederl. Landbouwcomité en van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond betreffende het Voeren var een actie tegen het totstand komen van rijwielbelasting, besloten te kennen te geven, dat het tegen een rij wielbelasting is, omdat het platteland, waar van het rijwiel het meest gebruik wordt gemaakt uit een utiliteitsoogpunt zulks in verband met de weinige ver keersmiddelen en de groote afstanden het meest zal worden getroffen en niet het minst de arbeiders; gezien de toestand, waarin 's lands financiën vcr- keeren, kan het een dergelijke belasting als noodmaatregel aanvaarden, echter met dien verstande, dat deze verdwijntzoo spoedig dit maar eenigszins mogelijk is; op deze belasting, welke toch reeds met de draagkracht der aangeslagenen geen rekening houdt, dienen geen opcenten te worden geheven, te meer, daar wiat Zee land betreft op verschillende belastingen reeds een aanzienlijk percentage aan op centen wordt geheven. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroe pen tegen Dinsdagavond 18 dezer, des avonds om 83/2 uur. behoudt zijn stem voor, ten aanzien van de motie-Oud: De heer Wijnkoop repliceert en be antwoordt 's Ministers rede op zijn in terpellatie. UI* Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Op 'de groote zaal van het Stadhuis, bevindt zich, gelijk ieder Zierikzeeënaar weet, een fraai gestuca- doord plafond, dat daar in 1778 is aan gebracht. In den loop van bijna ander halve eeuw w'as dat door gestadig wit ten er niet mooier op geworden. De fijne vormen van de opgelegde figuren waren bedekt met een dikke laag wit sel, hier en daar was een krul of een roset beschadigd en het geheel was ook niet frisch meer van kleur, Het gemeente bestuur heeft nu dat plafond laten ont doen van de overtollige kalk en de be schadigde deelen doen bijwerken, w'aar- door deze zolderversiering weder al het zuivere van. de nieuwheid herkregen heeft. Deze bewerking, die veel geduld, voor zichtigheid en bekwaamheid vereischte, is op zeer loffelijke wijze verricht door VAN HEINDE EN VER De Paus heeft aan MacDonald ver- zocht zijn tusschenkomst te willen ver- leenen ten gunste van de roomsch-katho- lieke geestelijken, die in de gevangenissen in Rusland zijn opgesloten. De sovjet-regeering heeft vijf ple zierjachten van de voormalige keizerlijke familie tot sanatoria voor verwaarloosde ouderlooze kinderen laten inrichten. Voor het staatsgerechtshof te Leip zig zullen zich weldra 69 personen te verantwoorden hebben, die in Duitsch Op- per-Silezië in hechtenis zijn genomen en aldaar lid waren van geheime organi saties, die propaganda maakten voor de annexatie van dit gebied door Polen. Langs de Atlantische kust van de V.S. hebben heviger sneeuw- en regen- stormen gewoed dan in vijf-en-t'wintig jaar zijn voorgekomen. Vijf personen werden gedood. Het treinverkeer werd belemmerd en vele gebouwen werden be schadigd. Langs de kust verkeerden ver scheidene schepen in nood. Volgens een bericht aan Duitscho bladen is te Konstantinopel een verga dering van vrouwen gehouden, waar on middellijke afschaffing van den sluier s werd verlangd. Te Leipzig is het proces begonnen 5 tegen de 13 personen, die een rol hebben 'i gespeeld bij de vermoording van Kadow, den gewezen student in den landboulw1, j te Parchim. Kadow, die lid van de iDeutsoh-Voelkische partij was, werd ver dacht van spionnage ten bate van de communisten, en werd daarom uit den weg geruimd. De Deensche rijksdag heeft het ontwerp aangenomen nopens het bou- wen "van een spoorbrug over de Kleine Belt. De kosten van den bouw worden op 43,50 millioen kronen geschat. Volgens i de meening der deskundigen zal de bouw niet op bijzondere technische moeilijk-' heden stuiten. Het Journal maakt melding van den den heer M. van der Werff, metselaar dood van een vrouw, van zeven-en-twin alhier, die hierdoor blijk heeft gegeven tig jaar, moeder van vijf kinderen, di« INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelfkheUL der redactie)- Copy wordt niet tsruggeeonden. Geachte Redactie l Nu de heer Catshoek niet heeft kunnen besluiten, om zijn verweer tegen mijn artikel „Vogelaarsgefluit", in on*e Kerk bode te plaatseh (gaarne wa* hem daar ruimte afgestaan), moet ik wel in uw blad om eenige gastvrijheid verzoeken. De heer Catshoek meent antwoord t« kunnen geven op de beide door mij ge stelde vragen, 't Verheugt me, dat hij daartoe een poging heeft gedaan. Al meen ik, dat de minder vleiende ver onderstellingen, die hij bij mij en anderen maakt, bij 't bestrijden van een bewe ring van zijn partij, gevoegelijk hadden kunnen achterwege blijven. De naasten liefde en christenplicht, waarvan hij in Zijn kring zooveel vindt, had hem zelfs hier den rechten weg kunnen wijzien. Ik laat dat rusten, en bekijk de antwoorden, die ik kreeg, en waarom 't mij te doen is geweest, 't Eerste antwoord is eigen lijk niet van den heer Catshoek zlelve, maar van den Saksischen minister, die in de door mij gewraakte maatregelen ten opzichte van godsdienstonderwijs en predikantstractementeh de hand heeft ge had. Men zlal zeggen, dat is ook de beste weg. In zekeren zin vVel. ;Maar men Zal mij wel willen toestemmen, dht dit ministeriëele woord nu juist uitmunt door kalme Zakelijkheid. Ten le wordt over het godsdienstonderwijs gezwegen. Ten 2e toont de minister zich heel boos over een uitlating die hij zou hebben ge daan, maar die hij volstrekt niet deed, dat hij tot eiken prijs de verarming en ondergang der kerk zou hebben gewild. Welke uitlating echter bijzaak is. Wat heeft hij gedaanhoe heeft hij met ds kerk gehandeld, dat is de vraag. Ten 3e beroept hij zich op 't ontbreken van een wettelijken plicht, en... wat mij daar naast dan een overbodigen grond schijnt, dat de staat de middelen er toe niet bezit; volgens wie niet bezit? Natuur lijk volgen deze zelfde heeren, die eerst hebben uitgemaakt: voor dit is er nog wel, en voor dat is er geen geld. Ten 4e krijgt de kerk de schuld, die sinds 2 jaar directe belasting raag heffen van haar leden. Maar de minister Zal ook wel toegeven, dat 't voor 't invoeren van zulk een maatregel, de beide laatst* rampspoedige jaren nu juist niet de ge- schikste tijd is geweest. Terwijl de blijkbare onmacht der kerk mede wel haar oorzaak zal hebben (en hier zijn wij dan alweer op uw punt), in d* houding der overheerschend roode be volking, die zich reeds jaren lang om haar niet heeft bekommerd, en ook thans niets voor haar offeren wil. Zoodat Ik maar Zeggen wil, dat 't wat blaze rig* en verontwaardigd doende stuk van den minister mij allerminst heeft bevredigd. Het tweede antwoord van den heer Catshoek Zeiven, noemt mijn bewering, dat vele eenvoudige, in liefde voor kerk en godsdienst opgevoeden, Zoodra ze m de gelederen van 't socialisme, traden, met dit alles breken, onjaitt. Had hij geZegd onvolledig, dan zou ik hebben toegestemd. Want inderdaad, de gevallen, die hij noemt van personen, die reeds onkerkelijk waren, eer ze tot 't socialisme overgingen, zijn niet zeldzaam. Al laat ik de bewering, dat dit onkerkelijk wor den zijn oorzaak dan weer heeft in 't schimpen op A., B. en C., dat daar ge beurt, voor schrijvers rekening. Maar ik geef toe, Zooals hij zegt, gebeurt t ook wel. Onjuist Zou echter mijn zeggen eerst wezen, wanneer er werkelijk niet eew afval ook in en door de sociaal-demo cratische omgeving viel te constateeren. Ik Zou den heer Catshoek daar treffende staaltjes van kunnen meedeeleo. een (uit eigen omgeving- Een door mij aangenomen meisje, steeds in de kerk, maar die met een van uw ijverigste voor gangers gehuwd, al spoedig de zaak heeft losgelaten. Laat dhr. Catshoek zich eens eerlijk rekenschap geven. Moet ook hij niet er kennen een verschil in geestesaard tus- schen Zijn broeders hier en bijv. in En- Engeland. Wekt 't ook in hem niet eenig* verbazing, als hij leest van Ramsay Mac Donald, die spreekt op een jaarverga dering van Vrije Kerken? Is dat op het oogenblik denkbaar bij Zijn voormannen, bij de heeren Duijs, Troelstra en anderen? MacDonald, warm en belangstellend lid, niet van een of andere verwaterde reii- gieuse samenkomst, neen, maar van een de Christelijke belijdenis ten grondslag hebbende gemeenschap van kerken. Za gen we daarvan wat meer onder ons, en leefde dat meer in de zielen, ook dan nog zou er natuurlijk verschil over blijven ten opzichte van den oeconomi- schen kijk, maar de strijd Zou niet meer gevoerd behoeven te worden op 't ge*- bied van levensbeschouwing en geloof, die wij thans in ernstig gevaar weten, en waar wij dan ook naar ons vermogen de oogen voor zullen trachten te openen. Slechts een punt moet ik ten slott* nog recht zetten. In 't plaatsen van mijn stuk in de Kerkbode lag niets geniepigs. Ik heb 't aan de voormannen hier ter plaatse toegezonden. Men wist er dus van. Bovendien zou de heer Catshoek, die misschien tot de Kerk behoort, d1* deze Bode uitgeeft, om verdere verras singen te voorkómen abonné kunnen worden. Daarmee dan tevens een prae- tisch bewijs leverend, dat t hem met de harmonie van godsdienst en socia lisme waarlijk enwt is. W. H Vk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 3