Zierikzeesche Nieuwsbode Honig's Maïzena abonnement: Vrijdag 7 Maart 1924 zierikzeesche courant, J. J. LAGAAIJ, Keuring voor den Dianslplicht. DIENSTPLICHT. Algemeen Overzicht. BINNENLAND. PrJJs per 6 maanden f 1,50, franco por post f 1,80. Voor bot buitenland por Jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Vereohynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIÊN t van l8, regels 60 cta. «-ae regels: en daarboven 20 et», p**' regel. Reclames 30 ets. p. regs! contract belangrijke korting 80ste JAARGANG. - No. 11053. op a°» d»s Dir. I J. DE LOOZE Jr. Ullt.-IMiet, H J. tOSTE*. TOar 6-12 ennf. En grot (oor Zeeland: VLISSINGEN. f&De BURGEMEESTER ran Zibrikzib maakt bekend, dat de Keurlngsraad voor de Ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1925, dezer gemeente zitting zal houden te Zierikzee, in het Stadhuis op Vrjjdag 21 Maart 1924, des voorm. te 10,80, voor de nos. 1 t/m. 10, nam. 1,30. 11 20, 2,30, 21 30. op Zaterdag 22- Maart 1924, des vooxm. te 9,—, voor de nos. 31 t/m. 45. 10,30, 46 60, a nam. 1,30. overige nos. De nummers verwijzen naar die, waaronder de ingeschrevenen in het Alphab. Register voorkomen. Voor verdere inlichtingen wordt verwezen naar de publicaties aan de aanplakborden. Zis&ikzbb, den 5 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Let op de slaltzegels als kenmerk van echtheid. Bekendmaking van uitspraak in zake Tri) stalling. De BURGEMEESTER van ZmiKzn brengt ter algemeene kennis, dat bjj besluit van Zjjae Excellentie den Minister van Oorlog, dd. 3 Maart 1924, Vilde Afdeeling, No. 221 V., aan SAMUEL ALBUR'i Lz., dienstplich tige van de lichting 1922, met ingang van 17 Maart 1924, voor twee jaar vrijstelling ,an den dienstplicht i. rerleend wegen, j |cto"\ame7wêrtingrdaa™ed'e"S' Poln- Naar Mac Donald meent, zou de Volken bond hierbij een voorname rol kunnen spelen. Allereerste voorwaarde echter is, dat Engeland en Frankrijk het eens zijn en willen samenwerken. Poincaré heeft geantwoord, dat Frank rijk geen duistere politiek voert, niet droomt van algeheele vernietiging van Duitschland, noch streeft naar de opper heerschappij over Europa, en wat zijn collega beweerde ten aanzien der meening in breede lagen der Engelsche bevolking, verklaarde de Fransche minister-president dat nooit eenig redelijk Franschman aan annexatie van Duitsch gebied heeft ge dacht en dat van den Rijn als Fransche grens nooit sprake is geweest. Met Mac Donald voelt Poincaré veel voor den Volkenbond, doch de Engel sche premier spreekt in dit geval van de medewerking van alle Europeesche Staten, terwijl de Fransche premier spreekt van de Staten, die dien Bond hebben samengesteld en hierbij behoort Duitschland niet. Verschil dus ten aanzien van dit laatste Rijk, maar over de dwin gende noodzakelijkheid van Britsch-Fran- kostwinnersch ap. Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak wordt verwezen naar de publicatie aan het aanplakbord van het Raadhuis. Zizbikzei, den 7 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Begin dezer week is wederom een cor respondentie tusschen de Britsche en Fransche .premiers wereldkundig gemaakt, waarin men een verzoenender toon meent te beluisteren dan bij vroegere gelegen heden, waarin men zijn standpunt uiteen zette, het geval was. Mac Donald heeft in een uitvoerig schrijven den heer Poincaré het Britsche standpunt ten aanzien van 't Duitsche vraagstuk uiteen gezet en er o. m. op gewezen, hoe in breede Britsdie kringen de opvatting heerscht, dat het doel der huidige Fransche politiek is, om zich dat gene te verzekeren, wat het tijdens de vredesonderhandelingen niet kon door zetten. Men ziet achter de Fransche po litiek in Engeland het streven om zich van de Rijngrens te verzekeren en Duitschland blijvend onmachtig te houden. Indien deze opvatting van de Fransche politiek de juiste zou zijn, zoo waar schuwt Mac Donald, dat men dan in Frankrijk bedenke, dat men noch zijn veiligheid, noch de betaling van een oor logsvergoeding blijvend zal kunnen waar borgen. Tegenover 't beroep van Fransche zijde caré het met zijn collega roerend eens. Na heftige discussies heeft de Nationale Vergadering te Angora het voorstel tot afschaffing van het Kalifaat aangenomen, en heeft de Kalief Abdoel Mejid de wijk genomen naar Zwitserland, daar hij nu gedwongen was Turkije te verlaten. Aan het Ottomaansche rijk, in 1299 door Sul tan Othman gesticht, was reeds in 1922 een einde gekomen, toen de nieuwe Tur- sche Staat de hoofdstad van den laatsten Sultan-Kalief Mohammed VI bezette en dezen dwong de vlucht te nemen aan boord van een Engelschen kruiser. De Tur/csche Nat. Vergadering koos toen een neef van den Sultan tot geestelijk hoofd van den Islam en door uitvoering van het jongste besluit van Angora, gaat ook deze heen en met hem de laatste slag boom, die het Turkije van Ismed Pasja in den weg stond voor de ontwikkeling naar het West-Europeesehe voorbeeld. Hoe het Mobammedaansche Oosten hier op zal reageeren, dient afgewacht, maar feit is, dat deze stap naar Westersehe beschaving grooten indruk heeft ge maakt op de Muzelmannen. Vervallen Jachtakten. Houders van vervallen jachtakten 1923 —1924 kunnen deze tot den vervaldag doen bevestigen door de hoofden van plaatselijke politie hunner woonplaats, zijnde in gemeenten waar geen hoofd- I commissaris of commissaris van politie j is, de burgemeester, in andere gemeen- <v6v>iuiv, r ten, onderscheidenlijk de hoofdcommas- op de in den oorlog verwoeste gebieden, saris^ of de commissaris van politie, plaatst Mac Donald de economische moei- openingen en sluitingen der jacht, lijkheden, waarin Groot-Brittannië ver- j zooals zij door Gedeputeerde Staten der keert wegens de aanhoudende ontwrich ting der Europeesche markten, tengevol ge van de onzekerheid in de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Duitschland. Deze moeilijkheden hebben in Engeland een stemming gewekt van wantrouwen in de Fransche politiek en Zoo zien velen in het Vereenigd Koninkrijk met ongerust heid naar de Fransche bewapeningen, de militair-politieke betrekkingen tusschen Frankrijk en de nieuwe Oost-Europeesche staten en zien ze achter de militaire poli tiek van Frankrijk niet zoo zeer het ver langen tot waarborging der eigen veilig heid, maar het streven naar de opper heerschappij in Europa. Door dit alles worden de betrekkingen tusschen Groot- Brittannië «n Frankrijk vertroebeld en Mac Donald hoopt dat men het weder zijdsch vertrouwen zal kunnen herstellen en zal kunnen samenwerken. Engeland wil evengoed als Frankrijk veiligheid, doch niet alleen tegen Duitsch land, maar tegen den oorlog in algemeen. onderscheidene provinciën Zijn vastge steld, blijven bevestigd. De jacht zal slechts geoorloofd zijn in overeenstem ming met de bepalingen der Jachtwet '23. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 6 Maart. Bij de behandeling van het. nijverheids- en handelsonderwijs van de onderwijsbe- grooting vraagt de heer Deckers verla ging van den minimum-leeftijd voor het eind-examen van leerares bij het huis houd- en landbouwhuishoudonderwijs. De heer Duymaer van Twist dringt aan op steunverleening bij de opleiding van Zuiderzeevisschers. De heer Gerhardt klaagt over de sala risverlaging en de vacantieregeling voor leeraren van het nijverheidsonderwijs. (Mej. Westerman entiseert de heele stopzetting van steun aan nieuwe scho len. Mej. Groeneweg beveelt stelselmatige bezuiniging aan door gedeeltelijke ver- eeniging van huishoud- en industrie-on derwijs. De heer Ketelaar laakt den invloed van de beZuinigingsinspectie op het in wendige van het nijverheidsonderwijs. Mevrouw Bronsveld bepleit krachtigen steun aan opleiding van Zuiderzee-vis^ schers. De heer Kersten vraagt verzekering van de rechten voor den bezitter van het einddiploma Handelsschool met 6-jarigen cursus. De heer Ti'.anus bepleit school-examen9. De heer Heukels veroordeelt het, dat de minister verwachtingen van steun wekt, die hij niet vervult. De Minister van Onderwijs antwoordt, dat het wetsontwerp tot1 steunregeling aan Zuiderzeevisschers om advies Is bij den Zuiderzee-raad, welk advies eerlang kan worden tegemoet gezien. De (Minister deelt voorts mede, dat door scherpe contróle op het Nijver heidsonderwijs, zes ton is bezuinigd. Hij zal samenwerking overwegen tusschen in dustrie- en huishoudonderwijs op gemeen- sehappelijken onderbouw. De gestie van den Bszuinigingsinspecteur, door chr; Ke tel-aar besproken, is door spr. scherp af gekeurd en minister Colijn heeft derge lijke bemoeiingen stopgezet. Mej. Groeneweg bepleit afdoen van de subsidie-schuld aan het Rotterdamsche Nijverheidsonderwijs. De minister ontkent op grond van art. 25 die schuld. De heer Duymaer va-» Twist verdedigt een amendement tot opheffing van de subsidie aan de rietvlechtschool te Giet hoorn. De heer Albarda bestrijdt hét amen dement. De Minister eveneens, daar een onderzoek vanwege het Departement gaande is en de avondschool druk wordt bezocht. De heer Duymaer trekt zijn amende ment in. Bij de behandeling van de afdeeling Lager Onderwijs bepleit mej. Westerman bestrijding der splijtzwam bij de scholen- stichting. Zij wenscht Ged. Staten te doen beoordeelen of nieuwe scholen noodig zijn; voorts is een verbod van splitsing van scholen en concentratie van U.L.O.- scholen noodig. Zij wenscht voorts vaststelling van de minimum-salarissen door 't Rijk en de mogelijkheid tot extra-bedragen daarbo ven, mits die uit schoolgelden worden be taald. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 6 Maart. Aan de orde is de verlaging van de productenbelasting voor 1923 en invoe ring van een aardoliebelasting. De heer De Muralt verklaart zich tegen stander van dit ontwerp, dat z. i. geen correctief is, maar onbillijke verzwaring van belasting beteekent De heer De Gijselaar verklaart zich eveneens tegenstander van het ontwerp en ziet geen rechtsgrond voor deze be lasting. De heer Cramer zegt, dat de Volksraad zich in groote meerderheid voor dit ont werp heeft verklaard, en dat de Kamer geen ander standpunt mag innemen; daar is zijns inziens geen dringende reden voor. De heer Cramer weerspreekt dat het grootkapitaal in Indië welvaart zou heb ben gebracht. Van 1905 tot 1920 is in Indië 2000 millioen winst gemaakt. Hel volk leed armoede en gebrek en tien duizenden stierven aan een hongerziekte. De heer Van Lanschot geeft de voor keur aan wijziging der inkomsten- en extra-winstbelasting. Minister De Graaff zegt, dat de .bedoe ling van het ontwerp niet anders is ge weest dan herstellen van fouten in 't belastingapparaat. De 20 millioen, hier mede gemoeid, vormen een belangirijken factor m de sluitend making van het budget. Het aardoliebedrijf breidt zich nog steeds uit, wat blijkt uit de stijging der ingehouden uitvoerrechten. Het ont werp 'wordt aangenomen met 24 tegen 14 stemmen. Na aanneming van een aantal kleinere ontwerpen wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdag over 8 dagen. heer P. Waij, m leven notaris alhier. De heer Waij werd den lOen December 1840 te Wormerveer geboren en was van 1 Mei 1881 tot -15 Mei 1900 notaris hier ter stede. Donderdagavond vergaderde alhier het bestuur van de Zierikzeesche Oranje-Vereeniging, in verband met de waarschijnlijkheid, dat H1M. de Koningin in het begin van Augustus ook onze stad zal bezoeken. Onze burge meester, eere-voorzitter der vereeniging, woonde de vergadering bij. Genoemd be stuur heeft reeds een plan ontworpen, teneinde den bewusten dag niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Wanneer het bekend zal worden, dat H. M. Zierikzee zal bezoeken, zal de Oranje-Vereeniging deze plannen kenbaar maken en hoopt ze als voorheen op den onmisbaren steun en medewerking van de burgerij van Zierikzee te kunnen rekenen. ST.-MAARTENSDIJK. De Coöperatieve Boerenleenbank hield Woensdag 5 Maart haar 12e alg. vergadering, 't Ledental op 31 Dec. IJ. bedroeg 144. Uit de rekening en verantwoording over 1923 bleek, dat op 31 Dec. van genoemd jaar de totale ont vangsten bedroegen f284819,80; de totale ontvangsten bedroegen f 284319,80; de totale ui gaven f261435,95, zoodat op voor melden datum een kasgeld aanwezig was van f 23383,85. Op 1 Januari 1923 was ingelegd een bedrag van f 170551,61, ter wijl gedurende het afgeloopen jaar werd ingelegd f 129518,12, zoodat aan 't eind van 1923 in totaal aan inlagen was gede poneerd een bedrag van f300069,73. Te rugbetaald werd over het afgeloopen jaar f 110026,58. Het saldo der deposito's be droeg derhalve op 31 December 1923, f190043,15. In 1923 waren in omloop 271 spaarboekjes. Aan uitstaande voorschot ten had de bank op 31 December 1923 van de leden te goed f119215. Op 1 Jan. 1923 had de bank aan de Centrale bank een schuld van f3260,50, tegen eene van f 15105,20 op 31 Dec. van hetzelfde jaar. Het tegoed der bank op 31 Dec. 1923, van 34 leden bedroeg f78619,95, met daar tegenover een schuld op genoemden da tum'van f 11480,22. Het aandeelenkapitaal bij de C. B. bleef f 90. De winst over 1923 bedroeg f 1720,12. De rente voor 1924 voor deposito's werd vastgesteld op 4 pCt. en voor die van leeningen op 5Va pCt., Zijnde i/t pCt. minder dan het afgeloo pen jaar. Herkozen werd als bestuurslid de heer M. J.Mol, terwijl in de vacature voor bestuurslid, ontstaan door het ver scheiden van den heer J. van Bezooijen werd voorzien door benoeming van den heer M. C. Sonke. Herkozen werd als lid van den Raad van Toezicht de heer M. C. Sonke. In de vacature van den heer J. van Bezooijen werd als zoodanig ge kozen de heer A. L. Hage. Tot plaatsv. bestuursleden en plaatsv. leden van den Raad van toezicht werden gekozen de heeren I. H. Hage en G. J. de Wilde. Be noemd of aangewezen werd tot afge vaardigde naar de in 1924 te houden algemeene vergadering de heer M.J.Mol, en tot diens plaatsv. de heer A. W. Fer- mie. Ten slotte werd besloten den nieu wen inleggers geen kosten meer in reke ning te brengen voor de hun te verstrek ken spaarboekjes. Deze zullen voortaan gratis worden verschaft RECHTZAKEN. Zondag 9 Maart te Zierikzee Ned- Herr. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 uur, ds. Steenb^ek (Bid stond xoor het gewas en collecte ook voor het Pa«toriefonds). Kleine Kerk. 10 uur* ds. de Roode. 's Avonds 6 30 uur, ds. de Leur Luthersche Kerk. 10 uur, geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 uur, Leesdienst. Woensdag 12 Maart (Biddag). 10 en 6 ure, ds. Wielen ga. Chr. Geref. Kerk. 9.80, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 uur, ds. t. d. Molen. Woensdag 12 Maart (Biddag). 9.30, ds v. d. Moten2 en 6 ure; ds. Driessen van 's-Grarenzande. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 uur, gewoue dienst. Oud-Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 uur, Leeskerk. runderen plaats te vinden, doch kan óók geschieden door personen, alsmede door stalgereedschap, s.roo en andere zaken, die aan besmetting hebben blootgestaan. De voornaamste verschijnselen, welke zich bij de aangetaste dieren voordoen, zijn versmakken (d. L het verwerpen van het kalf), afwisselend diarrhee en ver stopping, benevens een harde, droge hoest, gepaard gaande met een aan doening der longen, welke bij sectie ge heel doorloopen bleken te zijn door pus- ophoopingen. Bij de wet van 20 Juli 1870, tot regeling van het Veeartsemijkundig Staatstoezicht is bij geconstateerde long- Ziekte spoedig afmaken voorgeschreven en de termijn van verdacht blijven op 4 maanden gesteld. In 1850 nam een Belgisch veearts in ons land proeven mét inenten in den staart, welke de beste resultaten gaven; Echter bleek spoedig afmaken der dieren de beste bestrij- dingsmethode. De longziekte werd voor het eerst in Hessen geconstateerd in het jaar 1639. Ons land bleef toen vrij, doch van 1833 tot 1850 werden 619S9 runderen aangetast, van 1851—1869 37706 stuks, terwijl van 1881—1887 22183 zieke en 12783 verdachte dieren werden afgemaakt In de omstreken van Schiedam hield de ziekte het langst stand. Het onderzoek is in handen van 'Prof. de Biieck, die langen tijd de longziekte in Australië, waar ze 't meest inheemsch is, heeft bestudeerd. Uitvoer van ree naar België. Bij beschikking van den Belg. minister van landbouw is de invoer van herkau wende dieren, die in de laatste drie we ken op Nederiandsche markten zijn ge weest, verboden, daar in verschillende quarantainestallen mond- en klauwzeer is vastgesteld. De invoer van andere die ren, runderen, schapen, geiten uit Neder land, is toegestaan tegen overlegging van een officiëel certificaat van uitvoer. Eon zenuwstlllend middel dat aan Uw zennwaehtigen toeBtand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloosheid doet ophouden, is een koker Mij hardt'» Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en droglsteD. VEBKOOPDÏGEN, ENZ. U8S SLad en Provüno!©. ZIERIKZEE. Zooals reeds onder Tele grammen in ons Woensdagnummer werd medegedeeld ia te Arnhem overleden de De kindermoord te Diemos. De officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Amsterdamsche rechtbank, waarbij de moeder van het te Diemen om het leven gebrachte kind tot zeven jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De officier had 15 jaar geëischt. LANDBOUW EN VEETEELT. ST.-MAARTENSDIJK. Op de hofsteden van de heeren D. Dorst en A. Gaakeer is mond- en klauwzeer geconstateerd. Longziekte in Drente! Zooals gemeld, worden ln Drente de strengste maatregelen getroffen ten aan zien van de zeer besmettelijke veeziekte, welke te Assen en andere plaatsen in Drente is geconstateerd. Volgens de „Tel." gelijkt de ziekte veel od longziekte, welke thans in Hannover voorkomt. Het overbrengen der besmet, ting behoeft niet steeds door aangetaste SINT-MAARTENSDIJK. Ten overstaan van notaris J. Meu'.enberg werd Donder dag alhier in het openbaar verkocht voor den heer Mar.s van den Hosk Jz., een schuur en pakhuis voor f 2020, kooper (M. V. d. Hoek Cz., een tuin groot 83 roeden, voor f 580, kooper Ph. J. Potter, een woonhuis met erf op de Keethil voor f 800. Kooper J. Hengstmengel. De woning werd ingehouden. KERKNIEUWS. Ned. Herr. Kerk. Bedankt: Voor Glanerbrug (toez.), G. Groeneboer te Blankenham. Voor St.- Annaland en voor Moercapelle, E. Schim mel te Jaarsveld. Vrijdag j.l. is in den ouderdom van 79 jaar te Kampen overleden ds. J. A. de Vlieger, em. pred. der tyed. Herv. Kerkl. Ds. Jan Anthony de Vlieger deed 12 Maart 1871 zijn intrede te Oosterland (Z.) en stond achtereenvolgens te Katwijk aan Zee (1874-1884). Welsrijp (1884-1889), Maasland (18891899) en Eemnes-Binnen (1899-1906). Op 15 Mei 1906 werd Z.Ew. emeritus. Ds. J. Gouverneur te Rozendaal (G.) herdenkt 28 Mei zijn 25-jarige evangelie bediening. Hij stond achtereenvolgens te Hall, Zierikzee (lgll1921) en Rozendaal. Geref. Kerk. Beroepen: Te Suameer (Fr.) en te Ees-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1