Zierikzeesche nieuwsbode gen- B IJ VOEGSEL behoorende btf de van Woensdag 20 Febr. 1924, no. 11046. B I N N E N L A N D. STATEN-GENERAAL. Staatsbegroting, voor 1924. Hzcfdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw). Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend Scheen na de he lot opheffing dezer maatregelen zou moeten worden overgegaan, zal moeilijk zijn uit te maken, hierbij komt, dat in het hijzonder in den tegemwoordigen toe stand het handhaven van de koopkracht der Nederlandsche bevolking voor den landbouw van het grootste gewicht is, aangezien nog ten minste 2/3 van de ge- heele landbouwproductie in het binnen land afzet vindt. gemeente iheeft f375,61 gekost. De ver kochte hoornen hebben f 1*31 opgebracht. Hoogste inschrijver was J. Prince. Be sloten wordt de rijbaan in de kom te verleggen en een nieuwe boomenrij aan te planten, doch dan niet zoo dicht aan de huizen. Hoe die baan te verharden maakt een punt van bespreking uit. Het meerendeel is voor bestrating, daar den opzichter zal wordenverzocht een kos- Landbouwonderwijs. Beperking van uit- i tenberekening te maken, waarna een be gaven, ook op dit deel van de regeerings- j slissing zal worden genomen. Hierna zorer is onvermiideliik. I wnrdf ann<iAhnr)pn Hp rfilfAn.imcr '53 van zorg is onvermijdelijk. Rijksmerk. Van de gunstige uitkomsten met het Rijksmerk voor boter en kaas. alsook met de keuring van rijkswege van goed slot f 601 ,S45. De exploitatie reke- voor uitvoer bestemd vleesch en levend «„n not horon'hoHpiiF «mr '93 vee, is de minister ten volle overtuigd. S™* der Eerste Kamer van 19 April Maatregelen van overheidswege genomen 1923, waarbij het wetsontwerp tot af- schaffing van den zomertijd werd ver worpen, een debat over het voor en tegen minder opportuun, nu een tweetal wets ontwerpen inzake den zomertijd ter tafel liggen, kan m dit stad:um zoodanig debat stellig' blijven rusten. Voordat deze ont werpen waren ingediend, had de minis ter bevorderd, dat in 1924 de zomertijd zal loopen van 30 Maart tot 5 October. Da keuze van deze data is wederom ge schied in;-aansluit;ng aan hetgeen het in ternationaal verkeer eischt. Was de re geering te dezen aanzien geheel vrij, zij zou er de voorkeur aan geven bij de vaststelling van begin en einde van den zomertijd meer met de belangen van den landbouw rekening te houden. In afwachting van het lot, dat de beide aanhangige wetsontwerpen zullen onder gaan, meent de minister zich te moeten onthouden vam een bespreking van de Vragen, of verwisseling van den Amster- damschen in een West- of Midden-Euro - peeschen tijd aanbeveling verdient en of internationaal overleg uitkomst kan bren- Sedert de verschijning van het voor- loopig verslag is de inwerkingtreding van de Jachtwet 1923 bepaald op 1 Maart 1924. Het betreffende Koninklijk besluit zal spoedig afgekondigd worden. Met een wettelijke regeling der jachtschappen houdt deze inwerkingtreding geen ver band. Dat die inwerkingtreding zou bé- hoeven te worden uitgesteld in verband met de niet-onbelangrijke kosten, aan de instelling der wildschade-commissies ver bonden, wordt door de minister niet be aamd. Wat de onkosten, verbonden aan het instituut der wildschade-commissies, betreft, daarvan make men zich geen overdreven voorstelling. In overleg met deskundigen is thans een regeling vast gesteld, bij welker uitvoering, naar mag worden verwacht, de uitgaven binnen enge grenzen beperkt zullen zijn. Het denkbeeld is geopperd om de kosten, verbonden aan de wildschade-commissies, om! te slaan over de belanghebbenden. Voorzoover bij de werking der Jacht wet 1923 blijkt, dat inkrimping van het aantal rijksveldwachters mogelijk is, zon der aan de veiligheid te platten lande afbreuk te doen, zal de minister daar over met zijn ambtgenoot van justitie in overleg treden. De minister kan niet ingaan op het denkbeeld een tegemoet koming te geven aan de jachtopzieners, die tengevolge van de opheffing van het heerlijk jachtrecht overbodig zullen worden. De algemeene malaise op economissch geibied heeft ook op verschillende onder- deelen van den land- en tuinbouw haren invloed doen gevoelen en de vooruit zichten van deze belangrijke takken van bedrijf moeten onzeker worden genoemd. Inzonderheid in de akkerbouwbedrij ven is door het dalen der prijzen van de belangrijkste producten en het hoog blij- van van de voortcrengingskosten een toe stand ingetreden, waardoor in vele ge vallen van eene behoorlijke bedrijfswinst geen sprake is en zelfs met verlies wordt gewerkt. Naarmate de veehouderij in de bedrij- van meer naar voren treedt', wordt de invloed der malaise minder sterk merk baar, doordat de prijzen der producten van den veestapel toch niet zoo sterk zijn achteruitgegaan als die van de voort brengselen van den akkerbouw, terwijl op de veehouderij over het algemeen minder bedrijfskosten drukken. Aangezien in ons land dé béteekenis van de vee houderij die van den akkerbouw over treft, is dat een gelukkig verschijnsel te noemen. Van het invoeren van beschermende rechten op landbouwproducten verwacht de minister voor den landbouw en zijn geheel geen gunstige gevolgen. Onge twijfeld hebben de lasten, welke op de bedrijven rusten, eene groote hoogte be reikt en dienen pogingen te wordén aan gewend om deze te verminderen. Dit geldt echter evenzeer van andere be drijfstakken als van den landbouw. Wat den invloed van de loonen en de sociale maatregelen op den landbouw betreft, kan het volgende worden opgemerkt. Stij ging van de loonen in den landbouw is op den duur slechts mogelijk, indien in de verhoogde prijzen der producten eene vergoeding wordt gevonden. Geschiedt dat niet, zoo worden minder arbeid ver- eischende cultuurgewassen geteeld of heeft inkrimping van de beteelde opper vlakte plaats. Stijging van de loonen de industrie en andere takken van be drijf is in zooverre schadelijk voor den landbouw alsook voor de landarbei ders, dat daardoor alles, wat deze cate gorie der bevolking moet koopen, duur der moet worden betaald. Hetzelfde geldt van sociale maatregelen, die de produc tiekosten van de bedrijfstakken buiten den landbouw verhoogen. Of intusschei de sociale maatregelen een zoodanigen nadeeligen invloed op de levensvoor waarden der landbouwers en landarbei ders uitoefenen, dat op grond daarvan om te beletten, dat de naam van export artikelen door zendingen van minder- wordt aangeboden de rekening '23 van het Burgerlijk Armbestuur. De inkomsten bedragen f 1352,31, de uitgaven f 751,16r mng van het havenbedrijf over '23 luidt: inkomsten f 5860,90; uitgaven f 1696,70; saldo f 4164,20, zoodat voor deze ge- verzoek voor kennisgeving aan te nemen en de kermis te handhaven zooals vroe ger. Verder meent hij dat er slechts een minderheid is voor afschaffing, en vindt dit niet farr, vooral Zondags is de kermis van belang voor de ingezetenen. Hij weet dat dhr. Den Boer een andere rich ting is toegedaan, maar hij zal hem niet bemoeilijken, maar laat zij ons dan ook niet bemoeilijken. Dhr. C. W. den Boer hoort dhr. Ringelberg spreken over een minderheid, maar laten we zulks afwach ten of dat zoo is. De voorzitter vindt aan houding beter. Dhr. Ringelberg wenscht zijn voorstel in stemming te doen bren gen. De andere leden verklaren zich alle voor aanhouding. In verband met een schrijven van Ged. Staten betreffende bij drage art. 36 quater der Middelbaar-on- meente het saldo f 2132,10 bedraagt, i derwijswet wordt m. a. s. 'besloten de bij- waardoor na aflossingen en rente, ten gende vergadering werd bepaald op 12 April. Gemeenschappelijk maakte men een wandeling naar den 52 M. hoog en wa tertoren. om dezen te gaan bezichtigen na het 'beklimmen van 199 treden. De directeur der N.V. had de welwillendheid gehad de vergadering hiertoe in de ge legenheid te stellen. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN waardige of vervalschte partijen wordt j behoeve der haven, nog ruim 500 de hiPnflH-PplHvinrlpn onlr in nrirlprp InririPn «omnnntn ton rrnnrlo Irnm-fr benadeeld, vinden ook in andere landen steeds meer navolging. Wanneer ons land in deze ten achter blijft, zullen de ma- deelige gevolgen daarvan zich niet laten wachten. Aan de vraag, in hoeverre ook op andere dan de genoemde artikelen toezicht van rijkswege moet worden uit geoefend. wordt door de directie van den Landbouw dan ook steeds de volle aandacht geschonken. De kwestie van intrekking der crisis- wetten heeft de aandacht der regeering. gunning verleend tot het apstapelen. van hout op het havenplateau. Het verzoek l van L. M. Kommer, gemeente-veldwach- ter, betreffende de uitbetaling van niet- De vraag of maatregelen kunnen geno- I ebmikt kleeclinggeld, wordt m.a.s. voor men worden om pachters te steurieo, j Jenn,sgeving aa,genomen. Op het ver- the door te hooge pacht in moeilykhe- j zoek van dhr F v d Bout e a te den verkeeren. is niet aan de pachtcom- Zonnemaire. omtrent verbeterini missie voorgelegd en zulks mede omdat in deze van wettelijke maatregelen zeer weinig is te verwachten en de toestand zich door het dalen der pachtprijzen wat gunstiger laat aanzien. Het komt den minister voorshands niet gewenseht voor tot verdere inkrimping van het reeds verminderd aantal con sulenten over te gaan, nu met het oog op de voor den land- en tuinbouw on gunstige tijden de behoefte aan deskun dige voorlichting in eiken tak dier be drijven zich sterk doet gevoelen. Da toepassing van maatregelen tegen het mond- en klauwzeer dient zich in de allereerste plaats te regelen naar het daarvan te verwachten resultaat. Hier mede wordt bij de bestrijding van deze ziekte steeds rekening gehouden. In bepaalde gedeelten van het rijk, waar de ziekte het vorige jaar epizoötisch heersehte, bestaat voor strengere maat regelen geen aanleiding. Daar, waar men te doen heeft met sporadische gevallen in streken, waar de ziekte sedert gerui- men tijd niet voorkwam, worden zoo danige maatregelên toegepast, als do om standigheden vereischen. drage niet op de begrooting te brengen. j B. en W. stellen voor lid te worden van j de vereeniging van Ned. gemeenten, o.a. dat de bepaling der minimum-contributie van f 25 komt te vervallen en ook voor I de kleine gemeenten 11/2 ct. per in- j woner te laten betalen. Dhr. Ringelberg vindt aansluiting niet noodig, daar de ver. toch niets zal kunnen bereiken in vroeger aan E. Leeuw geschiedde, ver- j ^ét belang der gemeenten. Dhr. Verhoeff - noemt wel voordeelen op, zooals goed- koope brandverzekering van gem. ge bouwen. HeL voorstel van B. en W. wordt met 6 stemmen voor en 1 tegen aange nomen. Dhr. Ringelberg stemt tegen en meent dat zijn voorstel tot niet-aansluiL- gemeente ten goedé komt. Hierna sluiting. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 8 Febr. vergaderde de raad dezer gem. Uit de ingekomen stukken kunnen we het vol gende aanstippen. Overeenkomstig zijn verzoek wordt aan C. van Dijke evenals van zij- i kanten van den straatweg van af den 111- J gang van Brouwershaven lot aan de hof stede Mon Genie", wordt thans m.a.s. j afwijzend beschikt. Tevens wordt m.a.s. 1 besloten de commissie voor den straat- weg te adviseeren, indien de toegezegde verbeteringen worden aangebracht, deze j aan te brengen over een lengte van 150 M. en "dan tot een breedte van 1 M. en met zooals de commissie zich voorsten over een lengte van 300 M. 1/0 M. breedte. DHr. Ringelberg meent nog dat het maar rommel is wat daar verwerkt wovdt, daar hel op Zonnemaire afgedankt wordt. Van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente is bericht ingekomen dat jaar- lijks voor het luiden der klok bij brand f25 en voor het drogen der slangen in de kerk f 10 betaald zal moeten wor den. B. en W. vinden het bedrag voor het luiden der klok wel wat hoog en zouden de kerkvoogdij willen verzoe- ken genoegen te nemen met- f 5 voor het luiden iedere keer als zulks noodig is i bij brand. De heer Ringelberg meent dat er reeds betaald wordt voor het luiden der klok, daar de gemeente de jaar- wedde van den klokluider betaalt. De voorzitter roept dhr. Ringelberg tot de Uit Stad en Provincie. orde.daar dit hier n:ets mee te maken 1 heeft. Dhr. Ringelberg verzoekt echter SEROOSKERKE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 15 Febr. j.l. Aanwezig alle leden. Tot de in gekomen stukken behooren o.m. Een nieuwe begrooting van de gezondheids commissie te Zierikzee. Het salaris van den secretaris is teruggebracht opi f 500 (voorheen f 800). Brief van Ged. Staten behelzende dat de jaarwedden van de weth., te rekenen van af 1 Sept. 1923, zijn teruggebracht op f 35 (voorheen f 50) Circulaire der Ver. van Ned. Ge meenten, waarin toetreding wordt aan- btevolen. Daar de contributie op f 25 per jaar is gesteld voor alle gemeenten, stellen B. en W. voor nog niet toe te treden, om eerst de bemoeiingen ter dier zake af te wachten. Brief van dhr. J. de Roo, waarin hij tegen 1 April a.s. ontslag verzoekt als ambtenaar van den Burg. Stand. B. en W. stellen voor hem dit eervol te verleenen, wat wordt goed gekeurd. De voorzitter dankt den heer De Roo voor de diensten der gemeente bewezen.. Een nieuw ambtenaar zal niet worden benoemd, daar de raad het goed keurt, dat de voorzitter zich met de werkzaamheden zal belasten. Brief van den Pensioenraad, waarin wordt beslist, dat de pensioengrondslag van den gem.- veldwachter voor deze gemeente moet worden bepaald op f 462,50. Aldus wordt vastgesteld. Brief van den heer G. J. Ba- rentsen, waarin hij ontslag verzoekt als secr.-ontvanger van het Burgerlijk Arm bestuur. Besloten wordt hem dit eervol te verleenen. onder dankbetuiging. Solli citanten voor deze betrekking zijn opge roepen. 2 sollicitanten hebben zich aan gemeld, n.l. de heeren J. J. Pieterse en J. Stoel Kz. Na eenige besprekingen werd het salaris voor het eerste jaar vastge steld 'op; f 25. Indiensttreding 1 Maart a.s. Tot stemming overgaande verkreeg dhr. Pieterse 3 en J. Stoel Kz. 4 stemmen, zoodat laatstgenoemde benoemd wordt, wien kennis van zijn benoeming zal wor den gegeven. Missive van Ged. Staten, waarin wordt bericht, dat de jaarwedde van den burgemeester van af 1 Januari 1924 op f 1050 is gesteld; van Ged. Sta ten is een missive betreffende het ver volgonderwijs. Daar subsidie h'ervoor wordt verleend, zal dit Ged. Staten wor den bericht; een circulate der Prov. brandweerorganisatie, waarin toetreding wordt verzocht. De contributie bedraagt f 3 per jaar. Daar het -voor deze ge meente weinig of geen nut heeft, wordt tot niet-toetreding besloten. De voorzit ter deelt mede dat de postbestelling zonder koslen veer de gemeenten in orde is gekomen, daar de post eiken avond naar B'haven wordt gebracht door de posterijen. De heer Oosse wil peesüjk op de haven Schelphoek gratis wegha len voor 1 April a.s. Dit wordt goed gevonden. M. de Blonde heeft om een gemeente-tuintje verzocht; besloten wordt hem het tuintje, tot heden verhuurd aan Joh. Verboom, aan hem te verhuren. De begrinding van den Molenweg voor deze den voorzitter hem te laten uitspreken, anders kan hij tot geen resultaat komen, en kan hij de straat wel op gaan, hij meent verder dat de voorzitter wel lei der, maar geen heerscher der verg. is. Dhr. Ringelberg zegt verder, dat het luiden van de kerkklok bij brand wel gemist kan worden. De klok op het stad huis kan toch ook wel tot dat doel dien stig gemaakt worden Verder meent hij, dat spoedig overgegaan zal worden tot aanschaffing van een motorspuit, daar voor moet dan bergruimte gemaakt wor den, en hij meent dat het gedeelte van de Oude Waag. thans bewoond door D. v. d. Hoek. daarvoor wel ingericht zou kunnen worden. Ook voor het dragen der slangen hébben wij de kerk dan niet meer noodig. De voorzitter v'ndt dit laatste een mooi idée. Dhr. Van Sluis meent echter dat de woning te nat is. Dhr. Ringelberg betwist zulks. Dhr. Gast wil afwachten tot de raad besloten heeft een motorspuit aan te schaffen. Dhr. Van Schelven meent dat de klok van het stadhuis evengoed geluid kan worden, we hebben de kerk dan met meer noo.- dig. Dhr. C. W. den Boer meent dat de leden wel wat al te ver uitweiden. Het gaat hier over het bericht' der kerk voogdij en dan meent hij dat de raad daar niet op in moet gaan. Hij meent ver der dat de laatste jaren genyddeld 1 maal in de 5 jaar brand voorkomt, dus de kerkvoogdij eischt voor het luiden der klok 'bij brand f 125 en langer dan 10 minuten wordt er niet geluid. Als ook de spuitgasten dergelijk slecht voor beeld volgen en eens f 125 voor 10 mi nuten pompen vroegen, wat zou er dan plants hebben De eisch is z.i. zeer on billijk, hij meent dan ook dat er totaal geen reden is aan het verzoek te - vol doen. Dhr. Van Sluis meent dat dhr. C. W. den Boer zelf in de vorige ver gadering gezegd heeft, dat de kerk zelf moet trachten meer middelen te krijgen, daarom ook dit verzoek. Dhr. C. W. den Boer merkt naar aanleiding hiervan op, dat men dan ook ieder in de gelegenhe-'d moet stollen aan de landverpachting mee te doen, nu beperkt men zulks tot de leden der kerk, maar voor den toren wil men iedereen laten betalen. Na nog eenige discussie hierover 'doet dhr. Ringelberg het voorstel om tot wederopzeggens toe f 10 per jaar te betalen voor het dragen der slangen, maar voor het luiden niets te betalen. Dit voorstel wordt m. a. s. aan genomen. Van den kerke raad der Ger. ting eerst in stemming moet komen. M. j a. st. wordt besloten geen lid te wor- 1 den van de Prov. Brandw.-bond. Aan de Bijz. school wordt ingevolge art. 101 der i L.O.-wet een voorschot toegekend van f 350; zulks voor het jaar 1924. Het ko- hier van de Hondenbelasting voor den dienst 1924 wordt opgemaakt met 42 volgnummers. Bij de rondvraag vraagt mej. Plattenschorrevan Donge naar de plaatsing van enkele lantaarns, waarvan de plaatsing de vorige vergadering was toegezegd. Zij hoopt dat het nu de laat ste maal is, dat zij hierovqr moet spre ken. De voorzitter zegt onderzoek toe. Dhr. Ringelberg vraagt naar het leggen' van een houten goot achter de woning van Catsburg. De voorzitter zegt spoe dige uitvoering toe. Tevens wil dhr. Rin gelberg alle hokken achter de daar staande huizen laten verplaatsen naar achter op den tuingrond. Ook wil dhr. Ringelberg aan het z.g. ziekenhuis een goo: laten brengen voor water afloop en een tin. daar nu het water over het land loopt, waar de pachter schade van heeft. De voorzitter zegt na eenige discussie hierover nader onderzoek toe. Dhr. Van Schelven vraagt bij de in voering van den zomertijd, de aanvang van de schooltijden naar den ouden tijd te regelen. De voorzitter zegt overwe ging toe. Nadat dhr. Ringelberg een ge heime vergadering had verzocht wordt de openbare zitting gesloten. AANBESTEDINGEN. DREISCHOR. Door het Polderbestuur werd Vrijdag j.l. aanbesteed: de leve rantie van basaltsteenslag. Inschrijvers waren: N.V. Steen- en Bouwstoffenhan- del-Mpij. Rotterdam, 23 c.M. f 7, 3—5 c.M. f 7; P. J. van Maanen, Hansweert, id. f 6,90, id. f 6,90; Paul Kruijff, 's Gravenhage. id. f 6,75, id. f 6,75; C. Godschalk Zonen., Nijmegen, id. f 6,65, id. f 7,15; W. van den Berg, Hans- weert, ld. f 6,30. id. f 6,60; A. Prins, Sliedrecht, id. f 5,65;, :d. f 5,70; I. Douw, Zierikzee, :d. f 4,95, id. f 5,24 Dreischor; id. 23 d.M. f 5,30; Zonnemaire; :d. id. f 5.35; dijkpaal 35; H. Hubenet H. J. W. A. van Gooi, 's Gravenhage, 2—3 c.M. f 4.95. 3—5 c.M. f 5,30; F. den Nijs, Terneuzen, id. f 5,60, id. f 5,85 (Belgische)N.V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop", Terneuzen, id. f 4,10, id. f 4,47, id.; Jac. de Dreu, Goes, id. f 3,50 id. f 3,50, id. (Gunn/ng aangehouden). Voor de leverantie van grind waren inschrijvers: H. Hubenet H. J. W. A. van Gooi,' s-Hage, f 4,10; K. M. van Dijke, St.-Philipsla;id, f 3.80; W. van den Berg, Hansweert, f 3,74: N.V. Steen- en Bouwstoffenhandel-Mpij., R'dam, f 2,45; C. T. de Waal, Werkendam, f 3,61; F. den Nijs, Terneuzen, f 3,55; W. Kieboom, Gormchem, f 3,35; O. van de Klippe, Oosterland, f 3,33; Roeloffs, Nijmegen, f 3,25; P. Theunisse, St.-Annaland1, f 3^075 (gegund.) ST.-ANNALAND. De uitslag van de door „Ons Belang'" op 14 Februari ge houden aanbesteding van 110 ton of meer le kwaliteit Duitsche of Schotsohe stuk kolen en 2 ton smeenootjes is, dat aan nemer is geworden van Duitsche kolen a f 18 per ton. franco voor den wal, (bij loting), de firma Wibaut Zoon te Vlissingen. Er. waren 11 biljetten inge komen, met prijzen van f 18 tot f 20,30. Indien wij van het (doneert van j.l. in de Concertzaal een goed en beknopt Ver slag wilden geven, konden wij volstaan met een enkel woord, n.1. „magnifique". Juist daarom verdient het een uitgebrei der bespreking. Het is voor de tweede maal, dat wij mej. Brandsma hoorden. We wagen het niet op haar, die door zooveel meer bevoegden om 't zeerst ge prezen wordt, critiek te oefenen; Wij spreken slechts onze bewondering uit voor al het schoons, dat zij ons bood. Wat een parelend geluid, wat een be- heersching van adem en stem. In ons klinkt nog na de Aria „Dan tönt der Laut und Harfeklang". Hoe ontroerend klonk het „Seraphisch", hoe machtig de ontstellend lange vocalisen van pp tot ff. Smachtend klonk in het lied: ZLet op mij neer Hoe wist zliji in elk harer liederen de juiste stemming te leggen. Haar laatste nummer moest worden her haald. Zóó te hooren zingen is een heer lijk genot, zóó te kunnen zingen moet een machtige vreugde zijn. Mej. H. Klimmerboom trad op als piano-soliste en als begeleidster der viool en violoncel. Begeleiden is altijd een on dankbaar werk. Het wordt veelal niet gewaardeerd. Men merkt het niet eens op. Gelukkig, als dit veroorzaakt wordt door de goede opvatting, die de begelei der van zijn taak moet hebben, n.l. het spel van den solist aanvullen en ver fraaien. Deze opvatting huldigde blijk baar mej. Klimmerboom: ze kweet zich uitstekend van haar taak. In haar solo- spel konden wij echter beter haar goede eigenschappen beluisteren. Het komt ons voor, dat zij voor dit concert hard ge studeerd heeft, zij verbaasde ons door haar heerlijk spel. Technische moeilijk heden schijnen voor haar niet te bestaan. Ik denk hierbij aan „Frühlingsrauschen", waarin men werkelijk het suizen der Lente hooren kon. De Humoreske van Grieg werd pitt:g voorgedragen, maar meer nog blonk haar voordracht uit im de Nocturne van Cnopin. Ons compliment, mejuffrouw. Thans de heeren. De heer Cock werkte slechts in één nummer mee. Wij hoorden met genoegen den vollen klankrijken toon zijner cello. Een zeer goede stokvoenng mochten we zien, tot bijzondere vinger- techniek gaf de partij geen aanleiding. Den heer F. Klimmerbbom hebben wij voorheen als altist leeren kennen, thans ontpopte hij zich als violist. En welk een violistIn het begin scheen de viool wat onwillig, doch dat duurde slechts kort. Toen kwam de ware artist aan het woord. De viool zong, klaagde en juichte om beurten. Na de Ballade kwam de Polonaise. DaC was in één woord on overtrefbaar. Wat wij toen te hooren kregen; kunnen wij met geen mogelijk heid weergeven. We werden eenvoudig met den stroom der klanken meegevoerd. Alles even zuiver, de moeilijkste passa ges leken kinderspel, heele phrasen op de g-snaar, dan weer twee-stemmig tot m de hoogste tonen, wij en met ons allen zaten verbluft. Een storm van toejui chingen gaf uiting aan de bewondering van het publiek. Na de pauze kregen we nog 3 liederen waarvan het laatste don sourdine. Dit moest gebisseerd worden. Ten slotte de man, wiens naam bovenaan op het programma stond, de heer S. Klimmerboom. Hij deed zich kennen als violist en als pianist. En al mag zijn zoon hem wat de eerste kwaliteit betreft bo ven het hoofd zijn gegroeid en zijn dochter hem in zijn tweede naar de kroon steken, niettemin blijft de heer K. een musicus met niet gernge gaven. Wij moeten hem dankbaar zijn. dat hij' ons dezen avond bereidde. Moge zijn streven, om Zierikzee hoog muzikaal genot te schenken, door alle muziekliefhebbers ge waardeerd worden. S. ONDERWIJS* STAVENISSE. L.l. Zaterdagmiddag ver gaderde te Scherpenisse de afd. Tholen van het N. O. G. De voorzitter, Buijze, opende de vergadering, na de leden het welkom op deze eerste vergadering in dit jaar toegeroepen te hebben. Hij uitte den wensch, dat de donkere wolken, die thans hel onderwijs verduisteren, spoe- kerk is een verzoek ingekomen om de j dig plaats mogen maken voor helder kermis af te schaffen of althans des zonnelicht. Als lid der gew. c. van Zee- Zondags af te schaffen. De voorzitter 1 land van 't ondersteuningsfonds werd merkt op dat dit eenzelfde verzoek Is I in de vacature-Duijnh:>uwer bij acelama- als voorgaande jaren. Dhr. C. W. den tie benoemd, mej. C. A. Hartog. De pen- Boer vraagt de behandeling van het ver zoek uit te stellen tot de volgende ver gadering. daar er nog een lijst zal in komen van ingezetenen, verzoekende de afschaffing van de Zondagskermis. Dhr. Ringelberg zegt dat zulks niet gaat; het ningmeester Buijze deed rekening en ver antwoording ovei';::;i;923, waaruit bleek, dat het dienstjaar^oot met een saldo van f 60,74. De contributie voor 1924 werd vastgesteld óp 1/2 0/0. met aftrek der gebruikelijke kortingen en te voldoen staat op de agenda. Hij stelt voor het j in 2 halfjaarlijksche termijnen. D« vol- INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redaotie). Copy wordt niet teruggevonden. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezondene door den heer M. Storm, verzoekt onder- geteekende beleefd eenige plaatsruimte. De heer M. Storm uit Zierikzee wijst het publiek er op, dat indien er een ongeval met de vervoermiddelen van de R.T. M. plaats mocht hebben, dat dan de R. T. M. verplicht is de invalide pas sagiers schadeloos te stellen, en vraagt dan: „Wat zal de bus bij een ongeval doen We weten niet of dat de twee eerste bussen tegen ongevallen verzekerd zijn, dat gaat ook mij! niets aan, maar wij weten wel dat onze bus met 16 passagiers voor aanrijding en brand, uit welken oorsprong ook dntstaan, ter dege bij een degelijke Verziekerings-Maat- schappij gedekt is. Dat heeft de heer Storm niet geweten, anders had hij zijn zin eenigszins gewijzigd. Voorts valt er mijn inziens wat mij benadeelen kan, ver der niets meer op het stuk van den heer Storm te reclameeren. In een woord gezegd: het is „maatschappelijk"en door eigen hand onderteekend. Wij doen allen ons best voor een bestaan. Van het ingezonden stuk, onderteekend door ,^Een ingezetene van Bruirrsse", wil ik totaal niets zeggen, maar ieder denkt er het zijne Van. Met dank voor de plaatsing", V G. DE WAAL, Deestraat 96a, Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5