ZierikzeeschB Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. Uit Stad ®n Provincie. behoorende by de van Vrijdag 15 Febr. 1924, no. 11044. Gevonden voorwerpen Twee kindermutsen; een gouden oor bel; een zilveren kinder-armbandeen rij koralen; een paar handschoenen; een handbeschermer van een rijwiel; een spanhamer; een gouden kruis; een por- temonnaie met geld. De Commissaris van Politie, R. P. BRON8. Een tragedie op het eiland Wrongel. Men herinnert zich nog wel het verhaal van de Brjtsche expeditie naar het e'land Wrangel (ten N. van Oost-Sibenë) enkele jaren geleden waarvan de leden omkwa men, terwijl alleen een Eskimo vrouw in /even bleet De heer Harold Noice, die twee jaar geleden aan het hoofd stond van een hulp-expeditie naar dit eiland, teneinde de leden der eerste expeditie te zoeken, heeft thans in New-York een boekje opengedaan over die Eskimo'sche, die, volgens hem, waarschijnlijk verant woordelijk is voor den dood van dhr Knight, de Engelschman, die aan scheur buik lijdende op het eiland was achter gebleven, terwijl de drie andere leden, Allan Crawford. Milton Galle en Frede rick Maurer, een poging waagden om de Siberische kust te bereiken, van welke on derneming zij nimmer zijn teruggekeerd. De heer Noice verklaarde, dat hij de dagboeken van Knight en juffrouw Black jack, de Eskimo-vrouw, heeft nagegaan en daaruit had geleerd, dat zij aan alle vier de blanke leden der expeditie hand en hart had aangeboden en dat zij toen dit aanbod werd afgewezen, gemelijk werd en weigerde te werken. In zijn. dagboek klaagt Knight erover, dat mej. Blackjack (terwijl hij ziek lag) weigerde naar de vallen te gaan kijken, om te zien of er versch vlcesch was en be weerde, dat zij niet kon schieten, of schoon later bleek, dat zij met een ge weer kon omgaan en goed schieten kon. De laatste -aanteekening van Knight in z'.jn digboek was met vaste hand ge schreven en wees er niet op, dat de dood aanstaande was. Daarna zijn er ver schillende bladen uit zijn dagboek ge scheurd, terwijl het dagboek van juf frouw Blackjack begint, veertien dagen vóórdat dat van Knight eindigt. Toen de expeditie-Noice op het e'land Wrangel aankwam, vond zij er het zeer vermager de lijk van Knight; daarentegen zag juf frouw Blackjack er gezond en stevig uit. Er was nog veel over van den oorspron kelijke» vooraad levensmiddelen der ex peditie. De heer Noice zal deze ont hullingen ter kennis brengen van de Explorers Club en de feiten officieel doen vaststellen. BINNENLAND. Opheffing van kantongerechten. De minister van Justit'e stelt voor, om een bezuiniging van ru'm, f 225,000 te ver krijgen, kantongerechten op te heffen, w.o. ook Tholen. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 19 dezer, des avonds te 81/a uur. Tweede Kamer. Vervolg zitting Van Woensdag jX. De heer Troelstra. zijn rede vervolgend, verklaart zich tegen verbooging der in directe belastingen en heffing van be schermende rechten. Verhooging van het onbelastbaar Inkomen tot f 1000 weegt daartegen lang niet op. Spr. acht den algemeenen buitenland- schen toestand meer moedgevend, maar eritiseert de verguizing der arbeiders m Nederland. Mej. Westerman vraagt voor de hu wende ambtenares zekerheid betreffende te nemen regeringsmaatregelen. Bij ont slag mag alleen dienstbelang meespreken. De heer Lovink is niet optimistisch t. a. v. Colijn's plannen, omdat hij tegen vallers vreest en medewerking van som mige Departementen bij bezuiniging op Staatsdienst te wenschen overliet. Inkrim ping van Staatsbemoeiing is noodig. Het mes moet dieper in den Staatsdienst wer den gezet. De heer Van Gijn betreurt de ver watering der bezuinigingsplannen en in voering der nieuwe belastingen. Spr. acht het niet-storten van de bij drage in 't InvaFditeitsfonds en de ver schuiving van de aflossing der crisis schulden, onjuist. De heer Schouten acht het bezuini gingsplan-Wijnkoop onaanvaardbaar, dat van Dresselhuijs zonder practisch effect, dat der V.-D.-Bond practisch waardeloos, dat der S. D. A. P. te onbelangrijk, daar het door nieuwe sociale plannen zou wor den opgeslokt. Te 5.30 uur wordt de zitting verdaagd. ZIERIKZEE. Voor ons ligt een reclame boekje, uitgegeven door de bekende „Ga zelle- Rijwielfabriek" te Dieren. D:t boekje dat er -zeer aantrekkelijk uitziet, boeit door een serie zeer belangrijke afbeel dingen, hoofdzakelijk op de rijwielfabri- cage betrekking hebbende, terwijl het verder wordt verlevendigd door een in teressante novelle. Op duidelijke en aan gename wijze geeft het boekje een serie fabrieage-processen weer, waardoor men zich eenigszins een 'dée kan vormen van hetgeen aan het fabriceeren van goede rijwielen vast zit. Wij voegen hieraan toe, dat als vertegenwoordiger voor Zierik- zee optreedt de firma P. Adriaanse alhier. Van de „Union'" Rijwielfabriek te Deti Hulst-Dedemsvaart ontvingen wij een fraai uitgevoerden catalogus voor het jaar 1924, waarin deze firma o.m. de aandacht vestigt op de drie verschillende kwaliteiten harer rijwielen, welke te za- men de Union-Serie uitmaken en op het gepatenteerde Union backetstel Ned. Oc trooi No. 9017. In de Concertzaal werd Woensdag avond een vriendschappelijke zangavond gehouden, waaraan deelgenomen werd door 7 Chr. Zangvereeniglngen op ons eiland, tellenae ongeveer 300 zangers en zangeressen. De Concertzaal was geheel gevuld. Het hoofd der Chr. School alhier, de heer S. de Groot, opende dezen zangavond door te verzoeken gezamenlijk psl. 150 1 te z'ngen. waarna hij voorging in gebed. Daarna begon deze vriendschappelijke zangavond eerst recht. Achtereenvolgens kwamen de deelnemende vereenigingen op 't podium hun sluizen der zanglustig heid openzetten en het dient gezegd, al len deden flink hun best om zoo goed mogelijk te zingen naar mate hun ner klachten. We zullen ons van critiek onthouden, daar het geen concours was. De meeste der vereenigingen werden geleid door den heer v. d. Doel, die dezen avond opnieuw blijk gaf de zan gers goed onder de stok te hebben. Voor een tweetal vereenigingen, n.l. die van Noordgouwe en Kerkwerve trad een andere dirigent op en voor de eerste nog wel een dame, die later zelf nog een zangnummer ten beste gaf. Het was een goede zangavond. Koren en soli klon ken menigmaal niet onverdienstelijk. De begeleiding, waar toegepast, was in goede handen. Ds. Van Griethuijzen van Noordgouwe sprak het slotwoord, waarin hij o.m. dank bracht aan den heer v. d. Doel voor diens uitstekende leid'ng, en herinnerde aan de aangekondigde komst van H.M. naar Zeeland in Augustus. Na het zingen van de.i Avondzang werd deze bijeen komst met dankgebed gesloten. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.l. hield de afdeeling Haamstede en Burgh van den Vrijheidsbond een algemeene leden vergadering In hótel „Barn". Waarschijn lijk tengevolge van het ongunstige weer was de opkomst zeer matig. Na opening der vergadering door den voorzitter en lezing der notulen, die onveranderd wer den vastgesteld, kwam bestuursverkiezing aan de orde. door aftreding van dhr. C. Schikker. Gekozen werd dhr. A. van Zuijen, die deze benoeming heeft aan genomen. Na behandeling van eenige za ken van ondergeschikt belang werd be sloten dhr. Groene woud uit Santpoort uit te noodigen binnenkort voor de af deeling een spreekbeurt te vervullen. STAVENISSE. Woensdagavond werd de gemeente opgeschrikt door het lulden der brandklok. Gelukkig was het slechts voor een 'klein schoorsteenbrandje bij den heer Br., wat spoedig gedoofd was. OUD-VOSSEMEER. Door het Rederij kersgezelschap „Eendracht" alhier, werd een goed geslaagde uitvoering gegeven met „Willy's vrouw?', blijspel in 8 be drijven, en „De Aardschok'" blijspel in 1 bedrijf, de opkomst van het publiek was tamelijk goed en er waren veel jongelui uit omliggende gemeenten. Woensdagavond trad voor de Kies- vereeniging „Eendracht en Vrijheid" op, de heer Mr. Boon, lid van de 2e Kamer te 's Hage, met een zeer uitvoerige rede over den politieken toestand. De vloot wet en de gevolgen van de afstemming daarvan, wal wij van de regeering thans kunnen verwachten, de staatsloterij, lijk verbranding, vaceinewet, benoemingen 'n den lande, passeerden in een schitte- fende rede de revue, terwijl de taak van de vrijzinnigen in den komenden tijd op zeer duidelijke wijze werd geschetst, o.m. wat de bezuiniging betreft. Ook de verschillende partijen werden behandeld. Gedurende 21fe uur werd met de groot ste aandacht door de aanwezigen naar den begaafden spreker geluisterd. SCHERPENISSE. De heer J. A. Ver- z wij veren te Halsteren, heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen als directeur van het muziekgezelschap „Eendracht" alhier. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 12 Febr. Door den Kanton rechter zijn op 6 Februari 1.1. veroor deeld wegens: Overtreding IJkwet: A. L. R., 37 j., koopman te Middelburg, f 2 U. s. 2 d. h. met verbeurtverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaat. Overtreding Motor- en Rijwuelwet: K. B., 17 j., landbouwersknecht te Zienkzee, 3 b. s. 1 w. «t.s.; J. B-, 14 j., land bouwersknecht te Zienkzee, zonder toe passing van eenige straf, met teruggave aan de ouders; L. L., .17 j., chauf feur te Zierikzee, f 1 en f 2 b., s. 2 X 1 w. t.s.J. V., 25 j., veldarbeider te Kerkwerve, bij verst., f 2 b. s. 2 d. k; A. C. M., 35 j., landbouwer te Zienkzee, bij verst., f 3 b. s. 3 d. h.; A. van N., 17 j., slagersknecht te B'haven, f 1 b. s. 1 w. t.s.; C. S., 19 j., land bouwer te Eikerzee, bij veTst., f 2 b. s. 2 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders -grond, Waarvan de toegang op eene voor hem blijkbare wiijze door den rechthebbende is verboden: L. B., 14 j., timmermane leerling te Haamstede, zonder toepassing van eenige straf, teruggave aan de ouders. Overtreding van de Jachtwet: F. H. F., 48 j., landbouwer te Oosterland, f 10 b. s. 10 d. h. Overtreding Locaal Spoor- en TramWegwet: M. B„ 62 j., landbouwer te Zienkzee, bij verst f 0,50 b., s. i d. h. Overtreding ZeeuWtsche Stroomen-Visscherij-reglement: A. W., 28 j., schipper te Philippine (B.) bij verst., f 10 b1., s. 10 d. h. Overtreding van het reglement van Politie voor de Polders of Waterschappen In Zeeland: C. H. Sz., 47 j., werkman te Serooskerke, bij ver3t. f 1 b. s. 1 d. h. Overtreding Warenwet 1919: M. V., 48 j., melkslljtster te Haam stede, f 100 b. s. 10 'd. h.; A. K., 16 j., bakkersknecht te Zierikzee, bij verst., f 1 b. s. 1 w. t.s.; A. de KJ., 42 j.r bakker te Zierikzee bij verst, f 8 b. s. 1 d. h. Overtreding Veewet: J. A. van der B., 48 jaar, landbouwer te Zonne- maire, f 50 b. s. 10 d. h. Overtreding Algemeene Politieverordening van de ge meente Zierikzee: M. F., 62 j., zonder beroep te Bruimsse. bij verst., f 2 b. s. 2 d. h. Straatschenderij: J. van A., 18 j., metselaarsknecht te Zierikzee, bij verst., f 3 b. s. 3 d. h. Overtreding van de verordening betreffende het slach ten van vee van de gemeente Zierikzee: J. O., 20 j., slagersknecht te Zierikzee, bij verst, f 3 b. s* 3 d. h. Vrijspraak: J. van TS., 37 j., landbou wersknecht te Zonnemaire; A. van der C., 45 j., arbeider te Noordgouwe. Nietig verklaring der dagvaarding van: J. M., 17 j., los werkman te B'haven; G. B., 17 j., landarbeider te Serooskerke, met bevel tot teruggave aan den eigenaar van de ln beslaggenomen 2 maten. Niet- ontvankelijk-verklaring van den Ambte naar van het O.M.: G. L. K„ 48 j., land bouwer te Ouwerkerk; H. R„ 19 j„ land bouwer te Ouwerkerk. De moordaanslag la de Bosobjes Tan Poot. In hooger beroep heeft Woensdag te recht gestaan K. L., 38 j., los werkman in Den Haag, gedetineerd, die door de Haagsche rechtbank is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag op een 19-jarig meisje, onge veer een jaar geleden gepleegd in de Boschjes van Poot. Evenals in eerste in stantie geschiedde ook thans de behan deling van de zaak met gesloten deuren. Getuigen werden niet gehoord. De procu reur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Bekl.'s raads man pleitte vrijspraak op grond, dat be klaagde niet toerekenbaar geacht moet 'wórden voor het door hem gepleegde feit. Uitspraak 27 dezer. Ben gevaarlijke vrouw. De Arnhemscfae rechtbank veroor deelde vrouw v. d. B. te Harskamp, die, zooals wij reeds meldden, de vorige week terecht stond wegens het schrijven van anonieme lasterbrie.ven en tegen wie de Officier van Justitie 3 maanden eischte, tofr f 100 boete, subs, een maand ge vangenisstraf. De Officier van Justitie werd niet-ontvankelijk verklaard in de strafvordering inzake smaadschrift. Zijn Uw handen en lippen pyolijk, Bohraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlik ver zachtende en snel genezende Purol- In doezen van 30 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. ONDERWIJS. De nieuwe cursus aan de Rijksdagnor maalscholen zal niet met 1 Mei zooals tot nog toe maar met 1 September aanvangen. Het toelatings-examen zal ge houden worden in Juni. Tevens is de Fransche taal in dit examen-programma opgenomen. De A.-R. kiesver. te Haamstede heeft de volgende motie aangenomen „De A.-R. Kiesvereemging ,xNederland en Oranje" te Haamstede, spreekt haar afkeuring uit over le. het opschuiven van den leerplich-' tigen leeftijd om de groote bezwaren, die daardoor voor het platteland ont staan 2e. het voornemen tot invoering van het verplichte 7e leerjaar en besluit deze motie te publlceeren in de pers en ter kennis te brengen van het partijbestuur." POST EN TELEGRAPHIE. Door den heer A. van Liere, gedu rende 18 jaren kantoorhouder der Pos terijen te Oud-Vossemeer, is eervol ont slag verzocht. De te benoemen ïunction- naris zal ook de telefoon er bij krijgen. Aan den besteller L. Kristelijn te Tholen, is met Ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. NIJVERHEID EN TECHNIEK. Moet lichtgas aan den reuk worden herkend Terwijl de gasfabrieken vaak een uit gebreide reclame voeren voor de toepas sing van gas, hebben zij meestal ver zuimd te zorgen, dat het aantal geval len van gasvergiftiging wórd beperkt. Dat dit noodig is, zal niemand dntken- nen en... het is ook mogelijk. Het is mogelijk en wel op minstens twee manieren schrijft „Chemie en In dustrie". Het meest afdoend is de alge meene toepassing van den veiligheids gasmeter. Dat zeer bijzondere toestel is waarschijnlijk niet algemeen bekend, om dat het hier een Nederlandsche vinling betreft. Nog in het vorige jaar schreef- dr. Jorissen in het „Chemisch Weekblad" naar aanleiding van het jubileum van den uitvinder van dem veil.'gheldsgasmeter „In 1911 maakte ik kennis met Rutten's veihgbeidsgasmeter. Dit toestel was voor mij de uitkomst uit een moeilijkheid. Hét stelde mij ln staat, een thermostaat met gasverwarming in 'te richten buiten de voor de thermostaten, met bet oog op brandgevaar, aangewezen plaats. Ook door een gebruik van meer dan 10 jaren in mijn woning kon Ik ervaren, hoe voorbeeldig de veilighe:dsgasmeter werkt. Jammer, dat deze voortreffelijke uitvind ng mg veel te we'nig wordt toe gepast. Talrijke vergiftigingen hadden door een ruimer gebruik voorkomen kun nen worden Waarom de gasfabrieken de zen meter niet aanbevelen, terwijl zij toch op allerlei wijzen reklame maken voor de toepassing van gas, is mij onbegrij pelijk". Het tweede middel, hoewel niet zoo afdoend als het eerste, is het toevoegen van zeer stinkende gassen aan het licht gas. In Duitschland is dit sinds 1912 voor geschreven, waardoor b.v. gasvergiftiging daar tot een zeldzaamheid geworden is. En inderdaad is het meer dan voorheen noodig om het gas door den reuk ken baar te maken, daar het tegenwoordig meestal meer giftig is dan vroeger. Im mers men voegt veelal ongecarbureerd w'atergas aan het steenkolengas toe, waardoor het kooloxyde-gehalte van het lichtgas stijgt, de reuk vermindert en dus de kans op gasvergiftiging stijgt. Niet alleen in on3 land, maar ook in het buitenland, wordt de behoefte aan het tegengaan der gasvergiftiging ge voeld. De Oostenrijksche inspectie der volksgezondheid heeft ook het plan op gevat het kwaad der gasvergiftiging ern stig te bestrijden; in de eerste 11 maan den van 1923 moest in Weenen bij 246 gevallen worden ingegrepen, waarvan 69 met doodelijken afioop. De giftigheid van het gas is te Weenen verdubbeld, maar de gasfabrieken hebben nagelaten de be volking daarop opmerkzaam te maken. Door de verhoogde toevoeging van >wa- tergas is n.1. het kooloxydgehalte van 11 °/o op 22 o/o gekomen, terwijl de ver- brandingswaarde van 5000 tot 4000 een heden is gedaald. In de „Oest. Chem. Ztg." beveelt de heer Klobasa het bij mengen van geringe hoeveelheden mer- captanen aan, welke stoffen bekend zijn 'om hun afschuwwekkenden stank. Van het aethyldrosu fide is slechts 1 gram noo dig om 200 M3. gas een weerzmwek- kenden reuk te verleenen; het gas ver- bTandt reukeloos. Het vraagstuk leek ons van voldoende belang, zegt het blad, om er onze lezers mede in kennis te stel len. Alleen achten wij de invoering yan den veiligheidsgasmeter meer afdoend dan de hierboven aanbevolen oplossing. AANBESTEDINGEN. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de op Dins dag door het Bestuur der Vereenigmg „Landbouwbelang" alhier, gehouden aan besteding van kunstmeststoffen waren laagste inschrijvers voor: 46000 k.g. zwa velzure ammoniak, 201/2 °/o, de heer A. J. van IJsseldijk. alhier, voor f 16,64; 94000 k.g. chilisalpeter, idem, voor f 14,33; 6000 k.g. patentkali, idem, voor f 8,50; 170000 k.g. superfosfaat 17 0/0, de Zeeuw- sche veevoeder- en kunstmesthaniel te Tholen. voor f 3,31; 9000 k.g. ammoniak superfosfaat. C. P. Vermeulen alhier, voor f 7,90; 24000 k.g. kalizout 40 o/0j idem, voor f 5,20; 10000 k.g. kaïniet 14 o/0, idem, f 2,10. levering werd aan de laagste inschrijvers gegund. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Februari. Kerkwerve. 2 are, ds. Mortier. Serooekerke. 9.30 ure, ds. Mortier. Barvb. 9.30, ds. Boogaard en 7 ure, idem (Bijbellezing in de consistorie). Reneaee. 9.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Heemstede. 9.30, ds. Japchen en 7 ure, idem (Bjjbellezing in de oonsistorie). Gerei', kerk. 9 30 en 2 are, Leesdienst. Oad-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Lee-kerk. Blkerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk, Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. K*erk. 9.30 en 2 are, Leesdienst. Zonoemelre. 9.30 are, ds. de Leur. Geref Kerk. 9.30 en 2 are, ds. Hoek. Noordgouwe. 9 30 ure, ds. v. Griethuysen. Drelschor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Onworkork. 9.30 ure, ds. de Roode. Nienwerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baaij van Veere. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst, Oosterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.80 en 2, Leesdienst5.30 ure, ds. Goedhujjs van Haamstede. Geref. Gem. 9.80, 2 en 5.30 ure, de heer Romijn. Slrlenaland. 2 ure, ds. Waardenburg (Orgelcolleote). Bruinlsee. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Goedhuys van Haamstede. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 are, Leeskerk. Maandagavond 7 ure, ds A. Verhagen van Middelb >rg. Oud-Gerof. Kerkt 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds, Veldkamp. St.-Flllpiland. 2 ure, ds. Datema. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, de heer Arendse uit Veenendaal. Tholen. 9 30, ds* Datema en 2 ure, ds. Moerman (Coll. voor de kerk). Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure. ds. Willemse van Poortugaal. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Masrtensdljk. 9.30, ds. Keiler en 2 ure, Leesdienst- Oad-Geref. Gem. 9.80 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9.30, ds. Van Griet huizen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9 30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds, Bouman van Rjjswjjk. Scberpealsse, 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oad-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk- Stevoalsse. 9.30, ds. Moerman en 2 ore, Leeskerk. Oad-Geref. Kerk. 9.30,2 en 5.80 are, Leeskerk. St.-Anaelaud. 9.30, Leèskerk en 2 ure, ds. Van Griethuizen. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VEE. Edison is Maandag j.l. zeven en ze ventig jaar oud geworden. Aan een re porter gaf hij te kennen, dat hij; zich nog voelde als een man van veertig jaar en dat hij verwachtte nog wel tien jaar mee te kunnen, aangezien hij zijn lichaams-macbine niet onnoodig stookte met meer voedsel dan noodig was om er de bewegingskracht in te houden. Een telegram uit Moskou meldt, dat het huis te Jekatennenburg, waarin de tsaar en de tsarin en hun gezin door de bolsjewiki werden vermoord, is af gebrand. De woning stond sinds de mis daad ledig. Een Reuter-telegram uit Luxor meldt, dat het deksel van Toet-ank- Amen's sarcophaag is gelicht. Deze bleek een kist te bevatten van buitengewone schoonheid. Zij is de meest schitterende welke ooit in Egypte Is gevonden. Zwaar verguld draagt zij aan den buitenkant de afbeelding van den pharao. De lengte ervan bedraagt drie meter. In de Sallrainer Alpen (Oostenrijk) is een gezelschap van 5 personen, die een ski-tocht maakten, door een lawine bedolven. Tot dusver i3 nog slechts van één dame het lijk gevonden. Het aantal dooden. gevallen bij het gevecht ln Tangerang (Java) is tot 32 gestegen. Den 23en en 24en Februari e.k. zal er in Tou'.ouse een nationaal congres worden gehouden van de vaders en moe ders, wier zonen ia den oorlog gesneu veld zijn. Zij' zijn 900.000 in getale en willen door hun congres een licht wer pen op de treurige materieele omstan digheden. waarin zij tengevolge van het uitblijven van schadevergoeding of gel delijke ondersteuning verkeeren. In het bezirksamt te Pirmasens (D.) waar separatisten een vergadering hiel den, werden de autonomisten door de burgerbevolking bestookt. Het gebouw werd in brand gestoken en alle separa tisten. pl.m. 40 personen, gedood. De Fransche troepen hielden zich neutraal. Asquith beeft in het Lagerhuis de Engelsche arbeidersregeering onder ge juich van liberalen en conservatieven met een nederlaag gedreigd, zoo zij haar hou ding ten aanzien van de ondersteuning van armlastigen met herziet. In verband met beweerde onhoffe lijkheid van het Egyptische departement van Publieke Werken, heeft de beer Car ter het graf van Toet-ank-Amen gesloten en het werk verlaten. Maandagmorgen heeft een algemeene ontvluchtlngspoginig plaats gehad uit de gevangenis te Pittsburg (V. S.) Twee be wakers werden gedood, vele gevangenen gewond. De eerste aanwijzing van deze poging was een dynamietontploffing aan den ingang van de gevangenis, toen de misdadigers hun poging begonnen. Na een gevecht', dat twee uren duurde en waarbij van traangas gebruik werd ge maakt, slaagde men er in de gevangenen te ontwapenen. Geen enkele gevangene is ontsnapt. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Vertrand. Te Pietersbierum (Fr.) is een 68-jarige werkman om het leven geko men. Tijdens zijn arbeid ontstond brand in de braakschuur, waarin hij werkte. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de man niet meer te redden was. Later werd zijn jgeheel verkoold lijk van onder de asch te voorschijn ge haald. Drama te Brussel. Op bet. eerste ver diep eener herberg, te Brussel, woonde een jonge Hollander. N. Scb., leurder, 24 jaar oud. Sedert eenlgen tijd had men hem niet meer gezien, doch daar zijn beroep lange afwezigheid bijbracht, maak te men zich daarom niet ongerust. Zon dagmorgen werden de bewoners echter een waren pestreuk gewaar, schijnende te komen uit de kamer van den Hollan der, en zij gingen de politie verwittigen. Deze brak de deur open en $p het b§d vonden zij Sch. liggen, w'ieas lijk reeds in staat van ontbinding verkeerde; en op den grond lag bet lijk eener vrouw, die met Sch. samenleefde en die in de hand nog een revolver omkneld hield. De eerste waarnemingen doen veronder stellen dat de vrouw, na Sch. vergiftigd le hebben, zich een kogel door het hoofd heeft gejaagd. De vrouw', die elegant ge kleed was, blijkt te zijn Sidome B., 24 jaar oud. Het parket zal trachten licht in dit drama te brengen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet ientggetondem. M. de R. Naar aanleiding van 't ingezondene in een vorig nummer van uw blad, ondertee kend door „Een ingezetene van Brui- nisse" verzoekt ondergeteekende beleefd eenige plaatsruimte. De inzender beveelt de eerste autobus- onderneming aan, tracht de tweede naar achter te brengen en zwiijgt de tram dood. Ik vermoed, dat „ingezetene" nog niet lang te Bruinisse woont, of bij de bedoelde bus belang heeft; hij beeft In elk geval de zaak verkeerd beoordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5