Zierikzeesche Nieuwsbode Vrijdag 8 Febr. 1924 zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. D R E ISCH OR7 Actief Agent Dienstplicht. rB0NGERTMAN7zÏ8rikzëe. J.J. LAGAAIJ, Algemeen Overzicht. Kwellende pijnen in kiezen, ABONNEMENT: Fr\J» per t maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ADVERTENTIÊNi van 1—6 regels 60 ots. van regels en daarboven 20 oti. pe: regel. Reclames 80 ots. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 80ste JAARGANG. - No. 11041. bonding «P doB dag van uit D!r. 1. J. DE LOOZE Ir. Ult(.-Rriic). M, J. HOSTE», g"a y<Wr Dit nummer bestaat uit 3 bladen. In bovengenoemde gemeente wordt voor ons blad een gevraagd. Zich aan te melden b]j den Directeur. Bekendmaking van uitspraken ln zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van Zibrikzbb brengt ter algemeene kennis, dat Heeren Gedep. Staten van Zeeland zicli by hun besluit van I Februari 1924, No. 140, 3e afdeeling, on bevoegd hebben verklaard, om aan COR- NELIS JOHANNES VAN MALLAND vrij stelling te verleenen wegene broederdienat Voor het indienen van bezwaren tegen deze uitspraak, wordt verwezen naar de publicatie aan het aanplakbord aan het Raadhuis. Zierikzee, 6 Februari 1924. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Heilgymnastiek. Massage. Ongeëvenaarde 0-12 c«»nt. En gros «oor Zeeland: VLISSINGEN. Zondag 1.1. overleed te Washington e.v- presldent Wilson, de eigenlijke stichter van den Volkenbond, wiens positie in de laatste phase van den wereldoorlog zoo groot was, maar wiens invloed als wereld-scheidsrechter taande, toen hij in Parijs met de diplomaten der oude school den strijd aanbond over de voorwaarden van den vrede, die aan het zieltogend Duitschland zouden worden voorgeschre ven. De verdiensten, die den ex-president worden toegeschreven, worden overscha duwd door de groote internationale figuur van den oorlog, de opsteller van de beroemd geworden 14 punten, welke der wereld den blij venden vrede zouden brengen en, de stichter van den Vol kenbond. Men weet uit de geschiedenis der laat ste jaren hoe het gegaan is met het ver drag van Versailles en met den Volken bond. De idealen van den nu gestorven president zijn niet in vervulling gegaan, maar in de toekomst zal men misschien terugblikken op de rol die hij gespeeld heeft en een edelmoedig oordeel vellen., hetgeen te gemakkelijker zal gaan, daar hij zal worden erkend als een van de grootste pioniers voor den wereldvrede. De laatste levensjaren van den presi dent zijn somber geweest door een langdurig lijden, zoo nu en dan afgewis seld door eenige perioden van tijdelijk herstel. De krachten van dezen grooten staats man werden mede gesloopt door den, strijd tegen het toenemend aantal tegenstan ders van het vredesverdrag en den Vol kenbond, maar de genadeslag werd toe gebracht door zijn nederlaag bij de pre sidentsverkiezingen in 1920, toen Harding werd gekozen en deze zijn plaats in het Witte Huis innam. Tragisch is het einde van dezen groo ten man, die wel zwaar de teleurstelling en het verdriet over het verzet tegen zijn politiek moet hebben gevoeld. Als opvolger van den onlangs overleden Lenin heeft de Russische Unie van Sov jetrepublieken thans Rylcof als diens op volger aangewezen. Evenals Lenin heeft ook hij de zegeningen genoten van. het Tsaristisch bewind, dat het beproefde systeem toepaste van verbanning naar het onherbergzame Siberië, waaruit de revolutionnairen verbitterder dan ooit te rugkeerden, niet naar hun woonplaatsen, doch naar het buitenland, om vandaar door voortdurende propaganda 't tsaris tisch bewind te ondermijnen. Rijkof zal er vermoedelijk naar stre ven het herstel van nijverheid en land bouw op den voorgrond te plaatsen om de politieke dogma's naar achteren te dringen. De eerste op- den voorgrond tredende daad van Ramsay Mac Donalcl, de nieu we Engelsche premier, is geweest de onvoorwaardelijke erkenning van de Rus sische regeering. Het is haast grappig te zien, hoe diverse Europeesche regee ringen thans overwegen Engeland's voor beeld te volgen, en handelsverdragen willen afsluiten. Mussolini, de Ital. pre mier, is over deze daad, die hem over rompeld heeft, heelemaal niet te spreken, want hij had zoo graag de eerste ge weest, om wat politieke munt uit deze toenadering te slaan. Zijn ambassadeur te Londen heeft hij teruggeroepen, daar die hem niet genoeg op de hoogt© heeft gehouden van Mac Donald's plannen, waardoor deze laatste hem een vlieg kon afvangen. De nieuwe Venizilistische regeering in Griekenland is alweer afgetreden. De sluwe Kretenzer is door zijn geneeshee- ren rust voorgeschreven en op hun ad vies heeft hij moeten besluiten om het minister-presidentschap neer te leggen. Het heeft Venizelos, die rustig en wel in Parijs zat, veel gekost te besluiten naar Griekenland terug te keeren, maar door den op hem geoefenden aandrang is hij eindelijk gezwicht en nu blijkt, dat de republikeinen hem het leven zoo zuur hebben gemaakt, dat zijn gezond heid er door is geschokt, waarvan aftre den als premier het gevolg was. Venize los kon tegen de steeds groeiende opposi tie blijkbaar niet meer op. De minister van Justitie uit het nu afgetreden kabi net is als premier opgetreden, maar of het hem gelukken zal de twee groote partijen, republikeinen en monarchisten, tevreden te stellen, mag wlorden betwij feld. BUITENLAND. Sen film-drama. Bij het maken van foto's voor de film Quo Vadis te Rome zijn plotseling veertig leeuwen losgebroken, waardoor onder de vierduizend artisten een vree- selijke paniek ontstond. Vele lieden wer den gekwetst en een grijsaard is volgens de bladen door de leeuwen verscheurd. Nader wordt uit Rome over dit drama aan de „Tel." gemeld, dat voor het op nieuw ensceneeren van „Quo Vadis" een overeenkomst was gesloten met den die rentemmer Schneider, die 50 leeuwen be zit, waarmede hij de laatste dagen was opgetreden in den circus Adriano. Ver leden week werden 26 van de dieren overgebracht naar het theater van de Palatino-Film en in twee groote kooien ondergebracht. Dinsdagmiddag nu, zou de scène van de leeuwen en de terechtstel ling der christenen gefilmd worden. Er was een ballustrade gebouwd, waarop de figuranten moesten plaats nemen. Deze ballustrade was ongeveer 4V2 M hoog. De arena was in twee deelen ver deeld. In het eene werden de martelaars opgesteld, terwijl in het andere ge deelte van het eerste door een stevig traliewerk gescheiden de leeuwen zou den binnenkomen. De figuranten hadden plaats genomen in hunne loges. Onder hen bevond zich ook de 50-jarige tooneel- speler Palombi, die de rol van een der senatoren vervulde. Hij zat het verst van den uitgang verwijderd. Toen daarop de leeuwen uit de kooien in de arena wer den gedreven, nam de leeuwin „Euro pa" plotseling een geweldigen sprong en kwam midden tussehen de figuranten te recht, onder wie een hevige paniek ont stond. Allen slaagden erin den uitgang te bereiken met uitzondering van den ongelukkigen Palombi. De leeuwin stortte zich op hem en plantte haar klauwen in zijn vleesch, terwijl de tanden in zijn nek drongen. De ongelukkige deed een wanhopige poging zich te weren, doch had het ongeluk daarbij in de arena te vallen. De leeuwin, welke eenmaal bloed had geroken, sprong hem na en begon hem te verscheuren. Intusschen dreven de temmers de overige leeuwen snel in de kooien terug, daar ook deze, door den reiik van het versche bloed on rustig begonnen te worden. Een der film-operateurs, die een revolver bij zich had, loste een zestal schoten op de leeu win, welke door vier ervan in den rug werd getroffen. Zij liet haar prooi daar op los, doch het was reeds te laat. De arme Palombi was te zeer gewond en tijdens zijn overbrenging naar het Zie kenhuis bezweek hij. 3 INNENLANP. Werkeloosheid en dienstplicht. Bij de inlijving van de lichting 1924 is gebleken, dat in het inlijvingsdistrict Zwolle zich niet minder dan 120 dienst plichtigen vrijwillig lieten indeelen bij de cavalerie, die een zooveel langeren diensttijd biedt. Bedoelde dienstplichtigen kwamen daartoe door de voor hen drei gende werkloosheid. Een nieuwe vlootwet. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de begrooting van marine voor 1924 deelt de minister mee dat de regee ring voornemens is spoedig een nieuw! ontwerp-Vlootwet in te dienen. Aange zien het zich echter laat aanzien dat dit (wetsontwerp wel niet meer in dit zittingsjaar in behandeling Zal komen, Wordt om in den achterstand eemgermate te voorzien, bij nota van wijziging voor gesteld het in aanbouw' brengen van twee flottieljevaartuigen en t'wee torpedoja gers van de in het ontwerp-Vlootwet 1924 bedoelde typen voor de vloot in Indië en de aanschaffing van zes verkennings vliegtuigen ter gezamenlijke waarde van f 550.000, voor den verkenningsdienst in Nederland, ter vervanging van door ouderdom minder gévechtsw'a.ardig ge werden luchtvaartmotorieel. De totale kosten van aanschaffing, geheel gereed voor den dienst, worden yoor een flot- tieljevaartuig geraamd op f 3 millioen en voor een torpedojager op, f 4,750,000. Btywieibelastlnfr. Het bestuur van den Algem. Nederl. Bond van 'Handels- en Kantoorbedienden heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het wetsontwerp tot heffing van een rij- •Wielbelastmg niet aan te nemen, dan wel daarin zeer belangrijke uitzonderingsbe palingen te doen opnemen. Afschaffing van de Staatsloterij. De minister van financiën deelt in de memorie van antwoord op het voorloo pig verslag In de Tweede Kamer nopens de begrooting van financiën voor 1924 mee, dat een Wetsontwerp in voorbe reiding is tot geleidelijke afschaffing van de Staatsloterij. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 Febr. Bij de voortzetting van de behandeling van de Indische begrooting oordeelt de heer v. Boetzelaer v. Dubbeldam het plan omtrent de geestelijke verzorging van het marine-personeel absoluut onvoldoen de. Spr. bepleit een subsidie van f15.000 voor een vereeniging te Soerabaja, die gezonde ontspanning wil organiseeren. De heer Schreurer steunt den heer Van Boetzelaer. De heer Hugenholtz wil den steun via de organisaties van marine personeel. Minister De Graaff trekt een memoriepost uit voor de geestelijke ver zorging van het personeel. Hoofdst. 2 (uitgaven Ned.-lndië) wordt goedgekeurd met 54 tegen 20 stemmen. De heer van Boetzelaer vraagt hand having van het subsidie voor het Chr. comité voor Indië en de Nederl.-Ind, onderwijs- en studiekas. De minister moet dit wegens de bezuinigingsnood- zaak afwijzen. De heer J. ter Laan bepleit verhooging van de pensioenen der oud-militairen, die voor 1920 zijn gepensionneerd, en dient een daartoe strekkende motie in. De heeren Feber en Scheurer achten de toezegging van den Minister dat her ziening der pensioenen in overweging is, voldoende, en de motie-Ter Laan over bodig. De heeren Ketelaar en Duijs steu nen den heer Ter Laan. De Minister deelt mede, dat de uitgetrokken posten van ff 100.000 en f 60,000 aanvulbaar zijn; dat 't denkbeeld aanhangig is in Indië, om officieren boven 55 en minderen boven de 50 over de geheele linie te steunen. De heer Ter Laan handhaaft zijn motie. De heer Schokking zal tegen stemmen, omdat door de motie den spoed der nieyWe regeling zou worden vertraagd. De heer Dresselhuijs zal voor stemmen, Wanneer de Minister niet den meest mo gelijken spoed toezegt. De Minister zegt toe, dat in 1925 voorstellen tot regeling der herziening zullen Worden ingediend. De heer Braat stemt tegen, omdat er niets in de motie staat. De motie-Ter Laan wordt verworpen met 55—21 stem men. De heer Gerretzen dient een motie in om 't statistiekrecht maximaal op 1 o/0o te stellen van de waarde der goederen. De Minister kan de bate vanl f 3 mil lioen niet missen. De motie wordt ver worpen met 55—10 stemmen. De Indische Begrooting en de wijziging der Indische tarief wet wordt i. h. s. aan genomen. De vergadering werd te 4,30 verdaagd. tanden en aangezicht, verdrijft men door S«napirln-Tabletton (Mijnhardt). Koker 75 ot. B\j apoth. en drogisten. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. De Vlaamsche zanger en componist, Emile Hullebroeck, trad hier Donderdagavond in de Concertzaal op voor een niet talrijk maar wel dankbaar publiek, dat de con amore voorgedra gen Vlaamsche liedekens waardeerde, blij kens de spontane bijvalsbetuigingen. Behalve zanger-componist, is de heer Hullebroeck een aangenaam verteller, die de pauzes tussehen de liedjes aangenaam aanvult door, van elk der zangnummers in 't kort de 'beteekenis te ontsluieren. Tijdens en na de mofcilisatiedagen zijn Hullebroeck's liedjes meer en meer ook hier bekend geworden, waardoor het den hoorders gemakkelijk viel de refreinerf PREDIKBEURTEN, Zondag 10 Februari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 uur, ds. Steenbeek. Kleine Kerk. 10 uur, dr. Helder. 's Avonds 6 30 uur, ds. de Leur. Luthersche Kerk. 10 uur, ds. de Jongh van Amersfoort. Geref. Kerk. 10, ds. Wielenga (Avondmaal) en 6 nur, idem. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 uur, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 uur, gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur, Leeskerk. op verzoek van den zanger mee te zingen, hetgeen niet wteinig bijdroeg tot het opwekken van de gewenschte stem ming. Naast vele bekende, werden ook minder populaire liedjes gezongen, die een blik gaven in 't leven van sommige categorieën bij onze Zuiderbroeders. Het 'wias een aardige avond. Bij Min. besluit is met ingang van 18 Febr. a.s. benoemd tot Rijksklerk ten Parkette van de Arrondissements-Recht- bank te "Zwolle, de heer D. C. van der Kreke, thans concierge van het Kanton gerecht alhier. ELKERZEE. Woensdagavond jl.. gaf het zanggezelschap „Nieuw Leven" van Zon- nemaire, directeur dhr. K. W. Everwijn, een uitvoering in café Kooman te Scha- rendijke. Een volle zaal bewees, dat het publiek iets goeds verwachtte. Een 12. tal zangnummers, afgewisseld door voor drachten, gaven blijk van ernstige stu die en werden met aandacht gevolgd. Na. afloop hield een gezellig bal nog velen geruimen tijd bijeen. BRUINISSE. Kon men vroeger, wan neer men uit België kwam1, met een vis- schersvaartuig 's nachts altijd inklaren te Hansweert, thans kan dit met meer, daar bet sinds 1 Febr. verboden is. Wat de reden daarvan is, weet men niet. Men spreekt van smokkelen. Doch alle vis- schers zijn geen smokkelaars gelukkig; werd er af en toe eens één bekeurd voor een kleinigheid, dan wérd hij be boet en mocht in geen drie maanden 's nachts inklaren. Thans moeten allen dit lot deelen; voorwaar een treurige toe stand, nu de goeden het met de kwaden moeten bekoopen. Benoemd tot gemeente-ontvanger, de heer M. Vijverberg. ST.-ANNALAND. Op de algemeene ver gadering van de kolenvereeniging „Ons Belang" op Woensdag 6 Februari ten huize van dhr. P. J. Soeters, waren 71 van de 429 (vorig jaar 339) leden aan wezig. De notulen, 't verslag en de re- keping werden alle 3 goedgekeurd. Aan gekocht 'waren in 1923 een hoeveelheid van 1.011.000 k.g. steenkolen, tot een be drag van f 19,417,645. Bijaldien 't prijs verschil niet te groot is, zullen de gewone steenkolen voortaan betrokken wlorden uit Duitschland en de anthraciet uit Walles. De rekening sloot met een kwaad slot van f 531,845, waardoor het goed slot {van '22 a fi 1147,765, terugliep to|t f 615^92. De heer G. Goedegebuure werd als lid van het bestuur met 61 van de 71 stem men herkozen, terwijl de heer J. Elen- baas, die bedankt had als lid van den raad van toezicht, vervangen werd door den heer D. de Jonge met 35 stemmen. RECHTZAKEN. De bende van Piet. De rechtbank te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de bende van Piet. De 30-jarige reiziger P. Z. in Den Haag gedetineerd, werd schul dig verklaard aan: le. diefstal met ge weldpleging in vereeniging; 2e. diefstal met braak in vereeniging; 3e. diefstal met behulp van valsche sleutels in vereeniging en 4e. diefstal met behulp van valsche sleutels, en deswege veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De 28-jarige P. W. J. v. d. B., (Piet), chauffeur m Den Haag, gedetineerd, werd wegens diefstal met geweldpleging in vereeniging en dief stal in vereeniging met braak, eveneens veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechte nis. De rijwielhersteller G. M. in Den Haag, gedetineerd, werd wegens diefstal in vereeniging en heling veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. AANBESTEDINGEN. Door de zuivere samen stelling heeft Erdal alle eigenschappen, welke voor het onderhoud Uwer schoe nen noodig zijn. - Zij geeft niet alleen een hoogen, duurzamen .glans, maar ook: Erdal Voedt het ieder. - Door voortdu rend gebruik van Erdal blijft het leer in zijn oorspronkelijken toestand van lenig heid en taaiheid. f 12800; H. Kotterink, Zierikzee, f 12394: I. Douw, id. f li0946; M. de Moor, Brou wershaven, f 10300; J. v. d. Panne Mz., Scharendijke, f 10246; J. le Comte, Som- melsdijk, f 10085 en f 10155; N. v. d. Linde, Scharendijke, f 9834; P. de Jonge, Tz., Kerkwierve, f 9570; J. de Oude, id. 9523; C. v. d. Klip'pe, Oosterland, f 9369; (gegund); twee biljetten werden terzijde gelegd. Nog werd aanbesteed volgens Bestek no. 544: Het maken eener nieuwe basalt- glooiïng in het voormalig district Bor- rendamme in één perceel. Inschrijvers Waren: I. Douw, Zierikzee, f 7990; P. TeeuW, Sliedrecht, f 7945,50;- G. Franke, Colijnsplaat, f 7618; F. v. d. Hulle, Oos- terland, f7610; L. v. d. Velde, Bruinisse, f 7600; W. de Voogd. Scharendijke, f 7500; J. de Oude, Kerkwerve, f 7468; J. le Comte, Sommelsdijk, f 7420; C. D. Or- née, Scharendijke, f 7323; V. C. P. Bolier, Middelburg, f 7200; C. de Voogd, Scha rendijke, f 7133; P. Berrevoets Sz., Se- rooskerke, f 7124; J. v. d. Panne Mz„ Scharendijke, f 6999,; J. F. Fondse, ,Kerk- iwierve, f 6999; C. v. d. Klippe, Ooster- land, f 6950; N. v. d. Linde, Scharen- dijket, f 6946; C. v. d. Kreeke, Wolfaarts- dijk, f 6440 (gegund). POST EN TELEGRAPHIE. Bevorderd met ingang van 1 Maart a.s. de conducteur J. C. Verjaal te Zie rikzee, tot conducteur le klasse. Aan den kantoorhouder A. Kosten te Dreischor, is met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. Aan de kantoorhoudster C. A. de Graaff te Oud-Vossemeer, is met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. KERKNIEUWS. ZIERIKZEE. Het Dagelijkseh Bestuur van het Waterschap „Schouwen" heeft aanbesteed volgens Bestek no. 545: Het maken van dijksverhooglngen in gewa pend beton aan het distriet Zuidhoek— Borrendamme in 2 perceelen. Inschrijvers wiaren: le perceel: J. F. Fondse, Kerk werve, f14550; H. Kotterink, Zierikzee, f14220; J. le Comte,. Sommelsdijk, f12340 en f12430; I. Douw, Zierikzee, f 13298; M. de Moor, B uwershaven, f 12150; N. van der Linde, Scharendijke, f 11624; P. de Jonge Tzn., Kerkwerve, f 11390; J. de Oude, itf. f 11343; C. v. d. Klippe. Oosterland, f 11130 (gegund). 2e perceel. J. F. Fondse, Kerkwerve,i Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Puttershoek, W. L. Mul der te Benthuizen. Te Oude Tonge, D. Bax Hzn. te Noorden. Geref. Kerk. BeroepenTe Bruinisse—Oosterland, cand. C. A. Vreugdenhil te Rotterdam. Te Schoondijke, cand. C. W. Keur te Driebergen. Te Suameer en te Nieuw- Buinen, cand. J. W. Eggink te Hooge- veen. Te O. en Wj-Souburg, W. Bech te Pijnacker-Nootdorp. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Alphen a/d. Rijn, J. B. G. Croes te IJmuiden. VAN HEINDE EN VER, In Estland is een zeer uitgebreide samenzwering ontdekt, die door leden der derde internationale op touw! was gezet, teneinde Estland tot een sowjet- republiek te maken. Er hebben arresta ties op groote schaal plaats gehad. De griep-epidemie die reeds eenigert tijd in Engeland heerscht, breidt zich aanzienlijk uit, vooral te Londen. In de afgeloopen drie weken zijn er bijna 1000 menschen aan gestorven, van wiie 245 te Londen. In de Staatsgevangenis van Nevada, te Carson City, zullen voortaan de dood vonnissen worden voltrokken door toe diening met cyaanwaterstofgas. Tot dat doel zijn luchtdichte cellen gebouwd. Het gas zal bijna onmiddellijk en daarbij1 pijn loos den dood veroorzaken. De eerste 2 doodvonnissen zullen worden toegepast op 2 Chineezen, dié een jaar of Wat ge leden een landgenoot hebben vermoord. Wilson is zonder ceremonieel, doch met de hoogste eerbewijzen in de kathe draal St.-Peter en St.-Paul begraven. President Coolidge, de leden van het kabinet en Ihet corps diplomatique woon- den den dienst bij. De regeeringsdepar- j tementen en alle handel en nijverheid in 1 het heele land staakten een oogenblik I het werk ter herdenking van den doode. Bij Czenstodhau (Polen) is een passa-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1