Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by de Tail Vrijdag IS Jan. 1924, no. 11032. Gevonden voorwerpen Een armband; een wit zakje; een das; een pakje sajet; een houder met pot- looden; twee zakken; handschoenen. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BUITENLAND. Tan kajuitsjongen tot koning. In Auckland (Nieuw-Zeeland) zijn de zer degen 3 ,.ontdekkingsre{zigers" aan gekomen. die een avontuurlijken tochl van 2000 mijl in een kottertje van 30 voet door weinig bekende gedeelten van den Stillen Oceaan achter den rug had den. Zij vertrokken indertijd van Tah'ti naar de Fiji-eilanden en kwamen over een, dat er geen „kapite'n" zou zijn en alle drie alle functies aan boord zoutten moeten waarnemen. In weerwil van deze zonderlinge regel'ng slaagden zij er' in de voorgenomen reis te volbrengen. On derweg deden zij ook Manik:ki, het Noor delijkste der Gezelscbapseilandan aan. Dit afgelegen eiland was naar de inlanders huti meaedeelden. in geen 12 jaar door blanken bezocht. Manikiki heeft ongeveer 400 inwoners, a:e geregeerd worden door een helfbloed, eens kajuistjongen van den beruchten Bully Hayes. Men noemde hem in de wandel:ng ..gouverneur" Wil liams. Hij woonde reeds 36 jaar op het eiland en koesterde niet het minste ver langen naar beschaving en het ge zei.- schap van blanke medemenschen. Natuur lijk bezal hiji ook reeds een talrijke na komelingschap. d;e een groot deel van zijn volk" uitmaakte. Tijdens het ver blijf van de drie avontuur.ijke zeerc'zi- gers op het eiland werden er te hunner eejre groote feesten aangericht. Groote hoeveelheden manden, matten, kuikens, eieren en kokosnoten (de producten van het eiland) werden hun ten geschenke ge geven en zij konden alles lang niet naar behooren in hun boot brengen. BIWNEWLA N O. De postchèque en girodienst. Men meldt aan de „Tel.", dat de heef A. P. F. v. Duynstee, inspecteur der poste rijen en telegrafie, die genoemd werd als opvolger van den nog steeds met ziekte-verlof zijnden directeur van den postchèque- en girodienst, den heer A. W. Kymmell, dez'er dagen naar België is vertrókken, ten einde de functionneering van den postchque- en girodienst daar te lande nader te bestudeeren. De posterijen in 1923. Het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de telefonie heeft over de maand December opgebracht f 5.509.399 (v.j. f5.139.236). De opbrengst over het jaar 1923 be draagt f65.974.109. Het vorige jaar (1922) was dit cijfer f 65.823.985. De opbrengst is over 1923 dus f 150.124 grooter ge weest dan over het voorafgaande jaar. De raming voor 1923 was f73.773.700. De opbrengst is dus f 7.799.591 beneden de raming gebleven. Jhr. Mr. Dr. E. A v. Beresteyn. Naar het „Vad." verneemt, is het ge wezen vrijz.-dem. Kamerlid jhr. mr. dr. E. A. v. Beresteyn, toegetreden als lid van den Vrijheidsbond. De gehuwde ambtenares. Het agitat'e-comité inzake bet ontslag aan gehuwde ambtenaressen heeft hst volgende adres aan de Koningin ge zeil den: Het agitatie-comité inzake het ont slag der ambtenaressen, als tijdelijke fe deratie samengesteld u:t verschillende vrouw'envereenigingen in den lande, in. dezen optredende voor de Algemeene Ne- derlandsche Vrouwen-Organisatie, de Ne- derlandschs Unie voor Vrouwenbelangen, de Vereenigmg van Staatsburgeressen, de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond, de Vrijzinnig-Democratische Vrouwencïub en de Vrije Vrouwenvereeniging, wendt zich tot u. mevrouw', met het verzoek, het daarheen te willen leiden, diat het recht der Nederlands.he vrouw1 op arbeid, hetzij zij gehuwd of ongehuwd is, onaangetast 'blijve. Diensvolgens durft adressante u vragen, dat de ambtenares bij geen en kel besluit w'orde ontslagen, omdat zij vrouw is. Aan het adres is een toelichting toe gevoegd, waarin het bekende standpunt van het comité nog eens uiteengezet Wordt. Tweede Karnap. Zitting van Woensdag lti Jan. Het verzoek van dhr. Wijnkoop, be treffende de interpellatie over de loons verlaging van het spoorwegpersoneel en deze halfslachtigen bedrijfsvorm wordt toegestaan. Ze zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. Bij 't debat over de Regeeringsverkla- ring critiseert de heer Dresselhuijs de herleving van het tooverkabinet-Ruijs, waarop door een der Kabinetsleden wil lens en wetens zou zijn aangestuurd, blijkens een beschuldiging in „De Neder lander". Spr. vraagt nadere inlichtingen over deze verwijdering van de kloof en legt alle verantwoordelijkheid der crisis op de coalitie, die gedurende de laatste maanden al haar fouten heeft getoond. Partijbelang en niet landsbelang heeft op den voorgrond gestaan. De minderheid der Kamer is, ook bij het adviseeren aan de kroon, voortdurend geminacht. Spr. vraagt publicatie van 't accoord tusschen de coalitie en het kabinet. Het groote wantrouwen in de coalitie heeft deze slechtste oplossing tot gevolg, die een basisloos kabinet stelt tegenover een meerderheid in oppositie, die een oplos sing van een rechter partij met een deel van links onmogelijk heeft gemaakt. Spr. beschouwt dit kabinet als een met volle verantwoordelijkheid voor verleden en toekomst. Het is een noodzakelijkheids kabinet, omdat de vrienden van het kabi net een andere oplossing onmogelijk maakten. Doordat financiëel herstel voor de maritieme verdediging zal gaan, heeft de Kroon aanvaard 't inzicht der Kamer, waardoor Kamerontbinding overbodig is geworden. Spr. verklaart zich bereid tot samenwerking voor 't financiëel herstel. De heer Troelstra oordeelt de pogingen tot een rechtsehe kabinetsformatie vol maakt overbodig na de pertinente ver klaring bij de Vlootwetbehandeling.' Spr. kwalificeert het kabinet als 't levende bewijs van den dood der coalitie. Waar om is Colijn in het kabinet gebleven, ofschoon oud-minister de Geer door de Regeeringsverklaring volkomen in het ge lijk is gesteld? Spr. vraagt mededeelingén betreffende de onmogelijkheid van de vorming van een nieuw rechtsch Ministe rie en betreffende een oplossing door Colijn en Ruijs. Troelstra's grootste grief is de negatie der linkerzijde bij de oplossing der crisis, ofschoon een kabinet met den Vrijheids bond en ook een democratisch kabinet mogelijk waren geweest. Kamerontbin ding zal moeten volgen, opdat het volk zich over 't Regeeringsprogram zou uit spreken. Het blijven der Regeering is in strijd met de parlementaire democrati sche beginselen. Spr. stelt een aantal vragen: Staat de oplossing in verband met Episcopaal gebod? Is de Regeering over de laatste oplossing zelf geraad pleegd? Heeft zij daarop aangestuurd? Onder v/elke voorwaarden is 't bewind aanvaard? Is de ministeriëele verant woordelijkheid nu vervallen? Zijn de voorwaarden-Colijn van de baan? De heer Troelstra betoogt verder de noodzakelijkheid van Kamerontbinding, opdat het Parlement op zuiveren grond slag komt, doch niet thans, opdat de begrooting kan worden behandeld. De heer Marchant oordeelt, dat op nieuw aanvaarden der verantwoordelijk heid dank en waardeering verdient. Thans is er een nationaal kabinet, dat be zuiniging op den voorgrond stelt. De crisis in de rechterzijde is niet opgelost. Rechts heeft staatkundig obstructie ge voerd of gesaboteerd. Verantwoordelijk heid der sabotage kan niet op links wor den afgeschoven. Spr. laakt de houding van den heer Colijn. die ons de Indische regeermethode wilde opdringen. Kamerontbinding is on- gewenscht, zoolang er geen ernstig con flict is. „Rechts" heeft den constitutionee- len plicht tot aanvaarding der verant woordelijkheid verwaarloosd en 't mis drijf begaan niet met links te willen sa mengaan- Spr. verklaart zich bereid tot steun aan 't kabinet, mits ook op mili taire uitgaven wordt bezuinigd. De heer van Ravesteijn zet uiteen, dat de kroon is geadviseerd door de groot- kapitalistische kliek, als behoorende tot de groot-kapitalisten. Spr. concludeert, dat verbetering alleen kan komen door het eenheidsfront der arbeiders. Te 6.30 uur wordt de vergadering ver daagd. Uit Stad en Provincie. WESTEN-SCHOUWEN. De werkzaam- v heden voor de duinbeplanting en bepo- ting in het Rijksdomein zijn onder leiding van den heer J. J. Steur te Kerkwerve, sedert eenigen tijd weer in vollen gang. Thans is men bezig met greppels graven en gaten maken voor de te planten ree dennen. terwijl binnenkort de helmbepo- ting wordt voortgezet. In 1923 werd 23 I H.A. duin met riet en helm bepoot en pl. m. 50.000 M2. rijsschutting geplaatst. Ook werd een oppervlakte van ruim 2 H.A. met 18000 reedennen beplant. Zoo- wel helm als dennen groeien uitstekend; een en ander zal in vereeniging met het geplaatste rijshout zeker het zijne er toe bijdragen om het duinzand, dat an ders door verschillende winden telkens wordt verplaatst en een groot gedeelte der duinen in een woestenij herschept, vast te leggen. Van de indertijd uit Zun- dert (N.-Brabant) aangevoerde 30.000 ree dennen zijn ruim 22000 stuks, dus meer dan "V3 gedeelte in leven gebleven; een prachtige uitkomst, als» men in aanmer king neemt, dat de planten uit andere grondsoort werden overgebracht en de strenge ijzelperiode van 't voorjaar 1923 hebben meegemaakt. In het z.g.n. Roode Dal bevindt zich een proeftuin, waarin sedert een jaar duizenden jonge ree dennen groeien, die in uitstekende con ditie zijn en voor een nieuwe aanplant ter oppervlakte van ongeveer 6 H.A. moe ten dienen. De proeftuin zal dit jaar be duidend uitgebreid worden. Wij hopen ten zeerste, dat de beplanting der dui nen voortgezet moge worden, daar vol gens het oordeel van deskundigen de toestand reeds veel verbeterd is, zoodat van onderstuiving van aanpalend land of bosch geen sprake meer zal zijn. Zij is tevens een goede werkverschaffing in dezen tijd van werkeloosheid; niet min der toch dan een 37-tal werklieden uit de gemeenten Burgh en Haamstede wor den door deze beplanting gebaat. Bo vendien zal Westenschouwen's natuur schoon er zeker niet minder door wor den. SCHOUWEN. Een aantal wilde zwanen, z.g. Deenen, vertoonen zich bij strenge vorst langs de kust van het Brouwersha- vensche Gat; zelfs wagen zij zich binnen de duinreeks en houden zich op in wei den of plassen. Hun aanwezigheid hier wijst wel op den ongewoon strengen win ter in noordelijker streken, waar deze sierlijke vogel thuis behoort. .KERKWERVE. Dinsdagavond gaf de Zangver. „H. en V.", in het Kerkgebouw alhier, hare jaarlijksche uitvoering, die door een vrij talrijk publiek Werd bij gewoond. Na een kort.p peningswoord van den burgemeester werden de verschillen de nummers voor het meerendeel zeer verdienstelijk u'tgevoerd:. Elk nummer af zonderlijk te vermelden, zou ons te ver voeren, maar toch wenschen we even aan te stippen dat het nummer voor solo en koor „Verlaten", heel zuiver en gevoelvol werd gezongen. De burgemees ter was wel de tolk der aanwezigen, toen hij in zijn slu:tingsrede de vereeni ging aankte voor haar geschonken kunst genot, en ae hoop uitsprak dat de ver- eenig-'ng ons nog vele malen, zoo moge lijk met een versterkt koor, van uit voeringen als deze :nag doen genieten. De Directeur dankte-de aanwezigen voor hunne opkomst en verzocht allen om steun en medewerking, inzonderheid van i de \ongedames. door zich als lid op te i geven van „hoop en Vertrouwen". Met het zingen van psalm; 1H9 1 werd deze avond besloten. RENESSE. Ingeleid door den heer Joh. Hoogenboom, trad Woensdagavond als spreker voor het Dep. tot Nut van het Algemeen op, de heer. ds. van Giesen van Oost-Graftdijk. De zaal van den heer Telle was goed gevuld met een belang stellend publiek. Voor de pauze werd gegeven: „De oude Admiraal en zijne om geving, een marineschets van Weremeus Buning. De daarin voorkomende taferee- len en personen werden op uitstekende wijze in het licht gesteld en levendig ge- teekend. Het publiek was een en al aan dacht. Blijkbaar leefde het mee met den admiraal, zijn zuster Barbara, zijn pleeg kind Romelia, zijn neef Jodocus en des admiraals factotum, bootsman Haverbast. De boeiende stof werd meesterlijk behan deld. Na de pauze volgde: „Een Adver tentieblad", causerie van dr. Laurillard, waarvan de doode letters der daarin voorkomende, verschillende annonces in Zijn gedachten en verbeelding heele tafe- reelen voor den geest komen en geschie denissen, ernstige als luimige, wakker roepen. Zoo'n advertentieblad is als het ware een spiegel van het leven. Voorts gaf spreker een reeks van humoristische voordrachtjes, puntdichtjes en anecdotes ten beste, welke een hartelijken, gullen lach. ontlokten, eD waarmede het publiek zich allerkostelijkst vermaakte. De voorzitter was wel de tolk der ver gaderden, toen hij den spreker hartelijk dankte voor den genotvollen avond het was eens een echte ouwerjaarsehe Nutsavond hun verschaft met - en door de boeiende stof op zulk een voortreffe lijke wijze behandeld. BROUWERSHAVEN. De bevolking op 31 Dec. 1922 bedroeg 623 m. en 682 v., totaal 1305. In 1923 vermeerderde het aantal door geboorte en vestiging met 36 m. en 44 v., totaal 80. In 1923 vermin derde het door overlijden en vertrek met 33 m. en 46 v., totaal 79. Totale ver meerdering 1. Op 31 December 1923 be droeg bet aantal inwoners 1306, waarvan 626 m. en 680 v. ANNA-JACOBA-POLDER. Dinsdagavond - hield de heer H. Sietema van Middelburg, in de herberg van M. Gil jam voor de leden der geitenfokvereeniging alhier een zeer nuttige en bevattelijke lezing over het melken en de behandeling der melk. Een groot aantal belangstellenden, waar onder ook een paar vrouwen, vulden het lokaal. Toch vermoeden wij, dat spreker gaarne eenige kinderen, voor wie toch werkelijk zulke lezingen niet bestemd zijn, had willen ruilen voor nog eenige vrouwen. Aan het eind der lezing ver duidelijkte de heer Sietema het gespro kene met eenige goed geslaagde licht beelden. 1 -STAVENISSE. In de alhier gehouden i jaarvergadering der af deeling „Schutte- vaer" bleek uit de rekening en verant- 1 wioording van den penningmeester, diat de kas over 1923 sloot met een saldo van f 49,23. Aan het schoolfonds wtas I door den heer Buijze afgedragen f 19,30. j Als bestuuisleden werden herkozen de heeren D. van Dreunen en J. C. v. d. Boogaard en als afgevaardigde naar de alg. verg. werd benoemd de heer M. C. 1 Steendijk, terwijl een ander door en uit het bestuur wordt aangewezen. Het aan- j tal leden is thans 97. De verhandelde pun- ten in een volgend nummer. SCHERPENISSE. Woensdagavond 1.1. hield de schietvereemging „Prinses Ju- liana" in het hotel „De Gouden Leeuw"', haar jaariijkseh Algemeene vergadering. Uit het verslag van den penningmeestter, j den heer C. L. Tholenaar bleek, dat die 1 vereeniging een batig saldo te boeken had over 1923, groolt f 46,06. Inplaats van het bestuurslid den heer G. Bevelander, die als zoodanig bedankt had, werd ge kozen de heer J. Vroegop Cz. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursle den, Jac. Vroegop (voorzitter), M. C. Oudesluijs (secretaris) en C. Gïljam, die met algemeene stemmen werden herko zen, namen allen hun herbenoeming aan. Als baancorveeër voor 1924 werd geko zen K. Bijnagte. Op voorstel van een der 'j leden, werd het bestuur machtiging ver- leend om een buks aan te schaffen ter vervanging van de geweren. Prov. Staten van Zeeland. Wijziging Provinciale begrooting Poor Geo. Staten in Zeeland -wordt aan de Prov. Staten een wijziging voor gesteld van de provinciale begrooting voor 1924. (Bij hoofdstuk VII w'ordt een nieuw artikel uitgetrokken ajs volgt: Geidlee- ning aan de Naaml. Vennootschap Provin ciale Zeeu'wsche Electriciteits-maatschap- pij ter voorziening in de geldbehoeften dier vennootschap f 726.200. Nog wordt een nieuw artikel uitge trokken als volgt: „Bijdrage voor inkoop Van pensioen, ingevolge art. 135 der Pensioenwet 1922 f 67.800. Volgens art. 135 der Pensioenwet 1922 moet de pro vince den diensttijd van ambtenaren vóór het in werking treden dier wet. 1 Juli 1922 inkoopen voor pensioen. Volgens art. 136 moet de inkoopsom wor den betaald in eens op 31 December van het jaar, waarin de inkoop plaats heeft, of met rente volgens een tarief, in tien zooveel mogelijk gelijke jaar lijksche termijnen, waarvan de eerste op dien datum vervalt. [Het ligt voor de hand, aldus merken Ged. Staten op, d;at voor dien aankoop allereerst bestemd Worden de inschrijvin gen op het grootboek der 21/2 Natio nale Schuld, aangekocht voor het ver leunen van pensioen aan provinciale amb tenaren en hun weduwen en weezen. Aangekocht -werd tot een nominaal bedrag van f 130.400. Gerekend tegen den koers van 52 pet. zou de opbrengst ongeveer f 67.800 wezen. Voor de voldoening van al de inkoop- sommen zal een 'belangrijk hooger be drag noodig zijn. 'Intusschen zijn door den Pensioenraad reeds twee opgaven gedaan in het dioor de provincie verschul- digdje wegens inkoop van diensttijd. Ten einde dieze en volgende zoo noodig te kunnen voldoen, is het gewienscht, voor- loopig het bedrag te ramen, dat ongeveer verkregen zal worden voor den verkoop van de inschrijvingen. Electricifeit. Van den Raad van Commissarissen der Naaml. Vennootschap Prov. Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij (P.Z.E.M.) heb ben Ged. Staten een bericht ontvangen omtrent de werkzaamheden der vennoot schap. Daaraan is o.a. ontleend, wiat de Noord- groep betreft: Wij hebben zoowel naar de zijde van de aanstaande stroomaf- neemsters als naar die van den stroom- leverancier, 't Provinciale Noordbrabant- sche Electriciteitsbedrijf (P.N.E.M.) onze onderhandelingen voortgezet. Bijzonder lijk ten opzichte van de onderhandelin gen met de P.N.E.M. is thans nog niet een zoodanig stadium bereikt, dat formulee ring van voorstellen reeds mogelijk is. rechtzaken. Na da voetbalmatch. Voor de rechtbank te Almelo stonden terecht J. B. A., 27 jaar, G. V., 25 jaar, F. J. L., 20 j., F. M., 26 j. en W. L., 30 j., allen te Oldenzaal. Het O. M. had tegen bekl. den 19en December straffen van één tot drie jaar gevangenisstraf geëischt, wegens het deel nemen aan een vechtpartij na een voet balmatch. De ruzie was door bekl. zelf uitgelokt. Herman L., die ook deel uit maakte van de voetbalclub, werd daarbij door een zijner kameraden met een mes doodelijk gewond. Alvorens vonnis uit te spreken, had de rechtbank een nieuw onderzoek gelast. Dit onderzoek heeft voor beklaagden geen verzachtende om standigheden aangevoerd, zoodat de amb tenaar van het O. M. geen aanleiding kon vinden zijn requisitoir te wijzigen. De rechtbank veroordeelde A. tot 3 jaar gevangenisstraf, V. tot 2 jaar en de beide L.'s en M. ieder tot één jaar. Het liefiiendrarna te Kindhovon. Op 4 Februari a.s. zal voor het Bos sche Gerechtshof in hooger beroep wor den behandeld de zaak tegen Alphonse Krieger, den dader van den moord in het Elzenpark op AUegonda Helvoirt. Door de rechtbank was hij veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Da moordaanslag aan d« Balg grens. Op 31 Jan. a.s. zal de zaak tegen v. d. B. en V. uit Woensel voor het Assizenhof te Antwerpen behandeld worden. Beide personen staan dan terecht wegens dén brutalen moordaanslag in een auto, des tijds gepleegd op den chauffeur Strij- bosch, even over de Belgische grens, na bij Reusel. Beide verdachten hebben eerst eenigen tijd te Turnhout gevangen gezeten ter onderzoek door politie en justitie. Van daar zijn zij in voorarrest naar de straf gevangenis te Brussel overgebracht ter nadere instructie, om ten slotte naar de gevangenis te Antwerpen vervoerd te worden, aangezien de zaak aldaar be handeld moet worden. Verschillende ge tuigen zullen worden gedagvaard, w. een getuige a décharge, een vrouw uit Antwerpen. landbouw en veeteelt. Gea. Staten benoemden tot ledien van de Prov. Regelingscommissie voor de paardenfokkerij,'de heeren V. M. Krepel te Nieuwerkerk en R. J. Aernoud te Sluis. ST.-MAARTENSDIJK. Op de 11, 12 en 13 Januari te Den Haag door „Avicul- tur.a" gehouden Pluimvee tentoonstelling, werd door den heer A. C. Hage, Hoen derpark „De Zeeu'wsche Kip" te Sint Maartensdijk voor een door hem inge zonden toom Witte-Leghorns behaald een 2e prijs, eereprijs en Staats-eereprijs voor den op één na besten toom Witte Leg horns. predikbeurten. Zondag 20 Januari. Serkwarva. 2 ure, ds. Mortier. Serooakerke. 9.30 ure, ds. Mortier. Barg'h. 9.30 ure, ds. Boogaard. Steneaao. 9.30 ure, ds. Lëendertz. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30, ds. Japchen en 7 ure, idem (Bijbellezing in de consistorie). Geref. Kerk. 9.30, ds. Goedhujjs (H. Av.) en 2 ure, idem (Danbz.) Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30, ds. Poort en 7 ure, idem (Zendingsavond). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Broowervhaveai. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. de Jong van Rotterdam. Zonnemaire 9.30 ure, ds. de Leur (Coll. voor ziekenhuizen enz. in Duitschland). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe 9 30 ure, ds. v. Griethujjsen. Drel schor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Oowevkerk. 2 ure, dr. Helder. Nleawerkerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Lees- dienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Ooaterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leesdienst; 5.30 ure, «is. VeUkamp van Anna-Jacobapolder. Geref. Gem. 9.30, Leendienst; 2 en 5.30 ure, de heer Romijn. Strfaasland. 2 ure, ds. Steenbeek. Brulntese. 9.30 en 2 ure, ds. Waardeuburg. Geref. Kerk 9.30 en 2 ure, ds. Winkelman van Maastricht. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 80 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Fltlpstand. 2 ure, ds. Van Griethuizen. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5. '.0 ure, Leeskerk. Tftolen- 9.30, ds. Datema en 2 ure, d9. Keiler. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure. ds de Jonge. Geref. Getn 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. S2--Mnurte!T,0di{k. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Datema. Oud-Geref. Gein. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Ond-VosBGTtiear. 9.30, ds. Van Griet huizen en 2 ure, Leesdie' st. Geref. Kerk. U.30, 2 en 5.30 ure, Lee-dienst. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor (Doopsbed.) <fer»f. K«rk 9.30, 2 en 6 ure, de hee^ Jansen van Puttershoe^ ScberpcnlBgo. 9.30, ds. W. J. Keiler en 2 ure, Leeskerk. Ood-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk- Stavenlsse. 9.30 en 2 ore, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Aonaland. 9.30, ds. Verschoor (Bed. H. Avén 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 um Leeskerk. heinde en ver, De liggmg. van het wirak van de Engelsche auikboot L 24 is door de Bnt- sche admiraliteit definitief vastgesteld. Het bergingswerk is door de ligging van de gezonken onderzeeër onmogelijk en dit is dan ook opgegeven. Te Brighton (Eng.) hebben de twee lingbroeders Matthew en Mark Gunn hun 91sten verjaardag gevierd. Bij een ontploffing in de raffina derij der Texas Company te Port Arthur (Te'xas) zijn zes personen gedood, een wordt vermist, vijf hebben vermoedelijk doodelijke brandwonden gekregen, terwijl er 22 ernstig gewond zijn. De Mexicaansche rebellen hebben'de pijpleidingen en pompstations in Tampico in beslag genomen. Volgens een bericht uit New York, is de bepaling, dat de vrouwen te Reedy (Oost-Virgima) op straat geen mannen kleren mogen dragen, dezer dagen op geheven. Nog steeds -wachten duizenden Mo hammedanen in Smyrna op de immigratie in Turksch gebied ingevolge de regeling te Lausanne. De immer nog uitblijvende regeling beeft thans reeds een droevig gevolg gehad. Een groep van 160 Mo hammedanen, uit Servië afkomstig, ver toeft daar reeds meer dan een maand aan boord van een stoomschip, w'achtend op een bewijs óm aan land te gaan. De immigranten Worden nu wanhopig en- in dezen toestand van troosteloosheid' heb ben eenigen van hen hun kinderen over boord en in zee geworpen. verschillende berichten, |£eu haan, die niet kraaitTe Den Haag is het den hanen bij .politieveror dening verboden te kraaien. Daarom heb ben de fokkers het denkbeeld opgevat, om een haan te fokken, die niet kraait. Hiervoor schreef het bestuur van „Avi- cu'.ura" een prijsvraag uit. Vrijdag heeft deze vereeniging te Den Haag een ten toonstelling geopend, Waar zich een haan, gefokt door den heer Krul uit het Noord- einde bevindt, d;e niet kraait. Ter con troleering is het dier den geheelen nacht bewaakt en zelf des morgens, toen hon- derden hanen hun morgengroet in de zaal uitbazuinaen bleef de haan van Krul zwijgen. „Avicultura" overweegt den niet kraaiend en haan aan den gemeenteraad van Den Haag aan te bieden. Oplichting vin bij-postkantoren. De Amsterdamsche polit'e is al heel spoedig 'tot de ontdekking gekomen, dat de op lichters door middel van valsche post wissels gebruik hadden gemaakt van een auto, om de kantoren af te rijden. Deze auto is opgespoord. De chauffeur heeft verklaard, diat hij menschen had gebracht naar het Rijksmuseum, en daar werd aangehouden door twee heeren <gn een dame. Zij verzochten hem, langs verschil lende postkantoren te rijden. De dame ging niet mee, zij dook echter hier en daar op, zoo b.v. bij de Bank voor den Diamanthandel in de Sarphatistraat, waar een deel van het geïnde geld werd om gezet in Fransch en Belgisch geld. Ten-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 5