Zierikzeesche {fe Nieuwsbode ftiïDïïïüT ABONNEMENT Vrijdag 11 Jan. 1924 ZIERIKZEESCHE COURANT 80ste JAAKGANG. - No. 11029. ADVERTENTIÊN I AANBESTEDING. Algemeen Overzicht. J. BQNGERTMAN, Zierikzee. Heilgymnastiek. Massage. BUITENLAND. Uil Stad en Provinoie Opzienbarende Genezing. in vier weken genezen. Prüe por 8 maanden f 1,50, franco per post f 1,80, Voor hot buitenland per jaar f 10,-—. Afzonderlijke nnmiueru 5 eont. Veraohljnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Mr* Oir. L J. DE LOOZE Jr. Ult(,IMtcL M. J. KOSTE*. van 1—B regels 60 ets. van i regels en daarboven 20 ets. pe? regel. Beolamee 80 öts. p. regel. Bö eontraot belangrijke korting Inzending op den dag van nit gave vóör 11 ure. 5T0FFEERDERU BEHANQER1J BEDDENMAKERU VERHUIZINGEN Met verwijzing naar de desbetreffende bekendmaking iü de Nieuwsbode van 1 Januari j 1., herinneren BURGEMEES TER en WETHOUDERS er aan, dat de aanbesteding van: Het uitvoeren der onderhouds werken enz. aan de Gebouwen, Kunst- en andere Werken der Gemeente, gedurende het jaar 1924, zal gehouden worden op Woensdag 16 Jenuari Ï024, des middags 12 uur, in 't Stadhuis, en dat de aanwlfzing zal geschieden op Ma&ndsg 14 Jan as, des voormiddags 10 uur, eveneens ten Baadhuize. Zierikzee, 10 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS. Secretaris. Het Engelsche Lagerhuis is voor het eerst na de algemeene verkiezingen deze week bijeengekomen, doch de troonrede zal eerst volgende week gehouden wor den. Bij de discussies over dit Staatsstuk zal de besli.sing vallen over de vraag om trent de nieuwe regeering, welke in Dow- ningstreet zal heerschen over het groote rijk. Op den avond van den openingsdag heeft Ramsay Mac Donald, de leider der Eng. arbeiderspartij een rede gehouden, welke als een regeeringsverklaring van den komenden man kan worden be schouwd. Deze speech was erg gematigd en vond vrij algemeen waardeering. De conservatieven in Engeland waren zeer ongerust en voorspelden reeds den onder gang van „Old England" bij de komst der Labourregeering. Zij zullen zich na de redevoering van Mac Donald opge lucht gevoelen. iMet nadruk verklaarde deze laatste, dat hij er niet op uit was nieuwe verkie zingen uit te lokken, dat het niet zijn doel was aan te sturen op nieuwe parle- mentsontbindingen, maar dat hij een op bouwende politiek wilde volgen. Zijn pro gram is zakelijk. Hij zal streven naar de volmaking van het Volkenbondsgebouw, welke organisatie zal moeten dienen als voornaamste werktuig ter waarborging van de intern, rechtvaardigheid. Spoedige erkenning van Sovjet-Rusland ligt mede in zijn voornemen en hij sprak eenige vriendelijke woorden tot het Fran- sche volk. Binnen enkele dagen zal in Rusland het communistisch congres bijeenkomen en in afwachting daarvan is er in de Russische communistische pers een scherpe pole miek gevoerd over de kwesties, die op dit congres ter sprake Zullen komen. Het officiëele Rosta-bureau heeft in de aan deze polemiek in buitenlandsche bladen vastgeknoopte verwachtingen aanleiding gevonden, te waarschuwen tegen een overschatting van deze wrijvingen binnen de partij. Op de congressen en in de bladen gaat men elkaar scherp te lijf, maar ten slotte eindigt alles toch weer met een verzoe ings- en vredes-apotheose. Niettemin zou het toch verkeerd zijn, die wrijvingen onder de Russische communis ten, waarbij o. a. .Trotzki een zeer belang rijke rol speelt, te onderschatten. Het voornaamste geschilpunt geldt de vraag of de partij een enkelvoudig organisme moet zijn, dan wel of er in de partij frac ties en groepen mogen worden toegela ten. Meer en meer komt er verzet tegen de politieke onvrijheid. En al zal het aanstaande congres de verschillen wil- licht wel weer tot- oplossing brengen, nu Rusland naar buiten en naar binnen tot rust komt, zal de strijd tusschen absolu tisme en democratie ongetwijfeld voort durend feller worden. De toestand in de Palts blijft de aan dacht bezig houden. Fransche en Belgi sche hooge commissarissen hebben toe gestemd in de registratie van zekere decreten uitgevaardigd door de Separa tisten. Hiertegen heeft Engeland gepro testeerd en er op gewezen, dat stilzwij gende erkenning dier scheurmakers on- vereenigbaar is met de reeds vroeger uiteengezette Eng. politiek. „Het Britsche standpunt is, dat er geen sprake kan zijn van de erkenning der separatisten, tenzij en totdat blijkt, dat de separatistenregeering een lichaam is, in het leven geroepen ten gevolge van den wensch der plaatselijke bevolking en in overeenstemming is met de constitutio- neele practijk van het rijk". De leider der be'Weging ia de Paltz, Heinz Orbis, is Woensdagavond met nog 4 andere vooraanstaande Separatisten, doodgeschoten. De separatisten hebben in verband met dezen moord een aantal aanzienlijke bur gers uit de Palts in hechtenis genomen en de politie en de bezettingstroepen hebben tal van huiszoekingen gedaan. Volgens de bladen heerscht er in heel de Palts al geruimen tijd een groote beroering uit vrees voor een nieuw schrikbewind van de separatisten. De stryd tegen den sterken drank. iPhiladelphia. waar met miader dan 8000 onwettige tapperijen zijn, heeft on gekend drastische maatregelen genomen om aan het drankschandaal een eind te maken. Het heeft generaal Butler Smed- ley, die blijkbaar een pooteling is, tljjde- lijk aangesteld als directeur van den pu- blieken ve'ligheidsdienst. Dit heer nu heeft alle politiebeambten voor zich doen verschijnen en hun een, formule ter teeke- njng voorgelegd, dat hen met ontslag dreigt. „Ik geef u", zoo ze'de hij, „48 uur den tijd om alle onwettige tappe rijen of verdachte winkels in de stad te sluiten. Indien u er met in slaagt, gaat u er uit. Geen enkele politicus zal het voor u opnemen". Generaal Smedley deel den den burgemeester mede, dat, moch ten de politici zich met de zaak be moeien, hij zou aftreden en in het open baar zijn gedrag zou rechtvaardigen. Tot dat de stad is gezu'vecd, hetgeen volgens hem in 48 uur het geval zou zijn, zal de generaal zijn bed in zijn bureau hebben. de bevolking 2023 z:elen. In dat jaar zijn geboren 52 en overleden 17 personen. In gekomen 57 en vertrokken 91 personen. 1 Jan. '24 telde de gemeente 2024 inwo ners, n.l. 1030 mannen en 994 vrouwfen. ANNA-JACOBAPOLDER. De oefeningen van de onlangs alh- r opgerichte klasse van den Vrijw. Landstorm zullen op 12 Jan. a.s. aanvangen. De instructie zal wor den gegeven door den sergeant Van Slie- cireeht uit Bergen-op-Zoom. Het aantal deelnemers bedraagt 10. AAKBESTEDINGEN. .ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit van 5 deze? is aan de gemeente Du'vendijke een voorschot tot een maximum van f 2510, ter verstrekking 'n die gemeente werK- zame vereenig-'ng uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijg'ng van onroereno goed door landarbeiders, ter uitbetaling van 't door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. De passagiersboot „Stad Zierikzee", die D'nsdag in het Nieuwe Vaarwater om hoog geloopen is Wegens roerdefect, :a Donderdagmorgen vroeg vlot gesleept en om half elf hier gearriveerd. Heden Vrijdag morgen is ze van hier ver- Lokken naar Rotterdam, vanwaar ze Za terdagmorgen terugkeert. Met ingang van 1 Febr. a.s. is de commies Grinwis verplaatst van Hulst naar Nieuwerkerk. Met ingang van 14 Jan. a.s. is de commies Hartmans van St.-!Maartensdijk verplaatst naar Haarlem, le afd. DREISCHOR. Donderdagavond hield de heer Hi.genga hier voor een 25-tal belang stellenden een causerie over de Land- bouw-ongevallenwet. Hij schetste de vele plannen door tal van. ministeriën ge maakt en steeds verschoven, tot eindelijk de wet er is en door practische uitvoe ring door bemiddeling van werknemer, zoowel als van werkgever vele arbeiders tot e en zegen is. Daarna gaf hij een dui delijke uiteenzetting van de wet in alle mogelijke gevallen van toepassing en hare gevolgen. De secretaris van de plaatse lijke ongevallencommissie der Landbouw- onderlinge, bracht spr. dank voor de heldere uiteenzetting. Van de zijde der werkgevers was er geen belangstelling. OOSTERLAND. Op 1 Jan!. 1923 'bedroeg Bij de op 9 dezer te Zierikzee gehou den aanbesteding van kunstmest en kracht- voeder door de landbouwvereeniging „V, Z. O. S." alhier, is de uitslag als volgt: !Minste inschrijvers: Superfosfaat f2,80, Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel te Z.zee; Ammoniak-Super f7,93, idem; Kaïniet, f2, idem; Kalizout f2,50, idem; Chi'.isalpeter f 14,05, boordvrij, Centraal- Bureau te Rotterdam; Zwavelzure Ammo niak f 15,95, boordvrij, idem; Lijnschilfers, Januari-levering, 41 pCt., f 15,85, Zeeuw sche Voeder en Kunstmesthandel, Z.zee; Lijnschilfers, Maart-levering, 42 pCt., f 16, H. van Dijke te Zierikzee; Lijnmeel, Janu ari-levering, 42 pCt., f 15,50, dezelfde. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: Voor Diemen c.a. C. Luteijn te Rijnsburg. OUD-VOSMEER. Tot president-kerk voogd in de vacature, ontstaan door af treding van den heer A. Rijnberg, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, is benoemd de heer M. C. Pol derman. Geref. Kerk. Beroepen: Te Apeldoorn, J. de Waard te Bunschoten-Spakenburg. OUD-VOSSEMEER. Door het overlijden van ds. C. Staal alhier zijn in de classis Tholen der Geref. Kerken, omvattende Anna-J.-polder, Bergen-op-Zoom, Krab- bendijke, Oud-Vossemeer, Poortviet, Ril- land-Bath en Tholen, maar de drie eerste meer bezet en wel door de predikanten H* Veldkamp, A. H. van der" Kooi en P. H. de Jonge. De tweede sedert 1891 pre dikant, zal tegen 1 'Maart a.s. zijn "emeri taat nemen, zoodat dan voor 7 plaatsen 2 predikanten zullen zijn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Den Haag, G. Wisse te Arnhem. Te Kampen, J. P. Meijering te Nieuwpoort. lefornië), heeft onmiddellijk na die ge beurtenis in een hospitaal een blinde darm-operatie ondergaan.,Het schijnt dat zij er nu slecht aan toe is. In het Engelsche Kanaal hebben hevige stormen gewoed; tal van schepen verkeerden in nood. Volgens een bericht uit Nice, voor komende in de Fransche bladen, Is een uit Dordrecht geboortige Nederlandsche dame, mevrouw1 Johanna Bosson-Vriessen- dorp, Maandagochtend bij een wandeling aan zee, nabij de Italiaansehe grens, bij Menton Gatavan, in het Water gevallen en verdronken. VERSCHILLENDE BERICHTEN PREDIKBEURTEN, VAN HEINDE EN VER. De leider der separatistische bewe-' ging 'n ae Palts is in een restaurant te Spiers aoor dr'e onbekende personen met revolverschoten zwaar gewond en daarna gestorven. De Engelsche duikboot L 24, be mand met 30 koppen, is tengevolge van een aanvaring met een groot oorlogsschip gezonken ter hoogte van Portland waar oefeningen werden gehouden. De behandeling van het proces van de Belgische gepedorteerden voor het arbitrage-hof 's afgeloopen. Men verwacht dat eind dezer maand of begin Febcuar vonnis zal kunnen wor den gevéld. Bij St.-Sebastiaan (Spanje) !s een stoomschip, toen het ae haven u'tvoer, gezonken. 9 personen verdronken. Op verscheidene plaatsen 'n de Ar dennen zijn wolven gezien. De d;eren zijn zonder succes door de boeren achter volgd. Het Lettisch Tel. Ag. deelt mede, dat Petersburg momenteel te lijden heeft van den hoogsten vloed sinds 1824. Eaor me ijsschotsen komen van het meer La- goda naar de Newa-rivier afgezakt. Uit verscheidene-steden van het be zette gebied wordt gemeld, dat een nieu we staatsgreep der Separaisten ophanden is. Een tweede expeditie is door de Sa hara getrokken om te komen tot een korte verbindingsweg van de Middelland- sehè Zee en Timboektoe. De tocht is ge slaagd en de expeditie heeft den nieuwen weg met ledige benzinebussen afgeba kend. De voormalige Spaansche minister van financiën, Certia, is op bevel van het directorium levenslang verbannen. |Mej. Mabel Normand, de mooie filmactrice, die op nog niet geheel opge helderde wijze betrokken is geweest bij de schietpartij ten huize van de petro- leum-magnaat Dines, te Los Angeles (Ca- Colijn, de redder van Posterholt. We lezen in de „Limburger Koerier": In den gemeenteraad van Posterholt werd het belangrijke besluit genomen om een commissie voor de financiën in te stellen. Een snuggere onder de vroede vaderen martelde zijn. hersens af om een goe den candidaat te vinden en potloodde ten slotte peinzensmoede den naam van Mi nister Colijn op het stembrefje. De pu blicatie 'daarvan bracht natuurlijk alle lachspieren in Weging. Door een moleitidiekTe N:euwenhoorn is de 36-jarige molenaarsknecht Groene- wieg, van den' molenaar J. Haverkamp, door een molenwiek zoodan'g getrof' fen, dat hij' dadelijk dood was. De man laat een vrouw! en een negenjarig doch tertje achter. Door een buizerd aangevallen. Dezer dagen waren de landbouwer Chr. Teeu- wen en zijn 14-jarige zoon aan het hout hakken in de bosschen van Hout-Blerick, toen zij werden gestoord door een vree- selijk lawaai in het hakhout. Vader en zoon begaven zich in de richting van het geluid en bemerkten een grooten buizerd die bezig was een kraai te verorberen. De roofvogel, die door het dichte hak hout en zijn machtigen vleugelslag in de vlucht werd belemmerd, viel den jongen aan. De vader had inmiddels zijn jas uit getrokken, wierp deze over den buizerd heen en wist hem op die wijze levend te vangen. Behoudens eenige verwondingen aan'de borst is de jongen er goed afge komen. Vechtpartij op liet ijs. Te Reuzel (N.-B.) wérd de ijspret op het z.g. Hu'.seisven verstoord door een bloedige vechtpartij tusschen twéé jeugdige peisonen. Zekere Van'S., uit Bladel kreeg hooggaande ruzie met den jongeling R. uit Reuzel, er. bracht laatstgenoemde twee gevaarlijke messteken in den rug toe. Dokter Zijl mans uit Bladel verleende onmiddellijk geneeskundige hulp. De toestand van den getroffene is zeer zorgwekkend. De po litie arresteerde van S. en stelt verder een onderzoek in. Inbraak bij den burgei'Vader. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebro ken in het huis van den burgemeester van Angerlo (Geld.) Alles werd over hoop gehaald. Ongeveer f25 en eenige kistjes sigaren worden vermist. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Een landbouwer vermoord. Woensdag morgen is te Etten ,(N.-B.) in zijn woning vermoord gevonden de 55-jarige landbcu- Wier A. N. Een bezoeker vond de wo ning gesloten, w'aarna men op onderzoek toog. De woonkamer van den verslagene vertoonde een verschrikkelijk beeld/Hot vertrek Was vol bloed. Ook buiten de Woning zijn bloedsporen gevonden. De buren, in de meening verkeerende een goede daad te verrichten, hebben den vermoorde, die voor zijn bed lag, te bed gelegd. Daarna verwittigde men den chef-veldwachter, die weldra met zijn politiehond ter plaatse verscheen en een onderzoek begon. Betreurd wordt, dat het lijk niet op de plaats wias bCÜj'ven Eg gen, hetgeen het onderzoek zou hebben vergemakkelijkt. Het heette, dat de ver slagere vrij bemiddeld was; zijn woning lag veraf. Uit het „Dgbl. v. N.-B." nemen we nog de volgende bijzonderheden ten aan zien van bovenstaanden moord: N. had onlangs een erfenisje van f 600 ontvangen. De man deed alleen zijn werk en huishoudentje, 's Avonds kwam er evenwel steeds een knecht slapen. Die knecht Zou er naar uit het eerste verhoor scheen te blijken, in dén nacht van den moord niet geweest zijn. Bij nader onder zoek is echter gebleken, dat hij wel dege lijk in den nacht van Dinsdag op Woens dag in de boerenhofstede heeft vertoefd, wat de politie aanleiding gaf om den knecht in verzekerde bewaring te stellen. Het vermoeden ging spoedig uit in de richting van een dieven- en moordenaars bende, waarvan het bestaan bij de autori- Zondag 13 Januari te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 uur, da. Steenbeek. Kleine Kerk. 10 uur, dr. Helder. 's Avojads 6 30 uur, ds. Mortier. Lutliersche Kerk. 10 uur, geen dienst. Geref. Kerk, 10 en 6 uur, ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 uur, ds. v. d. Molen. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 uur, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur, Leeskerk. Dinsdagavond 6.30 ure, ds. Boone van St. Philipsland. Opulenw een Vier maanden aan het bed gekluisterd. Kon Diets meer doen. Onmachtig teloopen Een zoogenaamd hopelooB geval door mg Probeer mija behandeling gratis. Zou men zich een ernstiger geval kunnen voorstellen dan dat van Mej. G. SINGERLING, Gerard Douplein 18, 2e etage, Amsterdam? Zeer lang leed zij aan Ischias en Zenuw- rheumatiek. De vier laatste maanden zoo ernstig, dat zij noch bed, noch stoel kon verlaten en alle hoop had opgegeven ooit weer te bunnen loopen. Alle mogeljjke behandelingen ondergaan, niets mocht haar baten En nu? Is zjj weder zoo goed en gezond als de beste, kan haar buishouding weder waarnemen, precies alsof-er niets gebeurd was... Lees hetgeen zij my schrijft: „Mjj.a verontschuldiging niet eerder geschreven te hebben. Vier maanden ben ik van den vloer geweest, absoluut niets kunnen doen, of naar mijn gesin omzien. Na een week reeds was ik Iets beter, kon ik weder iets uitvoeren, nu geheel hersteld en alles weder aan pakken. Na de yreeselgkste pijnen te hebben geleden, vergeefs door twee dokters behandeld, niet in bed overeind kon komen, niezen of hoesten mij rad braakte, inga heupzenuw vreeseljjk pijn veroorzaakte, zoodat ik hopeloos moest bljjveu liggen, geheel door „Duo for mula" in 30 dagen genezen. Ik geef U dan ook het recht dit aan alle lijders kenbaar te maken". MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lyder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van Mej. Singerling bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen te worden. De heer Arthur Richards, in wiens privé laboratorium zy gevonden werd, zegt: Ik zal niet rustea alvorens ik ieder ljjrier aan Rheu- matiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegenheid ge geven heb myne Behandeling gedurende 10 dagen op my a kosten te beproeven. HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw n-am en adres met de woor den: „Gratis voorraad", per 12% ets. brief kaart, waarna de 10 dagen Gratis Behande ling te zamen met verklarende Brochure en de beschrjjving van meerdere wonderlyke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Kamer 685, 14/15 Fulwood Place, High Holborn, Londen, W, C. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 127s cent, brieven 20 cent. D. P. teiten in Etten en omgeving bekend was en wier hoofdmannen in het beruchte Heike wonen. Heel die bende is reeds Woensdag gearresteerd. Toen hun een voorloopig verhoor was afgenomen, viel de knecht door de mand. Daar N. zich krachtig heeft verdedigd tegen zijn be lagers, was het waarschijnlijk, dat de daders de zichtbare sporen van deze worsteling Zouden vertoonen. Dit was ook het geval met een paar der reeds gearres teerden en bij twee hunner waren die sporen dermate duidelijk, dat een vrij .sterke aanwijzing tegen hen bestaat. Woensdagavond zijn de vermoedelijke daders gevankelijk Etten binnengebracht, omgeven door twintig politiemannen. De personen, tegen wie het sterkste vermoe den gericht is, zijn:* B„ harmonicaspeler, tijdelijk wonend te St.-Willebrord, G. van P., verblijvend te St.-Willebrord, zonder vaste verblijfplaats; een harmonicaspeler uit Bosschenhoofd; De K., uit Rucphen, een berucht vechtersbaas en S„ de knecht van N. INGEZONDEN STUKKEN. (Builen verantwoordelijkheid der redactie Copy wordt niet teruggezonden. HaaThstede, 10 Jan. 1924. Geachte Redagtie- In verband met het ingezonden stuk van den heer Davidse verzoek :k U be leefd, als antwoord daarop, nogmaals ge bruik te mogen maken van Uw gastvrij heid. Allereerst zou :.k een misverstand willen ophelderen, dat blijkbaar door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 1