Zieizeesche Niuwsbode DERDE BLAD behoorende bjj de van Dinsdag 1 Jan. 1924, no. 11024. BUITENLAND. Luchtschip vergaan. Verleden week verliet het groote Fran- sche luchtschip „D:xmude", voorheen Duitschland's grootste Zeppelin, bemand met 54 officieren ,en manschappen, het vliegveld van Toulon voor een re:s naar Noord-Afrika. De reis was met voorspoe dig en pos:tief is bekend, dat het schip omstreeks Zaterdag ergens boven de Mid- dellandsche Zee met hevigen tegen!wL:nd te kampen had, terwijl bovendien de voorraad stookolie snel verminderde. De laatste boodschap, die de „Dixmude" af zond, meldt, dat het in zee 's neerge komen, doch men meent te weten, dat de commandant a tout prix getracht zal hebben den vasten grond van Afrika te bereiken, daar op d'e wijze nog kans bestond de levens der zich aan boord bevindende menschen, w.o. een 14-tal of ficieren, te redden. De voedsel- en wa tervoorraden reikten tot Woensdag. 2en Kerstdag heeft het departement van Ma rine een officieele lijst van de namen der bemanning, officieren eft passagiers van de „Dixmude" gepubliceerd. Dit wordt 'beschouwd als een stilzwij gende instemming van de zijde van het ministerie dat de „Dixmude" vergaan is en er geen verdere hoop op behoud meer bestaat. Het lijk van den commandant is door Siciliaansch^ visschers uit de Middeiland- sche zee opgehaald. (Hoewel er tot dusver nog geen ver dere overblijfselen van de Zeppelin zelf gevonden zijin en ook geen verdere lijken geborgen zijn, mag men toch wiel aan nemen, dat' het groote luchtschip met man en muis in de Middellandsche zee is vergaan. Da Fransche kruiser Mulhouse en drie torpedobooten zijn naar de kust van Sicilië vertrokken om verdere nasporin gen te'doen, terwijl de Italiaansche re geering nog een torpedoboot jager ter beschikking van de Fransche overheid heeft gesteld. In Frankrijk heerscht groo te verslagenheid over het verlies van het luchtschip, welke in Italië gedeeld wordt. Ook de Engelsche bladen betuigden al. hun deelneming in het vermoedelijk ver lies van de Fransche luchtvloot. BINNENLAND. G«cn verlaging van spoorvrachttarievon In ons blad van Vrijdag namen wij uit „Het Vad." een bericht over omtrent een te verwachten verlaging voor spoor- vrachten van bestel-, ijl- en vrachtgoed. Dit bericht blijkt onjuist te zijn; van zulk een verlaging is ter bevoegde plaatse niets bekend. Uit Stad en Prowinoi®. STAVENISSE. Verslag van den raad, gehouden op Woensdag 19 Dec. Voor zitter de 'burgemeester. Afwezig wegens ongesteldheid, dhr. Broodman. Na ope ning der verg. wijdt de voorz. nog enkele waardeerende woorden aan de nagedach tenis van den overleden oud-gemeente bode, C. de Vos, die meer daa 60 jaar de gemeente, trouw1 en ijverig heeft ge diend. Verder wordt verslag gegeven om trent de officieele opening der waterlei ding, waarvoor reeds een groote belang stelling aan den dag wordt gelegd. Over het geheele eiland kwamen al ongeveer 1300 aansluitingen tot stand, welke stel lig binnen korten tijd door vele andere zullen gevolgd worden.Aan de orde komt thans het voorstel van B. en W. tot toekenning van subsidie aan de R.T.M., inzake de bootverbinding Stavenisse— Zijipe. Daarbij wordt tevens gelezen een schrijven van Ged. Staten. De voorzitter zegt, dat dit schrijven een aanmoediging beoogt te zijn om bet groot belang, dat bij deze aangelegenheid betrokken 's, goed te overwegen. Naar het oordeel !va:i B. en W. is die aanmoediging voor Stavenisse overbodig. Stavenisse mocht destijds het initiatief nemen om den b'e- wusten dienst, welke door bijzondere tijdsomstandigheden moest uitvallen, weer in te voeren. Men is daarin geslaagd, dank zij den grooten steun van de Staten der provincie, die op voorstel van Ged. Staten jaarlijks f 5000 toestonden, ondier voorwaarde, dat belanghebbende gemeen ten per jaar minstens f 1000 zouden bij eenbrengen. Stavenisse droeg f 500 bij1 Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk elk f 250 eh Zierikzee f 150. St.-Annaland kreeg tusschentijds een eigengemeente- dijk gesubsidieerden motordienst op Zijpe, zoodat voor die gemeente geen termen meer aanwezig werden geacht voor bij drage. Zierkzee verhoogde z'n subsidie 'tot f 375, zoodat St.-Maartensdiijk en Sta venisse f 625 samen moesten bijdragen. De raad van St.-Maartensdijk, het dage- lijiksch bestuur deed eon gunstig voor stel om f 250 toe te kennen, verwierp evenwel dat voorstel in 2e vergadermg, nadat daaromtrent de stemmen eerst had den gestaakt. B. eu W. van Stavenisse achten de verbinding als de Staten van Staten, nuttig en noodzakelijk en willen daarom zooveel mogelijk meewerken om deze in stand te houden. Zij stellen daar om voor het vroeger vastgesteld bedrag van f 500, dat bereids ook op de begroo ting voor 1924 was uitgetrokken, te hand haven. De tekortkomende f 125 zullen door een derde, die onbekend WenschL te blijven, in het belang van een behoor lijke verbinding voor de streek, worden gestort in de gemeentekas, opdat Stave nisse dan zijn subsidie kan verhoogen* waarmede de zaak dan, ondanks de niet- medewerking van St.-Maartensdijk,- weer in orde is. Dhr. Potappel zou wiillen be- zuirrgen. Vroeger werd subsidie gewei gerd aan de geitenfbkvereeniging en aan de Landbouwmaatsehappij voor de ten- toonstelling. Hij vraagt zich af, wiaaronv nu 'wel subsidie aan de tramboot toege- staan zou moeten wlorden. Hij vindt, dat deze gemeente al genoeg heeft aan de bestaande bootdiensten van Middelburg en Zierikzee en aan den veerdienst van hier en Ouwerkerk. Bovendien vernam hij, dat een parti culier voornemens zoir zijn in denzelfden dienst te voorzien, waardoor het subsidie van hier bespaard kon wlorden. Dhr. van IJsseldijk verwondert zich over de verdediging van het voorstel. Hij begrijpt ook niet hoe Ged. Staten er toe komen dien brief te zenden en waarom de R. T.M. zelf geen subsidie vraagt. Hij acht overigens de verbinding 'n gemeentelijk en gemeenschappelijk belang. Evenwel komt hem de subsidie veel te hoog voor. Aan passagiers- en goederenvervoer kan z.L buiten het subsidie nog een inkomst van pl. m. f 3500 per jaar geraamd worden, waarbij nog geveegd moet worden het geen voor postvervoer ontvangen wordt. Hij' komt dan tot ongeveer f 10000 per jaar, wat een veel te groote winst wordt, als hij aanneemt, dat de geheele duur van de reizen, 'w'elke de boot maakt, slech'ts over 50 volle dagen loopt. Hij heeft derhalve bezwaar tegen het ge meentelijk subside, maar acht zich ook niet verantwoord, dat hier f5000 van 'de Provinciale fondsen wordt verstrekt. Hij wil het bootje graag houden, maar v'ndl het onnoodig, dat hier de R. T. iM., een groote Maatschappij, extra wordt ge steund. Waar de belastingbiljetten, pas weer ontvangen, verrassingen brengen, zou hij liever een :nkomst voor de ge meente zien, waardoor vermindering van belasting, kon plaats hebben. Wanneer een eigen dienst werd bevorderd en de provincie zou dan ook bijdragen, dan zou er misschien wel een f2 f 3000 per jaar kunnen overschieten. Hij: .zal dus tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr. Tazelaar vindt de bereke ningen van dhr. van IJsseldijk mooi. Hij kan echter niet controleeren of ze ju'st zijn. Hij stelt zich daarom op een ander standpunt. De f 500 subsid-'e is reeds op de gemeentebegrooting uitgetrokken en hij meent, dat men dankbaar moet 'wezen, .dat de provincie f 5000 bijdraagt Als wij1 niet zouden accepteeren, dan zou dat bedrag toch weer voor een an der doel 'bestemd worden, zoodat van de z.g. bezuiniging toch niets zou kom ai. Hij is dus voor aanneming van 't voor stel van B. en W., daar hij' de verblin ding noodzakelijk acht. Dhr. Potappel zou eerst.een onderzoekWillen-of-het op de andere manier n:èt beter en voordee- liger zou kunnen en zou daarom thans geen besluit willen nemen, naar aanlei ding waarvan dhr. Tazelaar opmerkt, dat het voor zoo'n onderzoek nu te laat is. Dhr. van Iwaarden vindt de berekening van dhr. van IJsseldijk ook mooi. Maar hij1 gelooft, dat dhr. van IJsseldijk andere motieven heeft, om niet voor 't subsidie te stemmen. Als hij het-verslag las van de raadsvergadering te St.-Maartensdijk, dan bemerkte hij, dat het de schippers- vereenigvng was, die zich daar zoo tegen subsidie verklaarde. En nu meent hij, dat dhr. van IJsseldijk, ook beurtschhipper het werkelijk motief niet genoemd heeft. Dhr. van IJsseldijk komt cp tegen de 'be wering van dhr. van Iwaarden. Werkelijk verzekert hij. had hij niet die reden. Hij zou het gerust zeggen, want die schade van het trambootje bestaat inderdaad1 niet. Wel haalt de Z:erikzeesche boot, ook behoorende aan dezelfde maatschap pij', hier vracht weg. Dhr. Gaalteer stelt prijs op hel behoud van de tramboot. Stavenisse :s .daardoor uitstekend verbon den met Schouwen en Duiveland, St.-Phi- lipsland en Holland. D'e andere booten, de Middelturgsche en de Zierikzeesche boot, varen maar een paar keeren per •week'. Hij' zou niet wTjen helpen bevor deren, dat deze gemeente wieer in een achterhoek komt te liggen. De voorzitter beantwoordt de sprekers achtereenvol gens. Het doet hem veel genoegen dat bijna alle heeren het nut van de verbin ding inzien. B. en W. deden het voorstel dan ook unaniem; de heer Broodman, die thans niet tegenwoordig kan zijn, was mede zeer voor instandhouding van den boot-dienst. De vergelijking van dhr. Potappel van de .bootsubsidie, met die, gevraagd voor de geitenfokvereeniging en de landbouwtentoonstelling, waarvan spr. overigens ook een voorstander 'wias, gaat z.i. echter niet op. Bovendien is thans'deze zaak aan de orde, w'elke vroe gen al voor mekaar is gebracht. Hij voelt er ook niets voor deze aangelegenheid te laten schieten voor een idéé, waarvan We nog niets definitiefs weten. Ook meent hij' de berekening van dhr. van IJssel dijk niet serieus te kunnen nemen. Hij stelt meer vertrouwen in de controle van de province, die ook haar geld middelen 2elf het best zal kunnen be- heeren, zonder de inzr'chten dezerzijds. Een groot genoegen doet het sprekei echter, dat ook dhr. van IJsseldijk prijs stelt op het behoud van het bootje en -dat hij' uitdrukkelijk heeft willen zeggen, dat die z.g. beurtschipperbezWaren, te St.-Maartensdijk naar voren gebracht,, niet bestaan. Hij verzoekt hem aaarom. wanneer dit pas zou geven, deze zaak van groote be- teekenis te St.-Maartensdijk te W'-llen helpen bepleiten, want instandhouding van de bestaande bootverbinding, kan in de toekomst bij eenige verbetering in den algemeenen toestand, zoodanige mo gelijkheden openen. 'Waarbij ook die ge meente groot belang kan hebben. Overigens zegt de voorzitter, wanneer een andere verbinding beter en goedkoo- per tot stand zou kunnen komen, daaraan gaarne te zullen medewerken. Dat de R.T.M. niet omsubsidie vraagt en de actie van hier uit gaat. is begrijpelijk. De R.T.M. heeft ons niet nood:gi wij om gekeerd de Mp'ij. wel en wat het post vervoer betreft,, daarvoor ontvangt de R. T. M. niets extra. Deze heeft terzake één contract voor al haar lijnen. Op grond van een en ander meent spr., dat w'iji alles moeten doen tot be houd. Hij. raadt daarom ernstig aan het voorstel van B. en W. aan te^ nemen, Weermede ons belang zeer gebaat is. vDit voorstel, vervolgens ,:n stemming ko mende, wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Potappel en van. IJsseldijk. Verder werd beslo.ten de betaling voor inkoop van pensioen;, ingevolge de Pens:oenwet 1922, over tien jaar te doen. Herbenoemd Wierden de heer L. Neele en tot lid van 't burger lijk Armbestuur en mej. Suurland als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, terwijl vast aangesteld werden I. Moerland tot gemeentewerk man en C. de Vos tof gemeentebode, bei den voorloopig _voor één jaar benoemd geweest. Voorts werd besloten opnieuw ontheffing aan te vragen wegens niet- lijdige vervulling der vacature van on derwijzer (es) met verplichte hoofdakte. Daarna sluiting. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Apeldoorn (toezJ. J. C. Karres te Oosthem (FrTe Beesd A J. Wormgoór te Alblasserdam. Te Wilnin E. V. J. Japohen te Hei- en Boeioop. BedanktVoor Enter F. van Asoh te Den Ham (Ov.). Voor Bleiswyk W. Zylstra te Neerlangbroek. Voor Zeven huizen (Z.-H.) Th. J. H Steenbeek te Leidachendam. Voor IJzendoorn N. C. Bakker te Benschop, KERKWEBVE. By de Zaterdag ge houden verkiezing van 2 notabelen Is herkozen de heer A Verhage en gekozen de heer J. Verboom. Geref. Kerk. OUD-VOS8EMEER. Vrijdagnamiddag overleed alhier zeer plotseling da. C. Staal. pred. by de Geref Kerk, op 63- jarigen leeftyd. Aanvankeiyk als onder wijzer fungeerende. ontviog hy als zoo danig o m zyn opleiding gedeelteiyk aan de zoogenaamde Oefenschool te te Tholenlater naar Kampen gaande, werd hy In 1901 predikant te Ooster- land en in 1917 te dezer plaatse. Ds Staal was alhier algemeen gezien. Geref. Gem. Beroepen: Te Klabbendyke M. Hof man te Byssen. Bedankt: Voor Kalamazoo (Mich. Noord-Amerika), B. van Neerbos te Ter- neuzen. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Vrydag 28 December, des namiddags 2 uur. Voorzitter, mr. A. J. F. Fokker van Craijenstein van Rengerskerke, burgem. Afwezig de heeren Catshoek en van Schelven. -De notulen der zitting van 24 Nov. j.l. hebben ter visie gelegen en worden zon der wijziging gearresteerd. Tot de ingekomen stukken behooren: Missive van mr. A. N. L. Otten, waarin hij bedankt als lid der Commissie van toezicht op het M. O.; idem van M. Smits, dat hij zijn benoeming tot regent van het Burgerweeshuis aanneemt; idem van mr. S. R. Bakker, dat hij de functies bij de verschillende stembureaux, open gevallen door het vertrek van mr. P. v. d. Eist, aanneemt; idem van- J. H. Turlings, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het L. O. aanneemt; idem van het goedgekeurd raadsbesluit van Ged. St., betreffende de onderhandsche verhuring van de oude ambachtsschool (de bepaling van 't aan tal optie-jaren dient echter, zoo schrij ven Ged. St., aan den Raad te blijven, of in het besluit moet reeds dadelijk dat aantal jaren worden genoemd. Zij ver langen daarom wijziging), i B. en W. stellen voor deze zaak aan te houden tot bericht van den minister is ingekomen, welke misschien ook nog wijzigingen verlangt. De heer Panny informeert of men er al iets van heeft gehoord. Tot heden niet, antwoordt de Voorz. De heer Panny zou dan een af gevaardigde naar den Haag willen sturen om meer spoed achter de zaak te zetten, hetgeen in 't belang is van de school en van de werkeloozen. Weth. Koopman ondersteunt dit idée. De Voorzitter geeft den raad nog 14 dagen te wachten. Mocht dan nog geen {bericht uit den Haag gekomen zijn, dan zou een afgevaardigde benoemd kunnen worden. Alzoo wordt besloten. Van de Commissie van Fabricage is een schrijven ingekomen, waarin wordt gereageerd op de bij de begrooting ge uite klachten en wenschen, zooals van de Nobelpoort, de brug aan de Zuid- Havenpoort en een trap aan het Stelletje ten gerieve van baders. Ingekomen is voorts een brief van den Keuringsdienst van Waren, naar aanlei ding van de in de vorige raadsvergade ring geuite klacht over het vervoer van melk. Wat de verkochte melk betreft, deze geeft, wat samenstelling aangaat, alle reden tot tevredenheid. De bevoegdheid van den Keuringsdienst is volgens dit schrijven betrekkelijk zeer beperkt. De heer Versteeg zou willen, dat de Raad zich tot den Minister wendde met het verzoek het Kon. besluit op de be doelde wet te doen uitvoeren. Vindt u dat zoo wenschelijk, Vraagt de Voorzitterde menschen worden al genoeg geplaagd. Dr. v. d. Kwast: Wat geeft dat alles, als in ,'t begin het reeds bedorven 'is, b.v. door niet voldoende reiniging der em mers etc. Hij is voor uitvoering, maar dan ook alles precies in de puntjes. De heer Versteeg wijst er op, dat hij alleen sprak over het vervoer. Dr. V. d. Kwast: Het gaat over het bacteriëngehalte! Spr. is voor een goede verordening, maar dan ook in alle kon- ^sekwenties doorgevoerd. De heer Panny meent, dat de gemeente in zijn verordening kan bepalen, dat de melk niet in open emmers mag worden vervoerd. De Voorzitter, weth. Koopman en de heer Lunenberg maken den Raad er op attent, dat zulks niet mogelijk is in ver band met de Warenwet. De heer Doeleman meent, dat de klacht van vervoer met open emmers, niet zoo zeer geuit werd uit een onhygiënisch Oogpunt, dan wel uit vrees voor verval- sching onderweg, De NVoorzitter geeft den heer Versteeg den raad, dat hij verzoekt aan te drin gen, om bij het K. B. als voorschrift te geven hygiënisch vervoer van de melk. Aldus wordt goedgevonden. Den 22en Dqpember geschiedde kas opname bij den gemeente-ontvanger. In kas was en moest zijn f30592,73. Van eenige Zuid-Appelmarktbewoners is een rekwest ingekomen over het uri noir in den hoek bij „Concordia". De Voorzitter deelt mede, dat deZe zaak in de Commissie van Fabricage is besproken, maar dat deze commissie nog geen definitief voorstel aan den Raad heeft kunnen doen. Spr. geeft toe, dat het geen fraai gezicht is, maar dat de belangen van anderen ook wat eischen. Een heel geschikte plaats hoewel wat Ver uit dé buurt zou Zijn in 't midden van het muurtje aan 't Kraanplein. De heer Doeleman: Is het wel zoo noodzakelijk, dat het urinoir bij „Concor dia" door een ander vervangen wordt? De heer de Broekert bejammert het, dat dit adres nog noodig is om' die zwij- neboel op te ruimen. Spr. vindt dat de machine „Commissie van Fabricage" heel langzaam loopt. De heer Panny protesteert hier ten sterkste tegen. De commissie kon niet tót een besluit komen. Spr. zou graag zien, dat de heer de Vries een klein stukje van het hekwerk van zijn tuin wilde afstaan voor bovengemeld doel. Dr. 'V. d. Kwast: Men zegt nu wel, dat het urinoir geen fraai gezicht op levert, maar zelfs in de Londensche City staan er; in Amsterdam op 't Rembrandt - plein zijn er verscheidene en in meer andere drukke stadsgedeelten. Er móeten voor het reizend publiek dergelijke ge legenheden zijn. De voorzitter: Dat het urinoir "daar moet verdwijnen,, daarover is de Raad het wel eens; spr. vermoedt echter, dat er dan voor v.'-zorgd zal me eten -"-orden, dat het Vrije en de Beurs niet nat zullen worden. De heer de Broekert wijst er op, dat met algemeene stemmen is besloten het 'urinoir op te ruimen en nu -staat het nog ten spot van heel Zierikzee. Doordat een aanbod werd gedaan om daar ter plaatse c-,n offichebord te plaat sen, is deze zaak naar Fabricage ver wezen, deelt de voorz'. mede en hij sluit de discussies over deze zaak na de toezeg ging te hebben gedaan, dat binnenkort meergenoemde commissie met een voor stel bij den Raad zal komen. (Mr. J. P. Cau te 's-Gravenhage ver zoekt om de naam van „mr. J. P. Cau brug" te veranderen in de „Caubrug". (In den volksmond heet deze brug reeds de Caubrug. —Red.) B. en W. stellen voor, namens den Raad mr. Cau dank te betuigen voor de op zijn kosten gedane restauraties aan bedoelde brug. De heer Lunenberg, rapporteur der commissie, belast met het nazien der be grooting van het Burger-Weeshuis voor 1924, brengt daarvan verslag uit. De commissie adviseert deze begrooting goed te keuren, in ontvang en uitgaaf op f 12016,52. Conform dit advies wordt be sloten. Als rapporteur der commissie, belast met het onderzoek der rekening Van de Bewaarschool- voor min- en onvermogen- den over 1922, brengt de heer Guinée, namens de commissie verslag uit. Hij stelt voor deze rekening goed te keuren vol gens de daarop voorkomende cijfers. Het saldo bedraagt f 136,46. Het suppl. kohier Hondenbelasting 1928 vermeldt een bedrag van f69. Ingevolge het verzoek van Ged. St. wordt de schoolgeldverordening opnieuw gewijzigd en vastgesteld. Aangenomen wordt het Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het waar borgen der rente en aflossing van een door de Gascommissie aan te gaan cre- diet bij de Nat. Bankvereeniging, over eenkomstig het bijgevoegd concept-be sluit. (Een jaarlijks terugkeerende forma liteit). Op het verzoek der geitenfokvereeni- ging „Zierikzee", welke een subsidie vraagt van f500, stellen B. en WL voor afwijzend te beschikken. Het komt hen Voor, dat de tijden er niet naar zijn de gemeentekas met uitgaven voor een der gelijk doel te bezwaren. De heer de Broekert vindt het stand punt van B. en W. niet goed. De geiten- fokvereeniging bestaat uit 25 leden van den arbeidersstand, die met moeite hun contributie kunnen opbrengen. Hun vee stapel bestaat uit een geit. Het heeft hem' bevreemd, dat B. en WL hierop afwijzend adviseeren. Mocht het gevraagde bedrag te hoog zijn, dan dient spr. een amende ment in om de subsidie op f30 te bren gen. Dr. V. d. Kwast is voor subsidie. Het is maar een klein bedrag dat gevraagd wordt; bovendien wordt aan een tuin- bouwcursus ook een toelage uit de ge meentekas gegeven, i De heer Panny zal zijn stem er niet aan geven, niet, dat het geen goede zaak is, waarvoor de subsidie gevraagd wordt, maar hij vermoedt, dat de weg wordt gebaand voor andere vereenigin- gen. I i-S' l De Voorzitter onderstreept hetgeen de heer Panny naar voren brengt. Het gaat niet om het bedrag, maar om het prin cipe! Wanneer de Raad begint subsidie te geven aan deze vereeniging, dan ko men de varkens-, schapen- en konijnen- vereenigingen ook en die 'moeten wij dan ook een toelage geven. Dr. V. d. Kwast wijst o]f 't algemeen belang dezer vereeniging. Wethouder Koopman is er om princi- piëele reden ook tegen, te meer daar het een tusschentijdsche aanvrage is. Gaat men hiermede beginneh, dan wordt de begrooting geheel uit elkaar gerukt. De heer Versteeg gaat niet met het afwijzende voorstel mede. De .discussies worden gesloten en de heer de Broekert trekt zijn amende ment in, omdat het hier een principiëele kwestie geldt. In stemming gebracht, wordt 't voor stel van B. en W., om afwijzend op het verzoek te beschikken, aangenomen. Te gen stemden de heeren v. d. Kwgst, de Broekert en Versteeg. De heer Guinée had even voor de stemming de zaal ver laten. (Wordt Vervolgd). INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelifkheid der redactie Conv wordt niet teruggezonden, \Mijnheer de 'Redacteur, Zeer gaarne zou ik door middel van uw geëerd blad willen wijzen op eenige maatregelen, door de Overheid genomen bij de aanwezigheid van de alom be kende ziekte: Mond- en klauwzeer. Toen dan een paar weken geleden de ziekte bij ons op de boerderij officiëel vastgesteld was door den veearts, moest natuurlijk den toegang tot de hofstede versierd worden met een wacht. Een op zichzelf zeer prijzenswaardige maatregel. Voordat de man echter geïnstalleerd was, verliepen zeker nog 3 a 4 uren, in wel ken tijd iedereen en alles nog volkomen vrijheid gelaten werd. En toen de ont smetter eenmaal ter plaatse was? Hij kreeg werkelijk zooveel creoline als maar noodig was om aan zijn moordlust op de(n) veroorzaker van de ziekte bot te kunnen vieren. Inderdaad is dan ook schoeisel etc. ernstig ontsmet geworden en heeft onze wacht die goed zijn plicht heeft gedaan ook veel onnoodig gespuis van de hoeve geweerd. Maar ik vraag, me af: Waar blijft het doel van den maatregel, wanneer de paarden bij hét verlaten van de stee niet op de een of andere manier genoodzaakt worden door het ontsmettingsmiddel te waden? Een practische, degelijke behandeling Van een paardenvoet-zool is nu eenmaal op andere wijze vrijwel uitgesloten. En dan den duur van den wachttijd: Van ,'smor gens 6 tot 's avonds 7 uur. De aanvang is waarschijnlijk gelukkiger gekozen dan het einde, omdat weinig bezoeken afge legd worden vóór 6 uur 'sm., doch 's av. na 7 uur is. niet iedereen ter ruste en kan men toch zelfs op- het platteland nog wel iemand een visite brengen zonder nu direct tot de nachtvlinders te behoo ren. Of zou de smetstof tégen dien tijd „op stok gaan" en klokslag 7 ingedom meld zijn?? In ieder geval zal ze den volgenden morgen wel weer ontwaken, en minder prettige gevolgen kunnen heb ben voor andere veehouders. En nu ten slotte het plotseling verder negeeren Van de ziekte door diezelfde Overheid. Onverwacht n.l. komteensklaps een Rijks-vee-opzichter dood-leuk het erf op- gepeddeld om de zieke dieren in oogen- schouw te n.emen en kondigt, na bezich tiging, als een donderslag bij helderen^ hemel aan, dat de isolatie van af morgen kan eindigen en de stallen zullen wor den ontsmet, zijnde deze ontsmetting de laatste ingrijpende maatregel. En dat, ter wijl'er een paar dieren onder zijn, die absoluut nog niet aangetast geweest zijn en dus binnenkort een bron van besmet ting zullen vormen, terwijl enkele andere het dusdanig te pakken hebben, dat ze tengevolge van zweersels en wonden Zeer moeilijk ter been zijn. Wanneer nu morgen de stallen zoowel als de voeten dér dieren grondig zullen zijn gereinigd, mag alles weer zijn ge wonen gang gaan; al blijft het vee dan ook 10 a 15 dagen „verdacht" verklaard. De „smetstof-fabrieken", in den vorm van de nog zieke exemplaren, kunnen dus van af morgen hun producten ongehin derd afzetten. Ook is het eenigszins won derlijk, dat een anders zoo hoog noodige wacht plotseling uit den booze is gewor den. Blijft elke levende -, gevaarlijke kiem1 eensklaps door beroerte of iets dergelijks dood?? We willen aannemen, dat het een zekere manier van bezuiniging is, die een dergelijke onverantwoordelijke maatregel doet scheppen, doch waarom dan maar niet heelemaal afgeschaft? Thans leidt zulks tot niets. Dankend voor de opname, Hoogachtend, NICO VIS, Haamstede, December 1923.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1924 | | pagina 9