Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Vrijdag 28 Dec 1923 zierikzeesche courant. advertentiên i EERSTE BLAD. J. BONGERTMAN, Ziarikzae. Heilgymnastiek. Massage. Herverpachting perceel Grasgewss. PvQa per 6 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per Jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer» 6 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag» ▼an 1—8 regels 60 ots. van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolames 80 ots. p. regel. BI) contract belangrijke korting. 80ste JAARGANG. - No. 11023. bmuMng op d.c <ug m uit- Olr A 1 Df LOOZE Jr. Ult[,Micl. M. J, HBrH. ™r «™- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gegadigden voor het paohten voor het jaar 1924 van het grssgewas aan den grachtkart van deo Gr»ohtw«*g. van de Noordhavoüpoort tot aan de WeBtbrug, worden verzooht bunne aan biedingen in te zeiden aan Burge meester en Wethouders van Zlerikzeo, vóór 8 Jan 1024. Zib&ikzkb, don 28 Decembor 1923. Burgemeester en Wethouders Tan Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RFNGERSKERKE. Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. BINNENLA N D~ Naar Canada Uit schriftelijke en mondelinge mede- deelingen :s den directeur van het In formatiebureau van de Nederl. Vereenl- ging „Landverhuizing", Bezuiienhoutsche- weg 97 te 's Gravenhage gebleken, dat er door de „Irrigation Council of Alberta" of althans met gebruikmaking van den naam van die instelling propaganda wordt gemaakt in Nederland voor emi gratie naar Canada door advertenties in 'verschillende couranten. De werver, die achter die advertenties schuilt, tracht dan de personen, die er op schrijven, te misleiden door toezending van een af schrift van een al of niet gefingeerden brief van een al of niet besiaanden Neder lander in Canada, :n welken brief bewe ringen voorkomen, waar de leugens of de overdrijving een duim dik op liggen. Er wordt sedert eenige malden hier te lande weer een zt-Cr dtuk'ke en zeer gevaarlijke, niet betrouwbare, pro paganda gevoerd voor Canada en voor andere landen buiten Europa, o.a. ook door kolonisatiemaatschappijen, die grond trachten te verkoopen op zoogenaamd gunstige voorwaarden. De d'recteur van opgemeld informat'ebureau acht het daar om in het algemeen belang dringend noo- dlg wederom tegen d:« propaganda te waarschuwen. Canada biedt alleen kansen aan per sonen, die bekend zijn met een'gen tak van landbouw, tuinbouw1, veeteelt enz en aan huishoudelijke krachten. Naar verschillende andere landen moet vertrek in het algemeen worden ontraden. Niemand beslu'te daarom tot verhuizing naar een overzeesch land, welke ook, zonder eerst inFchtingen te hebben ge vraagd aan hoogergenoemd Informatie bureau, dat die :nlichtingen volkomen belangeloos verstrekt en daardoor kan behoeden voor misle:ding en daaruit voortspruitende ernst'ge teleurstelling en ellende. Verlagin? der vmehttiiriwven. Naar het „Vad." verneemt, zullen met ingang van 1 Jan. de vrachttarieven der Nederl. Spoorwegen belangrijk worden verlaagd. Het Schoenen wetje. De Eerste Kamer heeft het initiatief voorstel tot verlenging van den werkings duur van het Schoenenwetje met 22 tegen 17 stemmen aangenomen. Ruwt en sohrale huid van handen en gelaat verzacht en ge neest men het beste met Purol In doozen v*n 30, 60 en 90 ots. B\j Apotb. en drogisten. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Van de Stoomdrukkerij v/h. onder de firma Lakenman Ocht- man, ontvingen wij een practische maand- kalender, die op stevig carton is beves tigd en typografisch heel goed is ver zorgd. Mej. de wed. M. L. Gudde—van Tichelhoven alhier, is den Eersten Kerst dag 102 jaar geworden. Onze oudste in gezetene geniet een nog haar hoogen leeftijd in aanmerking genomen goede gezondheid. DREISCHOR.Op den 2en Kerstdag gaf harmonie „Crescendo" een buiten gewone uitvoerr'ng. Het programma uit keur vai muzieknummers bestaande, weid afgewisseld door een:ge voordrachten en een operette in 1 bedrijf: „Een vrouw op Schildwacht". Het geheel getuigde weer van ernstige studie en bekw'ama leiding van den heer Theewis. Een tal rijk opgekomen publiek woonde de voor stelling bij, OUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 19 Dec. j.l. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer van de Stolpe. De voor zitter stelt voor het salaris van den keu ringsveearts, met inbegrip van ongeval len-verzekering, ziekteverzekering en ver goeding bij1 verlof, voor 1924 vast te stellen op f 2190, waartoe z. h.s. wordt besloten. Op een adres van mej. M. A. Pou'.usse, om vergoeding over de jaren 1920, 1921, 1922 en 1923 voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken buiten de gewone schooluren wordt z. h. s. afwijzend beschikt. Aan A. Bolijn ien C. J. de 'Koster wordt op hun ver zoek om ontheffing van schoolgeld gun stig beschikt. De van Ged. Staten terug ontvangen begrooting der gemeente voor 1924 met enkele opmerkingen, wordt ge wijzigd en nader vastgesteld. Gelezen wordt een brief van den Com. der Kon., houdende bericht van de herbenoeming van den burgemeester, den heer A. C. Visser. De heer van der Have, uit ais oudste wethouder namens den raad een woord van gelukwensch tot den burgemeester. Toen de burgemees ter in 1917 voor het eerst werd benoemd, was het burgemeesterschap geen benij denswaardig baantje, want het was juist in het midden van de distributie. Het mag, zegt spr., onze bewondering wek ken, dat de burgemeester zich zoo vlug in de gemeentezaken heeft ingewerkt, zoodat de gemeente met zijn burgemees ter tevreden mag zijn. We kunnen niet anders dan achting hebben voor de wijze, waarop de burgemeester de vergaderin gen presideert. Spr. feliciteert den bur gemeester nogmaals en hoopt, dat hij nog meermalen in de gelegenheid daar toe zal worden gesteld. De voorzitter dankt den heer van der Have voor de felicitatie en hoopt op denzelfden voet voort te gaan als hij tot heden deed. Het suppletoir kohier der hondenbelas ting voor 1925 wordt vastgesteld met 5 aanslagen tot een bedrag van f 10. B. en W. stellen voor in de politiever ordening een verbodsbepaling op te ne men tegen het voetballen in de kom der gemeente op Zondag en op algemeen erkende christelijke feestdagen. De heer Giljamse zou het geheel w:l- len verbieden; in den zomer voetbal len de jongens eiken dag. De voorzit ter vreest, dat de voetballers dan aan de gemeente de beschikbaarstelling van een terrein zullen vragen. De heer Giljamse vindt, dat de voetballers dan maar een vereenig:ng moeten oprichten met dona teurs en dan trachten een terrein te huren. De heer Bolijn is in principe te gen voetballen, docb de jongens moe ten gelegenheid hebben om te spelen. Spr. vindt, dat de ingezetenen er door de week weinig last van hebben; dan voetballen alleen de schooljongens en nooit met een grooten bal. Op Zondag is het anders, dan komen er groote jongens en dan is het een groote herrie. Er is dan meer stoom's voor de men- schen, die u t wandelen gaan. Spr. meent, dat het verbod, zooals B. en W. het voorstellen, effect zal hebben. Den heer van Langeraad frappeert het, dat wordt voorgesteld, het voetballen alleen op Zondag te verbieden. Spr. zou zeggen, wanneer het spel zoo gevaarlijk is, óf het spel totaal verbieden df het ook oo Zondag toe laten. De jongens, die den geheelen week werken, mogen wel wat ontspanning hebben. De heer G:l- jamse zegt, dat het -gevaar in de week even groot is als op Zondag. Niemand weet dat beter dan hij, die in de kom der gemeente woont. Spr. zou het spel geheel willen verb'eden, en dient een voorstel in dien zin in. Dit voorstel wordt met 4—2 st. aangenomen. Tegen stemmen de heeren Bolijn en van der Have. Tot lid der Commissie van plaatse- selijk toezicht op het lager onderwijs wordt met ingang van 1 Januari 1924 opnieuw benoemd met 4 stemmen dhr. P. Hoogerhuis, de heer J. B. Mar.n:, mede aanbevolen verkreeg 2 stemmen. Vast gesteld worden verordeningen op de hef fing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en vervolg onderwijs. De voorzitter deelt mede, dat door een de haven binnengekomen sch'p een vloedpaal is beschadigd en dat de schipper een som van f 40 als schade vergoeding heeft betaald. De heer van Langeraad geeft B. en W. in overweging voortaan de raadsnotulen te typen en den leden toe te zenden; het voorlezen der notulen kan dan achterwege blijven. De heer Giljamse vestigt de aandacht op de boomen rond de kerk; hij gelooft, dat zij rijp zijn en geschikt voor werk- hout. De voorzitter zegt, dat het B. en W. zou spijten, wanneer de boomen wer den gerooid. Zij' zijn het eenige mooie van Ouwerkerk. Daar ze voor werkhout niets waard zijn, zullen ze weinig op brengen. Bij een vorige verkooping heb ben do boomen niets dan brandhout op geleverd. De heer van Langeraad zegt, dat er een wet bestaat tot bescherming van natuurschoon. Te Dreischor is eens een kapverbod op boomen gelegd. De heer van der Have zou veiling zonde vin den. Toen 6 jaar geleden enkele boo men zijn opgeruimd was het werkhout duur en hebben ze maar eon kleinig heid opgebracht. De voorz:tter zegt toe, dat de boomen, waar noodig zullen wor den opgesnoeid. De heer Giljamse vraagt dan de aandacht voor de boomen bij zijne smidse. Besloten wordt een en an der aan B. en W. over te laten. De heer Hendrikse klaagt er over, dat de pulp dragers te Viane niets opruimen; het is daar een groot zoodje. De voorzitter ant- woordt, dat Berrevoets voor het schoon maken der haventerreinen krijgt een be drag berekend naar 1 cent per 1000 k.g, verscheepte suikerbieten en pulp. Berre voets moet dus de pulp ook opruimen en wordt daarvoor goed betaald. De heer Hendrikse vraagt de aandacht voor de gaten in de losplaatsen. B. en W. zullen binnen enkele dagen de haven opnemen. De heer Hendrikse heeft ver nomen, dat aan den cursus voor vervolg onderwijs veel in de politiek Wordt on derwezen, vooral nu tijdens den kabi netscrisis. Spr. vindt dit niet goed. Hij stelt voor deze zaak in een besloten ver gadering te bespreken, waartoe wordt besloten. Na heropening der openbare vergadering wordt deze gesloten. ST.-ANNALAND. Voor de noodlijden den in Duitschland is hier bijeengebracht f 142,73, benevens 4 pakken met voor een deel nieuwe kleeren. POORTVLIET. Nauwelijks heeft de winter zijn intrede gedaan, of men hoort weer van kippeni'efstallen. Gelukkig werd een 'dezer dag^ een dief in het bezit van 6 kippen ilocc den jachtop ziener en den nacbiwacht aangehouden en verbaliseerd. Twee herders uit Poortvliet en Scherpenisse, tusscben welke personen reeds lang een veete bestaat, ontmoetten elkaar in het veld. Er ontstond een ge vecht met het gevolg, dat M. G. van Poortvliet bewusteloos geslagen werd. De getroffene kon nog niet verhoord worden. SCHERPENISSE. De collecte, gehou den bij de ingezetenen alhier, ten be hoeve van het noodlijdende Duitschland, heeft opgebracht de som van f289,25. ST.nMAARTENSDIJK. Door B. en' W. dezer gemeente, is met ingang van 1 Jan. a.s. toegelaten als volontair ter Secreta rie, de heer J. A. Stoutjesdijk alhier. OUD-VOSSEMEER. In de jaarverga dering van het „Groene Kruis" is be sloten in 1924 versch'llende nieuwe ma terialen voor de vereeó:ging aan te schaf fen. Er is thans een reservefonds van ongeveer f 500, terwijl het goede slot over het afgeloopen Jaar f 150 bedroeg. Er is ter sprake gebracht op deze ver gadering: ,Wijkverplpgrng". Er zal ge tracht worden een deskundige te krij gen, die op een algemeene vergadering van de leden eenigsz'ns uitvoerig de werking van de wijhverpleg'ng zal uit eenzetten. Bi) de varkenjwereeoig'ng, welke uitkcer-ng bij sterfgeval van krulstaar ten ten doel stelt, waren 42 leden aan gesloten met pl.m. 78 varkens. Er werd slechts pl.m. f 95 o^pr het laatst ver- loopen boekjaar uitgekeerd. OUD-VOSSEMEER. Openbare Raadsver gadering, gehouden op Vrijdag 21 Dec. Na opening van de Raadsvergadering vraagt de secretaris den voorzitter- de vergadering te willen verzoeken mede te deelen, welke notulen zij wenscht voor gelezen te hooren, met of zonder net persoonlijk incident uit de vorige verga dering. Met 5 tegen 1 stem, die van den heer De Rijke, verlangt de vergadering voorlezing met weglating van het genotu leerde over het persoonlijk feit, aan welk verlangen wordt voldaan. Aan de orde is Provinciaal blad no. 50, handelende over het geven van voortgezet onderwijs aan de rijpere jeugd, in de plaats van het opgeheven Vervolgonderwijs, in dit verband wordt voorgelezen het advies van het hoofd der openbare lagere school waaruit blijkt, dat het mogelijk zal zijn, een cursus in het leven te roepen en in stand te houden, terwijl als belooning f 1,50 per lesuur wordt verlangd. De heer den Engelsman verklaart het zeer te zul len bejammeren, als er niets gedaan word er zijn jongelui, die bij de Politie willen komen, ook die voor commies leeren, voor hen is voortgezet onderwijs nuttig; f 1,50 per lesuur vindt hij veel, privaatles krijgt men tegen f0,75. Komt het voor rekening van de gemeente te duur uit, is het dan niet mogelijk gratis een ver warmd en verlicht lokaal ter beschikking te stellen met f 100 subsidie. De voorz. wijst er op, dat hier 3 scholen zijn, moe ten de kosten verdeeld worden overeen komstig art. 101 van de lager onderwijs wet, dan zal, wanneer de O. L. School tot maatstaf genomen wordt, het totaal minstens f 500 zijn, buiten licht en kolen. Gaan we f 100 subsidie geven, dan kost het nog f300. De heer den Engelsman merkt op, dat het in ieder geval f 200 goedkooper is. De heer Ooms vindt f 1,50 eveneens veel, en vindt het jammer, dat e» zoo weinig drang uit de ingezeten m komt. Vroeger heeft hij een cursus zien beginnen met 12 en meer leerlingen, doch die verliep tot 6, nu is het niet goed om daarvoor zooveel geld te gaan uit geven. Hij zou daarom willen wachten tot er drang uit de ingezetenen kwant. De heer Pollie gaat accoord met den heer den Engelsman, f 0,75 per lesuur acht hij voldoende, 't Is gewenscht, dat de jon gens van straat geraken en daarom vindt hij het gewenscht, dat ingegrepen wordt, hoewel het jammer is, dat de voortgang is moeten struikelen op de f 1,50. De heer de Wilde s'.uit zich hierbij aan. Nog maals zal een poging aangewend worden. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om geen gratificatie aan J. Kunst te ver- leenen. De voorzitter Zegt, dat hij tegen een gratificatie is. Rijnberg en Geuze hebben ook niets gehad, één wethouder was alleen voor Kunst, en een voor Kunst en Geuze, zioodat er een hamogeniteit is. De heer Ooms zegt, dat de voorzitter allen over één kam moet scheren, toen Snijders 25 jaren dienst had als veld- waohter, wilde de burgemeester wèl een gratificatie geven in den vorm van een goud horloge, wat is geschied. Waarom Kunst, die 52 jaren dienst gedaan heeft niets, hij wil Kunst f 50 geven en Geuze f 15. De heer Den Engelsman zegt, dat de burgemeester terecht gewezen heeft op Rijnberg en Geuze. Kunst had f 50 salaris meer dan Geuze, Geuze een heel jaar werk, Kunst niet, in dit verband zou Kunst dus niets moeten hebben, maar waar Kunst 53 jaar de gemeente gediend heeft, is hij er voor om Kunst zoowel als Geuze iets te geven. De voorzitter zegt, dat hij het niet consequent acht Kunst iets te geven, nu Rijnberg en Geuze niets gehad heeft. De heer Vermet meent, dat men Kunst en Geuze afzonderlijk moet beschouwen. Geuze had 17 dienstjaren, alle geldig voor pensioen, Kunst 53 jaren dienst, waarvan slechts 20 jaar geldig voor pensioen, hij wil alleen Kunst iets geven. Het voorstel-Ooms in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 st., tegen de heeren Vermet en de Rijke. Na eenige discussie wordt pl.m. 41 Roeden bouwland achter 't slachthuis aangekocht. Nopens de aanbeveling voor het college van Zetter en voor de commissie tot wering van schoolverzuim, acht de heer Ooms het inconsequent, dat op de eerste aanbeveling geen, op de tweede wèl een katholiek voorkomt, terwijl tot nog toe in 't college van zetters noch in de commissie een katholiek zitting had. De heer Vermet geeft toe, dat op de le aanbeveling ook een katholiek kon staan, de heer de Wilde gaat daarmede aceoord. De heer Pollie zegt, dat men hier geen kerkje moet gaan spelen. De heer Ooms zegt, dat dit de bedoeling niet is; er is vroeger gezinspeeld door den heer Ver met op de evenredige vertegenwoordi ging, laat men dit dan toepassen. De heer Vermet zegt, dat het toch feitelijk niet goed is, want schrapt men de Wilde van de aanbeveling, dan gooit men een Gereformeerde er uit, hij handhaaft de aanbeveling. Bij de stemming worden uit gebracht 4 stemmen op den heer L. de Wilde, 2 op den heer De Jong en één op den heer Nuts. Bij de stemming tot lid van de commissie voor de Rijksinkomsten belasting 5 stemmen op den heer De Wilde en 2 op den heer Nuts. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. PREDIKBEURTEN, Zondag 30 December te Zieriktee. Maandag 31 Dec en Dingdag 1 Jan. (Oudejaar en Nieuwjaar Op Oudejaarsavond is de derde Collecte voor behoeftige pre 'ikantsweduwen en weezen en emer.-predikanten. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 uur, ds. Steenbeek. Kleine Kerk. 10 uur, ds. de Roode. Namiddag 2 uur, ds. de Roode (Doop). Luthersche Kerk. Geen dienst. Maandag 31 December 1928. Kleine Kerk. 6.30 uur, dr. Helder. Dinsdag 1 Januari 1924. Kleine Kerk. 10 uur, ds Steenbeek. Geref. Kerk. 10 en 6 uur, ds. Wielenga. Oudejaar. 6.30 ure, de. Wielenga. Nieuwjaar. 10 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. 9.30. ds. v. d. Molen, 2 Leesdienst en 6 u'ir, d*. v. d. Molen Oudejaar. 6 ure, ds. v. d. Molen. Nieuwjaar. 9 3ü ure, i «em. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 uur. Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9-30, 2 en 6 uur, Leeskerk. RECHTZAKEN. Poglag tot doodslag in de Boschjes van Poot Do rechtbank te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 37-jarigen lossen werkman K. L., die op een aVond in Januari van dit jaar in de Boschjes van Poot bij Den Haag een aan slag heeft gepleegd op de 19-jarige C. B., waarbij hij dit meisje zeer ernstig ver wond heeft. De rechtbank heeft den bekl. ter zake van poging tot doodslag ver oordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf, met aftrek van zeven maanden voorloo- pige hechtenis. Het Openb. Ministerie had een veroor deeling tot drie jaren gevangenisstraf ge- eischt. POST EN TELEGEAPKIE. De stations Nauen en E'ffeltoren geven oin.l uur 's middags en 1 uur 's nachts een tijdsignaal voor draadlooze telegrafie. ZIERIKZEE. Aangesloten aan het Rijks locaal telefoonnet onder No. 71, G. A. Gasille. SPORT. ZIERIKZEE. le Kerstdag: Zierikzee I— Stavast I, Middelburg, 2—0. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Diemen c.a. (toez.), C. M. Luteyn te Rijnsburg. Te St.-Maar- tensbrug, A. Nordkreeke, cand... te Lei den. Aangenomen: Naar Welsrijp en Bayum, S. Kooistra te Steenwijk. Bedankt: Voor Workum, A. J. Worm- goor te Alblasserdam. Voor Hemelum c.a. O. S. Jellema te St.-Anna-Parochde. ZIERIKZEE. In de Donderdagavond ge houden vergadering van den algemeenen Kerkeraad is in de met 1 Jan. a.s. ont stane vacature-mr. P. v. d. Eist, tot ouder ling gekozen de heer C. v. Westen PZ. SEROOSKERKE. Bij de Zondag 1.1. ge houden stemming voor een ouderling en diaken, werden herkozen de heeren M. de Boer en C. J. v. d. Velde. THOLEN. Zondag 30. Dec. 9,30 ure, ds. Datema, 2 ure ds. van Griethuijsen, Oude jaarsavond 6 ure, ds. Datema. Nieuw jaarsmorgen 9,30 ure idem. Geref. Kerk. Beroepen: Te Honselersdijk, Wu van Gelder te Langeslag. Te Dedemsvaart, H. van der Zanden te Wapenveld. Te O.- en W.-Souburg, A. C. Heij te Koude- kerke (Z.). Te Tholen, J. H. Beumee te Sleeuwijk. Bedankt: Voor Hoogeveen, J. Ubels te Varsseveld. ZIERIKZEE. In plaats van de heeren W. den Boer en L. C. van der Graaf, resp. ouderling en diaken, welke periodiek af traden, zijn gekozen de heeren W. Voge laar en J. P. Brouwer. THOLEN. Zondag 30 Dec. 9,30 ure en 2 ure, leeskerk. Oudejaarsavond 6 ure ds. de Bruin van Rijswijk. N'euWjaars- morgen, 9,30 ure, idem. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Harlingen, J. Tolsma te Zeist. Bedankt: Voor Alphen a/d. Rijn, K. Groen te Zwijndrecht. Geref. Gem. Beroepen: Te Goes, M. Hofman te Rijssen. THOLEN. Zondag 30 Dec. 9,30, 2 en ure, leeskerk. Oudejaarsavond 6 ure, idem. N'euwjaarsmorgen 9,30 ure, idem. van reende en ver. - In het Duitsche Middengebergte ligt meer dan 1 M. sneeuw, die het verkeer in hooge mate belemmert. - Uit Londen wordt gemeld, dat daar een Hollandsche vrouw onder observatie geplaatst, die verdacht wordt een broche van platina en diamanten, ter waarde van 14.000 pond sterl. ingeslikt te hebben. De broche is van een Parijsch juwelier gestolen. De vrouw ontkent alle schuld. - Zware sneeuwstormen hebben in Schotland vele wegen onbegaanbaar ge maakt. De bergen zijn alle met sneeuw bedekt en de schapen zijn naar be schutte plaatsen gebracht. Naar Reuter uit Chicago meldt, zijn bij een brand aldaar vijftien verpleegden van het staatskrankzinnigengesticht om gekomen. De brand woedde in de slaap zaal, die totaal verwoest werd. In den Am. staat Nebraska heeft een niet alledaagsche brand gewoed. Op een hoeve vloog een schuur in brand door de hitte van een meteoorsteen, die in witgloeienden toestand uit de lucht was gekomen. Honderden hadden den feilen glans van den meteoor gezien en zelfs het inslaan van den steen in de schuur kunnen waarnemen. De president van Honduras (Centr. Amerika) heeft 200 aanzienlijke aanhan gers van zijn tegenstander, generaal Ca rtas, in de gevangenis doen werpen. Men denkt, dat de Ver. Staten zich met deze scène zullen bemoeien. In een villa te St.-Cloud bij Parijs heeft onlangs een zeer bizondere plech tigheid plaats gehad, n.l. het kronen van den Russischen grootvorst Nicolaas tot Czaar aller Russen Een jongmensch van 20 jaar heeft een schot gelost op de auto, waarin de Prins-Regent van Japan zich naar het Parlement begaf. De Prins-Regent is on gedeerd, ofschoon een ruit van de auto verbrijzeld werd. De keizerlijke universiteit en de tech. hoogeschool te Foekoeska (Japan) zijn door brand geteisterd. Men sdhot de schade op 5 millioen Yen. Drie Engelschen zijn door struik- roovers in de bosschen van Macedonië aangehouden en uitgeschud. Natuurlijk werden de Grieksche autoriteiten van het gebeurde in kennis gesteld, die dadelijk troepen beschikbaar stelden om de roo vers op te sporen. De burgerlijke rechtbank te Parijs heeft dezer dagen uitspraak gedaan in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1