Mzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van Maandag 24 Dee. 1923, no. 11022. B I T EN LA N D De rechtspraak in Rusland. De hQoskousche bladen geven eenige beschouwingen ten beste omtrent de sow- j et-opvattingen over de rechtspraak in Rusland. Het is nu al zes jaar sinds de October- revolutie het oude systeem van rechts pleging verving door een volksgerecht waarop de sowjet-macht alle hoop geves tigd had. Maar tot dusver is van de schoone verwachtingen, vooral in de verafgelegen plaatsen van Rusland, wei nig kunnen komen. Erkend moet wor den, dat in de periode van klassenstrijd dergelijke volksgerechten min of meer op den achtergrond worden gedrongen, teneinde de belangen van de arbeidende massa op betere wijze te beschermen. Daartoe dienden instellingen als de tsjeka en de verschillende revolutionaire tribu nalen. Later na de oorlogsperiode kon de sowjet-regeering de leuze van de re volutionaire rechtsorde verwezenlijken en heeft zij deze taak opgedragen aan de volksgerechten. Het volksgerecht moet zich in verband daarmede opwerken tot de hoogte, waarop het tot dusver niet gekomen is, maar in de toekomst zal moeten staan, en daarvoor is het ook noodig, dat de volksmassa weet, dat het volksgerecht in het huidige Rusland een rechtbank is, die zich tot taak gesteld heeft de bescherming van de arbeidende klasse en het bewaren Van de revolutio naire rechtsorde. Van het proletarisch gerecht zegt de Izwestia, wordt vooral veel tact en ervaring vereischt om de opgelegde taak naar behooren te ver vullen. De goede rechter is in onze nieu we rechtsorde, die geheel afwijkt van de algemeen ter wereld gebruikelijke, tevens de grootste propagandist en paedagoog. Verder moeten, om thans het volksge recht aan zijn roeping te laten beant woorden de volgende voorwaarden wor den vervuld: In de eerste plaats moeten rechterlijke ambtenaren gekozen worden, die waardig zijn den naam van volksrech ter te dragen; vooral de ernstige aan dacht van de partij-organen moet daarop gevestigd worden. In de tweede plaats moeten zij in materieel opzicht onbe kommerd kunnen leven. Een nacht rol ontzetting. Het bedienende personeel van den vuurtoreij^Armen aan de Bretonsche kust van Frankrijk, tegenover het eiland Sein, heeft van Maandag op Dinsdag een be nauwden nacht meegemaakt. Toen zij te gen den avona bezig waren de Echten op een der tovengalerijen te ontsteken, bemerkten zij, dat er rook opsteeg uit het benedengedeelte van den toren. Ze snelden den trap af, doch zagen zich den uitgang door hoogoplaaiende vlammen versperd. Het bleek, dat de brand was ontstaan in de keuken, waarschijnlijk tengevolge van het ontploffen van de daar staande petroleumkachel. De brand breidde zich snel uit en Be mannen zaten in de boven kamer van den toren als in een mui zenval. In hun benauwdheid kropen zij ten slotte op het dak, hetgeen hun red ding werd. Daar kwamen zij namelijk op het denkbeeld, zich langs den blik semafleider naar beneden te laten zak ken. Op vele plaatsen was de buitenmuur reeds gloeiend heet, ioch zij slaagden er allen in op den beganen grond tc komen. Ook daar was echter nog geen volkomen veiligheid. Want zij bevonden zich tusschen razende vlammen, die het geheele brandbare gedeelte van den to ren verteerden en een niet minder razen- den stormwind, df.e de golven hoog op- zwiepte, welke hen ieder oogenblik dreig den mee te sleuren. Eerst den volgenden morgen kon een regeeringsbool hen bereiken, na twee uur met vloed en stormwind geworsteld te hebben. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. De bioscoopcommissie van „Algemeene Ontwikkeling" geeft Vrijdag avond de beroemde Eskimofilm „Nanook, de Beer". We laten hier in *t kort de geschiedenis dezer film volgen. In zijn kajak pagaait hij over het water. Nanook, „de Beer", de groote ja ger van de Eskimo's, wiens jachtterrein zoo groot is als geheel Engeland. En als hij aan land gaat, dan volgen Nyla, zijn vrouw, met de kleinste, gedragen op den rug en Alec zijn Zoon, en de hond en de huiden, de vellen, die wij met hen brengen naar het posthuis der blanken, de witte poolvossen, de huiden van de negen ijsbeeren, die Nanook gedood heeft in den afgeloopen winter. In verrukking komt Nanook er voor de stem van de grarrtaphoon, de menschelijke stem, die de blanken hebben „ingemaakt". Vlug en handig beweegt zich de Beer over de ijsschotse». Dan ligt hij op zijn zijde, in de rechterhand de vorkvormige harpoen gereed, terwijl de linkerhand in het ijskoude water de ivoren balletjes laat dansen, waarop de zalmen afkomen. Dan schiet de harpoen omlaag en tusschen de tanden komt boven de visch, de groote zalm, dien Nanook doodt met een beet. Dan sluipt hij naar de slapende wal russen en als zij vluchten springt hij op, slingert zijn harpoen, strijdt met het zware dier met de groote tanden, tot de golven de 2000 kilo's aan land heffen. Hoe wonderlijk tegenstrijding zijn je gewoonten van de2e nomaden van het Noorden met hun inn:g-genoeglijken, kin derlijk-eerlijken glimlach op de breede gezichten met de dichtgeknepen oogen Op de groote vlakte van sneeuw en ijs komt Nanook aangekropen, langzaam, voorzichfg, tot bij de verblijfplaats van den Poolvos. Dan schiet zijn halve lichaam weg en hij komt te voorschijn, met een vos in de handen. Binnen 't uur touwt hij de hut, de iglo van groote blokken harde, droge sneeuw en zet er een venster in van helder, doorzich tig 'ijs. Over de barrières van sneeuw en ijs, de stapeling van geweldige blok ken, trekken de honaen de slede. De storm is opgestoken. Geen tijd s er meer om de iglo te bouwen. De uude is te ver af, en de wind giert en loeit, de sneeuw stuift en vliegt. Voort gaat het, tot een andere, bekende iglo is bereikt, het lijf :n veiligheid gebracht. Dan koken zij en gaan zij rusten in de hut van sneeuw, de halfronde iglo op de barre, onmetelijke vlakte van ijs en sneeuw, waarover de wind loe:t en raast, en buiten huilen jammerlijk de honden, buiten{ in de ontzetting van den vreese- lijken Poolnacht, en sneeuwen in en vre zen in. Robert J. Flaherty is de ondernemende operateur, die ;n Mei 1920 uit New-York vertrok, en geruimen tijd het leven der Eskimo's leefde, om de menschhheid deze wetenschappelijke, mooie en belangwek kende film te geven, NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 18 Dec. Alle leden aanwezig. Ingekomen is een schrijven van de Land-en Tuinbouw- vereeniging „Schouwen en Duiveland", met verzoek om* subsidie voor een te geven cursus tot een maximum van f 5,20 per leerling van N.welle. Na toelichting van den heer Boogerd, waaruit blijkt, dat de te maken kosten zijn teruggebracht tot pl. m. de helft, stellen B. en W. voor, aan genoemde vereeniging een subsidie toe te kennen van ten hoogste f3 per leerling van Noordwelle en dan enkel voor dezen cursus, hetgeen met algem. stemmen wordt aangenomen. Medege deeld werd, dat kasopname was gedaan bij den gein.-ontvanger en bij den ont vanger van 't burgerl. armbestuur, waar uit bleek, dat alles in orde was, en dat van de Nutsspaarbank te Z.zee bericht was ingekomen aangaande de aange vraagde leening in verband met de ver harding der grintwegen. Ze is bereid aan de gemeente f1750 tc leenen tegen 5 pCt. en in 10 jaar af te lossen. Door den voorz. wordt ter sprake gebracht, de ellendige postverbinding van tegenwoordig. Door dat 15 Nov. de winterdienst op de tram is ingetreden, ontvangen we de Holland- sche post in plaats van 's morgens des namiddags na 2 uur. In verband daar mede hebben de verschillende burge meesters met den directeur van het post kantoor in Zierikzee een vergadering ge houden. Er is op 't oogenblik maar één goede oplossing te vinden, en wel een autodienst, die na aankomst der Prov. boot, die 's avonds 8 uur in Z.zee komt, de post naar Br.'haven of Burgh brengt. De kosten daarvan zouden bedragen f26 per week of per inwoner pl.m. 3 cent. Na breedvoerige bespreking wordt beslo ten daaraan steun te verleenen, ook al doen 2 3 gemeenten in deze niet mede. i Indien mogelijk zou men er 20 Dec. mee aanvangen tot en met 14 Febr., wanneer de tram weer later rijdt. Door den voorz. werd gevraagd, of dhr. Boogerd eenige inlichting kon geven aangaande de u.l.o. school. Deze voldeed hieraan gaarne, waaruit bleekj dat men van het oorspron kelijk plan2 te samen met andere ge meenten een school te'stlchten, was terug gekomen, doch dat er nu een vereeniging is opgericht van voorstanders van uitge breid lager onderwijs. De school zal komen te Renesse en daaraan zal elke gemeente, die er leer lingen heeft moeten bijdragen, evenal3 het nu reeds is bij H.B.S. en Ambachts school. De voorzitter dankte den heer Boogerd voor de gegeven inlichtingen en deelt nog mede, dat van de commissie voor herhalingsonderwijs, een schrijven Was ingekomen, waaruit blijkt dat de cursus gevolgd wordt door 8 leerlingen van Noordwelle en 1 van Serooskerke. Aangaande de boomenplanting aan de Noordzijde van het dorp, deelt de voor zitter mede, dat B. en W. nog n ets be slist hebben, daar ze nog steeds wach ten op het aangevraagde advies van een deskundige. B. en W. krijgen van den j raad machtiging naar omstandigheden te handelen. Bij de rondvraag vestigt dhr. van der Maas de aandacht op de straat verlichting. Als de maan pas om 8 uur opkomt, branden er heel den avond geen lantaarns, hoewel het dan toch hoog noodig is. De voorz. heeft in deze den lantaarnopsteker daarop al gewezen en deze zal vroeger beginnen met aansteken. Daarna sluiting. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 14 Dec. j.l. vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de burgemeester. Voorzitter de heer N. van Sluis. Uit de ingekomen stukken stippen we aan, dat blijkens proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger in kas was aan geld en geldswaardige 1 papieren een bedrag van f 14740,97-r', wat volgens de boeken ook in kas moest zijn. Een verzoek van den gemeente-veld wachter om uitbetaling van het niet ge bruikte kleedinggeld, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen was een verzoek van den heer F. v. d. Bout e. a. te Zonnemaire, om verbete- j ring van de zijkanten van den straatweg van af de hofstede „Mon Genie" tot aan den ingang van Brouwershaven. B. en W. stellen voor afwijzend op 't verzoek te beschikken, maar de commissie voor den straatweg uit te noodigen, 't werk ter hand te nemen en dan uit de ge meentekas een bijdrage van f 300 te geven. De heer van Schelven vraagt, wel ke verbeteringen dan aangebracht zullen worden, waarop de voorzitter antwoordt, dat het dan de bedoeling is, beide zij kanten te bestraten. De heer v. Schelven meent, dat het bedrag dan veel te laag is, waarop de voorzitter antwoordt, dat het ook maar een bijdrage is, een der verzoekers, tevens commissielid voor den straatweg, meende, dat f 300 voldoende was; de commissie zou het arbeidsloon betalen. De heer van Schelven zou nader overleg willen plegen met de commissie en de aangrenzende polders. Dhr. Ringel- berg houdt een beschouwing over deze kwestie, en begint met te vertellen, wat er zooa! in de laatste 70 jaren te doen geweest is over dien straatweg, die in beheer is bij de commissie voor den straatweg. De voorz. verzoekt den heer Ringelberg echter, deze beschouwingen achterwege te laten, daar hij dit alles al weet. De heer Ringelberg daarentegen zegt, dat hij 't betwijfelt of de vooratter dat alles weet, terwijl hij ten slotte tot de conclusie komt, dat de adressanten evenals vroeger Brouwershaven willen laten betalen en zij er gebruik van ma ken, en daar er in de gemeente zelf genoeg aan de straten op te knappen is, wil hi^ dat eerst doen. De heer v. Schel ven bestrijdt den heer Ringelberg en meent, dat de commissie aan de zij kanten niets mag doen; verder meent hij, dat het niet een belang is van die 4 boeren, maar een algemeen belang. De heer C. W. den Boer meent ook, dat er in de kom der gemeente voorloopig meer dan genoeg op te knappen is, maar dat het daar ook dringend noodig is. De vraag is echter bij hem, wie moet het betalen en dan kon hij met het voor stel van B. en W. niet meegaan; hij wil eerst weten wat hel kost en dan moeten de betrokkenen pondspondsgewijze bij' dragen. Na nog langdurige discussies hierover wordt ten slotte besloten het verzoek aan te houden en de commissi: ,voor den straatweg uit te noodigen een begrooting voor de gevraagde verbeterin gen op te maken. B. en W. stellen voor, de benoodigde petroleum voor de straal verlichting aan te besteden, zulks te be ginnen met het jaar 1924. De heer Rin gelberg vindt aanbesteding voor heel Ipt jaar we. u lang, en zou maar willen aanbesteden tot April 1924. De heer Ver- hoeff voelt niet veel voor aanbesteding, als bezuinigingsmaatregel zou 't hoog stens enkele guldens voordeel opleveren en nu heeft ieder op z'n beurt wat. Mej. PlattescJiorre—van Donge voelt ook niets voor aanbesteding. Ten slotte wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten de te leveren petroleum gedurende *t tijdvak van 1 januari tot en met April 1924 aan te besteden; tegen dhr. C. W. den Boer, H. Verhoeff en mej. Plattcsehorrc- van Donge. B. en W. stellen voor ter ver krijging van een betere postverbinding tot 15 Februari 1924. een subsidie e verleenen van pl. m. f26. De heer G; t J licht deze zaak nader toe, waarna i j eenige bespreking besloten wordt de vraagde subsidie te verleenen. De gew. begrooting der Gez.heidscommissie voor het jaar 1924 wordt m. a.st. goedgekeurd, j evenzoo de wijziging der gemeente-l :- grooting 1923. Op verlangen van Gcd. Staten worden in de gemeente-begrc ting 1924 enkele wijzigingen aangebrac ,t. Verder wordt m.a.st. besloten; le e invorderingsverordening op de plaats 1. inkomstenbelasting eenigszins te wijzi gen; 2e de pensioensgrondslag van den gem.-veldwachter vast te stellen op f 1498. Tot keuringsveearts, hoofu van dienst in den keuringskring Brouwershaven voor het jaar 1924, wordt benoemd de heer C. Davidse, met 6 stemmen, 1 st. blanco. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt herbenoemd dhr. P. de Potter, met 4 stemmen tegen 3 op den heer L. de Lange. Hierna wordt de gebruikelijke rondvraag gehouden en de heeren en dame hebben nogal aardig wat op hun boekje. De heer v. Schelven klaagt er over, dat in de garnalenpellerij van C. Janssen tot 's avonds 11 a 12 uur ge werkt wordt, waar de omwonenden veel last van hebben; verder wijst hij op een hoop steenen, liggende achter het perceel van Hendrikse, en op het plaatsen van een wagen. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer C. W. den Boer wil de pee- slijk op de haven spoedig laten oprui men. Besloten wordt iedereen in de ge legenheid te stellen het weg te halen. Dhr. Verhoeff wijst op den slechten toestand op het voetpad voor de wonin gen in den Heereweg en verder op den ingang van de haven, die 's nachts ge durende de bielencampagne n:et voldoen de verlicht is. Deze punten kullen ook nader in overweg'ng genomen .worden Dhr. Ringelberg komt lverna nogmaals met het voorstel om alle lantaarns des nachts te laten doort-anden. De vorige maal werd een dergelijk voorstel aan genomen, onder voorwaarde echter dat de lantaarnopsteker geen meerdere ver goeding zou vragen, en dhr. Ringelberg deelde toen mede dat de lantaarnopste ker het ook voor dezelfde vergoeding wilde doen, terwijl het tevens maar on geveer 1 vat petroleum meer zou kos ten. Deze mededeelingen van dhr. Rin gelberg bleken echter niet geheel juist te zijn, daarom komt hij nu met het voorstel om den lantaarnopsteker eenige vergoeding voor het meerdere werk tc geven. Dhr. C. W. den Boer meent ech ter dat het bezwaar niet z't in de ver goading voor het meerdere werk, maar juist het veel grooter verbru'k aan pe troleum, wat volgens zijn berekening on geveer t' 400 per jaar zou kosten en deze uitgaaf vindt hij te hoog in verband met het belang. Ook de voorzitter 's dezelfde meening toegedaan. Mej. Platteschorre— v. Donge bepleit ook het plaatsen van meerdere lantaarns en het laten door branden van alle lantaarns, vooral des morgens voor de landbouwersknechts, voor het trampersoneel en voor degenen die met den eersten tram meegaan, het is zelfs laatst gebeurd dat een re'ziger de sloot wjas ingeloopen. Dhr. Gast wit de lantaarns in de r'cbting van het tram station laten doorbranden, waarvoor geen extra-vergoeding door den lantaarnop steker geëiseht wordt. Na nog langdur'ge discussie wordt tenslotte door dhr. Rin gelberg voorgesteld, alles te laten door branden, welk voorstel verworpen wordt met 4 tegen 3 stemmen. Tegen dhr. C. Gast, C. W. den Boe*, H. Verhoeff en N. v. Sluis'. Verder brengt dhr. Ringel berg nog in besprelcng den afbraak van hel oude gebouw of gesticht van Huis vesting, de aanschaff'ng van een motor- brandspuit, de basaltmuur der haven, een controlecommissie op de cursussen voor voortgezet onderwijs, echter alles zon der posit'ef resultaat. Mej. Platteschorre- van Donge brengt nog in bespreking ffet plein achter de bewaarschool, de él eet nciteitsplannen, de vuilnishoop bïj de Diacon'e-armenhuizen, waarna de open bare vergadering wordt gesloten en nog even een geheime vergadering gehouden werd. Hoofdzakelijk door de langdurige besprekingen door Jen nestor der ver gadering, was hel Zaterdag geworden eer we naar huis gingen. Nog een poosje lange" en de lamp had 't begeven en dan was het binnen ook zoo donker geweest, als het buiten was. ZONNEMAIRE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woens dag 19 December. Behalve de heeren van den Bout en Beije zijn alle leden tegen woordig. Het burgerl. armbestuur ver zoekt toestemming om in de begrooting voor 1923 uit onvoorziene uitgaven f 300 over te schrijven op den post bedeeling wegens tekort. De heer van Splunder vraagt of dit wegens meerderebedee ling is? Daar er geen bezwaren tegen bestaan, wordt het verzoek toegestaan. Aangaande het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van Akkerdaas be treffende te werk stelling van werkloo zen met geld uit de gemeentekas, zegt de voorzitter, dat B. en W. met dezen hebben gesproken. De bedoeling van Ak kerdaas. hoewel hij niet veel positiefs mededeelde, zou zijn het werk aan te besteden en verwacht ook inschrijving van Oosterlanders. Gegund zal worden aan de laagste inschrijvers. Het uitko mend hout is voor de aannemers. B. en W. meenen, dat met een subsidie van f175. zooals gevraagd is om het werk aan de werkloozen te geven, ongeveer 25 o,'o van het geheele werk betaald is. Ze voelen er niet veel voor. De heer van der Bijl wijst op het weidespitten, waar voor men ook bij de gemeente kan ko men; vindt het daarom een bezwaar aan het verzoek te voldoen. De heer van Splunder heeft ook een berekening ge maakt en komt op een percentage in de kosten van 35. Daar de steun is voor de werkloozen, stelt spr. de vraag: voor wie nu deze prem'e komt? Eigen profijt, het ligt er dik op, vervolgt spr. De heer van Putte zegt, dat het geheel niet op den weg van de gemeente ligt er aan te voldoen. De premie is voor Akkerdaas. Slechts f inke rooiers zullen worden te werk gesie d, niet alle werk loozen. Spr. is er beslist tegen, te meer, daar hij bij geruchte vernomen heeft, dat er nog meer bosch zal gerooid wor den dezen winter. Dc heer Hooze zegt Akkerdaas moest niet bij de gemeente aankloppen. Na eenige verdere discussie wordt het voorstel van B. en W„ om het verzoek af te wijzen, met algemeene stemmen aangenomen. Qe voorzitter deelt mede, dat reeds een opdracht voor de scheepslantaarns is gegeven. Na omvraag volgt sluiting. DREISCHOR. Vergadering van den Raad aeze" gem. op Maandag 17 Dec. Voorzitter de burgemeester. Alle leden aanwezig. Na eenige mededeelingen van ondergeschikt belang, komt ter bespre king een betere ochtendpostbestelling. De voorzitter wijst op de onhoudbare en on gelukkige postbestelling. Hij deelt mede, dal de gemeenten Zierikzee, Brouwersha ven, Zonnemaire, Noordgouwe met toe stemming van den directeur van 't post kantoor Zierikzee, 's avonds een auto wil len laten rijden met den post, die dan 's morgens met de eerste tram terug komt en dus 's morgens kan worden besteld, in plaats van 's namiddags. De heer der Weduwen voelt er niet veel voor, meent, een heel enkele uitgezonderd, dat het publiek er niet veel omgeeft. Dc heer Doeleman wijst op het wenschelijke van tijdige ontvangst der post, vooral met hel oog op marktberichten. De heer van Lan geraad wijst op de groote achterstelling van hel platteland bij de steden. Daar leest men 's avonds 5 uur de courant, die dikwijls eerst den volgenden dag hier des namiddags 4 uur op hare beslemming komt. Lohden heeft de bladen één a twee edities vroeger, door de postvliegtuigen dan wij hier. Spr. wil wel zijn stem ge ven aan het voorstel van B. en W., om met de andere gemeenten mee te doen, maar dan ook actie voeren ten einde het Rijk dit betalen zal. De Staat is dit in deze verplicht, we worden ook niet ver geten in zake het betalen van belasting. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Hierna is aan de orde de herziening der havengelden. Zij wor den na eenige besprekingen gewijzigd en aanmerkelijk verlaagd. Het tonnengeld o. a, van 10 cent op 71/2 cent per ton. Bie ten van 15 op 12 cent per 1000 K.G., ter wiji de poldergrind van Dreischor vrij van kaai- en havengeld zal zijn. B. en Ruw» en schrale huid van handen en gelaat verzacht en ge neert men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. By Apoth. en drogisten. W. vragen de meening van den Raad aan gaande eenige ioopende leen'jigen, waar onder van 6 pCt. en 7 pCt., n.l. deze om te wisselen. Er wordt besloten deze lee ning af te lossen en dan een leening uit te schrijven, groot f15500, a 5 pCt. iBij de omvraag stelt de heer P. v. d. Linde voor de peeslijk op de haven spoe dig op te laten ru:/nen door den gem.- werkman desnoods .met hulp. De raa'd besluit d-'t aan te besteden. De heer de Waal zegt in het voorlaatste raadsver- slag der Zzeesche Nieuwsbode te hebben gelezen, dat hij van een „kapitalisten- fr-A'p", zou hebben gesproken; spreker ontkent dit. hij heeft gezegd „kapitahsten- strceh'\ De heer v. Langeraad wil graag aannemen, dat hij gesproken heeft over „kapital-'stenstreek", doch vindt het ver- schil n'et zoo groot. Hij meent dat er een blaam geworpen is op de andere raadsleden. Hij wijst op de goede har monie :n de vorige 4-jarige periode en zou dit gaarne zoo voortzetten, doch met dergelijke verwijten gaal dat niet. Aan de hand van offic'eele gegevens geeft hij een overzicht van opcenten op ver mogensbelasting en hoofdsom bïj f 1000 inkomen en aftrek van 2 k'nderen, voor namelijk 'wat Zeeland en speciaal wat Schouwen en Duiveland betreft en toont hiermee het onrechtvaardige aan van de uitdrukking van den heer de Waal. Hij noodigl den heer de Waal u:t die woor den terug te nemen, waaraan deze vol doet. De heer v. Latigeraad bespreekt ook' nog de lijst die door het dorp heeft ge circuleerd, om het raadsbesluit (waarbij de opcenten der vermogensbelasting wer den verlaagd) door Ged. Staten te doen vernietigen. Er w'aren 148 handteekenin- gen op verzameld, zooals te begrijpen was. Doch de heeren de Waal en v. d. Linde hadden beter moeten weten. Als Ged. Staten ingrijipen, moeten zij hel daar doen, waar het veel erger is dan in onze gemeente, die buitengewoon gun stig uitblinkt. Hierna sluiting. ONDERWIJS. Mej. A. Haak te Bruin'sse, leerlinge van de Mode-Vakschool te Zierikzee, heeft te 's Gravenhage met goed ge volg het examen voor coupeuse afgelegd. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet teruggevonden. Zierikzee, 17 Dec. 1923. Onder de verschillende muziekvereeni- gingen in ons stedeke Zierikzee, bekleedt het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" zeer zeker eene belangrijke plaats. Binnen enkele jaren kan dit gezelschap er zich op beroeme.i. gedurende een volle eeuw de bevolking onzer stad met zijne openbare concerten en het deelnemen aan alle openbare feesten, ook als muziek korps bij de voormalige schutterij, ter wille te zïjn geweest. De vereeniging bestaat uitsluitend uit personen, die de muziek beoefenen uit liefde voor de kunst. Een opmerkelijk verschijnsel is het echter, dat de vereeniging waarvan vele leden jarenlang hun diensten hebben ge daan en waarvan eenigen reeds den mid delbaren leeftijd hebben bereikt, ja dien zell's aanmerkelijk overschreden hebben, op den duur geen voldoende jonge krach ten ter beschikking zal hebben, om te bekwamer tijd het werk der ouderen lover te nemen. Er zijn te Zierikzee toch zeker nog jonge lieden mei 'muz:ka]en aanleg ge noeg, om zich bij' het gezelschap aan te sluiten en zij kunnen d:t zonder dat zij voor hunne opleiding bij gebleken ge schiktheid. kosten behoeven te maken. Natuurlijk is er aan het aanleeren van de muziek studie verbonden, doch zonder moeite verkrijgt - men n'ets en wiat be- leekent een beetje studie en moeite voor een jongmensch Daar Waar in onze eilanden in eenige muzikale dorpsvereenigingen het aantal leden ongeveer even groot is als dat te Zierikzee, zou men in een stadje als het onze toch zeker meer animo mogen ver- 'w'achten om Zich bij het muz'ekgezelschap aan te sluiten. Zou men kunnen aannemen dat schtoomvallighe:d de oorzaak is van die weinige animo, of hebben de jongelui in 't algemeen er werkelijk geen moeite voor over om zich te bekwamen Ik heb nog te goeden dunk van de Zier':k2cesche jongelingen, om dit laatste aan te nemen en daarvoor wil ik gaarne een poging doen, om in ons gewaar deerd muziekkorps jonge frissche krach ten te krijgen en daardoor te verhoeden dat hel gaat k Wijnen aan z.g.n. bloed - -armoede. Overtuigd dat er nog jonge l eden zul len zijn, die met mij hel voortbestaan van ons geliefd en geacht muz-'ekgezelschap ter harte gaat en dal wij moeten trach ten het voor onze stad steeds met eere te mogen behouden, doe ik een beroep op alle jonge lieden met muzikalen aan- leg en goeden wil om tot het korps toe te treden en zich daartoe aan te melden bïj den heer Directeur of het Bestuur. Moge hel bovenstaande, waarmede ik vertrouw hét bestuur en de leden geen ondienst te hebben gedaan, daartoe eene opwekking zijn en mijn pogen succes hebben Een oud-iierhend lid, die steeds veel gevoelt voor het gezelschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5