Zierikzeesche Nieuwsbode EERSTE BLAD. Vrijdag 21 Dec 1923 zierikzeesche courant. Nieuwjaarswpnschen. ABONNEMENT: Pr(J* per 6 maanden f 1,60, franco per poat ƒ1,80. Voor. het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 6 cant. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Dit noinmer bestaat «ft 2 bladen. Bhenmallek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijoen en weldra genezing door Suouplrln-Tablet- tcn (Mljnhardt). Koker 75 ct. B\j apoth. en drogisten. Ï7 BON gTrTMA N Zierikze8 Heilgymnastiek. Massage. ADVERTENTIÊN i van 16 regel# «0 ot§. van t regelt en daarboven 20 ct*. per regel. Keolamea 30 ota. p. regel. Sü contract belangrijk© korting. Inzending op den dag van Uit gave vóór 11 ure. Weg-ns bet KERST- FE KST zini (le Nieuws bode a.s. Woensdag niet worden nltgegeven. DE DIRECTEDR. Voor elke plek van Uw huid wplke ruw ia of schrijnt gebruikt mm het beate Purol, In dooznn 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. on drogisten. In verband met de Kerst dagen en den Nieuwsjaarsdag zal de uittetaling der Ouderdomsrente plaats hebben op Maandag 24 en 31 December. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor Zierikzee, R. BENTHEM. In het met 1 Jan. a.e. verschijnend nummer van ors blad worden evenais vorige»jaren opgenomen Nieuwjaarswenschen. De prijs hiervan is van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 oent. De inzending kan gesohieden tot en met Vrijdag 3 8 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. Z|j, die ïloh vau af boden op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 Jan. a.s. ver-' schonende nummers GRATIS KERSTD&G.~ Dinsdag Is het weer Kerstdag. Met hoeveel verlangen wordt dit feest door jong en oud van verschillenden stand te gemoet gezien Welke verschalende ver wachtingen worden er van gekoesterd en welke uiteenlcopende stemm'-ngen wor den door- den naderenden hoogdag ge wekt i Maar toch, ieder verwacht er tets van de werkman eenige dagen rust, een welkome onderbreking en verpoozing van den zwaren. dagelijks terugkeerenden ar beid; de reizende koopman enkele dagen 'van kalm vertoeven in den te vaak voor hem onberelkbaren huiselijken kring; de man van zaken de gelegenheid om zich ongestoord te kunnen wijden aan tc dikwijls noode verwaarloosde huiselijk: plichten, om zich over te kunnen geven aan cle zoete genletmgen aan den huise lijken haard. De dienstbare verwacht van het naderende feest de vrijheid om tc gaan Waar zij wil, om haar fam'Iie te gaan bezoeken, wellicht daar eenigen tijd te vertoeven; de studeerende jonge lieden, die van huis zijn, zien de ko mende Kerstvacantie met verlangen tege moet als een tijd van ontspanning, van uilspamrng, van weer onder familie en oude vrienden te z'ijn; de schooljeugd telt de dagen, de uren af, die haar nog scheiden van ae verbeide vacantie, ais een aangename afwissel'ng in de eentonig terugkeerende schooltijden, als een tijd van vrijheid, van ontslagen zijn van dwang en tueht. En ook de anderen, zdj die altijd thu:s bij1 de hunnen kunnen zijn, die niet meer haken naar rust of jagen naar een nog te bereiken doel', omdat zij de rust reeds genieten of hun doel hebben bereikt, ook zij verwachten van het Kerstfeest een of ander. Er zijn ouders die hun kinderen, hun kleinkin deren thuis verwachten en zich vooraf reeds verheugen in het zoete 'wederzien. Er zijn er die zich gezellige Kerstdagen voorstellen in de nabijheid van bloed verwanten of oude vrienden, met wie ze zich zullen verdiepen In - en genieten van oude herinneringen. Er zijn er, die reeds den voorsmaak genieten van een heerlijk Kerstmaal, van een feestje, van een uitvoering, van een mooien Kerst boom en prachtige geschenken. Zeker, ook uit dit oogpunt bezien, beschouwd dus als een tijd van vroolijkheid cn ge not van stoffelijken aard, heeft het Kerst feest beteekenis en waarde voor het le ven. Het leven is voor zoo velen zoo kleurloos, zoo eentonig en somber; veler bestaan is zoo arm aan genot, zoo vol van zorgen van materieelen aarcf, dat er wel wat afwisseling, wat blijdschap, wat ontspanning, noodig is om de veerkracht te herstellen, 'weer wat gloed en warmte be brengen in den uitdoovenden haard van het gemoed, nieuw) vuur in het doffe oog, nieuwe kracht in den verslapten geest Maar daartoe kan vooral medewerken d^ beschouwing van het Kerstfeest uit een geestelijk oogpunt. Welk een vreug de, 'welk een troost geeft niet de ge dachte, dat het naderend feest valt om streeks den koristen dag, dat de dagen dan weer gaan lengen, dat het licht al kon een enkele zich soms tijdelijk j handhaven, de revolutie lag steeds op den loer, Amerik. belanghebbenden steunden zijdelings met geld en wapens deze revo- lutionnaire bewegingen, terwijl de Am. regeering een tijdlang het herstel eenër krachtige Mexicaansche regeering, die het schijnbaar niet zonder dictator kan, be moeilijkte. Met Obregon scheen in 1920 de rust in Mexico terug te keeren en de Amerik. regeering begon er over te denken, hem te erkennen als het hoofd der woelige republiek. Het geeft te denken, dat juist nu hier van sprake is, weer revolutionnaire woe lingen uitbreken. Zou Amerika landhon- ger hebben of een protectoraat over Mexi co, met zijn aan mineralen rijken bodem, aanbevelingswaard achten? zal gaan winnen op het duister. Al zal het nog lang duren eer het licht de overhand heeft, het zal triumfeeren, dat weten wè en dat geeft ons hoop ïn den treurigen somberen w'ntertijd, dat geeft ons moed om verder te gaan. Het licht zal overwinnen, het goede zal zegevieren, het heeft reeds getr'um- feerd „Daar is u t 's werelds du:stre Wolken een licht der lichten opgegaan*, juicht de Christenheid over de gansche aarde en gedenkt aan den Kerstnacht van voor vele eeuwen, aan het rijzende licht, dat de schaduwen zal verdrijven en troost zal brengen in duizenden harter.. Het geloof aan de zegepraal van het goede over het kwade, aan het bestaan van het goede zelve in den mensch en in de maatschappij, aan onbaatzuchtige liefde dat licht moge op het Kerstfeest nëderdalen in veler hart, daar doen smel ten de koude ijskorst die het omsluit, de kilhe:d en donkerheid er uit verdrij ven, als bij Scrooge, de bekende persoon lijkheid :n Dickens' Kerstvertellingen. Mochten velen op den Kerstdag ook bezocht worden docr den Geest van barmhartigheid, milddadigheid, verge- vingsgez'ndheid, door den Geest van Christelijke riefde, dan zullen zij niet alleen een opgewekt Kerstfeest hebben, maar ook een dat blijvende y:uchten zal dragen, ten zegen van h:nzelven en anderen. Algemeen Overzicht. Maandag zijn in Griekenland de alge- raeene verkiezingen gehouden, welke ge heel ten gunste der repubiikeinsche partij zijn uitgevallen. Koning George heeft met zijn gemalin Elizabeth, de oudste dochter van het Rumeensche koningspaar, naar aanleiding van dezen stembusyitslag zich genoodzaakt gezien het land te verlaten, omdat leger en vloot het besluit der Nationale Vergadering over den regee- ringsvorm niet wilden afwachten. Met eenige millioenen drachmen is koning Ge orge met zijn gemalin naar zijn schoon ouders vertrokken, geëscorteerd door een Britsch oorlogsschip, om nog eenigen luis ter aan dit onverwachte afscheid te ver- leenen. In de laatste weken was eigenlijk de dynastieke kwestie in de binnenlondsche politiek op den voorgrond gekomen, voor namelijk door de aclie der koningsgezin- den tegen de toenmalige regeering. Men was den jeugdigen vorst te Athene niet ongenegen, hoewel de aanhangers van Venizelos in hem altijd zagen den zoon van Konstantijn, die in 1920 op de onza'ige gedachte kwam oorlog te gaan voeren tegen het toen opnieuw ontwaakte Turkije, welke oorlog op een smadelijke nederlaag voor de Grieken uitliep. De grijze Kretenzer, die sedert 1920 buitenlands vertoeft en van uit Parijs nog grooten invloed kon uitoefenen, is door de repubiikeinsche partij verzocht naar Athene te willen komen, omdat men in hem den eenigen politicus ziet, die het zeer verarmde en verdeelde Grieken land weer uit het moeras zal kunnen hel- pe:>, waarin het sedert den terugkeer van Konstantijn in was geraakt. Venizelos zal echter de formeele uit- noodiging om terug te keeren afwachten en zijn verblijf te Parijs, waar hij thans vertoeft, niet ruilen met Athene, voor hij zekerheid heeft, dat het daar rustig is en de gealllëerden bereid zijn Grieken land in de een of andere vorm hulp te verleenen, daar 't zonder hulp van die zijde er zeker niet gemakkelijk weer boven op komt. In Mexico, dat rumoerig opstandig land, aan de overzijde van den Oceaan, waar men minstens eenmaal per jaar revolutie maakt, is het op 't oogenblik al heel onrustig, hoewel men uit de be richten over den opstand tegen de regee ring van president Ofcr,egon met met juistheid kan concludeeren, wie nu eigenlijk wint of verliest. De m'ededeelin- gen zijn zeer tegenstrijdig en men zal moeten afwachten tot eens wat meer betrouwbare berichten tot ons komen. Sedert den val van president Diaz, die er in geslaagd was door met krachtige hand te regeeren en daardoor er in slaagde orde en rust te handhaven, wil het niet meer tot rust komen. Na den val van dezen dictator werd het land aan anarchie overgeleverd. Allerlei- soorten van „generaals" en vrij buiters betwistten elkaar de macht en BUITENLAN D H*rien*ring*n aan een roover hoofdman. Moelai Ahmed ben Mahomed ben Rai- soeli, de Moorsche rooverhoofdman met den romantischen naam en het romanti sche leven, is gestorven. Vele jaren lang is Raisoeli de schrik geweest der Spaansche autoriteiten in Marokko, die ten slotte zijn onderwerping hebben moeten afkoopen, daar zij hem 1 met de wapenen niet meester konden worden. Raisoeli, die tusschen vijftig en zestig jaar oud moet zijn geweest, heeft gedurende ongeveer twintig jaren de Spaansche zóne onveil'g gemaakt. Of schoon hij verklaarde een afstammeling van den Profeet te xijn en in godsdiensti- gen zin te zijn opgevoed, was Raisoeli feitelijk niet veel meer dan een roover hoofdman, die door zijn durf en zijn succes vermaardheid verwierf. In 1897 werd hij gevangen genomen en vertoefde hij vijf jaren in de gevangenis van Mo gadon Maar bij zijn terugkeer in zijn geboorteplaats bleek hij veel van zijn invloed te 'nebben verloren. De talrijke vervolgingen, welke Raisoeli van de zijde der Marokkaansche regeering had te ver duren, deden hem wraakplannen ontwer pen, welker uitvoering de wereld ver baasden en heimelijk met bewondering vervulden. In 1903 ontvoerde hij den „Times"-correspondent Harris uit Tan- ger, die ten slotte werd vrijgelaten in ruil voor 16 bendeleden van Raisoeli, die in gevangenschap waren geraakt. Het vol gend jaar ontvoerde Raisoeli den rijken Amerikaan Pendicaris en diens schoon zoo n Varlcy, en tïeze heeren werden pas vrijgelaten, toen een losgeld van 11.000 pd. str. was betaald en Raisoeli tot gou verneur van Tanger benoemd was. Dit gouverneurschap was aanvankelijk een succes; Raisoeli trad met kracht op tegen boosdoeners, maar zijn bestuur was zóó willekeurig en zóó tyranniek, dat de Sul tan hem op krachtige wenken van Europeeschc zijde wel moest ontslaan. Raisoeli nam weer de wijk naar het ge bergte en hervatte het rooversbedrijf. In 1907 sloeg Raisoeli zijn brutaalste slag: de ontvoering van Kaid sir Harry Mac- Lean, die vrijwel als opperbevelhebber van het leger des. Sultans te beschou wen was. MacLean %werd pas vrijgelaten, toen Raisoeli een losgeld van 20.000 pd.st. binnen had en de Kaid voor hem een verzoening met den Sultan en de ver zekering van bescherming door de En- gelschen had bewerkstelligd. Gedurende eenige jaren werd weinig van Raisoeli vernomen, totdat hij onge veer tien jaar geleden de Spanjaarden begon te bestoken. In September 1912 onderwierp hij zich aan het Spaansche gezag om in Juni 1.1, te verklaren dat hij de Spanjaarden niet langer kon steunen en zich !n 't particuliere leven terugtrok. BINNENLAND. De Kabinetscrisis. Sedert de heeren Kooien en Beelaerts van Blokland er niet in zijn geslaagd een nieuw ministerie te vormen, worden po gingen aangewend om het demissionnaire kabinet te behouden, meldt de Msb. Minister Aalberse schijnt echter niet van plan te zijn zich opnieuw voor de portefeuille van Arbeid beschikbaar te stellen. In zijn plaats wordt thans genoemd mr. dr, W. F. J. Frowein, voorzitter van de directie der Staatsmijnen in Limburg, die tijdens den oorlog tevens de directie voerde van het Rijkskolenbureau. Mr. Frowein behoort tot de Christel. Historische Partij. De postchèquc- en girodienst- De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Het Land van Maas en Waal heeft aan den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie geschreven dat het voor handel en industrie in het geheele land van het grootste belang is, dat, in dien het vooralsnog onmogelijk zou blij ken den postchèque- en girodienst op 2 Januari te heropenen, in elk geval alle krachten worden ingespannen, opdat de heropening kort na dien datum plaats heeft, of, dat althans in de eerste dagen van Januari aan alle handels-, industrieele en financ:eele ondernemingen, evenals aan alle zakenmerischen een volledig overzicht over den stand van hare of hun rekeningen bij' genoemden dienst ver schaft worde. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Belangstellenden verwij zen wij naar een in d;t nummer voorko mende advertentie van den Stoomboot- dienst Z;erikzee—Rotterdam, waarbij de diensten met de komende feestdagen ge wijzigd zijn. Mej. A. H. Leeuwe, geboortig van hier, voorheen particulier verpleegster, is benoemd tot directrice van het Zieken-, huis te Soesterberg. Naar aanleiding van de in dit blad voorkomende advertentie van'de Firma P. Klok, wa»-en wij in de gelegenheid de speciaal daarvoor vervaardigde Wol-eta lage te bezichtigen. Wij zagen daarin enkele apt>kelen, o.a. een zeer fraa: eigen- bewerkt vloerkleedje en kussen, welke van die speciaal daarvoor geschikte wol gemaakt zijn. Dit Smyrna-wevk is geheel nieuw, gemakkelijk te vervaardigen en een practisch en pre trig DameshuisvijjH- werk. Alle inrichtingen voor de behande ling worden aoor de f:rma verstrekt. Wij wenschen de firma met dit nieuwe artikel succes. ST.-ANNALAND. De uitvoering op Dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk door het zangkoor „Vooruitgang zij ons Stre ven" onder leid'ng van den heer D. Man- teau is een succes geweest. Niet alleen dat bet kerkgebouw geheel gevuld was, met aandachtige toehoorders, d:e vol be- langstelling de versqh/i ende nummers van het rijke programma volgden, maar ook is tfet edele doei van de vereen'ging, iets bij te dragen tot leniging van den nood der Duitsche kinderen, bereikt. De col lecte ,toch bracht op de som van f 72. De gemeenteraad benoemde tot %ge- meentebode. den heer C. A. Wcijler. SCHERPENISSE. Donderdag werd door de Groep van Zeeuwsche Waterb. Amb tenaren een algemeene vergadering ge houden in het hotel „Centraal" te Goes, bijeengeroepen door het bestuur van den Bond van Technische Ambtenaren in Over heidsdienst. Deze vergadering was hoofd zakelijk belegd om onderling te bespre ken de uittreding van de Zeeuwsche Groep uit genoemden Bond, zooals in de jongste najaarsvergadering was besloten. Er waren uit de Groep 14 leden en 3 leden van den Bond. Na uiteenzetting van het niet aangesloten blijven bij den Bond werd tot stemming overgegaan en daarbij bleek, dat van de 14 groepsleden slechts 1 stem tegen het blijven bij den Bond wa ren en 13 voor. Aangezien tic opkomst der Groepsleden zoo gering was, zal den uit slag dezer vergadering aan alle groeps leden worden medegedeeld en in de a.s. voorjaarsvergadering definitief worden besloten tot het al of niet afscheiden van den Bond. KüKKNIiSUTVS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zwammerdam, A. Altena te Balk. Te' Zuid-Beijerland (toez.), J. Bus te Ouddorp. Bedankt: Voor Apeldoorn en Het Loo, L. J. van Leeuwen te Hilversum. OOSTERLAND. Herkozen als ouderlingen M. J. van S appen en G. G. Boot, en als diaken J. H. Viergever; de eerste hebben hunne benoeming aangenomen, de laat ste heeft bedankt. NOORDWELLE. Heet Kerstfeest zal al hier gehouden worden op den eeFsten Kerstdag, 's avonds 6 uur. De kinderen worden om kwart vóór 6 in de school verwacht. OUD-VOSMEER. Benoeemd tot kerk voogd in de plaats van den heer A. Rijnberg, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Joh. van Putten. Uitslag stemming voor notabelen wegens periodieke aftreding van de hee ren J. L. Lindhout, A, F. Pollie en M. A. Vermet, allen hërkozen met resp. 55, 63 en 62 stemmen. Op de heeren J. M. Engelvaart, Jac.s van den Hout en Math, den Engelsman waren resp. 27, 25 en 24 stemmen uitgebracht, terwijl verschil lende personen 6 1 stem hadden. Door kerk voogden en notabelen is besloten de jaarjpedde van den predi kant te brengen van f3200 op f3000 en alzoo met f200 te verminderen. THOLEN. Herbenoemd als ouderling de heer A. C. van Luijk en als diaken dhr. L. W. Janssen. Geref. Kerk. Beroepen: Te Batavia (2e pred.-pl.), cand. J. A. C. Rullmann te Ermelo. Aangenomen: Naar Batavia (2e pred.- pl.). cand. J. A. C. Rulmann te Ermelo. Bedankt: Voor Schiedam, D. van Dijk te Groningen (A). Geref. Gem. Beroepen: Te Aalst (Gld.), A. Verha gen te Middelburg. SPORT. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 December te ZifriJceee. Dinsdag 25 - en Woensdag 26 Dec. (le en 2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 uur, ds. Helder. Kleine Kerk. 10 uur, ds. Steenbeek. Luthersche Kerk. 10 uur, ds. Mak Vink van Leiden. Op de beide Kerstdagen is de derde collecte voor het Opvoedingsgesticht in de Ned. Herv. Berk. Dinsdag 25 December (le kerstdag). Nieuwe Kerk. 10 uur, ds. Steenbeek. Kleine Kerk. 10 uur, ds. de Roode. Woensdag 26 December (2e kerstdag). Nieuwe Kerk. 10 uur, ds. Helder. Kleine Kerk. 10 uur, ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 10 en 6 uur. Leesdienst. le kerstdag 10 en 6 ure, dr. Wielenga. 2e'10 ure, ds. Veld kamp van Anua-Jacobapolder. Kerstfeest- viering met de kinderen der Zondagsschool Beziileëlte Capelle Maandagavond 6 ure in het lokaal-bij den heer Lodewyk te Schudde- bsurs Woensdagnamiddag kwart voor 2 in den grooten koepel by den heer Dekkerin de stad Woensdagavond 6 ure in de Geref. Kerk St.-Doinusstraat. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, -2 Leesdienst en 6 uur, ds. v. d. Molen, le kerstdag 9i30 en 6 ure, ds. v. d. Molen. 2o 9.30 ure, idem. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 uur, Gewone dienst, le en 2e kerstdag. Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 uur, Leeskerk. RENESSE. Alhier is een voetbalver- eeniging opgericht onder den naam van S.D.O. VERSCHILLENDE BERICHTEN [Gasteerst ihking. De heer S. ,P. is in zijn kamer in de Drie Koningstraat te Aviihem, dood op bed gevonden. Gas- verstikking bleek de oorzaak te zijn. Men had den heer S. reeds eenige dagen gemist, doch men dacht, dat hij afwezig was. Het gascomfoor op de kamer bleek defect te zijn. Marken onder water. Door het dooi den N.W. wind opgestuwde Zuiderzeewa- ter is het eiland gedeeltelijk onder water geloop en. Waar anders grasland zichtbaar is. kruisen nu vletten en bootjes, zeer tot vermaak der jeuga. Melkboer, slager, bakker, dokter, alles gaat per vlet naar klanten of patiënten. Fraude op drankgelied. Volgens het „HM." beeft na de laatste verhooging van den accijns op het gedisrilleerd een uit gebreide fraude op drankgeb-'ed plaats. Deze is van tweeërlei aard: het fraudu leus stoken van gedisrilleerd en fraudu- leuzen invoer ervan. Vooral d't laatste heeft een grooten omvang aangenomen. Van bevoegde zijde wordt het jaacljjksch. nadeel voor 's Rijks schatkist, tengevolge der drankfraude, op ten minste twee millioen gulden geschat. Doodelijk onge uk. Op de timmerfa briek van de firma Ter windt en Arntz te Gendt (Geld.) is bij het houtzagen de timmerman E., u t Millingen, getrof fen door een terugvliegend stuk hout tegen het onderlijf. De man is aan de gevolgen overleden. Hij laat 7 kleine kinderen na. i O, die fiscus In de gemeente Bozum (Fr.) bracht een boerderij, die tot een nalatenschap behoorde, den hoogen pi ijs van 125.000 gulden óp, tot bijzondere vreugde der erfgenamen. Hun b.ijdschap werd echter wel eenigszms getemperd toen men vernam, dat het rijk niet min der dan 40 pCt. aan successierechten op- eischte. Automaten en dronken menschen. Het Kamerlid Abr. Staalman, heeft onlangs lezingen gehouden voor de vergunning houders, ivaarin hij er met nadruk op gewezen heeft, dat „goede" caféhouders er steeds voor zullen zorgen, dat ze geen dronken menschen in hun „zaken" krijgen. Maar wat moet hij nu wel den ken van Haagsche vergunninghouders, die allergevaarlijkte automaten uit DuHsch- land geïmporteerd en hebben opgesteld in hun café's, d'e kortweg kunnen ge noemd worden: „Borrelt j es-golckerijen". Men koopt een penning en deze wordt in het apparaat geworpen. Als resultaal komt een cijfer van nul tot tien boven, aangevend het aantal gratis „neutjes" dat naar binnen geslagen mag worden. Wia nu het „geluk" heeft nummer tien op de automaat te zien verschijnen, zaJ waarschijnlijk wel een wëin'g waggelend .het etablissement verlaten. Kan de jus titie hier niet ingrijpen De knoeierijen in het Lcidsche zieken huis. Het onderzoek naar de "knoeierijen brengt vólgens „Het Vad." steeds meer kwaad aan het licht, zocdat er nog meer arrestaties te wachten zijn. Het onder zoek neemt zooveel tijd in beslag, daar de nasporingen tot ;n het buitenland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1