biji de in aanmerking komende patiënten daardoor botsing met de l:efdadigheid plaats heeft. Naar B. en W. vernomen hebben, wordt getracht een inspectrice te krijgen. De benoeming :s reeds geschied, merkt weth. Timmerman op, maar geen inspeotnce, doch een enquêtrioe. De heer Catshoeh deelt .als lid van 't bestuur der t.b.c.-vereeniging mede, dat samenwerking gezocht wordt met lief dadigheidsinstellingen om dubbele uitkee- ring tegen te gaan. De vereeniging ver strekt alleen hulp wanneer het een t.b.c.- patiënt betreft. De commissie is tevreden gesteld. Bij 90, „bijdrage kosten Warenwet", maakt de heer Versteef/ een opmerking over het door hem geconstateerde feit, dat melk werd vervoerd In n: et-afgeslo ten emmers. C /Weth. Koopman wijst ei' op, dat we hier met de Warenwet er met de melk- keuring niet op vporuit zijn gegaan. Spr. dringt op scherper toezicht aan. Besloten wordt de keuringsdienst te Goes o p den ongewenschten toestand te 'wi/zen. Na eenige d:scussie wordt om 6 uur de vergadering geschorst tot 7 uur. Bij1 de heropening blijken de heeren Doeleman, den Boer en Guinee afwezig. De twee eersten verschijnen evenwePkort daarop. •Bij 110 uit de commissie den wensch, dat de gemeentebouwmeester van de hem gegeven bevoegdheid om ook andere werk zaamheden te verrichten een niet te ruim gebruik make. Zij1 wijst op de moeilijk heden die bij sommige m den-laatsten tijd uitgevoerde werken door tegenstrij digheid van belangen, de gemeente 20U kunnen worden geschaad. B. en W. wenschen op te merken, dat bij het bepalen van het salaris van den geraeenteböuwmeester er op gerekend Is, dat deze, behoudens hun toestemming particuliere werkzaamheden mag verrich ten. Principieel zijn zij echter met de commissie de meening toegedaan, dat er voor gezorgd moet worden dat de bouw meester niet te veel particuliere werk zaamheden verricht; zij zullen daarmede rekening houden. De heer de Broekert is tegen verm:n- dering van salaris van den gemeente- bouwmeester, al zouden ook allé ambte naren verminderd worden, maar hij wenscht, dat de gemeentebouwmeester het recht wordt ontzegd part. werk uit te voeren. In de 25 jaren, dat spr. hier Woont heeft hij de stad nog niet in zulk een toestand gezien als tegenwoor dig. Tegen dit laatste protesteert de heer Panny; hij1 vindt dat wel wat sterk uit gedrukt. Met het beperkte personeel is het niet altijd mogelijk alles in orde te houden. De voorzitter sluit zich bij den heer Panny aan. Door den gemeente-bouw meester is gewoekerd met hetgeen wij hebben. Spr. herinnert aan een gezegde van dhr. W. den Boer, voorheen lid van fabricage, n.l. dat sedert deze l:d dier commissi was, veel is verbeterd. Dat is inderdaad waar. Er zijn een heeieboel straten opgeknapt en spr. durft gerust zeggen, dat de gemeentebouwmeester overal vlug bij is, getuige nu weer met de Rijksdagnormaalschool. Hij behoeft 2ioh niet over de werkzaamheden van den gemeentebouwmeester te beklagen. Met de vaststelling van het salaris van dezen ambtenaar is gerekend op part''- tuliere bijverd:enste. liVeth. Koopman meent, dat er geen voldoende voeling 's tusschen de gemeen- tebouwmeester en de C. v. F. Dit moet de voorzitter tegenspreken. Bij til, „onderhoud huizen, poorten, torens, enz." spreekt de heer v. d. KiOast over de Nobelpoprt en het onoordeelkun dig herstellen; oude en n:euwe stijl vindt men vaak dooreengewerkt. 1 De C. v. F. zal hiernaar een onderzoek instellen, zegt de voorzitter. De heer Panny: We zouden eens een legaatje moeten hebben om onze torens te herstellen in den oorspronkelijken stijl, want het zou duizenden guldens kosten. Bij' 112, „Onderhoud straten en plei nen", zegt de heer de Broekert, dat het onderhoud der straten hier gewoon treu rig is. De manier waarop gewerkt wordt veroordeelt h(j en dan bedoelt hij het werk dat kortgeleden op den Grachtweg is uitgevoerd. Hij betoogt dat het be steedde geld voor bedoeld werk totaal ver loren; j$;,pjartqtibpl H'erk geheel is ver nield. De heer Panny licht toe, dat door een samenloop van omstandigheden de be strating zoo la3t heeft plaats gehad. Men had dit voorjaar een proef w'llen nemen met ovenslakkeien, maar ten slotte heeft men dit soort ke:en niet kunnen krijgen. Het bouwen van huizen aan den Gracht- weg heeft er natuurlijk ook geen goed aan gedaan. Spr. erkent, dat het wel een beetje mislukt :s. Wat dé heer de Broekert zegt over de Zierfkzeesohe stra ten, Zierikzee ts geen uitzondering bij andere plaatsen. Ieder jaar wordt hier een aardig beorag voor bestrating gevo teerd, n.l. ongeveer f 7000, Weth. Koopman wijst op den slechten koestand van den Scheepstimmerdijlc. Spr. heeft hierover nog noo!t geklaagd, maar nu wordt het toch te erg. De heer Versteeg Ivjjst op den toestand op 't Roode dorp, terwijl hij voorts nog een aantal straten, die verbetering behoe ven opnoemt. De voorzitter stelt hen tevreden door mede te deelen, dat genoemde straten op de begrooting der C. v. F- staan. BIJ 115, „Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen", spreekt de heer v. cl. Kulast over demping van een gedeelte gracht, gelegen tusschen de Caubrug en de No- helpoort en verlegging der Caubrug tot op de hoogte van de woning van dhr. Breesnee. De voorzitter zou demping van be doeld stuk gracht leelijk vinden. Wen- schelijk was het wel verder op de Gracht- \veg oen brug te hebben, maar dat zou veel geld kosten. De heer Versteeg maakt den heer Koopman een compliment pver den aanleg van de plantsoenen, maar niet over het plantsoen zelf, omdat deze vol onkruid zitten. Spr. geeft in overweging desnoods met wat meer mensohen de plantsoenen van onkruid te zuiveren. Weth. Koopman: Dat kunnen we niet doen, daar is te weinig geld voor. De heer Versteeg stelt dan voor dezen post met f450 te verhoogen. Dit amendement ontraadt de voorzitter ten sterkste. In stemming gebracht, wordt het verworpen met 9 tegen 3 stemmen, die der heeren Koopman, Catshoek en Versteeg. Bij 116, „Kosten van bruggen enz.", merkt de heer cle Broekert op, dat het vorig jaar beloofd is, men met voorstel len inzake de brug aan de Zuidhaven poort zou komen. Nu dit niet is ge beurd, heeft spr. door een deskundige een onderzoek laten instellen naar be doelde brug. Er zijn 3 oplossingen: 1°. Mechaniseering der b'ewegingsinrichting; 2°. het maken van een nieuwe boven bouw met mechanische bewegingsinrich ting; 3°. geheel nieuwe brug met ver breeding van het rijpad. Het eerste plan kost f8000, het 2e f28000 en het 3e f60.000. Voor 't leveren van elec. stroom heeft spr. zich tot den heer Prakke gewend, welke een oplossing aan de hand deed inzake elec. beweegkracht. Spr. doet het voorstel op dezen post f 1187,68 te schrap pen en geen cent meer te besteden aan deze brug. De voorzitter: Over deze brug is her- herhaaldelijk geconfereerd door B. en W., de C. v. F. en den gemeente-bouw meester. De laatste verklaart, dat de brug niet gevaarlijk is. De brug wordt door heel oude meoschen bediend en zoodoende gaat het werk niet vlug. Spr. oordeelt het abso luut onnoodig een nieuwe brug te ma ken, ze kan nog jaren mee. De ge meente-bouwmeester was verontwaardigd, dat bij 't part. onderzoek de kappen er afgenomen zijn. Het is niet geoorloofd, dat een raadslid zonder voorkennis van den gemeente-architect een onderzoek laat instellen. B. en W. geven den gemeente- bouwmeester gelijk. De heer Panny spreekt van een lijdens geschiedenis. Spr. is van oordeel, dat bin nen afzienbaren tijd verandering moet komen; thans is dit nog niet noodig. De bezwaren van den heer cle Broekert zijn gegrond op scheepvaartbelemmering. In de bietencampagne is de toestand der brug in strijd met de scheepvaartbelan- gen. Weth. Koopman wijst op 't gesukkel met 't opdraaien. Hoe het terecht komt, weet spr. niet, maar hij voorziet eenmaal een ongeluk. De discussies worden gesloten en de heer de Broekert legt zijn bescheiden aan de C. v. F. over. Bij 117 wordt gewezen op den onhoud- baren toestand van het riool in 't Viseh- slop. B. en W. verwijzen naar 't schrijven van den gemeente-bouwmeester. De oor zaak was, dat eenigen tijd het ledigen van rioolputten niet regelmatig geschied de. Sedert eenigen tijd functionneert de bedoelde rioolput weer goed. De heer u. d. Kwast spreekt over het maken van een sluis aan het havenhoofd en over 't vragen Van subsidie doorvoor. Indertijd is daarvan een kostenbereke ning gemaakt, zegt de voorzitter: 't Zou toen 2 ton kosten. Nu zeker 't dubbele. De heer Panny is van meening, dat het Rijk daarvoor nooit een cent subsidie zal geven. Wel was een kleine aanleg steiger van de provincie aan het Haven hoofd gewenscht. Ons Statenlid kan zich zeer verdienste lijk maken door een zoodanig voorstel te doen, zegt de heer Koopman. De voorzitter acht het eveneens wen- schelijk, dat weth. Timmerman daarover in de Statenvergadering spreekt. De heer de Broekert hoopt, dat hij dan ook zal protesteeren tegen het passa giersvervoer Wolphaartsdijk—Middelburg. De heer v. d. Kwast spreekt over een betonnentrapje ten gerieve der zwemmers in den hoek van 't Stelletje. Spr. stelt voor het presentiegeld op te sparen om een trap te kunnen bouwen. De voorzitter: Dan moet het presentie geld appart worden gelegd en aangebo den worden aan het Waterschap Schou wen voor 't maken van een trap. Zondet een trap te maken zal men de zwem- Hefhebbers toch wel tegemoet komen. Bij het hoofdstuk onderwijs oppert de heer v. d. Kwast het idéé een school vereniging op te richten voor iedere school, waaraan iedere leerling, b.v. Va cent per week bijdraagt. Bij 192, „kosten van vergelijkend on derwijs", wordt besloten het struikgewas maar geheel op te ruimen bij de nieuwe school. t Bij 219 spreekt de heer Panny over de Ambachtsschool. De nuttigheid en nood zakelijkheid dezer uitgaven wordt sterk in twijfel getrokken. De heer Dodeman: De commissie heefl zich geërgerd aan die som. De subsidie aan de Ambachtsschool bedraagt f 8700, die voor de Avondschool i 2500). De heer Timmerman: De verbouwing aan de Ambachtsschool is opgenomen door den Inspecteur, die het fe'telljk heeft voorgeschréven. De heer Lipwiberg is von oordeel, dat het lijkt of het geld op jnoet, gvnieu de aangebrachte veranderingen. Bij 239, „bijdrage Ziekenhuis", spreekt de heer Doeleman over de ziekenauto, die afgescheiden is van het ziekenhuis, Wat spr. betreurt. Zierkzee geeft f 685,20 en mag voor zijn patiënten het hooge tarief betalen. Spr. zou een:ge tegen prestatie niet ongewenscht achten, b.v. goedkooper tarief. Weth. Timmerman, lid van 't bestuur van 't Ziekenhuis, geeft een korte finan- cieele beschouwing over voormelde in richting en zegt toe op een eerstvolgende bestuursvergadering van het 'Ziekenhuis over deze aangelegenheid te zullen spre ken. Bij 241, „Steun aan uitgetrokken werk- loozen", uit de heer Versteeg den wensch dat wanneer die f 2000, welke nu is uit getrokken, niet voor steunverleening wordt uitgegeven, dan ze te gebrwken vooi werkverschaffing. Hij wijst dan aller eerst op wegenverharding. De voorzitter: Deze post :s op de be- grooting gebracht volgens Uw wensch. Welk werk gedaan zal worden kunnen wij nog niet zeggen. Bij 251, „Opcenten Rijksinkomstenbe lasting" spreekt de heer Catshoek over de progressieve belastingheffing, waartoe de raad in 1920 besloot, maar dat maar een jaar in werk'ng is geweest. Als proef is toen besloten 60 opcenten op de hoofd som der R.I.B. te heffen. Deze proef is eenigen tijd 'n werking en over dit jaar heeft het f 30.000 opgebracht. Aan ge wone inkomstenbelast:ng is f 68.000 in gekomen, waaruit spr. concludeerde, dat de gemeente goeddeels naar den ouden toestand is teruggekeerd. Daar het zich laat aanzien, dat de R.I.B- minder op zal brengen, stelt spr. voor i. p. v, 60, 100 opcenten te heffen op de hoofdsom der R, I.B. Om 50 opcenten te heffen oj) de Vermogensbelasting is nog geen reden. De heer Lunenberg acht de sprong van 60 op 100 opcenten te groot. Hij zou wel mede kunnen gaan met een voorstel om het van 60 op 70 te brengen. Weth. Timmerman kan zich daarbij aansluiten. De voorzitter: Waarom is het noodig een verandering in de zaak te brengen? Laat de raad de kip, die gouden eieren legt, niet slachten. Spr. weet van nabij, wanneer men steeds door gaat met het verhoogen der belastingen, de gegoede mensehen zullen weggaan. Spr. ontraadt op dit moment het voorstel-Catshoek. De heer Catshoek verdedigt nader zijn voorstel. Verschillende gemeenten heffen 100 opcenten op de R. I. B. en 50 op de Vermogensbelasting. Zierikzee maakt wat Zeeland betreft, op belastinggebied een slecht figuur. 70 pCt. geeft een 2eer ge ringe verhooging. Weth. Koopman gaat met den voor zitter mede. Er is een schaduwzijde aan deze verhooging. De heer Panny wijst op de onbillijk heid van het heffen van 50 pCt. op de Vermogensbelasting. De heer Catshóek handhaaft zijn voor stel. In stemming gebracht wordt het ver worpen met 10 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Catshoek en Versteeg. Het voorstel Lunenberg, verhooging van 60 tot 70 opcenten, wordt eveneens verworpen. Vóór stemden de heeren Tim merman, Lunenberg, Catshoek en Ver steeg. Bij 258, „Hondenbelasting", noodigt de heer de Broekert B. en W. uit de be lasting op de honden te herzien. Bij 267, 3, „Gasbedrijf", houdt de heer v. d. Kwast een zeer uitvoerige rede over het gas, o. a. over 't brengen van stoom in retorten, vlamtemperatuur, hetgeen gastechnic: in het buitenland hierover hebben geschreven, de calorische waarde, het gehalte van het koolmón- oxyde van het lichtgas (watergas bevat 4 maal zooveel, koolmonoxyde dan ko- lengas) enz., enz. De geheele rede in extenso op te nemen is niet mogelijk, omdat het verslag niet alleen veel te groot zou worden, maar ook naar wij meenen omdat deze redevoering feitelijk studiemateriaal is voor gastechnici en onze lezers daar voor niet die Interesse zouden hebben, welke deze rede ongetwijfeld verdient. Het spijt weth. Koopmandat dhr. v. d. Kwast in Februari geen lid van den Raad was, want beter verdediger van het „Goffin"-systeem zou er vermoedelijk niet geweest zijn. De voorzitter heeft met aandacht ge luisterd naar de interessante mededeelin- gen, welke in 't betoog van den heer v. d. Kwast voorkwamen. Hij vraagt of deze soms een of ander voorstel heeft? De heer u. cl. Kwast heeft dat niet. Tusschen de heeren Koopman en v. d. Kwast ontspint zich een discussie over het gas en zijn samenstelling, welk dis puut echter spoedig gestopt wordt. De heer Versteeg klaagt over het slechte gas. De heer Panny zegt, dat we in een overgangstoestand zijn. Door 't getraineer duurt 't zoo lang eer het nieuwe systeem in werking komt. Ook weth. Koopman antwoordt den heer Versteeg op z'n klacht over het slechte gas. De heer Versteeg spreekt over de cokesleverantie 'n het vorig jaar aan de buitengemeenten, waardoor cle inwo ners ze niet konden krijgen. Hij hoopt, dat hiertegen maatregelen zullen wor den genomen. Weth. Koopman deelt mede, hoe moei lijk het is te controleeren, waar de cokes heengaat, maar er zal goed op gelet war den. De commiss'e vuidl den post, vermeld onder No. 277, (onvoorziene u'tgaven) wel hoog, maar gezien de nog aanhangige kwestie omtrent de afschaffingvan het vervolgonderwijs, vindt zij toch geen ter men om op verlaging aan te dringen. Met de opmerking der commissie gaan B. en W. accoord. De begrooting is hiermede behandeld. In stemming gebracht, wordt ze met algemeene stemmen aangenomen en B. en W. gemachtigd om, indien noodig, administratieve wijzigingen in te lasschen. Thans ontspint zich nog een korte dis cussie over het houden van raadsverga deringen op Zaterdag. Sommige leden zijn er voor, maar anderen er sterk tegen. De voorzitter zegt toe, het houden der vergaderingen op Zaterdag zooveel mo gelijk te vermijden. Hierop wordt deze zeer lange zitting opgeheven en de vergadering gesloten. RECHTZAKEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Eer ste Nederl. Onderlinge Paarden- en Vee- verzekerings-Mij. te 's-Gravenhage, appel lante tegen de Vereeniging Hengstenver- eeniging „De fendracht" in De Heen (gem. Steenbergen), geïntimeerde, betref fende uitbetaling door appellante van de verzekeringssom voor den dekhengst Ar tist de Laboureur, ten bedrage van f120.000, sub. f93.500. Het hof heeft vernietigd het vonnis van de rechtbank, waarbij aan eischeres de verminderde vordering (93.500) wegens afkeuring van den dekhengst werd toe gewezen en gedaagde werd veroordeeld tot betaling van deze f 93.500 en de rente ad 6 pCt. van 15 November 1919 af. Het hof verklaarde geïntimeerde niet-ontvan kelijk in haar vordering en veroordeelde haar in de kosten van de procedure. Het hof overwoog daarbij, dat geïnti meerde in gebreke :s gebleven, die vlijt en de naarstigheid aan te wenden, die bij het dreigende desostre (afkeuring van haar dekhengst) van haar gevorderd kon worden om de schade te voorkomen. WKTENSCH. BERICHTEN. Virginia Loveling. f Virginie Loveling, de bekende Vlaam- sche dichteres en romanschrijfster, is te Gent overleden. In 1836 te Nevele in Oost-Vlaanderen geboren, had zij dus den leeftijd van 87 jaar bereikt. De besten onder de Vlaamsche musici componeer den vaak op teksten van Virginie Love ling. Ook hare romans worden nog steeds gelezen. Deze eenvoudige vrouw was bui tengewoon ontwikkeld. Zij sprak, las en schreef niet alleen Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch, maar kende ook de Italiaansche, Spaansche en Noorsche talen. POST EN TEL EG RAP HIE. Overgeplaatst van het postkantoor Zï<a rikzee naar dat te Dirksland de kantoor bediende J. Ph. Blok. Tot telefoniste te Zierikzee is aan gesteld mej. Hogestegèr, thans kantoor bediende te Tholen. Met ingang van 1 Jan. e.k. wordt de besteller D. Everaers te Stavenisse, naar Goes overgeplaatst. De postconducteurs, dienstdoende pp de tramwegen, zullen met het oog op de eenvoudige werkzaamheden, geleidelijk door bestellers worden vervangen. VERKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 4 Dec. Heden werden alhier, ten verzoeke van de erven 1. Theune, ten overstaan van de notarissen J. A. Biermasz en H. R. Struve te Middel burg, publiek verkocht de volgende on roerende goederen, onder de gemeente Zierikzee: 3 H.A. 25 A. 10 c.A. bouwland, aan den Jannisseweg, a f670; 2 H.A. 50 A. 10 c.A. bouwland, aan Gasthuisdreef, a f550. Alles per 41 A. 68 c.A. 4 December. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier, voor den heer Joh. Dalebout, publiek verkocht: Het woonhuis, schuurtje, erf, tuin en boomgaard, aan den Prov'ncialen slraatweg, genaamd „Vredenoord" voor f 8063,— en f 1765,voor toebeding. Het pakhuis en erf aldaar, voor f 500. ONDERWIJS. Bij het op 21 en 22 Nov. j.l. te Rot terdam gehouden examen tol verkrijging van het diploma boekhouden voor de vereenig:ng van leeraren, slaagde o.a. de heer J. W. v. d. Doel tc Zierikzee. leer ling van mevr. v. Dijk-Bouwmeester al daar., ST.-.MAARTENRDIJK. Benoemd tot on derwijzer met verplichte hoofdacte de heer P. J. Carmejoole. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Workum, A. J. Worm- goor te Alblasserdam. Te Hemelum, O. 8. Jellema te 8t.-Anna-Paroohie. AangenomenNaar 8tad-Heerlon(toez G. Mol te Kati (Z.) ZIERIKZEE. In de Dinsdagavond ge- honden vergadering van notabelen zijn met algemeene stemmen tot kerkvoogd herkozen de heeren F. A. Kloppert en G. Polder mans en werd als zoodanig gekozen de heer F. J. de Vos. ZONNEMAIRE. Benoemd tot presi dent-kerkvoogd de heer J. Versepnt. Geref. Kerk. Beroepen: Te Hoogeveen, J. Ubel» te Varsseveld. Aangenomen: Naar Boerakker, oand. H. de Jong Szu. te Oudega (W.) Bedankt: Voor Kommerzyi, M. Melnf dertsma te Leek. Voor Apeldoorn, Dr. 8. P. Deo te Dwingeloo. VIN HEINDE EN TER, Het kabinet-Marx heeft bij den Rijksdag een noodwet ingediend, die de regeering in het algemeen machtigt lot alle maatregelen, die zij in verband met den heerschenden toestand noodzakelijk acht. Deze noodwet zal slechts van korten duur zijn. 7- Vijf-en-twintig Japansehe Verze- kerings-Maatschappijen hebben besloten met regeeringssteun 10 pCt. te betalen in verband met de aanspraken, voort vloeiende uit de aardbeving. Vijf maat schappijen maken bezwaar. De Japan sehe regeering dient in de bijzondere parlementen-zitting een regeerings-ont- werp in tot toewijzing van honderd mil- lioen voor steun aan de verzekerings maatschappijen. Het eindcijfer van de kosten der herstelling van de aardbeving- schade, is door de officiëele commissie vastgesteld op 397 millioen. Boven Tarente (Italië) heeft Maan- dagmorgen een hevig onweer gewoed, ge volgd door een cycloon, welke langen tijd duurde en veel schade aanrichtte. Door het breken van een kabel van de lift in een mijn bij Sheffield is de kooi naar beneden gestort, waarbij zeven mijnwerkers gedood, 15 ernstig en 1 licht gewond zijn. Uit Genève wordt gemeld, dat het*' Sint-Bernard klooster tengevolge van een '-i hevige» sneeuwval geheel afgesloten is. Slechts op ski-schoenen kan men het klooster nog bereiken. Zuid-Slavische parlement heeft een millioen dinar uitgetrokken voor her uitwerken van een plan voor een water weg, die de Adriatische met de Zwarte Zee zal verbinden en het Donau-stroom- gebied met de Aegeïsehe Zee. Koning Alfons heeft bij gelegenheid van een ontvangst te Barcelona gezegd, dat Spanje thans op den weg van de red ding is. Koning, leger en land kunnen slechts nauw verbonden z.ijn, zeide de koning en hij voegde daaraan toe: Wij spelen de laatste kaart van de toekomst van Spanje uit, en wij moeten winnen. Niet ver buiten Cherbourg is Za terdag een watervliegtuig, waarin acht menschen zaten bij het houden van oefe ningen in zee gevallen. Vier menschen zijn omgekomen. Volgens de „Action FranQaise" is de 14-jarige zoon van Léon Daudet, het monarchistische Fransche Kamerlid, door anarchisten vermoord. Leon Daudet heefl een klacht ingediend bij den procureur der Republiek inzake moord op zijn zoon, subs, ontvoering van een minderjarige. Frankrijk en België hebben thans definitief besloten de bezettingstroepen in het Roergebied aanmerkelijk te ver minderen en den terugkeer van de uitge wezen beambten toe te staan. Verder kunnen handelswaren uit onbezet Duitsehland vrij van douane-rechten in het Roergebied worden ingevoerd. De vorming van een autonomen Rijnlandstaat binnen het kader van het Duitsche Rijk is spoedig te verwachten. De hoofdkrater van den Vesuvius <s weer in werking. Een dikke lavastróom loopt over den rand naar omlaag. Bij een motorrace te Los Angeles vloog een auto, welke met een snelheid van tachtig KJM^ reed, uit de baan. De auto werd totaal vernield. De beide in zittenden werden gedood. De 22-jarige zoon van prins AJbrecht zu Schaumburg-Lippe heeft zich volgens een bericht uit Linz Zondagmorgen dood geschoten. De prijzen op de levensmiddelen markt te Berlijn zijn aanmerkelijk ver laagd. Een .brand te Winnipeg (Candaa) heeft een geheel blok kantoren in hat hartje der stad ln de asch gelegd. Alba, de ond-mlnlater van bulten- landsohe zakendie bjj de militaire staatsgreep van Primo de Rivera uit Spanje is gevlnoht, li onder beschuldi ging van vervalsehlng van offieleele dooumenten en zwendeiaryvoor het gerecht gedaagd. Een 8paansoh advocaat, welke voor het gerecht nietigverklaring wist te ver krijgen vau een testament, waarbfj 75 millioen dollars aan den aartsbisschop van Madrid werden vermaakt, ontving tys van deze som als honorarium, Op negen oceaan-stoomers z(jn Zondag 5000 immigranten Polen, Dultsohers en Italianen te New-York aangekomen. De quota van nagenoeg alle groote Europeesohe landen zijn be reikt. Vijftien landen hebben reeds hnn vol aantal Immigranten in de Vereenlgde Staten doen aankomen. Niet eerder dan Juni van het volgende jaar zullen bur gers uit deze staten worden toegelaten. In Fransohe politieke kringen dreigt een ornstige orisis ln verband met de hervorming van de kieswet, welke het aftreden van Millerand en Polnoaré ten gevolge kan hebben. De ingediende maohtiglngswet is door den Duitsohen Rijksraad met 45 tegen 7 stemmen aanvaard. Mevrouw Cora White te Minnea polis vraagt echtscheiding aan omdat haar man lijdt aan radiomanie. De orisis duurt al twee jaar. Heele nachten zit de heer White aan z\jn ontvangtoe stel en dwingt 2Un vrouw tot meeluis teren. H\j geeft z(Jn vrouw geen geld meer voor kleeren voor zich en de kin deren, daar hij al z(jo inkomsten verdoet aan zijn radto-lnstaUatle.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2