Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bjj de ven Maandag 3 Deo. 1923, no. It 13. BUITEN UUMa Massa huwelijken. De bolsjewistische pers maakt melding van een nieuw verschijnsel op het platte land in Rusland, n.l. van de massa-huwe lijken. Zoo bijv. meldt „Rabstsjiej Poetj", dat te Smolensk verschijnt, dat in het gouvernement Smolensk huwelijken in een ongekend aantal worden gesloten. Er zijn zooveel trouwlustigen, dat de priester geen tijd heeft allen in te zegenen. Het komt daarom dikwijls voor, dat de pries ter een inzegening en masse geeft: hij verzamelt in de kerk vijf, zes paren en verbindt deze tegelijk in den echt. Wel is waar is dit in strijd met de voor schriften van de Russische kerk, maar daar trekt men zich tegenwoordig heel weinig van aan. Dergelijke huwelijken komen ook in vele andere gouvernemen ten voor. Wat is de oorzaak van deze buitengewone trouwlustigheid'? De zaak blijkt heel eenvoudig en prozaïsch te zijn. De nog niet verdeelde landerijen, die om een of andere reden zijn vrijge komen, worden nu onder de boeren ver deeld, waarbij ieder gezin een stuk grond krijgt. Om deze lappen grond machtig te worden, worden nieuwe gezinnen ge vormd. Hoe de bruid er uit ziet, of zij jong of oud, mooi of leelijk is, dat doet er niet toe, want de hoofdzaak is een gezin te vormen en een stuk grond te krijgen. Is dit eenmaal gelukt, dan wordt de jonge vrouw, indien zij haar aange trouwde familie niet bevalt, het leven ondragelijk gemaakt, zoodat een echt scheiding voor haar de eenige uitkomst uit deze hel is. Wel is waar, is het schei den volgens de leer van de Russische kerk verbonden aan zulke eischen, dat het bijna onmogelijk is en daarom voor de revolutie een bijna ongehoord ver schijnsel was, maar dezelfde boer, die voor het sluiten van een huwelijk de hulp van den pope noodzakelijk acht, trekt zich niets van de boet-predicaties van den priester aan en vraagt bij de volksrechtbank echtscheiding aan. Echtscheidingsprocessen vormen dan ook een zeer groot gedeelte van de werk zaamheden dezer rechtbanken. De Kerk erkent deze echtscheidingen natuurlijk niet, maar daar bekommert zich de boer niet om. Hoogstens zal hij het bij zijn volgend huwelijk zonder priester moeten stellen, maar dat is geenszins een onover komelijk bezwaar. De hoofdzaak is een stuk grond te krijgen. BINNENLAND. Postcheque- en girodienst. Inzake het door mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem bij de recht bank te 's-Gravenhage aanhangig ge maakte proces tegen den postchèque- en girodienst heeft de procureur van den gedaagde (den staat der Nederlanden), mr. A. F. Telders, een conclusie van antwoord genomen. Hieraan is ontleend, dat eischer een tegoed van ten minste f17.500 zou heb ben, Mr. Telders zegt, dat de sluiting van den dienst gewettigd was, en dat dit door den minister van waterstaat op be hoorlijke wijze aan het publiek is mee gedeeld. Aangezien eischer zelf in zijn dagvaarding te kennen geeft, dat er on zekerheid bestaat over het bedrag van zijn tegoed en de staat niet geldelijk aansprakelijk is voor vertragingen in den dienst en storingen in het bedrijf, con cludeert mr. Telders tot niet-ontvanke- lijkverklaring en ontzegging van de vor dering cum expensis. Uit het bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf heeft, ter uitvoering van een deze week gehouden buitengewone alge- meene ledenvergadering aan de arbei dersorganisaties meegedeeld, dat de ver eeniging geen nieuwe landelijke arbeids regeling wenscht af te sluiten. De be staande regeling loopt op 29 dezer af. Uit Stad en Provlnoie. jZIERIKZEE. Het rekwest inzake de autodienst Wolphaartsdijk—Middelburg js reeds van vele handteekeningen voorren. Het ligt nog tot a.s. Zaterdag bi} den heer H. G. Krom alhier ter teekenkig, uitgezonderd Donderdag, terwijl het dan tijdens beurstijd in „Juliana" ligt. Nog meer handteekeningen zijn noodig ora kans van slagen te hebben. Benoemd met ingang van 1 Dec. 1923 tot subontvanger der accijnzen enz. te 'Poortvliet, de gemeente-veldwachter P. van Dijke, inplaats van den heer C. van Westenbrugge, door vertrek naar elders. RENESSE. Vrijdagavond werd voor de leden en niet-leden een Nulsavond ge houden. Met een woord van welkom aan het vrij talrijk opgekomen publiek en het met een toepasselijk woord uitrei ken van een 7-tal cadeaux aan de dames comité-leden van den gehouden bazar, leidde de voorzitter, de heer Joh. Ho,o- genboom, den heer D. A. Poldermans van 's Gravenpolder bij zijn hoorders, als spreker voor dien avond in. Het mocht spr. gelukken met een van zijn Zeeuwsche novellen, in zuiver Zuid- Bevelandsch dialect een bew'ijs te leveren,' dat de smedige Zeeuwsche taal zich uit stekend leent, inderdaad door den klank der woorden en de kernachtige, eigenaar dige uitdrukkingen en zegswijzen, ons het meeleven en medegevoelen gemakke lijk en duidelijk te maken. Zeker hebben allen genoten van de zinrijke, mooie zeg ging. het scherp uitbeelden van de per sonen en de natuurtafereelen, de fijne schildering van de karakters, voorkomen de in de door hem voorgedragen Zeeuw sche novelle. Door de komische, humo ristische voordrachten, getiteld: „Koo en Kee van Oudelande op reis naar Vlissin- gen" en ,.Wat in Zierikzee eens gebeurde" konden de hoorders den lachtlust niet be dwingen. In gedachten reisden we" mee met Koo en Kee, waren wij stille ge tuigen van de kodd:ge, moppige voor vallen, die Leiden ondervo'nden. We lach ten, ja, schaterden het uit om de aller- venmakelijkste scènes en het toevallig gebeuren. De heer Poldermans had met zijn kostelijke, geestige voordrachten een volkomen succes. Een langdurig en krach tig applaus w'as zeker wel het verdiende loon voor ziji moeite. ^Landarbeiders wet. Bij Kon. besluit van 28 Noembar is aan da gemeente Zonnemaire een voor schot tot een maximum van f 4555, ter verstrekk!ng aan de in die gemeente, werkzame vereenig'ng, uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een tweetal landarbeiders benoodigd bedrag voov de verkrijging van' plaatsjes. ONDERWIJS. Aan de veeartsenijkundige Eloogeschool te Utrecht slaagde o.a. voor het Rijksdi- .ploma als hoelsmid, de heer I. J. Sclre- man te Bruinisse. BURGH. Aan den cursus voor vervolg onderwijs aan de openbare lagere school wordt deelgenomen door 14 jongens en 9 meisjes. POST EN TEL EG KA PU IE. ZIERIKZEE. Aangesloten aan het rijks- locaalteiefoonnet onder no. 57, J. van Almkerk, Manhuisstraat. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Zaterdag 24 November, des namiddags 2 uur. (Vervolg). De voorzitter opent nu de algemeene beschouwingen. De heer v. il. Kwast brengt in zijn uit voerige algemeene beschouwing o. a. naar voren, dat hij gelooft, dat Zierikzee de centrale plaats van het eiland zal wor den, dat het nog wellicht eenmaal een sluis aan 't havenhoofd krijgt, dat betere tijden misschien oók zullen aanbreken wanneer waterleiding en electriciteit haar ter beschikking staan. Een mooie taak ligt misschien nog weggelegd als school- stad, o.a. een kleine waterbouwkundige school, een hoogere Ambachtsschoolzou het zoo dwaas zijn, vraagt spr., hier een cursus te openen in electrotechniek'? Wat dunkt U, zoo vraagt spr., van een lichte leergang in de Russische taal? Wat van een meisjesschool, waar manieren, huis houdboekhouding en huishoudwarenken- nis wordt onderwezen? Spr. opperde o. m. het denkbeeld hier een stedelijk in voerrecht in te voeren. Het denkbeeld een crematorium op te richten, werd eveneens op den voorgrond geschoven. Daarna houdt de heer de Broekert algemeene beschouwingen. Wijzende op de resultaten, het vorig jaar door de begrootingscommissie behaald, heeft de thans zetelende commissie gemeend met de bezuinigingen te moeten wachten tot dat het Rijk wenscht voor te gaan. De commissie stelt alleen voor 't afschaffen der presentiegelden, wat spr. een luttel bedrag noemt. Als men hem zal toevoe gen, dat het raadlidmaatschap een eere baantje is, dan zal hij zeggen, dat het ambt van Burgemeester en Wethouder eveneens als zoodanig is te beschouwen' en dat ook hiervan een stuk zal afmoe ten. Is de commissie dat niet met spr. eens, dan zal hij tegen afschaffing van 't presentiegeld stemmen. Over het be leid van B. en W. is spr. maar weinig tevreden en daarom hebben spr, en de heer van Scheiven bij de laatste wethou- dersvefkiezing een zelfstandige positie in genomen. De toestand der stad ziet er volgens spr, treurig uit; alles gaat aan tractementen weg. De laagconjunctuur tee kent zich ook hier scherp af. Naast het vraagstuk der werkloosheid staal het pro bleem der fjnanciëele lasten, die het ge meentebudget drukken. Het bezuinigings lied weerklinkt in alle toonaarden, maar van toepassing valt weinig te bespeuren. Van den burgemeester had spr. ver wacht, dat hij zou voorgaan en voor een gedeelte afstand zou willen doen van, naar spr.'s oordeel, een oorlogstracte- ment. De heer Doeleman, rapporteur der com missie, antwoordt den heer de Broekert, dat in de commissie geen overeenstem ming kon worden gevonden. Spr. vindt, dat de algemeene beschou wingen in 't rapport niet naar voren zijn gebracht. Een algemeen overzicht van de discussies geeft dit rapport niet. Spr. heeft den heer Lunenberg een brief ge schreven, waarin hij mededeelde, dat hij met het rapport niet accoord kon gaan. De heer Lunenberg merkt op, dat, wanneer de heer Doeleman bezwaren koesterde tegen de getrokken conclusies uit de rapporteursvergadering, hij ze niet had moeten onderteekenen. Over deze kwestie ontspint zich een kort debat, dat geen nieuwe gezichtspun ten opent en geen betere oplossing brengt. Namens de begrootingscommissie leest de heer Doeleman de algemeene opmer kingen, voor men tot behandelen der verschillende posten overgaat. De commissie acht het niet gewenscht met voorstellen tot salarisverlaging van de gemeente-ambtenaren te komen. Moch ten de plannen der regeering tot verla ging der salarissen der Rijksambtenaren verwezenlijkt worden, dan acht de meer derheid der commissie het gewenscht, dat ook in 1924 een raadscommissie wor de benoemd, die de salarissen der ge meente-ambtenaren herziet. De minder heid is echter van oordeel, dat aan het raadsbesluit van het vorige jaar de tegen woordige titularissen het recht ontleenen tot behoud hunner wedde en meent, dat deze daarom niet mag worden verlaagd, ook met het oog op het feit, dat inder tijd hun verhooging veel later dan die der rijksambtenaren is ingegaan, en voor het meerendeel hunner niet in dezelfde mate. B. en W. kunnen raedegaan met het standpunt der commissie om met het houden van besprekingen over al dan niet salarisherziening der gemeente-amb tenaren te wachten, totdat de plannen der regeering tot verlaging van de sala rissen der rijksambtenaren verwezenlijkt zijn. De heer Versteeg kan met het idéé van de meerderheid der commissie ten aanzien der salarisherziening voorloo- pig niet medegaau. Het ts volgens spr. de vraag of de loonen en tractementen van de gemeente-ambtenaren zijn in verhou ding met die van het rijk In verband met de kleine bezuiniging op de geheele begrooting van de presentiegelden, ge waagt spr. van polit:ek van den kleinen kant. Polders en waterschappen, zoowel als Prov. Staten, geven Immers ook pre sentiegeld De voorzitter beantwoordt de algemee ne beschouwingen. Z:ch tol den heer v. d. Kwast wendend voegt hij dezen toe, dat hij vele dingen naar voren heeft ge bracht, die wel wenschelijk zouden zijn als het gebeuren kón. Of het doceeren van de Russische taal n:et gewenscht zou 2ijn, beantwoordt de voorzitter ontken nend. Er zijn wel andere talen, die beter kunnen gedoceerd worden. Met den heer de Broekert is spr. hel niet heelemaal eens in verband met diens algemeene be schouwing over de traetementen. De com missi e meent, dat de traetementen met moeten worden aangeroerd. Spr. heeft vroeger gezegd, dat het beter was toe slagen te geven, maar de raad besloot tot verhooging. Met de meerderheid der commissie is spr. het niet eens, waar zij schrijft de regeeringsmaatregelen te wil len afwachten. Wanneer een college (het Rijk) een onrechtvaardigheid .begaat .(wijziging art. 40) dan is het oog niet noodig, dat een ander college dat ook doet. Niet altijdzal echter de toestand zoo kunnen blijven. Spr- wijst er op, dat het Rijk eenmaal zal zeg gen. als niet zooveel mHliocn bezuinigd wordt, dan loopt de gulden gevaar. Beter is het dan de salarissen met 10 pCt. te verminderen. Dit argument geldt echter alleen voor het Rijk. De heer Doeleman is 2ulks niet met den voorzitter eens. Wat deze zeidc over de Rijkssalarissen, gejdt z.:. ook voor de gemeentelijke salarissen, daarom zou, naar spr.'s oordeel, de voorzitter het voorstel der commissi moeten toejuichen. De voorzitter wijst er nogmaals op dat wijziging van art. 40 onbillijk is, wie het ook doet. Als evenwel het rijk be zuinigt kan inflatie voorkomen worden, maar voor de gemeente heelt een salaris- vermindering geen invloed op de waarde- van den gulden. Weth. KoopmanDe tractementen hier- voren bedoeld zijn tegen den 2in van den raad op de begrooting gebracht. De heer Versteeg herinnert aan wat dc voorzitter zeide, n.l. het standpunt der regeering: als niet 70 millioen gulden bezuinigd wordt op de salarissen, zal inflatie volgen. In „Het Volk" heeft spreker een artikel gelezenwaarin men tot de slotsom komt. dat inflatie ontstaan zou door de improductieve uit gaven vaq f 300 millioen voor de Vloot wet. De heer t>. d. KiOasi wijst dhr. Ver steeg op een art. van. prof. Treub. die voorrekent, als wij Indië kwijt zijn Vil van het Nationaal vermogen naar de maan is, terwijl de arbeiders hierdoor zeer veel schade zouden lijden. Spr. is voor verdediging van Indië, want als In dië verloren gaat, wordt Nederland een groote boerennegorij. Dc heer Versteeg repliceert, doch de voorzitter sluit direct de vlootwetdebat ten, die niets met de algemeene beschou wingen hebben uit te staan. De algemeene beschouwingen worden hierna gesloten. Bij hoofdst. I art. 2 (achterstallige in komsten van vorige dienstjaren f 4885,305) heeft de commissie deze opmerking: bij niet-betaling van pacht ook nadat behoorlijk uitstel is gegeven acht de commissie het wenschelijk dat het pacht- contract ontbonden worde verklaard, dat de perceelen dier pachters opnieuw te pachten worden aangeboden, waarbij de achterstallige pachters natuurlijk van me dedinging moeten worden uitgesloten en dat van de borgen betaling van de ach terstand met schadevergoeding wordt ge vorderd. Met deze opmerking gaan B. en W. accoord. Wetli. Timmerman zegt, dat van deze gelden een groot deel is binnengekomen, n.l. va„ diverse pachten en H. O. Weth. Koopman zou het goed vinden als deze zaak eens aangepakt werd. De voorzitter zegt onderzóek toe. Bij art. 10 van hoofdst. II, „jaarwedde van den burgemeester", vraagt de heer de Broekert, of het niet mogelijk is, dat de burgemeester 1 uur per dag, voor gemeentezaken op 't stadhuis te spre ken is. De voorzitter: Ik sta iedereen te woord, al komen de menschen ook soms des avonds. De heer de Broekert vraagt verder, of weth. Timmerman niet de menschen te woord kan staan op 't Stadhuis? De voorzitter doet de toezegging, dat hij er over zal denken. Bij 14, „presentiegelden" is de meer derheid van de commissie van oordeel, dat de presentiegelden van de leden van den raad moeten worden geschrapt. De minderheid is die meening niet toege daan, doch vindt, dat de raad in zijn tegenwoordige samenstelling de schrap ping van dien post niet mag verlangen. De vraag of presentiegeld al dan niet moet worden toegekend, wenschen B. en W. aan het oordeel van den Raad over te laten. De heer Doeleman: De meerderheid is hiertoe gekomen op dezelfde gronden als hier reeds meer zijn ontwikkeld. Boven dien een winkelier voelt evenzeer zijn schade als hij uit z'n zaken wordt ge roepen, als een typograaf dat zou doen. Weth. Koopman merkt op, dat dit geen post is waarop men moest vallen. Voor 1914 gaven reeds 107 gemeenten presen tiegeld. Door de E. V. moet het mogelijk gemaakt worden, dat alle gekozenen de vergadering van den Raad kunnen bij wonen. Voor den heer Paling blijft het pre sentiegeld een principiëele kwestie. Spr. beschouwt nog altijd het raadlidmaat- sohap als een eere-burgersehap. De heer Versteeg meent uit wat dhr. Doeleman opmerkt, te moeten constatee- ren, dat deze evenals spr. vóór het pre sentiegeld is. In stemming gebracht, wordt 't voor stel der commissie verworpen. Vóór stemden de heeren Quant, Doeleman en Panny. Bij 37 wordt gewezen op 't feit, dat verschillende huisnummers ontbreken door ovérverving enz. B. en W. zullen den betrokken ambte naar opdragen er geregeld op toe te zien, dat de ontbrekende huisnummers wor den aangebracht. Bij 49, „standplaatsen voor woonwa gens", merkt de heer Bunny op, dat daar niet de hand aan wordt gehouden. De voorzitter zegt onderztoek toe. Bij hoofdst. III, „openbare veiligheid", merkt de heer de Broekert o. a. op, dat op dezen post f 15127,56, wel een bezui niging kan worden toegepast. Door meer dere surveillance per rijwiel kan tijd en personeel bespaard worden. Door op heffing der rechtbank is z. i. een commis sariaat van politie overbodig. Spreker noemt een 5-tal Zeeuwsche plaatsen op ter vergelijking met de politiemacht te Zierikzee. Hij dringt er op aan de regee ring ie verzoeken het commissariaat van politie op te heffen. De voorzitter spr. beantwoordend zegt, dat we thans een commissaris hebben en 7 agenten. Stel nu eens, zoo zegt spr., dat hel commissariaat verviel, dan moest over de 7 agenten een Inspecteur staan, die evenveel salaris zou genieten als de tegenwoordige funct:onnaris. De verge lijking met Zeeuwsch Vlaamsche gemeen ten noemt spr. onjuist, want daar ter plaatse is maréchaussee. In Z'erikzee is niet te veel pol!tic in verband met de diensten die de menschen moeten doen, o.a. onlangs weer in verband met het mond- en klauwzeer. ^Weth. Koopman spreekt over de ronde dienst der agenten, hetgeen spr. een ver keerd stelsel acht. Men moest meer ver trouwen stellen in de agenten meent spr. en de menschen meer vrijheid van bewe ging laten. De voorzitter is bereid met den com missaris over deze aangelegenheid te spreken. De heer Doeleman stemt met den heer de Broekert in; aan de andere kant is spr. van meening dat op het aanhang!ge hoofdstuk niet veel te bezu:nigen zal zijn. De heer Versteeg vraagt hoe het slaat met d^ keuring van levensm'ddelen? Daar is de "Warenwet voor, antwoordt de voor zitter. Bij art. 55 stélt de commiss'e voor, de salarisregel'ng van den voormaligen agent voor den buitendienst van den Hoek, in verband met zijn verandering van functie in te trekken en te zijnen op zichte ook de regeling voor de overige agenten te doen gelden. Bij art. 5fi merkt de commissie op, dat in verband met vor'g nummer de f 100 vergoeding voor kleed'ng en rijwiel voor den agent voor den tuUend'enst kan ver vallen. B. en W. stellen in verband met een schrijven van den commissaris van po litie voor, de agent van den Hoek #iet ingang van 15 Juli 1923 wat diens salaris regeling betreft, gelijk te stellen met de agenten van politie 2e klasse, met in trekking der salarisregeling enz., als agent van polit:e voor den buitendienst. Aldus wordt besloten. (Wordt vervolgd) YAN HEINDE EN VER, Dr. Marx, Centrumpartij, is er in geslaagd een Duitsch kabinet samen te stellen. Dr. Marx wordt Rijkskanselier, dr. Stresemann minister van buitenland- sche zaken, dr. Gessier, rijksweerbaar heid. 500 fascisten hebben in Nitti's wo ning een inval gedaan en den boel kort en klein geslagen. Zij wilden daardoor be- toogett tegen de uitgave van Nitti's boek over den toestand van Europa na 5 ja ren wapenstilstand. Nitti was zooals bekend een der Ital. oorlogsministers. De werkende stand van Daghestan in den Kaukasus heeft Trotski een eere sabel gezonden, vergezeld van een oor konde, waarin de werklieden van Daghes tan verklaren bij het eerste flikkeren van den sabel in Trotski's hand hun ge bergte te zullen -verlaten om zich op de kapitalistische maatschappij te storten. Trotski heeft den raad van volkscommis sarissen van Daghestan zijn dank be tuigd, (precies als in die gehate maat schappij). Naar de Romeinsche Tribuna uit Foggia verneemt, zijn daar bij een ont ploffing 'o een clandestiene vuurwerk fabriek vier lieden gedood en drie ge wond. Met het gure winterweder zijn op vele plaatsen in de Ardennen, ook buiten de bosschen, aanzienlijke groepen ever zwijnen waargenomen, die zich bij nachte tot in de dorpen blijken te wagen. Volgens een bericht van een Praagsch blad, zou prof. Schloffer, van de Duitsche universiteit te Praag, naar Rusland ontboden zijn ten einde Lenin te opereeren van een hersengezwel. Van Rossen, de gearresteerde hoofd commissaris van politie te Batavia, blijkt 110.000 te hebben verduisterd.' VERSCHILLENDE BERICHTEN. De steunverlening B. en W. van Go- rinchem zullen 22 arbeiders gerechtelijk vervolgen, die zich als werkloozeo had den opgegeven en geldelijken steun van de gemeente genoten, terwijl zij voor loon Werkten. Ook fabrikanten zullen zich moe ten verantwoorden, die, nadat zij werk lieden ontslagen hadden en vermoedelijk wisten dat dezen steun verleend werd, toch voor loon hebben laten werken. Weer wijsheid. Hieronder volgt de weer kundige wijsheid van den ouden zeeman op Dollart en Wadden; lang voor hel Meteorologisch Instituut te De Bildt be stond of de Enkhuizer Almanak ver scheen: Indien de maan op den vierden dag, nadat hij vol geweest is, helder bevon den wordt, houdt men het er voor, dat het de geheele volgende maand goed- achtig weer zal zijn; volgens het zeggen van de oude Egyptenaren Zoo de maan rood bevonden wordt, beteekent het harde wind, indien zwart, regen. Wanneer de hoorns van de maan zich stomp en ruig vertoonen, zulks beteekent regen en wind. Op een kring om de maan volgt gemeenlijk wind, en dat wel van dien kant, waar hij het helderste is. Zoo men in '1 opgaan van de zon de stralen zeer rood bevindt, beteekent zulks wind, regen of mist. De zon 's avonds rood, geeft op den volgenden dag goed weer. Dikke wolken om de zon, in het opgaan, beduidt, dat dien dag koude volgl. Wan neer de zon in 't ondergaan zich blank vertoont, volgt 's nachts veeltijds regen en wind. Wanneer het water raast en de baren hard legen het schip slaan, zonder dal men onweer verneemt, betee kent zulks, dat in kort een storm zal volgen, ook zoo, wanneer men een ge raas in het water hoort. Als men de zee honden in goed weder uit het water ziet springen, dat beteekent een onweer, dat haast staat te volgen. Gemeenlijk zwemmen ze met den neus naar dien kant, waar de wind staat vandaan te komen. Tot zoover de oude weerprofeet. Is het ware weerwijsheid of weten wij weer meer van wster, wind en weer? INGEZONDEN STUKKEN. Buiten vorantwoordelffkheid dtr rodactio), Copy ttordt niet terugg (monden, Een herinnering. Zondag las ik in de „N. R. Crt." over het overlijden van den bekenden schrijver Frans Netscher. Voor mijn vrienden van den Bond voor Staatspen- sionneering moge dit sterven een aan sporing zijn lot volharding bij hun grootseh idéaal. Als afgevaardigde naar een Alge meene Vergadering van den Vrijzinnig- Democrafcischen Bond, waartoe ik toen behoorde, klampte Netscher, die ook af gevaardigde was, met eenige anderen ook mij aan, om den eersten avond eens te bespreken, hoe den volgenden dag de idéé van den Bond voor Staatsp., waarvan ik toen hoofdbestuurder was, in den V.-D. Bond te doen zegevieren. Netscher was het type van een voor naam heer. Zijn machtige persoonlijkheid gaf ons dien avond de richting aan. Zijn woord was voor de aanwezigen wet. Hoe is het einde van dezen begaafden mensch geweest? Is hij flink, krachtig, sterk fin Voor naam gebleven Een arme, wankelende reus is hij op het laatst van zijn leven geweest. Geld zorgen hebben hem op het laatst van zijn leven geheel veranderd. Hij was niet meer flink en strijdvaardig. Onverzorgd blijft zijn vrouw achter in de echtelijke woning. Onbarmhartig zal zij er straks uit verdreven worden, hulpeloos verstoo- ten. De vrouw van een bekenden Neder- landschen schrijver! Zooals het met den heer Netscher ge gaan is, is het met zoovelen gegaan. Ellende op den ouden dag de eiscli van dankbaarheid bij onderstand najaren arbeid vernedert den mensch. Zooals het met den heer Netscher ge gaan is, kan het ook ons gaan. Daarom, vrienden, opgestaan voor den strijd tegen de combinatie van oud en arm- L, BOUTER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5