Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD beboorende by de ran Vrydag 30 Nov. 1923, no. 11012. BUITENLAND. Brand ln een Londenscb magazijn. In een groot magazijn van de Wood- stockstraat te Londen heeft een hevige brand gewoed. Talrijke klanten bevon den zich in het magazijn om inkoopen te doen, toen de meisjes, die in het sousterrein aan 't helpen waren, plotse ling een knal hoorden. Bijna onmiddel lijk daarna sloegen de vlammen uit. Cliën- tèle en helpsters vluchtten naar de hoo- ger gelegen verdieping, waar zij alarm maakten. Ook daar nam het personeel de wijk en vluchtte naar boven, waar eveneens juffrouwen bezig waren. Weldra was het geheele vrouwelijke personeel, een 40-tal meisjes, op de bovenste ver dieping bijeen. Het vuur had onderwijl de talrijke stoffen en goederen gaven gretig voedsel zoodanig om zich heen gegrepen, dat de meisjes niet meer langs de trap de uitgangen van het gebouw konden bereiken. Da brandweer was spoe dig ter plaatse, welke met machtig mate riaal de vuurmassa aantastte. Honderden toeschouwers waren toegestroomd, doch door den ontzetténden mist konden zij nu en dan slechts een flauwen schijn of glimp der vlammen waarnemen. Ernstige ongerustheid heerschte er over het lot van het dienstpersoneel. Een luid hoera begroette de brandweermannen, toen men vernam, dat zij het personeel gingen red den en hen met lange ijzeren ladders en haken in den mist zag verdwijnen. De spanning steeg. Een dichte rook de brand woedde reeds fel boven den grond had het gezicht op de vlam men geheel weggenomen. Toejuichingen gingen op, telkens wanneer een brand weerman met een kostbaren last zicht baar werd, terwijl een langdurig hoera volgde, toen werd verklaard, dat alle meisjes, die van het dak moesten ver wijderd worden, gered waren. Van het pand zijn drie verdiepingen volkomen uitgebrand. Er is voor duizenden ponden schade. De oorzaak van de ontploffing is nog steeds niet ontdekt Italië rn Spanje. De Fransche bladen slaan met eenige ongerustheid de geestdriftige ontvangst gade, welke den Koning en de Koningin van Spanje bij hun bezoek aan Italië ten deel gevallen is. De „Intransigant" aarzelde met zijn misnoegen over deze ,Spaansch-Ita'.iaansche toenadering te uiten, welke het mede aan Engelschen invloed toeschrijft. Men begrijpt in Frankrijk, dat het bezoek van het Spaansehe koninklijk echtpaar niet uitsluitend een hoffelijk heidsbetuiging is. In zijn redevoeringen heeft Koning Alfons verscheidene pun ten aangeroerd, waarop de Spaansehtt politiek thans is gericht, nj. het sluitek van een nieuw handelsverdrag met Italië en de levering van brandstoffen door Spanjé aan de Italiaansche industrie. Het zinspeelde tevens op de gemeenschappe lijke belangen der beide landen, die zulk een groot aandeel hebben in het bevol ken van de Nieuwe Wereld. Terwijl ten slotte het fascistisch regiem van Musso lini, dat zooveel overeenkomst toont met dat van Primo de Rivera, de landen nader tot elkander brengt. Wat de toekomst betreft, zoo wordt betoogd dat de mogelijkheid niet is bui tengesloten, dat er een dag zal komen, waarop de Spaansch-Amerikaansche publieken zich bij het moederland zullen aansluiten in een soort van statenbond. De nauwe samenwerking dezer republie ken met Spanje in den Volkenbond zou daarop wijzen. Italië, dat jaarlijks zulk een groot contingent emigranten aan de Spaansehe republieken in Amerika levert, heeft dus alle belang bij Spanje's vriend söhap. De expansie aan de Middellandsche Zee, n.l. de herwinning door het nieuwe Rome van verschillende strategische pun ten, is een tweede factor van beteeke- nis. Een entente met Spanje wordt als de beste weg beschouwd om de Italiaan sche aspiraties in de West-Middeland sche Zee te verwezenlijken, daar Spanje nimmer, Frankrijk steeds een concurrent zal zijn. Men beschouwt dan ook in Frankrijk de Spaansch-Italiaansche toe nadering als een antwoord op het ve*. onachtzamen door Frankrijk van Italië's verlangen aan de conferentie van Tang», deel te nemen. Een familie pozzh I Dezer dagen brachten in Caruna (Spanje) een moeder en haar gehuwde dochter, die in hetzelfde huis wonen, tegelijkertijd een zoon ter wereld. Tal van familieleden kwamen de jonggebore nen bewonderen, die de ronde deden op de armen van tantes en ooms. Het gevolg was, dat men ten slotte niet meer wist, welk kind aan de oude en welk aan de jonge mevrouw toebehoorde. 't Geval is moeilijk, want mochten de kinderen inderdaad onjuist in den burger lijken stand worden ingeschreven, dan zou de moeder wettelijk de grootmoeder van haar eigen zoon worden, terwijl de zuster van het andere kind de wettige moeder ervan zou zijn Nederland en België. i Miirster Theums heelt bij de Belgische Kamer het wetsontwerp itigedrend tot goedkeuring van de met Nederland ge sloten overeenkomst tot regeling van de intemeeringskosten van de Belgische mi litairen in Nederland tijdens den oorlog. Op de begrooting van de openbare schuld komen ook een bedrag voor van 685.000 franken voor vergoeding aan Nederland voor het onderhoud van het kanaal Gent— Terneuzen met de bijbehoorende werken en een bedrag van 72.500 franken voor het afkoopen van de bakenrechten. BINNENLAND." Zuidiir*eewi>rk-ii. Vanwege het ministerie van waterstaat is aanbesteed het maken van een afsluit dijk tusschen de Noordhollandsche kust en 't eiland Wieringen. Raming f2000.000. Het laagst hebben ingeschreven de N.V. AannemersiMij. v/h. G. A. van Hattum, in den Haag, en de N.V. tot het aannemen van waterbouwwerken v/h. A. Hofman te /Haarlem, met f 1.497.000. Ontging gehuwde umbtenaress^n. De Min. van Waterstaat heeft, naar de „Volkskrant" meldt, den directeur der Post en Telegrafie opdracht gegeven het ontslag der gehuwde ambtenaressen bij dien dienst voor te bereiden. Het blad verneemt hieromtrent dat deze maatrege len bij voor- en tegenstander van dit ont slag groote ontstemming heeft teweeg gebracht omdat een en ander zonder overleg met de organisatie der betrok kenen is besloten. In de gehouden ver gadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarsza ken zou door verschillende personen van deze ontstemming blijk gegeven zijn. Uit Stad en Provinole. OUD-VOSSEMEER. Woensdagavond LL gaf het Chr. 2angkoor „Jubilate Deï" een uitvoering, waarvan de opbrengst strekt ten bate van arme Duitsche kinderen. Onder leiding van den heer Monteau van St.-Annaland werden ver schillende nummers ten beste gegeven. Mej. Goedhart bespeelde het orgel. De predikant der Geref. Kerk hield een ope ningsrede en gebed, terwijl de sluitrede met dankgebed door het hoofd der bij* sohool werd uitgesproken. Pror. Staten van Zeeland. In verband met versohillende aan vragen om subsidie voor aatobns- of omnibasdlensten stellen Gedep Staten voor subsidie te verleenen aau C. v. d. Klnndert te Oud-Vossemeer voor een dienst van St Anaaland over Oud-Vosse meer naar Tholen, waardoor het Isole ment van 8t.-Annaland wordt opgeheven. Afwijzend stellen Gedep. Staten voor te besohikken op de volgende verzoeken. Van de N. V. „G. B. A. M." te Goes voor den autodlenBt tussohen Goes en Wol- phaartdjjksohe Veer, omdat reeds aan tryger subsidie is verleend en de ont stane ooucurrentie alleen tengevolge heeft, dat belde diensten samen passa giers vervoeren, die best door een kannen worden vervoerd. De oonoarrentle mag tijdelijk voor het publiek voordeel bp- leveron, maar de kans is zeer groot, dat een der ondernemingen moet ver dwenen en dan gaan de tarieven toch weer naar boven. Waar de „G. B. A. M." nu voor f3000 de post vervoerd, waar voor Kryger f4000 kreeg zou do pro vincie juist betalen, wat het rijk uitgeeft. Het rapport vau de oommissie tot onder zoek dor vraag of afdamming van de Eendracht en de Zandkreek uitvoerbaar en gewenscht kan zijn, aan de voorkeur van overbrugging der Eendracht, de voor keur geeft, stellen Ged 8t. voor de brug- bouw vanwege de provinole te steunen. De kosten worden geraamd op f 579 000, het brugfonds van de gemeente Tholen bedroeg op 31 December f 24 295, blijft f554 705, waarvan de provinole hoogstens een dorde of t 184.602 zou moeten be dragen. Ged. 8t. willen de brug ingerloht zien ook voor spoorwegverkeer mits het rijk bij een concessie voor een spoorweg op Tholen den eisoh stelt, dat de conces sionaris de helft der kosten van de brug betaald. Op biliykheidsgrondeu willen Ged 8t. Tholeu niet in den weg staan om bruggeld to h<-ff«n. Ook nu de plannen van het bestuur van de Vereeniging Sanatorium Zee land zjjn teruggebraoht van 100 op 60 bedden en het kapitaal van f 750000 op f 300000waardoor de gevraagde jaarlljksche garantie f 17,250 is gewor den, meenen Ged. ötaten dat toon die garantie niet kan worden gegeven. Als werkelijk ln andere Sanatoria ruimte tekort is, zou dit voor het B\jk zelf reden moeten zjjn garant to bljjven. Doet do provinole dit dan mist het Bljk een prikkel plaatsen te bezetten als de omstandigheden zich wijzigen. De rijks verzekeringsbank behoeft zich om de Bolidlteit der onderneming niet meer te bekommeren, terwijl het bestuur dor Ver eeniging ten slotte minder aanleiding heeft Waar van do andere provincies alleen Zuid-Holland, waarmede Zeeland zioh wat betreft flaanciëele draagkracht, zeker niet zal kannen vergelijken, geen enkele garant blijft voor Sanotorla, ach ten Ged. Staten de vorm waarin steno wordt gevraagd, niet de meest juist gekozene. Toch ontveinzen Ged. St zich geens zins, dat by de totBtandkomlog van het onde'havige sanatorium zeer zeker een nationaal belang is betrokken, namelijk ln dien zin, dat daardoor de mogelijk heid wordt in het leven geroepen, dat de Zeeuwen in hunne eigen omgeving worden verpleegd. Dat belang wettigt finanoicelen steun van wege de Provincie, doch in don vorm van een subsidie, welke Ged. St. voorstellen te bepalen op f 0,25 per patient en per verpleegdag, doch alleen voor patiënten uit Zeeland, voor wie niet door of van wege het Rijk betaald wordt (dus b v. geen patiënten van de Baden van Arbeid). Na onderhandeling van de Commissie van Toezloht op de Prov. Stoomboot diensten met den directeur der Botter- damscho Tramwegmsatschappij, waarbij bleek dat de dienstregelingen 8tavenlsse- Ztfpe vrij goed zijn en ook het tarief niet onbillijk, stellen Ged. Staten voor niet op wijziging van het een of het ander aan te dringen. In verband met een 8-tal conclusies :n zake het wegenvraagstuk voor de Staten van Zeeland aangenomen in de najaars vergadering van 1922, heeft een commis sie uit Gedep. Staten deze aangelegenheid in bijzondere overweg:ng genomen. Of schoon deze commissie nog niet met haar arbeid gereed is, meenen Ged. Staten dat thans toch reeds de fUiancieele zijde van het vraagstuk onder ae oogen moet wor den gezien en de mogelijkheid moet wor den geopend extra opcenten Je heffen op de rijksbelastingen, al gaat men daar toe nog niet direct over. Ged. Staten zouden voor Zeeland wil len nemen de Inkomstenbelast5ng, de grondbelasting en de vermogensbelasting, daar alle belastingbetalers belang hebben bij goede wegen. Ged. Staten geven er de voorkeur aan, dat de opcenten direct voor wegsverbetering worden aangewend en niet voor rente en aflossing van een leening. Later zal moeten worden uitge maakt of van alle belastingen dezelfde opcenten moeten worjlen geheven of ver schillende van de verschillende belastan gen. De bedoeling ;s van Ged. Staten - en onderhoud van de van andere licha men over te nemen wegen afgeschei den te houden van die, welke nu reeds bij de provincie in beheer en onderhoud zijn. Behalve de bedragen der wegenbe lasting zouden in het ionds ook gestort worden de bedragen, welke, in eens of jaarlijks aan de provinc e worden afge dragen door hen, die, bij overneming van wegen in beheer en onderhoud bij de provincie, van den onderhoudsdienst dier wegen bevrijd worden. Ged. Staten stel len voor hou op te dragen aan den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw te verzoeken de totstandkoming te willen bevorderen van een wet, waar in aan de Provincie wordt toegestaan voor het in beheer en onderhoud overnemen van wegen, onder den naam van „Wegen belasting" te heffen ten hoogste f 125.000 aan buitengewone opcenten o p de hoofd sommen dür Rijksinkomstenbelasting, der grondbeas'ing en der vermogensbelasting, en zulks voorloopig voor den tijd van 30 jaar. en 2, Leeskerk; 6.30 ure, ds. Veldkamp. Geref. Gem. 9.30, 2 eu 6 ure, Leeskerk. Slrlansland. 2 ure, ds. v. d. Linden (Voor bereiding H. Avondmaal). Brulnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waarden burg. Geref. Kerk. 9.30 en 4.30 ure, de. Veldkamp. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Arendse. A -J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Plttpsland. 2 ure, ds. Moerman (Doop). Oud-Geref. Kerk. 9, ds. Boons, 2 idem (Doop) en 5.30 ure, idem. Tbolen. 9.30, ds. Datema en 2 ure, ds. Van Griethuijeen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Allard van Oegstgeest. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. 8t.-Maartensdt]k. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor (Doop). Oad-Geref. Gem. 9.30 en 2 are, Leeskerk. Oud-Vo»ea>eer. 9.30, ds. Van Griethuizen 2 are, Leesdienst. Geref. Kerk 9.80 en ds. Staal; 5.30 ure. Leesdienst. Oud-Geref. Kerk. Maandag 3 Dec. 6 ure, ds. Ariesen van Veenendaal. Poortvliet. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpealsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. W. J. Keiler (Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 9.30, ds. Moerman en 2 ore- Leeskerk. Oad-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. St.-Aonaland. 9.30, ds. Keiler (Doopsbed.) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. nadert op de werf te Chatham, niet alleen de langste, maar ook de snelste onderz-eboot van de wereld zal worden. Aan de oppervlakte zal zij 33 knoopeu kunnen loopen, waardoor zij in staat 1b slagschepen te vergezellen, zelfs als deze volle kracht stoomen. VAN HEINDE KN m KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Apeldoorn (vac.-Dr. Th. L. Haitjema; toez.), L. J. van Leeuwen te Hilversum. Aangenomen: Naar Biervliet, A. Vrij- landt te Slochteren. Bedankt: Voor Terhome. cand. B. H. van den Berg te Utrecht. NOORDWELLE. Herkozen als ouder ling, de heer J. P. Hollestelle en gekozen als diaken de heer C. v. cl. Maas, de plaats van den heer M. Dijkgraaf, die voor een herbenoeming bedankte. Voor leden van het kiescollege ter beroeping van predikanten zijn herkozen de heeren M. J. v. d. Maas en L- Blom. Het Bijbelsch Museum dat dezer da gen te zien is te Noordgouwe, Zierik zee, Nieuwerkerk en andere plaatsen, is een bizonder belangrijke verzameling van voorwerpen en modellen uit het Heilige Land. Voor het verstaan van den Bijbel is het bekijken van deze tentoonstell'ng buitengewoon nuttig. SCHERPENISSE. De oogstoollecte heeft voor de diacon:e f 115 en voor de kerk f 62 opgebracht. Geref. Kerk. Beroepen: Te Naarden. O. Boersma te Koudur». - Te Brielle-T'nte, Aarlander- veen en Opeinde-Nijega, cand. W. S. de Vries te Tzum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Gouda, J. B. G. Croes te IJmuiden. Geref. Gem. Bedankt: Voor Werkendam, R. Kok te Aogtekerke. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 December. Kerlrwêrve. 9.30 ure, ds. Mortier. 8eroostcerke. 2 ure, ds. Mortier. Barth. 9.30 ure, ds. Boogaard (Coll. noodl. kerken cn personen). Protestantenbond. 10 ure, ds. de Roode in de gemeentekamer. Renesse, 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30, ds. Japchen (Orgelcoll.) en 7 ure, Bijbellezing in de consistorie. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goedhujjs. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkeriee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 eu 2 ure, Leeskerk. Zonnemaire. 9.30 ure, ds. de Leur (Doops- bediening). Na afloop van de godsdienst oefening vergadering van stemgerechtigden (zoowel mannelijke als vrouwelijke) ter ver kiezing van een ouderling en diaken. Aftre dend 7,yn M. v. d. Werf en J. Kooreman. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Noordgomwe, 9.30 ure, ds. r. Griethugsen. Drelschor. 2 ure, ds. Steenbeek (Doop, Zondagsschoolbussen). Onwerkerk. 2 ure, ds. Helder en 4 ure, verkiezing ouderling. Nlenwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 are, Leesdienst. Oost er land. 9.30, dr. Weeda (Avondmaal) en 2 are, idem (Nabetrachting). Geref. Kerk. Onder leiding van Z*eden wordt getracht een Oostzee-e<>tente to con- strneeren, teneinde eea d*m op te wer pen tegen de 8ovjet-actie op politiek gebied. De Itallaanaohe koning en koningin vergezeld van Mnssolini zullen het a s. voorjaar den 8paanschen koning een bezoek te Madrid breogen. Men spreekt er van dat hun reis zich ook zal uit strekken tot Engeland. De bevolking van Frankrijk toont een lichte stijging, vergeleken met de jaren van vóór den oorlog. Dit Is echter het gevolg van de aanhechting van Elzas- Lotharingen. In het Frankrijk van vóór den oorlog is de bevolktDg belangrijk verminderd, mede als gevolg van de langdurige bezetting van do Noordelijke departementen. Na de mensohen is thans ia Frank rijk de benrt aan de gesneuvelde honden, om hun oorlogsmonument te krijgen. In Frankrijk werden vóór en tijdens den oorlog niet minder dan 3000 honden voor den militairen dienst afgericht. Te Parijs ia dezer dagen ten huize van een Ud der familie Bomanof een bijeenkomst gehouden, waarin de kwestie werd besproken, wie als leider der restauratiebeweging en als Buasisch troonopvolger zal optreden. Besloten werd dat grootvorst Cyril, de zoon van wijlen grootvorst Wladimlr, zou worden erkend als troonpretendent. 8togerwald heeft aan rijkspresident Ebert doen weten, dat h\j geen kans ziet een kabinet te vormen. Men spreekt thans van een candidatunr-Von Rahr. Volgens een officleele opgave vormt het aantal vreemdelingen in de Ver. Staten niet minder d*n 32 0 der be volking. Onder deze vreemdelingen zijn 800.000 analphabeten. Nathaniel Charles Do Rothschild tweede zoon van den eersten lord Rothschild, die onlangs overleed, heeft, volgens de voorlooplge schatting, 2 millloen pond sterling nagelaten. Aan SQocoasie-belaating zal hiervan ongeveer 915 000 pond sterling betaald moeten worden. Te 8tolberg, bij Aken, zijn by 't schaatsenrijden op een vrij diepen ▼ijver 6 personen verdronken. De te Leipzig zetelende bond van Dultsohe geneesheeren besloot in staking te gaan. De bediening der ziekenfondsen door de leden van den bond is tegen 1 December definitief opgezegd. Ongeveer 3000 leerlingen van Fransche lagere, middelbare en hoogere scholen te Gent, hebben relletjes ver oorzaakt by een betooging voor de Fransche universiteit. Eea Flamingant was de aanleiding daartoe. De jongelui mishandelden enkele personen en takel den een tramwagen toe. De politie, die te gerlog in aantal bleek, kon niet beletten, dat ook op hun hoofden en ruggen de stokken der belhamels neer kwamen. De sovjetregeerlng begon volgens bericht uit Riga een nleuwo antl-gods- dienstige oampagne. Een af deeling der Tsjeka heeft een inval gedaan in het klooBter der Dominicanessen te Moskon en de moeder-overste en versoheidene zusters gearresteerd. Naar verluidt heeft koning Alfons don hem aangeboden titel van eere-korporaal van het fasclstenleger aanvaard. Korporaal is de hoogste eere-onder- scheidlng ln het fascistisch leger en deze werd tot nu toe alleen verleend aan Mussolini en een twintigtal vooraan staande faaolsten. Bignora Caruso, de woduwe van den beroemden tenor ls te Londen op nieuw ln het huwelijksbootje gestapt mot kapitein G. A. Ingram. De Inzegening werd bijgewoond door den Italiaansohen gezant. Haar ouders waren inden yd ge kant geweest tegen een huwelijk met Caruso en om die reden had haar vader haar onterfd. De Morning Post zegt, dat de duikboot ,X 1" die snel haar voltooiing VERSCHILLENDE BERICHTEN. Niet werkende wegwerkers. Op de ver gadering van den raad van Ambt Har den berg maakte de heer Mnlder bezwaar tegen het bedrag, wat uitgetrokken werd als bydrage aan de provincie voor het onderhoud van de provinciale wegen, omdat dit bedrag te hoog was. Spr. be weerde, dlkwjls de wogwerkers in het N.-O. deel van Overijsel te passeeren, maar hen zelden werkend te hebben aangetroffen. Waar de raad bij de be handeling vau de begrooting 1923 al reeds hierop de aandacht had gevestigd van Ged. Staten van Overijsel, zonder op het desbetreffende schrijven van Ged. Staten eea antwoord te hebben gekregen, terwijl het toezicht op de wegwerkers o k niet verbeterd was, stelde de heer Mulder voor aan Ged Staten een open brief over deze aangelegenheid te schrij ven, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen werd. Door den stroom gedood Te Zaandam is de 22-jarige eieotricten W. de W door een stroom van 220 volt getroffen en onmtddellyc gedood. Door zwager en vrouw1 vermoord. In Juli 1918 werd de 50-jarige Jan Meijer te Sleen (Dr.) vermist. Ondanks nasporingen van.de politie gelukte 't nieteenigspoor van hem te vinden. Thans, ruim 5 jaar later, is aan het licht gekomen, dat deze Meijer door zijn zwager om het leven is gebracht, waarbij; zijn eigen vrouw be hulpzaam is geweest. Op zekeren dag in Juli 1918 had M. met zijn zwager, den thans 56-jarigen Jac. W. cneenigheid Het kwam tot een twist, waarbij W. zijn zwager met een mestvork om het huis van W. achtemaliep. W. heeft toen zijn zwager met deze mestvork het hoofd in geslagen. W. en de vrouw van den ver- slagene, de ongeveer 50-jarige Aleida W., hebben het lijk toen in het huis ge sleept. 's Avonds laat, toen de duisternis 3 gevallen was, hebben zij op het erf van }N. «eu kuil gegraven en daarin het lijk begraven. In verband met geruchten, die de laatste weken liepea, is een rueuw' onderzoek ingesteld, hetgeen leidde tot de arrestatie van J. W. en Aleida W. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd in de marechaussee-kazerne te Zwee- loo. BOEKENNIEUWS. „Op den rand van het nest", door E. Wijsman—Goedkoop, Alkmaar. Gebr. Kluitman. In dit aantrekkelijke meisjesboek ver haalt de schrijfster op onderhoudende wijze de levensloop van een meisje, dat na haar ouders te hebben verloren, in een groot gezin wordt opgenomen en daar met een geheel nieuw leven kennis maakt, alsmede met hartelijke even- oude de kinderen. Het is een boek, dat vele jonge meisjes gaarne op hun boe kenplank geplaatst wenschen. Netty Heij- lingers leverde de illustraties. daar met een geheel nieuw leven kennis maakt; alsmede met hartelijke evenaren de kinderen. Het is een boek, dat vele jonge meisjes gaarne op hun boekenplank geplaatst wenschen. Netty Heijlingers leverde de illustraties. „Sonja", door Ella Vémor, Alkmaar, Gebr. Kluitman. In bovenstaand boeiend meisjesboek verhaalt Ella Vémor de geschiedenis van een kleine verschoppeling, dat later een verloren baronnenkind blijkt te zijn. Dit boekdat Sijtje Aafjes illustreerde vormt een waardige tegenhanger van het onlangs besproken jongensboek „Krui meltje". Niettegenstaande haar beteren levenstoestand na haar terugkeer in het ouderlijke huis, blijft zij veel denken over haar eerste verzorgster „Moeke". Het boek heeft paedagogische waarde. MARKTBERICHTEN* (ZIERIKZEE. 29 Nov. Tarwe i 12- 12,75; eheva'.iergersl 1 1TJ5; haver f 10,50; rogge 1 10,50; 'bruine boonen f 25—35; erwten (schokkers) f 18—21; lijnzaad f 20—23; per 100 k.g.aardappelen (eigen heimers) f 4,25; bonte-blauwe f 5—6; per 70 k.g.; uien (groote) f 3—3,50; id. (kleine) f 44,50; per 50 k.g.; behalve bruine boonen aanvoer ger'ng. ST.-MAARTENSDIJK, 29 Nov. Tarwee f 12—f 13; rogge f 10—f 10,50; haver f 10—f 10,50; 'gerst f 9—f 9,50; kroon- erwten 1 23—f 23,50; schokkers f 22— f 22,50; kleine groene erwten f 24—f 24,50; bruine boonen f 80—f 36; per 100 k.g.; aardappelen f 4—f 6 per 70 k.g.; ajuin f 3,50—f 4 per 60 k.g.; boter f 1,10— f 1,15 per Vs k.g.; eieren 10 a 12 et. per stuk. Coöperatieve velling Zterlkiee. Veiling van 29 Nov. QROOTE VEILING. KIPEIEREN f 14,—. KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 14,—. Dito kleine f 13,30 k f 14,40. EENDENEIEREN f 12,40 k f 13,—. alles per 100 stnki. Aanvoer 422 stuks eieren. BOTHH f 0,91 k t 1,06. Dito 2e soort f 0,70 k f 0,73. Aanvoer 321 pond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5