Zierikieesche Nieuwsbode MALAISE. B IJ VOEGSEL behoorendo b'y de Tan Woensdag 28 Nov. 1923, no. 11011. BUITENLAND. De moord op Ivitenant Graff. De Belgische regeering heeft het ver zoek1 van Duitschland om de kwestie van de schadevergoeding wegens den moord op den Belgischen lu:tenant Graff aan het Hof van arbitrage in Den Haag te onderwerpen, verworpen. Daar Duitsch- land geen gehoor heeft gègeven aan het ultimatum, dat vandaag verstreken is en de een-en-een-kwart millioen fr. boete niet betaald heeft, heeft de Belgische regee ring vandaag te Du:sburg—Hambovn, waar de moord gepleegd is, het aan het Duit- sche rijk behoorende rollend materiaal in beslag laten nemen. Het zal verkocht worden totdat de verschuldigde som bij een is. «gages 1 -■ t!-ia— Uit Stad en Provincie. ZIER1KZEE. Ter voldoening aan een tot ons gericht verzoek, vermelden wij hier aan de hand van hetverschenen jaarver slag van de vereen, het Ziekenhuis voor Schouwen—Duiveland, nog het aantal in 1922 opgenomen en verpleegde patiënten. Zierikzee. 37 patiënten met 610 ver- pleegdagen; Noordgouwe 9 met 223; Zon- nemaire 12 met 197; Kerkwerve 7 met 111 ;Dreischor 14 met 200; Brouwersha ven 12 met 299; Duivendijke 2 met 120; Elkerzee 4 met 72; Filemeet 4 met 31; Noordwelle 5 met 48; Serooskerke 1 met 8; Renesse 5 met 120; Haamstede 6 met 50; Burgh 3 met 27; Nieuwerkerk 6 met 101; Ouwerkerk 2 met 12; Oosterland 6 met 194; Bruinisse 8 met 346; Kortgene 4 met 43; Goes 3 met 245; St.-Filipsland 1 met 4; Colijnsplaat 1 met 100; Papen- drecht 1 met 5; Oud-Vossemeer 1 met 63; Cats 2 met 156; 's-Gravenhage 1 met 5; Stavenisse 1 met 55; Geersdijk 1 met 98; St.-Maartensdijk 1 met 67; Wisse- kerke 1 met 102; Oostburg 1 met 10. Totaal 162 patiënten met 3722 verpleeg- dagen. ZONNEMAIRE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Maandag 26 Nov. 1923, des namidd. 3 uur. Alle leden tegenwoordig. Aan de orde komt de begrooting van den keu ringsdienst van vee en vleesch voor 1924. De heer van den Bout vraagt, ol de vee arts zelfs de pensioensbijdragen betaalt. De voorzitter antwoordt ontkennend. Het aantal keuringen is begroot op 2000 en daar hij f2000 jaarwedde heeft, is die per keuring f 1, wat niet veel is, de afstand in aanmerking genomen. De be grooting wordt goedgekeurd. Mededee- ling wordt gedaan van de circulaire van Ged. Staten, inzake regeling van het on derwijs na den leerplichtigen leeftijd; een schrijven van de schoolcommissie, waar in de voorkeur gegeven wordt aan een particulieren cursus en een schrijven van de oudercommissie aan de openb. lagere school om financiëelen steun voor de oprichting van een particulieren cursus voor vervolgonderwijs dezen winter, on der overlegging van leerplan, waaruit blijkt, dat de cursus zal duren 14 weken van 8 lesuren per week. De voorzitter geeft een nadere uiteenzetting dezer zaak. Een particulieren cursus wordt nut tiger gevonden. Algemeen wordt aange- genomen, dat een uurloon van fl,50 niet te hoog, noch te laag is. Ook de Inspec teur van het lager onderwijs is voor een uurloon van f 1,50. Overwogen kan nog worden een schoolgeld te doen heffen. Er zijn gemeenten, die per leerling en per maand f0,25 doen betalen. De heer van den Bout kan zich met een en ander wel vereenigen, ook met het uurloon van f 1,50, daar men niet beneden tarief kan laten werken. Daar vanwege de bijzondere school geen verzoek is ingekomen, kan daaromtrent geen beslissing worden ge- Welke factoren veroorzaakten nu de crisis en de malaise, welke factor en brach ten in de verhoudingen van vraag en aan bod van goederen en diensten nu een zoodanige wijzfgiing, dat dit tot een groote algemeene prijsdaling leidde Het aan tal invloed gehad hebbende factoren is natuurlijk legio en niet op te sommen zoo beïnvloeden valutaquesties en de door Amerika na den oorlog consequent doorgevoerde deflatiepolitiek enz', natuur lijk het conjunctuurverloop doch de meest belangrijke zijn wel in een der volgende feitengroepeeringen onder te brengen: le. Het feit, dat door het eindigen van den oorlogstoestand, de periode van re latieve isolatie voorbij was en de toe voer van goederen weer steeg, wat ech ter in verband met het langzamerhand opheffen van de distributiebepalingen, welke de prijsverhooging in de oorlogs periode kunstmatig verhinderd hadden, en in verband met de groote behoefte aan goederen in verschillende landen, pas la ter dë prijsdaling n het leven riep. 2e. Het feit dat overal de vraag «aar goederen voor oorlogsdoeleinden in Nederland voor het onderhoud van leger en vloot verminderde. Deze factor ver minderde aanvankelijk de prijsverhoogen- de invloed van de groote vraagtoename naar noodzakelijke behoefte bevredigings middelen in de eerste vredesjaren en kon pas later een prijsverlagende invloed uit oefenen; - nomen. Alle leden blijken echter van ge voelen te zijn, dat wanneer de een krijgt, de ander.het niet geweigerd kan worden. De voorzitter verlaat ondertusschen de vergadering, terwijl het presidium wordt overgenomen door den heer van der Bijl. Besloten wordt met algemeene stemmen aan de oudereommissie voor den door haar op te richten cursus dezen winter volgens overgelegd plan een subsidie te geven van 1,50 per werkelijk gegeven lesuur, indien zich minstens 10 leerlin gen aanmelden, terwijl het leerlingenaan tal niet mag dalen beneden 6, daar anders de subsidie verder wordt ingehouden;een en ander zonder verplichting van het helfen van schoolgeld. Bij de omvraag zegt dhr. van Splunder, dat de verlich ting op de haven een zeer benarde ver lichting is. Scheepslantaarns zou beter zijn. De aanschaffingskosten hiervan zijn in een jaar uitgespaard, wegens 't onder houd van thans. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Hooze, zal den timmerman nog eens aangezegd worden het hek op het schoolplein te herstellen. Burgemeester en Weth. zullen nog om zien naar een gelegenheid voor 't ruimen der privaten aan de o. 1. school. Hierna sluiting. POORTVLIET. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Maandag 26 November, des voormiddags 11 uur. Heden was de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Voorzitter de heer P. van Rees; aanwezig 5 leden; een vacature. De notulen worden aangehou den tot de volgende vergadering. D<? voorzittqr stelt aan de orde een verzoek schrift van G. K. Krijger Jz., metselaar, om te mogen ontvangen in erfpacht de?, vroeger gedempten put bij Mosselman met het doel daarop een woning te bou wen voor het hoofd der o. 1. school en een veldwachterswoning. Hij deeit mede dat het schooltoezicht van oordeel is. dat het beperkt aantal sollicitanten voor de betrekking van schoolhoofd zijn grond vindt in het ontbreken van een geschikte woongelegenheid en dat de benoemde functionaris de aanneming van zijn be noeming in beraad houdt tot hij daar van zekerheid heeft. B. en W. hebbex eenige plannen beraamd; alle zijn aïgo stuit op bezwaren van verschillenden aard. Zij stellen nu voor het verzoek van tie* aanvrager in te willigen, den grond op de dusver geldende voorwaarden in erf pacht uit te geven, terwijl de gemeente gedurende 20 jaar garant blijft voor een weekhuur van f7 voor de onderwijzers-, en van f3,50 voor de veldwachterswo ning. Er zal nagenoeg 140 kub. M. grond moeten uitgegraven worden, die vervoerd kan worden naar de Steenen-Vate, wat voor de gemeente een voordeeltje op levert, daar anders de grond moet ge haald worden van de gemeente-weide. Om de bouwkosten te drukken, kunnen de uitgebroken steenen aan den aanvra ger verkocht worden. De voorzitter be cijfert, dat aan het plan slechts een ge vaarlijk risico voor de gemeente ver bonden is van f 96, maar neemt daarbij op een post van ongeveer f80 gemeen telijkc belasting, die de betrokken per sonen zullen hebben te betalen. De tee- kening ligt ter tafel, de bouwkosten kun nen niet meegedeeld worden. De heer Elenbaas, het woord verkrijgende, kan zich niet vereenigen met het plan. Dc stand valt niet mee; ieder kan bouwen, op de manier van Krijger, als de ge meente zich aansprakelijk stelt voor de huur. Als de gemeente zelf bouwt zal het voordeeliger uitkomen; dan zal er zekerheid zijn, dat er geen oude rom mel gebruikt wordt. Op de manier van Krijger is de rente te hoog. De spreker legt een teekening over van een onder wijzerswoning; bouwen volgens dat plan zal men voordeeliger uitkomen. Hij pre fereert aanbesteding door de gemeente boven het voorgelegde plan. De voor zitter zegt, dat B. en W. ten volle over tuigd zijn, dat de stand niet de beste is, maar er bestaat, gezien de pogingen, die zij aangewend hebben, geen anderv gelegenheid. Bouwen door een publiek lichaam is steeds duurder dan door een 3e. Het feit dat nadat in de eerste dwin gende behoeftes aan goederen voorzien was, als gevolg van valutaquaesties de verminderng van de koopkracht van Duitschland voor Nederland duidelijk merkbaar was, en de landen met edel- valuia van Duitschland een groote valuta- concurrentie ondervonden. 4e. Het feit dat de armoede der maat schappij nu ook behalve in de andere landen in Nederland bemerkt werd, dat ook daar de daling van de koopkracht to'c uit'ng kwam. Dit was minder directe oorzaak dan wel kenteeken van de crisis, doch bevorderde eenmaal aanwezig, de intensiteit daarvan. We zijn verarmd t. o. v. den toestand in 1914 heerschende, doch zijn we momen teel ook armer dan toen de hoogcon junctuur haar toppunt bereikte Geens zins. Had ik in 1914 met f 100.000 kapi taal een onderneming opgericht, dan gin gen tot 1920 de zaken schijnbaar zoo goed, dat ik een weelderig leven kon leiden en me rijk gevoelde zonder in te zien dat het ruime inkomen dat ik ge noot, mijn reël vermogen aantastte. In 1919—1920 de balans opmakende, kwam ik tot de conclusie dat bij een zooge naamd voorzichtige balanspolitiek, zoo dal de balans nog stille reserves bevatte, mijn vermogen van1 f 100,000 op! f 140.000 gestegen was. De prijsindex was toen evenwel van 100 tot bijna 400 gestegen. Nu komt de cris's en is na verloop van eeni- gen tijd op balansdag de index tot 200 en mijn vermogen tot f 90,000 gedaald, terwijl alle stille reserves u:t de balans verdwenen zijn, wordt me plotseling mijn ik do or de Crisis ruim1 f 50,000 verloren particulier, en somt eenige factoren op, die de heer Elenbaas buiten beschou wing heeft gelaten. De heer Carels kan zich vereenigen met hetgeen de heer Elenbaas heeft gezegd, en vraagt, hoe het gaan zal, als de woningen te eeniger tijd leeg komen; de aanvrager heeft er dan geen belang bij ze zoo spoedig mo gelijk weder te verhuren. Nadat de voor zitter en de heer Elenbaas nog weder het woord hebben gevoerd, waarbij bei den hun meening handhayen en de voor zitter heeft toegezegd, dat bij veran derde omstandigheden de huurprijs lager kan worden gesteld, dat er jaarlijks een exploitatie-rekening zal moeten worden overgelegd en dat het onderhoud zal mpeten geschieden naar genoegen van B. en W., wordt tot stemming overge gaan. Het voorstel van B. en W. met de aanvullingen wordt met 3 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Elenbaas en Carels. Daarna sluiting. RECHTZAKEN. De ingestorte garage. Op 4 Dec. a.s. zal voor de Rotterdam- sche rechtbank behandeld worden de zaak der ingestorte garage aan de Aalbrechts- kade te Rotterdam. De bouwer v. O. zal zich clan te verantwoorden hebben wegens het door schuld veroorzaken van den dood. Zooals men 2*'eh herinnert was op 9 Februari van dit jaar een pilaar der betcn-constructie ingestort, waardoor het geheele gebouw zich begaf cn twee werk lieden op slag werden gedood en twee gewond. Van de zijde van het O.M. zijn twee deskundigen gedagvaard. De bekl. heeft 3 deskundigen gedagvaard, teneinde te bewijzen, dat niet de bouwër, maar de ontwerper van de beton-coostructie 'de schuldige is. Voor de behandeling van deze zaak is de geheele dag beschikbaar. ONDERWIJS. HAAMSTEDE. In een der lokalen van de openbare lagere school werd Vrijdag avond j.l. een Ouderavond gehouden. Be halve 25 ouders, waaronder veel moeders, waren ook aanwezig Burgem. en Weth. en de leden der Schoolcommissie. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheeten, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Na algehéele bestuursverkiezing en onderlinge gedachtenwisseling over verschillende zaken, de school en 't onder wijs betreffende, hield mej. Passenier een zeer interessante verhandeling over het onderwijs aan de kinderen der 1ste klasse. Met onverdeelde aandacht werd de lezing van mej. Passenier gevolgd. Een en an der werd aangenaam afgewisseld door vioolmuziek met pianobegeleiding van mej. B. v. Zuijen. De voorzitter sprak in den geest der vergadering, toen hij in zijn slotwoord allen dankte, die heb ben meegewerkt om dezen aangenameu en nuttigen avond zod uitstekend te doen slagen NOORDGOUWE. De cursussen, uit gaande van dc commissie alhier, die zich tot taak heeft gesteld het geven van voortgezet onderwijs gedurende de win termaanden. zijn aangevangen: de avond cursus met 12 leerlingen en de Zaterdag namiddagcursus (handwerken voor meis jes) met 8 leerlingen. POST EN TELEGRAPWE. DREISCHOR. Geslaagd voor 't examen van adjunct-commies de heer M. J. van Donge te Dordrecht, geboren alhier. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Lemelerveld (Evangeli satie), cand. P. Visser te Enkhuizen. Aangenomen Naar RaamsdonkH. Ewoldt te Zuid-BeijerJand. Naar Kerk- rade, standpl. Terwinselen (toez.), D. van jMaanen te Waarde Z Bedankt: Voor Zwammerdam, H. Meijer te Dubbeldam. ik dgor de crisis ruim f 50,000 verloren heb, dat ik t. o. v. den toestand in de hoogconjunctuurperiode f 50,000 en t.o. v. den toestand in 1914 bestaande f 10,000 in welvaart achteruit gegaan ben. Het behoeft in verband met het reeds gezegde nauwelijks betoog, dat deze op vatting verkeerd is. Zender twijfel ben ik momentcel t.o.v. het jaar 1914 ver armd, doch deze verarming omvat niet f 10,000 dc-ch veel meer n.l. 55 °.'o, daar een vermogen van f 90.000 indien de prijs index 200 is. slechts dezelfde welvaart vertegenwoordigt als een vermogen van ongeveer f 45.000 bij den prijsindex 100. Ben ik echter verarmd t. o. v. den toe stand aan het toppunt van de hoogcon junctuur bestaande Neen. Want toen was bij den prijsindex 400 mijn vermogen f 140.000. momenteel is dit bij den prijs index 200. f 90,000, zoodat, indien in de hoogconjunctuur mijn stille reserves min der dan f 40,000 bedroegen,, van verar ming door de crisis geen sprake kan zijn en ik integendeel een reële winst gemaakt kan hebben. Terecht wordt die winst niet uitgekeerd, doch de motiveering daar van moet niet gezocht worden in een vermogensachteruitgang t. o. v. de hoog- conjunctuurperiode, doch in een vermo- gensachteruitgang t.o.v. den toestand in 1914 bestaande, in het feit dat de ver- mogensinteerng gedurende, de z.g. goede conjunctuur, waarin ten onrechte groote schijnwinsten als reële wensten beschouwd en uitgekeerd werden, 'n den malaisetijd duidelijk zichtbaar wordt. Hoewel het niet meer dan natuurlijk is dat de crisis, de omslag, welke een ver andering van de koopkrachfsverhoudin- Dr. J. W. Gunning f Zondagmiddag is dr. J. W. Gunning, zendingsdirector te Oegstgeest, te Lei den in het hdpital Wallonne overleden. DREISCHOR. Tot notabelen zijn her kozen de heeren L. Keijl, H. J. W. v. d. Linde en C. Klaasse Jbz. Slechts 2 vrou welijke lidmaten maakten van hun stem recht gebruik. I THOLEN. Bij de gehouden stemming werd gekozen als Kerkvoogd, dhr. W. ,M. Geluk Gz. en herkozen de heer Ia. van 't Hof, aftr.; als notabelen werden herkozen dhr. C. H. Koppenhol, aftr. en dhr. J. M. Zachariasse. Geref. Keek. Beroepen: Te Katendrecht, D. B. Ha genbeek te Vlaardingen. Te Schie dam, D. van Dijk te Groningen (A.). Te Brussel, D. J. Couvée te Meppel. Te Oldekerk, cand. W. S. de Vries te Tzum. Te Boerakker, cand. H. de Jong te Oudega (W.) Bedankt: Voor Hoogeveen, J. de Waard te Spakenburg. Voor Vlaardingen, dr. E. D. Kraan te Zuilen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Boskoop, J. D. Barth te Werkendam. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN De genezing van kanker. Dr. Naamé, van Tunis, een Syriër van geboorte, heeft aan de Therapeutische Vereeniging te Parijs een mededeeling ge zonden betreffende een methode om kan ker te genezen. Dr. Naamé heeft reeds verscheidene gevallen met succes behan deld. Hij maakt geen gebruik van radium of x-stralen, doch van de nieuwe thera peutische behandeling, welke onder den naam van oporthérapie bekend is, n.l. het toedienen van geneesmiddelen uit dieren- kieren getrokken. Volgens Dr. Naamé komt de kanker voort uit een stoornis in de afscheiding der inwendige klieren, welke een ware anarchie in het leven der cellen teweeg brengen. Deze ziekelijke toestand bereidt het terrein voor. Doet zich dan bij een dergelijk gedisponeerd persoon een plaat selijke irritatie of een verzwering voor, dan treedt de kanker met haar gevol gen op. Twee Parijsche doktoren hebben met Dr. Naamé's methode, die elk geval af zonderlijk behandelt, proef genomen en eveneens successen geboekt. VAN HEINDE EN VER, Dezer dagen zal. naar de correspon dent van de .Daily Mail" uit New York meldt, daar het meest pempeuze neger- huwelijk gevierd worden, dat ooit in de Vereenigde Staten heeft plaats gehad. Voor dc receptie 2ijn 9000 gasten u'tge- •i /odigd. De bruid is een kleindochter an Mrs. Robinson, d!e indertijd een vor- :elijke inrchting opende, waar de New- Yorksche neger-aristoerat:e haar haar liet ntkroesen en fatëoeneeren. Met dit ver- iraaiingswerk vcrd'ende Mrs. Robinson een fortuin van ru:m 250.000 dollar. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Sterfg°vut onder lerdodiverschijnse len. Zaterdagavond is lc Halfweg ten iiuize van De Vr. :n de Dubbele Buurt, onder verdachte verschijnselen plotseling cverledcn een 22-jarig meisje, G. G., aat samenleefde met zekeren W. F. W. De buiu mzestcr mei de gemeente- en rijks politie heeft nog des nachts een onder zoek ter plaatse ingesteld. Eenige voor werpen, die het vermoeden deden rijzen, dal abortus gepleegd kon zijn. zijn in beslag genomen. Genoemde W. werd voorloopig gearresteerd. Zondag is het parket uit Haarlem ter plaatse geweest. Men heelt leen blijkbaar geen termen gevonden W. in arrest te houaen; hij :s tenminste weer losgelaten. Zaterdagnacht is de kamer, waarin het lijk lag, door de politie verzegeld. Het lijk is heden voor schouwing verzonden naar Amsterdam. ■gen tusschen goed en gela beteekent, in de onderlinge welvaartsverhoudingen tus schen verschillende :ndividuen groote ver anderingen en verschuwingen doet ont slaan en velen tot failbssement dwingt, wordt de maatschappelijke welvaart er echter niet of n!et noemenswaard door beïnvloed- Zien we door den geklslu:er heen, dan weten w'e dat door het einde van den oorlogstoestand, terwijl de hoogconjunc tuur nog hecrschte, vele productieve krachten door de demobibsatie vrijkwa men en in alle bedrijfstakken gebruikt werden, waardoor het maatschappelijk in komen kon stijgen, waartegenover ech ter zoolang de hoogconjunctuur duurde nog meer geconsumeerd werd, zoodat op het crisismoment het vermogen sterk ach teruitgegaan was wat de ersis nu duide- delijk aan het licht bracht, evenals het feit dat vele product'es in verkeerde richting gevoerd waren en vele produc ties hoewel schijnwinsten afwerpende, on afhankelijk van die consumptie van die schijnwinsten, in werkelijkheid een reël verlies gegeven hadden. Deze producties werden nu stopgezet, doch daar daar mede aan vele arbeiders de arbeidsge legenheid ontnomen werd, daalde zoo doende eveneens het maatschappelijk in komen want hel arbeidsloon dat van bedrijfseconomisch standpunt beschouwd onkosten is, behoort van maatschappelijk standpunt beschouwd tot het inkomen dat, waar tevens de verarming der maat schappij bleek, niet geheel verteerd doch voor een deel aan het vermogen toege voegd werd, zoodat dit zich nu weer in stijgende richtingi beweegt, al zal het Zes kleine nikkertjes"In een onzer garnizoenen, lezen wij in de (>Avp..", zond een reserve-kapitem, commandant van een kaderlandstormklasse belast met de vooroefeningen bij den vrijwrJligen landstorm een voorstel bij den inspec teur van den Landstorm in om over te gaan tot het benoemen van een com missi e voor het examinee ren van zes can- didaten ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefendheid. Aldus geschiedde en zelfs werd van een der andere garnizoenen een officier tijdelijk gedetacheerd in de plaats waar het examen zou worden afgenomen, aan welke detacheering vergoeding van reis- en verblijfkosten (voor de schatkist) ver bonden waren. Een adspirant trok zéch voor den aanvang van het examen terug. Twee adspiranten verschenen op den eersten examendag niet, zoodat het exa men werd aangevangen met drie can didates Reeds spoed:g bleek een hunner geen kans van slagen te hebben, zoodat deze uitviel. Bleven over twee adspdran- len. Een dezer had nog nimmer met een mitrailleur geschoten, wellicht zoo'n wa pen nog nSrömer gezien; viel 'dus ook uit. Den volgenden dag was een Za terdag zou het examen worden voort gezet met den overgeblevene. Toen bleek dat deze van den Israëlitischen godsdienst was en dus niet kon verschijnen. De oom missie besloot toen in verband mCi de voor het Rijk aan dat examen verbon den hosten het verdere examen te staken. Lufhurtit)i' aanrander. Vrijdagvond had bij Ede (Glo.) op den weg Lunteren-Bde een brutale aanranding plaats. Een 17-ja- rig meisje werd, komenae per rijwiel van Lunteren nabij Kernheim door een uit het bosch komend persbon plotseling van haar rijwiel getrokken en het bosch ingesleurd. De onverlaat kneep het gillende meisje de keel dicht en duwde haar een iprop in den mond. Gelukkig passeerde op dat oogenblik juist per auto de heer O., ingenieur te Putten, die ;n hel licht van zijn lantaarns hei damesrijwiel op den w'eg zag Pggen er» daarvoor stopte. Blijkbaar bevreesd voor het licht van de auto, liet de aan rander zijn slachtoffer los en vluchtte het bosch ki. De heer O. zag het meisje uit het 'bosch komen en waarschuwde onmid dellijk de politie, die terstond een onder zoek instelde, naar de „Crt." meldt De prop, bestaande uit de courantenpa pier, is op de plaats gevonden, alsook de haarkammen van het slachtoffer. Later deelde het meisje mede, dat zij haren aanrander reeds bij Lunteren had gezien, waar hij had laten passeeren. Even later was hij Weer voorbijgereden, waarna de aanranding plaats had, INGEZONDEN STUKKEN. (Kuiten verantwomrtUlgkhêid der rodaetU). Copy wordt nint teruppeoondon. Zierikzee, 27 Nov, 192S. IMijnheer de Redacteur, Ik ontken elke bedoeling van beleedi- ging. Ik heb alleen neergeschreven wat ik zag en hoorde en wat ik nuttig achtte. Dit hoop ik te kunnen blijven doen. Hel opschrift is niet van mij, evenmin als het opschrift „Nog erger", dat eenigen tijd geleden boven een berichtje van mij in „Het Volk" stond. (Heemraad Boogerd en Griffier van Dijk zullen zich dit wel herinneren). Bij hel schrijven van het artikel van 17 Nov. hoop ik, dat het in de eerste plaats zou worden gelezen door de Raadsleden, en in de tweede plaats door het overige publiek van Zierikzee en ver der door vele anderen. Achterbaksheid is mij vreemd. Wat een herrie over zoo'n simpele be zuinigingspoging van mij! Wat eenr zich laten zien! Ik vraag mij soms af, waar en wanneer wij leven. Ik meen, dat het in het belang van het onderwijs is, als er nu verder maar over de kwestie ge zwegen wordt. Ik mag wel eens een geharrewar, dat de spaanders er af vlie gen. Doch alles heeft zijn grenzen. L. BOUTER. nog lang duren voor dat het peil van 1914 opnieuw bere'kt is. Is de crisis nu te vermijden? Neen. Indien om de een of andere reden in casu de oorlogstoestand een hoog conjunctuurperiode ontstaat, zal deze, zoodra die reden verdwijnt en er tijde lijk geen andere factoren te voorschijn komen, waardoor de hoogconjunctuur ge continueerd wordt :n dasu de nood zakelijke aanvulling van eerste levensbe- hoeftebevredigingsmiddelen in verschillen de landen via een crisis in den ma» laisetoestand veranderen. Doordat aller wegen in de hoogconjunctuurperiode op het vermogen Ingeteerd werd, zijn groote fouten gemaakt, doch het vermijden hier van had toch de crisis niet kunnen voor komen. Het had slechts de groote ver arming kunnen verhinderen en de inten siteit van de reactie kunnen verminde ren. Werd gedurende de hoogconjunc tuurperiode niet op het vermogen inge teerd, dan was de hoogconjunctuur min der intensief geweest, en ofschoon de reactie niet voorkomen kon worden, zou deze een veel milder verloop gehad heb ben, terwijl dan reeds in hoogconjunctuur het onrendabele van sommige productie- lakken en bedrijfsuitbreidingen gebleken zou zijn, de hoogconjunctuur minder rotte plekken gevormd zou hebben, waarvan de maatschappij in den malaisetijd ge zuiverd moet worden, het verschil in be- drijfsdrukte tusschen hoogconjunctuur en malaise n:et zoo groot geweest zou zijn als momenteel het geval is en evenmin de malaise zoo'n groot armoede gevoel als nu bestaat, zou geven. (Wordt tem-ilgd.l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5