Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL beboerende by de van Vi-ydag 16 Nor. 1923, no. 11006 BUITENLAND. Een mislukte aanslag. Een tweetal roovers had, aldus de „Daily Chronicle", dezer dagen besloten een fiival te doen in het gesticht voor ongeneeslijke zieken te New York. Deze onderneming scheen hun een ba gatel, daar de verpleegden, meest lam men en kreupelen, totaal weerloos zijn en het k^jne personeel wel met de re volver zo* worden bedwongen. Zij wis ten dat op een dag, waarop de loonen aan het personeel worden uitbetaald, 2 vrouwelijke bedienden den geheelen dag bezig waren met fiet uittellen van de loonen, die het niet onbelangrijke bedrag van vijftien honderd pond sterling verte genwoordigen. Dus traden zij op den bewusten dag, de revolvers in de hand, het ziekenhuis binnen, liepen door de gangen, waar een aantal kreupelen en lammen in rolwagentjes cf op stoelen, hen met verschrikte gezichten aanstaar den. Wie beschrijft echter hun verbazing, toen plotseling een aantal kreupelen en lammen uit hun stoelen en wagentjes op sprongen, zich op hen wierpen, hun de revolvers afnamen en hen stevig boei den, voordat zij ook maar konden be seffen, wat er eigenlijk gebeurde. Wat bleek echter achteraf De politie had er de „lucht" van gekregen, dat de over val zou plaats hebben en liet een aantel ,,'pootige stillen" in het ziekenhuis voor lammen en kreupelen figureeren, met het bekende resultaat! Het spreekt van zelf, dat de beide „pechvogels,, thans achter een veilig gesloten deur over de2e mislukte onderneming zitten te peinzen. BINNENLAND. Bykaveldwacht. Naar het Hdbl. verneemt» is een belang rijke reorganisatie van den dienst d£r Rijksveldwacht in voorbereiding. Het korps rijksveldwacht dat enkele jaren geleden 1600 man telde, is thans gedaald tot 1150 man. Aanstelling tot rijksveld wachter geschiedt slechts sporadisch. De ex-kroonprlns. De ex-kroonprins heeft aan den burge meester van Wieringen een afscheidsbrief geschreven, waarin hij zijn dank betuigt voor de bewezen voorkomendheid en de voorzorgen waarmede hij op Wieringen omringd is geweest. Z'jn bizonderen dank geldt ook de Wieringer bevolking, met wie hij in d/e jaren van zijn verblijf in de beste verstandhouding heeft geleefd en bij wie 'hij stcedb groote tegemoet koming en menschelijk medegevoel heeft "gevonden. Landbouw en bezuiniging. Het ligt in de bedoeling van de regee ring alle premiën voor de paardenfok kerij te doen vervallen en voor de heng- stenkeuringen het totaal bedrag der pre miën op f 26100 te stellen. Baad van State. In de gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling gesel illen van be stuur is ongegrond verklaard 't beroep van het R.-K. Kerkbestuur de Parochie van den H. Willibrordus te Oud-Vosse meer, tegen de beslissing van den Minis ter van Onderwijs, waarbij de belooning als hoofd van een herhalingscursus werd geweigerd. Overwogen wordt daarbij, dat de Minister terecht in aanmerking heeft genomen art. IV van het K. B. van 16 Dec. 1920, waarbij de eisch wordt ge steld, dat het vervolg- of lerhalfngs- onderwijs door het hoofd gelijktijdig moet worden gegeven met het overige vervolg- of herhalingsonderwijs; dat aan een cursus als hier bedoeld tevens een of meer andere onderwijzers zijn ver bonden, is niet voldoer.de voor een be looning van het hoofd van den cursus als zoodanig. Uit Stad en Provlnoie ZIERIKZEE. De bioscoopcommissie van „A. O." heeft voor morgen (Zaterdag) beslag kunnen leggen op de prachtige historische film: Jeanne d'Arc, de maagd uari Orleans. Hieronder volgt in 't kort de geschie denis. „Jeanne d'Arc werd omstreeks het jaar 1410 in het dorp Domrémy (Fr.) geboren. Zij was de dochter van onbesproken land lieden, genoot een eenvoudige en gods dienstige opvoeding. Zij nam geen deel aan het spel van de overige dorpsmeis jes, maar gevoelde veel meer lust, om zich aan eenzame overpeinzingen over te geven. Toen zij 13 jaar oud was, Ver nam zij op een vastendag in den zomer in den tuin van haar veder, een stem, die haar tot een onberispelijken levens wandel en tot een vlijtig kerkgaan maan de. Toen zij tot driemaal >oe geluisterd had, erkende zij, dat deze stem geen andere kon zijn dan die van eiïn engel en weldra verscheen haar de aartsengel Michaël zelf, die door andere engelen was omstuwd en haar een bezoek fan- kondigde van de Heiligen Catharina en Margaretha, die door den Henr waren afgevaardigd om haar met raad on daad bij te staan. Van dien tijd af zeg zij ge durig engelen verschijnen en zij vernam hunne stemmen, die haar beloofden, d ^t de koning, in weerwil van de macht zijner vijanden, zijn rijksgebied zou her nemen, en wel door haar, :als een werk tuig des AUerhoogsten. De taak werl haar opgelegd, om het belegerde Orleans te ontzetten en den Koning te Rheims te kronen. In den beginne hield zij dat alles geheel en al voor zichzelve, maar eindelijk maakte zij haar oom deelgenoot van haar geheim. Deze bracht baar bij den bevelhebber te Vaucoulours. Aan deze stelde zij zich voor a's de door God gezondene redster van Frankrijk en zij begeerde, dat men haar bij den Dau phin zou brengen. Eerst wees deze dat verzoek meermalen van de hand, maar eindelijk zond hij haar onder geleide in mansgewaad naar het Hof van Charles VII. Toen zij bij den koning was toege laten, wist zij dien terstond aan te wij zen, hoewel zij hem nooit gezien had. Toen de godgeleerden onderzoek had den gedaan naar hare Christelijke recht zinnigheid en de edelvrouwen hulde brachten aan hare maagdelijke reinheid, nam de koning hare diensten aan. Van dit oogenblik af droeg zij een volledige wapenrusting, een wit vaan lel met de beeltenis des Verlossers en een zwaard. Elke twijfel aan hare Goddelijke zending verdween, toen onder haar hoede e?n transport levensmiddelen door het En- gelsche leger heen voorspoedig binnen de muren van het geteisterde Orléans werd gebracht. Zij zelve begaf zich den 29sten April 1429 naar de slad en wist er den verflauwden moed der bezetting aan te wakkeren. De bolwerken en ver schansingen der Engelschen vielen weldra in de macht der Franschen. Den 8sten <Mei braken de Engelschen de belegering op. Toen werd de Maagd van Orléans met groote eerbewijzen aan het hof van Charles ontvangen Een nieu we geest bezielde het leger des konings; de eene overwinning volgde op de andere, en .de Engelschen verloren allengs de vaste plaatsen aan de Loire, die zij bezet hielden. Ook werd de krijgsmacht vaa Frankrijk's koning bij deft dag aanzien lijker. Weldra gebood hij over een tal rijk leger. Op aansporing van Jean\e d'Arc rukte Charles VII met een uitg.- kozen leger van 12000 man uit Oien aan de Loire voorwaarts. Zegepralend trok hij door een land, hetwelk nog bezet w vs door Engelschen en Bourgondiërs cn hieid den 17en Juli zijn intocht te Rheims, waar hij door den Aartsbisschop plechtig gezalfd en gekroond werd. Nu had zij, Jeanne d'Arc, de haar op gedragen taak volbracht en zij verlangde naar haar geboorteplaats terug te kee- ren. Charles VII wilde echter de Maagd niet laten gaan. Met weerzin schikte zij zich naar zijn wensch en verviel tot zwaarmoedige overpeinzingen. De eerst volgende ondernemingen werden even wel wederom met een gelukkig gevolg bekroond. Tegen den raad van de Maagd van Orléans nam de koning het besluit, om op te rukken naar Parijs. Dm Ssten September deed hij een vruchtetoozen aanval op de hoofdstad, waarbij Jeanne zwaar aan (le dij werd gekwetst. Toen zij hersteld was, volgde zij hst leger naar de Loire, waar zij een dapperheid >en een doodsverachting aan den dag legde, die aan vertwijfeling grensden. Bij een aanval op Pierre le Moitier verza melde zij de reeds verstrooide troepen en veroverde de stad. Daarentegen moest zij wegens gebrek aan genoegzamen bij stand het beleg van La Charité opbre ken. In het begin van 1430 versloeg zij met andere bevelhebbers den beruchten partijganger Franquet d'Arras en de doodstraf, die op hem werd toegepast, is haar later als een misduad aangere kend. Toen een Bourgondisch-Engelsche krijgsmacht de veroverde plaatsen be dreigde, wierp zij zich in Compiègne, maar bij een uitval op den 22sten (25ste.n Mei) 1430, werd zij van de haren afge sneden en na een wanhopigen tegen stand viel zij in de handen harer vijan den. Men leverde haar uit aan ien Hertog van Bourgondië. Op het bericht harer ge vangenneming ontstaken de Engelschen vreugdevuren en hielden zelfs een ker kdijken dankdag, terwijl de Franschen niets deden om de redster der Kroon aan de macht der vijanden te ontrukken. Toen Jeanne zag, dat zij aan de verbit terde Engelschen zou worden overge leverd, deed zij een poging om over de mureh van Bauvais le ontsnappen; zij werd echter zwaar gewond en weder In hechtenis genomen. De Bisschop van Bau vais, daagde haar als tooveres in naam des Konings voor zijne Rechtbank. De universiteit te Parijs meende daarin to. moeten berusten en de ongelukkige werd aan de Engelschen uitgeleverd, die haan in de algemeene gevangenis te Rouaan opsloten. Een lastbrief, den 3Jen Januari 1431 in naam van Hendrik VII van Enge land uitgevaardigd, droeg het onderzoek op aan den Bisschop van Bauvais, die in diezelfde maand een aanvang maakte met het rechtsgeding, dat op een schaamte- looze en schandelijke wijze werd ge voerd. Na een vreeselijk lichaams- en zielelijden van vier maanden werd de rampzalige Jeanne d'Arc schuldig bevon den aan tooverij en ketterij en ter dood veroordeeld'. Zij stierf met moed en een godsdienstige onderwerping, die zelfs hare rechters en beulen diep trof". STAVEN1SSE. De particuliere cursus voor vervolgonderwijs alhier, uitgaande van de oudercommissie, is aangevangen met- 17 mannelijke leerlingen. Het 2e leerjaar van den cursus Landbouwkunde is voortgezet met 10 deelnemers. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 14 Nov. Door den kanton rechter zijn op 7 Nov. ƒ.1. veroordeeld wegens: Over/reding oan de Warenwet 1919: J.a J.a V., 19 j., zonder beroep te Renesse, f100 b., s. 10 d. h.; T. van der W., 20 j., zonder beroep te Zierik- zee, f200 b., s. 30 d. h.; K. K., huisvr. van A. F., zonder beroep te Zierikzee, bij verst., f 100 b., s. 10 d. h.; C.a J.a E. van N„ huisvr. van W. t. H., 32 j., zonder beroep te Zierikzee, f 3 b., s. 3 d, h. Overtreding uan de Ukwet: J. van den B., 48 j., beurtschipper te Brui- nisse, bij verst., 5 maal f 1 b., s. 5 maal 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in beslag genomen 5 gewichten; C. i*l., 46 j., winkelier te Haamstede, bij verst., fl b., s. 1 d. h., met verbeurtverklaring van de inbeslag genomen lengtemaat; J.a P.a K., 33 j„ wonende te Haamstede, bij verst., fl b., s. 1 d. b., met verbeurt verklaring van het in beslag genomen gewicht; M. W. L., 30 j., koopman te Haamstede, bij verst.2 maal f 1 b., s. maal 1 d. h., met verbeurtverklaring van het in beslag genomen gewicht en in houdsmaat; H.a Z., huisvr. van C. K„ 47 j., zonder beroep te Renesse, bij verst. 2 maal f 1 b., s. 2 maal 1 d. h., met ver beurtverklaring van de iDbeslag genomen 2 inhoudsmaten; M. V., 45 j., winkelier te Renesse, bij verst., fl b.s. 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in f/eslag genomen inhoudsmaat S. J. "H., 39 j., molenaar te Burgh, bij verst., fl b., s. 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaat; J.a J.a D., huisvr. van L. R. B., 30 j., zonder beroep te Eikerzee, bij verst., fl b„ s. 1 d. h.. met verbeurtverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaat; J. van der W., 23 j., meelhandelaar te EJkerzee, bij verst., 2 maal f 1 b., s. 2 maal 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in be slaggenomen 2 gewichten; M.a H., buis vrouw van M. den B., 31 j., zonder beroep te Ellemeet, bij verst., f 1 b., s. 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaat; L. S. 52 j., sla ger te Ellemeet, bij verst., 10 maal f0,50 b., s. 10 maal 1 d. h., net verbeurtver klaring van de in beslag genomen 10 gewichten; L.a van der Z. huisvr. van T. den B., 53 j., zonder beroep, te Elle meet, bij verst., f 1 b., s. 1 i. h., met verbeurtverklaring van ie in beslag ge nomen inhoudsmaat; M.a B., huisvr. van Seh. de G., 54 j., zonder beroep te Elle meet, bij verst., fl b., s. 1 d. h., met verbeurtverklaring var de in beslag ge nomen inhoudsmaat; H.a J.a van L.. 25 j., winkelierster te Zierikzee, f0,50 b., s. 1 d. h., met verbeiirtverkl. van de in beslag genomen maatstok; M. B., 45 j., landbouwer te Oosterland, bij verst., fl b., s. 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in beslag genomen iirhoudsmaat; P.a K., weduwe C. v. d. M., 57 v, winkelier ster te Oosterland. Geen -straf. Met ver beurtverklaring van bet in beslag ge nomen gewicht; C. K., 42 j., veldarbci- der te Duivendijke, bij nerst., 4 maal f 1 b., s. 4 maal 1 d. h., met verbeurt verklaring van de in beslag genomen 4 gewichten; A. H. <U j., broodbakker en winkelier te Bruinisse, bij verst., fl b., s. 1 d. h., met verbeivrtverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaat; E. van den B., 46 j., winkelierster te Brui nisse, bij verst., 2 maal f 1 b., s. 2 maal 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in beslag genomen 2 gewichten; J.a G., 41 j., werkvrouw, wonende te Dreischor, bij verst., f l b., s. 1 d. h., met verbeurt verklaring van het in beslag genomen gewicht; N. K„ huisvr. van L. A. P., 51 j., melkslijtster te Ouwerkeik, bij verst., f 1 b.p s. 1 d. h., met verbeurtverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaat. Overtreding van de Mctor- en Rijtvielwet J. de J., 15 j., landarbeider te Oosterland, fl b., s. 1 w. Is. Overtreding oan de Jachtwet: S. de H., 39 j., arbeider te Haamstede, bij verst., f3 b., s. 3 d. h.; C. van A., 19 j., arbeider te Oosterland, f 10 b., 10 d. h. Overtreding Oan de Visscherijwet: I. J. A. K., 40 j., visschcr, II. A. F., 37 j., visschcr, bij verst., bei den wonende te Zierikzee ieder f 2 b., s. 2 d. h. Overtreding uan de Drankwet: A. van V., 43 j., winkelinr en koopman te Bruinisse, f 25 b., s. 5 d. h. Overtreding van de Veiligheidswet: I C. M., 38 j. en II. J. Z. M., 30 j., beiden timmerman, te Oosterland, ieder 2 /naai f 1 b., s. 2 maal 1 d. h. Overtreding uan de Veror dening betreffende het slachten van vee van de gemeente Zierikzee: I. J. A. K., 40 j., slagersknecht, en II. C. D., 42 j., slager, beiden, wonende te Ziêrikzee, ieder f2 b., s. 1 d. h. Overtreding Oan de Vleeschkeuringswet: L. D., 48 j., slager te Eikerzee, f 25 b., i. 5 d. h. Overtre ding van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: J. F. F-, 64 j., landbouwersknecht te Eikerzee, bij verst., f3 b., s. 3 d. h.; J. L. op den B., 18 j., landbouwerskneehf te Eiker zee, bij verst., f 3 b., s 3 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eenig weiland in de maand October: A. van der H„ 30 j., arbeider te Haamslede, bij verst., f3 b., s. 3 d. h. Rumoer ver wekken, waardoor de nachtrust kan wor den verstoord: J. A. van der V., 19 j., schilder te Zierikzee, bij verst, f 5 b., s. 5 d. h. Niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voor werp niet is behoorlijk verlichtL. O., 37 j., koopman te Zierikzee, bij verst., f2 b., s. 2 d. h. Strooperij: M. van 't N., 57 j., koopman te Oosterlard. Geen straf. Overtreding der Motor en Rijwielwet: A. J. R., 47 j., landbouwe- te Ouwerkerk, bij verst., f5 b., s. 5 d. 5i.B. V., 37 j., landbouwersknecht te Oosterland, bij ver stek, f2 b., s. 2 d. h.; C. O., 37 j., koop man te Z.zee, bij verst., fl b s. 1 d. h.; S. de R., 48 j., veldarbeider le Zonne- maire, bij verst., f2 b., s. .1 d, h.; A. F., 30 j., vcldarbeider te Zonnemaire, bij verst., f2 b., s. 2 d. h.; P.a G., 25 j„ veldarbeidster te Zonnem.-ure, bij verst., fl b.,. s. 1 d. h,; C. F., 41 j., veldarbeider te Zonnemaire, bij verst, f 3 b., s. 1 d. h.; L.a van F., 34 j., veldarbeidster te Zonnemaire, bij verst., fl k, s. 1 d. h.; C. van D., 22 j\., landbouwersknecht te Oosterland, bij verst., f 2 b., s. 2 d. h. C. van der V., 56 j., koopman t? Noord- welle, bij verst., f2 b., s. 2 d. h.; M. P. R., 35 visscher te Z.zee, bij verst., f2 b„ s. 2 d. h.; A B., 35 j., landbou wersknecht te Oosterland, bij verst., f 1 b., s. 1 d. h.; L. J. de J.,' 24 j., land bouwersknecht te Oosterland, bij verst., f 1 b., s. 1 d. h.; P. H, 25 j., loswerkman te Zierikzee, bij verst., f2 b., s. 2 d. h.; C. van der S., 21 j., ai beider te Noord- gouwe, bij verst., f2 b., i\. 2 d. h. D. V., 19 j., arbeider te Nieuwrrkerk, bij verst., f2 b., s. 2d. h.; J. M. van der W., 29 arbeider te Oosterland. Geen straf; J. H., 66 j., werkman te Z.zee, bij verst., f2 b., s. 2 d. h.; C. F., 50 j., landbou wer te Zierikzee, bij verstek, f 2 b. s. 2 d. h.; J. T. L. F., 18 arbeider te Zierikzee, bij verstekt 2 b. s. 2 d. fc.; W. G., 48 j., landarbeider te Oosterland bij verst., f2 b„ s. 2 d. h.; F. van der W., 25 j., kleermaker te Z.zee, bij verst., f3 b., s. 3 d. h.; J. S., 38 j., slager te Oosterland, bij verst., f 3 b., s. 3 d. h.; A. B., 33 j., loswerJiman te Z.zee, b:j verst., f 0,50 b., s. 1 d. h.; M. W. T* 22 j., stoker bij de R. T. M te Haam stede, bij verst., f2 b., s. 2 d. h.; L. IJ., 48 j., voerman te Bruinisse, bij verst., f10 b., s. 5 d. h.; P. vim W., 40 j., land bouwer te Oosterland, f 5 b„ s. 1 d. h. J. J. P., 18 j., werkman te Nieuwerkerk, bij verst., f 1 b., s. 1 d. b. Overtreding van de Motor- en Rijwielüe ^ordening van de gemeente Nieuwerkerk: H. S., 30 j metselaar te Oosterland, bij verst., f3 -f fl b„ s. 3 d. -f 1 -i. h.; J. B. K., 26 j., landbouwer te Z/.'jee, bij verst., f 10 b., s. 5 d. h.; P. L. K., 28 j., landbou wer tè Bruinisse, bij vei St., f 10 b., s. 5 d. h.; J. H. van H., 23 j., landbouwer te A.-J.-Polder, bij verst, f 10 b., s. 5 d. h.; R. P. G., 21 j., landbouwer te Nieu werkerk, bij verst., f 10 'b. s. 5 d. h. Overtreding van de Algemeene Politie verordening Van de gemeen'e Zierikzee: D. Z., 56 j., landbouwer te St.-Annaland, bij verst., f5 b.. s. 3 d. h.; A. A. Dj 44 j„ bakker te Z.zee, bij verst., f 5 b., s. 3 d. h.; P.a de L., 22 j., dienstbode te Zierikzee, bij verst., f 1 bi, s. 1 d. h.; P. J„ 20 j., werkman te Z.zee, bij verst., f 1 b., s. 1 d. h., met verbeuriverklaring van de in beslag genomen centen; Idem gemeente Noordgouwe: W. van T., 51 j., arbeider te Noordgouwe, bij verst., f2 b., s. 2 d. h. Overtreding Van het Lo caal Sp^or- en TramwegurtJ. M. vsn B.. 27 j., reiziger te Z.zee. f 1 b., s. 1 d. h.; I. J- A., 47 j., sigarenmaker en II. A. de C., 35 koopman, beiden te Zie rikzee, bij verst., ieder f2 b., s. 2 d. ih. ONDERWIJS- De voordracht ter vervulling van dè betrekking van hoofd der O.L. School te Poortvliet luidt als volgt: 1. J. J. de Maagd, hoofd der Ö.L. School te Nes (Friesland); 2. W. A. van Dool, on derwijzer te Goes; 3. J. Lucicër, onder wijzer te Spijk (Herwen en Aerdt.) ELLEMEET. Aan mej. J. M. Poulusse, onderwijzeres aan de openbare school al hier, is wegens hare benoeming als ioo- denig le Moordrecht, met ingang van 1 December a.s., eervol ontslag verleend. NOORDWELLE. Tot tijdelijk onderwij zer aan een openbare school te Middel burg is benoemd dhr. P. Zonruitcr alhier. MARINE EN LEGER. Dc onlangs door ons gedane mededee- ling, betreffende het bewijs van voorge oefendheid, waaruit le lezen zou zijn dot al degenen die geloot hebben, in de gelegenheid gesteld kunnen worden fbe- doeld bewijs' alsnog te verwerven, 'be hoeft in zooverre 'verbetering, dat deze bepaling alleen van toepassifig is op hen, die abusievelijk na loting tot een op leiding waren toegelaten. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 November. Karkwarva. 9.30 ure, di». Mortier. Serooekerke. 2 ure, ds; Mortier. Burtta. 9.30, dn. Boogaard en 7 ure, Zen- dingsbjjeenkomst ia de consistoriekamer. Renesse. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle, 9.30 ure,*ds. Leendertz. Haamstede. 9.30, ds. Japchen (Coll voor de zending) en 6.30 ure, Bijbellezing in de consistorie. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Preek- lezen. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Blkersee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 are, dr. Proost Geref. Kerk. 9.30 en t ure, Leesdienst. Zonnemaire. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griethujjsen (Bed. H. A.) Dralscbor. 2 ure, ds. Helder. Ouwerkerk. 2 ure, ds. de Roode. Nieuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden (H« At.) en 2 ure, idem (Nabetr. en collecte noodl. kerken en personen). Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, geen dienst en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leeskerk, 6 ure, ds. Goedhuijs. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remyn. Btr|ansland. 9.30 ure, dr. Weeda. Bruinisse. 9.30, ds. Waardenburg (Bed. H. A.) en 2 ure, idem (Dankz. en Collecte voor da zending). Garef. Kerk. 9.30" en 2 ure, ds. Goedhuijs Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 are, Leeskerk. Ond-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, I ds. Veldkamp. St.-Plllpsland. 2 ure, ds. v. Griethuyten (Oogstpreek). Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds. Boons, Tooien. 9,30, ds. Keiler en 2 ure, da. D'-.tema. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Baay van Vee re. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Woensdag 21 Nov. (Dankdag). 9.30, 2 en 6 ure, ds. Kersten. Bt.-Maartensdljk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Datema. Vrydag 23 Nov. (Dankdag). 9.30, Leesdienst, 2 en 6.30 ure, ds. P. Zandt van Delft. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Vossemeer. 9.30, ds. Van Griethuysen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2, dB. Staal5.30 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Gem. Dinsdag 20 Nov. 6 ure, ds. Boone van St.-Filipsland. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, de. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 ea 6 ure, Leeskerk. Scherpenfsse. 9.30, ds. W. J. Keller en 2 ure, Leeskerk. Woendag 21 Nov. (Dankdag). 9.3Ó en 2 ure, idem. Oud-Gnref. Kerk 9.3Q, 2 an 5.30 ure, Leeskerk. Woensdag 21 Nov. (Dankdag). 9.30, 2 en 6 ure, ds Fraanje. Stavonlase. 9.30, ds. Moermaa (H.Aronim.) en 2 ure, idem (Dankz.) Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Aanaland. 9.30, ds. Verschoor (Nab. H. A.) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER. Volgens een bericht uit Riga, zou Trolski in een vergadering door een re volverschot aan het hoofd gewond zijn. Dit zou hem verhinderd hebben in Oc tober aan de revolutjefeesten deel te nemen. Een specialist uit Munchen zou kort geleden naar Moskou gekomen zijn om zijn zorgen aan Trotsfci te wijden. De Zuid-Slavische regeering heeft aan de Bu'gaarsche doen weten, dat zij het voorstel dier laatste regeering om 300 millioen levas te betalen als schade vergoeding voor requisities gedurende den oorlog op Servisch gebied gedaan, aan neemt. Dinsdagnacht en Woensdagmorgen heeft een storm te Londen gewoed, die somtijds een kracht had van 30 tot 40 mijl per uur. Nadat het twee dagen ge regend had. hebben in Lancashire, Wales, de Merenstreek en de Midlands' hevige overstroomingen plaats gehad. Iu het proces-Worofski, dat te Lau sanne "behandeld wordt, eischte het O.M. tegen Conradi veroordeeling wegens moord met verzachtende omstandigheden en onder hevige provocatie. Dit maakt veroordeeling tot ten hoogste 71/2 jaar mogelijk, zonder dat daarbij een minimum is aangegeven. Tegen Polounine werd veroordeeling geëischt wegens medeplich tigheid fc-^nder verzachtende omstandig heden. De rechtbank is hierbij vrij in de strafmaat. De toenemende nood in Baden en de daarmede gepaard gaande uitbuiting der bevolking door prijswoekeraars heeft den Badenschen minister van binnenlandsdhe zaken tot een draconischen maatregel doen besluiten. Hij heeft gelast, dat alle prijswoekeraars in de gevangenis moe ten worden opgesloten. De Krupp-djrecteuren zijn door de Fransche autoriteiten uit de gevangenis te Dusseldorp ontslagen. Het gerechtshof te Praag heeft den Bulgaarsch-Macedoniër Athanas Nikolof, die op 26 Augustus 1922 den vroegeren medewerker van Stambielïski, Daskalof, Bulgaarsch gezant te Praag, vermoordde, vrijgesproken. Hij zal echter uit Tsjec-ho- Slowakije worden gezet. Door het losraken van het schuitje van een kabelballon, stortten te Krakau de drie inzittenden naar omlaag en wa ren op slag dood. In New-York schoten Woensdag 2 bandieten twee bankloopers neer en ont kwamen met 43.600 dolla 's. Volgens berichten uit Amerika zijn in verschillende steden vereenigingen op gericht ter bestrijding van- den Ku-Klux- Klan of andere dergelijke organisaties. Volgens uit Japan ontvangen berich ten, is het dorp Soesaki, dat bij de jong ste aardbeving gedeeltelijk werd vernield geheel door een overstrooming verzwol gen. In de nabijheid van Mutallah, in het Noorden van Palestina, is een auto tot staan gebracht door een troep in En- gelsch uniform vermomde roovers, die z.g. uit naam der overheid handelden. Zij doorzochten den auto, namen 15.000 Egyp tische ponden in goud in beslag ea. be volen den inzittenden door te rijden naar Safed. waar zij van den districts-gou- verneur het geld konden terugeischen. De daders zijn ontkomen. Generaal van Seeth', de Dui'.sdhe op perbevelhebber der weermacht, heeft krachtige maatregelen aangekondigd tot bestrijding van den noodtoestand in Duitschland. Alle inrichtingen van ver-' maak, proeflokalen, danshuizen enz. zijn in de eerste plaats geschikt om te die nen bij de leniging van den nood der be volking en wel als volksgaarkeukens, ver warmde lokalen, slaapsteden enz. Na verschillende incidenten tusschen le den van den Parijschen gemeenteraad en politiebeambten is Midol (het pas ge kozen, doch niet verkiesbare communis tische lid), gearresteerd, toen hij trachtte de zittingszaal binnen te komen. De hertog Ernst August van Bruns- wijk, oudste zoon van wijlen den koning van Hannover, een schomzoon van den ex-keizer, is op zijn landgoed te Gmün- den ernstig ongesteld geworden. Men vreest voor zijn leven. De hulp van Sowjet-Rusland Voor de slachtoffers, van dc aardbeving in Japan bestaat in de schenking van 70

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5