Zierikzeesche ANieuwsbode I abonnement: Maandag 12 Nov. 1923 zierikzeesche courant. advertentiëni buitenland. [J toofotocfioóê STER- tabak Prü» por 6 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummer» 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 80ste .JAARGANG. Oir i 1. DE LOOZE Jr. Ulli.-Di van 1—6 regel» 60 ot»., van i regel» en daarboven 20 ot». per regel. Reclames 80 ot». p. regel. By oontraot belangrijke korting. NO. 11004. InzondinK °P don d*K BiH tl 8.' J. IDSTEI, g,v° ™r Ken afgrijselijk drama. In de Grenellewijk te Parijs heeft zich Woensdag een gruwelijk voorval afge speeld, waarbij drie Parijscha vrouwen om het leven gekomen zijn. Een Algerijnsch bedelaar, die in de buurt zwierf, had blijkbaar oneenigheid gekregen met de eigenaresse van een kruidenierswinkel, wiaar hij binnen was gekomen. Plotseling zagen eenige voor bijgangers den man in hoogst opgewon den toestand naar buiten snellen, de vrouw achter zich sleepende. Hij wierp haar tegen den grond en bracht haar met een mes eenige steken toe in den hals en in de wang. Uit het publiek, dat het tooneel vol ontzetting gadesloeg, drong een metselaar met een grooten steen naar voren en trachtte den bedelaar baet te pakken. Het individu sprong echter plot seling op zij en rende op een dame af, die een zoontje van acht jaar oud aan de hand hield. De Algerijn bracht de vrouw hevige stompen in de maag toe, tengevolge waarvan het slachtoffer over leed. De jongen was intusschen door het publiek in bescherming genomen. Even later zocht de bedelaar een derde slacht offer, een jonge vrouw, die een kindje van ongeveer drie jaar droeg. Hij bracht haar achtereenvolgens steken in den rug en de maag toe. De vrouw zeeg leven loos ineen. Wederom snelde hij op twee andere dames toe, doch zijn mes stuitte af en zijn slachtoffers wisten te vluchten. Eindelijk waren twee politieagenten per rijwiel verschenen, die den ongetwijfeld krankzinnig geworden bedelaar wisten te arresteeren. Het publiek moest op een afstand gehouden worden, daar het in zijn verontwaardiging den man Wilde lynchen. BINNENLAND. De Platti-Undersbond. Naar aanleiding van de gewijzigde sta tuten, waarin wordt bepaald, dat de Ka merleden geen lid, van het Centraal Be stuur mogen zijn, is de heer E. Schrage uit Assen tot voorzitter van den Platte- landersbond gekozen in de plaats van den heer Braat. De ex-kroonprins vertrokken. Zaterdagmorgen in de vroegte heeft de Duitsche ex-kroonprins het eiland Wie- ringen, waar hij was geïnterneerd, ver laten. 1 Om half 5 kwam hij te Ewijksluis aan, waar met 2 zware automobielen de reis naar Duitschland werd aanvaard. Hij heeft onze regeering laten weten, dat hij vertrokken is, omdat hij voor zien was van een behoorlijke Duitsche pas, en meende, dat hij geen toestemming der Nederl. regeering noodig had om te vertrekken. Voor zijn vertrek heeft hij aan de Wieringer bevolking een manifest ge richt, waarin hij hen dankt voor alles wat ze hem hebben bereid. Oneindig moeilijke jaren zijn het voor mij geweest, zoo schrijft de ex-kroon prins, ver van het vaderland en 't gezin, maar ze zijn mij veraangenaamd en dra gelijk gemaakt door de vriendschap en menschelijk medegevoelen van de Wie ringer bevolking. De gezanten van Frankrijk, België, En geland, Italië en Japan hebben Zaterdag ochtend aan den minister van buitenl. zaken, in opdracht van hun regeeringen, een nota overhandigd. Deze regeeringen spreken daarin het vertrouwen uit, dat de Nederlandsche regeering zich bewust is van de verantwoordelijkheid, welke zij op zich genomen heeft, toen zij aan den voormaligen Duitschen kroonprins een verblijfplaats heeft aangewezen, en tegelijkertijd verklaren, overtuigd te zijn dat de Nederlandsche regeering niet zal aarzelen, onverwijld alle buitengewone maatregelen van bewaking te nemen, welke in de tegenwoordige omstandig heden noodig schijnen. De minister van buitenlandsche zaken heeft bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan het standpunt der regeering. Aan den gewezen Duitschen kroonprins werd na zijn komst voor den duur van zijn verblijf in ons land een vaste woon plaats aangewezen, maar de regeering mist de bevoegdheid om zijn vrijheid, het land te verlaten, te verkorten en zijn vertrek feitelijk te beletten. De positie van den voormaligen Duitschen kroon prins wordt geregeld door de hier te lande geldende wetgeving, terwijl overi gens ten deze geen internationale rech terlijke verplichtingen bestaan. De Duitsche regeering heeft een nota aan den Gezantenraad gericht, om haar standpunt inzake den terugkeer van den gewezen Duitschen kroonprins uiteen te zetten. De Kabinetscrisis. Het Hdbl. verneemt, dat in de R.-K. Kamerfractie volledige overeenstemming is bereikt ten aanzien van de deelneming der Roomschen in een rechts kabinet. Dok "op het stuk dsr gewenschte bezui niging is men 'in *de fractie tot overeen stemming gekomen. Van de zijde der lei ding van de fractie is de president der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, weer op den voorgrond geschoven om op te treden als kabinetsformateur, maar de heer Kooien heeft ernstige bezwaren fJVlEMEUCBS_ tndi Zeer verstandig^ dan hebt U de beste en goedkoopste. rhruqbae van persoonlijken aard. "Het zou dan ook, niettegenstaande den aandrang, die daar toe op hem wordt uitgeoefend, zeer de vraag zijn. ot hij zich tenslotte beschik baar zSl stellen. De Vlootwet. Aan het slot eener beschouwing over de verwerping der vlootwet schrijft „The Economist": „Het verdient de aandacht, dat de Nederlandsche premier ontkende, dat de wet was ingediend op aandrin gen van een vreemde mogendheid een gerucht, waarschijnlijk ontstaan door het feit, dat het grootste bedrag van het in Nederlandsch Oost-Indië belegde bui tenlandsche kapitaal Britsch is en door het Britsche plan inzake Singapore. Maar het is niet gemakkelijk de noodzakelijk heid der wet in te zien. Zij was bedoeld om de neutraliteit van Nederlandsch Oost- Indië te beschermen in een zeeoorlog in het Verre Oosten. Maar Rusland en Duitschland zijn in eengestort; de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië hebben geen verdere ko loniale ambities; en welke droombeelden ook gekoesterd mogen worden door Ja- pansche expansionisten, is het niet waar schijnlijk, dat zij onder de huidige om standigheden zullen trachten ze te ver wezenlijken. Bovendien hebben, ofschoon Nederland geen deel nam aan de confe rentie van Washington, alle daarbij be trokken mogendheden uitdrukkelijk ver klaard, dat het haar voornemen was om de rechten van het koninkrijk op zijn bezittingen in het Verre Oosten te eer biedigen. Onder deze omstandigheden kan het dan wachten. Uit Stad on Provlnole. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal eerstdaags in het getouw der voorma lige rechtbank alhier worden onderge bracht het Kantongerecht en de kan- ren van Registratie en Kadaster. Het Kan tongerecht krijgt de beschikking over het bovengedeelte van het gebouw, terwijl de kantoren der Registratie en Kadaster in de benedenzalen worden ondergebracht. De Minister van Arbeid heeft goed gevonden, dat de vroeger toegekende bij drage van f 300,— voor woningbouw, zal worden uitgekeerd aan de gemeente St.-Maartensdijk, ten behoeve van J. C. Geluk. Door de A.N.W.B. is het café „De Oude Vink" te St.-Annaland tot bonds- café aangesteld. BRUINISSE. Vrijdagavond hield de var kenshond in het hotel „het Veerhuis" hare jaarvergadering. Uit het verslag van den boekhouder, dhr. J. Vijverberg bleek dat waren aangegeven 348 varkens. Ziek aangegeven 61, gestorven 14, opgeruimd 13. Totaal werd verloren voor een be drag van f 774,75; wegens verkoop werd genoten f 405,50. Door den bond werd uitbetaald f372,25. Verlies biggen f215; het totaal verlies was f587,25. Het te goed op de Nutsspaarbank bedroeg f 3524,80. De bijgeschreven rente f 126,14. Totaal f 3650,94. Opgenomen werd f 500. Het tegoed bleef dus f3150,94; over 1923 werd ontv. f 1381,05; uitgegeven werd f 1181,99, zoodat het totaal bezit van den Bond f3350,90 bedraagt. Ingeënt werden 201 varkens. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Schippers en F. D. van Vessem werden herkozen met resp. 49 en 50 stemmen. Het aantal leden van den Bond was bij het begin van het vorige dienstjaar 204; het vermeerderde met 1 lid, doch verminderde met elf leden, zoodat het nu 194 bedraagt. Na afloop der vergadering traden nog 2 leden toe. Tot en met 31 Maart kan de toetreding plaats hebben. Verrol* Gemeenteraad van Tholen. Voorgelezen wordt een voorstel van Ged. Staten, betreffende hun voorstel renteloos voorschot aan de overbrugging in te dienen in de a.s. najaarszitting be vattende een 13-tal voorwaarden. De voorzitter zegt, dat B. en W. over dit Voorstel met zijn aanhangige punten lang en breed beraadslaagd hebben cn stellen voor te trachten in artikel 11 en 12 eene wijziging aan te brengen: a. door in art. 11 in te lasschen. dat, indien meer dan Voldoende geld voor rente en af lossing door het bruggeld wordf opge bracht, hiervan tot f 6000 in de kas der gemeente zal vloeien, tot derving barer baten die zij nu heeft van de veergelden en dan zal moeten missen. De heer Moelker zegt met het idéé van B. en W. volkomen actoord te gaan. De gemeente moet zich al een groot offer getroosten. Ze doet een zaak in het Al gemeen Belang voor het geheele eiland. De heer Baaij zegt, hij rekent op 6 ton bouwkosten, doch doet daar nog 1 ton bij. We hebben het gezien aan de wa terleiding, die was ook begroot op zoo veel, en wat is het nu We krijgen met deze zaak een nieuwe strop voor de gemeente. Wat we zullen krijgen is dat diegene die kan betalen ons zal verla ten, en aan de overzijde gaat wonen. Spoedig zult ge zien dat geheel de weg daar bebouwd is met vertrokken ren teniers pit onze stad. Hoe moeten wij als overblijvenden nu die rente en aflossing opbrengen De heer Goedegebuure bespreekt het gevonden reservefonds voor de brug. Is dit geen f 24000 ongeveer Kan men met besluiten dit fonds voorloopig vast te houden en deze gelden niet uit te geven? De voorzitter ontkent dit, en gelooft dat Ged. St. dit zullen weigeren. Wanneer we een fonds bespaard hebben dient toch dit geld zeker te worden aange sproken voor de uitvoering van het werk. Da heer Goedegebtiure zou het dan lie ver maar stop zetten en het geld ge bruiken voor de gasfabriek. Do heer Wagemaker zegt ook het gaarne in kas te houden. Voor de eerste jaren als het bruggeld niet eens voldoen de opbracht was het een goede steun We konden het vragen. Dhr. Moelker zegt volkomen hiermede accoord te gaan. Het Veer bracht telkens al meer en meer op en Ged. Staten hebben ook terdege hiermede rekening gehouden door ook de Inkomsten te verhoogen. De voorzitter wil eerst dhr. Baaij beantwoorden. Wat betreft de raming van den bouw. Zeer zeker is er wat luxe aan verbonden, o.a. de onteigening der in den weg staande perceelen. Dit zou met nog bijkomende werken een f 40.000 voordeel zijn door die niet uit te voeren. Doch de groote vraag is of we dan het belang der ge meente ook dienen, door direct vanaf de brug achterom de Singel een weg te maken, en de gemeente dood te laten liggen Is dit óns belang Dhr. Baaij zegt da: de brug op spoordraagkracht ge bouwd zal worden. Misschien duurt het nog 50 jaar vooraleer er een spoor over heen rijdt. Dit brengt nu de groote kos ten en c'aardoor halen we een strop. Alles is veel te luxe. De heer Goossen zegt één en ander maal zijn standpunt te hebben uiteen gezet en blijft er bij, dat we een groote last op onze schouders laden. De H.O. is op heden f 46000. Als we nu nog te kort moeien komen, moet dit nog hooger worden. Het spijt spr. steeds dat de achterliggende gemeenten in deze niet mot ons in gemeenschap getreden 2ija We kregen dan een gemcenschapsbrug. Het is niet een plaatselijk belang, doch een ei'andcelang. Wc weten allen dat we die f 13000 veergeld die we thans ont vangen niet kunnen missen. En toch zal dat bij uitvoering van het werk moeten gemist worden. Spr. zal van zelf voor stemmen, doch is zich volkomen bewust, dat we een nieuwe zeer zware vracht op onze schouders zullen torscben. De heer Braai vraagt of we nu verplicht zijn over te gaan tot den bouw De voorzitter zegt dat de raad reeds te voren hiertoe besloot, en het nu gaat over de bepa'ingen, die Ged. St. ons opleggen. De heer Wagemaker zegt gaarne te zien, det de gelden van het brugfonds niet in de touwgelden zullen worden opge nomen. Dit kan toch eerst gevraagd wor den? De heer Geluk zegt tegen de brug te zijn. a'tijd te zijn geweest en zal dit ook blijven. De opzet is veel te groot. Ik mag lijden dan ze er niet komt. Bo vendien worden we knecht van Ged. Sta ten. De voorzitter zegt: Dat zijn we nu reeds De heer Geluk: In deze zaak geheel en al. Zij wenschen overal toezicht op. De heer Moelker: We worden door het achterland geprest. Ze zouden tenslotte op een andere plaats de brug leggen. Ge lukkig dat Ged. Staten niet adviseeren tot een dam. Dan waren we er nog erger aan toe. De heer Geluk: Het achterland zal lachen als ze er is, en wij die met den last zitten, zullen schreeuwen. De heer Baaij: Bovendien is da uitge kozen plaats de ongelukkigste. Als ze met een N.-Westen of Noordenwind aan komen, de schepen, geraken ze alle in het wantij en vlak op zij van de brug. Je staat nu voor allerlei toestanden met het veer dagelijks, doch dan krijgt men nog andere zaken te zien met de sche pen. Ze komen er nooit door. De voor zitter zegt thans het verzoek van Ged. Staten in stemming te brengen met de gevraagde wijzigingen. Met 7 tegen 3 stemmen wordt dit goedgekeurd. Tegen de heeren Baaij, Braai en Geluk. Het reglement op de. bedrijven vvordl met alg. stemmen goedgekeurd. Tot lid der Veercommissie tot 1 Jan. 1924 in de vacature-Jansen wordt benoemd dhr. Baaij. Tot lid der gsscommissie tot 1 Jan. 1924 in de vacature-Stoutjesdijk, dhr. Deurloo. na 3 stemmingen bij loting. Tot leden der Veercommissie worden voor 1924 benoemd dhr. Moelker, Geluk, Baaij. Tot leden der gascommissie voor 1924 dhr. Deurloo, Moelker en Geluk. Bij de rondvraag informeert dhr. Overbeeke of er ook aanbesteding van drukwerken en schoolbehoeften zal gehouden worden. De voorzitter zegt dat verleden jaar beslo ten is dat het drukwerk aan de firma Pot zal verstrekt worden, en dat het verder zal worden aanbesteed, uitgezon derd de boeken die niet voor aanbeste ding vatbaar zijn en door ieder met de gebruikelijke korting moeten geleverd worden. Zoo is het besluit van den raad. Dhr. Overbeeke meent zeker ta weten dat er een adres geweest is aan den raad, doch dit adres is op verzoek van B. en W. teruggenomen. Is dit zoo De voorzitter zegt. dat er een adres is ge weest, dat door B. en W. besproken is. B. en W. hebben toen besloten aan adres sant A. Janssen de boeken voor 1924 af te staan, aan firma Pot het druk werk, terwijl cahiers en schoolbehoeften zullen worden aanbesteed. Dhr Overbeeke zegt, dat hem dan blijkt, dat Janssen onder pressie van B. en W. zijn adres heeft ingetrokken. Spr. vindt dit niet :n het belang der gemeente. Als er steenkolen of grind of steenen of wat ook voor de gemeente komen is men er als de kippen bij, aanbesteding te hou den. Spr. zou dit ook hier wensehen, dat zaken die tot 3 a f 400 loopen niet zoo maar gegeven worden. Mede ook dat de aannemer der drukwerken al het nakomende bijwerk leverde. Dit behoort zoo. Het is geheel en a1 geen gemeente belang zoo te handelen. De voorzitter zegt niets anders gedaan te hebben dan uitvoering gegeven aan een vorig raads besluit. De heer Overbeeke: Daar heb ik mets mee te maken. We hebben nu een nieuwe raad, en als jullie niet voer aanbesteding zijn, zullen we het volgend jaar zorgen dat de raad er toe over gaat. Ds voorzitter zegt dat de raad ten allen tijde kan besluiten .deze zaak an ders te regelen, en leest een paar re gels voor uit een desbetreffende brief van A. Janssen, waarin deze meedeelt, hoewel noode, voor 1924 met de ge dane toezegging genoegen te nemen, doch 2ich het recht voorbehoudt in 1924 met een nieuw adres te komen ter nadere regeling. Dhr. Overbeeke blijft beweren dat dit alles onder pressie van B. en W. is geschied. De heer Goedegebuure vraagt hoe het staat met de pensionneering van C. Schot. Is dat al van mekaar of niet? De voor zitter zegt, dat hij bij het begin der zitting heeft meegedeeld, dat er een brief is ontvangen van den Pensioenraad, dat voor noemde kan worden ingekocht. De heer Goedegebuure: Ja, als we daar nu maar op kunnen rekenen, want anders zullen wij schrijven aan den Pensioenraad. Dit moet niet blijven hangen. Ik heb een brief bij mij van den Pensioenraad. Wil ik hem eens voorlezen? Na de voorlezing zegt de voorzitter, dat het precies dezelf de is, die ook wij hebben. U behoeft er dus verder niet voor te zorgen en ik verzoek U ook beleefd dergelijke insua- ties achterwege te laten. De heer Wage maker zegt, dat de heeren zich eerst eens beter moeten inwerken vooraleer ze hier spreken. Ja, zegt Goedegebuure, doch jullie hebben het altijd over dien vorigen Raad en die bestaat voor ons niet. We hebben daar niets mee te maken. Verder bespreekt de heer Goedegebuure het ver ven der huizen, Bouwcommissie en het afschrobben der straten. Zijn er niet een paar oudjes, die zich daarvoor leenen? Tegen de Zondag was het zeer gewenscht. De voorzitter zegt, dat het schilderen der huizen conform is, doch dat hij niet gelooft, dat de Weth. er voor zijn in het strateuvegen thans in te grijpen. We zitten midden in de bietencampagne en het helpt totaal niets. Het beste is tegen dat de bieten aangevoerd zijn, duchtig de straten af te krabben. De heer Deurloo vestigt de aandacht op het zijpad aan de Oud-Vossemeersche poort. Er rijden veel motoren en handwagens over. Is dit wel in orde. De voorzitter zegt politietoezicht toe. De heer Baaij bespreekt de slechte aanstamping der grond bij gelegenheid dat de gasfabriek herstelling doet. Beter toezicht ware gewenscht. De voorzitter zegt overweging toe en sluit de vergade ring. THOLEN. Vrijdagavond trad voor het eerst in dit winterseizoen voor de afd. Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de alom bekende Vlaam sche zanger Emiel Hullebroeck. De keurig ingerichte zaal van „Non Semper" was geheel vol. Ingeleid door den voorzitter der afdeeling, dhr. L. K. v. Dijk, bracht genoemde zanger verschillende liederen ten gehoore, die per tekstboekje door de zaal vooraf waren verkocht, o. a. „Moe- derke Alleen", „Testament van een Stu dent", „Vlaamsche Kermis", „Klaas die sprak zijn moeder aan", en het Lied van den Beiaard". Na de pauze: „Hemelhoog", „Vlaamsche Schoenmaker", „De Ooievaar", „Jan de Mosselman" met tot slot „Car- lijntje". Menigmaal werd 't den bezoe kers vergund het refrein mee te zingen, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd. Tot slot zong de vergadering staan de „Het Lied van den Vlaamschen Leeuw", gevolgd door een couplet van 't „Oude Wilhelmus". De heer L. K. v. Dijk getuigde in zijn slotwoord van het vele gehoorde en ge- notene cn spoorde aan tot aangverede- ling. Met dank aan den spreker voor al het voorgedragene, toog ieder zeer vol daan huiswaarts. RECHTZAKEN. Fietsendiefstal. De Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, strafkamer, behandelde op 9 Nov. 1.1. de navolgende zaken: P. H., ar beider, 27 jaar, wonende te Nieuwer- kerk, gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg, stond terecht voor verschillende feiten. Hem werd ten laste gelegd: diefstal van een rijwiel van P. Mol op 3 of 4 Januari 1923 te Sirjans- land; idem van M. Stouten, 17 op 18 Mei 1923 te Oosterland; idem van J. Filius, 30 op 31 Mei 1923 te Dreischor; idem van C. bij de Vaate, 2 pp 3 Juni 1923 tc Kerkwerve; door misdrijf ver kregen rijwiel verbergen en verkoopen op 18 Mei 1923 te Capelle-Nieuwerkerk; idem op 30 Mei 1923; idem op 3 Juni 1923; diefstal van een rijwiel van H. A. v. d. Stolpen, 30 Juni op 1 Juli 1923, of door misdrijf verkregen voorwerpen verkoopen of helen. Ih deze zaak waren 17 getuigen ge dagvaard. De eiseh luidde: 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. H. van der Beke CaUenfels, bepleitte dementie. In verband staande met de vorenstaan de, werd ook behandeld de zaak tegen C. I. L.. arbeider, 26 jaar, wonende te Nieuwerkerk, eveneens gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, in welke zaak 18 getuigen waren gedag vaard. Da ten laste legging was: diefstal van een rijwiel van P. v. Bloois, 3 op 4 Januari 1923 te Sirjansland; idem van A. v. d. Wekken?, 3 op 4 Juni 1923 te Ca pelle-Nieuwerkerk; door misdrijf verkre gen rijwiel verbergen en verkoopen op 18 Mei 1923, 30 Mei 1923 en 3 Juni 1923 te Capelle-Nieuwerkerk en rijwiel-dief stal, gepleegd bij herhaling, 30 Juni op 1 Juli 1923 te Ouwerkerk. De fè isch was 3 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. De reeds genoem de verdediger bepleitte dementie. Als derde beklaagde stond terecht C. L., 45 jaar, landbouwer, te Capelle-Nieu werkerk, wien ten laste gelegd werd: heling van rijwielen te Capelle-Nieuwer kerk op 18 en 30 Mei 1923 en 3 Juni 1923. 7 getuigen waren gedagvaard. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf. Nog stond terecht K. N., koopman, 31 jaar, wonende te Zierikzee. Beklaagde was in verzet gekomen van het vonnis van genoemde rechtbank van 19 Oct. 1923. Hem was ten laste gelegd, dat hij alspenningmeesler van de afd. Zierikzee van den Bond van arbeiders in het LandbL, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf te Zierikzee, in Juli, Sept., Oct.. Nov., Dec. 1922 en Januari 1923 contributiegelden had ver duisterd, inplaats van die op te zenden naar het Hoofdkantoor te Utrecht. De Officier van Justitie vroeg bekracht'ging van het vonnis waartegen verzet. Beklaagde was daarbij veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De uitspraak in alle genoemde zaken is bepaald op 23 November a.s. Malversaties te Maasdam De Dordtsche rechtbank heeft Vrijdag den oud-burgemeester van Maasdam we gens malversaties veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Smaad. Voor de rechtbank te Assen heeft Vrijdag terecht gestaan mevrouw E. ten B., wethouder van de gemeente Gasséïte, wegens smaad. Zij had in het dagblad „Het Volk" een artikel geplaatst, waarin de eer en goede naam van den rijksveld wachter J. Stavast werden aangetast. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. ONDERWIJS- Bij de te 's Gravenhage gehouden stuurlieden-examens Koopvaardij, (groote stoomvaart), slaagde o.a. voor len stuur man, J. V. Ribbens van Zierikzee: 1 BRUINISSE. Na door den Raad dezer gemeente besloten is het „Vervolgonder wijs" niet voort te zetten, vergaderde Zaterdagavond de Ouderoommissie der Openbare School om te overwegen, of 't ook mogelijk zou zijn, dat door die Commissie de gelegenheid geopend werd gedurende de wintermaanden een avond cursus te doen geven. Besloten werd te trachten onderwijs te doen geven in den trant der vroegere avondschool. Daartoe zal aan den Raad verzocht worden aan de Commissie eene subsidie toe te ken nen tan einde te kunnen voorzien in de kosten, die het geven van dat onder wijs medebrengen. Minstens 10 leerlin gen moeten aan dit onderwijs deelnemen. Het onderwijs en de Kabinetscrisis. Ook de wijzigingen van de leerplicht wet en de lager onderwijswet, behel zende een bekorting van zeven tot zes jaar, zoowel van leerplicht (leerplicht wet) als van leertijd (lager onderwijswet) benevens de invoering van een z.g.n. uit stervingssysteem voor de gemeentelijke en bijzondere scholen, die het zevende leerjaar reeds hebben en er uit 's rijks kas betaling voor genieten, zullen, naar het Volk meldt, tengevolge van de kabi netscrisis, niet bij de Tweede Kamer wor den ingediend. POST EN TELEGRAPHIE. POORTVLIET. Door den kantoorhouder C. van Westenbrugge alhier werd tegen 16 Dec. a.s. eervol ontslag gevraagd. SPORT. ZIERIKZEE, 11 Nov. Uitslag voet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1