Zierikzeesche Nieuwsbode VAN ROSSEM's STER KOFFIE Als verbruiker van zult U weten dat onze Koffie zeer voordeelig is. Weet U ook dat boven dien het achter-etiket van het pakje waarde heeft. Alleen verkrijgbaar in half-ponds pakjes. B IJ VOEGSEL behoorende bty de van Vrijdag 9 Nov. 1923, no. 11003. BUITENLAND. Nieuwe Dditsche maatregelen ten behoeve der voedselvoorziening. De gang van zaken op de „devisen"- markt en de moeilijkheden der voedsel voorziening hebben er toe geleid, dat de rijksregeering maatregelen heeft geno men om in het bezit van buitenlandsche wissels te komen, waardoor genoemde moeilijkheden kunnen worden opgeheven. De eerste maatregel is een herhaling der deviseninlevering, welke berust op de verordening inzake de aflevering van brood en meel. Het tweede middel aldus het „H.bl." zal bestaan in de bevordering van den uitvoer. Een deel van den Duitschen suikeroogst zal wor den geëxporteerd, waarbij er voor zal worden zorg gedragen, dat aan de be hoefte van Duitschland zelf niet te kort wordt gedhan. De derde maatregel is de uitgifte eener nieuwe goudleening, welke dezelfde waar borgen zal bieden als de eerste (vermo gensbelasting). Zij zal worden uitgege ven tot een bedrag van 300 millioen goud mark en de inwisseling der papiermark dienen. Van een onmiddellijke inwisseling der papiermark, hetzij in rentemarken of in aandeelen der goudleening, is geen sprake, daar men vreest, dat anders deze beide waardevaste betaalmiddelen naar omlaag gedrukt zullen worden. Er is voor gezorgd, dat de rentemark stellig uiterlijk 15 Nov. in omloop kan komen en dat tegen dat tijdstip ook de bank- biljettenpers wordt stopgezet. Eerst dan zal men kunnen Vaststellen tot welke hoogte er papiermarken in omloop zijn en daarna kan eerst de omrekenings koers worden vastgesteld. De aankondiging dezer maatregelen heeft er naar het oordeel in officiëele kringen reeds toe bijgedragen, dat te Amsterdam de koers verbeterd is. De rijksbegrooting voor 1924 zal in goudmarken worden berekend. De voor bereiding daartoe is reeds begonnen. Aan de uniforme noteering op de buiten landsche wisselmarkt zal de hand wor den gehouden. Het ndvocatenwezen In Busland. Evenals alle andere groepen van de Russische intellectueelen, "hebben de ad vocaten na de bolsjewistische revolutie geweigerd met de nieuwe machthebbers samen te werken. In afwachting van een spoedige ineenstorting van het bolsjewis tische bewind en hiervan waren toen alle beschaafde kringen in Rusland stel lig overtuigd hebben de advocaten zich in 't ambtelooze leven teruggetrokken, 't geen voor velen, zoo niet de meesten, een hongerieven beteekende. Deze weigering van de advocaten voor de revolutionnaire rechtbanken te pleiten, heeft de bolsjewiki niet in verlegenheid gebracht. Zij schaf ten tegelijk met alle wetten en reéhtban- kenr ook de balie af; de verdediging werd toevertrouwd aan de burgers, die er zich mee belasten wilden, waarbij, geen kennis der wetten (die toen trouwens niet meer bestonden) geëischt werd. (Met de invoering van de Nieuwe Econo mische Politiek werd voor oude geschool de juristen de gelegenheid geopend als cedhtsgeLeerde bij de trusts, handels- en industriëele ondernemingen in dienst te treden en zoodoende tot hun vroegeren werkkring terug te keeren. Het is echter begrijpelijk, dat deze nieuwe instellingen slechts een klein gedeelte van de werk- looze advocaten konden absorbeeren; het grootste gedeelte bleef het troostelooze leven van den Russischen intellectueel on der het sovjet-regime leiden. Intussöhen hebben de bolsjewiki, de on ontbeerlijkheid van een rechtsgeleerden stand beseffend, een corporatie van ver dedigers bij burgerlijke en strafrechtelijke processen ingesteld. Zooals het te begrij pen is, hebben de oude advocaten, die de ij delheid van de hoop op een spoedige verdrijving der bolsjewiki hebben inge zien, hun verlangen kenbaar gemaakt in de nieuwe corporatie te worden opgeno men en om het recht gevraagd voor de nieuwe rechtbanken, die de revolution naire tribunalen hebben vervangen, te mogen pleiten. Dit is echter niet zoo ge makkelijk als sommigen hunner wel had den gedacht. i Ten eerste is het aantal benoodigde ver dedigers miniem. Ten tweede is de toe lating verbonden aan verschillende voor waarden, die niets met het aanstaande werk van den candidaat uit te staan neb ben. Zoo moet bijv. de candidaat een vra genlijst invullen, waarin niet naar zijn opleiding en genoten onderwijs geïnfor meerd wordt, maar naar het politieke verleden van hemzelf en al zijn familie leden benevens naar zijn houding jegens het bolsjewistische bewind enz. Ten 3de komt het examen, dat iedere candidaat moet afleggen. Dit examen lijkt echter in geen enkel opzicht op een juridisch exa men in een bourgeoisstaatde kenn's der wetten wordt weinig onderzocht, maar des te meer de klassebewustheid van den examinandus en zijn doordrongen zijn van den geest der sovjet-justitie, terwijl een min ,of meer grondige kennis van de mar xistische leer als aanbeveling dient. Voor hem, wien de examencommissie om poli tieke redenen heeft besloten te laten zak ken, kan een dergelijk examen verande ren in een foltering. BINNENLAND. He ex-kroonprlns. Reuter seint uit Londen, dat er aan wijzingen zijn, dat de terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland niet zoo ophanden is, als zij kort geleden scheen. Hoewel de gealliëerden tot nog toe geen officiëele stappen gedaan hebben, is het mogelijk, dat zij eenige stappen zullen ondernemen, als de kwestie van onmid dellijk belang geworden is. Het is echter aan twijfel onderhevig of de Nederland- sche regeering het vertrek van den ex- kroonprins onder zekere voorwaarden kan beletten. De regeeringserlsls. Naar de Tel. verzekert, zou de Anti- Revolutionaire Kamerfractie in haar ver gadering van Dinsdagmiddag, zich ra langdurige besprekingen vereenigd heb ben met de zienswijze van den heer Co- lijn, dat de Anti-Revolutionairen zich voorloopig niet tot deeelneming aan de Regeering moeten bereid verklaren. In parlementaire kringen grondt men hierop het vermoeden, dat de crisis een lang durig verloop zal hebben en de Kamers nauwelijks dit jaar met den begrootings- arbeid een aanvang zouden kunnen ma ken. Uit Stad en Provlnole ZIERIKZEE. Men meldt ons uit Tholen, naar aanleiding van het door ons ge plaatste bericht, omtrent de kasgelden der gemeente Oldebroek. Sinds eenige jaren toen de gemeente eigenaar werd der gas fabriek en van af dien datum voor eigen rekening exploiteerde, is voor deze in stelling een flinke Lips' Brandkast aan gekocht, die op het kantoor der fabriek een passende plaats kreeg. Met de brand kast van den gemeente-ontvanger is het evenwel zeer droevig gesteld. Deze Amb tenaar der gemeente heeft ais brandkast (raad eens lezer) een biscuitblik, met den naam Helder Co., of wed. V. Doesburg, en w^l zonder deksel; een open koekjes trommel. In den regel als men iets ter betaling aanbiedt, ziet men den trouwen ambtenaar zich naar zijn gewone huis kast gaan, fluks het biscuitblik van een boord genomen, onder den arm gevat en wordt u de gevraagde som voorgeteld. Wie durft nog langer een dergelijke mis stand te sanctioneeren, in een kantoor waar duizenden worden uitbetaald THOLEN. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Vrijdag 1 November Tegenwoordig 10 leden; afwezig dhr. Aertsens. wegens ongesteldheid. Voorzit ter de burgemeester. Onder de ingeko men stukken bchooren: a verzoek van A. Keij. oud-pachter der Visscherijen om perceel I en II waar door den Raad ont heffing is verleend voor de som van f 60 te mogen pachten. B. en W. stellen voor publick te verpachten, wal met al; gemeene stemmen wordt goedgekeurd; b. verzoek van dhr. Barto om een uitweg in de wandeling ter breedte van 1,50 M. B. en W. stellen voor op de gevraagde breedte den uitweg te verleenen. Dhr. Overteeke zegt dat hij reeds de vorige maal geadviseerd heeft den uitweg niet te verleenen. Spoedig volgen er meer, en zoodoende gaat geheel on3 plantsoen er aan. Ook de oprit naar de gasfabriek zal, a's er een zware vrachtauto op en af rijdt, spoedig verhard moeten worden, dat ook weer kosten meebrengt. Op grond hiervan zal spreker tegenstemmen. Het voors.e'.-Overbeeke, ondersteund door dhr. Goedegebuure, wordt daarop met 8 tegen 2 stemmen verworpen, en het voorstel van B. en W. met dezelfde stemmenver houding aangenomen; c. van Ged. Staten de mededeeling, dat te Stherpenlsse op nieuw de jaarmarkt zal gehouden wor den volgens aangenomen raadsbesluit. De voorzitter zegt, dat eventueele bezwaren er tegen "thans kenbaar gemaakt moeten worden, Spr. stelt echter voor het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen; d. van den heer H. Goossen een uitvoerig rer/uest aan den raad, betreffende de grond politiek die de laatste jaren door den Raad gevoerd is. Adressant komt tot de overtuiging, dat als de raad in dezen geen vermindering geeft van grondprijs, men elders zal gaan bouwen, gelijk nu reeds gebeurt. De grondaankoop van de tuinen en den daarop gelegden dam door de vest hebben gekost f 27900. Adres sant becijfert dat door den reeds plaats gehad hebbenden verkoop van grond er nu nqg een schuld op rust van pl.m. f 18000. Doch deze schuld kan geheel gedelgd worden a's de raad besluit haar grond goedkooper af te staan. Adressant is overtuigd dat de burgerij dan wel zal bouwen. Dit is ook het doel van den aankoop geweest; niet om alles voor volkstuintjes te houden. Doch op dit sta dium schrikt ieder terug, en gaat men aan den singel voor f 1-50 f 1,75 pe« M2. grond koopen. Mede heeft hij een schema opgemaakt naar de waarde van clen grond, daar niet alle grond even gericht gelegen is a's bijv. tegenover de oude begraafplaats, waar niet ieder wo nen wil. Alzoo was het best de grond in klassen le verdeelen, en met het oog daarop stelt hij voor de grond af wed. J. Geluk naar de woningen van Vriens a f 2,50, van wed. J. Geluk naar Joh. Geluk f 2, recht tegenover de woningen Vriens aan de overzij ook! f 2,50, oude begraafplaats f 1,50 en achterliggend ter rein naar het Bosch je weer f 2,50. De voorzitter zegt dat B. en W. dit verzoek lang en breed behandeld heb ben, en tot de slotsom komen, dat er iets gedaan moet worden om weer tol bouwen te geraken. Mitsdien gaan ze ongeveer geheel met het voorstel van den heer Goossen mede. De heer Goe degebuure vraagt waarom destijds dhr. Vriens f 4 moest beta'.en. Wel, zegt de voorzitter, omdat het een raadsbesluit was, dat ons allen bond. 3a, zegt de heer Goedegebuure, met die raadsbeslui ten van dien ouden raad hebben we mets te maken. Thans is het veel goedkooper om te bouwen, zoodat nu iedere woning die met die goedkoopere grond overeind komt, aanmerkelijk kan concurreeren te gen den heer Vriens. Deze kan f 1 per week goedkooper verhuurd worden. Dh t. Goossen zegt, dat dhr. Goedegebuure niet moet vergeten, dat dhr. Vriens f 13000 bouwpremie genoten heeft. Die gaat er dus voor hier af. Bovendien ieder weet hoe noode de Raad op het voorste Vriens is ingegaan. We zijn als het w'are ge prest. Dhr. Moelker zegt vrij lang op het standpunt te hebben gestaan niet toe te geven, doch is door de re deneer ing- Goossen weerlegd. Spr. herinnert zich evengoed de pressie-Vriens en ziet niet anders dan met waardeering neer op ons bouwterrein tegenover het terrein aan de j Singel. Dhr. Overbeeke heeft met genoegen gehoord, dat dhr. Vriens premie gehad heeft, doch heeft oo"R vernomen destijds dat de gemeente borg moest wezen voor deze geheele affaire. Ja, zegt de voor zitter, voor '710. Goed, M. de voorzitter, daar schuilt thans gevaar in, daar, als men tegenover Vriens goedkooper gaat bouwen; deze zijn huizen zal zien leeg staan. Gaat dit een poosje door, dan komt Vriens^ en gooit eindelijk de ge heele boel op de gemeente. We kunnen dan huizen gaan verhuren, op grond dat we nu goedkoopere grond afgeven. Dhr. Moelker en Goossen betoogen dat dit nooit voor de gemeente een strop za! wezen, wat ze met cijfers aantoonen. Dhr. Goedegebuure zou cr dan voor we zen aan Vriens een gedeelte geld terug te geven voor destijds betaalde grond a f 4. Dhr. Overbeeke zegt dit voorstel wel te steunen. Dhr. Baaij zegt hier ook- mee actoord te gaan. Dhr. Wag'emaker zegt dat de leden hier niet goed op de hoogte zijn. Eerst heb ben we veel do! gehad met het bou wen, en thans nu de toestand verandert, zou men geld terug gaan betalen. Dit gaat niet. Verbeeldt u t als alles wat te duur gekocht is, thans in vermindering moest. Overigens is spreker het eens dat de huizen Vriens voor niemand een strop is. De voorzitter zegt dat we afdwalen. Met dhr. Vriens hebben we niets te ma ken. Het gaat hier om; zullen we den. grondprijs verlagen ja of neen? Wat des- tijds gebeurd is, was destijds van pas Op 't oogenblik is het te duur, doch zoo za' het blijven gaan. Zie eens naar de wed. J. Geluk en Joh. Geluk. Als deze mensehen op dit oogenblik hunne hui zen moesten verkoopen, hadden ze een grooten strop. Dhr. Moelker vraagt aan dhr. Goede gebuure; Waarom zou dhr. Vriens ge bouwd hebben Toch niet om ons een plezier te doen, maar om er -zelf beter door te worden. Waarom nu niet een uniforme prijs voor den grond, vraagt dhr. Overbeeke. De voorzitter zegt, dat de bouwgrond der gemeente verschillen de standen vertegenwoordigen, bijv. te genover de oude begraafplaats: wie wil daar wonen? Is hel dus niet het beste, daar goedkoopere grond te geven, an ders blijft ;ze liggen. Op een andere Ip'aats is het terrein 30 M. diep. Dit was ook voor vele menschen een bezwaar, daar de grond aan1 f 4 de M.2 als ach- terliggend terrein vrij duur kwam. Op andere plaatsen is het terrein 20 M I diep. Zoodoende moest er wel een clas sificatie komen. Na nog eenige dlscus- sic tusschen de heeren Wagemaker, Goe degebuure en de voorzitter, wordt mei a'g. stemmen het voorstel Goossen aan- j genomen. De voorzitter deelt mede, da: een rapport is ingekomen van den des- kundige IJsbouts uit Asten, betreffende onze uurwerken, zoowel van klok als stadshuis. Hij stelt voor dit rapport te/ inzage te leggen voor de leden, en later het te behandelen. Aldus wordt besloten. (Sint in hot volgend mwrmer.) door het afleggen van het vereischte - examen bedoeld bewijs, recht gevende op vier maanden verkorte eerste oefen tijd, te verwerven. RECHTZAKEN. Ter openbare terechtzitting der Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg van 7 Nov. 1923 is geïnstalleecrd de heer mr. W. M. G: Jolles, benoemd rechter in ge noemde Rechtbank, oud-rechter in de ont bonden Arrondissements-Rechtbank te Zierikzeee. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 November. Kerkwerv*. 2 ure, ds. Mortier (Doopsbed Woensdag 14 Nor. Aanvang der catechisaties. 3—4 meisjes tot 16 jaar. 45 meisjes boven 16 jaar. 7—8 jongens tot 16 jaar. 8—9 jongens boven 16 jaaT. Serooakerlco. 9.30 ure, ds. Mortier. Burrb. 9.30, ds. Boogaard en 7 nre, idem (Bijbellezing in de consistorie). Rcneeee. 9.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 ure, ds. Leendertz. Heemstede. 9.30 nre, ds. Japchen (Orgel- collecte). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Goed- huys. Ónd-Oeref. Kerk. 9.30, 2 en 6.80 ure, de. Boone van St.-Filipsland. Eikerzee. 9 30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, Leeskerk. BronwershaveD. 10 nre, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 1 ore, ds. Baai van_Yeere. Noordgouwe. 9.30 Ure, ds. v. Griethuysen. Drclschor. 2 ure, ds. r. Grietkujjsen. Oowerkerk. 2 ure, ds. Steenbeek. Nleawerkerk. 9.30, ds. v. d- Linden (Voorber. IL A.) en 2 ure, idem. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. v. d. Ende. Geref. Gem. 9, 2 en 5 are, Legskerk. Ooeterlend. 9.30, dr. Weeda en 2 nre, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, bee*kerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 nre, de heer Remjjn. Str(ea«Iand. 2 ure, dr. Weeda. Bralalsie. 9.30, ds. Waardenburg (Yoorber. H. A.) en 2 ure, idem. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 are, Leeskerk. Oud-Gorof. Kerkt 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, ds. Veldkamp. St.-PIIIpsl«nd. 9.30 ure, ds. Datema. Oud- Goref. Kork. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Tbolen. 9,30, ds. Moerman en 2 nre, ds, Datema. Goref. Kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Laboi van Bilthoven. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartentdljk. 9.30, ds. Keiler en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9,30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Ond-VoMemeer. 9.30, ds. Van Griethuizen (H. Avondmaal) en 2 oro, Leesdienst. Gorof. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.30 are, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kork. 9.30, 2 en 6 nre, ds. Bouman van Rjjsenburg. Scherpen!»»*. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. W. J. Keiler (Doopsbed.) Ond-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Staven!*»*. 9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. Moorman (Voorber. H. A.) Ond-Geref. Kerk, 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Van Griethuizen (Bed. H. A.) Geref. Kork, 9.30, 2 on 5 ure, Leeskerk. Tegen den avond was 'de orde geheel hersteld. De in verschillende staten van Ame rika deze week plaats gehad hebbende parlementsverkiezingen hebben geen noe menswaardige verandering in de samen stelling van het Congres teweeg gebracht. In Noord-Wales (Eng.) is veel sneeuw gevallen. Terwijl in de haven van Havre de Fransche boot „Caroline" werd gedes infecteerd, drongen de daarbij gebruikte gassen door tot in de machinekamer. Ten gevolge hiervan kwamen 5 matrozen door verstikking om het leven, terwijl 7 an dere in levensgevaar verkeeren. Da „Daily News" verneemt uit Rome, dat Marooni het bericht bevestigt van een uitvinding die hij gedaan heeft en waardoor men kan volstaan met slechts een gedeelte van de electrische energie, die tot dusver noodig was voor het over brengen van draadlooze telegrammen. Hij is er ook in geslaagd de snelheid van het overbrengen reusachtig te vergrooten, waardoor een belangrijke verlaging van de tarieven mogelijk zal zijn. Ford, de bekende automobielfabri kant, treft zijn maatregelen om tegen 1 Februari van het volgende jaar de pro ductie van zijn fabrieken op te voeren tot 16,000 auto's per dag. Aan generaal Meuxaa, den leider van den jongston militairen opstand in Griekenland, Is den toegang tot Ita'le, waarheen h(j was gevlucht, geweigerd! Met betrekking tot den milit*irea dienstplicht heeft de Russische Sovjet- regeerlng bepaald, dat alle burgera op 20-jarlgen leeftijd dienstpliohtig worden. De term(ju voor verbluf onder d« wnp^ns is vastgesteld voor de infanterie en artillerie op V/„ voor de cavalerie op 2l'„ voor de luchtvaart op 31/, en voor de marine op 41/, jaar. Als vrijwilligers kunnen ook buitenlanders in het Rus sische leger dienst nemen. Op last van 't Engelsohe luchtvaart- ministerie wordt te Croydon bij Londen het grootste vliegstation ter wereld in gericht TAN HEINDE EN YEK VERKO O PIN GEN, ENZ. STAVENISSE, Door notaris J. Meulen- berg te St.-Maartensdijk is alhier ten verzoeke der erfgenamen van wijlen Q. Smits, publiek verkocht: 3.82.30 H.A. bouwland, aan Joh. Smits Mz., voor f 1170, 0,3380 H.A. bouwland, aan Abr. Smits, voor f705; 0.6210 H.A. bouwland, aan J. M. Heijboer, voor f 1105 en 0.6184 H.A. bouwland, aan C. Kodde, voor f1127 per gemet van 39.24 A., benevens i/so aandeel in de weegbrug „Luctor et Emer- go" ad f 9,50, aan W. M. Klippel en een vrouwenzitplaats in de N. H. Kerk, voor f 100, aan Jan Dorst Wz. MARINE EN LEGER. Het bow(ji van voorgeoefendhcld. Nadat aanvankelijk was bepaald, dat jongelingen, die na de loting een ver bintenis hebben gesloten bij den Vrij- willigen Landstorm ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, niet tot het verkrijgen van een dergelijk be wijs mogen worden opgeleid, is thans, volgens „De Avp." bepaald, dat de hier bedoelden alsnog een zoodanige oplei ding zullen volgen en vóór 1 Mei a.s. in de gelegenheid zullen worden gesteld Op raad van den Britschen minister van gezondheid is besloten de campagne in Poplar, een Londensche voorstad, tegen het betalen van belasting op te geven. De „staking" was, naar men zich herinnert, geproclameerd wegens de over dreven geachte werkloozen-uitkeering, door het Labour-bestuur van Poplar vast gesteld. Tengevolge van een plotselinge king van 300 bestuurders, conducteurs en inspecteurs der Londensche Elec. tram, hebben Dinsdagmorgen in Noord-West- Londen duizenden zich te voet naar hun werk moeten begeven. Vijf tramlijnen zijn bij deze staking betrokken. Ook de sovjetregeering is thans uit- genoodigd tot bijwoning der internatio nale verkeersconferentie, welke 15 Nov. te Genève aanvangt. De uitnoodiging wordt waarschijnlijk aangenomen. Dit zal de eerste volkenbondsconferentie zijn, waar Rusland vertegenwoordigd is. De Bulgaarsche regeering heeft de voorwaarden tot genoegdoening, vervat in het ultimatum van Zuid-Slavië voor den aanval op den Zuid-Slavischen mili tairen attaché, kolonel Krastitsj, aan vaard. De Duitsche Rijkskanselier heeft den voorzitter der soc.-dem. partij, toegezegd, dat tegen Beieren krachtig zal worden opgetreden. De secretaris-generaal van den Vol kenbönd heeft de staten, die het viool verdrag van Washington niet hebben ge- teekend, uitgenoodigd tot een conferen tie te Genève op 21 Januari a.s. Dinsdagmiddag heeft er te Kralcau een opstootje plaats gehad dat groote afmetingen aannam1. Er zijn 25 personen gedood, 49 ernstig en 29 licht gewond. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De wreker. Zaterdag was een familie, wonende in de villa „Titia" aan den Rot- tc-rdamschen Rijweg te Overschie, de stad uit. Bij hun thuiskomst; meldt het „Ro. Nwbl." hoorden de gezinsleden zoodra de buitendeur was geopend, de speeldoos, welke in een der kamers stond, spelen. Verder gaande vonden zij hun geheele huis in een onbeschrijfelijke wanorde; alle electrische ornamenten waren van dc zolders getrokken en de draden er uit gehaald; van de meubelen, als stoe len etc, waren de zittingen opengesne den en de inhoud over den vloer gesme ten. De vloerkleeden en de spiegel waren (met meel, melk en boter besmeerd; huis houdelijke artikelen hadden een plaatsje in de electrische piano gevonden. Verschillende kleedingstukken waren stuk geknipt, terwijl het in het huis aanwezige geld benevens de 'inhoud van de zilver kast onaangeroerd waren gelaten. Het hondje waaraan de familie zeer gehecht was, was érnstig mishandeld en daarna in een bed geworpen, waar het is dood gebloed. Op de mahoniehouten tafel wa ren de woorden „De wreker" diep inge krast. Vermoed wordt, dat de inbreker kort voor aankomst der familie is heen" gegaan, daar het uurwerk van de speel doos slechts 10 minuten loop-en kan en de doos nog speelde bij' thuiskomst der familie. Een bekend inbreker gearresteerd, Zaterdagavond liep een inspecteur van de recherche door den Haag en ontmoette in_ de Parkstraat den bekenden 33-jari- gen inbreker Jan 't Hart. Het bleek heel moeilijk hem te volgen, omdat Jan op iederen hoek van de straat omkeek en het zeer stil is in dit kvvartiergedeelte. Bij het Bankaplein raakte de inspecteur hem dan ook uit het oog. De inspecteur telefoneerde naar het bureau en liet door rechercheurs de omgeving voorzichtig af zetten. Tot half 7 uur des morgens heb ben deze rechercheurs met den inspec teur wadht gehouden en toen het licht werd, -hadden zij nog steeds niets gezien. Nu werd de omgeving goed afgezocht en bleek, dat bij mevrouw E. in de Ban- kastraat was ingebroken. Een groote par tij zilverwerk, ter waarde van f 700 a f800 werd vermist. Met de politie-auto begaf de inspecteur zich, vergezeld van een rechercheur zoo hard 't kon naar de woning van Jan. Jan was thuis en zei; Je treft het meneer, ik ben ipas op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5