F - BELDER0K VAN R00 J. B0NGERTMAN, Zierikzee. Heilgymnastiek. Massage. B IJ VOEGSEL beboerende by de van Vrydag 2 Nor. 1923, no. 11000. BUITENLAND. Het Hynl&nd Separatisme. De Rijnlandsche staatsgreep begint een sleepend karakter te krijgen. We weten niet of we veel waarde moe ten hechten aan het Belgische bericht, dat thans te Keulen een „werkelijke Rijn landsche regeering" is gevormd, tot wel ker leden o. a. behooren zou Adenauer, de eerste burgemeester van Keulen. Deze „echte" regeering zou zich schuilhouden onder den naam van „centralen economi sche n raai". Veel vertrouwen wekt deze echtheid niet. Hier en daar hebben, blij kens de betichten nog schermutselingen plaats tusschen separatisten en de van hun zoogenaamde hervormingen niet ge diende s tedelijke bevolkingen. In Duis burg schijnen zij nog tamelijk wel de baas te spelen, want daar hebben ze den wettigen burgemeester, toen hij in een auto door de stad reed, gearresteerd, naar hun zeggen, omdat hij ondanks zijn afzetting als zoodanig nog bestuursmacht uitoefende. Een bericht met betrekking tot het sepa ratisme valt intusschen bijzonder op en wel dit,, dat een Fransche districtsgedele geerde aan alle burgemeesters van zijn district een schrijven heeft gezonden van den volgenden inhoud De districtsgedelegeerde stelt u ervan in kennis, dat de separatistische beweging voorloopig niet erkend is. Bij geval ze erkend worJt, volgen dienaangaande latere mededeelingen. De toestand blijft derhalve als voorheen; de separatisten moeten zich van requisites, in beslagnemingen en der gelijke maatregelen onthouden. Alle or ders betreffende requisites moeten als voorheen door den^ districtsgedelegeerde of de militaire autoriteiten onderteekend zijn. Een dergelijk schrijven is ook dooi den Franschen districtsgedelegeerde te Bonn uitgevaardigd. Hieruit blijkt nu offi cieel, dat Frankrijk den tijd nog niet ge komen acht om het separatisme volledi- gen steun te verleenen. Dat „voorloopig" zegt voor de toekomst echter genoeg. Ook de Belgen beginnen terug te krab belen. Naar aanleiding van een proclamatie van Deckers, te Aken, waarin staat, dat de Hooge Intergealliëerde Commissaris de door de separatisten verkregen feitelijke macht heeft erkend, deelt nJ. de burge meester van Aken namens den Belgischen commissaris mede, dat noch hij noch de Hooge intergealliëerde commissaris de Rijnlandsche republiek heeft erkend. Het verzet van de bevolking tegen de verraders is ook in dit opzicht klaarblijke lijk niet zonder uitwerking gebleven. Een Turksche Tooneelspcelster. Voigens de strenge geboden van den Koran mag een vrouw zich alléén in de harem met een ongesluierd gezicht vertoonen. Zoodra zij het huis verlaat, is ziji een onpersoontijk wezen, een on bekende en niet te herkennen vrouw. De oorlog heeft echter veel in Turkije veranderd, schrijft het Hdbi. Hel Oosten kwam in nauwe aanraking met het Wes ten ook de vrouw. En thans staat de Turk voor het feit, dat een vrouw ge waagd heeft zich op het tooneei te ver toonen, n.t. Elisa Binemedjean. Een moo:, statige blonde Turksche, hoewel hear naam Armeensth klinkt, met groote ta lenten voor het tooneei. Deze vrouw won stormenderhand de gunsten van het pu bliek, vooral die van het internationale bezettingsleger. Voor de Turken is natuurlijk een vrouw op het tooneei een schaamtelooze ver schijning, die de geboden van den Koran overtreedt en daarom de grootste straf verdient. Steeds nog worden in Turksche stukken ook de vrouwenrollen door man nen vervuld. Thans is in Turksche lit teraire kringen een beweging ontstaan om van de regeering toestemming te ver krijgen, dat het ook aan vrouwen geoor loofd zal zijn om op het tooneei op te treden. Maar veel kans op succes heeft deze beweging echter niet. Want de na tionalistische regeering van thans is zéér gekant tegen het overnemen van Furo- peesche gewoonten en gebruiken, en zal zeer zeker de emancipatie der vrouw op tooneei gebied tegengaan. Het onderwys In Spanje. Het Spaan sche onderwijsblad Jievista de Pedagogia schrift over de treurige onderwijstoestanden ln Spanje. Terwijl de meeste landen van Europa en Ameril a de grootste hinderpalen voor werkelijk beschavend en ontwikkelend onderwijs uit den weg geruimd hebben, is in Spanje alles nog het oude. Do toestand van het schoolwezen en 't onderwijs is treurig. Men zoekt do verantwoordelijk heid daarvoor by de regeering, het par lement, de onderwijzers en het volk. Bij wie is men aan het juiste adres? In de Kamer hebben linksohe afge vaardigden herhaaldelijk er over ge klaagd, dat de wettelijke bepalingen voor 't onderwijs slechts op papier bestaan. Reeds in 1857 werd de leerplicht van het 6e tot het 9e jaar vastgesteld, ln 1901 werd deze verlengd tot 't 12e jaar en ln 1913 werd bepaald, da t't kind tot het voleindigde 12e levensjaar leerplichtig was. Maar wat geschiedt er in werke lijkheid De naakte waarheid is, dat van de drie mlllioen kinderen op leerpliohtlgen Ieeftyd 500,COO zonder eenig onderwijs opgroeien. Spanje heeft ongeveer 50 analphabeteo, de provincie Malaga spant ln dezen de kroon met 79 Van 45000 gemeenten hebben 30000 geen school. Menig schoolgebouw ver- keert ln zeer slechte hygiënische om- I standigheden. In 1921 werden 300 j scholen gesloten, omdat haar Inrichting een gevaar voor de volksgezondheid opleverde. In deTaatate 8 jaren worden er in 't geheele land slechts 200 nieuwe scholen geboMvd. Rekent men dat voor elke 50 schoolkinderen een onder wijzer noodlg is, dan komt men tot een totaal van 60000. Er zijn echter tegen woordig slechts 30000 onderwijzers. In 1918 ontwierp men ter bevoegder plaatse belangrijke hervormingsplannen. De snelle regeerings- en ministerwisse- ling (soms vyfmaal per jaar) heeft even wel een telkens herhaald uitstel ver oorzaakt. Even vaak als de ministers worden de onderstaatsseoretariB voor onderwijs, de directeur van het school wezen en de hoofdinspecteurs vervangen. Het spreekt vanzelf, dat deze snelle en telkens opnieuw plaats hebbende mutatie het onderwya en den hervormingsplan nen volstrekt niet ten goede komt Het toezicht op het onderwijs is zeer geoentrallseerd en gaat uit van Madrid Het wordt uitsluitend door mannen van het vak uitgeoefend. De Staat is verplicht schoolgebouwen ter besohlkklng te stel len, de gemeente geeft den grond en moet den onderwijzers woningen ver sohaffen. De aanstelling der leerkrachten heeft uitsluitend van uit Madrid plaats. Dit is een ernstig bezwaar, want de heilige Bureauoratlns heeft zijn Invloeds feer ook tot 8panje uitgestrekt en op zijn rekening mag het gesteld worden, dat scholen soms maandenlang op de toebedeeling van een onderwijzer moeten waobten. De Spaansohe paedagogen verliezen by dat al den moed nog niet. Zy trachten ijverig den stroom van nieuwe ideeën on methoden uit bultenlandsohe bron naar hun land te voeren. Een der voornaamste leiders op paeda- gogisoh gebied heofc eens gezegd, dat de toepassing van een nieuwe onderwijs methode niet deugt, indien zij geen schandaal veroorzaakt. Tot nog toe was de gelegenheid tot schandaal ln Spanje algohts gering. Ook met enkele her vormingspogingen mag de algemeene toestand van het onderwijs nog zeer verouderd en treurig genoemd worden. BINNENLAND. De Kabinetscrisis. Naar de Leidsche Crt. meldt, adviseert dr. E. Verviers te Lelden in zijn Dinsdag aan de Koningin gezonden adres, ditmaal niet het oor te ieenen aan parlementaire raadgevers, doch op eigen gezag een buiten-parlementair kabinet van bekwame mannen te vormen. Voorts adviseert hij, dit kabinet zoo noodig met koninklijke autoriteit te steunen tegen de aanmatigin gen van de parlementaire partijen; Uit Stad en Provlnole. Z1ERIKZEE. Door dhr. A. J. Schnei- •ders, leeraar R.H.B.S. a'.hier, is aan den Raad een verzobk gericht^ hem t wit ten steunen in z"n streven om een 8-tai jongelui van Növ.-April, telkens 2 avon den per week les te geven, daar behoefte aan vervolgonderwijs gebleken is. Adres sant verzoekt den Raad gedurende ge noemden termijn aan hem gratis een ver warmd en verlicht schoollokaal af te staan. RENESSE. Dc verkoop van het Ned. Roode Kruisvlaggetje heeft alhier opge bracht f 19,65 BROUWERSHAVEN Vrijdag 26 October vergaderde de raad dezer gemeen'.». Voor zitter dhr. W. van Sluis, wethouder. Af wezig waren met kennisgeving dhr. N. A. Berkhout, burgemeester, en de hee- ren C. Gast en K. J. v. Schelven. De voornaamste zaken die de raad behan delde waren o.a.: de verlaging van ha vengelden voor de pleziervaartuigen; m- a. st. wordt besloten deze havengelden te verlagen tot 10 ct. per ton. Daarna worden behandeld de ingekomen verzoe ken, om gebruik te mogen maken van de gemeenteioka'en. Aan het mondharmoni ca-gezelschap wordt m. a. st. het gratis gebruik afgestaan van de bewaarschool voor het houden van repetities, terwijl mej.- B. Beije te Renesse, een der leeg staande lokalen mag gebruiken voor het geven van een knipcursus. B. en W. stel den voor hiervoor een vergoeding te la ten betalen van f 10,—, maar dhr. Rin gelberg deelt mede, dat hare verdiensten nogal hoog zijn, waarna dhr. C. W. den Boer meent, dat f 20 vergoeding met te ve'et is. Dit voorstel wordt dan ook aan genomen met de stem van mej. Pfatte- schorre—van Donge tegen. Van dhr. H. v. d. Weele is een verzoek ingekomen om ruiling van grond. B. en W. heb ben daar niets tegen, maar stqllen voor dat v. d. Weeïel f 1 per M2. aan de ge meente betaalt, voor den grond, die hij meer van de gemeente krijgt, dan de gemeente van hem1, terwijl hij tevens de kosten voor zijn rekening moet nemen. Dhr. P. Ringelberg gaat hiermee niet ac toord; hij wit ruilen met gesloten beur zen, terwijl de kosten door ieder voor de. helft moeten worden gedragen. Vol gens dhr. C. W. den Boer komt dit neer °P „weggeven" van gem.-grond en gin gen we a la Ringelberg te werk, dan zou Brouwershaven gauw1 weggegeven zijn. Na drukke discussie h'erover tus schen den voorzitter en dhr. Ringelberg, wordt het voorstel van B. en W. ten slotte aangenomen met de stem van dhr. Ringelberg. In 1920 heeft het hoofd der school onderwijs gegeven in de Fransche taal en de onderwijzeressen in 1921 onder wijs in de nuttige handwerken, alles bui ten de gewone schooluren. Hiervoor werd niets genoten. Het Rijk betaalde zelf niets en de gemeente werd het verboden. Dit verbod werd echter opgegeven, vandaar de verzoeken van bovengenoemden, om alsnog vergoeding voor het gegeven on derwijs. B. en W. stelden voor om aan het hoofd der school alsnog een bedrag uit te keeren, terwijl voorgesteld werd de onderwijzeressen niets te geven. De heeren Ringelberg, C, W. den Boer en H. Verhoeff vinden dit voorstel hoogst onbillijk, a's de een wat krijgt, dan de anderen ook wat, maar voor allen is er geen geld genoeg, zoodat m. a. st. besloten wordt niemand tets te geven. De bezwaren tegen de begrooting der gezondheidscommissie voor het dienstjaai 1924 worden met alg. st. gehandhaafd, te meer daar nu toch begrootingswijzl- ging moet plaats hebben in verband met de verlaging van de jaarwedde van den secretaris der commissie. Dhr. Ringelberg meent dat de heeren maar „rouw" met het getd omspringen, vooral de secretaris had z.i. te veel. Het ziekenfonds „D. E. L." wordt m. a. st. f 100 subsidie toegestaan. B. en W. stellen voor, voow proef een benzine!amp aan te koopen en deze op de haven te plaatsen, om dan later te kunnen zien of deze lamp voldoet en dan zoo mogeijjk deze verlichting u:t te breiden. De straatveriiJit:ng is misère, meenden alle leden. Vooral des nachts als alle lampen uit zijn, meent mej. Platte- schorre—van Donge. Over dit onderwerp is zeer druk gesproken door dhr. Rin gelberg, C. W. de Boer en de voorzitter, maar het lang verwachtte licht" kom niemand geven. Dhr. C. W. den Boer bracht het daarin nog het verste door voor te stellen pogingen in het werk te stellen electrisch licht te ver krijgen door middel van een eigen cen trale. Alle leden juichen dit plan -toe, 2oodat dienaangaande onderzocht zal worden, dus geduld, we hooren hier nog wei eens wat van. De voorgestelde plan nen met het voortgezet onderwijs worden aangehouden, daar de ooheffing op ver volgonderwijs nog niet Js goedgekeurd. De verlenging tot 1 Januari 1930 van de gemeenschappelijke regeling ingevolge de Vieeschkeuringswet 1919, wordt goedge keurd. De gemeentebegrooting dienst 1924 komt hierna aan de orde. Dc commiss'e van onderzoek brengt bij monde van dhr. C. W. den Boer verslag uit. De commis sie meent £at we voorzichtig moeten zijn met de gemeente-financië», daar anders de belastingen verhoogd zullen moeten worden. Verschillende zaken worden ver der door de commissie ter sprake ge bracht, o.a. de post bestratingen, waar voor l 3050 is uilgetrokken; de post voor bijdrage aan het Rijk voor het be zoeken van kinderen uit de gemeente van de H.B.S. te Zierikzee waarvoor f 1000 wordt noodig geacht. De eerste raming wordt ten zeerste toegejuicht, maar met de laatste vindt het tegenovergestelde plaats. Pogingen worden dan ook ge waagd om hiervan af te komen, door om te beginnen de post van de begrooting te schrappen en over te brengen naar den post onvoorziene uitgaven, enkele andere kleine posten worden ook geschrapt en naar onvoorzien overgebracht. Dhr. Rin gelberg vindt nog dal f 200 voor werk loosheid te weinig zal zijn, waarop de voorzitter meedeelt dat deze post vast staat, voor aandeel in de subsidy's aan vereenigingen. Bij de roncLVraag zijn het de heeren C. W. den Boer, P. Ringelberg, die een en ander op hun hart hebben. De heer C. W. den Boer vfaagt naar de aanschaffing van nieuwe brandslangen en zou gaarne zien, dat hiermee gewacht werd tot een be sluit gevallen was over de eventueele aan schaffing van een motorbrandspuit, en als het woord „motorbrandspuit" gehoord is, krijgen we nog veel meer te hooren, en ook te zien, want dhr. P. Ringelberg liep al met brandspuiten in zijn zak; het eind van de historie is, dat B. en W. uit- genoodigd worden om met een volledig plan te komen; dit staat al vast, dat de gemeenteraad niet zal mee willen doen aan een plan om op het eiland enkele motor-brandspuiten te stationeeren. De al of niet handhaving van den havenconlro- leuc zal ook onder de oogen worden ge zien, in verband met het weinige effect dat het merk heeft. Den heer C. Janssen zullen voor zijn garnalenpellerij geen ver dere moeilijkheden in den weg worden gelegd, woedt medegedeeld, zulks naar aanleiding van een vraag van den heer C. W. den Boer. De heer P. Ringelberg brengt ter sprake de afbraak van het Weeshuis en den verkoop aan den af braak; op Brouwershaven schijnt het niet gemakkelijk te gaan iets af te breken, want deze zaak is reeds bij herhaling ter sprake geweest; verder wijst hij er op, dat de wagens binnen de meerpalen ge lost en geladen worden; het beheer van wegen en plantage wordt ook al aan critiek onderworpen, waarom de Inrich ting of noodslachtingsgebouw niet open baar aanbesteed, zoo vraagt hij verder; be nood igd heden voor de straatlantaarns in 't groot op doen, meent hij. De voorzitter heeft heel wat te antwoorden, maar ver schillende zaken komen nog wel eens ter sprake. Tot slot vraagt mej. Piatteschorre- van Donge hoe het nu staat met het vervolgonderwijs, waarop de voorzitter haar geruststellend antwoord, dat het zoo even is behandeld. Hierna sluiting. Reaesse, 2 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 9.30 ure, ds. Leendertz. Haamstede. 9,30 ure, ds. Japchen (Bed. H. A) Gerei. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Goed- hujjs. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Ellcenee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds Hoek. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Zounemafre. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Noordfonwe. 9.30 ure, ds. r. Grietkujj&en (Dankstond voor 't gewas en Oogstcollecte). Drt 1 ichor. 2 ure, ds. de Leur. Onwerkerk. 9.30 ure, ds. v. d. Linden (Oogstpreek). Ntenwerkerk. 9.30, geen dienst en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk, 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst. Ooeterlaod. 9.S0, 'geen dienst en 2 are, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk Woensdag 7 Nov. (Dank dag). 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. Vesseur van Numansdorp. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remyn. Woensdag 7 Nov. (Dankdag). 9.30, 2 en 5.80 ure, idem. Sirjanaland. 2 ure, ds. Steenbeek. Bmlnlase. 9.30, ds. Waardenburg en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk» 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Pitlpsland. 2 ure, ds. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Tbotea. 9,30, ds. Datema en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Lees kerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartenadtjk. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, ds. v. d. Garde van Opheusden. Ood- Voitemeer. 9.30, ds. Van Grietbuyzen en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Staal; 5.30 ure, Leesdienst. Oud- Geref. Gem. 10, 2 en 6 ure, de heer Vijver berg van Eist. Poortvliet. 9.30, d». Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Woensdag 7 Nov. (Dankdag). 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 on 6 ure, Leeskerk. ^Woensdag 7 Nov. (Dank dag). 9.30, 2 en 6 ure, ds» Hagen uit VGravenbage. Scberpenltsa. 9.30, ds. W. J. Keller (Coll- ziekenfonds) en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stavenlsse. 9.30 en 6 ure. ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30,2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annalaad. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Datema (Doopsbed. en Vooiber. H. A.) Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEEN0E EN VB. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 November. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. Mortier (Bed. ÉL A.) Serooakerke. 2 ure, ds. Mortier. Bargh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Protestanten bond. 10 ure, ds. de Roode in de gemeente kamer. Dc juist verschenen statistiek der Inkomstenbelasting over 't jaar 1921 ver toont ook in de Vereenigde Staten een j scherpe daling in het aantal groote :n- i komens. Slechts 21 personen in de ge- j heeie Unie bezaten een belastbaar inko men van meer dan een mithoen dol'ar tegen zeventig m het yorg jaar. - De Bulgaarsche oud-minister Ghera- dief is op weg naar zijn wün'ng ver moord. Ismed Pasja heeft behalve het ambt van premier ook dat van minster van buitenl. zaken der nieuwe Turksche re publiek aanvaard. De emigratie u:t Oostenrijk blijft sterk toenemen. 'Dit jaar is het aantal emigranten viermaal zoo groot geweest als in 1921. De Sjah van Perzië heeft een proc lamatie uitgevaardigd, waarin hij den mi nister van oorlog benoemd tot minster- president. De Sjah zeil gaat, voor zijn gezondheid, naar Europa. Gedurende zijn j afwezigheid zal de Kroonprins a's regent optreden. Bij Jenisseisk zijn, volgens een be richt in de Russische bladen, rijke lagen gouderts ontdekt, welker capaciteit op 2000 poed goud wordt geschat. Ook in het district Minoessinsk is goud ontdekt, terwijl voorts in 4e nabijheid van het Bozjeje meer koper, zilver, lood, ijzer, steenkool, gips en asbest is aangetroffen. De Fransche regeering zal den I5en Nov, het oude fort van Saint Jean Pied de Port, in de Basses-Pyrenees, op een paar K.M. afstand der Spaansche grens in het openbaar verkoopen. De minumumprijs van het fort zal 300 duizend francs bedragen én alleen-Fran sche onderdanen mogen een bod doen. Dey troepen van Soen Yat Sen hebben bij Waichow (China) een zware nederlaag geleden. De begrafenis van Bonar Law zal Maandagmiddag plaats hebben. Het stof felijk overschot zal in de Westminster Abdij ter aarde worden besteld, vermoe delijk in dat gedeelte, waar ook Glad stone en de beide Pitts begraven zijn. De Italiaansche koning heeft een be sluit geteekend. waarbij amnestie wordt verteend ten aanzien van nrsdadigers van politieken, econom'.schen of socialen eard, waarvoor minder dan drie jaar gevange nisstraf is opgelegd. Miss Ethel Mary Colman is tot bur gemeester van de stad Norwich benoemd. Zij heeft deze benoeming aangenomen en wordt, naar verluidt, de eerste vrouwe- Jijke burgemeester in Engeland. Miss Col-, man is de oudste dochter in leven van wijlen mr. J. J. Colman, den vroegeren burgemeester van Norwich. Dezer dagen zal Toet-Ankh-Amen's •graf geopend worden, maar dit hangt al v^n de electrische installatie in de Vallei der Koningen, die nog n'et gereed is. Eenvoudige, doch niettemin smaak volle, sollede MEUBELEN naar nieuwe ontwerpen. VKBSCHIJaliENDK BKKICHTKK Auto te water. Te Kapelle a/d. IJsel is een auto. waarmede 28 varkens van Tiel naar Rotterdam werden vervoerd. COMPLETE MEUBILEERING LEVEEING FRANCO. te water geraakt, meldt de Msb. Twee personen, die zich in de auto bevonden, konden zich ternauwernood redden, ter wijl de varkens alle verdronken. De Brus&etsche Bank. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang, met last tot Instructie en gevangenhouding van den beklaagde verleend in d zaak te gen den 50-jarigen W. H. B. B., accoun tant te Noordwijk aan Zee, thans ge detineerd, die verdacht wordt van pog'ng tot oplichting van een bewoner van een der gemeenten op Walcheren voor ette lijke duizenden. Verbovgm arsenaal! Te Delft heeft de politie bij een huiszoeking ten huize van den stadent A. van O., een groote Voltmeter, eigendom van de gemeente bedrijven, in beslag genomen en tevens een soort arsenaal ontdekt. Gevonden werden revolvers, geweren en buksen en een groote partij (om. 2 kisten) patro nen, voorts onderdelen van Duitsche handgranaten en andere projectielen. De man zelf werd op straat gearresteerd met een geladen revolver in zijn bezit. Het wapentuig is in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Flr;anclHel Nieuws. Eeara tak Aaaterdaia 1 November. BTAATSLKKNIN GEN. NEDERLAND. V.K. Heden N.W. 8. obl al922 t 100108% 108% NT.W. S. obl a-b'22 - 600 6 100% 100% N.W. 8. obl.a b'22 -1000 6 99»/, 99% N.W. 8. obl.a-b'22 - 2500 6 $8»%, 99»/4 N.W. 8. obl.ol923 - 500 6 99»/4 99% N.W. 8. obl.al923 -1000 6 99»%, 99% N W 8. obl. 1918 - 100 5 89»/4 90 N.W. 8. obl. 1918 - 600 5 88%e 91% N.W. 8. obl. 1918 -1000 5 87'/, 88%, N.W. 8. obl. 1918 - 100 5 93%, 93% N W. 8. obl. 1919 - 600 5 92% 92»/u N W. 8. obl. 3919 -1000 6 92% 92%, N.W. 8. obl. 1916 - 100 4»/, 85% 85% N.W. 8. obl. 1916 - 600 4»/, 86»/, 86 N.W. 8. obl. 1916 -1000 4»/, 86«/4 86% N.W. 8. obl. 1917 - 100 4»/, 82»/, 82»%, N.W. 8. obl. 1917 - 500 4»/, 82»/i, 83% N.W. 8. obl. 1917 -1000 4»/, 82 82»/4 N.W. 8. obl. 1916 - 100 4 81»/., 81%, N.W. 8. obl. 1916 - 600 4 78»/, N W. 8. obl. 1936 -1000 4 77% 78%, N.W. 8. obl. 1911 -1000 8»/, 79'/, 73»/, N.W. S. obl. -1000 8 63% 64%,. N.W. 8. eert.v.Ins-1000 6 63*/, 64'/4 N.W. 8. eert. -1000 2»/, 51% 52 BULGARIJE. Hypoth. Leen 1892 6 Tabaksleenlcg 1902 6 22»/, 22'/, Kegel) eenlng 1904 6 21% 22 Bel. tt goud-obl. 1907 4'/, 15 15 PETB ONDERNEMINGEN. Kon Nod. Petr. f 1C00 A. 871 373»/, Kon. Potr. f 100 O. A. 371 873 Kon Nod. Potr. C. v. A. 371 375 Dollar» (bank) f 2,57-1 2 58*; Marken (gr) (per milliard) f 0,01-f0,02; ld. (r.) f 0,01—f 0,02; Kronen (10.000) f 0,35- f 0,40; Eng. bankpapier J 11 53—f 11,56 Fracich bankpapier f 15,10f 15,30; Belg. bankpapier t 12,90-f 13 02. MARKTBERICHTENo ZIERIKZEE, 1 Nov. Tarwe f 11,70 a f 11,75; bruine Boonen f20 a f35; Erw ten (Schokkers) f 18 a f 21Lijnzaad f 21 Blauwmaanzaad f44 per 100 K.G.; Aard appelen: Eigenheimers f4 a f4,25, Bonte en blauwe f5 5 f5,25 per 70 K.G.; Uien groote, per 50 K.G. f 4, kleine f 5,25 a f 5,75 per 50 KG. Behalve uienhandel traag. Coöperatieve Telling Zlerikz io. Veiling van 1 Nov. GROOTE VElLiNQ. KIPEIEBEN f 14.-. KLEINE VEILING. KIPEIEREN t 12,90 k t 14,—.- EENDENEIEREN f 11,10 k f 10,50. alle» per 100 stuks. Aanvoer 550 stuks eieren. BOTER t 1,07 k t 1,21 Dito afwijkende soort f t,k f 1,01. Aanvoer 132 pond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5