Zierikzeascbe Nieuwsbode B IJ VOEGSEL bohoorende by de van Vrijdag 26 Oct. 1923, no. 10997. BUITENLAND. Een rede van Smut?. Gen. Smuts heeft sprekend aan 'n diner van de Soulhafrioan Lunch Club in bet Savoy-hotel te Londen een lang krach tig pleidooi gehouden voor een ernstige poging der mogendheden, om Europa voor den ondergang te behoedien. Smuts noemde het Britsche gemeenebest de eenige stevige blijvende structuur in een wereld, waarvan de fundamenten kraken. De oorzaak school in het feit dat het Britsche rijk niet- berustte op macht. De oplossing voor Europa's moeilijkheden moest gevonden worden. Alleen een vlug ge vastberaden actie was in staat een ramp te verhoeden. Zuid-Afrika stond buiten het strijdperk, maar was met de strijders innig verbonden. Behalve Neder land. dat velen in Zuid-Afrika dierbaar is, waren Frankrijk en Engeland de moe derlanden van Zuid-Afrika. Spreker be schreef breedvoerig den ontzettenden toe stand in Duitschiand en geheel Europa, verklarende dat zulk een toestand nim mer overwogen of bedoeld \yas door de onck-rteekenaars V3n het traetaat van Ver sailles. Hij drong vervolgens met groo tten nadruk erop aan dat een groote con ferentie bijeengeroepen moest worden van mogendheden, welke belang hadden bij de herstelkwestie. De regei-nngen dier mogendheden moesten daarbij recht streeks 2ijn vertegenwoordigd, daar de zaak te erns ig en te dringend was om hear over te laten aan de herstelcommis sie of zelfs aan den Volkenbond. Spr. wist dat er ondeihandelingen gaande wa ren over zulk een conferentie en de ai* wezighaid van een of andere mogendheid zou de anderen niet mogen weerhouden, de zaak zoo goed mogelijk tot een op lossing te brengen. De aanwezigheid van Amerika was noodzakelijk, daar Europa Amerika vertrouwt en naar Amerika uk- ziet voor een oplossing. ^Smuts vertrouw de dat Amerika op het juiste oogenblik zou handelen, daar Coolidge reeds het initiatief nam voor een conferentie. De stand der lurstelkwestie maakte thans een oplossing mogelijk, maar spoed was gebiedend, daar anders de geheele her stelkwestie door veel ernstiger kwesties 20u opgeslokt worden. Overgaande tot een bespreking van de Roer-kwestie verklaarde Smuts dat scha devergoedingen onmogelijk zijn zoolang de Roer-bezetting duurt. Spr. schetste de ellende door de bezetting geschapen en herinnerde- aan Engeiand's plechtige uit spraak, dat de bezetting onwettig was, waaraan niet kon worden getwijfeld. De zaak was dus dat een nieuw vodje papier was ontstaan. Het verdrag van Versailles is het tweede voorbeeld sedert 1914 van een groote regeling, welke moedwillig ge broken wordt. Na het gevaar van Duitsck- land's ineenstorting voor Europa te heb ben beschreven, en de onafzienbare ram pen, welke daaruit kunnen voortvloeien sprak Smuts de hoop uit, dat het Britsche rijk', voor het geval Duitschiand als laat ste uitweg een beroep op het medelijden der overwinnaars zou doen, dat land zou steunen. Smuts wijdde vervolgens eenige woorden aan de geallieerde schulden. In verband met de wapening pitte hij cle .mea ning!, dat tegenover de edelmoedigheid van Engeland en Amerika het Europeesch vasteland geen gelegenheid mocht krij gen zich tot de tanden te wapenen. Smuts besloot zijn rede met een woord aan Frankrijk, waarin hij verklaarde, dat hij hevig gekant was tegen de politiek van de Fransche regeering, maar diepe sym pathie voelde voor het Fransche volk. Hij herinnerde aan Frankrijk's rol als groote leider der vrijheid van Europa en deed een beroep op dat land om 'die rol te her- Vatten. Nieuwe SpRittSche hervo» mliigen. De correspondent van de „Times" te Madrid meldt, dat de markies de Estella, die zijn eerste vacantie heeft genomen na zich met de taak te hebben belast zijn land aan een beter bestaan te helpen, uit cle provincie Toledo is teruggekeerd. Hij bracht een bundel besluiten mee, door den. koning geteekend. Een der besluiten be treft het schrappen der salarissen van de voor het leven benoemde senatoren, van wie velen, o. a. de grandes van Spmje, er reeds van hadden afgezien. Een tweede betreft de reorganisatie van de recht spraak, waardoor deze meer onafhanke lijk wordt, zoodat het niet meer mogelijk zal zijn politieke pressie te oefenen op de magistraten. Een derde besluit bepaalt, dat commissies van ingenieurs en deskun digen verslag zullen uitbrengen over de boekhouding en het beheer der spoorweg maatschappijen in de laatste jaren. In een vierde besluit wordt een zware boete op gelegd aan de bouwers van het nieuwe Paleis van Justitie te Madrid1, en wordt hun gelast binnen vier maanden het aan- bestede werk, dat grooten achterstand vertoont, af te maken. Het belangrijkste besluit is, dat, waarbij gedelegeerden wor den benoemd in ieder district van Spanje om de gemeentebesturen Van advies te dienen en aan te moedigen bij hun nieuwe bestaan, hen te helpen de „caciques" aan den dijk te zetten en om aan den militai ren gouverneur van ieder gebied rapport uit te brengen als ze te langzaam voort gaan oj? het goede pad. Dit ambt Van ge delegeerde is gereserveerd voor officie ren Van het leger. Zij moeten alle open bare diensten onderzoeken, en ook de organisatie bevorderen van de plaatselijke burgerwachten, padvinders en sportclubs, onder medewerking van onderwijzers en geneesheeren; zij moeten verder burger- vereenigingen van beide seksen oprichten ten behoeve der volksontwikkeling en om aan 't analphabetisme een einde te maken; zij moeten voorts eenvoudige lezingen or- ganiseeren over de plichten tegenover het openbaat gezag, eerbied inprenten voor het hqofd van den staat en voor de auto riteiten; zij moeten wijzen op de verplich ting om de belastingen stipt op tijd te betalen, krijgsdienst te verrichten, eerlijk en zonder zijn geweten te verkoopen te stemmen. De „Times"-oorrespondent besluit met de mededeeling, dat het ministerie van oorlog en dat Van binnenlandsche zaken dadelijk deze nieuwe en merkwaardige hervormingen zullen organiseeren en uit voeren, bestemd om het landelijke Spanje in een Arcadië te veranderen. BINNENLAND. De postcheque- en girodienst. Aan den directeur van den postchèque en girodienst, den heer A. W. Kymmell, is verlof verleend. Met de waarneming van het directeurschap zal een vertegenwoor diger van de Nederlandsche Bank wor den belast; in afwachting daarvan treedt de adjudant-directeur, de heer Pott, op als 'waarnemend directeur. Do Vlootwet. Men deelt thans van R.-K. zijde aan het Hdbl. mede, dat in het bekende be richt van „Het Vaderland" de hoofdzaak waar is. En men voegt daaraan toe, dat de leider der regeering niet alléén de Roomsch-Kalholieke Kamerfractie, maar ook de roomsche pers op de politieke ge volgen van een verwerping der Vlootwet heeft gewezen. De voorzitter van den mi nisterraad heeft, in verband met de be zwaren van sommige bladen tegen de Vlootwet, aan de redacties van de toon aangevende roomsche bladen doen we ten, dat het geheele kabinet zou aftre den, indien de Vlootwet werd verworpen, en dat daarna van een handhaving der rechtsche coalitie geen sprake m^er kon wezen. Hot boter ge halte van melanges. Het Nederl. Weekblad voor Zuivelbe reiding en Veeteelt verneemt, dat het na 1 December niet meer mogelijk zal zijn, melanges af te leveren met een la ger gehalte dan 15 procent natuurboter. Dit houdt verband met een onderhand- sche afspraak tusschen de directeuren der keuringsdiensten en de margar'nefabri- kanten. De eisch Van 15 procent natuur boter kan niet hooger worden- gesteld, daar zooals men weet - de boter wet dit niet toelaat. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat de justitie na 1 Dec. zal ingrijpen bij een lager natuurboter- gehalte der melanges, dan 15 procent. Do Zomortyd. In het Voorloopig Verslag op Hoofd stuk V der Staatsbegrooting brachten eenige leden wederom hun bezwaren te gen den zomertijd te berde. Zij geven als hun meening te kennen, dat deze geheel behoort te worden afgeschaft. Verschei dene leden noemden den beslaanden toe stand zeer onbevredigend. Zij gaven als hun oordeel te kennen, dat er nu een vaste bij voorkeur internationale, rege ling behoort te komen; zoodat hel land niet ieder jaar voor dezelfde kwest5e te staan komt. Twoodo Kamer. Ver ooi (j aittlny uan Woensdag 24 Oct. Mej. Frida Katz betoogt, dat neutrall- teitshandhavlng de roeping van den Staat Is en niet-handhaving fs gebrek aan geloof. De heer Wijnkoop bestrijdt de Vloot wet. Spr. betoogt, dat de Vlootwet en steun punten provoceeren van Japan zijn. Bo vendien kan rechts niet volhouden, dat gestolen goed (zooals Indië) ook verde digd moet worden. De heer Schouten zet uiteen, dat het Vlootplan slechts voor den bouw van 6 jaren bindt. Spr. bestrijdt de berekeningen van de linkerzijde en verdedigt de wet. Minister Ruijs antwoordt, dat het ad vies van den Gouverneur-Generaal niet wordt bekend gemaakt. De bezworen van den heer v. Sehaick zijn overdreven, daar „vastleggen" kan worden gebroken door van de zijde der Kamer of der Regeering voor te stellen wijzigingen in verband met de ontwikkeling der techniek. De Kamer kon tè groote uitgaaf voor een onderdeel corrigeeren. Het standpunt van mevr. Bronsveld— Vitringa is onjuist: Sedert 1921 zijn de totale uitgaven der Marine van f 55 op f 42 millioen gedaald en die van Oorlog van f89 tot f62 millioen. De IM^ter verklaart, dat 't Kabinet in zijn geheel en ieder Minister afzonder lijk de regeeringsverantwoordelijkheid na verwerping niet langer zal kunnen dra gen. Minister Westerveld beantwoordt de hem gestelde vragen. De kruisers kos ten volgens ramlin^T 20 millioen; in wer kelijkheid f 34,5 millioen. Spr. betoogt verder, dat de Vloot geen agressieve bedoelingen heeft en dus geen oorlog kan uitlokken. De Minister betoogt, dat de regeering bin finantieele redenen de meest solide vloot niet kan bouwen; zij verbindt zich tot niet langer dan zes jaar. Technische veranderingen blijven steeds mogelijk. De Vlootwet is noodig om een bepaalde vlootsterkte te bereiken. De Regeering acht 't psychologische moment voor in voering. thans gekomen, daar zij anders de verantwoordelijkheid niet langer zou kunnen dragen. De Minister betoogt voorts dat een po- litievlool n:et meer 2ou beteekenen dan een bordje „Verboden Toegang". Het In dische leger behoeft niet versterkt te wor den De Regeering zal tegemoet komen aan de door de heeren Deckers en v. d. Bilt genoemde wenschen betreffende het personeel; de personeelvoorziening is be vredigend; het aantal officieren wordt beperkt; voor den financieelen opzet aan vaardt spr. de volie verantwoordelijkheid. Deze is niet aan de minimale kant, zoo- dat de. heer Fruijtier gerust kan zijn. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. Uit Stad en Provinoie Z1ERIKZEE. De autobusdienst Zierik- zee—Brouwershaven wordt alweer opge heven. Heden Vrijdag avond geeft „Algeqieene Ontwikkeling" de 2e film avond in dit se'zoen. Hoofdschotel is ditmaal „De Blauive V»ogel", een groote symbolieke feëric :n 10 tafereelen naar het beroemde werk van Maurice Maeter linck, SEROOSKERKE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 23 October j.t. Aanwezig 6 leden; afwezig dhr. N. Moelker. De voorzitter brengt al lereerst dank aan de onbekende gevers, voor hetgeen zij ter verfraaiing van het gemeentehuis hebben geschonken, n.l. een vaas en 2 schilderijen, ter herinnering aan het 25-jarig regeenngsjubileum onzer KoninginIn de gemeentekas was op 19 dezer i 3581,12. Ingekomen is een brief van de Groene Kruisvereemging, waarin kennis wordt gegeven van de benoeming van mej. M. H. van der Wekken tot wijkverpleegster, zulks met ingang van 1 Dec. a.s., tevens dai de bijdrage voor dit jaar f 5,60 bedraagt. Herkozen wordt ais lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer "P. Goemans. Vervolgens komt de begrooting van het Burg. Armbestuur voor '24 ter tatel. die in ontvang en uit gaaf woryfx vastgesteld op f 1344,16. De gemcente'-begrooting voor '24 wordt vast gesteld op f 14536,06l/o, alsmede de ex ploitatie der haven Schelphoek voor 1924. Door den heer Padmos wordt op den post onderhoudswerken eenige aanmerkin gen gemaakt, o.a. over de beschoeiing, die naar 2ijn oordeel grooter uitgaaf vor dert. daar hem na onderzoek is gebleken dat het onderste gedeelte versleten is. Ook de post baggerwerk, daar de aan slib, vooraan in de haven, een spoed:ge opruiming noodig maakt. De voorzitter zegt toe een onderzoek in te stellen, en zoo deze werken noodig blijken kun nen de gelden uit den post onvoorzien worden getrokken, waarna de begrooting wordt vastgesteld op f 5481.87Vs- Een nieuwe regeling voor het beheer van het havenbedrijf wordt z.hs. goedgekeurd. De pensioengrondslag van ripn havenmpss- icr worai op i 9&3 vastgesteld. De voor zitter deelt mede. dat het Hulppostkan toor vermoedelijk zal worden opgeheven, waarop een slation voor den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst zal worden ge sticht, alsmede dat een nieuwe regeling v. d. Kring B haven betreffende de Vleesch- keuringswet zal worden getroffen. Voorts dat de gem. Serooskerke, daar het ont vangkantoor te Renesse met 1 Jan. 1924 wordt opgeheven; bij Zienkzee zal wor den gevoegd. De wcnschelijkhetd wordt uitgesproken, dat als voorheen, elke maand een zitdag zal worden gehouden. De heer de Roo vraagt inlicht:ngen om trent de boomen, die door den lepenspmt- kever zijn aangetast; alle leden zijn voor rooien dezer boomen. zoodat wordt goed gevonden, deze binnen korten tijd open baar zullen worden vcrkochl. Dé heer Padmos is er voor geen nieuwe boomen meer te planten, daar de woningen hier- Van lijdenDe voorzitter onderschrijft zulks niet, maar is voor n'euwe aanplan ting, doch dan op ruimere afstanden. Hierover zal later worden beslist. Ook vesligd dhr Padmos de aandacht op de rijbaan rond 't dorp, die dringend ver betering eischt. Goedgevonden wordt dat na rooiïng der boomen ook dit onder de oogesi zat worden gezien. Hierna sluiting. DREISCHOR. Raadsvergadering gehou den op Woensdag 24 Oct. Voorz. de bur gemeester. Alle leden aanwezig. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van alle bewoners der Meelstraat en omgeving om een nieuwe bestrating en rioleering voor die straat. Hierbij stelt de heer de Waal voor de lantaarn van de gewezen burgemeesterswoning weg te nemen en vóór of op den hoek der Meelstraat te plaatsen. Van de commissie tot oprichting en in stand houden der muziektent,, het verzoek, de tent met de „schuld", groot f 564,17Vb» te willen overnemen. Van de :Oudercommissie: het vervolgonderwijs voor de 18 leerlingen daarvoor aangege ven, te handhaven. Van J. J. v. Felius het verzoek om verlaging van schoolgeld. Hierbij noemt de heer de Waal 2 ver gissingen, waarbij verhooging heeft plaats gehad. Al deze stukken gaan terug naar B. )en W. Voor onderzoek en advies. Daar na komt de begrooting voor 1924 aan de orde. De fheeren P. V. d. Linde en J. Doé- leman protesteeren tegen het vlug ver zenden van de begrooting, waardoor ze zeer onvoldoende inzage konden nemefri Hiermee stemt de heele raad in. Bij den post: Burgemeester en Weth. salaris, zag de heer der Weduwen dit gaarne verlaagd. De voorzitter deelt mee, dat herziening daarvan te wachten staat, doch nu nog volgens de wet gehandhaafd blijft. Bij den post „salaris gemeentebode, kleeding en uitrusting veldwachter, vergoeding voor rijwiel* van den veldwachter", protesteert de heer der Weduwen nogmaals. Volgens dhr. P. v. d. Linde geeft Amsterdairt slechts f 100 kleedgeld. De heer v. Lange- raad zou verlaging zeer onbillijk vinden, daar het hoogere salaris onaangetast moet blijven. Bij de behandeling der havengel den gaat de raad eenige oogenblikken in gesloten zitting over. Bij heropening stelt de heer P. v. d. Linde verlaging van kaaigeld voo»", over eenige artikelen die daarvoor verdubbeld zijn. Deze post gaat tot herziening en_advies naar B. en W. terug. Bij de bespreking van de kosten der bebakening, groot f150, protesteert de heer v. Langeraad tegen de veel te lage bijdragen der omliggende veeren. Het „Nieuwe Veer" gaf op een vroeger ge daan verzoek om bijdrage niet eens ant woord. De Raad besluit in deze de hulp van Ged. Staten in te roepen en de aan grenzende veeren tot bijdrage te verplich ten. De geldleening f5000 a 6 pCt., zag de heer P. V, d. Linde gaarne afgelost en weer geplaatst 5 pCt., als bezuini ging. B. en Wl vinden dat onbillijk tegen over de personen die de gemeente 't geld hebben verstrekt, terwijl ze betwijfelen het tegen 5 pCt. te kunnen krijgen. Het schoonhouden der O, L. S. is door B. en W. van f225 op f 200 gebracht, terwijl de betrekking van de 'oewaarschoolhoude- res verleden voorjaar door deze weder is aanvaard voor f 250 in plaats van f 300, waarbij de heer P. v. d. Linde beweert, dat zulks is geschied onder pressie van B. en W., wat echter door den voorzitter wordt ontkend. Het bedrag van f750 voor de R. H. B. School te Zierikzee, door 3 leer lingen uit onze gemeente bezocht, wordt onder protest aanvaard. De 100 opcenten op de Vermogensbelasting ten behoeve der gemeente, vindt de heer v. Lange raad onbillijk, daar zij den kleinen be zitter treft, terwijl een ambtenaar met even hoog inkomen daarvan vrij is. Hij zag dit gaarne op 75 opcenten gebracht. De hew der Weduwen steunt dit voor stel en wil het verlies daardoor, door de hoogere klassen progressief laten be talen. De voorzitter licht toe, dat dit volgens de wet niet mag en er dus een nieuwe H. O. zal geheven worden, waar bij ook de laagste klassen zullen worden aangeslagen. Daardoor wordt dit voor stel door de heeren de Waal en P. v. d. Linde heftig bestreden, waarbij laatst genoemde aantoont, dat de bezitters niet getroffen mogen worden, getuige de voorgestelde bezuiniging door de aflos sing der geldleening, die blijft zoo ze is. Het voorstel van Langeraad in stemming gebracht, wordt aangenomen met 2 st. tegen, alleen de heeren P. d. Waal en P. v. d. Linde, wat eerstgenoemde heer doet uitroepen: „Het is een echte kapi talisten troep" Aizoo wordt de begroo ting in zijn geheel, groot f38225, goed gekeurd. De ingekomen begrooting van het Burgerl. Armbestuur wordt na voor lezing zonder op of aanmerkingen goed gekeurd. Het èftr. lid van genoemd be stuur, de heer A. J. Verjaal, wordt met algemeene stemmen herkozen, medeaan- IvMinlan Ufse flp hw t Koiil Bij de rondvraag waagt de heer W. v. d. Linde of het noodzakelijk is de beproeving der brandspuit telken jare te doen plaats hebben. Ujl bezuiniging zou hij dit gaarne zoo mogelijk achter wege laten. Dit idéé :mag zich echter niet met de instemming van den raad verheugen. Verder vraagt hij naar de op het Grootboek N.W.S. geplaatste kapi taal (f 1900) ten behoeve van het'schoon houden der graftombe. Het schoonhouden iaat wel eens wat te wenschen over. De voorzitter zal er zijn aandacht aan schen ken. Hierna sluiting. SCHERPENISSE. Een collecte, langs de huizen gehouden, ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Japan, heeft opgebracht f 32.341/2. OUD-VOSSEMEER. Woensdag sloeg de bliksem in den mast van een schip, dat bieten innam in de haven; er werd geen verdere schade toegebracht dan aan den top van den mast. RECHTZAKEN. Do roofmoord by Sclnittorf. Voor de rechtbank te Osnabriidk is het proces behandeld tegen Kalt en Ponuner, die op 23 Aug. j.l. in den tre:n' tusschen Salzbergen en Schüttorf een roofmoord pleegden op dc familie Ruben u't Am sterdam, waarbij dhr. Ruben als slacht offer vi'el en diens vrouw en dochtertje ernstig, maar niet levensgevaar!ijlt ge wond wérden. Dc rechtbank heeft den roofmoordenaar Kalt ter dood veroordeeld en zijn medeplichtige Pommer tot 12 jaar tuchthuisstraf. VERKOOPINGEN, ENZ. SCHUDDEBEURS, 24 Oct. Ten overstaan van den notaris Korteweg werd heden alhier publiek verkocht 2.17.60 H.A. bouw land onder Noordgouwe, aan den Klooster- weg, voor f725 per Gemet. ONDERWIJS. Door den heer Van Overbeeke, onder wijzer met land- en tuinfcouwacte is te Tholen Dinsdag ook nog een landbouw- cursus begonnen met aanvankelijk 20 leer lingen. Genoemde heer mag tot op heden van medewerking spreken. Immers een tuinbouwcursus en. een landbouwtursus, beide met ruim 20 leerlingen, behoort hier tot de zeldzaamheden. STAVEN1SSE Daar in de laatst gehou den gemeenteraadszitting besloten is het vervolgonderwijs alhier af te schaffen, hebben eenige ouders door tusschenkomst van de oudercommissie, pogingen aange wend om een particulieren cursus voor vervolgonderwijs voor jongens op te richten. NIEUW,-VOSMEER. Aan den heer J. H. Meuwissen is eervol ontslag verleend als hoofd der O. L. S., na een 25-jarigen dienst als zoodanig. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Waddinxveen, J. C. van Apeldoorn te Voorthuizen. Te Sua- meer, cand. A. Kardolus te Delft. Geref. Kerk. Beroepen: Te Apeldoorn, J. Ubels te Varsseveld. Te Wanswerd, J. H. A. Bosch te Nijverdal. Te Engwierum, cand. H. de Jong te Oudega (W.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Grand Rapids (Ned. Ger. Gemeente, Michigan, Noord-Ameri'ka), D. J. Van Erummen te Boskoop (die reeds een beroep naar Driebergen heeft aan genomen). PREDIKBEURTEN. Zondag 28 October. Zlerlkiee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 'sVoorm. 10 ure, ds. Helder. Kleine Kerk. 'b Voorm. 10 ure, ds. Steenbeek en 6.30 ure, ds. deRoode. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wielenga (Voorber. H. A.) Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evan gelisatie Jeruël IJ. 10 en 7 ure, Gewone dienst Oud-Geref. Gem. 9.80, 2 en 6 ure, de heer P. Beekman. Kerkwerve. 2 ure, ds. Mortier. Serooskerke. 9.30 ure, de. Mortier. Bargh. 9.30 ure, ds. Boogaard (H. Avoadm.) Renesse, 9.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 are, ds. Leendertz. Heemstede. 2 ure, ds. Boogaard. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Preeklezen. Oud-Geref. Kerk. 9-30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost (Bed. H. A.) Geref. Kerk. 9.80 en 2 are, cand. Gispen van Scheveningen. Xonhemalre. 9.30 ure, ds, de Leur (Doops- bediening). Geref Kerk. 9.30 on 2 ure, ds. Hoek. Noerdgonwe. 2 ure, ds. de Leur. Orefscbor. 2 ure, ds. Poort Oawerkork. 9.30 ure, ds. Waardenburg. Nleowerkerk. 9.80, geen dienst en 2 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Oosterlend. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leeskerk5.30 ure, ds. Veld kamp. Geref. Gem. 9.80, 2 en 5.80 ure, de heer Remjjn. Sirjenslend. 9.30 ure, ds, de Roode. Bmfnisse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.S0 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.80 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Fltlpgland. 9.30 en 2 ure, de heer Kardolus, cand. tot den H. Dienst. Oud-Geref. Kerk. 9, ds. Boone, 2 idem (Doop) en 5.80 Tbolen. 9,30, ds. Datema en 2 ure, ds. Van Griethuizen (Oogstpreek). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. de Bruin van 's-Graven- hage. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Maartaosdljk. 9.30, ds. Verschoor en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oad-Vostemeer. 9.30, ds. Van Griethuizen en 2 are, Leendienst. Geref, Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Staal van Oud-Vossemeer. Scherpen!*»». 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. W. J. Keiler Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St«ven!a»e. 9.30 ca 2 ure, ds. Moerman. Oud-Geref. Kerk. 9.30,2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annatand. 9.30, ds. Keiler (Collecte ziekenfonds) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER. Vijfhonderd gewapende Chineesöho bandieten hebben het station Kwant:ng (spoorweg Peking—Holnkow) aangevallen en geplunderd. Op 21 Januari a.s. zal n.l. te Genève een voorbereidende bijeenkomst gehou den worden voor een groote conferentie, welke zich zal bezighouden met de uit breiding van de beginselen van Washing ton met betrekking tot de vlootbepertang. Deze voor-vergadering zal een ontwerp verdrag voor de vloot'oeperking uitwer ken. dat aan de algemeene conferentie, waartoe ook Nederland is uitgeaoodigd, voorgelegd zal worden. De Griekscbe regeering is den toe stand, ontstaan door den soldatenopstand, meester. De actie der separatisten 8n het Rijn land begint te verloopen. Zij zijn ner gens meer volkomen de baa3, doch hand haven zich nog m enkele openbare ge bouwen met behulp der «ettingstroepen. Bij de onlusten te Hamburg heeft men niet te doen gehad met honger- opstootjes, maar met een poging tot het veroorzaken eener omwenteling. Het Noorsche reiiefschip „Polarlux" is in de Poolzee omgeslagen en gezon ken. De Kapitein en dr;e leden der be manning zijn verdronken. De rest vau de bemanning werd gered door een Brtt- schen trawler en is te Reikjavlk (IJsland) aaa land gebracht. In Marokko is een militaire trein, waarin een 100-tal genie-soldaten, door rebeilen, die zich in een ravijn hadden verborgen aangevallen. 6 90Idaten wer den gedood, elf gewond. De politie te Cairo heeft ongeveer 100 mannen en vrouwen gearresteerd, verdacht van handel in blanke Slavinnen. -- in Duitschiand zullen dezer dagen bankbiljetten van 500 mill'ard in om-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 4