schoonmaakbenoodigdheden. De post be- looning der onderwijzers bij hot vervolg- onderwijs wordt in verband met de vast* gestelde beiooning verminderd niet f 160. De voorzitter stelt alsnu voor de ver dere behandeling der begrooting aan te houden tot de volgende vergadering, wel ke zal worden gehouden op Woensdag 24 October, waartoe z.h.s. wórdt besloten. In behandeling komt een adres van den Alg. Ned. Politiebond, waarbij wordt ver zocht aan den gemeenteveldwachter voor 1924, evenals voor 1923 eene gratificatie toe te kennen van f (100. De voorzitter deelt mede, dat op de begrooting voor 1924 geen bedrag is geraamd. De meer derheid van B. en W. was evenals de vorige maal tegen het verleenèn dezer gratificatie. De heer van Langeraad is Voor het verleenen dezer gratificatie ge weest omdat de traotementen der hoofd ambtenaren nog zoo hoog waren, dat de veldwachter in evenredigheid deze gra tificatie toekwam De tractementen zul len wel naar beneden gaan en het is veel gemakkelijker een gratificatie terug te nemen- De heer Bplijn is destijds niet in de vergadering geweest en kan niet begrijpen, dat tot het verleenen der gra tificatie werd besloten. Er is hier een bres in de salarieering der ambtenaren geschoten. Toen verleden jaar door een der leden werd voorgesteld om de 5,5 |0/o voor weduwen en weezenpensioen niet te verhalen, warerf de tegenstemmers de genen, die later voor de gratiificatie van Boot stemden. Als we den eenen ambte naar een gratificatie geven moeten we ook naar de andere ambtenaren kijken. Is het nu niet onzinnig, dat de schoon maakster der school voor weduwen en weezenpensioen 5,5 o/0 moet bijdragen, terwijl -ze nimmer een weduwe of wee- zen kan nalaten? Wijzende op den ha venmeester zegt spr., dat deze een zeer laag Loon heeft, gezien de opbrengst van de haven. De gemeente moet als werk gever de belangen zijner ambtenaren ge lijkelijk behandelen. Als de voorstemmers der gratificatie de consequentie hiervan hadden ingezien zouden ze anders gehan deld hebben. Het spreekt van zelf, dat de ambtenaren niet voor verlaging hun ner jaarwadden zijn; een boer houdt ook liever f 25000 inkomen- Als in het ver leenen der gratificatie de erkenning is opgesloten, dat het salaris van Boot te laag was, hadden zij voor tractemeuts- verhooging moeten zijn. De heeren van de Stolpe en Boogerd gieyen toe, dat het verkeerd is geweest om de gratificatie te verleenen- Op het verzoek van den Politiebond wordt hierna afwijzend be schikt. De commissie voor onderzoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1924 adviseert bij monde van dhr. Bolijn tot goedkeuring der begrooting; ze wordt z.h st. goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 1537,591/2 met een ge meentelijk subsidie van f 1175,—. B. en W. worden gemachtigd om een nieuwen bodem te leggen in de aschbak bij C. Smits en zoo noodig afvoerbuizen te leg gen naar de naastbij gelegen sloot, pe heer Hendrikse vraagt, ot het verbou wen van een dubbel wloonhuis in een pakhuis te Viane niet in strijd is met de Woningwet. De voorzitter licht toe, dat dit perceel niet meer te bewonen was. De bouwtaeester heeft gunstig ad vies voor verbouwing gegeven. De heer Hendrikse vraagt de aandacht van B- en W. voor den waterafvoer bij Giljam. De Voorzitter deelt mede, dat de toestand al daar alleen met groote kosten te Ver beteren is. B. en W. zullen trachten de toestand aldaar zoo goed mogelijk te hou den. Daarna sluiting. ST.-PHILIP8LAND. Dinsdag vergader de de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. Een adres van het beBtuur der Weegbrugvereeniging om mede werking van den Raad, Indien aan Ged. Staten verzocht wordt wijziging te brengen in de vergunningsbepalingen inzake verbreeding van den oprit b(j de haven, wordt na breedvoerige discussie voor kennisgeving aangenomen. Aan de Christelijke Zangvereeniging .Vooruit gang zU ons streven", wordt toegestaan voor haar repetities gebruik te maken van een lokaal der openbaro school. De afdeeling van de Chr. Landarbeiders- bond had een verzoek Ingediend om werkverschaffing te bevorderen. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. De afdeeling van „Sehuttevaer" had gevraagd: le. verlaging van haven- en kadegelden; 2e. bakens langs do vaar geul naar de haven3e. Heht *op de W.-havendam tydens de bietencampagne. Punt 1 werd aangehouden, terwijl tegen de beide andere punten geen bezwaar was. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten om een sloot langs den Oostdjjk te dempen, wordt besloten er niet toe over te gaan. In de polltie-verordenlng wordt op genomen een verbod om te leuren of venten met allerlei artikelen zonder toe stemming van B. en W. Een voorstel van B. en W. om den aftrek voor de Inkomstenbelasting te wyzigen voor samenwonende belastingplichtigen, vond geen ondersteuning. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt opnieuw gekozen de heer A. v. Strien. Aan den veldwachter Labruyère wordt f 25 toe gestaan voor 't politiedfploma. Hierna sluiting. ST.-ANNALAND. De collecte voor de ramp in Japan heeft opgebracht f36,206. VEBKOOPINGEN, ENZ. HAAMSTEDE, 23 Oct, Ten overstaan Van notaris J. C. Dalebout te Renesse Werden heden ten verzoeke van dhr. H. Landegent Cz. alhier publiek Verkocht: kalfvaarzen vóór f 346, f 635f, f 326; U/2- Jarige ossen voor f 2Ö0ft f 202 et* f 191; een vaarsje voor f102; osjes van 9 en 7 maanden voor f 110 en f86 en een stier tje Van 7 maanden voor f 61. ONDERWIJS. Op de voordracht voor hoofd der Chr. School te Koudekerke (W.) staat o.a. de heer J. Potappel, geb. te Zierikzee, thans onderwijzer aan bovengenoemde school. Bij het te 's Gravenhage gehouden voorloopig machimsten-examen slaagde o.a. de heer S. Berrevoets te Tholen. De afd. „Duivelend" van het N. O. G. heeft in hare vergadering te Oosterland van 20 Oct. de volgende motie aangeno men, die ter kennis Van den Min. van Binnenl. Zaken en van de Tweede Ka mer zal gebracht worden. De afd. Dui- veland van het N. O. G. kennis genomen hebbende van de in de pers verschenen berichten omtrent de plannen der Re geering tot le. intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit burgerl. rijks ambtenaren, teneinde daardoor te komen tot een algemeene salarisverlaging van het rijkspersoneel en de onderwijzers; 2e. stopzetting der toekenning van perio dieke verhoogingen; overwegende, dat door de regeering dien ambtenaren en onderwijzers aanzienlijke offers zijn op gelegd door invoering van de 81/2 pCt. korting voor pensioen, een maatregel, die de onderwijzers feitelijk dubbel treft, aan gezien in 1920 bij de vaststelling hunner salarissen .rekening is gehouden met het feit, dat ze premlevrij zouden zijn en dus op lager niveau zijn bepaald, dan anders het geval geweest zou zijn. Con- stateerende, dat door de huidige regeering bij monde van Minister de Geer uitdruk kelijk is verklaard, dat de Regeering mo reel verplicht is eenmaal genoten wed den te handhaven, een verklaring, die daarna in het nieuwe art. 40 voor alle vóór 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambte naren en onderwijzers is vastgelegd ter waarborging hunner eens verkregen rech ten; erkennende, dat de toestand van 's lands financiën bet noodig kan maken, dat door de Regeering ver strekkende maatregelen tot verbetering dienen ge nomen te worden; geeft als hare mee ning te kennen, dat deze maatregelen dan de gansche burgerij en ieder 'ourger naar draagkracht dienen te treffen en niet alleen de ambtenaren; verklaart zich tegen de bovenvermelde maatregelen; verwacht van de regeering naleving der door haar zelf in een Koninklijk besluit vastgestelde waarborgen en protesteert in het bijzonder tegen elke verdere verla ging der onderwijzerssalarissen. Ontwikkelingscursussen in plaats van Vervolgonderwijs. Op de laatstgehouden algemeene ver gadering van „Volksonderwijs" is de wensch uitgesproken, dat ten platte lande ontwikkelingscursussen zouden worden op gericht, in plaats van het vrijwel overal afgeschafte vervolgonderwijs. „Het Nut" verspreidt nu een circulaire van zijn al gemeene secretaris, den heer J. Hovens Greve, waaruit we overnemen: „Laat thans elk dorp cursussen in het leven roepen, zóó goed, dat ze voor dit dorp het beste zijn wat te verkrijgen Is. Het beste in de eerste plaats wat betreft de leerkracht. Hier moet vrijmoedig die worden gekozen, die voor dit werk de meeste eigenschappen bezit, 't zij oud of jong. De leerkracht moet zich kunnen vrijmaken van starre overlevering, hij 1 moet zich enkel afvragen wat heeft deze jeugd, die ik vanj a tojt z ken, noodig en hoe #eef ik haar dat? „Het zal gewenscht zijn, dat men, na zich verzekerd te hebbën van de beste leerkracht, een bijeenkomst met de ouders belegt om hun gelegenheid te geven hun wenschen uit te spreken, wat betreft de leerstof, de maanden waarin dit onder wijs Zal worden gegeven en de dagen en uren waarop. „Zoo zal het er in elk dorp anders uit zien met deze cursussen, maar slagen Zullen ze als maar voor elk dorp 't beste gedaan wordt wat daar beschikbaar is. Ais het beste gegeven wordt, mag er ook een offer voor worden gevraagd en men moet daarmee niet te angstvallig zijn. De docent mag toch waarlijk zijn twee gulden wel verdienen, die indertijd voor dit onderwijs per lesuur werd in uitzicht gesteld. Indien men meent, dat twee gulden voor dit werk te veel is, dan is het werk niet goed en dan be ginne men er liever niet mee. Aparte toelagen voor een hoofdschap, als de cur sussen meer dan één leerkracht bezitten, zijn overbodig. „Ik kan hier alvast meedeelen, dat de Nutscommissie voor Onderwijs f 1000 voor de Nutsdepartementen, die dit werk op boven aangegeven wijze ter hand willen nemen, heeft beschikbaar gesteld. Als de belangstelling voldoende is, zal zij meer geld vinden! „Riest verlichte en verwarmde loca len en schoolbehoeften. Deze trachte men van de gemeente te verkrijgen, die in veel gevallen daartoe bereid zal zijn, als geen grootere kosten te haren laste ko men. Moge goede tactiek dit in tal van plaatsen weten te bereiken. Onderwijzersexamen 1923 Blijkens het bijv. „Ned. Staatsort." van 17 Oct. no. 30 was de uitslag van de in 1923 gehouden onderwijzei9examens|: Opgekomen 877 m. Candidaten, gesl. 591. Opgekomen 1418 vr. .candidaten, gesl. 1037. Opgekomen totaal 2295 waarvan gesl. 1628. De aantallen goëxamineerden waren voor de jaren 1913—1923, resp. 3429 3765 —3766- 3676 -3473 - 3101—2884 2528-2290- 2436—2442 Er is dus een onmiskenbare neiging tot daling van bet aantal candidaten, ,dat evenwel, als de voorteekens echt zijn, spoeaig weer stagen zal. RECHTZAKEN. Op de alphabetische aanbevelingslijst ter vervulling der vacature van kanton rechter te Zwolle, opgemaakt door de arrondissementsrechtbank aldaar, komt o.a. voo.- mr. A. N. L. Otten, oud-rech- ter in de thans opgeheven arrondisse- mets-rechtbaak te Zierikzee. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Berk. Beroepen: Te Soharnegoutum, A. J. Wormgoor te Alblasserdam Te Oolt- gensplaat, D. Plantloga te Elburg. (ver. ber.). Bedankt: Voor Hijkersmilde, B. Dijk stra te De Krim. Voor Wierden C. J. van der Graaf te Kookengen. Geref. Berk. Beroepen: Te Alblasserdam, G. J. Goede te Westzaan. Te Nieuw-Buinen en Twijzel, oand. H. de Zwart te Hallam. Aangenomen: Naar Ouderkerk a. d. IJssel, J. van der Sluis te Genderen. Bedankt: Voor Vlaardingen, P. C. de Bruyn te Öudewater. Chr. Geref. Berk. Aangenomen: Naar Dokkum (tweede beroep), W. Vos te Drachten. SPORT. ZIERIKZEE,.21 Oct. Uitslag voetbal wedstrijden op 't Z.V.V.-terrein: Z.V.V. II—D.V.O. II, 2—1 (medaille voor Z.V.V.) Z.V.V. I—D.V.O. 1, 1—2 (fraaie lauwer krans voor D.V.O.) De Vlootwet Onderstaand gedicht vinJen we in di Tel. van den bekenden Clinge Doorenbas: (Gesprek tuaschen Tromp en de Ruijter). Zeg eens, Maarten, ben je wakker Ja, Michiel, wat is er dan 'k Wou een beetje met je boomen Omdat ik niet slapen kan. 't Is met mij precies hetzelfde: 'k Heb nog geen minuut gemaft, Ik denk ste.'ds maar aan die vlootwet Waarmee Holland wordt gestraft. Zeg, begrijp jij nou die ntenschen En zoo'n pienteren Ko Lijn? „Een gemarchanteer met nullen Onder 't motto „zuinig zijn". 'k Zou er desnoods niets van zïggen Als het land er wat Jan had, Maar near mijn bescheiden meening Zit in zee-oorlog de klad, Want men gooit vanuit den hemel Vuiligheden op je schuit, Valsche onderzeeërs deelen Steken onder water uit. Of ze blazen kwade, gassen In je longen enzoovwort, Vóór dat je alkaar nog zien kunt Ben je draadloos al vermoord. W ij konden een zeekrijg voeren 1 W ij hadden den kruitdamp lief. Onze kunst had iets persoonlijks Was royaal, intiem, sportief. Want wij knokten met de knuisten, Scheurden eikaars vlaggen stuk. Weet je nog mijn reuze-trucje 't Heele schip besmeerd met Buk Sinds die tijd helaas voorbij is (En wéér komen doet hij nooit) Is al 't geld wat zeg jij Maarten Voor een vecht-vloot weggegooid 'k Wensch voo*' Holland, dat ik liefheb, Héél die vlootwet van de baan Je zult zien hoor Maarten, 't hinkend Zeepaardje komt achteraan. Onze Nederlandsche leeuw lacht Tot hij kramp krijgt in zijn romp....... 't Wordt een yloterij met nieten Nacht MichielWeltrusten Tromp VAN HEINDE EN VER De buitenlanders te Tsjargsja (China) hebben van de consuls bevel gekregen de stad te verlaten. De burgeroorlog tus- schen de Noordelijke en de Zuidelijke troepen is hervat; de stad wordt be* schoten. Het 2245 bruto ton groote Italiaon- sche s.s. „Agalocle" is naar uit Konstan- linopel gemeld wordt, in de Golf van Israed op een mijn geloopen. Acht per sonen zijn omgekomen. De prins van Wales is Zaterdag middag om drie uur van zijn verblijf 'n Canada te Southampton teruggekeerd en even voor zessen te Londen aangekoman. Zaterdagavond om half zeven zijn een 8-tal gemaskerde bandieten het kan toor van de Deutsch Amerikanische Pe troleum Geseilschaft te Spandau bij Ber lijn binnengedrongen. De kassier, die on middellijk zelf een revolver te voorschijn haalde, werd ontwapend. De bandieten zijn er "vandoor gegaan met ongeveer 8 milliard mark. De 400 geïnterneerde Iersehe opstan delingen, die te Dublin in de Mountjoy- geVangenis aan hongerstaking waren be gonnen, zijn uit de gevangenis in mili taire auto's naar een andere plaate ver voerd. Velen van hen waren door het lange vrijwillige vasten te zwak gewor den om te Joopen en moesten in de auto's geholpen worden- Een 12-tai moest zelfs op een draagbaar naar de uuto's worclen gebracht. De berichten uil het Rijkiland wek ken den indruk dat de separatistische be weging een fiasco is. De Belgische bezet tingsautoriteiten onderhandelen wederom met de oude regeering. De Pruisische Rijksweer 's Leipzig binnengerukt en heeft voorts Chemnitz en Plauen bezet. Graaf Kanitz, voormalig Duitsch-Na- tionaal lid van den Rijksdag, is tot minis ter voor de levensmiddetenvoorzienlng be noemd. De Beierscbe dictator wijst een aan tal Joodsche zakenlieden, die sinds 10 jaarjn Beieren gevestigd zijn, uit het land. Zondagnacht is ingebroken in het kasteel van Versailles. Er zijn twee be roemde gobelins uit 1674 gestolen. De dieven hebben de tapisserieën, die elk ongeveer 70 kilo wegen, losgemaakt van de houten ram^n, waarop ze wiaren ge spijkerd en blijkbaar in een auto mee genomen. De waarde van elke tapisserie wordt op een millioen francs geschat. Onder leiding van een royalistisch generaal heeft in Griekenland een mili taire opstand plaats gehad, waarbij twee duizend manschappen betrokken zijn. De regeering is den toestand meester. De staat van beleg is afgekondigd. In Zuid-Joego-Slavië zijn onlusten uitgebroken. Een patrouille gendarmen, bestaande uit 12 man, werd gedood. Mili tairen zullen naar deze streek worden gezonden. Uit New-York wordt geseind, dat er in den staat New-Jersey zulk een droogte heerscht, dat verschillende rivierbeddin gen in het geheel geen water mïer be vatten. Driehonderd fabrieken, die hun energie aan turbines ontleenen. zijn ge sloten; een half millioen arbeiders zijn zonder werk. De geheele bovenbouw van de mijn Bogfield, Lanarkshire (E.) is Zaterdag nacht in de diepte öerdwenen, tengevol ge van het ineenzakken van schachtstuk ken Er gingen geen levens verloren, daar geen arbeiders in de mijn waren. De verkiezingen in Oostenrijk hebben in alle kalmte plaats gehad. Tachtig per cent der kiezers nam er aan deel. Da eerste uitslagen doen een concentratie van stemmen voorspellen op de chr. soc. en soc. dem. partijen ten nadeele der Groot-Duitschers. Te Kottbus (D.) is het proces begonnen tegen 14 leden van de geheim:' organisatie Buchrücker. d'e enkele we ken geleden getracht heeft de vesting Kuestrin te overrompelen. Men zal zich herinneren dat de onderneming nvslukte tengevolge van het vastberaden optreden van de rijksweertroepen te Kuestrin. De bijzondere commissie, bestaande uit vijf Japansche mm sters, die de kwes tie van het algemeen kiesrecht voor Ja pan heeft bestudeerd, heeft aan het ka binet verslag uitgebracht. Zij is voor het opheffen van de financieele belast'ngen en het geven van kiesrecht aan alle per sonen boven de 25 jaar, die 6 maanden inwoners en bevoegd zijn. Het gemeentebestuur van Berlijn gaat weer broodkaarten Invoeren, door 't steeds grooter wordende gebrek aan brood. Klara Zetkln, de bekende Dultsohe communiste, ls te Moskou aangekomen. Z(j heeft daar een groote politieke rede gehouden over de In DultschUmd heersohende toestanden en voorspelde, dat de eindstrijd weldra zou aanbreken. Z\j hoopte, dat het RuBsIsohe proletariaat do onderdrukking van «de Dultsohe revolutie niet zou dulden. Het Engeliohe stoomiohip .West moreland", dat nlt Boston kwam met een bemanning van 80 offioleren en matrozen, heeft draadloos geseind dat het ln nood verkeerde ln een orkaan b(J de pier van Delaware (Y. 8.). Het seinde, dat de zeeën over het schip heensloegen en dat de booten waren weggeslagen en vroeg hnlp. Daarna zweeg de draadlooze telegraaf.Men vreest, dat alle opvarenden zijn om gekomen. Barbnsie, de bekende Fransehe schrijver, wordt gerechtelijk vervolgd op beschuldiging van ophitsing der sol daten tot ongehoorzaamheid met een anarohlstlaoh doel. Maandag heeft te Belgrado het huwelijk plaats gehad van prins Paul van Servië en prinses Olga van Griekenland. Op een bijeenkomst van staats- gonverneurs, onder leiding van president Coolldge, is besloten, dat binnenkort overal in de Ver. 8taton door alle amb tenaren een gemeenBohappeltfke aotie zal worden begonnen om een stipte ten uit voerlegging van de anti-drankwetten te verkrijgen. De sovjet-regeering in Rusland besloot, dat do begrootingen van alle volkscommissariaten voor het volgeed dienstjaar met 40 °/o zullen worden verminderd. Offioleel wordt bekend gemaakt, dat de verlamming en de gevoelloosheid In Lenin's rechterbeen zoo goed a's geheel is verdwenen. Volgens een mededeeling uit Dublin aan de Manchester Guardian heeft de hongerstaking onder de repu blikeinen in de Iersehe gevangenissen zioh uitgebreid en bedraagt het aantal stakers thans 3.200. De processies en blddlensten duren in versoheidene plaat sen nog altijd voort. Do toestand in West-Duitsohland OLtstaan door de Separatistische bewe ging ten bate eener Rynland-Repnbliek is nog zeer verward; hóe zich deze .putsch" zloh verder zal ontwikkelen valt heel moeilik te zeggen. In Hamburg is het tot bloedige botsingen gekomen door de door de duurte uitgelokte communistische plun deringen. Zoowel aan do zijde der politie, als aan die dor opstandelingen, vielen slaohtoffers. 1 (Zie verder Telegrammen). VERSCHILLENDE BERICHTEN. D" Brussdsche bank. Hoe de „direc teuren" van de „Brusselsche bank" hun leven inrichtten, vertelt de „Crt." .als volgt: Bijna elke week werden manden champagne bezorgd; behalve De Jong wa ren Bridée en Witteveen trouwe com paranten- Ook de zwelgpartijen in het. buitenland kostten banden vol geld. Meestal was Brussel de plaats hunner uitspattingen. De Jong bad een Cadillao- wagen, waarmede hij, zijn mededaders en drie „vriendinnen" op stap gingen- Zoo werd in de hoofdstad van België in één nacht een bedrag van f 25000 stukgesla gen. Het onderzoek bij een der directeu ren te Amsterdam heeft voorts aan het licht gebracht, dat er ook in huizen en hypotheken „gedaan" werd- De pereee- len aan den Overtoom Zijn op een veiling gekocht door da Nationale Bank van On roerende goederen, die in hetzelfde per ceel, Beursstraat 9 gevestigd was en waarvan Bridée en De Jong de eenige aandeelhouders waren- Directeur in naam was een zekere v. d. Vossen in Haarlem. De huizen werden voor f 154000 ge kocht en waren het eigendom van ze keren Ko de Rooy, die thans in de ge vangenis een straf der. zake oplichting ondergaat. De Jong en Bridée waren op de veiling aanwezig en merkbaar oj;- der den invloed van sterken drank, wal niet wegnam', dat De Jong mijnde'. De perceelen werden ten overstaan van een notaris overgedragen. Een gedeelte van het andere geld, dat door zwendel werd verkregen, werd belegd in tweede hypo theken van huizen te Amsterdam en tè Utrecht. Natuurlijk geschiedde een en an der tegen zwendelvoorwaarden, o.a. 8 pCt. rente en 5 pCt. afsluitprovisie. Ten slotte werden de hypotheekhouders ge prest spaarbrieven in de Brusselsche Bank te nemen, waarop elke maand moest wor den bijgestort. Het schijnt, dat Bridée en De Jong met hun auto zijn gevlucht. Kara- semeyèr heeft het land per vliegmachine verlaten. Waarheen het drietal is gesto ven is niet bekend. De officier van jus titie bij de rechtbank te Middelburg hèeft de personen, die financieel met de Brus selsche Bank in aanraking zijn geweest, in hun eigen belang opgeroepen zich schriftelijk of mondeling aan zijn parket aan te malden. Een vechtpartij. Maandagnacht, na af loop van een danspartij in een koffiehuis aan de Kallenkoter allée.te Steenwijk, is op den Meppeler weg, onmiddellijk bij genoemde plaats, op afschuwelijke wijze mei het mes gevochten. Acht personen, afkomstig van de nabijgelegen gehuchten Onna en Havelterberg en ©en viertal per sonen van Steenwijk, kregen ruzie. Het mes werd getrokken en revolverschoten werden gelost. Deze laatsten troffen geen doel; doch met het mes werd de 28- jarige gehuwde schippersknecht H. Drenth zeer ernstig op verschillende plaatsen van zijn lichaam gesneden. Hij ontving twee lange diepe snijwonden over het hoofd, drie steken in rug en zijde en een snede over de hand. De 3 vermoedelijke daders werden nog denzelfden nacht door de Steenwijker gemeentepolitie gearresteerd om daarna gevankelijk naar Zwolle te worden overgebracht. Onder de tram. Op den Schenkweg in Den Haag heeft Maandagmorgen een ern stig ongeval plaats gehad. Toen een stoomtram naar Lelden vertrok, schrok het paard van een vrachtwagen, bestuurd door den 55-jarigen koetsier T. Sch- Het paard drong achteruit, zoodat de wagen tegen de rijdende tram botste. Door den schok viel S. van den bok, hij raakte onder de locomotief. De man werd op slag gedood. Hij laat vrouw en kinde ren na. 1 Strooperadrama. Zondagmorgen is Bet te Lsag-Keppei (Geld.) in een boscb tot een ontmoeting gekomen tuaschen 3 stroo- pers en 3 jachtopzieners. Toen de jacht opzieners de stroopers wilden arresteeren, volgde hevig verzet; de messen werden getrokken, en de jachtopzieners bedreigd. Herhaalde sommatie om het verzet op te geven, mocht niet baten en toen een strooper met het geopende mes kwam aanzetten om zijn inmiddels gearresteer den broer te ontzetten, loste een der jachtopziener een schot op hem, waar door hij doodelijk werd getroffen. On middellijk werd geneeskundige hulp ge haald, maar na twee uur trad de dood in. De kogel was juist onder het hart het lichaam binnengedrongen. De getroffene, uit Emmerik afkomst'g, was gëhuwd en vader van drie kinderen. Een der ont vluchte stroopers is gepakt; de aanhou ding van den derde wordt verwaclft. Aiitoüiisongeluk. Toen Zondagmorgen de autobus, die den dienst onderhoudt tus- schen Overdinkel—Losser en Enschede, met een 20 processiegangers op weg was naar Overdinkel, kwam de bus in een kromming van den smallen provincialen straatweg, vlak voor de z.g. EUermans- brug (over bet riviertje De Dinkel) te ver op den berm van den weg, kantelde en viel in de ongeveer 50 c.M. lager liggende weide. Enkele personen liepen schrammen en ontvellingen op; ernstige verwondingen werden niet toegebracht. De doodsdraad. Al spelende Is een 12-jarige jongen achter ln aanbouw s(jnde huizen in de Witte-de-Withstraat ta Amsterdam in aanraking gekomen met een eleotrisohen draad, waardoor h(j onmiddellijk werd gedood. Lieve Neef. ZondagDaoht ongeveer 8 uur ls de heer B. in zyn woning ln da Plulmerstraat te Groningen door, zoo als later bleek, diens neef, btfna gewurgd. H(j wist zloh nog t(jdig los te rukken. De dader nam daarop de vluoht. Ver mist wordt een bedrag van f 900. De reeherohe heeft kunnen vaststellen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2