Zisrikzeescbe Nieuwsbode J. BONGERTMAN, Zierikzee. BELDER0K VAN R00 ANROOj Meubelfabriek Behangerij E B IJ VOEGSEL behoorende bU de van Vrydag 19 üet. 1923, no. 19994. BUITEN LAND Een moderne Robinson Crusoe De Britsehe torpedojager ,,Anz'ac" die dezer dagen te Sydney terugk'wum, na een kruistocht door de wateren Noorde lijk van Australië rapporteerde op een klein eiland hetwelk zij aandeed om den watervoorraad aan te vullen, een kluize naar te hebben aangetroffen, die daar alleen woonde, en enkel, schapen en gei ten tot gezelschap had. Gerulmïn tijd geleden, aldus vertelde de man, was hij op het eiland aangeko men (omtrent de reden van den komst liet hij zich verder niet uit) en had toen twee koppels schapen en geiten bij zich, beneVens een hond. Deze was intusschen gestorven, doch de veestapel had zich aanmerkelijk uitgebreid en bestond thans uit p!.m 2000 stuks. De geiten vooral had den zich uitstekend vermenigvuldigd. De man had zich zelf een goed en aange naam huis gebouwd van wrakhout en een soort kien die op het eiland gevon den werd en ïh de zon steenbard wordt. Verder had hij een grooten tuin aange legd, waarin hij allerlei groenten kweekte. Nu en dan komt een schip van het vaste land het eiland bezoeken en brengt uit de beschaafde wereld enkele dingen m e, welke de oude man nog noodig schijnt te hebben: kleeren, boeken, ammunitie. Veel is dat echter niet, en de ruil handel met zijn producten wol, huiden en kokosnoten zou h m veel geld kun nen opbrengen. Dat heett hij echter nieP noodig. Het eiland is volgens de bemanning van de „Anzac" zeer vruchtbaar, en het bezit e$n schat aan natuurschoon, hoe wel het slechts 2 mijlen in omtrek is. „De man' woont er als een koning", zeide een der matrozen en "ik voel er Veel voor, zijn onderdaan te worden". Een nieuwe expeditie door de Sahara. Na de auto-expeditie door de Sahara, welke door de firma Citroen op touw was gezet, zal er thans een luchtvaart expeditie worden georganiseerd. Met goedkeuring van den onder-staatssecreta ris voor de luchtvaart zal er in het begin van de volgende maand een nieuwe missie vertrekken, welke ten deele over vlieg tuigen, ten deele over de reeds eerder gebruikte „auto-rupsen" beschikken zal. Het doel is den kortsten weg van Algiers naar Timboectoe te ontdek ken. De tocht zal van Colomb-Bechar, het eindpunt van de Oan-spoorlijn, wor den begonnen en het af te leggen traject zal 1200 mijl bedragen. Men houdt er rekening mede, dat het afleggen van den nieuwen weg per vliegtuig twee dagen, over land ongeveer acht dagen in beslag zal nemen. De leiders der nieuwe expeditie zullen zijn luitenant Georges Estienne van de technische afdeeling van den luchtvaart dienst en luitenant Hubel van den geogra- fiscben legerdienst. Tusschen Wallen en Tesalit zal de expeditie ongeveer vierhpn- derd mijl moeten afleggen door een tot dusver nog niet verkend gebied. De Russische handel met West-Europa De Russische handelsdelegatie le Lon den bericht, dat aldaar een overeenkomst is geteekend tot vorming van een Rus- sisch-Britsch Graanexport Mij., waarin Britsehe en Russische belangen elk voor 50 pCt. zullen participeeren. De Russische belangen omvatten vertegenwoordigers der regeering en coöperatieve organisaties, die zich op den graanhandel toeleggen. Wat de Britsehe belangen aangaat, deze be staan uit een coöperatieve groothandel ^lij., twee leidende graanmakelaarsfirma's en verder Scheepvaartmaatschappijen. Het doel der Mij. is om Russisch graan te financieren en op de markt te brengen in Engeland, Frankrijk, Italië en Zuid- Europa. De voornaamste Engelsche banken zijn bereid om ten alle tijde credieten te ver strekken tot een bedrag vain 1 mill. pond. De JMij. zal onmiddellijk haar bedrijf aan vangen. Het bestuur bestaat uit vier Britsehe en vier Russische vertegenwoordigers. On der laatstgenoemde bevindt zich de heer Wise, leider van den Russischen buiten- landschen handel. De opbrengst uit den verkoop van graan zal worden aangewend tot aankoop van industrie en andere goederen, die Rus land vain West-Europa kan betrekken. BINNENLAND. liet Mlddenstandscongres. Woensdagmorgen haelt de voorzitter, de heer Ed. G. Schtlrmann, uit Rotter dam, in de groote zaal van de sociëteit „Concordia" te Breda de alge mee ne ver gadering geopend van den Middenstands bond. Nederlandsche Bond van vereeni- gingen van den handeldrijvenden en van den industrieelen middenstand, die, als gebruikelijk, aan het congres voorafging. De postcheque' en girodienst. Aan mr. R. C. Bakhuizen van den Brink is onlangs ten postkantore te Haar lem de uitbetaling van een postchèque geweigerd. Thans heeft mr. Bakhuizen van den Brink gedagvaard den directeur van het postkantoor te Haarlem, den h?er L. H. Bartelink, den staat der Ne derlanden en den directeur van den post chèque- en girodienst, den heer A. W. Kymmel te 's-Gravenhage, om op Dins dag 30 October ter terechtzitting van de rechtbank te verschijnen, waar door re- quirant geëischt zal worden, de chèque alsnog uit te betalen en de interesten over het bedrag van den chèque tegen 5 pet. 's jaars van den datum van de dagvaarding tot dien van de voldoening te voldoen De rijksmiddelen. De middelenstaat over de maand Sep tember maakt wederom geen schitterend figuur, daar de gewone middelen t 3 millioen minder opbrachten dan 't vorige jaar. In 1922 f 39.18 millioen en nu f36,83 millioen. Wat nu de oorzaak van dezen in elk geval schrikbarenden achteruitgang be treft, deze zal wel gezocht moeten worden bij de Girodebacle, waardoor een groot aantal belastingplichtigen vrijwel in de onmogelijkheid zijn gebracht hun aan slag te volgen. De Grondbelasting, Personeel- en Ver mogensbelasting hebben een kleiner op brengst gegeven, wat ten deele aan de zelfde oorzaak kan .zijn toe te schrijven. Daarentegen is plotseling een aanzienlijk grootere bate binnengekomen uit de Divi dend- en Tantième belasting, n.l. f 5.81 millioen tegen f 2,42 millioen verleden jaar. De opbrengst aer Rijksmiddelen wordt door dezen meevaller natuurlijk zeer ge baat, zonder dat hieruit echter conclusies zijn te trekken omtrent een blijvende ver sterking der middelen uit de opbrengst van deze belasting. Een flinke vermeerde ring is verkregen uit den sulkeroccifns, die f 3.79 millioen inbracht, tegen f8,17 millioen verleden jaar. De andere accijn zen zijn alle sterk bij verleden jaar ten achter gebleven. De wijnaccijns bracht f348.000 in tegen f507.000; zout f84.000 tegen f 157.000; geslacht f836.000 tegen f874.000, bier f362.000 tegen f522.000 en gedistilleerd zelfs slechts f4.05 millioen tegen f5.15 millioen. Naast de verminde ring 'van het verbruik door den hoogen accijns speelt hierbij ongetwijfeld de ster ke smokkelhandel een belangrijke rol. Onder die omstandigheden is het de vraag of ook de groote verhooglng van den bieraccijns, die de Regeering thans voor stelt, in financieel opzicht wel aan de verwachtingen zal beantwoorden. Eenige vermeerdering vond plaats in de op brengst van den tabaksaccijns. Deze bracht ruim 13 ton in tegen 11 ton ver leden jaar. Voor het eerst sinds geruimen tijd heb ben zoowel de zegel- als de registratie rechten meer ingebracht dan in het vorig jaar, n.l. resp. f 1,32 tegen f 1,25 millioen en f 1,32 tegen f 1,09 millioen. Ook de vrij belangrijke stijging in de opbrengst der registratierechten wijst geenszins op een verbetering in het "oe- drijfsleven. De grillige successierechten hebben dezen keer ruimer gevloeid. De opbrengst bedroeg f 4.57 tegen f 3.88 mil lioen. Daarentegen toonen de invoerrech ten, vooral onder den invloed van de ge beurtenissen in het Ruhrgebied, een nieu wen achteruitgang aan, n.l. van f3,85 op f3,14 millioen, waardoor de achterstand voor de eerste 9 maanden lot f3 millioen stijgt. De O.W.-belastlng bracht pl.m. 31/2 ton minder op. Sedert 1 Januari werd ontvangen f 14,39 mill/oen tegen f29,26 miJl/oen In het vo rige jaar. De opcenten ten bate van het leeningsfonds leverden f 7,30 millioen tegen f 10,18 millioen in het vorige jaar. Totaal heeft de schatkist in de eerste 9 maanden uit de gewone middelen ontvan gen f318,70 (v. j. f832,69) millioen en uit de O.W.-belasting en de leeningsopcenten f91,8 millioen (v. j. f 123,45 .millioen). De totale staatsinkomsten hebben dus bedra gen f410,5 millioen tegen 1456,0 millioen in hiet vorige jaar, zoodat zij een achter uitgang aantoonen van £45,5 millioen. Verhooglng autoniobIel«nbHnsting I In een ingezonden .stuk in de Stan daard worden bezwaren te berde ge bracht tegen het invoeren van een rij wielenbelasting en wordt de vraag ge steld of het niet beter zou zijn dat de belasting op automobielen werd verhoogd tot het bedrag dat de rijwielenbelasting zou opbrengen. De redactie van het blad schrijft onder dat stuk: Wij vei moeden 100, dat de auto's in allerlei vorm hun beurt óók wel zullen krijgen. Artikel 40. De oud-Minister van Financiën, jhr. mr. D. J. de Geer, wijdt in „De Ned.", onder Het opschrift „Geen rechtskracht?", aan artikel 40 eenige opmerkingen, waarin hij tot de volgende conclusie komt: Dat artikel 40 van 1920 onredelijk was, maar rechtskracht'haddat de intrekking in 1922 de reeds geëffectueerde garantie niet kon te niet doen, zonder aan die intrekking terugwerkende kracht te ge ven; dat die terugwerkende kracht, bij de opvatting van artikel 4 der wet hou dende algemeene bepalingen, zooals die o. a. door Opzoomer verdedigd wordt, niet kon gegeven worden dan bij de wet; dat daarom bij het huldig voornemen wet telijke regeling aanbeveling verdient. TWEEDE KAMER. Zitting aan Woensdag 17 Oct ilrar. Bij de voortzetting van het Vlootwet- debat vertolkt Suze Groeneweg de ge voelcns van vele vrouwen van allerlei rang, die tegen deze Vlootwet stelling nemen en het petionnement teekenden. Zij betoogt, dat voor de vrouwen het zwaarst weegt wat met de bemanning der Vloot zal gebeuren. Mei de arbei dersbeweging en de Volkenbond kunnen de vrouwen grooten invloed oefenen op de propaganda voor de vredesldee. Zij zet uiteen, dat breede kringen van Room schen en Protestanten tegen de Vloot wet zijn, en toont aan dat rechts de vrouwelijke kiezers ongeschoold en m's- leid heeft. De heer Bomans betoogt, dat voor de kustverdediging in Indië volgens de De- fensiecommis$:e in R.*K. kieskringen, f 20 millioen voldoende :s. Daar de Vlootwet alleen voor de Vlooit 1' 43 Willioen vraagt, zal het spr. moeilijk, zoo niet' onmoge lijk zijn, vóór dit deel der wet te stem men. Spr. heelt onoverkomelijke bezwaren tegen de vaste steunpunten, die troepen concentratie noodzakelijk maken en te gen het feit, dat de Vloot niet is terug gebracht tot een onderdeel der kust verdediging. Voorts heeft spr. kleine be- bezwaren tegen Riouw, de personeel k wes tie, enz. Hij bepleit uitstel van de Vlooi> wet. De mentaliteit der regeering (meer rekening houden met de militaire over wegingen, dan mst de eischen van den modernen tijd) is niet die van spreker. Hij zal tegenstemmen. De heer Van der Voort van Zijp ver dedigt het ontwerp; hij bestrijJt dhr. Hugenholtz en verdedigt de waarde der duikbooten. Is straat Soenda niet aan gewezen voor basis boven Tandjong Priok Zal de Volkenbond wenschen, dat daar versterkingen worden aange legd1? Heilgymnastiek. Massage. Uit Stad en Provinole. NIEUWERKERK Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 9 Oct. j.l. Tegenwoordig alle leden. Met betrekking tot de notulen der vorige vergadering, welke worden vastgesteld, erkent dhr. Stoutjesdijk, dat hij 1 wat te hard van stapel is geloppen, toen hij het woord ccmmandeeren uitte ten opzichte der onderwijzers en beter een ander woord in de plaats daavoor had kunnen gebruiken. Aan H. M. Krabbe en J. Smallegange wordt op bun ver zoek ontheffing verleend van schoolgeld voor de bijzondere en o. J. school, op een verzoek van K. J. Smits van de zelfde strekking wordt afwijzend beschikt Aan W. de Reus Pz. wordt op zijn ver zoek verkocht een perceel gemeentegrond groot ongeveer 4 Aren, deel van den Sluisweg, voor de som van f 75. In behandeling komt de begrooting voor 1924. De voorzitter wenscht met het oog op de alterwege in uitzicht zijnde be zuinigingen zijn jaarwedde te zien terug gebracht van f 2550 opi f 2000. Dat kan niet in deze begrooting tot uitdrukking komen, doch de raad kan bij inzending der begrooting aan Ged. Staten verzoe ken zijne jaarwedde aldus te verlagen. De leden betuigen hiermede hunne in stemming. Besloten wordt aan Ged. Sta ten te verzoeken de jaarwedde van den burgemeester en ook van den secretaris met f550 te verlagen, Ingaande 1 Januari 1924. Bij de artikelsgewijze behandeling wordt besloten aan den gemeente-veld wachter toe te kennen een gratificatie van f70, als gedeeltelijke tegemoetkoming in de door hum verschuldigde pensioens bijdragen. Bij hoofdstuk 8 par. 3 stelt de voorzitter voor het vervolgonderwijs op te heffen. Degenen, die voortgezet on derwijs willen genieten, kunnen iedere» winter den landbouwcursus volgen, ter wijl de soepele toepassing der Leerplicht wet met 1 Mei 1924 zal eindigen cn dus de leerlingen der lagere scholen nogmaals gedurende een jaar de hoogste klasse moeten doorloopen. Verschillende leden hebben bezwaar tegen de voorgestelde opheffing, welke wordt aangenomen met 4 tegen 3 stenrmen. die der heeren van Klinken, Geleljnse en Stoutjesdijk. De desbetretfende posten in de bcgrootlng worden daarop voor Memorie geraamd. Onder hoofdstuk 8 par. 13 wordt uitge trokken een bedrag van f 250 als bij- COMPLETE) MEÜBILEEKINS ^-LEVEKXMft FEiNCO in de kosten der R. H. B. S. te Zierikzee. Bij hjoofdstuk 8 par. 16 stelt de voorzitter voor om aan het fanfare gezelschap een jaarlijksche subsidie toe te kennen van f 100. Over dit voorstel ontspint zich een uitvoerige gedachten - wisseling. De heer van Klinjcen merkt op, dal een breede schaar van ingezete nen niets voor de muziek voelt. Hij vindt het beter, dat de muziek wordt gesteund door hen, die er iets voor ge voelen en voor over hebben. Muziek is prachtig, wanneer gewijde stukken wor den gespeeld, anders voelt hij er niets voor. Bij feesten wordt beweerd, dat de muziek onmisbaar is, doch de partij, die hern heeft afgevaardigd, acht de tijden niet gunstig voor deze dingen. De voor zitter heeft hieromtrent een ander idéé; volgens hem veredelt muziek den mensch en spr. is trotsch op het gezelschap. De heer van Klinken vindt alle muziekin strumenten even mooi, doch dan moe ten ze beantwoorden aan het eene groote doel, verheerlijking van het Opperwezen. Dhr. Geleljnse wijst erop, dat de voor zitter in de vorige vergadering heeft ge zegd, dat we zuinig moeten zijn. Muziek is niet van algemeen belang, doch wel de begraafplaats; als we wat doen, dan eerst aan de begraafplaats. Spr. ^heeft vroeger voorgesteld een motorverorde ning vast te stellen, doch tdat is nagela ten vanwege de kosten. De voorzitter wil zijn salaris vei minderen en het vervolg onderwijs wordt afgeschaft alles uit een oogpunt van bezuiniging. Spr. vindt hét nu niet noodig. de muziek te steunen. De voorzitter zegt dat de "begraafplaats in orde is; hij weet niet wat er verder aan moet gebeuren. De heer Geleijnsa antwoordt, dat het noodig is bij elk graf een paaltje te plaatsen; de nabestaan den kunnen de graven hunner fcmUie niet vinden. De voorzitter zegt toe, dat dit zal geschieden. Het voorstel van den voorzitter wordt vervolgens met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stem- m?n de heeren van Klinken, Geieijnse cn Stoutjesdijk. De begrooting wordt ten slotte vastgesteld in ontvang en uitgaaf pp f 32765,12. De heer Geleljnse wijst bij de rond vraag op de pomp, die pas is gemaakt en reeds weer weigert te werken. Da voorzitter weet er niets van en zal er Rederijkerskamer» op Schou wen en Dnlreland in de 16e en 17e eenw. De. invloed welke de rederijkerskamers der 16e eeuw hebben gehad op de staat kundige en kerkelijke denkbeelden dier dagen, mag geacht worden voldoende be kend te zijn. Die invloed is niet gering geweest en gaf na korter of langer tijd aanleiding, dat de overheid nauwlettend toezicht hield op de werkzaamheden dier kamers en de geestelijkheid op onder scheidene plaatsen 't spelen ervan trachtte te doen ophouden. Met den aanvang der 17e eeuw waren het vooral de predikan ten der staatskerk, die de opheffing van menige rederijkerskamer hebben bewerkt. Slechts door een reeks van gunstige om standigheden rekten enkele het leven nog tot later tijd. Vermoedelijk zouden de 16e eeuwsche vertooningen der oude rederijkerskamers ons, 20e eeuw'ers, niet bijzonder bevallen. Zedekundige of bijbelsche onderwerpen in eindelooze dichtregelen moest 't voor geslacht aanhooren. Maar toch trokken de opvoeringen, die meer op de publieke straat dan binnenshu's gegeven werden, scharen toehoorders en beschouwers. Want de onderwerpen, hoe zedekundig of bij- belsch ook, gaven den vind'ngrijken rij melaars en dichters gelegenhe'd te over, om hunne scherpe krit'ek en bijtenden spot ten beste te geven. Zooals men uit de onderstaande aan- teekeningen zal bemerken, hadden de ka mers eerst den steun der plaatselijke over heden; later verloren ze dien. Uit den aard der zaak '"s er niet veel van de geschiedenis dier kamers tot ons gekomen, enkele elders uitgezonderd. Het weinige nochtans, dat we van eenige dier vereenlgingen op Schouwen en Dul- veland vonden, willen we onzen lezers niet onthouden. In de 16e eeuw vinden we te Zierikzee drie rederijkerskamers genoemd: „de D!s- telbloem", „de Egelantieren" en „de Lau rieren". Op 1 Februari 1535 werd door den Raad goedgevonden voor de rederijkers een nieuwen wagen te doen maken, hun te verbieden wat schandeleus was en de Burgemeesters vooraf te doen mededee- len wat zij zouden spelen. Den 2 December 1538 werd het verzoek van „de Distelbloem" toegestaan om de boeten der leden langs gerechtelijken weg te innen. Uit de raadsresoluties van 30 Mei 1542 blijkt, dat de „rhetorijkers van de Distel bloem" 28 in getal waren, waarvan 20 geen schutters mochten zijn. Al die leden werden door den Raad gekozen en ont slagen. Den 19 Juli 1568 vindt men aangetee- kend „de prins en gemeene gezellen van „de Egelantieren te contenteeren in re delijkheid voor 't spet bij de huldiging „door hen gespeeld". Maar tenzelfden dage werd evenwel aan die van de Ege lantieren en Laurieren verboden gedu rende dezen perjculeusen tijd te spelen. Nog in 1588 werd de Zierikzeesche bur gemeester Thomas Lenaartse Rinck tot overdeken van de kamer van rhetorica gekozen en in 1595 verkregen ze van den Raad vrijstelling van accijns voor een last bier. In 1600 wordt Mels Jansse genoemd als „prince van de Camer van rhetorica tot Zzee". Den 9 Juni 1608 verbood de stadsregee- ring, op verzoek der predikanten, het kamerspel der rederijkers, het loppen met zotskappen en dergelijke insolentiën; ook „het steken van de hane en de tortne" Werd verboden, en op 21 Mei 1616 werd den rederijkers stiptelijk ont zegd in de Vierbannen zich' op te houden ast spelen ot broederschap uit te oefenen. Te Zierikzee vinden we nog In 1623 en 1633 sporen van rederijkers. In den zomer van eerstgenoemd jaar werd de binnenplaats van het Gasthuis a'.hier. door de „camerspeters" gehuurd voor f 7,50 en in September van laatst gemeld jaar genoot bet Gasthuis f 15 voor het spelen van een spel, dat in dte inrichting was opgevoerd. Tc BroutL^rshaoen wordt reeds in 1557 van eene rederijkerskamer melding ge maakt „de roode Lelie" genaamd. Nog in 1588 wordt aldaar gesproken van de „camenneesters" dier kamer. Te Ouivprkerk wordt in 1565 eene ka- mir genoemd, welker naam was „de Terwen Greijnkens'. Tot zinspreuk had ze „Plomp van Sinne" en tot patrones de Moedermaagd Maria. Ook Nhitwsrkerk had een rederijkers kamer in zijn midden. Op haar blazoen was „ae Blauwe Aco- lije" afgebeeld, tot Zinspreuk had ze ,,In minne groeyende", terwijl Sint Anna hare patrones was. Haar „factor" was in 1564 Job Gommers, die verscheiden spelen van zinne, refereinen en andere stukken ge maakt heeft. In 1566 speelde de kamer te Nieuwerkerk op Zondag na Sint Pau- lus bekeering „een spei van sinne van „meenigher mensqhe, hoe hij door ho- „verdye ende gyericheyt in de verkeerde „werelt tot meenightey sonde wert ge dacht, van 8 personagiën; lanck ?n dich- „te 1216 reghelen, met een prologhe van „2 personagiën, lanck 193 regels", ge dicht door Job Gommersz. Was door het besluit van den Raad van Zierikzee, als bezitter van de Vier bannen, reeds in 1616 aan rederijkers ver boden, op het gebied dier heerlijkheid te spelen of bijeenkomsten te houden, op 8 Februari 1632 vindt men in de 'no tulen van den Raad aangeteekend: „De „rhetorica-kamer te Nieuwerkerk verval- vallen zijnde, worden de inkomsten van „zekere drie gemeten lands aldaar, haar „loebehoerende, geresolveerd te appli- „oeeren ten behoeve van de armen van „Nieuwerkerk. Ook tc Oostvrland heeft een rederij kerskamer bestaan. Hare leden beliepen in 1611 eene boete van t 20, omdat ze op een Zondag met blazoen en gccos- tumeerd, door de stad waren komen rij den en daar door zingen en het plegen van andere ongeregeldheden schandaal en ergernis hadden veroorzaakt. Erger verging het in dat jaar den le den der rederijkerskamer te Haamstede die in het openbaar de gans getrokken en vele ongeregeldheden bedreven had- den^Hunne boete bedroegj f 240, eene scm die wellicht lager zou geweest zijn, in dien niet de classis van Schouwen en Duivel and in het voorjaar van 1611 na drukkelijk tegen dergelijke vereenigingen was te velde getrokken. In hare verga dering van 3 April toch werd besloten „aan de gecommitteerden der Zeeuwsche synode te schrijven, om opi 't ernstigste „te verzoeken de kamerspelen af te schaf-, „fen en zal ook iemand uit de onzen „worden afgevaardigd om Zijne Excellen tie te verzoeken zeker octrooi te ver nietigen, door hem aan de retrosijnen van „Haamstede en Renesse vergund. Van de Haemsteedsehe kamer vinden wij vermeld, dat, toen ol 30 April 1581 de secretaris van die plaats. Pieter Witte Job Pieterse, trouwde, die bruiloft, w'aar- bij 200 petsonen genoodigd waten, 's avonds opgeluisterd werd met een „spel „van sinne, hoe Jacob troude Rachel de „dochter van Laban. vuijt den ouden „testamente; ende sanderdaechs den len „Maije een geeslelijek Meije spil." Die opvoering had plaats aan de Zuid zijde van de kapel der kerk. Uit de notulen der dassfcale vergade ring van 31 Augustus 1615 blijkt, dat de predikant van Dreischor mededeelde, dat eenige keraetspelers op -den dag des Hee ren een batement-spel zouden opvoeren en dat de classis daarop goedvond den baljuw van Dreischor daarvan te verwit tigen. Wij eindigen deze samenlezing van het weinige dat ons van de rederijkerskamsrs op Schouwen en Duiveland bekend is mei de vermelding eener kwitantie, in lv571 door het bestuur der Haamsteedsche kamer afgegeven voor een jaarlijksche inkomst van 10 chelllngen, haar inder tijd door den Heer van Gruythuyse, heer van Haemstede, toegelegd. Wij Pauwels Lenaertsz' ende Cornelis Thonis Gillisje, prince ende deken van de Camere van Rethorica binnen der baenreheerlicheyt ende vrljdomme van Haemstede. bekennen ende belijden midts desen, Ontfangen ende opgebuert te heb ben wt handen van mijn Heere den Cas- teleyn van Haemstede voomoempt oft zijnen gheccmmitteerden dye Somme van ihyen soheHinghen grooten Vis, Ende dat ter ""Cause, dat mijnen Heere van den Gruythuysse, als Heere van Haemstede de voernoemde Camer van Rethorica jaer- lijcx gegonnen ende gegeven heeft tot onderboudenisse van den dienst Godts ende het altaer van Sincte Catherina onsse patronersse binnen der kereken van Haemstede voerssegt, al volgende zeker Ordonnantie van mijn voernoemden Heere van den Gruythuysse van date den Vilden dach Aughst XVc XLVUich, ver schenen entte vervallen van den jaere ende Sincte Catherijnen daege A.o XVc LXXltich. In kennisse der waerheyt zoe hebben wy prince ende deken onsse ge- woonlycke singnatueren ofte h'andtmer- ken hyer onder gestelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5