B IJ VOEGSEL behoorende by de van Try dag 12 Oct. 1923, no. 10991. BUITENLAND. Boa waarschuwend woord. Lord Grey, de vroegere Eng. minister van buitenl. zak$n, heeft in de „Times" een ingezonden stuk geschreven, waarin hij het jongste geschil tusschen Italië en Griekenland als uitgangspunt neemt voor een bespreking van de heerschende poli-r tieke tendenzen in Europa, in het bizon der met betrekking tot de heiligheid van internationale verdragen en den in zulke verdragen neergelegde status en bevoegd heid van den Volkenbond. Hij oefent cri- tiek op de genomen beslissing en ver klaart, dat tenzij van den Volkenbond gebruik! wordt gemaakt, en hij wordt ge steund, er geen vooruitzicht bestaat op een toekomstige vrede in Europa. „Het eenige dat een catastrofe van een nieu wen grooten oorlog ia Europa kan ver hinderen zegt Grey „is' dat er in elk geval een eerlijke poging wordt ge daan om geschillen tusschen naties door een rechtvaardige beslissing van een on partijdige autoriteit op te lossen, alvorens zij haar toevlucht tot de wapens nemen. Elk geschil, dat op deze wijze wordt ge regeld door een rechtvaardige beslissing, versterkt de grondslagen van den vrede. Elk geschil, dat niet vreedzaam of recht vaardig wordt geregeld, ondermijnt ze\ De jongste gebeurtenissen, zoo verklaart Grey verder, toonen aan, dat Europa zekerlijk, zij het langzaam, in den af grond glijdt. „Van de groote Europeesche mogend heden zijn aileen in Frankrijk en Groot- Britannië de vrije constituties nog intact en niet geschorst. Kunnen hun volken niet door het meeningsverschil over be paalde punten van gemeenschappelijk zien, dat beide landen hebben, om bijeen te blijven? Kunnen zij niet zien, dat de gang der gebeurtenissen in Europa niet gunstig is voor elk hunner? Het her haaldelijk wijzen op de noodzakelijkheid van samenwerking brengt ze nog niet tot stand. Bestaat de kans om ze te her stellen? De heerschende meening in dit land ten aanzien van Frankrijk en Ruhr- politiek is, dat zij het vooruitzicht, scha devergoeding voor de Geallieerden te krij gen, moet opschorten, zoo niet vernietigen, en dat zij in Duitschland gevolgen te voorschijn zal roepen, die het herstel van Europa zullen bemoeilijken, zoo niet ver hinderen. Frankrijk staat precies op bet tegenovergestelde standpunt. Zoolang dit het geval Is, kan op zulke meeningsver- schillen geen samenwerking worden ge bouwd. Kan er sprake zijn van samen werking in andere vraagstukken dan dat der schadevergoedingen? De toekomst der vrijheden van Europa hangt af van het regelen van de geschillen tusschen de naties door recht en wet en van het hand-v haven van de heiligheid der verdragen, waardoor de vrede verzekerd kan wor den. Dit is de politiek, waarvoor de Vol kenbond als Instrument werd geschapen. Indien deze gedachte niet blijft heerschen zal er een hernieuwde wedijver in bewa pening uitbreken en zullen de naties zich te gronde riphten door de kostbare voor bereidingen voor een nieuwen oorlog, die hun ruïneering zal voltooien. Het gevolg zal zijn oorlog of weer revoluties, waar schijnlijk beiden en wel in een niet verre toekomst. Geen enkel land, ook Frank rijk zelf niet* zal aan deze catastrofe ont komen. Wanneer deze overwegingen en «dies wat daaraan afhangt, overal worden beseft, kan de toestand, die hoe langer hoe gevaarlijker wordt, nog worden ge red. I BINNENLAND. Bezuinigingen by Marine. Ingediend is een nota van wijzigingen der marinebegrooting 1924, waarbij 't eindcijfer verminderd wordt met f 53915. Vereenvoudiging in de voeding van 't personeel doet 't betreffende artikel met f 28,424 verminderen- Voorts zijn eenige subsidies verminderd en wordt de rijks werf te Helievoe .e uis ingekrompen, waar van een besparing van f 80,000. per jaar wordt verwacht. liet oatslng van gehuwde ambte nares; en Mej. Westerman, lief van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van bin nen! andsche zaken en landbouw, voorzit ter van den raad van nymisters, de vol gende vragen gesteld: 1. Bevat het gerucht waarheid, dat de regeering besloten heeft; alle gehuwde ambtenaressen met ingang van 1 Januari 1924 te ontslaan 2. Zoo ja, is de regeerirtg cbrt bereid mede te deel en welke overwegingen tot dit besluit hebben geleid en of dit ont slag een deel uitmaakt van een geheel stelselmatig plan van afvloeiing, waarbij in de eerste plaats de belangen van den •dienst worden behartigd en waarbij1 ook voor qiie andere groepen gelijke dienst- overwegingen gelden als voor de ge huwde ambtenaressen 3. Indien grond van dienstoverwe- gingen ontslag qan gehuwde amtitenares- sen zal worden gegeven, acht de re geering het dan niet billijk een indivi- dueele behandeling der gevallen toe te passen, zoodat gehuwde ambtenaressen tegenover wie geen dienstbezwaren gel den, zulten worden gehandhaafd Da Bier- en theebelasting. Ingediend is het reeds aangekondigd* wetsontwerp, strekkende tot verhooging van den accijns op bier en van het in voerrecht op bier en thee. In de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, dat reeds te anderer plaatse is uiteengezet, dat de toestand der schat kist versterking der inkomsten noodza kelijk maakt. De keuze van middelen om tot verster king te geraken is echter niet groot, in dien men let op de vele en vitale belan gen van ons volk, die door nieuwe belas tingen worden geschaad. De minister heeft onder die omstandigheden gemeend, onder meer ook verhooging van den bieraccijns en in verband daarmede tevens van het invoerrecht op bier en op thee, als zijnde het minst aan bezwaren onderhevig, te moeten voorstellen. Door tegelijkertijd een hoogere belas ting te vorderen, zoowel van bier als van thee, stelt de minister zich voor te bevorderen, dat de nieuw op te leggen lasten gelijkmatiger zullen drukken over de bevolking der verschillende deelen van het land, dan het geval zou zijn indien slechts één dier artikelen werd belast. Om deze reden acht de minister het dan ook raadzaam de verhoogïng van het in voerrecht op belde genoemde art'kelen reeds bij dit wetsontwerp voor te stellen en dus afgescheiden van het wetsontwerp tot technische herziening van het tarief van invoerrechten, dat hij eerlang hoopt in te dienen. De accijns van bier beloopt thans ge middeld. ruim f 0,02t/ï per liter, welk be drag bij aanneming van het ontwerp zal klimmen tot bijna 7 cent per liter, een verhooging, d:e den bierprijs in koffie huizen niet belangrijk omhoog behoeft te jagen, te minder waar deze op dit oogen- blik toch reeds door de belanghebbenden met moeite op het bestaande hooge peil wordt gehouden. Toch zal, ook Indien de toeneming van 't bierverbruik, die sedert 1918 geleidelijk plaats heeft, door de ver hooging mocht tot staan komen of zelfs eenige daling daarin mocht ontstaan, de maatregel een bate afwerpen van pl.m. f6.000.000. Wat het invoerrecht op thee aangaat, hetwelk thans f25 per 100 K.G. bedraagt, dit zou naar de meening van den minister zonder overwegend bezwaar tot f100 per 100 K.G. kunnen worden opgevoerd. De handel in dit artikel ge schiedt met het oog op het tegenwoordig bedrag van het invoerrecht toch reeds nagenoeg uitslu:tend met gebruikmaking van het entrepötstelsel en zal dus des wege door de voorgestelde verhooging geen grootere moeilijkheden onderv'nden, terwijl overigens 't meerdere bedrag niet van dien aard schijnt, dat daarvan een belangrijke verminderng van het gebruik van thee is te duchten. Van de voorge stelde verhooging van het 'nvoerrecht op thee is voor de schatkist eene hoogere bate van f7.000.000 'sjaars te verwachten. In totaal is dus een hoogere Inkomst te verwachten van f 13.075.000 's jaars. Uit Stad en Provlnole. ZIERIKZEE. in de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van de Algemeene Zeeuwsche electriciteitsmaatschappij, te Middelburg, heeft de directie verslag uit gebracht over het dienstjaar eindigend 30 Juni 1923. De winst- en verliesrekening s'.iiit met een voordeelig saldo van f 11,186. Besloten werd hiervan 5 pet. uit te keeren op prefe^nt winstdeelende aandeelea f 888 over te brengen op nieu we rekening en het restant aan te wen den voor afschrijvingen. De vergadering keurde de balans en de winst- en verliesrekening goed. Als commissarissen werden gekozen de hee- ren mr. F. J. Sprenger en H. Dronkers, in de plaats van de heeren mr. P. Diele- man en mr. A. J. F. Fokker, die zich niet meer beschikbaar stelden. Herko zen werd a'.s commissaris de beer J. A. van Rompu. In het einde dezer maand zal de „Nutsbibliolheek" weder geopend wor den. Ook thans heeft zij een groote uit breiding en verbetering ondergaan. Het is waar, dit telken jare herhalen van uitbreiden en verbeteren, moet op den opmerkzamen lezer een indruk maken alsof de bibliotheek nooit in orde komt. Het is echter een eigenschap v^n alle bibliotheken, waar veel boeken worden uitgeleend, dat ze nooit af, nooit ge reed zijn. Zoodra de nieuwe boekenlijst van den drukker is ontvangen, is deze meestentijds al niet meer volledig. Nieu we werken zijn verschanen, van welke de commissie een of mncr examplaren wenscht op te nemen. Vervolgens heeft een bibliotheek elk jaar verouderde en stukgelegen exemplaren, die door nieuwe vervangen moeten worden en het laat ste niet het minste, onze bibliotheek, die verleden jaar 350 lezers telde, trekt steeds meer de belangstelling van het publiék, dat zijn belangstelling, door het schenken van een groot aantal mooie nieuwe werken op verschillend gebied, liet Mijken. Hoe de oommissie aan ge'.d komt ,om de groote jaarlijksche uitbrei ding vol te houden, willen we hier eens verklappen. De Nutsspaarbank geeft jaar lijks f 200; het Nutsdepartement verhoog de zijn bijdrage dit jaar tot f 100; het Hoofdbestuur schonk een gift aan boe,* ken van f 150 en de 135 guldenslezers droegen hun guldentje bij. De verkpop van de boekenlijsten levert een ver lies, inplaats van een bate, omdat deze meer aan drukken en binden kosten dan 25 ct., waarvoor ze verkocht worden. De voorwaarden waarop dit seizoen boeken worden uitgeleend zijn; f 1 per persoon Voor één boek per week; voor minver mogenden f 0,25 voor één boek per week. terwijl boekenlijsten f 0,25 per stuk verkrijgbaar zijn. Aanvullingsboe kenlijsten worden gratis verstrekt. Wie zijn boekenlijst van verleden jaar be waard heeft, bespaart zich dus genoem de 25 cent. Het navolgend adres zal aan Hee- rerv Ged. Staten van onze provincie, voor zien van handteekeningen, worden ver zonden „Aan Heeren Gedep. Staten van de provincie Zeeland, Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden a!s belangheb benden! bij een goede reisgelegenheid tus schen Goes en Zierikzee, van welke ver binding zij meermalen gebruik maken; dat op den steiger van het Catsche Veer elke beschutting ontbreekt voer weer en wind; dat het wachten op de boot, in den winter bij regen en ruw weer ,niet alleen hoogst onaangenaam is. doch vooi ouden van dagen, voor gevoelige per sonen en voor kleine kinderen beslist na- deelig1 is; dat het veerhuis te ver af ligt om daar de boot of te wachten en men dan vandaar tot aan den steiger bij slecht weer doornat zou worden boven dien, en begage over dien afstand mee zou moeten dragen; dat voor ieder die deze reis gemaakt beeft verdere toe lichting op dit verzoek van ondergetee kenden overbodig is; dat zij overtuigd zijn dat Uw college kennis nemend van dezen toestand onverwijld verbetering zal bevorderen; redenen waarom 2ij Uw ge achte vergadering beleefd verzoeken de spoedige inricht:ng van een schuilplaats op den steiger van het Catsche Veer te willen bevorderen". Bovengenoemd adres ligt bij de Firma S. Oehtman Zoon, Boekhandelaars al hier, ter teekaning, hetgeen wij niet an ders dan kunnen aanbevelen. BRUINISSE. In de Maandagavond door alle leden bijgewoonde zitting van den gemeenteraad was o. a. ingekomen een adres van M. Otte te Oosterland, waarin deze verzoekt herstelling van de los- en laadplaats aan de Boompjes. De voorzit ter deelt mede, dat dit een zaak is, die bij pet bestuur der waterkecring behoort In de vergadering van dat bestuur is besloten in den toestand te voorz;en. De kosten daarvan zullen niet geheel ten laste van het waterschap gebracht kun nen worden in verband met de omstan digheid, dat de gemeente aldaar rechten heft voor het laden van .suikerbieten. Naar aanleiding dier mededeeling wordt besloten om, wanneer het waterschap een opgave van kosten inzendt, deze voor rekening der gemeente te nemen. De ver ordening op de heffing van begrafenis rechten, welke door Ged. St was terug gezonden, wordt gewijzigd, opnieuw vast gesteld. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de openbare school. Béhoemd wordt no. 1 der voordracht, de heer A. C. de Jonge te Brouwershaven met 6 st; 1 stem was uitgebracht op den heer Zonruiter te Noordwelle. B. en W. stelfen voor de begrooting over 1923, waarop o. a. ook voorkwam de post bijdragen aan het Rijk in de kosten van de Rijks H. B. School te Zierikzee, te wijzigen. Naar aanleiding daarvan stelt de heer Bolier voor, die post niet op de begroot'ng te brengen wegens de hooge kosten, als protest tegen de neig:ng' van het Rijk om meer en meer alles op de gemoenten te schuiven. Uit verschillende vcrs.agen van gemeente raadszittingen ls hem gebleken, dat vele gemeenteraden van hetzelfde gevoelen zijn en er daarom tegen hebben geprotes teerd, en niet voldaan hebben aan het schrijven der regeering. Ook komt op die begrooting een post voor als bijdrage aan de gemeente Zierikzee in de kosten der Ambachtsschool en der Avondschool voor Vakonderwijs. De heer v. Vessem zich geheel kunnende vereenigen met de motleven door den heer Bolier aange voerd stelt voor ook die post te schrap pen. Eeide voorstellen afzonderlijk in stemming gebracht, worden m^t 4 tegen 3 st. aangenomen. Tegen de heeren van Meurs, Wemmers en van den Berg. Verder wordt met algemeene stemmen de wijzi ging der begrooting aangenomen. Dan wordt de begrooting voor 1924 in be handeling! genomen. Dhr. v. Vessem houdt daarover algemeene beschouwingen; hij betoogt de wenschelijkheid met het oog op den ongunstigen toestand der ge meen te-financiën, maatregelen te nemm, die tot bezuiniging kunnen leiden. Bij de behandeling van hoofdstuk 2 der uitgaven, wordt voorgesteld Ged. St. te verzoeken de salarissen van die ambte naren, wier bezoldiging door dit college geregeld wordt, met 10 o/0 te vermin deren en dan wil de raad Zich het recht voorbehouden als zulks plaats vindt ook alle ambtenaren in gemeentedienst een gelijk lot te doen ondergaan. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen en zal; in bet verbaal worden .opgenomen. De post onderhoud1 brandspuit wordt op voorstel van den heer Vijverberg met f 200 verhoogd. Bij| de post vervolgonderwijs wordt be- aprokenj de al of niet handhaving met het oog op de groote kosten. Met 4 tegen 3 st. wordt besloten dit onderwijs af te schaffen. Tegen de handhaving waren de heeren De Waal, Van Vessem, van den Berg en van Meurs. Bij de posten bij dragen voor de kosten \mn Rijks H. B. S., Ambachtsschool en Avondschool voor Vakonderwijs, oppert dhr. Bolier dezelfde bezwaren als bij de wijziging der be grooting '23, en stelt voor deze posten niet in de begroeting op te nemen en het daarvoor door B. en W. uitgetrokken bedrag) aan te wenden voor den aankoop van een motorbrandspuit. In stemming ge bracht wordt het eerste voorstel aange nomen met 4 tegen 3 st. Tegen de hee ren Wemmers, van den Berg en van Meurs. Het overbrengen van de post motorbrandspuit wordt met algemeene stemmen aangenomen, evenals de ge- heelet.begrooting. B. en W. stellen daarna voor om den klokkenstoel in den toren, welke geheel stuk is, te vernieuwen en in plaats van een houten een ijzeren klokkenstoel aan te brengen. Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden. B. en W. worden gemachtigd een en an der uit te voeren. Op voorstel van den heer Van Ves sem wordt besloten den slechten weg en de paadjes te verbeteren door het aanbrengen van voldoende grint RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 10 October. Door den Kan tom-echter werd heden veroordeeld we gens: Overtreding van het Zeeuwsche stroomen visscherij-reglement: B. W. S. Czn., 18 jaar, van beroep visscher, wo nende te Zierikzee, toit f 2 bl s. 1 d. h. liet drama te Yalkenswaard. Kerssemakers zal geen gebruik maken van de gelegenheid om in cassatie te gaan. Hij zal in het vonnis, waarbij hij tot 8 jaar gevangenisstra/ werd veroor deeld, berusten. |Mr. W. K. S. van Haastert, advocaat te Eindhoven, heelt, na3c aanleiding van de beschuldiging tijdens het proces Kers semakers tegen hem geuit, zich gewend tot den Raad van Orde en Discipline van de Advocaten, hët college waar z. i. het onderzoek in deze thuis behoort. YERKOOPINGEN, ENZ. RENESSE, 10 Oct. Ten overstaan van Notaris J. C. Dalebout te Renesse wer den beden voor de heeren gebr. Mat- thijsse, alhier publiek verkocht: kalfvaar- zen voor f 341, f 381, f 346, f 32a, li! 330, f 342 Giy f 301. ONDERWIJS. Do leeftyd van toela Ing tot de legere school. De parlementsredacteur van het Volk meldt aan zijn blad: Naar wij uit goede bron vernemen, overweegt de regeering «een wijziging van het Kon. bcs'.uit waar door de leeftijd, waarop het geoorloofd is, dat een kind tot de lagere school wordt toegelaten, welke leeftijd nu mi nimaal 5jaar bedraagt, met één jaar zal' worden verhoogd en dus op minimaal 6V* jaar zal-worden gesteld. Deze wij ziging zou tweeëerlei bedoeling hebben: le. zou zij veroorzaken een verminde ring van den toeloop van jonge kinde ren in 1924, waardoor althans dat jaar de eerste klasse minder bevolkt zal zijn, hetgeen voor genoemd jaar tot eenige bezuiniging zal ktfnnen leiden: 2e. zou de verhooging van den toelatingsleeftijd het paedagogisch belang worden gediend, wijL volgens veler meening de tegenwoor dige minimale toelatings.eeftijd van 5i/a jaar te lang is. De autoriteiten moeten nog over het voornemen der regeereing advies geven. Indien de wijziging wordt doorgevoerd zal dit nog in den loop van dit jaar geschieden. MARINE EN LEGER. Nieuwe uniformen. Naar „Het Vad." verneemt, zal binnen kort een gala-uniform voor de officieren worden vastgesteld. Deze zal bestaan uit een zwarte jas .met één rij knoopen en een zwarte pantalon. De aanschaffing is voorloopig faculta- tiefj maar z^l na drie jaar verplicht wor den gesteld. LANDBOUW EN VEETEELT. Bij de Woensdag j.l. te Zierikzee ge houden Najaarskeuring van dekhengsten (kou'dbloed) werden goedgekeurd „(Mentor", eig. L. J. Koojnan Wz. te Zierikzee; „Max de Maaije", eigenaar J. Doeleman Jz. te Dreischor; „Ferdinand", eig. T. A. Boudeling te A.-J.-Polder; „Ivo de Weijde Line", eig. C. Steendijk Az. te Z.zee; „Coureur d' Ahea", eig. Hanse v. d. Weijde te Noordwelle; „Louis Seize", eig. J. Wisse te A.-J.-Polder; „Ka- ra de Goreux", eig. A. C. Visser te Ouwer- kerk; „Nemrod", eig. F. Koopman te Rijs wijk; „Moustic de Vilt", eig. F. van den Bout te Nieuwerkerk; „Piet", eig. C. Pad mos te Eikerzee; „Bon Vivant", eig. J. Wisse te A.-J.-Polder; „Hertog", eig. P. Vogelaar, idem; „Condor van Dinteloord", eig. A. L. Klompe te Zzee; '..Constant", eig- F. Koopman te Rijswijk; „Cesar", eig; H. V. St.-Philipsland te A.-J.-Polder. KUN8TEN EN WETENSCHAPPEN „Oude Huiten te Middelburg", door dr. W. S. ÜNGER. üitg. W. L en J. Brusse's Uitg. Mpy. Met steun van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Vereeniging tot instandhouding van oude Gebouwen te Middelburg is, op initiatief dezer laatste vereeniging, bij W. L. J. Brusse's Uitgeversmij. te Rotterdam een boek verschenen: Oude huizen te Middelburg, met een beschrijvende tekst van Dr. W. S. Unger, 3 reproducties van oudd stadskaarten en 70 afbeeldingen van oude woonhuizen. De afbeeldingen, aange vuld met een 15-tal van meer monumen tale gebouwen uit vorige eeuwen, vormen een nieuwe uitgave, welke ook wij ont vingen. Voor hen, die zich interesseeren voor stedenschoon, monumentale gebou wen, geschiedenis van volk en gewest, id defce fraaie verzameling van foto's van bezienswaardige gebouwen te Middelburg een begeeringswaardig bezit. De fraaie duidelijke foto's geven o.a. te zien de bekende Abdijgebouwen, de Lange Jan en Choarkerk, 't prachtige stad huis, de Doelen en een aantal gevels van woon- en pakhuizen, welke duidelijk de- monstreeren den bloei en welvaart van de eenmaal zoo rijke koopstad ten tijde der Compagniën. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 October. Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. '«Toorm. 10 ure, ds. de Roede. Kleine Kerk. 'e Voorm. 10, ds. Steenbeek en 6,30 ure, ds. Steenbeek. Ds. Steenbeek hoopt Zondag 21 October gelegenheid te geven tot Doopsbedie- ning, voormiddag Nieuwe Kerk. Aangifte uiterljjk tot Vrijdag 19 October vóór 12 uur bij Mej. Costerus, Meelstraat B 68. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, |ds. Wie- lenga. Chr. Geref. Kerk. 9.3Q, 2 en 6 ure, ds. r. d. Moleu. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Gewone dienst. Karkwerve. 2 ure, ds. Mortier. Serooakerke. 9.30 ure, ds. Mortier. Burgh. 9.30, ds. Boogaard (Oogstpreek) en 7 ure, Zendingsbjjeenkomst in de consistorie kamer. Renesee, 9.30 ure, ds. Leendertz. Noordwelle. 2 nre, ds. Leendertz. Haamstede. 9.30 ure, ds. Japchen (Oogst preek). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Goed- huijs (Voorber. H. A Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Eikerzee. 9 30, ds. Poort (Avondmaal) en 2 ure, idem (Nabetrachting). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Baajj van Veere. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Ende van Kamperland. Zonnemalre. 2 ure, ds. v. Griethuysen Garaf. Keri. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek. Noordgouvre. 9.30 ure, ds. v. Grietbugsea. Dreischor. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Avondmaal). Oawerkerk. 2 ure, ds. v. d. Griend. Nieuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30. 2 en 5.30 ore, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 are, de heer Remeyn. Oosterland. 9.30 en 2 ore, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 are, Leeskerk. Slrjanslend. 2 ure, ds. v. d. Linden. Brulnlsse. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Gersf. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Smilde van Hcerenveen. Geref. Gem. 9.30, ds. Vrsug- denhil (Oogstpreek), 2 idem (Doopsbed.) en 5.30 ore, idem. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St.-Flllpsland. 2 ure, ds. Van Griethngsen. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, ds.Boone. Tholcn. 9,30, ds. Keiler en 2 nre, de. Datema. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, Lees kerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-Meartonedl|k. 9.30, ds. Datema en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Osid-Voesemaor. 9.30, ds. Van Griethugsen en 2 nre, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.S0 en 2, de. Staal5.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Verschoor (Beide diensten Oogstcollecte). Gerei. Kerk. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. f cborpenlsee. .9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stevanlsee. 9.30, ds. Moerman en 2 nre, idem (Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Lteskerk. St.-Anaaland. 9.30, ds. Verschoor (Oogst preek) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 ure, Leeskerk. VAN HEINDE EN VER. De „Z. R. Ill", die de reis naar Ame rika moet maken om daar afgeleverd te worden, zal niet in December, doch in den loop van Januari 1924 naar Amerika gaan. De bouw van het luchtschip neemt meer tijd in beslag, dan men oorspronke lijk had gedacht. Te Chicago is dezer dagen een ge bouw van 7 verdiepingen over een af stand van 85 voet verplaatst, 't geen noodzakelijk was voor het verbreeden van de straat. Het verzetten geschiedde met een gemiddelde snelheid van 4 voet per uur, terwijl in het gebouw de lift, tele foon, de installatie voor stroomend water en voor electrisch licht alle in werking bleven en de bewoners er niet 't gering ste ongerief van ondervonden. De ontbinding van de Spaansche gemeenteraden wordt thans gevolgd door een grondig onderzoek naar hun finan- ciëele gedrag'ngen. In alle gevallen, waar in onregelmatigheden aan den dag ko men, zullen vervolgingen worden inge steld. Reeds zijn verscheidene burge meesters en raadslieden, die van malver satie worden beschuldigd, gearresteerd. Op! 7 November zal het centrale uit voerende comité van den Bond van Sov jetrepublieken te Tjflis bijeenkomen. Op deze conferentie zal de grondwet voor den nieuwen statenbond worden behan deld en het ontwerp definitief vastge steld. Naar uit Havre aan de „Matin" wordt geseind, zijn er bij het zinken in 't Kanaal van den baggermolen „Normandië" (die het eigendom was van de firma Akker man en Van Haaren te Antwerpen) 17 personen omgekomen, onder wie 5 Neder landers. Twee van dezen waren vrouwen. Woensdag is in Engeland het dood vonnis voltrokken van Mad. Newell, wel ke in-Juni j.l. te Glasgow een 13-jarIgie jongen door worging heeft vermoord. Uit het gouvernement Tsjaritsjtn wordt gemeld, dat daar nijpend zoutge- brek heerscht tengevolge van de ver minderde zoutproduct'e. 't Gebrek brengt zijn van ouds bekenden trawant mede:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5