Iiiiilzmcht Nieuwsbode Zisnhesschs Straatnamen. B IJ VOEGSEL behoorojide by de ▼au Maandag 8 Oct. 1923, no. 10989. BUITENLAND. Het moord proces r. Kiihne. Na een openbare behandeling geduren de drie dagen is het proces-v. KShne dus geëindigd met de vrijspraak van be klaagde, daar de jury op alle vragen aangaande zijn schuld ontkennend t ant woordde. In een bijzondere verklaring heeft de president van de rechtbank gezegd, dal deze zich in dit geval niet heeft uit te laten over de gronden, welke tot vrij spraak hebben geleid, daar zij de rede nen niet kent, waarom de jury de vra gen ontkennend heeft beantwoord- Niet temin acht de rechtbank het juist te zeg gen, dat naar hare overtuiging geen spoor van een gerechtvaardigde verden king is ontdekt. Het is te begrijpen, dal bij het vinden van het geraamte, dat reeds' lang daar gelegen had, de politie eerst geen redenen vond tot ingrijpen. Het is niet de plicht van een goed ambtenaar altijd maar iets te doen en te Weginnen waarvan hij onder de gegeven omstandig heden geen suoees ziet. Ook toen een ambtenaar op last van hoogerhand een onderzoek instelde, kon men (/een spoor vinden. Eerst toen een belooning werd uitgeloofd, meldden zich de eerste ge tuigen aan- 'v. KShne hoorde de uitspraak aan zon der eenige aandoening te verraden. Toen iri den loop van de zitting de vraag rees of der jury de vraag zou worden ge steld of er verzachtende omstandigheden aanwezig waren, vloog v. Kahne woe dend op en met de vuist op tafel slaande, riep hij uit van geen verzachtende om standigheden te willen hooren, daar hij alleen zijn recht wenschte. De ambtenaar van het O. M. roerde in zijn requisitoir ook de politieke zijde van het geval aan. Hij betoogde, dat de v. Këhnes door hun redelooze schietpartijen een gcoote opwinding onder de bevol king hadden uitgelokt en vooral de radi cale elementen verbitterd hadden. Von Këhne was de vertegenwoordiger van die heeren van het oude slag, voor wie het leven yan een mensch, die geen officier is, geen waarde heeft, terwijl de jury moest toonen door haar uitspraak, dat ten slotte een menschenleven toch meer is dan een voorwerp. De verdediger pro testeerde er tegen, dat het O- 'M. getracht had in dit proces een politieke zijde op te diepen, waarmede het een concessie aan de straat had gedaan. De straat, aldus de verdediger, behoort niet in de heilige rechtzaal, waar alléén recht ge sproken moet worden. .Het bericht van de vrijspraak verspreid de zich als een loopend vuurtje door Pots dam. Een groote menigte Mep te hoop voor het hdtel, waar v. Këhne zijn rij tuig had gestald. De duizenden aanwe zigen protesteerden tegen de vrijspraak en uitten luide verwenschingen aan het adres van den heer v. Kahne, die met steenen werd gebombardeerd. Kreten van „weg met den bloedhond", „leve de offi cier van justitie'1, „weg met de jury", weerklonken. Eindelijk kon v. Kahne onder dekking van een geweldige politiemacht wegrij den, waarbij zijn rijtuig nog herhaalde lijk door steenworpen werd getroffen. B I N N ENLANP De slatting van den postcheque- en Girodienst. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink heeft een exploit inzake den Postchèque- en Girodienst aan den directeur van het postkantoor te Haarlem doen uitbrengen. Daarin/ 'wordt de rechtskracht van de slui- tingl ontkend en gesommeerd een chèque- op Donderdag 11 October uit te betalen. Bij niet-betaiing zal de Staat in gebreke j III. De Kromme Elleboog heette in de 16e en 17e eeuw' de Hil, Minckershii, Ver- mjnoktenhil of Vermickenhil. De naams- ooraprong is vooralsnog onzieker. De Mol ontleende zijn naam aan de aldaar in de Oude Haven bestaan hebbende spui- inrichting, waarbij oudtijds een mol, d.i. een van scherpe punten voorzien werk tuig gebruikt werd om den havenbodem loaf te woelen en daardoor het zich vast zettend slijk gemakkelijker te doen weg spoelen. De Molenstraat heet naar een op de Nieuwe Haven gestaan hebbenden maar omstreeks 1600 afgebroken moién. De Rozemarijnstraat wias dat gedeelte van| het Gat van West-Noord-Westen, dat van iden Vijfhoek naar dé Breestraat loopt. Dé naam van den Vjsschersdijk behoeft geen uitleg. Dit deel werd vroeger oolc wei de Voorstad geheeten. De Scheeps- timmerdijk heette vroeger de Heunaars- dijk. Heudenaar w'as iemand' die een heudet (een soort schip) bevoer. He$ Sint Lievensstraatje heette naar de nabijgelegen Sint Lievenskerk en -toren. Het Lombardstraatje herinnert aan de Voormalige bank van leening. Lombar den (bankhouders en geldwisselaars) wa ren er al vroeg In Zierikzee. In 1308. bezaten ze een steenen huis bij het kerk hof der Sint-Lievenakerk. gesteld worden en voor vergoeding van schade aangesproken worden. Yrywllüge salarisverlaging. De ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Boskoop hebben, volgens hst „Vad." allen toegestemd om voor 1924 een vrijwillige bijdrage te geven van 5 pCt. van bun pensioen-grondslag, tot dekking van het tekort op de be grooting. De vlootwet. De heec Dresselhuys heeft de volgen de vraag gericht tot den minister van Koloniën „Is de minister bereid mede te dee' len. of het Z.Exc. bekend is, welke thans deymec-ning van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is over het aanhangige ontwerp-VLoolwet- en de daaruit voor Ne- dériaiidseh-In'dië voortvloeiende geldelijke gevolgen Zool ja, wil de minister dan dit oordeel kenbaar maken voor of tijdens de op 11 October a.s. in verband met dit ontwerp in»'de Tweede Kamer te behandelen vraag Hot aanbod dor C.-H. Tweede Kamer fractie. De reeds ook door ons vermelde me- dedeeling, welke de C.-H. Kamerfractie aan de andere politieke fracties heeft gedaan, n.l. dat zij den minister van Fi- ninciën verzocht heeft, op de schade loosstelling van haar leden met ingang var< 1 Jan. a.s. 10 o/0 in te houden, heeft ernstige ontstemming verwekt bij vrijwil alle andere Kamerleden. Zelfs indien men mogelijke politieke bijbedoelingen terzijde schuift, dan nog is deze mededeeling niet vrij te pleiten van onhoffelijkheid tegenover de andere Kamerfracties. Algemeen^ verwondering wordt er over uitgesproken, dat dc C.-H. Kamerfractie geheel handelde buiten het senioren-con vent om, waarin de voorzitters der ver schillende Kamerclubs overleg plegen over aangelegenheden, die in het bij zonder de Kamerleden betreffen. Dit se nioren-convent heeft zelf nog niet lang geleden beraadslaagd over kwesties, de reisvergoeding der Kamerleden betref fende en het zal ook ongetwijfeld wel van de zijde van andere Kamerleden wor den aangezocht om thans de eventueele vermindering van de schadeloosstelling te bespreken. Legervermindering. Volgens, de ,,Tel." is in beginsel be sloten tot een aanmerkelijke legerver- mindering door opheffing van een der vier divisies en wel de \wèede divisie te Arnhem, bestaande uit 6 regimenten veid-artillene en 1 half regiment hu zaren. De postcheque- en girodienst. In verband met de voorloopige sluiting vaoi den qostcfcèque- en girodienst zullen de pensioenen aan ben. wier pensioen op hun girorekening wordt bijgeschreven over het vierde kwartaal 1923 en, zoo noodig over volgende kwartalen, te zij ner tijd ten kantore van de betrokken betaalmeesters worden betaalbaar gesteld en aldaar kunnen worden ontvangen. Er zijn maatregelen genomen om de betaling zonder vertoon van de pensioen akte te doen plaats hébben. Steenkolen. Wei zeer wonderlijk is gedurende den oorlog en daarna de verandering ge wéést, die in de steenkolenvoorziening viel waar te nemen. In den oorlog uiteraard sdiaarschte, die aanvankelijk ook in het eerste jaar na den officieeien vrede werd voorspeld. Als alle voorzeggingen, die men in de laatste jaren genoten beeft, bleek ook deze volkomen falikant. Immers de ko len bleken zoo overvloedig voorhanden, datf zij in den groothandel w el het eerste artikel vormden, waarvan de prijzen een dalende richting insloegen. Wei bleek een totale wijziging geko men in de voorziening. Duitschiand werd uitgeschakeld! behoudens dan de gedwon gen; leverenties aan de overwinnaars. En geland kon zijn positie hernemen, doch werd een oogenblik teen daar stakingen uitbraken, die bet bedrijf volslagen ver lamden door Amerika vervangen, dat zoo Van de Minderbroederstraat stond het Oostelijk deel reeds in de 17e eeuw als Snuifhoek bekend', een naam, bij oude Zierikzeeënaars nog niet geheel vergeten. De naam Krepelstraat komt ook in andere gemeenten voor. Wellicht beduidt het slecht geplaveide straat. Naar eene op den hoek der Lange St.-Janstraat gestaan hebbende brouwerij of naar de brouwerij „de Witte Leeuw die zich bevond op den hoek der Nieuwe Boo- gerdstraatwerd deze ook wel de Brou werijstraat genoemd. De| Verre put werd ook wel eens Varre- put genoemd en die naam, evenals de Varremarkt, werd in verband gebracht met het woord varre, dat verouderd is. maar nog in de staten-vertaling van den bijbel voorkomt en jonge stier beteekent. Varremarkt zou dan koeien- of beesten markt aanduiden. Toch wordt de Verre- put in de 16e eeuw oolc Verwersput ge heeten en nog vroeger de Voldersspoel- pit, wal dan zeer stejlig op de laken- nering wijst. Trouwens, gelijk reeds is opgemerkt, heette de nabijgelegen West straat in de 14e eeuw nog de Volder stra te. De naam Baiie ontstond, toen het marktveld ten Western van den Grooten Toren met een houten hekwerk of balie omgeven werd, die het middenperk met iepenboomen omringde en van de om gelegen straat afsloot en waaraan met de paarden- en bees^tewnarld genoemd vee werd vastgezet. De naam Zevenhuis;jtraat laat zich ver- geweldige hoeveelheden aan Europa had te leveren, dat er zelfs bijzondere stoomvaartlijnen voor moesten vVordcn opgerichtf onder Amerikaansche vlag. Ock dit is inmiddels Weer geschiedenis ge worden. In de laatste maanden van re Ruhrbezettingi deed nu het bijzondere ge val zich voor, schrijft het Hdbl, dat ce overeengekomen kwaliteiten door Duitsch iand aan Frankrijk, Italië en andere En tente-landen werden geleverd, maar te vens dat ook dezelfde schepen, wélke die kolen te Rotterdam ter overlading brachten, weer 'werden beladen met te Rotterdam aangevoerde Engelsche kolen, teneinde daarmede aan het tekort in Duitschiand tegemoet te komen. Alsof deze ekonomisehe krachtsverspilling nog niet genoeg was, kreeg men het ook te beleven, dat Duitsc-he kolen, die aan Bel gië moesten worden geleverd, even over de grens weer naar Holland terugkeer den om daar te worden verkocht. Bij wijze van spreken „stikte" men ïA Bel gië in de kolen. En dat dit nu ook in Frankrijk het geval is, kan wel hieruit blijken, dat thans wét zich in de ge schiedenis nog nimmer voordeed Fran- sche kolen uit de Noordelijke departe menten te Rotterdam worden geïmpor teerd. l/iteraard zal vermoedelijk hierbij de malaise die in de verschillende we reldindustrieën beerseht, ook wel een rol spelen, als gevolg waarvan minder kolen zijn benoodigd, maar m elk geval blijkt hieruit, dal van een tekort of schaarschte aan kolen geenerlei Sprake is. ONDERWIJS. Voor het proptedeutisch examen voor electro technisch ingenieur, zijn aan de Teohnische Hoogeschoo) te Delft o. a. geslaagd de heeren J. H. Heimbaoh Jr. en H. C. de Vos te Zierikzee. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde o. a. voor 't candidaate-examen geneeskunde, mej. P. L. Labzowaki vroeger te Zierikzee. By het te 's.Gravenhage gehouden examen voor de acte vrije- en orde- oefenlugon, slaagde o. a. de heer W. D. Pleterse, geb. te 8erooskerke (8). POST EN TELEGRAPHIE. Aangesloten aan het Intern, telefoonnet onder no. 29, de heer J. de Kegt, deur waarder te Zierikzee. RECHTZAKEN. De malversaties te Maasdam. In de zaak van den oud-burgemeester van Maasdam, beschuldigd van het ge bruik maken van vervalschte raadsbe sluiten, heeft de rechtbank te Dordrecht een nieuw onderzoek bevolen, daar uit verklaringen van bekl. zou gebleken zijn, dat hij gehandeld heeft op aanstichting van zekeren van ,der W. De stukken zijn opnieuw In handen van den rechter commissaris gesteld. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Dm sprekende film. Dezer dagen noodigdc „Tri-Ergon" een Zwitsersche uilvinderscombinatie, me met eenige andere Duiücbe en buitenlandsche journalisten uit tot een demonstratie van een nieuwe sprekende film. Jaren lang heeft men aan dit probleem gelobd, schrijft de Berlijnsche Hdbl.-correspon dent. Het is een verblijdend verschijnsel thans te kunnen vaststellen, dat de op lossing. althans één oplossing, en wel een verbluffend-volmaakte, gevonden is. In hel kort komt het op het volgende neer. Niel alleen hst beeld, maar ook de geluiden: worden gefotografeerd door den kino-opnemer, en wel door een en de- aelide draaiing, dus volkomen automa tisch. Da geluidsgolven worden eerst in lichtgolven omgezet langs electrischen weg en wcj door bemiddeling van een zelf gevonden microfoon, dat de uitvinders kathodofcon noemen. Ik heb ook proe ven met deze kathodofoon meegemaakt schrijft de corr., en ben onmiddellijk overtuigd, dat deze schitterende vinding, die alle geluiden zeer sterk en zonder klaren; toen die korte straat een naam kreeg, zal het aantal der zich daarin bevindende huizen de benaming veroor zaakt hebben, welke wel onmiddellijk evenals bij het Roode Dorp uit den volksmond is voortgekomen. En wat zoo door het publiek bedacht wordt heeft soms taaier leven den officieel ontstane woorden of benamingen. Het reeds ge noemde IJe Witte lJe-stiaatje, dat Post- straal en Fonteme verbindt en nog wel meermalen hel Vuilstraatje genoemd wordt, komt onder dien naam ook al de 10e eeuw voor. De Zevengetij-straal (nog vaak de Koe- kinderstraat genoemd) oudtijds de Oost grens vormende van de aan hel Minne- broedersklocster behoorende gronden, moet! wel haar naam ontleend hebben aan de zeven get-ijden, de zeven kanonieke uren van dag en nacht, waarin in de kerken de voorgeschreven koordiensten gehouden werden. Een» vreemde naam is die van het Kar- steil,- de oploopende straat welke de Ver- borne buurt met de Nieuwe Haven ver bindt. Naar dien opril wordt in den volksmond de geheele Vcrborne buurt wei,' eens Karsteii genoemd. De oorsprong én beteekenis van dit woord is voorals nog) onzeker, evenals van het Luitje, wel ke benaming pas in dé allereerst jaren •der 18e eeuw voorkomt. De naam Drie Koningenstraat, later veranderd in Drie Koningen]aan, is nog maar enkele jaren oud. Toen in het ver lengde van de Lange Nobelstraat een het minste geruisch weergeeft, een vol komen omwenteling ook op hel gebied der giamopboon-industne zal leweeg brengen)l terwijl aan de fabricatie der ge- luidsoverbrepgers voor draadlooze tele fonie en telegraphic hierdoor onschatbare diensten bewezen kunnen worden. De. ejectrische wisselstroom, die de ge luidsgolven, opgenomen heeft, wordt door een lamp in hebt veranderd en deze steeds wisselende lichtgolven worden op de f.ilmband geworpen tegelijkertijd met hét opgenomen beeld. Men toonde ons sprekende redenaars en tooneeispelers, variété-artisten, dorps- tooneeitjes met muzikanten, juichende kinderen, kakelende kippen, blatende gei ten. Het applaus was niet van de lucht. Want hei was ook werkelijk verbluffend. De menscheiijke stem werd meestal zoo duidelijk, zoo warm en natuurlijk weer gegeven en de actio van het photogra- fischx filmbeeld klopte daarmee zoo voor treffelijk dal men de volmaakte lussie had van de levende werkelijkheid. Kleine technische details behoeven nog slechts verbeterd ie worden, beter filmmateriaal zal noodig zijn, en het voocloopig ideaal is bereikt. Men 2al den mensch, m?n zal alle^ wat leven heeft en geluid kan voort brengen, lot in alle eeuwigheid voor het nageslacht kunnen bewaren. Men neme toch Bouwmeesier's Shy Joch op voor het te laat is De mogelijkheden, die c'oor deze uil vinding voor onderwSjs, kunst, weten schap, vermaak, sport en nog veel meer, gegeven zijn, lijken mij onbegrensd VAN HEINDE EN VER Er bevinden zioh thans- in Ierland nog ongeveer 10.000 personen in militaire gevangenschap in het belaDg van de rust en de orde in het land. In JudI, Juli. Augustus en September zy'n er 2180 ontslagen. De Times meldt nit Osaka, dat de hoevejlheden levensmiddelen en klee- dingstukken, welke naar Japan zyn gezonden na de aardbeving, de vraag verre overtreffen. Het gevolg Is, dat Tokio, Yokohama on andere steden In het district Kauto niet in staat zyn die groote hoeveelheden te absorbeeren. De nieuwe president van Portugal heeft zyn ambt aanvaard. Tydens eon rechtzitting te Weonen hield de offioior van jUBtitle by het nemen van zyu requisitoir plotseling op. De man was blind geworden. Uit Warsobau wordt gemeld, dat daar talrjjke communisten in hechtenis genomen zyn, die in betrekking stonden tot 8owjet-Rusland. Belangryke docu menten en aanzleniyke geldbedragen zyn by hen gevonden. Ook is gebleken, dat zij betrokkingen onderhielden met Poolsche officieren. Deze officieren zyn eveneens in hechtenis genomen. De Nederlandsohe zeillogger ,Hu- beita Cornelia" is veertig myi Noord west van IJmulden gezonken. Drié leden van de bemihnlng, onder wie de schipper, zyn verdronken. De drie andere loden van de bemanning zyn door een Engelaohen stoomtreller te Lowestoft aan wal gebracht. Het Chineesohe parlement heeft Tsao Koen tot president gekozen. De Belgisohe minister van kunsten en wetenschappen verzookt de onder wijzers mee te werken om de brood- vorapilling tegen te gaaD, teneinde tot verbetering van de handelsbalans te komen door vermindering van graan- iovoor. De Amerlkasnsche vlootvoogd Coontz heeft groote plaDnen ontvouwd voor een vlootdemonstratie in 1924 Het middelpunt vormt een kruistooht ln de Carsïblsohe zee, waarby meer dan 50 oorlogsschepen hun basis hebben by het eiland Porto Bico. Naar uit Beriyn gemeld wordt is by de posteryen wederom mededeeliDg gedaan van 470 Dnitsche couranten en tydsohrlften, die met ingang van 1 Oct. hebben opgehouden te bestaan. Te Oran (Algiers) heeft een groote verbindingsweg gemaakt werd met de Wandeling of het Slingerbosch, lag het voor de hand die straat of laan te noe- metf naar het klooster der Drie Koningen, dat oudtijds hier gestaan had en waar van de naam zelfs nog tol in het begin i der 19e eeuw' voortleefde in een aldaar gelegen boomgaard. Ten slotte nog een enkel woord over dal deel van den straatweg naar de Val, •waar sedert 1920 nieuwe huizen verrezen zijn. Ongeveen600 jaar geleden stonden daar eenige huizen, welke buurf 's Heer Lau wendorp, heette en die vermoedelijk reeds zal bestaan hebben, vóór Zierikzee zich Oostwaarts had uitgebreid lot waar nu ide Zuid- en Noordhavenpoort staan, wel ker stichting waarschijnlijk ofschoon in andèren vorm, tot het midden van de eerste* helft der 14e eeuw' is terug te brengen. In 1347 wordt 's Heer Lauwendorp reeds' vermeld, toen graaf Willam V vier gemeten lands aldaar in leen gaf aan Hendrik' jonge Jansz)., welke gronden aan den Graaf vervallen waren bij het ster ven van Lam, broeder van genoemden Hendrik. In 1352 w'ordt hel weer genoemd als ser Lauwendorp. Een adellijk of gees telijk heer Laurens zal dus degene ge weest zijn, naar wièn de buurt heette. Wie die Laurens was, valt voorshands niet te zeggen. Deze voornaam (in sa menstellingen, ats de naamval dat ver- eischte. Lau wen gespeld) kwam destijds brand gewoed in het entrepot. De schade wordt op IV, mülloen francs geschat. Gouverneur Walton van Oklahoma heeft aangekondigd, dat by den strijd tegen het onzichtbare rijk yan de Ku Klux Klan zal voortzetten en reeds ge daan weten te krijgen, dat de reohtbank een voorloopige order heeft uitgevaar digd, waardoor het stembureau belet wordt den uitslag van de verkiezing officieel vast te stellen. Men verzekert, dat in de kolen- myn van Redding bij Falkirk, waar nog 5 der verloren gewaande my'nwerkers zyn gevonden, zich nog 3 overlevenden bevinden. Onmiddeliyk is men krachtig aan het werk gegaan om ook deze mannen te helpen. len bevel tot arrestatie is uitge vaardigd tegen de president van de „Home Bank of Canada" die verdacht wordt van vaisohheid in geschrifte. De curator schatte het verlies der bank, door de handelingen van den president veroorzaakt, op 51/, mlllioen dollar. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Onder een boomTe Heeze (N.-B.) geraakte de arbeider Van H„ terwijl hij in de bosschen van baron Van Tugcl bezig) w®s niet boomen rooien, onder een vallenden boom. De man werd op slag gedood. Hij laat ©en vrouw met zes kin deren achter. Kranige zeeluiTerwijl de storm van Donderdag oorzaak wtas, dat alle andere kanaaldiensten overdag de reis moesten laten vervallen^ zijn de mailbooten van de Maatschappij Zeeland dien dag als gewoon van Vlissingen naar Folkestone en omgekeerd overgestoken, al kwam de „Prinses Juliana" door het hevige storm weer in plaats van half Zes te 8 ure te Vlissingen binnen. De inbraak in Cinema Royal.- De drie mannen, die verdacht worden zich schul dig te hebben gemaakt aan de nachte lijke inbraak met geweldpleging in de Cinema Royal aan den Nieuwendijk te Amsterdam, Zijn thans in handen van de politie. Twee hunner zijn resp. contro leur en noodhulp in de Cinema, waar zij' hun slag hebben geslagen, de derde is een vriend van de beide employés. Een gedeelte van het ontvreemde zilvergeld dat grootendeels in geldzakken was op geborgen, is in het bezit der verdachten gevonden. Intusschen heeft de controleur bij genoemde Cinema reeds een beken tenis afgelegd. De drie verdachten zullen ter beschikking der justitie worden ge steld. Zich zelf gedood. By het nazien van zyn dienstrevolver is het wapen van den agent van politie te Zwolle, H. B. onverwaohts afgegaan, de kogel trof hem in het hoofd. Kort daarop is hy overleden. De man laat een vrouw en twee zeer jeugdige kinderen na. WerktHjdverlenging. De Hollandsche Wolwevery te Hengelo heeft tydeiyk overwerkvergunnlng gekregen tot een maximum van 53 uren. De loonen, die hier nog niet verlaagd waren, zyn nu met 10% verminderd, zoodat de week- loonen dezelfde biyven. De vermindering toch wordt goed gemaakt door den langoren werktyd. 433e Staatsloterij. 5e klasse. (Tweede week). Trekkingen van 1, 2, 3 en 4 Oct. 1923. Pryi van f 5000 No. 14581. f 200 18862. Prjjzen van f 703 5444 5448 5462 5494 14589 5445 5450 5493 14577 18375 Nieten. 5410 5440 14582 14591 18356 18363 5414 5447 14583 18348 18360 18364 5434 5456 14588 18349 18361 Verbetering. In de opgaaf over de eerste week stond co. 5884, hetwelk moet zjjn 5484 (niet). In deze streek zser weinig voor. Wc kennen uit dien tijd slechts een of twee voorbeelden, o.a. van een Laurens Pie- ter Speernagel, die van eene Duiveland- scbe familie Was, zoo hét schijnt, en die eenige gemeten gron-ds bezat, waarvan een deel bekend stond als liggende: „in Lauwén Pieter Spemagbels ambocht". We laten echter in het midden of deze de naamgever der buurt was. Het woord ,,'s heer" en „ser" veran derde in de uitspraak soms in „sint'% waardoor men in 1507 deze plaats ge noemd vindt „Sinte Lauwendorp". Boxhorn in zijne kroniek van Zee land, deel I bCzL 306, vermeldt het nog en zegt ervan: „St.-Lauwendorp, recht „onder de Stadt, ontrent de Zuydthaven- „poorte, waer van de huy9en ter aelver „lijdt( (in het begin van de Nederlanitsohe „beroerten) in de Stadt verset zijn". Op den plattegrond van Zienkéee van omstreeks 1560, door Jacobus van Deven ter vervaardigd, is nog een huis daar ten' plaatse te zien, welks blauw gekleurd dak, volgens de wijze van teekening van soortgelijke! plattegrcndên van dien carto graaf, wijst op een openbaar of geestelijk gebouw'. Zes eeuwen geleden reeds eeji buurt, als „dorp" aangeduid; drie en een halve eeuw geleden verdwenen; nu weer een goed bevolkte huizengroep. Moge deze kringloop der geschiedenis ook aanleiding zijn, dat dit aanbouwsel onzer stad weder als oudtijds geheeten wordt ,,'s Heer Lauwendorp"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5