Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoerende bty de ▼au Vrijdag 5 Oct. 1923, no. 109SS. BUITENLAND. Het Spaansche dlreotolr. Het directoire is druk bezig met het ontbinden van de separtistische vereeni- gingen in de vier provinciën van Cata- lonië. Een order is uitgevaardigd, vol gens welke plakkaten en drukwerk niet meer in het Catalonisch dialect, doch in het iotfficieele Spaansch moeten gedrukt worden. Anderzijds heeft het directoire een lang manifest gericht tot de arbei ders! om meer en beter te werken en geen lidi te worden van vereenigmgen welke in plaats van door arbeiders door politici worden bestuurd. „In den arbeid is de redding van het and gelegen", zoo wordt in de proola- r a'ie gezegd. Wij hebben arbeidersver- eer. gingen. noodig voor bescherming en samenwerking, maar niet voor socialen tegenstand! en productievermindering. Wij hopen, dat wij geen nieuwe wetten in verband met den arbeidsduur of loonen of productie behoeven vast te stellen. De razzia onder de employe's, die nooit op kantoor kwamen dan om salaris te halen, duurt onverminderd voort. Natuur lijk wekt deze actie der regeering geen bijzondere sympathie onder de ambte naren, zooals hier en daar reeds tot uiting komt. De subsidies, door den mi nister van binnenlandsche zaken aan ze kere bladen geschonken, zijn afgeschaft. De Spaansche geestelijkheid heeft gebe den voor den koning en het directoire uitgeschreven. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Naar de Tel. verneemt doet in parle mentaire kringen het gerucht de ronde, dat de regeering, alvorens tot de behande ling der Vlootwet in openb. zitting over gegaan wordt, aan de Tweede namer in comité-generaal mededeeling zal doen van de motieven, die haar op een on verwijlde behandeling van de Vlootwet doen prijsstelten. De Postcheque- en Girodienst is gesloten. De directeur van den Postchèque- en Girodienst heeft, na overleg met de Re geering, besloten den Postchèque- en Gi rodienst met ingang van 3 Oct. 1923 na middag 5.30 tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de admi nistratie van voormelden dienst is de re den die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst worden opgespoord, hetgeen thans alleen) mogelijk blijkt bij sluiting van den dienst, om te voorkomen dat het aan tal fouten nog grooter wordt. Een con trolebureau is reeds in werking, om te trachten met spoed de gemaakte fouten te achterhalen en te verbeteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid gereed is, kan heropening van den dienst eerst in overweging genomen worden. De regee ring overweegt,, welke maatregelen zij zal kunnen nem?n ten behoeve van die rekeninghouders, die door de sluiting van der( Postchèque- en Girodienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken. Voor de behandeling van daarop betrekking heb bende zaken zijn voorloopig aangewezen de Thesaurier-generaal van het Depar tement van Financiën, de algemeen secre taris der Posterijen en Telegrafie en de beheerder van de Schatkistpostrekening. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, die in ernstige moelijkhe- den komen tengevolge van de beslissing, dat voorloopig over het tegoed bij voor noemde^ dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen com missie kunnen wenden met veraoek om uitkeerina vsn een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter vermijding dier moei lijkheden; noodzakelijk is. Zij zullen daar toe gebruik moeten maken van met in gang van Zaterdag 6 Oct. a.s. op de postkantoren verkrijgbare formulieren. Slechts verzoeken waarvoor van de bier- bedoelde formulieren wordt gebruik ge maakt, worden in overweging genomen. Den rekeninghouders wordt in het be lang van een spoedige afwikkeling van zaken, dus in hun eigen belang, drin gend verzocht van het vorenstaande niet af te wijken. De ambtenarensalarissen. De „Res-bode" verneemt in aansluiting op, wat bekend is, dat de periodieke verhoogIn<7en voor 1924 vooralsnog wel zullen worden toegekend, dat de minister van financiën last gegeven heeft alle ex-- tra rangsverhoogingen, die gepaard zou den gaan met buitengewone tractements- verhooging, te schrappen. Gebroken zal ook worden met het systeem der automatische promoties, zon der dat er een vacature is of verandering van werkkring een promotie wenschelijlt maakt. 11' Aan den toestand, die aan verschillende departementen bestaat, dat hoofdcommie zen met salarissen van f5000 en meer den dag doorbrengen met eenvoudig agendeeringsvverk, een werk, dat zij als schrijver op jaarloon ook reeds deden, zal een eind worden gemaakt. Onlslagr aan gehuwde ambtenaressen. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de regeering besloten, met ingang van 1 Jan. ontslag te geven aan alle gehuwde amb tenaressen. Dezen worden daartoe ver deeld In twee groepen: Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt- Zij worden zon der meer ontslagen. Dit zijn zij, die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen In aanmerking komen. Zij zullen op wachtgeld worden gesteld en zullen even veel maanden wachtgeld krijgen als zij dienstjaren tellen- Er zullen geen gehuwde ambtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en aan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, zal eervol ontslag worden verleend. lnvaliditeits- en Ouderdomswetten. Aan het overzicht van de ingevolge de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet 1919 toegestane renten, ontleenen wij: Opi 1 September 1923 werden 2530 we- duwenrenten en 4587 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, 'terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 29.782 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van 3 gulden per week; voorts genoten 3252 personen een invalidlteitsrente, als bedoeld] in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919 waren op vorenge noemden datum 67,088 personen in het genoti van een als vrucht hunner veï^eke- ringf verkregen ouderdomsente van 3 gul dien per week. De salarisverlaging. De (Minister van Financiën heeft aan een medewerker van „Het Vad." zijn mea ning gezegd inzake de salarisverlaging. Volgens Z.E. heeft de ambtenaar minder van den algem. financiëelen druk te lijden dan welke andere salaris- en inkomentrek- (ker ook. Immers 't nat'onale inkomen daal de tusschen 1922 en 1923 met een milliard twee honderd millioen. De ambtenaars stand maakt ongeveer een twaalfde van de bevolking uit- Hij zou dus, gelijk om geslagen, 100 millioen minder inkomen moeten hebben- In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 millioen in den nationalen achteruitgang. Verder werd medegedeeld, dat de minister bij de tweede tienpercentsverlaging wel de gelijk van plan is Individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht en dus ongelijk te verdeelen. Te laat Is, volgens Z. E., ingegrepen en daarom moest nu dadelijk krachtig worden ge handeld. De tijd ontbrak voor het op maken van een verdeeling als Z. E. voor de toekomst overweegt. Uit Stad en Provinole ZiERIKZEE. „Algemeene Ontwikkeling* mag tevreden zijn met de opkomst Woensdagavond j.l., hoewel nog meer deren een plaats hadden kunnen krijgen, maar 't bewijs is geleverd, dat goede filmS publiek trekken. Door het filmbeeld etectrisch te verlichten krijgen wij zoo langzamerhand dc ideale toestand, waar naar reeds lang door de vaste bezoekers reikhalzend werd uitgezien. De bioscoop commissie zij hier hulde gebracht voor wat zij tot vervolmaking van de verlich ting deed om de rolprent zoo goed mo gelijk op het doek te brengen. De film „Madame Dubarry.', waarvan In een onzer vorige nummers een korte Inhoud werd opgenomen, voldeed zeer eni hield de aandacht gespannen. De beel den waren, evenals de verschillende tek sten» zeer helder. Het was een heel mooie bioscoopavond, die evenwel wel wat laat eindigde. Kan niet om 8 uur begonnen worden OOSTERLAND. De heer J. Flohil, die gedurende 23" jaren hst ambt van ontvan ger met groote toewijding heeft vervuld en daaruit met ingang van 1 Oct. op de meest eervolle wijze werd ontslagen werd a!s blijk van erkenning van zijn gTOote plichtsbetrachting en bereidwilligheid door den burgemeester, leden en ond- ledenj van den raad en den secretaris een schilderstuk aangeboden. OUD-VOSSEMEER. Bij het plaatselijk onderzoek der bieten op gehalte blijkt dat dit wisselt tusschen 15 en 18 o/o; de lage gehaitecijfers ontstaan ook door het voorkomen van doorgeschoten exem plaren onder het onderzoekingsmateriaal. Het aantal aansluitingen bij de wa terleiding te dezer plaatse is tot heden zeer gering; hoogst waarschijnlijk is van invloed de hooge tarieven, daar alhier niet van de reductie kan geprofiteerd worden, ook door bepaald belangheb benden bij de aansluiting omdat deze niet verplichtend is gesteld. SCHERPENISSE. Het. dochtertje van C. B. a'.hier, viel van een boerenwagen op haart arm. Dr. Polderman, die de arm on derzocht, heeft het meisje direct met zijn auto naar het ziekenhuis in Bergen- op-Zoom vervoerd, waar het ter verdere behandeling is opgenomen. Een paard Van gebr. Kloet, ge spannen voor een rolslee waarop een ploeg! lag, schrok van een hoopje tolhou- ten, met het gevolg, dat het in de schijf van de ploeg terecht kwam, waardoor het dier e«n diepe wonde opliep. Eveneens schrokken twee paarden van de gebr.s Kleppe van de autobus, waardoor beiden ln( de Lange weg in de sloot terecht kwa men. Zonder nadeelige gevolgen wer den ze uit de sloot gehaald. ST.-MAARTENSDIJK. In de op Dins dag 2 October j.l. gehouden raadsverga dering waren, met uitzondering van den heer Vroegop alle raadsleden tegenwoor dig. Ingekomen is een verzoek van be woners aan het Kaadje de verordening" op de woonwagens, waarbij als stand plaats is aangewezen het Boschje, weder in te trekken. De bewoners achten de aangegeven plaats niet de juiste. Na uit voerige bespreking verklaren drie zich voor en 3 zich tegen intrekking der be doelde verordening, zoodat In een vol gende vergadering moet worden beslist. Van de firma Gebr- Geleijnse te Moer dijk Is een verzoek ingekomen de huur der bakken, welke, in verband met over dracht feitelijk verschuldigd is door N. de Viet c.s., van gemeentewege te vol doen, daar genoemde personen weiger achtig Wijken tot betalen dier huur. Deze zaak wordt aangehouden, daar men meent, dat <ie Viet c. s. een eerlijke bekentenis had behooren af te leggen met betrek king tot deze zaak- Van het Rijkscentraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen in liquidatie is een schrijven ontvangen, dat de gemeente nog f941,18 schuldig is. Uit nadere verklarin gen blijkt, dat het genoemde kantoor volstrekt geen bewijzen'van ontvangst der betrekkelijke goederen kan overleggen, verder dat door dit kantoor cardinale fou ten zijn gemaakt, zoodat geenszins met een en ander kan worden genoegen ge nomen. Men zal te dezer zake nader ad vies inwinnen. Hierna komt in behande ling de begrooting dienstjaar 1924. De heer Koopman brengt namens de com missie, belast met het onderzoek der be grooting, verslag uit- Een uitvoerige be spreking heeft plaats over de kwestie of twee veldwachters wel noodig zijn, men acht één voldoende- De meerderheid van den Raad gaat in dezen met de commis sie aoooord, doch de voorzitter meent, dat met één veldwachter niet kan wor den volstaan- Besloten wordt het subsidie aan de Rotterd- Tramweg-Mij. voor de bootverbinding Stavenisse—Zijpe van de begrooting af te voeren, daar de recht bank te Zierikzee Is opgeheven. Het sub sidie aan het muziekgezelschap wordt eveneens van de begrooting afgevoerd, niettegenstaande de mededeeling, dat 't subsidie alleen zou worden gevraagd in dien hiertoe noodzakelijkheid bestond, wat uit over te leggen rekeningen zou moe ten blijken, tot op heden is het subsidie dan ook nooit behoeven te worden ver leend- De begrooting wordt hierna met algemeene stemmen vastgesteld met een bedrag van f87346,79- Er is een plaatse lijke inkomstenbel. van rond f24000. Bi] de behandeling der begrooting voor het gemeentelijk woningbedrijf stelt de heer Koopman voor f300 toeslag te geven op de huur van de bewoners der 10 wonin gen in 1921 gebouwd. Dit voorstel wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. De begrooting voor het Woningbedrijf wordt met 5 tegen 1 st. (Koopman) vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f10300. De be grooting voor het Weezen Algemeen Arm bestuur wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 17624,02, met een onvoorzien van f4975,19- Van den Minister van Onderwijs Is bericht ingekomen, dat hij f460 beschikbaar stelt voor restauratie der schilderijen ten ge meentehuize. Als voorwaarde stelt hij, dat dc restauratie moet geschieden onder toe zicht van de afdeeling B der Rijkscom missie voor de monumentenzorg, dat de schilderijen tegen brandschade, diefstal en beschadiging worden verzekerd tegeneen door hem goed te keuren bedrag. Van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg Is bericht ingekomen, dat zij zich kan vereenigen de restauratie op te dragen aan den heer van Bohemen te 's-Graven- hage, alsmede dat zij bereid is op die restauratie toezicht te houden. De heer C. B. v. Bohemen heeft bericht de restauratie te zullen verrichten tegen de vroeger door hem gestelde voorwaarden. Hij neemt er genoegen mee, dat over 1923 zal worden betaald f 250, over 1924 f 460 en over 1925 de rest. Met algemeene stemmen wordt besloten thans alle 17 schilderijen te doen restaureererentegen stemde de heer Hage. Met betrekking tot verfwerk aan genKente//*>nIngen wordt besloten de woningen C Np. 1 tot C No. 7 te doen verven vóór 1 November a-s. door J. van den Hoek, en de verdere wo ningen voor zoover noodig door den op volgenden schilder. Omtrent de aanslui ting aan de waterleiding wordt met 3 tegen en 3 voor aangehouden een voor stel tot verplichte aansluiting wanneer de tarieven nader worden herzien onder goedkeuring van den Raad. Voor dit voorstel stemden de heeren Kloet, Quak- kelaar -en Hage, tegen de heeren Groene, wege, Priem en Koopman. De heer Koop man doet een voorstel het klokluiden we der in te voeren, waar zich 3 voor, en 3 tegen verklaren. De heer Quakkelaar informeert naar het leggeld voor suiker bieten, waarop de voorzitter antwoordt, dat het terrein is verhuurd voor f0,55, f 0,50 en f0,40 per vierkante meter naar gelang van ligging van den grond. Hierna volgt sluiting. RECHTZAKEN. Bij Vonnis van het kantongerecht te Zie rikzee is aan H. A. A. v. d. Bout te Zie rikzee, wegens overtreding van artikel 15 der Motor- en Rijwielwet, de be voegdheid motorrijtuigen te besturen ont zegd voor een termijn van drie maanden, ingegaan op 19 Sept. J.l. De Broekhuls-Ieenlngen. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Rotterdam heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, gedagvaard tegen 16 dezer W. H. Broekhuis te Heerlen, ter zake van het aanleggen der bekende premleleeningen. ONDERWIJS. Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa mens van den Alg. Ned. Politiebond ver wierf o.a. de heer Hl. L. Verseput te Re- nesse het gewoon diploma. ST.-ANNALAND. Als tijdelijk onderwij zeres is verleden Maandag aan de open bare school ln dienst getreden, mej. De Vos van Vlissingen. AANBESTEDINGEN. Bij de gehouden aanbesteding voor de levering van kolen ten behoeve van de gemeente Scherpenisse werd deze ge- gundl aan gebr. Hartog aldaar. LANDBOUW EN VEETEELT. Onder het vee van de landbouwers L. I. Fondse en J. van Nieuwenhuijze te Zonnemaice is mond- en klauwzeer ge constateerd. Den ingezetenen wordt aan geraden de melk goed te koken. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 October. Zierlkses. Ned. Herr. Kerk. Nieuwe Kerk. '■Yoorm. 10 ure, da. Waardenburg Kleine Kerk. Voorin. 10, ds. Helder en 6.30 ure, ds. Poort. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds Wielenga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeakerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Erangelisatie Jerufil IL 10 en 7 ure, Gewone dienst. Kerkwerve. 2 ure, da. de Leur. Serooskerke. 2 ure, da. Griethuijsen. Burgh. 9.30 ure, ds. Boogaard. Protestanten bond. 10 ure, ds. de Roode, in de gemeente* kamer. Renssaa. 2 ure, ds. Leendertz. Noordwei Ie. 9.30 ure, ds. Leenderta. Haamstede. 9.30 ure, ds. Japchen (Orgel collecte). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Goedhujjs. Oud-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Elkerzee. 9.30 ure, ds. Poort. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Brouwershaven. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds« Zonneveldt van Aalsmeer. Zonnemat re. 9.30 ure, ds. de Leur. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ore, ds. Hoek. Noordgoawe. 9.30 nre, ds. r. Griethugse*. Drelschor. 9.30 ure, ds. r. d. Griend. Oawerkerk. f ure, dr. Weede. Nleuwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden (Oogst- preek) en 2 are, idem. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5 30 are, Leesdienst. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leesdienst Oosterlaad. 9-30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30, ds. Verseur (Bed. H. A.), 2 idem (Nabetrachting) en 5.30 are, idem. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, de heer Remjjn. Slrleaslead. 2 ure, ds. v. d. Griend (Deops- bediening). Brulnlsse. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gsm. 9.30, 2 en 5.30 ore, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk, 9, 2 en 8 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Veldkamp. St-Plllpeleod. 2 ure, ds. Datema. Oud- Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Tbolea. 9,10, ds. Datema en 2 ure, ds. Moerman. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Lees kerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Bt.-Maartensdijk. 9.30, ds. Keiler (Oogst- preek) en 2 are, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Ond-Voesemeer. 9.30, ds. Van Griethugzen en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.80 en 2, ds. Staal (Oogstpreek)6.30 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. Verechoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 ea 6 ure, Leeskerk. Scherpenleae. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Keiler (Doopsbed.) Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeekerk. Stevonlsse. 9.30, de. Moerman en 2 nre, Leeskerk. Ond-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-AnnaUnd. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Van Griethugzen (Doopsbed.) Geref. Kerk. 9 30, 2 en 5 ure, ds. Kok van Aagtekerke (Doopsbed.) VAN HEINDE EN TER. Volgens een bericht uit Rome aan de „Daily Telegraph" heeft een zee-offi- cier te Genua bij de Italiaansche regee ring plannen ingediend voor het bouwen van nieuwe duikbooten, die sneller zijn en grootcre aanvalscapacitelten zouden bezitten dan eenig tot dusver bestaand type. Naar officiéél wordt medegedeeld, is het Kustrin-avontuur afgeloopen, na dat de opstandelingen ten getale van om trent 400 man, w.o. vele raddraaiers, alle gevangen genomen en ontwapend zijn. De Spaansche regeering .heeft be sloten een onderzoek te doen instellen naar de arbeidstoestanden in de mijnen. Den 20sten October zal er te Was hington een conferentie plaats hebben tus schen Coolidge en de staatsgouvemeurs nopens de toepassing der Amerikaansche wetten. Uit Belgrado wordt thans gemeld, dat prins Peter van Montenegro, die naar men weet van zijn dynastieke aan spraken inzake Montenegro heeft afge zien, tot militaire commandant van Bel grado is benoemd. Vier veroordeelden in de staatsgevan genis te Eddyville (Kentucky) schoten 2 cipiers dood en verwondden drie andere. Daarop verschansten zij zich ln de ge vangeniskeuken en begonnen in 't wilde weg te schieten. De „Libre Belgique" deelt mede, dat de stakende diamantbewerkers te Ant werpen besloten hebben het werk te her vatten. Het geschil omtrent de loonen zal san een gemengde commissie wor den onderworpen. De Fransche bladen vernemen uit Pau, dat de streek van Lanne (Busses- Pyrénées) geteisterd wordt door een plaag van wilde katten. Deze vraatzuch tige kleine roofdieren veroorzaken den boeren enorme schade, doordat zij groote slachting aanrichten onder kuikens, kip pen, eenden en ganzen. Het Kabinet-Stresemann is afgetre den. President Ebert heeft het ontslag aanvaard en den aftredenden agent ver zocht een nieuw kabinet samen te stellen. Dr. Stresemann heeft deze opdracht aan genomen. De mogelijkheid bestaat, dat een soort directorium zal worden ge vormd. Het Spaansche staatsblad bevat een Koninklijk besluit, dat de magistratuur opdraagt alle prooessen te herzien van de laatste vijf jaar voordat de bevoegdheid bestond tot afzetting van leden van de rechterlijke macht, die zich schuldig ge maakt hebben aan onwettige handelingen tijdens de instructie. Dc Giorna'.e d'Ilalia verneemt uit Tripoli, dat een auto met vijf officieren en twee inlandsche soldaten door rooi- vers is aangevallen, die den wagen in brand hebben gestoken. Men heeft 2 (af schuwelijk verminkte lijken gevonden; de anderen zijn verdwenen. Binnenkort zal te Moskou een vol ledige verzameling verschijnen van de brievenj en telegrammen die gewisseld zijn tusschen tsaar Nikolaas en de tsaritsa, onder den titel „Briefwisseling tusschen Nikolaa^ en Alexandra Romano f". De ver zameling, die reeds in bet buitenland uit gegeven js, zou verre van vplledig zijn. Op het congres der Grieksch-Katho- lieken, dat in Mei van dit jaar te Con- stantinopei: gehouden werd, is destijds be sloten, een kalenderwijziging aan te bren gen, die in hoofdzaak neerkomt op het afschaffen van den Juliaanscihen en het accepteeren van den Gregoriaanschen ka lender. Het datum-verschil van 13 dagen met Rusland en den Balkan is nu dus gelijk1 gemaakt. De invoering beeft! 1 Oct. plaats gehad en wel IJet men op 17 Sept. (onzen 30 September) onmiddellijk 1 October volgen. Een sterke storm heeft Woensdag boven Ierland en in het Westen van Engeland gewoed. Reddingsbooten heb ben overal schipbreukelingen aan wal gebraeht. In Engeland is men bezig met het vormen van een fascistische organisatie, welke haar leden zoekt in de midden graafschappen. Een telegram nit Londen meldt, dat de volhardlDg van de hulpbrigades tot redding van kameraden, die nog in de m|jn te Falkirk (Schotland), achter gebleven konden z\jo, beloond Is. Vijf del vers zijn nog gered, hoewel alle hoop reeds lang was opgegeven. Een zeer ernstige aardbeving Is Donderdagmorgen te Tokio gevoeld. De bewoners vluchtten de straat op, het eleotr. licht werd afgesneden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Woedende stier. De beer H. J. van Waes, burgemeester van Westdorpe (Z.) die vorige week Woensdag door een woe denden stier werd aangevallen is Dins dag aan de bekomen verwondingen over leden. Een l.azerne-echandaal. In verband met 't politieschandaal te Batavia wordt door Het Vad. ,<een kazerneschandaal" gemeld, dat ln 1921 aldaar plaats vond. Voor de politiemannen werd op Pasar Baroe een kazerne opgericht. Vooir f 550 per maand huurde ttren een groote loods van een Chinees, een machtig voordeelig zaakje voor den schuinoogige. Nog twee an der© kazernes waren in gebruik voor een gezamenlijk^ huur vani f 2000 per maand. De loods werd in enkele weken om: getooverd in een kazerne. Om de „zui nigheid" werden 250 baleh-baleh's (slaap plaatsen) gemaakt van autokisten, aüe zóó dicht op elkander, dat geen plekje onbezet bleef. Da® aten, sliepen, woon den, 250 politie-agenten met hun vrouwen en kinderen dwars do-ar en over en op elkaar. Afscheiding tusschen gehuwden en ongehuwden bestond er niet. Het we. melde van ongedierte; gelegenheid tot een bad was er niet en het aantal pri vaten! bedroeg 5 a 6. Van het maandsala ris der agenten (f 20) werd nog f 5 afgetrokken, om de „zuinigheid" te be trachten. Er ontstond groeiende ontevre denheid, daar in 't contract vermeld [stond, dat 't salaris f 20 bedroeg en voor be woning! niets behoefde betaald te worden. Toerj ze op het hoofdbureau kwamen kla gen werden de agenten door den hoofd commissaris Van Rossen weggejaagd. Dat was| „de rechte man op de rechte plaats", zooa's ln een installatie-rede gezegd werd. Bewijs dat men dergelijke rede voeringen niet te hoog moet aanslaan. Bate uit een faillissement. Een firma te Doetinchem had dezer dagen het bui tenkansje als b8te uit een Duitsch fail lissement een bankbiljet van 1000 Mark thuis gestuurd te krijgen. De eangetee- kende brief waarin het geld was ver zonden, was met... een millioen mark gefrankeerd. Een Utrechtsche dienst royaal bedacht. Een Rijksinstelling te Utrecht, die ge woonlijk bij den Postchèque- en Giro dienst een saldo heeft loopen van on geveer f 16,000, heeft in een der vorige weken van dezen dienst bericht ontvan gen, dat haar saldo ruim 6 millioen 4 tofl\ bedroeg. Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den Postchèque- en Giro dienst berustte, heeft het bestuur der in stelling in een ernstig kabinet-schrijven aan den directeur-generaal van dien Dienst! op deze grove fout gewezen. Taal noch teeken werd echter op dezen brief vernomen, zegt bet „U. D." maar wel heeft de Utrechtsche instelling dezer da gen een niéuwe afrekening ontvangen, waarbij het saldo was gebracht van 6 ImilLioen 4 ton op. 6 millioen 9 ton. De be reidwilligheid om mede te werken «an

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5