>Mr- Polvliet leidde deze vergadering. In zijn inleidend woord voor den aanvang dezer bijeenkomst gesproken, zette hij uit voerig doel en streven uiteen, nadat hij omstandig had medegedeeld, hoe deze nieuwe is ontstaan uit de veceeniging van burgemeesters en secretarissen op Schou wen en Duiveland- De nieuwe vereeniging wenscht zich evenwel niet te bepalen tot behartiging van persoonlijke belagen, maar tot behartiging der belangen van het geheele eiland Schouwen—Duiveland. Ieder bewoner van ons eiland dient lid te worden van deze vereeniging, wel- ike zeer veel nut kan en móet stichten, wanneer bepaalde streekbelangen, als wa terleiding en electrificatiekrachtdadig worden ter hand genomen. Door de contributie zoo laag mogelijk te stellen, denkt men een groot aantal leden te krijgen, want wil van een ver eeniging kracht uitgaan, dan moet zij een flinke ledenlijst bezitten. In het voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren dr- Huese, Joh. Hoogen- boom, S. J. Gast, W. Merle en J. Bon- gertman, welke binnen korten tijd een reglement en statuten zullen ontwerpen, die in de eerstvolgende algemeene ver gadering ter goedkeuring zullen worden aangeboden. De heer S- J. Gast, dankte onder in stemming der aanwezigen aan het slot der vergadering mr. Polvliet voor zijn voorbereidende werkzaamheden en wenschte hem bij zijn aanstaand vertrek aller goeds toe. Men geve zich spoedig als lid van bovengenoemde vereeniging op bij een der hier genoemde bestuursleden- (De con tributie bedraagt tl,—) Door de gezamelijke kaascontröle- stations in Nederland is een drukwerkje verschenen, ten doel hebbend het pu bliek op onpartijdige wijze in te lich ten omtrent de beteekenls van het Rijks- kaasmerk. Belangstellenden vragen een brochure aan bij 't kaaseotrölestation, Westerstraat 16, Utrecht. BURGH. Maandiag 1 October was het 25 jaar geleden dat onze burgemeester, de EdelAchtbare heer W. G. Boot Wz., in functie tradi als gemeente-secretaris. Hoeweli dhr. Boot gemeend had, dien dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, werd hij in den morgen van dien dag bezocht door de leden van den gemeenteraad en bij monde van den oudsten wethouder, dhr. W. Heule, namens den raad in har telijke bewoordingen gelukgewenscht met zijn jubileum. Van verschillende zijden ontving dhr. Boot dien dag nog menige geiukwensch. Wij hopen van harte, dat de algemeen geachte jubilaris nog tal vam jaren in 't belang der gemeente werk zaam moge zijn. t 008TEHLAND. De Raad dezer ge meente benoemde tot ontvanger de heer C. J. Zoeter te Bruinisse. Tot het doen van ontvangBten en uitgaven zal zitting worden gehouden ter aeeretarie lederen Woensdag en Zaterdag, 's-morgens van 10—11% uur, terwijl tot hetzelfde doel zal worden gezeten ln de school te 8lr- jansland in de eerste week van elk kwartaal des namiddags van 12—1 nnr op door hem te publiceeren dagen. STAVENISSE. In een daarvoor uitge schreven raadsvergadering werd Maan dag overgegaan tot beëediging en instal latie van den heer C. Broodman (wet houder). Die beëediging kon tengevolge van zijn ongesteldheid op 4 September JJ. niet plaats hebben. OUD-VOSSEMEER. Naar ons word medegedeeld zonden in het jachtterrein onder deze gemeente door den heer Cogel c.s. reeds 170 patrijzen zyn ge schoten, een groot getal, als men ln aanmerking neemt, dat overal geklaagd wordt over een slechten patrijzenstand. 8T.-ANNALAND. Aan den tnin van de pastorie wordt een andere bestem ming gegeven. Reeds is men begonnen met het verwijderen van de vele boomen en struiken, die hem versierden. Door zijn ligging en zijn grootte levert hij een uitmuntend terrein op om als opslag plaats te dienen voor suikerbieten. Voor dat doel is hij voor de eerstvolgende 5 jaar aan een suikerfabriek verhuurd. LANDBOUW EN VEETEELT. BURGH. De veeiokkersvereeniging al hier heeft, teneinde de veeverbetering in deze omgeving te bevorderen, een jon gen fokstier aangekocht bij gebr. Ba- rendregt te Barendrecht (eiland Usel- monde). Het is een flink gebouwde stier van prima afstamming. Te hopen is het, dat door lailgemeene deelname de vee houders het bewij3 zullen leveren, dat hef bezit van goed vee door hen op prijs wordt gesteld, tevens ook het spreek woord huldigend „Eendracht maakt Macht". Het spreekt vanzelf, dat hoe meer koeien bij dezen stier worden toe gelaten. hoe goedkooper de deelname ia. De veehouders, die hun belang be grijpen, zullen dan ook den aankoop ivan dit dier toejuichen en hun mede werking zeker niet onthouden. LANDBOUW EN VEETEELT. Onze superphosphaat in Zuid-Afrlka. De heer de Boer heeft den minister Van A., H, en N. de volgende vragen gesteld le. Is het den Minister bekend, dat door de Znid-Afrikaansohe regeering, eon proclamatie ls uitgegeven, waarby aan den Import van snperphosphaat, speciaal uit Nederland, beperkende bepalingen Worden opgelegd? 2e. Is het den Minister verder bekend, dat, toen doze maatregelen niet b(j machte Waren het Nederlandsche snperphosphaat van de Zuld-Afrlkaansohe markt te ver dringen, een nieuwe proolamatle ls uit gegeven, met het kennelijke doel Import oa. uit Nederland van snperphosphaat onmogelijk te maken? 3e. Is de Minister bereid de Zuid- Afrlkaaneche regeering de onrechtvaar digheid dezer maatregelen onder de aan dacht te brengen en al zij a lu vloed nlt te oefenen, opdat aan dezen voor de Nederlandsche nijverheid eu scheepvaart zoo schadelijke toestand spoedig een einde kome? ONDERWIJS. Tot rector der R.-K. Lycea te 's-Her- togenbosoh is benoemd dr. J. Bauwens te Schiedam, vroeger leeraar der R. H. B. S. te Zlerikzee. Mej. Buteijn te 8t.-AnnaIand ls benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Slledrecht. MARINE EN LEDER. Geen opheffing van den Vrij willigen Landstorm. Thans verneemt „De Tijd", dat de mi nister van Oorlog niet zal overgaan tot opheffing van het Instituut van Voor oefeningen, maar een reorganisatie van dal Instituut zal overwegen. De naam Vrijwillige Landstorm zou daarbij ver dwijnen.. Gebleken is intusschen, dal nieu we vrijwilligers zullen kunnen worden aangenomen ter opleiding. VAN HEINDE EN VER. Uit 8ofia wordt berloht, dat een hevige brand te Wratza tweehonderd hulzen verwoest heeft. Er zyn verschei dene slachtoffersde schade is groot. Bij een brand ln een bioscoop te Malaga (Sp.) zijn 18 kinderen gekwetst. In Spanje is het proces begonnen tegen de neger» zg. moordenaars van den premier Dato. Een hunner is gevlucht naar Ruöland en verklaart de eenlge schuldige te zijn. Ongeveer zeventig gevangenen zijn nit de gevangenis in de UlmenBtrasse te Dusseldorf uitgebroken, na eerst aan het muiten te zijn geslagen. Bij een ge vecht worden zoowel gevangenisbewaar ders als gevangenen gewond. De vlucht geschiedde in gevangeniskleding. Het Spaansch directorium heeft een verklaring gericht tot de werkgevers, dat zij zich verzot tegen eiken Inbreuk op do wettige rechten der arbeiders en de werkgevers verzoekt de rechtvaardige en billijke wenschen van de arbeiders niet tegen te gaan. De Dultsche Rijksdag welke Dinsdag namiddag zou worden geopend, is niet bijeengekomen ter»gevolge van de oritieke toestand ln de blnnenlandsohe politiek. Het kablnet-Stresemann wordt ernstig bedreigd. De vrouwen der Fransohe officieren en soldaten in het Roergebied hebben aanzegging gekregen, het bezette gebied binnen twee dagen te verlaten. Men gelooft, dat do Fransohe autoriteiten dezen maatregel genomen hebben met het oog op te verwaohten ernBtlge on- lUBten. Te Osaka (Japan) zijn weor een aantal aardsohokken gevoeld. Men ver moedt, dat er weer slachtoffers zijn. In de kolenmijn te Maar age by Bergen in Henegouwen hcefc een mijn- gasontploffing plaats gehad. Er zijn zes mensehen gedood en tien gekwetst. Naar uit Czernowltz, de hoofdstad der Boekowina, wordt gemeld, hebben acht roovers op klaarlichten dag in de nabijheid der stad op straat 140 personen aangehouden en deze van alles beroofd, waarna zij hun buit op een kar weg brachten. Dinsdag zijn do verkiezingen in Oklahoma begonnen, die met ongekende bitterheid gevoerd worden, wegens ae oorlogsverklaring van den gouverneur aan de Ku Klnx Klan. Hoewel de be dreigingen op het loven aanhouden, wordt nog geen melding gemaakt van onlusten. In het Ruas. gouvern. Saratof heeft het gouvernementeel bestuur vastgesteld, dat, tengevolge van de laatste tweo hongersnoodjaron, de landbouw met 50 procent, vergeleken met de aan don hongersnood voorafgaande jaren, ls ver minderd. De nood ls in het gouverne ment trouwens nog niet verdwenen. Volgens offieieele gegevens leden op 1 Augustus van dit jaar 185 C00 mensohen honger. De te Antwerpen gehouden be sprekingen over de diamantwerkers- staking hebben nog geen reanltaat op geleverd. De staking omvat 1500 man. Tegelijk met de eigenlijke Brltsohe Rijksoonferentie, is door den Minister van handel de eoonomisohe Rijksoonfe rentie geopend. De autoriteiten van het Amnrlkaan- eohe Roode Kruis ramen het aantal dooden, bij de ramp dio Japan in Sept. tro^f, op 225.000, dat der gekwetsten op 450,000, terwijl 2,000,000 peröonen ten gevolge van do aardbeving geheel of gedeeltelijk zonder middel van bestaan zijn. Volgens offieieele berichten hebben Zaterdag op het eilaüd Formosa hevige aardsohokken plaats gehadwaardoor vele huizon vernield zijn. Men vreest, dat er veel mensohenlovens te betreu ren zijn. Zondag zijn ernstige schokken ge voeld ln de omgeving van Sjlsoeoka op het eiland Hondo, ongeveer 100 mijlen/ ten Zuidwesten van Tokio. Volgens berichten nlt goede bron uit Bofla over den toestand ln Bulgarije blijkt het karakter der opstandige be weging auders dan tot dusver werd gemold De regeerlng Btaat niet voor een beweging van communisten, doch voor een boerenopstand, die van com munistische en van Russische zijde wordt ondersteund. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In het hol van den leeuw. Men is op het oogenblik druk bezig te 's-Graven- hage handteekeningen te verzamelen voor het petitionnement tegen de Vloot wet. Huis aan huls wordt aangebeld met het verzoek de lijst te versleren met handteekeningen. Zoo komt men ook ergens, aldus De Tel., in de Jan van Nassaustraat. Belten de dienstmaagd doet open. Och juffrouw, zoo klinkt het, vraag er es of mijnheer de lyst wil teekenen. Dienstmaagd af.. Eenige oogenbllkken later wordt een kamerdeur geopend..,,, een heer stormt woedend naar vorenin de vuist geklemd de witte lijst. En wilt u maar eens heel gauw maken dat n van de deur komt. Ik teeken dat ding nietAntl-vlootwet- propagandist kykt verwohderd op. Znlk een fel tegenstander had hij nog niet ontmoet. Tooh eens even op de deur kyken wie daar woont Wat? ziet hij goed? H. Colijn Dan een schaterlach. Zonder het te weten was hjj in 't hol van den leeuw terechtgekomen. Neen dat is geen won der dat die niet teokenen wil! Propa gandist trekt verderzonder de handteekening van den heer Colijn. Jeugdige dievegge. De politie te Sneek legde de hand op een 15-jarig meisje, dat kans heeft gezien om niet minder dan 19 winkeliers in die gemeente te bestelen. Het politieschandaal te Batavia. On- geloofeJijke toestanden heerschten in de gevangenis Tjiplnang bij Batavia vóór het politieschandaal aldaar ontdekt werd. In die gevangenis waren begin 1923 3000 gevangenen, die, volgens het Vad soms bij ristjeB tegelijk wegliepen. Het geld, dat in de zakken van 't gevangenis personeel verdween, wist van dergelijke „ontsnappingen" alles af. Rijke gevan geten werden zoo lang afgeranseld, totdat de op de hoogte gestelde familie geld zond. De mishandelingen werden weor herhaald om nieuwe geldzendingen te bewerkstelligen. Jaren moet derge lijke toestand daar gehcerscht hebben. Het gevangenispersoneel sloeg eveneens munt uit 'tfait, dat gevangenen wel naar de buitengewesten worden gezon den, wat een verdubbeling van straf bcteekent. De gevangenen, die 't be talen konden, werden op de lyst geplaatst en konden doze plaatsing afkoopen na stortlDg door de familie van het benoo- dlgde bedrag. En dat herhaalde zloh maar steeds tot de familie nltgeknepen was, en dan ging de gevangeno toch naar de buiteugewesten. De .ontvluch ting" van gevangenen werd soms drlo dagen later .ontdekt". Knoeiden politie mannen niet mee, dan worden ze er nit gewerkt. Oplnmsmokkelaars werden door politieleiders gewaarschuwd. In 1920 onder den rook van Batavia was de toestand vreeselyk, waar roof en doodslag aan de orde van den dag waren. Deze toestand werd meermalen door de politie op touw gezet. Politie oppassers hielden er paarden en rijtuigen op na on drie h vier vrouwen. In één kampong word een hoofdman van zeer rijke inlandBohe roovers de hand boven 't hoofd gehouden en deze kereldie f 50 000 ais saldo op de banken te Batavia had, deed andere mensohen maar neersohieten. Onschuldig. De vorige week is naar Lelden overgebracht, om daar gerechte lijk geaohouwd to worden, het lijkje van het 2-jarlg doohtertje van J. 0. van B., weduwe van G. v. ,8- te Sassen- heim. Ér werd gedacht aan vergiftiging. Uit het onderzoek ls gebleken, dat van vergiftiging geen sprake ls. Zware mishandelingen te Utrecht, Reeds lang zoo vertolt hot U. D. was er een ruzie tusschen eenige bewoners van den "Vleutensche wog te Utreohteen ruzie diezooals gewoonlijkgepaard ging met kleine of groote plagerijtjes en scheldpartijen. Tot hot Zondagavond tot een ernstiger uitbarsting kwam. Een der bewoners was In de gang van zjjn woning bezig een duivenhok te timmeren. Een der buren, die dit zag, vond dat een welkome gelegenheid om hem eens danig tc sarron. Dat stond den eerste eohter heelemaal niet aanzoodat hij ten slotte zoo driftig werd, dat hij zijn hamer nam en den andere daarmee op het hoofd sloog. Het bleek dat doze daardoor ernstig verwoed was en dadelijk naar de Rijksklinieken moest worden overgebraoht De dader, oen 29-jarige metaalbewerker, werd in arrest gesteld Het andere geval speelde zich af ln de Zonstraat daar tor stede. Twee jongelui vau 20 on 25 jaar kwamen in een winkel om wat haring te koopen, al voren a hulBtoe te gaan. Bij het heen gaan meenden zU echter te veel betaald te hebben, waarop eon twist mot den winkelier ontstond. Deze Hop zoo hoog, dat zij eerst den man met eenige klin kers bewerkten, waarop een van belden ton slotte hem met een mos in do borst stak en hem een vrij ernstige wonde toebracht. Het slaohtoffer werd naar de Rijksklinieken vervoerd. De dader werd nog denzelfden avond gearresteerd. Ongelukken met doodslaken afloop. Maandagavond is een 17-jarige schippers knecht uit Den Helder, bij het varen door de brug over de Nauernasohe Vaart te Krommenie, met het hoofd in aan raking gekomen met die brug, tengevolge waarvan hij achterover sloeg en dan nek brak. Kort daarna is hij overleden. Tnaaoheu Borne en Hengelo is de aannemer G. uit Borne, die fietsend zloh aan eon vrachtauto vasthield, daaronder geraakt en kort daarop overleden. LAATSTE BERICHTEN. Lloyd George over de toekomst van Frankrijk en Dultsohland. De Daily Chronicle bevat een artikel van Lloyd George over de toekomst van Frankrijk en Dultsohland. De sohrijver noemt het een wonder, dat Dultsohland het zoo lang heeft uitgehouden, alvorens het lijdelijk verzet op te geven. Dit verzet ls naar zijn oordeel verlengd, doordat de heer Poincaré er herhaalde lijk den nadruk op gelegd heelt, dat Frankrijk voornemens is gedurende een menBohenleeftijd in het bezit te blijven van, en macht uit te oefenen over hot belangrijkste industriegebied van Dultsoh land. De Brltsohe oud-premier zet dan vorder uiteen, dat do heer Poincaré niet met één, maar met twee openbare meeningen rekening heeft te honden, elk door ver schillende motieven gedreven en utteen- loopende doeleinden beoogend. De een is de meening van het imperialistische Frankrijk, dat zloh alleen om overheer- echiog bekommert en geen gewicht hecht aan schadevergoeding behalve dan als middel en voorwendsel. Een andere is die van de boeren en burgers van Frankrijk, dio van Dultsoh land het geld willen terughebben, door hen voorgeschoten >oor het herBtel der verwoesting, aangericht door het Duitsohe leger. Het ls even moeilijk beiden te dienen als Mars en Mammon. De beer Poincaré ontvangt thans zijn voornaamsten steun van de „overwinning zangers", maar bij de verkiezingen van Maart moet hij den stenn hebben van den nuchtoren en practisohen boer en rentenier. Iedere regeling, welke hy treft, moet dus iets bovatten voor deze beide machtige groepen. Bovendien moet bij nog aan een andere machtige groep denken: de yzerlndnstrieelen en de financiers, die begeerlge blikken hebben geworpen op de onbegrensde .mogelijk heden vau de Ruhrkolen, de hoogovens en de fabrieken in het Rnhrgebied. Hij moet das de moenlng der militaristen bevredigen door in hot Ruhrgebled te blijven, hij moet den boer bevredigen door te toonen, dat het goud der schade vergoedingen thans uit Dultsohland in do Fransohe schatkist zal vloeien en hy moet de ijzer- en staalindustrieelen be vredigen door regelingen, waarbij zjj het vooruitzicht hobbon op macht over de rijke industrieën in het Rnhrgebied Maar geen Dultaoho regoering zou den 6teun van het land hebben als zy op voorwaarden inging, wolke werden ingegeven door bovengenoemde over wegingen. Er zal wellicht, zoo zegt de heer Lloyd George voorts in zijn artlkei, een tijdperk komen van ontwrlohtlng en plaatselijke anarohle, gedurende het welk Dultscbland hulpeloos en gebroken zal zijn. Maar de Duitsohers zijn geen Russen. ZU zijn een goed onderwezen en opgevoed volk met een diep besef van hetgeen aan de stad en den staat toekomt, die ze trouw zyn. Ze zullen zich hersteUen en ten slotte weer een drachtig worden. Als dat gebeurt zullen Frankryk en België uit het Rnhrgebied worden gedreven zonder schade vergoedingen. Een garnizoen Fransohe troepen, dat 20 of 30 jaar Duitsoh ge bied bezet, ls een even onuitvoerbaar denkbeeld als een garnizoen Duitsohe troepen zou geweest zyn op Fracsoh gebied gedurende 30 jaar ca 1870. Ten slotte betoogt de Brltsohe oud-premier, dat wanneer Rusland weor op de been ls, het veel te zeggen zal hebben over de grenzen, welke het land zyn opge legd terwyi bet zwak was. Dultsoh land en Rusland zullen gemoensohappe- ïyko grieven hebben. Gelykheld van onrecht vormt gelijkheid van belangen. Frankryk kan aan Dultsohland belotten, zich opnieuw te wapenen, maar het kan niet beletten, dat Duitsohers Rusland opnlouw wapenen De triomf van Polnoaré over eon hnlpe- loozen vyand kan aan Frankryk duurder tc staan komen dan het ruwe optreden van BIsmarek aan Duitsobland. De ontruiming van Constantinopel. De geallieerde troepen zijn Dinsdag middag na een aanwezigheid van ver scheidene jaren uit Constantinopel vertrokken. De Turken zy'n thans weer heer en meester in hun aloude stad. Het talryke Turkaohe ubliek gaf door zyn hartelyk vaarwel biyk, dit heengaan eerder te betreuren dan aangenaam te vinden. Rondom het plein voor de Groote Moskee had zich een enorme menigte opgesteld, terwyi de balcons van de huizon dicht bezet waren. Ook de Turkaohe jeugd ontbrak niet op het appèl. Het gejaleh ving aan, toen een afdee- ling Turksohe troepen op het plein versohoen, ten einde den vertrekkenden geallieerden soldaten do militaire eer to bewyzen. Het gejuleh nam toe en daverde door de luoht, toen achtereen volgens de Fransohe, Itallaapsche en Briteobe troepen met vluggen pas kwamen aangemaroheerd en zloh lu den vorm van een halve maan op het plein opstelden. Het gejuioh bereikte het hoogtepunt by het verschijnen van de geallieerde generaals, met den Britschen opper bevelhebber, generaal Harington aan het hoofd. Zy inspecteerden de verza melde troepen en salueerden de Turksohe vlag. Onder het spelen van 't Turksohe onafhankelyksheldlied door de militaire muziek der geallieerden, werden daarop de Turksche vaandels naar het midden van het plein gebracht, waar de gealli eerde troepen eveneens de militaire eer aan de Turksohe kleuren bewezen. Vervolgens maroheerden de geallieerde troepen ter inscheping naar de kade. Op het oogenblik, dat generaal Haring ton voor het laatst de hand drukte van den Turksohen commandantbrak de menigte door het cordon van Tarksohe politie, verdrong zich rondom de ge allieerde generaals en juichte hen nog maals harteiyk toe. Eenigen tyd later lichtten de transportschepen het anker. Generaal Smuts over Europa. Generaal Smuts heeft in de openings zitting der rijksoonferentie een rede gehouden ter beantwoording van de toespraak van Baldwin. Het geval van Ierland waar twee jaar geleden de toe stand haast even somber was als in Europa thans, terwyi nu de Iersche Vrystaat mee aanzit aan de oonferentie- tafel, was voor Smuts het bewij», dat niets in werkelykheid zoo kwaad ie als het er uitziet en wellicht gold dit z.i. ook voor Europa. Van dien toestand van Europa had Baldwin een duister beeld opgehangen, maar, zoo merkte Smots op, ons gemeenebest ls er nog altyd het heeft tal van stormen doorstaan, het heeft menig groot precedent vastgelegd ln de wereldgeschiedenis en de huidige toestand van Europa vraagt meer dan eenige vroegere toestand om een groote vereeDigde krachtsinspanning van de zyde van dat gemeenebest. Ik vertrouw, alduB Smuts, dat het In werkelykheid al zyn gewioht ln de sohaal zal leggen en een groote bijdrage zal leveren voor de oplossing der vraagstukken, waarvoor de wereld zioh geplaatst ziet. Ons ge meenebest is zeer groot en maohtlg. Het Brltsohe ryk kan een kracht ont wikkelen als waaracbyniyk heden ten dage geen ander orgaan ter wereld om de wereld weer op orde te brengen en. ik ben er -verlangend naar dat, voor zoover dit gedaan kan worden met goeden wil en flinkheid iedere bestaande invloed ln dit ryk, „this greatest machine on- earth", ten volle wordt gebezigd teneinde te helpen by de regeling van den toe stand in Europa. Wy hebben geen reden om met ingehouden adem te spreken. Gedurende eeuwen heeft dit land by iedere kritieke gelegenheid in de ge schiedenis van Europa gesproken met do stem van het gezag en andere naties hebben ten slotte altyd naar die stem moeten luisteren. Myn wensoh Ls, aldus de premier van Zuid-Afrlka, dat wy by een zeldzame gelegenheid als deze op nieuw doen wat vroeger gedaan is en met esn stem spreken waarnaar men hij de aangelegenheden der wereld zal luisteren. Ten aanzien van de uitbreiding van den handel binnen het ryk, zeide Smuts te meenen, dat er zonder eenige revolu tionaire afwyking van de gevestigde fiscale politiek van Brltannië veel kon worden gedaan om dien handel te be1 vorderen en hy hoopte dat de conferentie in die richting groote vorderingen zon maken. Ken geheimalnnlge ontroering. Te Bordeaux heelt dezer dagen een eigenaardige ontvoering plaats gehad on der geheimzinnige omstandigheden. In genoemde stad wordt op het oogenblik een geneeskundig congres gehouden en de ontvoering betrof een Italiaanschen ge neesheer, gedelegeerde op dit congres. Eenige avonden geleden had het slacht offer dr. Menniti, 's avonds zijn hotel verlaten om een wandeling te maken en Sedert dien heeft men hem niet meer teruggezien. Er is eenige reden te ver moeden, dat hij hel slachtoffer is gewor den van anti-fascisten. Menniti was n.l. een vurig aanhanger van Mussolini en droeg het fascistisch insigne steeds dui delijk zichtbaar op de borst. De politie heeft zich met de kwestie ingelaten en zij heeft door haar onderzoekingen een sterk vermoeden gekregen, dal Menniti isl ontvoerd en thans wordt vastgehouden, hetzij door bandieten, hetzij door anti fascisten. De ontvoering kwam evenwel op een zeer ongeschikt moment, want juist den volgenden dag zou de jonge dokter voor het congres een voordracht houden over zeker medjsch onderwerp. De congresleden wachtten, toen het vast gestelde uur was aangebroken, tever geefs op het oogenblik, waarop Menniti hét spreekgestoelte zou bestijgen. Toen eerst werd zijn verdwijning opgemerkt en werd de politie er van in kennis ge steld. TELEGRAMMEN, MA ASTRICHT (V.D.) Aan de mergel - exploitatie van de St.-Pietersberg zijn hedenmorgen een drietal werklieden ern stig gewond. Zekere Groothuizen, dfe het mergel onder een balk uitgroef kreeg de vallende balk in zijn lendenen en heeft inwendige kneuzingen. De gebr. Ruijters, belast met het schieten met dynamiet- patroneit zijn van de bovenste helling af gevallen en onder het neerstortende puin bedolven. In Calvarienberg opgenomen, zijn zij nog steeds buiten kennis. BRIELLE (V.-D.) De Geuzenstichting „Wilhelmus van Nassouwe" alhier viert heden haar gouden jubileum- De inrichting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2