Zierikzeescha Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende by de ▼ah Yrydag 28 Sept. 1923, no. 10985. BUITENLAND. Het lydeiyk verzet in het Ruhrgebied gestaakt. De Duitsehe rijksregeering heeft de vol gende proclamatie gepubliceerd: „Op 11 Januari hebben Fransche en Belgische troepen, in strijd met recht en verdragen, het Duitsehe Ruhr gebied be zet. Sedert dien tijd hebben Rijnland en Ruhrgebied de zwaarste onderdrukking moeten verduren- Meer dan 180.000 Duit sehe mannen, vrouwen, grijsaards en kin deren zijn van huis en hof verdreven- Voor vier millioen Düitschers bestaat het begrip persoonlijke vrijheid niet meer. De bezetting is gepaard gegaan met geweld daden zonder tal. [Meer dan honderd land- genooten hebben hun leven moeten geven, honderden smachten nog in de gevange nissen. Tegen de onrechtmatigheid van dezen inval kwamen rechtsgevoel en vader landsliefde in opstand. De bevolking wei gerde onder vreemde bajonetten te wer ken. Voor deze, aan het Duitsehe rijk in de moeilijkste tijden bewezen trouw en standvastigheid is het geheele Duitsehe volk dankbaar. De rijksregeering had op zich genomen, naar haar beste krachten de lijdende volksgenooten te verzorgen. In steeds stij gende mate werd daartoe een beroep gedaan op de geldmiddelen. In de afge- Ioopen week bereikte de steun voor Rijn en Ruhrgebied een bedrag van 3500 billi- oen mark; in de loopende week is mins tens het dubbele van deze som te ver wachten. De vroegere productie van Rijn en Ruhrgebied heeft opgehouden- Het economisch leven in het bezette en onbe zette gebied van Duitschland is vernietigd- Met vreeselijken ernst dreigt het gevaar, wanneer wij aan de tot dusver gevolgde gedragslijn vasthouden, dat het scheppen van een vaste valuta, het instandhouden van het economisch leven en de verzeke ring van het enkele bestaan van ons volk onmogelijk worden. Dit gevaar moet in het belang van de toekomst van Duitschland en evenzeer in het belang van Rijn- en Ruhrgebied wor den afgewend. Teneinde het leven van Volk en staat te houden, staan wij thans voor de bittere noodzakelijkheid, den strijd af te breken. Wij weten, dat wij daarmede van de bewoners der bezette gebieden een nog zwaarder moreel offer vragen dan tot dusver. Vol vertrouwen was hun strijd, voorbeeldeloos hun zelf- beheersching. Wij zuilen nooit vergeten, wat zij geleden hebben, diie in 't bezette gebied zooveel verdragen hebben. Wij zul len nooit degenen vergeten, die liever hun geboorteplaats verlieten dan de trouw aan het vaderland te breken. Het zal de eerste en voornaamste taak der rijksre geering blijven, er voor te zorgen, dat de gevangenen worden vrijgelaten en dat de uitgewezenen terugkeeren. Vóór alle economische en materiëele zorgen gaat de strijd voor deze elementaire menschen- rechten. Duitschland heeft zich bereid ver klaard, de grootste materiëele offers voor de vrijheid der Duitsehe volksgenooten en Duitsehe burgers te brengen. Deze vrij heid vormt voor ons echter geen object voor onderhandelingen of ruil-affaires. Rijkspresident en rijksregeering verze keren hier^por plechtig voor 't Duitsehe volk en voor de wereld, dat zij zich niet zullen leenen tot overeenkomsten, waar door ook maar het kleinste stukje Duit sehe grond van het Duitsehe rijk zou wor den gescheiden. Het ligt in de hand van Frankrijk en België en hun bondgenooten, of zij door de erkenning van deze opvat ting Duitschland den vrede willen terug geven of dat zij door de weigering van dezen vrede alle gevolgen willen doen ontstaan, die daaruit voor de betrekkingen tusschen de volken moeten geboren wor den. Het Duitsehe volk sporen wij aan, in de komende tijden van de ernstigste moreele beproeving 'en materiëelen nood, de grootste eensgezindheid te bewaren. Slechts zóó zullen wij alle voornemens om het rijk te doen uiteenvallen te n!et kun nen doen. Slechts zóó zullen wij de eer en het leven van de natie kunnen behou den. Slechts zóó zullen wij de vrijheid kunnen herkrijgen, die ons onschendbaar recht is''. De proclamatie is onderteekend door den rijkspresident en alle leden van het rijkskabinet. De echtscheidingen In Ruslsnd. De „Isvestija" van 14 Sept. publiceert interessant materiaal over de echtschei dingen in Rusland. Vóór de revolutie liet de orthodox katholieke kerk slechts schei ding toe bij echtbreuk. De Sovjet-regee ring heeft echtscheiding in elk geval mogelijk gemaakt. ZooaIsPte verwachten' was, maakten tal- loozen ook zij, die op den spoedigen val der Sovjetregeering hoopten, van deze gelegenheid gebruik om verhoudin- dingen, die tot nu toe onoplosbaar wa ren, op te lossen. In de eerste maanden van 1918 was het aantal echtscheidingen dan ook heel groot: in Februari 384, in Maart 981, in April 1053. Dan komt er een daling: in Mei 980. in Juni 804, in Aug. 611. Dan wordt het maandelijksch gemiddelde 400 —500; in de eerste maanden van 1919, 300; daarna bleef het tamelijk constant op* 100—120 per maand. De vrees, dat de Vrijheid van scheiding een verwildering der huwelijksmoraal zou brengen, is niet bewaarheid. Het aantal echtscheidingen te Moskou over het geheele jaar 1922, was evenveel als in de maand April in 1918. In Moskou Werd pl.ml,. 5 pCt. en in de andere steden pl.m. 10 pCt. der ge sloten huwelijken ontbonden. - De huwelijken zijn humaner geworden, nu ook de vrouw het recht tot echtschei ding heeft gekregen. Ongeveer de helft der echtscheidingen werd op verzoek der vrouw uitgesproken. Ook van boeren vrouwen. In de Tartaarsche republiek, Waar de bevolking Mohamedaansch is en alleen de man het recht tot echtschei ding had, is het aantal echtscheidingen zeer gestegen (pl.m. 7000-per jaar). BINNENLAND. mand, thans voorzitter van het Tribu naal, kan haar niet redden. Eenzaam in haar cel gezeten, verschijnt Arm and, die haar redden wil. Op! het oogenblik, dat zij van kleeren willen ver wisselen, worden ze ontdekt. Armand wordt gedood en onder gejoel en ge schreeuw der woedende menigte, wordt mad. Dubarry naar de guillotine gere den. Zij wordt op het blok gebonden en ondier ademlooze stilte valt 't hoofd' van een der machtigste Vrouwen van Frank rijk. i i De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Brabant heeft een adres aan den minister van Waterstaat gericht, waarin zij er op aan I dringt tot decentralisatie van postchèque en girodienst over te gaan. kerfabrieken op 4 October gesteld was, eenigen tijd zal worden verschoven. YAK HEINDE EN TER. Lloyd George gaat Zaterdag met de ,,Aquitania,, naar Amerika. De rust keert langzaam aan in Bul garije terug. Verscheidene bende-aan voerders hebben zelfmoord gepleegd of zijn door hun volgelingen vermoord. Het gebied van de ramp te Tokio enf Yokohama is Dinsdagnacht door storm geteisterd. De lage gedeelten van Tokio overstroomden. Een Schotsch syndicaat heeft aan Slaghekf hun slag wilden slaan. De hoofd inspecteur, wien het bekend was dat de heer en wilden inbreken, had zich met een inspecteur en twee rechercheurs ver dekt opgesteld. Toen de inbrekers na een Yale-slot geforceerd te hebben, goed en wel bezig waren, kwamen de politieman nen te voorschijn en gaven de inbrekers zich over. Een gnoote collectie inbre kerswerktuigen 'was in hun bezit. De heeren'hadden handschoenen aan om vin gerafdrukken te vermijden. Vermoedelijk heeft men te doen met inbrekers, die in den laatsten tijd het Gooi onveilig heb ben gemaakt. Vulsche munter. Eenigen tijd geleden kwamen bij de Dordtsche politie klach- Art. 40 an de wet Naar de N. R. Ct. verneemt, moet de' j'1 regeering thans tot het besluit zijn ge- j Treonrede en mUlloeseaiots. komen, dat de op 1 Juli 1922 geldende Zoo is dan weer de rede uitgesproken salaris§en der ambtenaren, niet vermin- Bij d'oop'ning van de Staten Generaal derd kunnen worden door intrekking van En klonken weinig troostvol, somb're artikel 40 van het bezoldigingsbesluit zon- [woorden tier meer, doch dat daar bovendien een Door d' in den dienst vergrijsden Ridder de admiraliteit voorgesteld, de Duitsehe t J - «----- vloot te Scapa Flow te bergen. Eenigen S in ®"tv®ng,? van tijd geleden waren al faciliteiten toege- hui-^n nn Hp vi m J 6 6 £ui2fe®'. °P de Ma*"kt, m autobussen enz. wettelijke regeling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thans in voorberei ding. De postchèque- en girodienst. De Minister van Waterstaat heeft het advies van de Nederl. Bank gevraagd betreffende den stand van zaken bij den postchèque- en girodienst. De SUntsloterJj. „De Msb." verneemt, dat de Regeering het plan overweegt om tot afschaffing der Staatsloterij over te gaan. Het niet voorzien in vacatures van collecteurs zou ir| de richting van een gelijdelijke ophef fing wijzen. Uit Stad en Provlnole ZIERIKZEE. Bij Kon. besl. van 24 dezer is de heer D. Mulder, oud-jioofd der Chr. school alhier, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De vereeniging „Algem. Ontwlkke' ling", die zich zooals men den vorigen winter gezien heeft beijvert om goede films te geven, heeft als eerste film in het komend winterseizoen voor Woens dagavond uitgekozen Madame Dubarry". Zooals bekend, wordt nu het filmbeeld electrisch verlicht, hetgeen niet weinig er toe bijdraagt, dat het geheel veel beter tot zijn recht komt. Hieronder volgt een korte inhoud van het bekende filmwerk: In het mode-atelier van mad. Lab'lle werkte een jonge modiste, Jeanne Vauber- nier. Het was een overmoedig jong, knap meisje. Ze kon geen boodschap doen, zon der even aan te loopen bij haar minnaar, den jongen student, Armond de Voix. Weer eens met haar hoedendoos onder weg, wordt ze opgeschrikt door den roep „De Koning komt" en bevend van ver- wondering ziet zij den Koninklijken stoet voorbij trekken. Plotseling een gil en de hoedendoos met haar kostbaren inhoud ligt vertrapt op den grond. Don Diego, de Spaansche gezant, wil Jeanne troosten, doch dit gelukt pas als hij mad. Labille de schade vergoed heeft. Den Zondag daarop brengt Jeanne door in 't huis van den Spaanschen gezant. Hun tète tête wordt gestoord door de komst van graaf Dubarry, die eveneens voor de schoonheid van de kleine modiste niet ongevoelig is. Om haar vriend Armand te troosten, noo- digt Jeanne hem op 't bal van de groote opera- Het komt tot een ontmoeting tus schen Don Diego cn Armand, waarbij Ar mand met behulp van Dubarry den ge zant doodelijk verwondt. Armand ivordt gearresteerd en Dubarry neemt dc rade- looze Jeanne mee naar zijn huis. Jeanne wordt de minnares van Dubarry. Op wei nige gelukkige dagen volgt bittere teleur stelling. Graaf Dubarry zit diep In de schuld en hij gebruikt de sohoone Jeanne om hem geld te verschaffen door haar verleidingskunsten. Zoo stuurt hij haar met een vordering van 100.000 Livres naar den minister Choiseul, op wien echter haar schoonheid geen invloed heeft. Te leurgesteld over deze mislukking zinkt zij neer op een bank In 't paleis en wordt opgemerkt door Koning Lod XV. Dubarry staat voor een groote som gelds zijn minnares af aan den Koning en van af dit oogenblik verwaarloosde hij zijn staatszaken om zich geheel aan Jeanne Vaubernier te wijden. Jeanne weet ook te bewerken, dat Armand, die ter dood veroordeeld was, begenadigd werd en tot luitenant van de slotwacht werd benoemd;. Door al deze gebeurtenissen werd dë jólouzie opgewekt van de hertogin de Gramont, die zelf naar 's Konings gunst dong. Ze laat onder het volk een spot lied op Jeanne verspreiden, doch om Voortaan alle beleedigingen te voorko men werd Jeanne uitgehuwelijkt aan graail Dubarry en als gravin Dubarry offi cieel aan 't hof voorgesteld, 't Volk zag echter met Ieede oogen de ongekende pracht aan, waarmede de gravin haar intrede- aan 't hof deed. Ondanks haar weelde, kon mad. Dubarry haar eerste liefde niet vergeten. Geblmdddoekt laat z'e Armand bij zich komen, maar als deze in de maitresse van den Koning Jeanne herkent, wil hij den Koning niet langer dienen. Vervuld van wraak wijdt hij zich' aan de zaalc van het volk. Na een kort ziekbed sterft Lod. XV aan de pokkenj De macht der gravin is ten einde. Onder Lod. XVI wordt zij van 't hof verbannen, maar als later het gekweljdje volk in opstand komt, herinnert het zich ook' de verspilzucht en de lichtzinnigheid' van gravin Dubarry. De bastille word't bestormd, mad. Dubarry wordt in haar schuilplaats ontdekt en voor de revo volutionnaire rechtbank gesleept. Het doodVonnisf wordt uitgesproken, zelfs Ar- [zaal! Het vaderland gaat gladjes naar den [kelder, Dit is zoowat de hoofdtoon van 't betoog, Bezuiniging In bijna elke richting En, als 't nog kan, helheiden 't hoofd [omhoog. De inhoud van deez' zeer befaamde rede Was niet bepaald van groote duid'lijkheid, In wat geleerde, bijster vage woorden Wordt ons Iden weg ter soberheid bereid! Bescheiden wordt de richting aangewezen, Waarin het financlëel beleid moet gaan, Alleen van de geliefde Vlootwet wordt [gezwegen, Dit heilloos zwijgen komt ons duur te [staan!.1 De geest'lijke en stofflijke belangen Daarvoor is de Regeer:ngszorg niet klein, Tenminste voor zoover er in de toekomst Nog duiten voor dat doel voorhanden zijn Alleen op een punt was de rede duid'lijk En brengt allicht nog zoete winstjes aan, De exploitatie namelijk van de mijnen Op 'n Indisch eiland, mijlen hier vandaan!! Maar, wat de rede mist aan openbaring, Wordt ons op held're wijze bijgebracht, Door 't geen er in de pracht-millioenen- [nota Tot redding van het land is uitgedacht. De jeugd moet voortaan niet te lang [meer leeren, Daar groeien eigenwijze burgers van En zeven jaren naar een school te wand'len, Dat doet niet een toekomstig zuinig man!! De premies voor de ouderdomspensioenen Zijn wat te laag, gezien den weeldestaat, Dien thans de meeste rentetrekkrs voeren. De zorgeloosheid op 't gezond gelaat! Dc ambtenaar is geen gewone berger, Die dient den Staat en niet de maatschappij, Die dokt dus nog een c-^tra-bijbelasting En draagt een vijfde van zijn loontje bij!! Zoo redden, tot een trotsch geheel [verbonden, Met een zeer te benijden levensmoed.... De jeugd, de ouderdom en d'ambtenaren Het vaderland van een fataal bankroet!!! KROES- KERKNIEUWS. Ned. Herv. Berk. Beroepeni Te Olde- en Nijeberkoop, d». Mulder te Bozum. Te Sebaldeburen, A. J. Eijkman Jr. te Hattem. Bedankt: Voor Steenwijkerwold (toez,), G. A. Bruins te Steenwijk. Voor Pols broek, D. Plantings te Elburg. Voor Tholen, J. W. Verschoor te Poortvliet- Qsrtf. fcrk- BeroepenTe Grijpskerkc (Z,)f W. tijd geleden waren al faciliteiten toege' staan voor de berging van torpedojagers nabij de kust, maar de nieuwe voorstel len' betreffen de berging der groote sche- pen. Nieuwe moeilijkheden zijn gerezen inzake de ontruiming van Korfoe, waar voor Italië in elk geval als schadever goeding de 50 millioen lire wil hebben, waarbij bet gesteund wordt dóór Frank rijk e.'n Japan. Een nieuwe gezantencon ferentie zed worden belegd. In de proclamatie van de Duitsehe regeering tot opheffing van het lijdelijk verzét wordt als eerste en voornaamste taak der regeering genoemd de 2org voor de vrijlating van de gevangenen en de terugkeer der uitgewezenen. Geen overeenkomst wordt ge teekend, w aarbij eenig deel van het Duitsehe territoir wordt afgescheiden.' Te Parijs blijft men argwanend te genover de opheffing door Duitschland van het lijdelijk verzet, daar men be ducht is beetgenomen te worden. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken Severing acht orde ert rust tegen rechtsche en linksche onrust stokers verzekerd. Gewezen werd op de dringende noodzakelijkheid van verbete ring van de voedselvoorziening. Het eindigen van bet lijdelijk ver zet in 't Ruhrgebied maakt in Londen weinig indruk, daar men niet gelooft, dat het invloed heeft op de vooruitzich ten tot 'het verkrijgen van schadever goedingen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Z.- Slavië steeds meer troepen^ naar de Bul- gaarsche grens zendt lot liet tegenhou den van de ongeregelde benden. Reeds meer dan 25.000 man bevinden zich aan de grens. Bij het mij'nongeiuk te Falkirk in Schotland' vallen 44 doodën te betreuren. In een vergadering van president Coolidge en zijn kabinet is de mogelijk heid óverwogen van een verlaging van de vrachtprijzen voor tarwe en bloem, bestemd voor den uitvoer en van ver hooging van het bestaande tarief op tarwe, a'.s middelen ter verbetering van den onbevredigencfen toestand van de Amerikaanscbe tarweboeren. De Beiersche staatsregeering heeft den uitzonderingstoestand Voor gansch Beieren geproclameerd1 en den gewezen minister,-president von Kahr tot algemeen Jstaatsccommissarisl voor de openbare orde j benoemd. —Amerika is het land der bonden en i vereenigingen en ook de vrouwen doen druk aan het vereenigingsleven mee. Niet alle Amerikaanscbe vereenigingen verdie- nen sympathie. Echter wel de nieuw opgerichte schoonmoedersvereeniging. In alle belangrijke steden worden afdcelin- gen» gevormd, welke ten doel hebben, „de oude mop omtrent de schoonmoeders uit de wereld te helpen en vriendelijke ge- van Gelder te Langeslag. I voelens jegens baar te verwekken". Bedankt: Voor Apeldoorn, D. J. Couvée J r, j i lil. naAfr Ha nnrtt te Meppel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Kampen, W. Bijleveld te Haarlem. Te Driebergen, D. J. van Brummed te Boskoop. Aangenomen: Naar Vlissingen, A. Grup- penf te Steenwijk. LANDBOUW EN VEETEELT. Mond- an klauwzeer. Onder de runderen van den landbou wer J. Wisse te Anna-Jacobapolder ko men gevallen voor van mond- en klauw zeer. De runderen werden pas uit Hol land hier aangevoerd. Ziekte onder de eenden. Bij den landbouwer J. W. Ie Anna- Jacobapolder sterven veel eenden aan j een bij hem onbekende ziekte. De beetwortelsulkeriudustrle. Er dreigt een conflict tusschen de bie tenverbouwers en de suiker fabr kanten in Zeeuwsch-Vlaanderen- De oorzaak van dit conflict is, dat er dit j'aar tusschen de geteelde suikerbieten veel z.g. „doorschieters", als gevolg van het koude weer voorkomen. Zij hebben nu aan hare contractanten De gezantenraad heeft de door Grie- ken'and gedeponeerde waarborgsom van 50 millioen Lire aan Italië toegewezen. In vele kringen in het Ruhrgebied wil men den Franschen de geheele ver antwoordelijkheid voor den toestand la' ten( zelfs tot den prijs eener tijdelijke af' scheiding van Duitschland. Den leden van de Wetgevende Ver gadering te Oklahoma (V.S.), die in het staatskapitool poogden bijeen te komen werd' door den commandant der troe pen gelast, zich te vcrspiteiden. Zij ge hoorzaamden zonder tegenstand te bie' den. Er werd geen bloed vergoten. In Turkestan is een groote Russische legermacht samengetrokken. Men is in Afghanistan en in Perzië niet gerust over deze grocte troepenconcentraties. De politie slaagde er niet in den valscheo munter te ontdekken, totdat Dinsdag in een autobus een man weer valsct» geld in betaling gaf. De conducteur liet hem kalm meerijden en leverde hem aan de politie over. Hij werd naar het bureau overgebracht en heeft daar alles bekend. Het is de 3l-jarige koperdraaier G. TM J., wonende aan de Wijnstraat, dje een werkplaats beeft aan de Marjënborn- straat, waar de politie een beele munt- installatie in beslag beeft genomen. De man is opgesloten. Inbraak in Zuid.Limburg. Een brutale inbraak met roof heeft plaats gehad op het[ onbewoonde kasteel „Kortenhoef on der de gemeente Voerendaal. Twee of meer dieven bleken bet on- bewoond-zijn benut te hebben om hun slag te slaan. Een brandkast van ouder- wetschd constructie tfas opengebroken en alles wat zich daarin beVond ontvreemd. Er heerschte een groote wanorde; pa pieren en andere zaken waren over den grond verspreid. Eenige kasten, koffers en bureaux werden met valsche sleutels opengebroken. De eigenaar, de heer Florijn, die zich te Brussel bevond werd telegrafisch ge waarschuwd; hij constateerde, dat vele kostbare voorwerpen, vooral antiquitei ten, gestolen waren. Enkele eikenhouten kasten, waarin zich eveneens kostbaar heden bevonden, hebben de dieven niet ojjen kunnen krijgen. Gelid was op bet kasteel niet aanwezig. De export. Een bekende antiquiteiten handelaar te Amsterdam, had een antie» ken zilveren bouüloir gekocht, en stelde toen een zilversmid de vraag of hij kans zag om een tweeden bouilloir te maken, volkomen gelijk aan den eerste. Tevens maakte hij hem attent op de hooge eischen, aan welke de reproductie zou moeten voldoen en de moeilijkheid van eene nauwkeurige navolging der détails van het origineel. Zou hij voor die op gave zich 'berekend achten? „Ik denk het wel", zei de zilversmid, en lachte Witjes, „want bet voorbeeld;, 't welk gij daar in handen hebt, heb ik zelf ook ge maakt!" De antiquair stoof op. Zou hij denken, dat een man van zijne kennis en ervaring zich met nieuw-oud had la ten bedotten Doch de ander toonde hem enkel het miniem-kleine meester teeken, dat elke zilversmid op zijn werk brengt en de in het vak vergrijsde expert moest zich gewonnen geven. Dc giro-chaos gaf aan Clinge Dooren- bos het volgende ,niet onvermakelijke versje in de pen 'k Had een tientje op de Giro, Maar daar het zoo'n gierboel Waf, Dacht ik: 'k neem mijn heele saldo Lekker in mijn eigen kas. 'k Vroeg aar. Post-échec1 Giro: Stuur mijn saldo asjeblief, Eni ziet, na een dag of veertien Kwam er heusch een Giro-brief. Haj dacht ik, daar is mijn tientje Eni ik ging naar het loket. Ga? a an een der Girografen 't Girobierogliefbiljet. Eerst een bankbiljet van duizend! Toen nog negenhonderd pop! En' toen kwamen nóg twee tientjes En> drie pop er boven op! Neeg'tien honderd drie en twintig? En mijn saldo is maar tien 're Giro-liefje had het jaartal Voor mijn saldo aangezien. fTelJf VEBStMIXKSPE BKRICHTKB. Het geval te Haarlemmerlic.de. In aan sluiting op vorige berichten over het stetven onder verdachte verschijnselen van een eierhandelaar te Haarlemmer- liede deelde de officier van justitie te Haarlem ons mede, dat voorloopig ab soluut nog niets vaststaat van de schuld der vrouw, en dat daarom geen reden Z.1J neooen nu aau «.«re wi.invwmei. gevonden is de asnhouding te bevelen, doen weten, dat zij den prijs der beet- J 6 sei- v 000 vé:- wortelen met f 0,85 resp- zes fres. per 1000 K.G. verhoogen, doch alle zaadbieten we: geren. jj De landbouwers gaan met dezen maat- 3 regel niet accoord- Zij merken op, dat zij aan het verschijnsel niet de minste schuld dragen, temeer daar de bieten gegroeid zijn uit zaad door de fabrieken zelf ver strekt- Volgens globale berekening zou de door de fabrikanten voorgestelde vergoe ding ongeveer f 15 bedragen, terwijl inder daad het nadeel op gemiddeld f75 voor den boer neerkomt- Het gevolg van deze verwikkeling zal waarschijnlijk zijn, dat het begin van de campagne, welke voor verschillende sul- De zwemmende ueldufróhter. Dat op auto's, die te Nifterik den dijk passee- ren streng gelet wordt vertelt de „Prov. N. B. en 's-H.sehe Crt." bleek Zondagmiddag toen een auto over den dijk kwam en reeds op de pont te Rb- Vensteirl was, achtervolgd door den veld wachter Kooien, die, terwijl de pont vart kant was, zijn rijwiel ter zijde gooide en zwemmende de pont bereikte en den autobestuurder op de pont verbali seerde. Een goede vangst. Dinsdagavond heeft de Hilversumscfn politie twee mannen aangehouden, die in de tijdelijk onbe- woonde villa van den beer Heuken9feldt 1NMEZONDKN STUKKEN. (Buiten veranUcrorótlfkheiddtr redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Vrouwen, wet doet g[j! Hoe langer hoe treuriger zdet het er in Duitschland uit. Voor de meesten wordt het een droeve winter van honger en kou, met hongerdood of zelfmoord in het verschiet. Een pond margarine kost mo menteel 26 millioen mark om morgen mis schien nog duurder te worden! En dan te weten, dat men met eenige tientallen guldens 's maandstn verschillende deelen van het rijk, waar de nood het grootst is, velen ongelukklgen ten minste één maaltijd per dag kan geven en nog wat warmte bovendien! 't Is onze bedoeling, alnaar de medewerking die wij ontvan gen, in verschillende centra van groote armoede gaarkeukens op te richten- Be trouwbare mannen en vrouwen, willen ons daarbij helpen, maar dan moeten wij op vaste maandelijkste bijdragen kunnen re kenen. Vrouwen en moeders helpt ons, dit plan te verwezenlijken! Iedere gift is welkom; maar liefst vra gen wij maandelijksche bijdragen, opdat wij weten, waarop wij rekenen kunnen. Den Haag, September 1923. Namens Comité Vrouwen wat doet Gij'V Mevr. T. BRUNNER-BROUWER, Heerengracht 40, den Haag-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5