te Harllngee. Te Puttershoek, (toezi) W. Deur te Zegveld (bij Woerden). Aangenomen: Naar Mastenbroek, P. A. Bi osbergen te Leerbroek. Bedankt: Voor St.-Phillpsland, Jao. Poort te Eiker zee. Voor Deurne, W. A. Eerdbeek te StanddaarbulteD. Voor Ad geren, E. A. Lazonder te Trioht. Oeref. Berk. Beroepen: Te Beetgum, W. M. Le- oolntre te Woubrugge. Te Dordrecht (2de maal), M. Gravendfjk te Hoogeveen. Te Jutryp-Hommerts, cand. 8. E. Weabonk te Winaum (Pr.) TeEmmer- oompaacuum en te Eoog-Zaandyk, eand. H. van der Elakamp te Kampen. Te Opeinde-N(jega, A. J. de Boer te Garrels- weer. Te Oudega (W.), A. J. Bouma te 8t.-Jaoobi-Paroehle. Aangenomen: Naar 8ohildwolde, K. van der Veen te Vreeswijk. Naar Soharnegoutum, C. M. Hulzlnga te Hoo- geramilde. BedanktVoor Middelburg, J. C. Rullmann te Utrecht. Voor Heerenveen, H. Hummelen te Bedum. Voor Wana- werd H. Popma te Voorthuizen. Voor Westergeest, C. J. Boa te Zuidwolde (Gr.). Voor Gr(jpakerke (Z), H. van der Zanden te Wapenveld. Voor Naarden, J. H. Benmée te Sleeuwtfk. Chr. Geref. Kerk. BeroepenTe Leerdam, D. J. van Brommen te Boskoop. Te Kornhorn, R. E. Sluiter te Asaen. Ali?emtieiie VergaderiDg van het Waterschapsbestuur Tan Schouwen, gehouden in 'aLandakamer te Zierikzee, op Maandag 17 September j.l., 'a voorm, 10 uur. Voorzftter, mr. A. J. F. Fokker van Craijestein van Rengerskerke. Aanwezig met den Ontvanger-Griffier en Heemraden, de 18 Hoofdingelanden. De ingenieur is door verlof afwezig. Na opening door den voorzitter, leest de ontv.-griffier de notulen der 171e alge meene vergadering, welke worden gear resteerd, nadat de hoofdingelanden Smal- legange, Krepel en Gast eenige aanmerkin gen hadden gemaakt. De heer^Gast: Waar is de ingenieur, mijnheer de voorzitter. De voorzitter: Die Is met verlof! De heer Gast vindt het verkeerd, dat de ingenieur niet op de algemeene verga dering aanwezig is, omdat men hem nu over technische kwesties niet kan raad plegen. De voorzitter: Het Dag. Bestuur heeft de verantwoording op zich genomen om het verlof toe te staan. De heer Gast deelt mede, dat hem mede gedeeld is, dat de werken aan Pikgatsheul en Verseputsheul niet zullen worden uit gevoerd. De werken aan eerstgenoemde heul worden wèi uitgevoerd, zegt de voor zitter en als die werkzaamheden klaar zijn, dan zullen wij opgaaf van kosten vra gen voor de laatstgenoemde heul en ver der zien. Heemraad Boot licht deze kwestie nog nader toe. Eerst moet de Pikgatsheul klaar en daar hangt het van af of de Verseput- sche heul volgens hetzelfde systeem zal worden uitgevoerd. Namens den Bond van Paardenfokkers zegt de heer Gast dank voor 't gebruik van 's landswagen op de groote tentoon stelling ln den Haag, begin dezer maand aldaar gehouden. Tot de Ingekomen stukken behooren: missive van Ged. Staten met het goedge keurd besluit der algemeene vergadering tot het heffen van een buitengewoon dijk- geschot voor 1928; miss've van Ged. Sta ten, dat geen termen worden gevonden de grenswijziging van het Waterschap te bevorderen; bericht van den heer B. M. Hoogenboom te Noordwelle, dat hij zijn benoeming tot plaatsvervangend lid der Commissie tot ^onderzoek der begrooting en rekening aanneemt; idem van den Oos- terenban van Schouwen, dat het duin en en molengeschot is vastgesteld op f7 per Hectare. Na het opmaken der agenda is nog in gekomen een adres van L. v. d. Sluis Cz. te Brouwershaven, waarin deze vrij stelling van dijkgeschot vraagt. Het Dag. Bestuur stelt voor afwijzend te beschikken. Wat adressant beweert is volkomen on waar, zegt de voorzitter. Sedert de vrij verklaring van Schouwen kwam het be doelde perceel voor op den kadastralen polderlegger. De geschotplichtigheid be rust op oude toestanden, welke niet meer zijn na te gaan. Dat er wettelijk niets aan te doen is, daarvan is de heer u. d. Bout overtuigt, maar spr. wijst op de moreele zijde van deze kwestie. De voorzitter wijst er op, dat het ge vaarlijk Is het hier gevraagde toe te staan, omdat men eenmaal begonnen, men het einde met zien zal Dat het perceel b:n- nen de vroegere omwalling der plaats zou liggen, zegt niets; het eene perceel is geschotplichtig, het andere niet. Na deze discussie wordt het voorstel van het Dag. Bestuur, tot afwijzende be schikking, geacht te zijn aangenomen. Ged. Staten deelen mede, dat zij na de begrootmg van '23 te hebben onder zocht hunne goedkeuring onthouden aan het door de algemeene vergaderinlg genomen besluit om den grond, welke noodig is voor het aanbrengen van een binnenberm aan den zeedijk te Koude- kerke, te ontleenen aan een z.g. kade, gelegen op korten afstand van den zee dijk langs de zuidzijde van de hoofdwater leiding. Zij vereenigen zich dienaangaande piet enkele desbetreffende opmerkingen van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. Het ontwerp van aanleg van den bin nenberm, hierboven bedoeld, keuren zij goed, mits de daarvoor benoodigde grond van elders wordt aangevoerd. Ged. Staten onthouden voorts hunne goedkeuring aan 't ontwerp tot vervan ging door glooiing van zuilenbasalt van de glooiing van gewapend beton in het-zelf- de district als hierboven genoemd, op grond van opmerkingen van den hoofd ingenieur. De heer Gast meent, dat bij opzending der begrooting aan Ged. Staten altijd wordt gevoegd een schrijven van het Dag. Bestuur. Indien dit juist is, zoo vraagt hij voorlezing van dat schrijven. Aan 't verlangen van den heer Gast wordt voldaan en de ontv.-griffier leest het desbetreffend schrijven voor. De heer Gast is van oordeel, dat, toen bleek, dat de algemeene vergadering en het Dag. Bestuur het niet eens waren over de diverse werken, het Dag. Bestuur toen zijn afkeuring heeft te kennen gege ven aan Ged. Staten. Hij vindt dat de kansen der twee genoemde bestuurslicha men niet gelijk staan en spr. heeft voor lezing gevraagd om gesterkt' te worden in zijn overtuiging, dat het Dag. Bestuur Zijn eigen meening heeft gehandhaafd. De voorzitter: In de memorie bij de begrooting gevoegd, wordt aan H.H. Ge- dep. Staten een nieuwe toelichting ge geven; was dat niet gebeurd, dan was het Dag. Bestuur om inlichtingen ge vraagd. Bovendien, aldus de voorzitter, was de begeleidende brief zoo objectief moge lijk gesteld. Heemraad Boot: Het kón onmogelijk goedgekeurd worden. Als het zóó moet gaan, dan kan de Alg. Vergadering wel afgeschaft worden, zegt de heer Gast. De heer v. d. Bout heeft verleden jaar voorgesteld, dat de begrootingscommissie rond zou rijden, op die voorwaarde, dat in elk district een heemraad aanwezig zou zijn om inlichtingen te geven. Dit jaar is zulks verzuimd. Spr. dringt op samenwerking aan en releveert, dat het geen hij de vorige vergadering heeft be toogd geen vitwerk was. Het beste Is te berusten bij wat Ged. Staten decreteer den. Tusschen de heeren Smallegange en Boot ontspint zich een discussie over de dijksverdediging in het district in kwestie. De heer Smallegange raadt de hoofdinge landen aan eens een kijkje te gaan nemen bij bovenbedoelden dijk. De voorz. doet hierna mededeeling van: 1°. Uitloting effect reservefonds; 2°. uit loting en aankoop effecten Ketelfonds; het overlijden van de wed. A. E. Berre- voets—van Strien en M. de Jonge; de uitslag der bestedingen (die reeds in de „Nieuwsbode" zijn gepubliceerd); uitlo ting van obligatie's van het waterschap. Voorts doet hij mededeeling van den stand der kas, dxl. 13 Sept. In kas was en moest zijn f7542,62. Punt 4 der agenda bevat een voorstel van het bag. Bestuur tot het verpachten van een gedeelte duin in de gemeente Noord we) Je aan den lieer A. Anker te Zierikzee, voor f 3 de massa, welk voor stel z. h. s. wordt aangenomen, evenals het voorstel van het Dag. Bestuur tot het verleenen van vergunning tot het plaatsen van een ijzeren lichtopstand op het Oosthavenhoofd aan de Provincie Zee land tegen een recognitie van f 1. Punt 6 der agenda bevat een voorstel van het Dag. Bestuur tot het aangaan, van een geldleening groot f 110.000, uit te geven in twee seriën, tegen een maxi mum-rente van 51/2 pCt., met jaariijksche aflossingen van f2500, te beginnen met 1925. De heer J. <M. v. d. Bout vraagt, of het wel noodig is te leenen, omdat f 7500 niet worden besteed aan 't stoomgemaal, het maken van betonmuren niet wordt uitge voerd, een bazaltglooiing In plaats van een betonglooiing komt en aan Lockers- nol geen werken worden uitgevoerd. De voorzitter: Als we het geld niet lee nen, dan is er 't volgend jaar geen cent voor de gewone uitgaven en als uw voor stel opging werd het een chaos met de financiën. Vroeger is spr. van hetgeen de heer v. d. Bout te berde brengt, ook voorstander geweest. Bij de eerste ver bouwing van het stoomgemaal is niets geleend en 't gevolg is geweest, dot door de daaropgevolgde stormschade de finan ciën uit hun verband geraakten. Wanneer wordt de leening uitgegeven, vraagt de heer Gast. Half December ongeveer de le serie, luidt des voorzitters antwoord; de twee de in Maart e.k. Het is absoluut ongewenscht uit de ge wone middelen de te maken voorzienin gen te bestrijden, herhaalt rfe voorzitter. De heer den Boer vraagt den voorzitter: Is het juist, dat de ingenieur, toen het eerste stuk aan Koudekerke gezonken werd, niet aanwezig was? De voorzitter weet het niet. Op de twee de vraag van den heer den Boer, nopens het resultaat van het gezonken stuk, ant woordt de voorzitter, dat het stuk op den bodem ligt. Het voorstel betreffende de uit te geven leening wordt zonder stemming aange nomen. Men zal trachten de leening te plaatsen tegen 5 pCt. rente. Aan de orde is thans het voorstel van het Dag. Bestuur, óm, in verband met de uitvoering der Pensioenwet 1922, geen verhaal van inkoopsommen of premiën te vorderen, maar dit te houden voor rekening van het Waterschap. De heer v. d. Bout is verbaasd over dit voorstel. Hoewel 't z. i. 'n ondankbare zaak is hierover te spreken en hij sympathiek tegenover de ambtenaren staat, zoo vindt hij toch, dat het door het Dag. Bestuur ter tafel gebrachte voorstel er zóó maar niet door kan. Hij wenscht de ambtenaren 5 pCt. te laten betalen, dan zijn wij aldus spr. nog tegemoetkomender dan vele polders. Spr. meent, dat van een salaris van f 5000, zooals de ingenieur geniet en van wien hij niets anders dan klachten hoort, best 5 pCt. af kan. Spr. wil beslist 5 pCt. verhalen. Heemraad v. d. Weijde merkt op, dat Schouwen tot 1926 vast zit aan de een maal toegekende salarissen, die eerst in dat jaar kunnen herzien worden. Spreker geeft daarom in overweging nu alles te laten zooals 't is tot 1926. De heer Gast: Zijn wij, wat de salarissen betreft, in de lijn van andere polders? Hij gelooft van niet; de bezoldigingen zijn bier lager dan in andere polders. Spr. is nog altijd voorstander om de sala rissen zoo te laten, maar de menschen meer werk te geven. De heer Blom kan het verband niet vatten tusschen de salarissen, die in 1926 kunnen herzien worden en het voorstel om thans premie te verhalen. Heemraad u. d. Weijde geeft in over weging geen inbreuk te maken op een maal toegestane rechten. Heemraad Boot vindt de premiebetaling voor 't pensioen niet billijk; eventueele verlagingen kunnen z. i. eerst in 1926 ge beuren. De heer Blom memoreert, dat hier wel eens gezegd is, dat geen varkenshok kan gebouwd worden of een dijkbaas heeft het opzicht er bij. Spr. weet, dat soms wel f 600 verdiend wordt aan één gebouw. De voorzitter wijst nogmaals op 't fe't. dat de salarissen tot 1926 vaststaan. Dan eerst kan tot eventueele vermindering worden overgegaan of tot betaling voor pensioen. De heer Smallegange: Als we het nu schenken, dan kunnen we in 1926 n-et zeggen: nu moet je betalen. De heer v. d. Bout vindt het rat'oneel, nu de traktementen op goede hoogte zijn gebracht, thans 5 pCt. te verhalen. Heemraad Padmos vindt het verhaal on billijk, omdat een bedrag van f 16700 door de ambtenaren reeds gestort is en er onderscheid gemaakt zal dienen te wor den, want de wegwerkers zijn nu ook ambtenaren en zij verdienen een loon, ongeveer overeenkomstig met dat 't welk men in den landbouw geeft. Daar kan men toch geen premie van nemen? Spr. stelt dan ook voor met herzieningen te wachten tot 1926. De heer Gast kan niet zeggen, dat hij een groot bewonderaar van 't aanhangig amendement is; verband met nu en 1926 ziet hij evenwel niet. De voorzitter: Een algemeen voorstel om 5 pCt. te heffen, is n'et uit te voe ren. Alleen van hen, die in het bezoldi gingsbesluit zijn opgenomen, is premie te verhalen. Heemraad Boogerd memoreert, dat er onder de ambtenaren zijn, welke met pre- mlevrij pensioen zijn aangesteld. De heer v. d. Bout zou zij, die m:nder dan f 1000 verdienen, willen vrijstellen, maar allen, welke meer dan dat bedrag verdienen 5 pCt. voor hun pensioen laten betalen. De voorzitter: De algemeene vergade ring verkeert in hetzelfde geval als de Ka mers. In den royalen tijd hebben zij ge zegd, de tractementen moeten omhoog en later: de pensioenen moeten vrij zijn, want ook in Schouwen zijn enkele ambte naren aangesteld op premievrij pensioen. Het amendement van den heer v. d. Bout treft dus den ingenieur, ontv.-griffier. commies, de dijkbazen, le en 2e machinist, de bode en de stokers. De heer Krepel acht geen reden aanwe zig te wachten. Van bóven af moet wor den begonnen de ministers krijgen nu ook minder tractement en de verlaging dient voortgezet tot de onderste laag. De voorzitter: Als iemand aangesteld wordt op premievrij pensioen en dat wordt hem kort na zijn aanstelling ont nomen, Is zulks onbillijk. Men merkt op, dat de regeering zulks ook doet Wat de regeering te dezen opzichte doet, is eenvoudig woordbreuk, zegt de Voorzitter. Na nog eenige discussie wordt 't amen dement van den heer v. d. Bout, om 5 pCt. premie voor pensioen te verhalen op die ambtenaren in 't bezoldigingsbesluit genoemd, in stemming gebracht en aan genomen met 18 tegen 6 stemmen. Het Dag. Bestuur stemde tegen. Nadat het voofstel van het Dag. Bestuur tot oninvorderbaarverklaring der erfpacht van Th. F. Vermeirssen is aangenomen, wordt de algemeene vergadering een half uur geschorst. (Wordt vervolgd). VAN HEINDE EN VER, Boven het Tot tori-gebied in Japan heeft een wervelstorm gewoed, waar door 5000 menschen zijn omgekomen. De schade bedraagt 30 milliosn yen. Zagloel Pasja is te Alexaodrië aan gekomen sn door een groote menigte geestdriftig verwelkomd. Men verwacht dat het Japansche par lement de volgende maand in buitenge wone zitting zal wórden bijeengeroepen, teneinde credieten toe te staan voor den wederopbouw van de hoofdstad. De mi nister van marine raamt de schade toe gebracht aan de vloothavens tengevolge van de aardbeving op 50 millioen yen. De politie te Tokio heeft bekend gemaakt dat het aantal dooden in de 9tad voor zoover thans bekend is 77,823 bedraagt; terwijl er 120,070 vermist wer den. Te New-York heeft senator Wads- worth in een vergadering verklaard, dat onder het drankverbod de Amerikanen een volk van drinkers zijn geworden. Miilioenen menschen zoo zeide bi) koopen oi nuttigen op ongeoorloofd*? wijze alcoholische dranken. De wet wordt links en rechts overtreden. Duitschlaad wenscht nieuwe schat kistbons uit te geven tot een totale waar de van 10 billioen. Op eea landgoed te Neu Stettin (D.) is bij! een electrisc-he dorsthmachine brand ontstaan. Vier vrouwen kwamen in de vlammen om. Twee andere personen, die van het dak van het gebouw sprongen, werden levensgevaarlijk gewond. De wijze waarop de Amerikanen in den zak tasten voor het geteisterde Ja pansche volk. is inderdaad verbazingwek kend. Zaterdag was reeds 7,183,000 dl. geeontriDueerd en men verwachtte dat in den Iood van deze week een bedrag drag van 10.000,000 dl. zou worden ver kregen. Een Uuit9cb vliegtuig, met poststuk ken onderweg van Duitschiand naar En geland, moest tengevolge van motorde fect in de nabijheid van Knocke aan de Belgische kust dalen. Volgens de Natton Beige waren er drie pakken aan boord, tezamen bevattende 5500 milliard mark en, naar menf meent, bestemd tot stijving van het lijdelijk' verzet 111 het Roergebied. Het geld werd in beslag genomen en een onderzoek ingesteld. In zijn Zondagsche redevoeringen houdt Poincaré eraan vast, dat uitsluitend de -Commissie van Herstel schade en be- jaling door Duitschiand moet regelen; Frankrijk wil geen Rijnpact als waar borg voor zijn veiiigheid, en het vredes verdrag blijft de eenige grondslag voor de regeling van herstel en veiligheid. De regeering van Fiume is afgetre den; de ltaliaansche regeering heeft een generaal tot militair gouverneur der stad benoemd. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de stap der ltaliaansche regeering in zake Fiume, g«cn bedreiging beteekent van de directe onderhandelingen tusschen Ita lië en Zu:d-Slavië, welke zullen voortdu ren alsof er niets gebeurd is. Uit Bazel wordt geseind, dat daar Zondag een ernstige brand heeft gewoed in de gebouwen van de Zwitsersche Jaar beurs. De gebouwen werden bijna ge heel door het vuur vernield. De schade s zeer groot. In verband met de gevechten van de Ku KJux Klan heeft de gouverneur van den staat Oklahoma den „staat van re bellie'' over het land afgekondgd. Hij heeft troepen gerequireerd en de censuur over de bladen afgekondigd. Berlijn krijgt vermoedelijk een nieuw vervoermiddel, een soort kleine rijtuigjes op drie wielen en met twee zitplaatsen. Deze rijtuigjes zullen door een man wor den getrokken. (Een soort rickshaw dus). Een rit met een dergelijk vehikel zal ongeveer 50 pCt. goedkooper zijn dan met een gewoon rijtuig. De wagentjes zul len van taximeters zijn voorzien. Volgens een bericht uit Serajewo heeft er in Prijedor een bloedige botsing plaats gehad tusschen Serviërs en Moha- medanen, die eenige uren duurde. De plaatselijke politie was machteloos en een extra-trein met soldaten uit Banjaluka kwam te laat. 9 personen zijn zwaar en meer dan 50 licht gewond. 15 Mohame- danen, onder wie de voorzitter van de plaatselijke organisatie, zijn in hechtenis genomen. Te Sorau hebben levensmiddelen- relletjes plaats gehad, waarbij 12 perso nen zijn gedood en 14 gewond. In de zitting van den Volkenbonds raad hebben Salandra en Politis hun vol doening uitgesproken over de bijlegging van het Grieksch-ItaFaansche conflict. De burgemeester van Madrid *'s af getreden. De mogelijkheid van nieuwe moei lijkheden in dem Balkan wordt in uitzicht gesteld door de nota welke volgens den correspondent te Sofia van de Times door Zuid-Siavië aan Bulgarije is gezon den, waarin gedreigd wordt met de uit zending van iroepen voor het bezetten van strategische punten in Bulgarije, in dien de benden' komita-Jjis, welke samen getrokken zijn aan de grens, zullen be proeven de grenal over te steken. Aan de Bulgaren wordt te Parijs het voornemen toegeschreven om, ge bruikmakend van het/ feit, dat het Fiume- geschii Zuid-Slavië de handen bindt, dit land aan le vallen. In Blrkeley (Callfornië V -8 heeft 'n grooto brand een 6-honderdtal huizen vernield. 24C0 mensohen zijn dakloos. 2 studenten zijn verbrand. By levensmlddelenrelletjes te Zoran (D) zfjo bfj botsingen met de politie 12 personen gedood en 14 ernstig gewond. Het dageffiksoh bestnnr van de stad Weenen heeft in de flnanoleele oommissie van den raad het voorstel gedaan, dat de stad in 5 ja af 25000 woningen, met de daartoe noodlge winkels, voor eigen rekening zal bouwen, om op die wijze een einde aan den woningnood te maken. Bij een ontploffing aan boord van oen vissohersvaartuig zijn, naar nlt 8t. Sebastiaan (Spanje) wordt gemeld, zeven leden van de bemanning gedood en aoht gekwetst. In Derbyshire (Eng.) is een ante ln een honderd voet diep rav(jn gestort. In de auto zaten 7 personen 1 hunner werd gedood, 6 andoren ernstig gewond. In 9 Spaansohe provinoies is naar het voorbeeld van Italië een soort vrij willige burgerwaoht gevormd. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de regeeriog der Vereenigde Staten de regeeriogen van Groot-Brlt- taoië en Japan in kennis heeft gesteld van haar voornemen te traohten een tweede ontwapeningsconferentie te doen honden. Heden (Woensdag) komt te Dublin de nieuw gekozen Dail bijeen voor de verkiezing van een nieuwen president. 1 Ootober zal te Londen de eerste zitting plaats hebben van de Britsohe Ryksoonferentie. Dinsdagochtend heeft men op Malta een ernstige aardsohok gevoeld. In pa- nisohen schrik vluchtten de menschen op straat. To Syracuse (Sicilië) is dienzelfden ochtend eveneens een krachtige aard sohok gevoeld. Aangezien er voorlooplg geen meta len geldstukken meer in omloop sollen worden gebraeht, zal de Dnltsohe rijks munt worden gesloten. Alle arbeiders zfja met 1 Ootober ontslagen. Op den Dachstein, een berg bij Iechl (O.) is tijdens een hevig onweer een gezelschap van 18 personen door den bliksem getroffen en bewusteloos geslagen. Bfj een trambotsing, welke Zondag avond te Melbourne (Australië) plaats had, werden 80 personen gewond, meldt Reuter. Van veertien hunner is de toe stand ernstig. DoDehavilland Company bericht, dat z(j goedkoope vliegtuigen gaat bonwen, waardoor de prijzen van het vliegen een ware omwenteling znlleu ondergaan en waardoor het bezit van een eigen vlieg tuig binnen het bereik wordt gebraeht van het groote publiek. De prfjs is bepaald op 200 pond sterling. Het nieuwe vliegtuig dat voor iedere weersgesteld heid wordt vervaardigd, heeft een klein terrein noodig om te landen, verheft zich Bpoedig en een loods la onnoodig, daar het met opgevouwen vleugels minder plaats inneemt dan een anto. Toekomst muziek VERSCHILLENDE BERICHTEN. Rumoerige soldaten. Onder de te Assen gelegerde militairen van het 1ste en het 9de regiment heerschte de laatste dagen eenige opwinding, die voornamelijk haar oorzaak vond In het fedt, dat, toen de vorige week te Assen feesten gehouden werden, de militairen groote marschen moesten maken. Zondagavond is het in de barakken achter de Emma-kazerne, waar het 1ste regiment gelegerd is, tot eenige incidenten gekomen. Een sergeant was, naar het oordeel der soldaten, te ruw opgetreden, met het gevolg, dat zij tegen liem in verzet kwamen. Er ont stond een algemeene woordenwisseling tusschen soldaten en onderofficieren en er werd met bajonetten gegooid. De twist liep zoo hoog, dat de onderofficie ren de hulp van de wacht en van de militaire politie inriepen. Toen deze aan de barakken kwam, waren de ingangen gebarricadeerd en moest men door de vensters naar binnen klauteren. Men be weert, dat er ook geschoten is. Ongeluk ken zijn bij deze incidenten niet voorge komen. Eenige soldaten zijn in arrest ge steld. Onder de oproerkraaiers schijnen eenige soldaten geweest te zijn, die een werkzaam aandeel hebben gehad aan de relletjes in de Harskamp, eenige jaren geleden. Groote brand. Zondagmiddag s te Rot terdam een zware brand ontdekt in de lompenopslagplaats van de firma S. E. Cohen Co. aan den Zwaanshals. Op een terrein van 11/2 H.A. waren tiendui zenden balen geperst papier en lompen opgeslagen, afgedekt met ijzer» golfpla ten. De brandweer verscheen met zeer veel materiaal. Er werd gewerkt met 14 stralen van 12 handspuiten, met 12 stra len van 3 stoomspuiten, met de vaste straalpijp van de drijvende stoombranid- spuit „Rijnhaven", welke laatste alleen 2500 liter water per minuut ra het vujur wierp en met een eigen slang van dc firma Cohen, zoodat in totaal met 28 stra len werd gebluscht. Drie en een half uur lang heeft men gespoten. Eerst om( 5 uur was men den brand meester. Ongeveer 35 brandweerlieden werden l'.cht gewond door de neervallende zinkplaten. De scha de, welke zeer groot Is, wordt door ver zekering gedekt. Het 's thans voor dë 3de maal dat de opslagplaatsen der firma Co- hen door brand werden geteisterd. Begrij pelijk bracht de brand duizenden men schen op de been. TELEGRAMMEN. BERLIJN (V. D.) Een verordeniog der betrokken ministeriel beft met Ingang van 27 September alle invoerverboden naar Berlijn op. De oomm. partij in Baden roept tot algemeene staking op. In Frelbnrg is gisteren de algemeene staking afge kondigd over verschillende plaatsen. In Ober-Baden is de staat van beleg afgekondigd. BANFRANCI8CO. (V.DB(j den brand in Blrkeley is een sohade veroorzaakt van pl.m. 10 millioen dollar. Bfj den brand z(fn 4 personen gedood en velen gewond. Het mijnwerkerskamp Eldorado ls verwoest. LONDEN (V.DDe Parjjscbe oorres pondent van de Daily Mail meldt, dat bizondere beter kenia wordt geheoht aan de besprekingen tnssoben Baldwin en Polnoaré, welke heden zullen plaats hebben. Gehoopt wordt dat deze be sprekingen zullen worden gevolgd door uitgebreide onderhandelingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 2