Zierikzeesche Nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende by de van Maandag 10 Sept. 1928, no. 10977. Uit Stad en Provlnole. BROUWERSHAVEN. Vrijdag 30 Aug. j.l. vergaderde de raad dezer gemeente. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter herinnert er aan. dat dit de laatste vergadering zal zijn, dat de Raad in zijn oude samenstelFng bijeen is; hij wijst op de vele persoonsverwis selingen d e gedurende het 4-jarig tijd perk hebben plaats gehad en dankt tevens de leden voor de aangename en rustige samenwerking, al was het ook dat de meeningen wel eens verscheden, voorn, de leden C. den Boer KJz. en Job van, Donge, die het laatst aanwezig zjjn brengt hij dank voor al hetgeen zij in het belang der gemeente gedaan hébben. De inge komen stukken worden hierna medege deeld, waaruit we aanstippen, dat de re kening voor den straatweg Z'enkzee— Br.'haven over het jaar 1922 en de reke ning der Gezondheidscommissie te Zie- rikzee over het jaar 1922 onveranderd worden goedgekeurd. Besloten wordt met alg. st. bezwaren tegen de begrooting der Gezondheidscomnvssie voor het jaar 1924 in te brengen, v.n. wegens te hoog geraamde uitgaven op verschalende pos ten. Verder is ingekomen een schrijven van het comité tot stichting van een vaste muziektent, waarbij de gebouwde muziek tent aan de gemeente zonder eenige voor waarde wordt aangeboden. De voorzitter vindt het jammer, dat in de vorige ver gadering zoovele woorden over deze aan gelegenheid zijn gebcu1'kt, waarop dhr. C. W. den Boer er echter op wijst, dat dit niet de schuld van den Raad, maar van de commiss'e is. Met alg. stemmen wordt daarna besloten tot aanvaarding der muziektent. Het verzoek van dhr. P. de Potter en de dames Risseeuw en de Korte, betreffende extra bplooning, voor gegeven onderwijs buiten de gewone schooluren, wordt m. a. s. tot een vol gende vergadering aangehouden. Het ver zoek van de vereenig5 ng „Hendnck de Keijser" te Amsterdam, wordt m. a. st. voor kennisgeving aangenomen. Van het ziekenfonds „Draagt elkanders lasten" :s een verzoek ingekomen om subs'dte, zulks In verband met de hooge u;tkeeringen, die den laatsten tijd verstrekt zijn geworden en waarop de ontvangsten niet berekend waren. De heer N. van Sluis stelt voor aan de vereeniging te verzoeken, de reke ning van 't vorig jaar o^r te leggen en voor zoover mogelijk van dit jaar. De heer C. W. den Boer acht zulks niet noo- dig, daar !n het verzoek zelve reeds cijfers zijn genoemd, die voldoende aanwijzen, dat hulp noodzakelijk is; hij zou dan ook f 100 subsid'e willen geven. De voor zitter zou de rekening eerst willen laten overleggen, terwijl de Raad thans toch reeds kan besluiten :n principe f 100 sub sidie toe te kennen. Dhr. C. den Boer Kz. en Job v. Donge, wijzen er op, dat alleen aangeklopt wordt in geval van achteruit gang der kas. Ten slotte wordt besloten in principe f 100 subsidie te geven en over legging der rekening te verzoeken. Het verslag der commissie, ingesteld bij raads besluit van 11 Mei 1923, betreffende het aannemen van kolen en het uitbaggeren der haven, wordt voor kennisgeving aan genomen. Met algem. st. wordt besloten over te gaan tot opheffing der verzeke ring van de gem. gebouwen bij de Mij. tot verzekering van uitgesloten risico's te Zutphen. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van den cursus voor vervolgonderwijs en het verleenen van eervol ontslag aan het personeel van dat onderwijs. Dit voorstel wordt gedaan met het oog op de hooge kosten, die bij handhaving van den cursus voor de ge meente komen, welke kosten geraamd worden op pf.mf. f' 1300 per jaar. De voor zitter deelt verder metle, dat bij opheffing getracht zal worden om de hoofden van scholen een particuliere cursus met gem.- subsidie te doen geven, dan is men met gebonden aan «1e wetsvoorschriften en kan de cursus meer doelmatig voor deze plaats worden ingericht. De heer C. W. den Boer dringt op spoed aan, met de oprich ting van eventueele part'culiere cursjus- sen. Hij hoodigt B. en W. uit ten spoedig ste een samenspreking te doen plaats hebben met de hoofden van scholen om trent deze zaak en met voorstellen dien aangaande tot den Raad te komen. De heer J. v. Donge kan met het voorstel tot opheffing niet meegaan; hij adht het vervolgonderwijs van groot belang en meent, dat bij particuliere cursussen wil lekeurig te werk gegaan zal worden. De heer C. W. den Boer bestrijdt de mee ning van dhr. v. Donge, door er op te wijzen, dat het onderwijs dan praetisch ingericht kan worden in verband met de behoeften. Bij vervolgonderwijs is men gebonden aan de voorschriften der wet en kan zulks niet altijd even goed gere geld worden. De heer C. Gast wijst er op, dat het hoofd der openb. lagere school kort geleden de landbouwakte verwierf, zoodat er een landbouwcursus kan gege ven worden, welke cursus door het Rijk gesubsidiëerd wordt. Volgens zijn meening zal de oprichting van een dergelijke cur sus het vervolgonderwijs voor een groot deel vervangen. De heer Verhoef f vraagt naar het advies van de commissie van t "'Ozicht op het lager onderwijs, waarop voorzitter meedeelt dat de commissie li aan B. en W. vroeg wat de planned n met het vervolgonderwijs, waarop L medegedeeld, dat voorgesteld zou wor den tot opheffing te besluiten. De heer Verhoeff vindt dit een zonderlinge hou ding (lied' commissie en zou wel eens aan willen dringen op meer actief optreden dier corftmlssie. Het verslag van het vorig jaar is ook nog steeds niet ingekomen, terwijl naar hem ter oore is gekomen van schoolbezoek ook geen sprake is. De voorzitter zegt op een en ander aan te dringen. Ten slotte wordt met 5 tegen 2 stemmen, die van dhr. C. den Boer Kz. en J. v. Donge, besloten tot opheffing van het vervolgonderwijs en tot het ver leenen van eervol ontslag aan 't personeel. Met aigemeene stemmen wordt vastge steld de begrooting van het burgerl. arm bestuur voor het jaar 1924, met in ontvang en uitgaaf op f 2400 en een gemeentelijke subsidie van f 1450. De commissie tot on derzoek der gemeenterekening stelt voor de gemeenterekening over den dienst 1922 voorloop:g vast te stellen in ontvang op f 52024.80° en in u:tgaaf op f 47118,97 alzoo met een batig saldo van f4905,83. De gem.-begrooting dienst 1924 wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 49183,815. Tot comnvssie van advies over dezo begrooting worden be noemd de heeren C. Gast, C. W. den Boer en Verhoeff. Bij de rondvraag wordt door den heer C. Gast in besprek:ng gebracht den staat der brandbluschmiddelen en door dhr. Verhoeff wordt geïnformeerd hoever B. en W. staan met eventueele maatregelen tegen samenscholing op de hoeken van straten, terwijl hetzelfde lid wijst 'op den dam bij den ingang der haven, waar den laatsten tijd verschillende schepen zijn vastgeloopen. Nadat de voor zitter nader onderzoek van een en ander toezegt, en dank brengt aan degenen die zich bij den brand op 23 Aug. j.l. verdien stelijk hebben gemaakt, sluit hij de ver gadering. ZONNEMA1RE. Woensdag werd hier het zilveren regeerLngsjubileum feestelijk herdacht. Na de gewijde samenkomst in de kerken, begon om half 12 't school feest. clat bestond uit een k'ndertractatie. De burgemeester hield :n elk der keurig versierde scholen voor leerpngen, ouders en belangstellenden een korte toespraak, waarin hij wees op het z'lveren regee- ringsjüb'leum van H. M. de Koningin. Daarop volgde een omgang door het dorp met onze schooljeugd onder de to nen van ons muziekgezelschap. „Nut en Uitspamrng". Om 1 uur verzamelden allen zich voor de muz:ektent, vanwaar de bur gemeester met eene korte toespraak op „Onze Vorstin", het feest opende. De zangvereeniging „Halleluja" zette daarna het „Wilhelmus" in. Van 1 tot 2 uur gaf die vereeniging een keurige uivoering. Het glanspunt van den dag was wel de optocht, waaraan door velen belangloos en koortsachtig gewerkt was. Om half vier zette zich de stoet van „de kleine hofstede" in beweging en ging langs straten zwart van menschen, die uit om liggende gemeenten gekomen waren. Ons oog werd geboeid door de wagen voor stellende de Nederlandsche Maagd, die zich statig verhief met helm en speer, boven haar elf eveneens in 't wit ge- kleede dames, voorstellende onze provin ce's. Een landbouwwagen, „Wie zaait, die maait", de groene krursverpleegsters, de ambachts- en 4 jaargetijdenwagens, de ruiters te paard, de tilbury's en meer, trok onze aandacht. Na de optocht wer den volksspelen gehouden, terwijl tezelf- der tijd werd ringgereden met tilbury's en fietsen. Om half negen Het onze zang vereeniging „Nieuw Leven" zich hooren voor een dichte schare ;n de keurig ge ïllumineerde muziektent. Hierop gaf de muziekvereeniging een concert, gevolgd tot slot met een omgang door 't dorp. Vermeld dient nog te worden de keurige versiering en verlichting van het „Bree- veld" en dat door het feestcomité des middags het volgende telegram aan H. M. de Koning:n werd verzonden: Feest vierende :ngezetenen van Zonnemaire. wenschen Uwe Majesteit geluk met zM- veren Regeeringsjub-'leum. Een woord van dank komt toe aan hen, die weer belangloos hun d'ensten verrichten. Zoo kon weer met weinig geld een goed feest opgewekt gevierd worden. NIEUWERKERK. Woensdag 5 Sept. werd hier met veel opgewektheid, begun stigd door goed weder, het jubileum feest gevierd. Oorspronkelijk op oesthei- den voet bedoeld, werd het programma, dank dij' de zeer gewaardeerde mede werking van enkele ingezetenen, aanmer kelijk uitgebreid. Behalve de nadeeïing der armen, het schoolfeest en het avond concert kregen we nog een optocht van ruiters met de muziek voorop en do schcoljeugd, volksspelen ais zakkenloo- pen, tonnetjesteken, koekhappen, enz'.^ rij den mei versierde fietsen. De armen ontvingen krentenbrood, boter en kaas. De schooljeugd werd ruim onthaald op limonade, koek en een tablet chocolade. In den namiddag gaf het muziekgezel schap een concert, evenals des avonds; terwijl het zanggezelschap „Looft den Heer' onder directie van den heeb v. d. Doel eenige liederen deed hooren. Het terrein (de Ring en het school plein), waren feestelijk versierd en s avonds smaakvol vciicht, hoewel dj wind aan de verljchtingl nadeel toebracht. Ook werd er nog vuurwerk ontstoken. Een fokkeloptocht met muziek door hon derden gevolgd, Ier bezichtiging van vuurwerk op de hofstede van den heer Bouman ontstoken, besloot hetj feest. Voe gen we hierbij nog, dat de schoollokalen waar de jeugd onthaald werd, en de gemeentekamer, waar allen die eenigs- z/ns tot het feest hadden meeg2weriU of bijgedragen door den burgemeester dts voormiddags werden gerecipieerd, door eenige jonge meisjes heel aardig waren versierd, dan zal men overtuigd zy'n, dat wij van een welgeslaagd feest kunnen spreken, een feest, waarop, zoo ais de burgemeester des avonds bij het stuiten tot het publiek kon zeggen, we der geloond is, dal Nieuwerkerk verstaat op waardige wijze feest te vieren. OOSTERLAND. Het jubileumfeest van H.M. de Koningin is ook in deze ge meente feestelijk herdacht. Reeds vroeg in den morgen luidden de torenklokken, die den toon aangaf van het komende leest, waarna de feestgaven werden uit gereikt. In de Ned. Herv. Kerk sprak dr. We-^da een feestrede naar aanleiding van spreuken 20j 28;; in de Geref. Kerk ds. Wielenga van psl. 48 10, in de Geref. Gem. de heer Remijn naar psl. '48 10 en 11. Alle kerken waren goed bezet. Na de kerkdienst trok de muziek door hei dorpen speelde in de tent eenige voiksiiederc-n. Om hall drie trok ken de schoolkinderen door het dorp, voorafge gaan door hei muziekcorps^ waar ze even bij de bewaarschool stilhielden, en een nummertje ten beste gaven. Al de kinderen waren versierd met prach tige hoepeltjes, een geschenk van den schilder v. d. Sande, waarvoor hij een woord van lol toekomt. Daarna trok men naar het „Heerenhofwaar eenige volks spelen plaats- vonden, opgeluisterd door het muziekkorps. De kinderen werden op Oranja en koekjes getricteerd. Omi 5 uur was dit nummer atgeloopen en trokken de kinderen weer naar het schoolplein. Om 8 uur gaf „O. F." weer concert in de tent, in de pauze sprak de burgemeester een woord van dank aan de teestcommissie en de dames die gelden hadden ingeza meld. Om tien trok men in optocht naar het tramstation waar vuurwerk werd afgestoken. Hierna dankte de burgemees- Ier het muziekkorps voor de verleende medewerking gedurende dezen feestdag, die officieel voor geëindigd werd ver klaard. STAVENISSE. Vergadering van den Raad, gehouden op Dinsdag 4 Sept. j.l. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer C. Broodman, we gens- ongesteldheid. De voorz:tter heet de gekozen en toegelaten leden welkom. Hij spreekt er zijn leedwezen over uit, dat dhr. Broodman niet tegenwoordig kan zijn. Vooral, waar deze gedurende zoovele jaren zoo'n groote belangstelling toonde voor het wel en wee der gemeente. Circa 30 jaren zitting gehad hebbende kon hij in het geheel slechts drie vergaderingen niet bijwonen. Hij spreekt den wensch u't, dat de heer Broodman spoedig hersteld mag weerkeeren, waarvoor alle hoop be staat. De notulen worden aangehouden. Vervolgens wordt overgegaan tot de in stallatie van de n;euwe léden. Achtereen volgens worden hoofd voor hoofd afge legd eerst de zuiverings- en daarna de ambtseed. De heer van IJsseldijk legi de verklaring en belofte af. Hierna spreekt de voorzitter den Raad enkele woorden toe en betrekt daarbij in het bijzonder die leden, die voor het oerst zitting heb ben, n.l. de heeren Tazelaar en van IJs seldijk. Hij hoopt, dat de samenwerking en onderlinge waardeering weer mag zijn ais in den ouden >-aad en voor wat oo- treft de voor het eerst zittmg hebbenden hoopt hij, dat gerekend mag worden op hun vriendschap, welke wederkeering wordt toegezegd. Dhr. van IJsseldijk en Tazelaar bedanken voor de toegespro ken woorden. Ze zeggen gaarne hunne medewerking toe. Dc heer van IJsseldijk wijst ook nog op een misverstand, dat in verband met de verk:ezing heeft be staan. Daarna wordt overgegaan tot be noeming van wethouders. In de vacature Eroodman worden uitgebracht 6 stem men, welke dhr. C. Broodman alle op zich vereen'gt en in de vacature van der Slikke wordt dhr. A. H. van der Slikke benoemd met 4 stemmen; 2 stem men zijn uitgebracht :n blanco. Dhr. van der Slikke neemt zijn benoenvng aan. waarmede de voorzitter hem hartelijk ge luk wenscht, onder het uitspreken van de beste verwachtingen, waar de benoemde in het afgeloopen tijdperk steeds met veel ambit'e en getrouw zijn ambt heeft waargenomen. Den hcc Broodman zj! van zijn benoeming worden kenn's gegeven. Voorts worden de begrootingen der ge meente en van het burgerl. armbestuur voor 1924 gesteld in handen van een com missie, tot leden waarvan aangewezen worden de heeren Tazelaar, Gaakeer en van rJsseldijk. Verder deelt de voorzitter nog mede. dat bij hem bericht :s ingeko men van den heer D. Jonk, inzake het aannemen zijner benoeming tot onderwij zer. Daarna sluiting. THOLEN. Vergadering van den ge meenteraad. gehouden op Dinsdag 4 Sept. Tegenwoordig alle leden. De burgemeester opent de vergadering en gaat onnvddellijk over tot oeëediging van alle leden. Uit gezonderd de 2 afgevaardigden der S. D. A. P., welke met een belofte volstaan, leggen de andere 9 leden de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht hen allen geluk met hunne benoeming cm hoopt daar er nu hier ook versch'llende fractiën in onzen Raad komen, clat allen 't ware belang der gemeente zullen behartigen. Hij hoopt, dat Gods Zegen op den te verrichten arbeid moge ruilen. Daarna had de benoeming van wethouders plaats. In de vacature-Goossen, le weth. werd na twee vrije stemmingen een herstemmmg gehouden tusschen de heeren Wagemaker en Geluk. Hierbij verkreeg de heer Wa gemaker 6 stemmen en de heer Geluk 5 st., zoodat dhr. Wagemaker (aftr.) herko zen werd. In de vacature-Wagemaker werd eveneens met 3 stemmingen her kozen de heer Goossen met 6 stemmen tegen 5 op den heer J. Geluk. De voor zitter wenscht beiden geluk met hunne herbenoeming en hoopt, dat ze de betrek king opnieuw met lust en ijver zullen aanvaarden en hij weer opnieuw met hen genoeglijk mag samenwerken. De heer Wagemaker zegt dank te brengen aan hen, die hunne stem op hem u:tbrachten. Hij hoopt, als hij de betrekking aanvaardt, dat hij zonder onderscheid jong of oud, rijk of arm, zal recht doen. Toch wil hij gebruik maken van de gelegenhc'd om 24 uur bedenktijd te nemen, die de wet hem toestaat. De heer Goossen zegt even eens dank voor zijne herbenoeming en zal eveneens bedenktijd nemen. Daarna worden eenige stukken van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen, mede een adres van J. Barto, ijzerhandelaar, die een uitweg vraagt uit zijn tuin over ge meentegrond. Besloten wordt een geld- leening in het gasbedrijf te converteeren van 7 op 5 pCt. Bij de rondvraag vraagt de beer Goedegebtiure wanneer het in gekomen adres der werkliedenbonden zal behandeld worden? De voorzitter zegt, dat het verleden week is aangehouden door den ouden Raad, en dal thans eerst dit adres als gewoonte bij B. en W. in behandeling komt. Daarna sluiting. ST.-MAARTENSD1JK. Openoare verga dering van den gemeenteraad, op Dins dag -1 September j.l. Tegenwoordig de heeren J. Polderman, i-urgemeester, te vens voorzitter, M. P. Groenewege, C. M. Quakkefaar, A. L. Hage, M. L. Koop man, A. Vroegop, W. M. Kloet en C. Priem. De voorzitter spreekt een kort openingswoord waarna de verschillende leden de eeden afleggen bij de wet voor geschreven. De voorzitter spreekt de le den toe. Belangrijke dingen zijn aanstaan de. Uit den ouden raad zijn 5 leden we der herkozen, terwijl 2 nieuwe hun in trede doen. Hij kent allen. In den ouden raad zijn banden van vriendschap gelegd; hij hoopt dat ook' hier weder goede ver houding onderling zal 'nastaan en dat steeds hoffelijkheid za! worden betracht. De heer Quakkelaar dankt voor de ge sproken woorden. Hij dankt ook de kie zers die hem weder afvaardigden met zoo'n groot slem cijfer. Hij heeft steeds volgens overtuiging de belangen der ge munte voorgestaan en lasten op de schouders genomen die niemand zou heb ben willen dragen. Dc heer Koopman danki eveneens voor de gesproken woor den. Hij hcopl dal de burgemeester ook gedurende dii nieuwe tijdperk steeds als voorzitter zal optreden. Hij hoopt te handelen volgens afgelegden eed. Hij dankt eveneens de kiezers voor het her nieuwde bewijs van vertrouwen. Dhr. Hage dankt weder voor de toegesproken woorden van den voorzitter, in het af geloopen tijdvak heeft hij het zeker niet ieder naar den zin kunnen maken, doch hij. heeft steeds gestreefd de belangen der g'-meénte op de beste wijae te die5 nen. Hij hoopt dat ook straks de zaken der gemeente zullen worden bezien met open oog en gezond verstand. De heer Kloet zegt dat gedurende de afgeloopen periode hij niet als raadslid is tegenwoordig geweest; hij dankt de kiezers die hem thans, weder hier afvaar digden. Beloften doet hij niet, hij hoopt de belangen der gemeente te beharti gen volgens afgelegden eed. De heer Vroegop ziet zich vertegen woordigd door een klein getal kiezers; zijn mede-alge vaardigde werd niet her kozen; wellicht mede 14 wijten aan aller lei niet wel tc verdedigen praatjes. Hij wil evenmin ais de vorige spreker be loften afleggen. Hij meent overigens dat de arbeiders evenveel recht hebben zich in de raadzaal te doen vertegenwoordi gen als elke andere klasse der maat schappij. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van wethouders. Bij eerste stemming worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan 1 blanco; 2 ojp den heer C. M. Quakkelaare en 4 op den heer M. P. Groenewege, 2oodat gekozen is de heer M. P. Groenewege, die verklaart die be noeming aan te nemen. De vooratter wenscht hem geluk en hoopt dat de samenwerking zoo zal zijn als die steeds piachl te wezen. Verder worden uitge bracht 7 stemmen, waarvan 1 blanco; 4 stemmen op den heer W. M. Kloet en 2 op den heer C. M. Qaakkelaar, zoo- dat gekozen is de hee- W. M. Kloet, die eveneens verklaart de»e benoeming aan te nemen. De voorzitter wenscht ook hem geluk en hoopt mede op diens goede samenwerking. De voorzitter zegt dat hem Ihans nog een moeilijke taak rest. "llij dankt den heer Quakl«4aar voor wat dezj voor de gemeente en voor hem in het afgeloopen tijdvak is geweest. Hij gelooft dat dhr. Quakkelaar de gevoelens van den voorzitter wel zal kennen, alle zaken werden steeds naar eisch betracht. De hoer Quakkelaar dankt den voorzit ter voor de toegesproken woorden, in derdaad heeft hij veel trachten te doen. In moeilijke omstandigheden stond hij steeds mede aan de spits. De heer Kloet stelt voo- krachtens artikel 90 der Ge meentewet een plaatsvervangend wethou der Ie dopn benoemen. Dit voorstel wordt na eenige discussie met 4 tegen 3 stem men aangenomen. Hierna worden voor plaatsvervangend wethouder uitgebracht 7 stemmen, waarvan 1 blaneor, 4 op den heer M. L. Kóópman en 2 op den heer C. Priem, zoodat gekozen is de heer M. L. Koopman, die verklaarde die be noeming ie aanvaarden. Rierna wordt nog even in bestolen zitting ovfergegaan waarna de voorzitter de vergadering sluit. OUD-VOSSEMEER. Openbare vergade ring van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 4 Sept. j.l. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. D® notulen worden aangehouden. De voor zitter deelt mede, datt deze vergadering is belegd om aan de wet te voldoen. Hij feliciteert de leden met hun her benoeming en hel nieuwe lid, den heer Pollie, met zijn benoeming, de hoop uit sprekende dat hij volgens recht en ge weten zal oordeelen in het belang der gemeente. Hierop worden de vereischte eeden afgelegd, waarna de voorzitter de heeren gelukwenscht. Thans deelt de voorzitter mede, dat namens Raad en Burgerij een gelukwensch aan Hare Ma jesteit de Koningin zat worden gezonden in verband met bet 25-jarig jubileum, Aisnu wordt overgegaan tot benoeming van wethouders. Bij eerste»stemming wer den uitgebracht 2 stemmen op den heer Ooms en 4 op den heer De Wilde en 1 op den heer Den Engelsman, zoodat de heer de Wilde is) benoemd. Bij de tweede stemming werden uitgebracht 1 stem blanco, 4 stemmen op den heer Vermet en 2 op dert heer Ooms, zoodat de heer Vermet is benoemd. Desgevraagd ver klaart de heer De Wilde de benoeming aan te nemen, terwijl de heer Vermet mededeelt dat hij lang geaarzeld heeft, hij heeft ook verplichtingen ten opzichte van politieke vrienden. De politiek is even grillig als de volksgunst, hij z/al probeeren het een jaar vol te houden en neemt daarom de benoeming aan, hoe wei het moeilijk is, daar men 's avonds nu wel eens zal moeten vergaderen. Voor den aandrang is hij gezwicht. De Voor zitter brengt den heer Ooms dank vpor hetgeen hij in de afgeloopen 4 jaar als wethouder heeft gedaan, het ging altijd wel niet gemoedelijk en even prettig, doch het resultaat was dikwijls dat we in één schuitje terecht kwamen; hij be treurt het dat de heer Ooms niet ats weihouder terugkeert. De heer Vermet Zegt dat hel hier politiek goldt; de even redige vertegenwoordiging heeft hem) im mer hooggezeten en zit hem nog hoog, de vorige 4 jaar is zijn fractie gepas seerd; hij erkent de groote activiteSt van den heer Ooms. De heer Ooms zegt dat hij het even over het heden, ver leden en de toekomst wil hebben. Dank zij de evenredige vertegenwoordiging werd onze partij hel eerst in den raad vertegenwoordigd. Toen zeide ik reeds dat onze kiezers ons met de grootste belangstelling zouden volgen. Het in ons gestelde vertrouwen is niet geschokt en ik durf er me op beroemen dat er mede onder onze leiding gewerkt is in de gemeente. Veel is tot stand gekomen, veel verbeteringen zijn aangebracht en weinig gemeenten zullen zich er op kun nen her?emen »n 4 jaren tijds zooveel verbeteringen aan te brengen, terwijl de gemeentefjnanciën niet ongunstig Zijn. On danks druk van hooger hand kunnen de financiën in de beste conditie aan de nieuwe leiding overgegeven worden. Hij dankt den voorzitter voor zijn woorden, 't is waar, dc zon is wel eens verduis terd geweest lusschen ons, mijnheer de voorzitter, doch nimmer heeft dit in vloed gehad op den gang van Zaken. Hij dankt ook den secretaris voor atijn in de vergadering gegeven adviezen. De uil slagen van de verkiezingen zijn bijzonder rechts geweest, ook hier 5 le den rechts en 2 links, bij die rechtscife meerderheid, krijgt men een links ooi lege van B. en W. Op school heeft hij een liedje geleerd, luidende: „Links, rechts, malle Jan, trek me den broek maar an". Hel program van de anti-rev. is hem bekend: Punt 1, de kermis af schaffen, hiervoor zou men in de plaats kunnen sicllen openluchtmeeting op Christelijken grondslag in den Van Haat ten Polder. Punt 2. Zondagsheiliging b.vL herbergen sluiten op Zondags 3 X daags per hoogen hoed ter kerk. Zondags mag niemand meer de gemeente verlaten om Maandag tijdig op 'tfwerk te kunnen ziijn. Punt 3. Openbare zedelijkheid. Hieraan kan men tegemoet komen door 't instel len van een zedenpolitie, voor de paar tjes aan den Thoo!sehén.,dijfc, keuring van Zwembroeken voor het zwemmen aan de haven, doch dan ook toezicht op de vergaderingen van Dorcas en Obadja en op het uitgaan van de Christelijke Zang vereeniging. Punt 4. Vlo ek verbod., Hij kent vloekers, op de deuren een bordje Kan gen „Hier vloekl men niet", kan verbe tering brengen. De heer de Wilde krijgt nu ook gelegenheid om nog eens raet zijn motie over de openbare lagere school voor den dag le komen, en het zial Hem benieuwen hoe de voorstellen er uit zul ten zien; krijgen we dan nog het pro gram van dc Vrijheid onder de oogen dan ben ik nieuwsgierig of de oogen dan niet naar linkscen redits zullen gaan. Voor de toekomst dan voorspelt hij dat één der wethouders voor malle Jan Zal moeien spelen. Wie dat zal zijn zal de lijd leeren. De heer de Wilde zegt dat do hee- Ooms met het program der rechlschc fractie bekend is, doch dhr. Ooms heeft hieraan niet voldaan. Den burgemeester heeft hij er op gewezen wat er buitendijks gebeurt. De voorzitter vraagt of de heer Ooms nog het woord wenscht mits niet persoonlijk. De heer Ooms zegt van het woord thans af te zien, en allerminst de bedoeling geMad te hebben persoonlijk le zijn. Hierop wordit de vergadering gesloten. SPORT. ZIER1KZEE. Woensdagavond had de prijsuitdeeldng plaats van de gehouden wedvlucht Parijs in het clublokaal bij den heer P. D. Verstrale. Prijzen werden ge wonnen door de volgende personen. Oude duiven: J. Luijendijk, 1 zilveren medaille; W. F. van den Ende, 1 zilveren medaille J. van den Bout, J. van den Bout, J. van Beek, Sikkeleres, A. Padmos, W. Pankow, en B. Stoutjesdijk. Jdrtffp duiven J. Luijendijk 1 zilveren medaille; W<. F. van den Ende 1 zilveren medaille; A. de Coninck. Een zilveren medaille, uitgeloofd door den heer J. Legemaat, viel ten deel aan den heer W>. F, v. d. Ende.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5