Zierikzeesche nieuwsbode B IJ VOEGSEL beboerende by de van Vrijdag 31 Aug. 1923, no. 10978. BINNENLAND. WUiiglng voorwaarden van aflossing onzer Staatsschuld? In ons blad van Woensdag ontleenden ook wij aan de ,.Msb." een bericht, vol gens hetwelk de plannen van' Minister Cotijn tot het dekken van het tekort op de Staatsbegrooting er in groote lijnen aldus zoude uitzien, dat in de eerste plaats een conversie der 6 o/0 Staats schuld in 5 o/o leeningen en verlenging van den termijn van' aflossing der crisis- schuldi van 30 jaar tót b.v. 60 jaar zou worden overwogen, hetgeen tezamen een geschatte besparing van f 50 millioen per jaar zou opleveren. Daarnevens zou dan f 30 millioen, worden gevonden door verlaging der salarissen van Rijksambte naren en f 20 mülioen door een ver hooging van invoerrechten en accijnzen. Onder de houders van Staatsfondsen heeft dit bericht, schrijf ithet Hdbl., groote ongerustheid verwekt, welke voor de Staatsfondsenmarkt des te noodlottiger zou kunnen worden, nilf de stemming voor deae fondsen in den laatsten tijd toch reeds nerveus is, tengevolge van een nieuwe, en op het oogenblik zeker ooi- Komen misplaatste vrees voor een depre ciatie van den gulden. Wat men ook moge denken van de politiek onzer Re geering, om in een voor onze Staatsfinan ciën zoo moeilijken tijd een dure vloot wet te willen doorjagen, zooveel staat wel vast, dat de heer Colijn de dekking voor deze uitgaven niet wil zoeken in een vermeerdering van onze vlottende schuld, maar in een drastisch program van bezuiniging op de^uitgaven. Er bestaat geen aanleiding tot onge rustheid in beleggingskringen, voor zoo ver het dreigende gevaren voor onze va luta betreft, zoo is er des te meer re den, om te betreuren, dat thans die on gemotiveerde onrust nog verder dreigt te worden verscherpt door het bovenbe doelde bericht omtrent de. beweerde plan nen van minister Colijn: Die berichten im mers kunnen niet anders dan absoluut onjuist zijn. Hoe staat het met de be palingen omtrent den dienst van rente en aflossing der na den oorlog gesloten Nederlandsche Staatsleeningen Om te beginnen: de 6 o/0 leeningen 1922 A. en 0. elk van f 150 millioen. Deze zijn uit gegeven krachtens de wet van 17 Febr. 1922, SLM. no». 64. In artikel 2 sub 5 der desbetreffende leeningswet staat ver meld, dat de bevoegdheid tot versterkte delging dezer schuld wordt voorbehou den. Blijkbaar heeft dit den berichtgever van de IrMsb.'' op< het denkbeeld gebracht dat de leening zou kunnen worden ge converteerd. Afgezien van het feit, dat zulks bij den tegenwoordigen koersstand onzer Staatsleeningen, nu da staatsleenin gen van 5 o/0 rentetype, waarin de con versie zou moeten geschieden^ slechts c.a. 90 o/o, voor den Staat slechts een be trekkelijk gering voordeel zou opleve ren, is echter een conversie voorshands volstrekt onmogelijk, tengevolge van een contract, dat de Nederlandsche regeering destijds met de Amerikaansche bankiers- groep heeft aangegaan, en waarbij uit drukkelijk is overeengekomen, dat vóór 1 Maart 1923 niet tot aflossing of con versie der leeningen zou worden over gegaan. i Zelfs een zevende rangs Zuid-Amerik. of Balkanstaat zou het niet in zijn her sens krijgen, schrijft het Hdbl., een der gelijk contract te verbreken. Dat minis ter Colijn ook slechts een oogenblik zulk een voor ons Staatscrediet funest denk beeld Jou hebben overwogen, mag vol komen uitgesloten worden geacht. Het eenige dat mogelijk zou sijn, zou het denkbeeld kunnen wezen van een vrijwillige conversie dezer 4 o/o, 41/2 °/o, en 5 o/o\leeningen. Wij weten niet, of hieraan in regeeringskringen wordt ge dacht. Stellen wij nu, dat een vrijwillige con versie wordt aangeboden in leeningen op een langen termijn.- Lager dan op een o/0 basis zou dit bezwaarlijk gaan, om dat anders bij den tegenwoordigen stand onser Staatsfondsen een mislukking bij voorbaat zeker zou zijn. Voor 6 °/o rente plus 1/4 0/0 amortisatie zou men een an nuïteit van circa f 85fi/2 millioen per jaar noodig hebben, wanneer conversie a pari werd aangeboden. Dit zou dus een be sparing geven van 8 15=1/3 millioen tegen over bet thans jaarlijks voor rente en aflossing verschuldigde bedrag, en niet een besparing vani f 50 millioen, zooals de Msb. vermeldt. Wij betwijfelen dan ook, besluit het Hdbl., of zulke plannen, die slechts een belangrijk kleiner besparing zouden kun nen brengen dan in het bovenbedoelde bericht in uitzicht werd gesteld, en die bovendien den druk der crisisschuld mei tientallen jaren Zouden verlengen, inder daad in regeeringskringen ernstig* worden overWogen. In elk geval is het echter Wel als uitgesloten te beschouwen, dat tot een gedwongen conversie, in strijd met de bepalingen der leeningSwetten. zal iworden overgegaan. Voor ongerust heid1 te dien aanzien bestaat dan ook niet de geringste aanleiding. Van de meest bevoegde zijde wordt vernomen, dat inderdaad vani een conver sie der 6 0/0 leeningen absoluut geen ■p n'-e te. De ambtenaarssalarissen. Li.lijk bekend is heeft de regeering advies gevraagd aan de. Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg over de intrekking van art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit. Het bureau van de Centrale Commissie heeft, naar de. Rsb. mededeelt, reeds advies uitgebracht. Het bureau ad viseert om de vraag, door de regeering gesteld, of in beginsel mag worden overgegaan tot loonsverlaging van het op 1 Juli 1922 reeds in dienst zijnde personeel, bevestigend te beantwoorden. Het bureau overweegt hierbij, dat het voornemen, dat de regeering thans koes tert, wel in schrille, tegenspraak is met de belofte, door de regeering op 11 Mei 1922 bij monde van den heer de Geer gedaan, maar dat dej toestand van 's lands financiën op dit oogenblik zoodanig is, dat een beroep op verkregen rechten te genover hel algemeen belang niet ge handhaafd kan worden. Omtrent het ad vies, hof hoog del salaris-vermindering zal moeten zijn, wil het bureau nadere ge gevens van de regeeringj afwachten. Uit Stad en Provincie STAVENISSE. De herdenking van het 25-jarig jubileum van H. M. tie Konin gin zat alhier op a.s. Woensdag ook eenigszins feestelijk herdacht worden. Des morgens zal de torenklok een half uur geluid worden. Om half elf zal ds. Moer man 'in de Ned. Herv. Kerk een herden kingsrede houden. Des namiddags wordt door het gemeentebestuur aan de school kinderen een feestje bereid op een weide daartoe welwillend afgestaan door den heer M. C. Steendijk. Tevoren houdt de schooljeugd, begeleid door het muziekge zelschap .Accelerando" van St.-Annaland een wandeling door het dorp, waarna voor het gemeentehuis door den burge meester eenige woorden zullen worden gesproken en door de jeugd eenige bede- ren zullen worden gezongen. Des avonds zal bovengenoemd muziekgezelschap op een verlichte feesttent op de Voorstraat een concert geven. Voor de mooist ver sierde gevels zijn eenige geldprijzen be schikbaar gesteld. SCHERPENISSE. Doordat vele inge zetenen dezer gemeente ontevreden wa ren over het besluit van den Raad alhier in zijne laatste vergadering over het af schaffen der kermis en het taj)verbod, is aan Ged. Staten een rekwest verzonden met ruim 200 handteekeningen om het le besluit te vernietigen en het 2e ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Gemeenteraadsvergadering van Zlerltzee, gehouden op Maandag 27 Aug. 1923, des 's nam. 2 uur. (Slot.) De vereeniging „Hendrick de Kejjzer" te Amsterdam, welke zich ten doel stelt bet beboud van architectonische - of his torische belangrijke oude gebouwen in den lande, verzoekt in een adres ook van deze gemeente eenigen finantieelen steun te mogen ontvangen. Waar B. en W. niet het doel van de vereeniging ten volle sympathisceren en overtuigd zijn van de mogelijkheid, dat in bet bijzonder voor een gemeente als deze, waar nog menig' fraai oud gebouw wordt aangetroffen, de eventueele medewerking of steun» der ver eeniging van zeer groot belang kan zijn, meenen B. en W. te moeten adviseeren om te besluiten tot toetreding dezer ge meente als I'd van bovengenoemde ver eeniging en de jaarlijksche contributie te bepalen op f 10, zijnde het door de ver eeniging voor hare leden vastgestelde mi nimum bedrag. De heer W. den Boer: Als B. en W die toetreding als lid zoo noodzakelijk achten, waarom stellen zij! dan geen boo- gere contributie voor Met groote bescheidenheid, aldus de voorzitter, zijn we met dit voorstel tot den Raad gekomen. Tegen een hooger bedrag hebben *B. en W. evenwel geen bezwaar. De doorslag tot toetreding als lid van bovengenoemde vereeniging is geweest het feit, dat wanneer het oude stal van de familie de Clercq (N.Z. Oude Haven) tegen den grond gaat, men om de stads muur te restaureereo, aam steun van deze vereeniging veel kan hebben. Juist daarom wenschte den heer W. den Boer een hoogere contributie te ge ven en hij stelt dan ook voor f 20 te geven. Niemand oppert be2twaren daar tegen en z.h.s. wordt daartoe besloten. Hierna wordt de gemeentebegrooting voor 1924 aangeboden, welke op den gewonen dienst een bedrag aanwijst van f 164,255,70, met een onvoorzien van f 9133,771/2. Deze begrooting wordt in handen ge steld eener commissie, bestaande uit de heeren Doeleman, Panny en Lunenberg. Bij de rondvraag komt weth. Koopman terug op het in de vorige vergadering door de» heer W. den Boer gesprokene over gelden voor rozen, seringengaas enz. Deze geheele som heeft pi.m. f 44 bedragen. De heer de Broekert spreekt over de brug aan de Zuidhavenpoort. Bij de be grooting fs hem toegezegd, dal de brug door deskundigen onderzocht zou wor den. Spr. meent te mogen conatateeren, dat bedoelde brug in desolaten toestand verkeert. De voorzitter: De commissie van fabri cage heeft een onderzoek ingesteld en is van meening dat dc brug gee" gevaar oplevert. De heer de Broekert hoopt dat B. en W. eens zullen komen kijken wanneer bij hoog water schepen moeten worden doorgelaten. Hij blijft protesteeren tegen den toestand van die brug, weitoe vormt een belemmering voor handel en scheep vaart. Voorts heeft spr. nog geen antwoord' ontvangen op z'n verzoek tot onderzoek inzake de houding van den commissaris van politie. De commissaris is met verlof, ant woordt de voorzitter. De heer de Broekert wijst voorts op den asphaltweg in de Driekoningenlaan. Die is nu in een beteren staat, zegt de voorzitter. De gemeente-bouwmeester heeft precies de voorschriften gevolgd; laat ons het oordeel opschorten. In 't buitenland ziet men ook dat asphaltwe- gen lang zacht zijn; zoo in Parijs b.v., waar spr. kort geleden was. De auto- wielen lieten afdrukken in 't asphalt achter. i Weth. Timmerman wijst er op dat in Vlissingen een dergelijke weg voor 't verkeer een tijdlang werd afgesloten. De heer de Broekert: Als dit een proef neming is. is het een dure, want de f 300 die het kosten zal, zijn absoluut weg gegooid geld. De heer Panny, den toestand der brug aan de Zuidhavenpoort besprekend, zegt dat deze brug geen gevaar oplevert, maar dat in de toekomst de brug zal moeten worden vernieuwd. Geen enkele brug van eer. capaciteit als de bedoelde, gaat voor de scheepvaart bij hoog wa ter open. Wat de nieuwe asphaltweg be treft, spr. zegt dat het geen weggegooid geld is; het komt wei in orde. De heer Versteeg brengt een klacht over van een bewoonster der Poststraat. over de voor haar huis staande boomer., waardoor in de voorkamer der bedoelde woning een Egyptische duisternis zou heersehen. Over de bcomen raken de heeren ge zellig aan 't „boomen", en wordt er een beele „boom'* opgezet. De voorzitter maakt een eirtde aan de discussies door toe te zeggen, dat B. en W. het verzoek in welwillende over weging zullen nemen. Hierna richt de voorzitter zich tot de drie scheidende leden- Het is, aldus spr., de laatste vergadering met de tegenwoor dige samenstelling. Wanneer volgens de wet de volgende week de nieuwe raad vergadert, zullen drie leden worden ge- mtet. Dc heer Guinee, die slechts en kele maanden deel uitmaakte van dit col lege cn bezadigd en ernstig dc zaken die bier voorkwamen behartigde, zal in September niet terugkeeren. Dat hij niet herkozen is, is een gevolg van de plaat sing op de lijstf zijner niesvereeniging. In den korten tijd dat hij hier was, heeft hij zkh voor z'n taak berekend getoond. Het tweede lid, dat in September niet terugkeert, is de heer W. den Boer. die sedert 1916 deel uitmaakte van dit col lege. Gedurende al die jaren was hij lid van de commissie van fabricage cn een der leden, die met grooten ijver, ernst cn toewijding, zijtf laak. vervulde, en jn vergade ringen medewerkte, wat tot verfraaiing der stad kon leiden. In den Raad had hjj groote belangstelling voor sociale zaken err in deze vergadering zullen zijn adviezen noode worden gemist Spr. hoopt voor zich dat de gelegenheid niet zal zijn uitgesloten, dat deze leden nog eens in dit college zullen terugkeeren- Het 3e lid dat het college verlaat is de heer Polvllet, die zoo gaat de voorzitter verder, een van dc oudste le den was. In 1905 kwam hij in den Raad en gedurende twee jeren was hij wet houder; in tal van zaken heeft hij de belangen van de stad behartigd, al kwa men de zaken, waarvoor hij werkte, niet altijd naar bu'ten. Hij verdient na een 17-jarig tijdvak een woord van hulde voor hetgeen hij in 't belang der ge meente heeft gedaan. Dat spr. mr. Potvliet niet toewenscht, dat hij in dezen raad zal terugkeeren, houdt verband met het feit, dat mr. Pol- vliet staat benoemd te worden voor een eervolle betrekking in een ander wereld deel. Hij heeft bier jaren gewoond, lief en leed medegemaakt en spr. meent na mens den Raad te spreken wanneer hij hem voor de toekomst een gelukkig le ven en een goede reis toewenscht. (Ap plaus.) Als oudste lid i» jaren beantwoordt de heer IV. den Boert, namens zïjn scheidende collega's den voorzitter. Hij dankt den voorzitter voor de tot hun gerichte hartelijke woorden. Het is hem een dag van betekenis; zijn werk is afgedaan er» het valt hem niet gemakkelijk doch hij staat er boven hier tranen le storten. Wal hij hoopte tot stand te brengen in 't belang van Zierikzee, geeft hij gaarne over aan an deren, die zoover hem bekend allen zullen medewerken in 't belang der stad en naar hij hoopt de geestelijke belan gen niet zullen vergeter», want wordt een volk verhoogd in geestelijk opzicht, daar gaat 't het ook stoffelijk goed. Tot slot dankt hij den voorzitter voor de hem zoo dikwijls ruime mate geschon ken gelegenheid om zijn standpunt uit een te zetten en de heeren raadsleden voor hun medewerking. Mr. Polvllet, het woord verkrijgend, zegt, dat het feit dat hij stad en land gaat verlaten, goeddeels is gelegen in 't opheffen onzer >-echlbank. Was deze hier gebleven dan was hel niet bij hem op gekomen Zierikzee te verlaten. Het heeft niet kunnen zijn. Spr. wil wel zeggen: a! gaat hij ver van hier, dal hij de jaren in Zierikzee doorgebracht nimmer zal vergeten. Hierna sloot de voorzitter de laatste vergadering van het huidige Raadscollege. ONDERWIJS. SEROOSKERKE. Jn de Woensdag ge houden gemeenteraadszitting is besloten het vervolgonderwys op te heffen. Met Oranjeklant;». Voor de jubileumfeesten Spaarde Jantje wat ie kon, Elke week een simpel centje, Voor een mooie lampion Vader knutselde een stokje Met een stukje IJzerdraad, 's Avonds zou Jan paradeeren Door de feestelijke straat Moeder tooverde een petje in de kleuren rood-wit-blauw, En een sjerp van hel Oranje Lag heel netjes in de vouw, Leuke kleine kinderschoentjes Wachtten op den grooten dag, Plus een bijna niet te torsen Fiere vadertandsche viag J J Met een kleurtje op z'n wangen Telde Jantje elke week Z'n verworven kapitaaltje, Door z'n rijkdom wat van streek. Wat zou heel de straat we) zeggen, Als ie met z'n schatten kwam. Als de Zware klokken luiden Voor den fees» dag bom-bim-bam Maar toen Jantje al een weekje, Heel, heel droogjes bad gekucht. Zei de gouwen-brille-dokter ,,Niet meer in de avondlucht Vader had erg stil gekeken, 's Avonds huilde moe in bed, Jcntje's hagelnieuwe schoentjes Werden sliekum weggezet Langzaam aan ging ie begrijpen, Dat z'n feest had afgedaan. Dat ie 's avonds niet zou zingen Met een feest'lijk kearsje aan. Dat i^niet z'n sjerp zou dragen En z'n groote, mooie vlag, Moeder haalde nooit 2'n petje Uit de kast meer voor den dag in de zwijgende veranda, Met z'n snoetje naar de zon, Ligt een f. b.c.-patiëntje, Op z'n borst een lampion 's Avonds danst 'n oranje-lichtje. Demonstreerend, schuchter Wij. Door het kinderzaaltje van het Sanatorium op de hei Augustus 1923. KROES. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN A.s. Zondag, Maandag en Dinsdag houdt ..de schilder van Westenschouwen", de heer Dingemans, eene tentoonstelling van het werk. dat hij dezen zomer weer op ons eiland heeft gewrocht en wel van de hier reeds zoo bekende frissche in de open lucht geschilderde landbouwtaferee- len: ploegende paarden, maaiers, koren velden, van 't land tcrugkeerende spannen paarden, waarop de vermoeide arbeider meer hangt dan zit. Alles is breed en flink opgevat en aangepakt: geen zoetige tot dorheid doorwerkte schilderijen, maar impulsieve impressies, waarin de wind waait en de echte zon schijnt, het blonde koren golft en de meeuwen rondcirkelen. En om een andere gamma in dit werk te brengen, exposeert mevrouw Dingemans hare knappe bloemstukken, zoodat ,elk weer wat wils heeft. Men verzuime met een gang te maken naar de Toijer van de Concertzaal. De moeite zal ruim be loond worden en wij twijfelen er niet aan menig huis zal weer een kunst product meer bevatten, hier, waar de sch'l- derijen eigenlijk thuis behooren. X. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 September. Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 'r Voorm. 10 ure, ds. Helder. Kleine Kerk. 'b Voorm. 10 ure, ds. Steenbeek. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 or-3, dn. Wielinga. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. v. d. Molen, 2 Leeskerk en 6 ure, ds. v. d. Molen. Evangelisatie JeruSl IT. 10.30 en 7 ure, Gewone dienst. Kerkwarve. 10.30 ure, ds. Mortier. Serooskerke. 3 ure, ds. Mortier. Borgb. 9.30 ure, ds. Boogaard. Woensdag 5 Sept. 9.B0 ure, dR. Boogaard (Herdenkings rede). Reneese, 10.30 ure, dr. Proost. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 10.30 ure, ds. Japeben (Orgel- collecte). Woensdag 5 Sept. 10 30 ure, ds. Japchen (Feestrede). Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Goedhujjs. Woensdag 5 Sept. 10.30 ure, ds. Goedhug» (Feestrede). Oud-Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leeskerk. Eikerzee. 3 ure, ds. Van Grietbujjsen. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, Leesdienst. Brouwerebaven. 3 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 10.80 en 3 ure, Leesdienst. Zonnemalra. 3 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, dg. Hoek. Noordgoowe, 10.30 ure, ds. v. Grietbujjsen. Drelschor, 3 ure, ds. v. d. Griend. Onwerkerk. 10.30 ure, ds. v. d. Griend. Nlenwerkerk. 9.30, ds. v. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Woensdag 5 Sept. 9.30 ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Woensdag 5 Sept. 9.30 ure, ds. Wielenga. Geref. Gem. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Woensdag 5 Sept. 9 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30 cn 3 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Dinsdag 4 Sept. 10 30 ure, ds. C. J. Wielenga (Dank- en biduur) Geref. Gem. 10.80, 3 en 6.30 ure, de heer Remijn. Slrjansland. 3 ure, ds. Staenbeek. Brulnlase. 9.30 en 2 ure, ds. Waardenburg. Geref. Kerk. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud- Geref. Kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. Kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Veldkamp. St.-Flllpsland. 10.30 ure, ds. Datema(Doop) Oud-Geref. Kerk. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Boone. Tholen. 10, ds. Moerman en 2.30 ure, ds. Dfttema. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ure, ds. de Jong van Krabbendijke, Geref. Gen». 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. St.-AUarteosdljk. 10.30, ds. W. J. Keiler en 8 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. Ood-Vosaemeer. Geen opgaaf ontvangen. Poortvliet. Wegens vernissen van de zit banken geen dienst. Geref. Kerk. 10.30, 3 en 7 nre, de heer Krojjk van IJsselstein. Scherpenlase. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. W. J. Keiler. Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 uae, Leeskerk. Stavonlaae. 10.30, Leeskerk an 3 ure, ds. Moermaa. Woensdag 5 Sept. 10.30 ure, ds. Moerman (Herdenkingsrede). Ond-Geref. Kerk. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10.30, Leeskerk en 3 ure, ds. Van Griethujjzen (Doopsbed.) Geref. Kerk. 10.80, 3 en 6 ure, Leeskeüdc. VAN HEINDE EN VER - Bij Hamburg schoot een bewaker, die twee vrouwen betrapte bij diefstal van op hel land. staande aardappelen, een der vrouwen dood; de ander werd licht gewond. Het volk uit de buurt liep te hoop en de bewaker werd gearresteerd. Daar de menigte ook de gevangenis be dreigde moest de man naar Frankfort worden overgebracht. Uit Mineapolis wordt gemeld, dal volgens een aan de jaarlijksche verga dering van de Amerikaansche Orde van Advocaten voorgelegd rapport, sinds 1910 85,000 Amerikanen gewelddadig om het leven zijn gekomen. In 1922 hadden 7850 moorden plaats en 6790 moordaanslagen. - De vijf leden der Italiaansche grens- commiss'e zijn in Albanië vermoord. Men denkt aan een polltieken moord. In ver scheidene Italiaansche steden hebben pro test- en rouwbetoogingen plaats gehad. Hel oproer te Saharanpoer (Britscb- Indië) bij de Mohamedaansche feestelijk heden heeft 300 slachtoffers geëischt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vergiftigd regenwater. Bij don «beider W. V. te Wirdum (Fr.) is het water in den regenbak vergiftigd. Gelukkig heeft de vrouw des huizes vroegtijdig bemerkt dat er Iets aan het water mankeerde, anders hadden de gevolgen voor het uit vier personen bestaande gezin zeer ernstig kunnen zijn, daar loodwit was gebruikt. Een 68-jarige arbeider heeft bekend de laffe daad te hebben gepleegd wegens een burenkweBtie. Cj|De faillissementsaanvrage van Broek- hiiye. De heer C Kiebert te Rotterdam, meldt aan Het Vad., dat hij is benoemd tot directeur van de Hollandsehe Crediet- bank daar ter stede en aan den president VAn de raohtbank te Maastricht het vol gende telegram gezonden heeftBlijkens proees-verbaal van 24 Aug. ben ik be noemd tot 'directeur der Hollandsehe Credletbank alhier. Het gepubliceerde fallllssementsrekwest van Broekhuys is van begin tot einde onwaar. Ter voor koming van benadeeling van velen, ver zoek ik de rechtbank beleefd het faillisse ment niet uit te spreken, alvorens mij gehoord te hebben, alsook J. Kraak, Piet Heinstraat 100, Den Haag". Het beheer der Rijksgebouwen. Naar de jHes b. verneemt, zijn by den dienst der Rijksgebouwen voor Onderwijs wederom twee ambtenaren in ambt en bezoldiging gesehorst en twee ontslagen. Met den zich in arrest bevindenden Rijksbouw meester V. zijn er thans in totaal vier geschorst in huL betrekking. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantecoordelt/kheid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Het verkeer te Zype. Aangezien het blijkbaar Zijne Excellen tie behaagt, ons te isoleeren, of de R. T. M. de hand boven 't hoofd te houden, is m.i. slechts een reactie mogelijk: Boycot Óan dc R.T.'M. Allen, die h»t wel meenen met vooruitgang van ons eiland wordt aangeradea: 1°. Reist zoo min mogelijk met den tram; 2°. BeVWdert hel lot stand komen van autobuslijnen; 3°. Verzendt uw goederen öf per post öf per schipper; 4°. Reist naar Rotterdam zooveel moge lijk over Goes; 5°. Indien ge persé per tram moet rei zen, doe dit in de lie klas (de tijd is Voorbij, dat men U dan niet meer Voor vól aanziet); 6°. Tracht een verbinding tot stand te brengen (op aandeelen) van Zijpe bui ten de R.T.M. en de Rijkssteigersi In verband met dit laatste wil ik er op wijzen, dat binnenkort een vereeniging wordt opgericht ter behartiging Van soci ale belangen. Zij kan dit op haar program ma nemen. X. MABKTBEBICKTEN ZIERIKZEE, 30 Aug. Tarwe f 10,50 f 11,35; zaai daarboven; chevaliergerst f 9—f 10,75; haverpf 9,50; erwten (schok kers) f 19—f 21,50; per 100 k.g.; aard appelen (eigenheimers) f 2,75—f 3; per 70 k.g. - Coöperatieve veiling Zierikzee. Velling van 30 Aug. QROOTE VEILING. KIPEIEREN f 6,80. Dito Barnevelders f 6,90. kleine veiling. KIPEIEBEN f 5,90 k f 6,10. Dito Kleine f 6,70 k f 6,—. EENDENEIEREN f 6,60 k t 7,—. alles per 100 «tuks. Aanvoer 5560 stuks eieren. BOTER f 1,02 k 11,16. Aanvoer 186 pond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 5