ssEfi Zierikzeesche WNieuwsboden^™ ABONNEMENT: ..J*,. m a ADVERTENTIËN i Veraohljnt Maandag. Woenadag B« contract belangrijke korting. Postcheque en Gironummer 99292 Woensdag 29 Aug. 1923. zierikzeesche courant. JJft S. Aan H.H. Adverteerders deelen vrij mede, dat de Nieuwsbode a.s. Vrijdagavond op den gewonen tijd zal versebljnen. DE DIBECTEUR. Gemeentebegrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1924, van heden tot den dag der behandeling in den Raad ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tege» betaling der kosten, algemeen verkrygbaar gesteld. ZiiaixzBi, 29 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. NAEREBOUT, lVSecretaris. BUITENLAND. De moord op Daskalof. Naast Stamboeliiski, wiens collega en mededinger hij was, was Raiko Daska lof 't meest vooraanstaande lid der Agra rische Partij in Bulgarije. Sedert den val Van koning Ferdinand tot de aan de jong ste revolutie oefende hij grooten invloed in den lande uit. Als minister van bin- nenlandsche zaken wist hij de verkiezin gen in 1922 in de door de Agrarische partij gewensehte richting te leiden, ter wijl hij herhaaldelijk als plaatsvervangend minister-president optrad. Daskalof gaf destijds, bij afwezigheid van Stamboe liiski order de voormalige ministers we gens hun verantwoordelijkheid voor het uitbreken Van den oorlog te arresteeren. Alhoewel Stamboeliiski en Daskalof ten opzichte der buitenlandsche politiek één lijn volgden (het stipt Makomen van het verdrag van Neuilly), liepen hun inzich ten inzake het binnenlandsch beleid uit een. Daskalof was een man der uiterste linkerzijde, die, naar men zegt, de bols jewistische politiek aangemoedigd heeft. Toen Stamboeliiski ten slotte in de Agrarische Partij had gezegevierd, ont deed hij zich Van Daskalof door hem tot Bulgaarsch gezant in Tsjecho-Slowakyc te benoemen. Na de revolutie van Juni j.l. erkende Daskalof de nieuwe regee ring niet en werkte haar krachtig tegen. Hij bleef in Praag gevestigd, waar hij thans is Vermoord. Bij het verhoor van den moordenaar verklaarde deze, dat zijn naam Nikolof is en dat hij reeds maandenlang het plan had opgevat Daskalof om het leven te brengen. Hij weigerde echter zijn ge boorteplaats te noemen, waarschijnlijk om zijn ouders tegen wraakneming te be schermen. Op de Vraag, of hij zijn fami lie en bekenden geen bericht wilde zen den, antwoordde hij, dat men slechts te Vermelden had, dat Daskalof door de hand van een Macedoniër is gevallen. Nikolof verklaarde voorts, dat zich :n Bulgarije geen gelegenheid tot den aan slag had voorgedaan en dat hij daarom over Roemenië, Hongarije en Oostenrijk naar Praag was gekomen. Daar hij Das kalof echter niet persoonlijk kende, had hij langen tijd moeten zoeken, ten einde zeker te zijn, dat hij den juisten persoon doodde. Voor eenige dagen had hij Voor de eerste maal in de Schwedenstrasse in Praag-Smiehov een heer ontmoet, d:en hij Voor Daskalof hield. Hij vergeleek dezen met een portret van Daskalof in een geïllustreerd blad en toen hij zag, dat hij inderdaad Daskalof voor zich had, schoot hij. Nikolof trad bij zijn ondervraging zelf bewust op en betoonde zich zeer verheugd, toen men hem mededeelde dat Daskalof dood is. Daskalof was reeds vóór de omwenteling in Bulgarije door een revo- lutionnair comité ter dood veroordeeld! en stond in Praag onder polit.e-toeZicht. BINNENLAND. Minister Colijn. Naar de Res.bode verneemt, heeft de heer H. Colijn. besloten, niet af te treden als voorzitter-leider van de anti-revolu tionaire partij. Hij' zal dit ambt naast zijn ministerschap blijven vervullen. De salarissen der rijksambtenaren. Naar de N. R. Ct. verneemt, overweegt de regeering opdit oogenblik ten ern stigste het plan om» de salarissen van het geheele -rijkspersoneel, onderwijzers in begrepen, met ingang van 1 Jan. 1924 te verminderen met 20 pet., in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 pet., over het verminderde salaris zal worden toegekend, zoodat vergele ken bij 1923 dei achteruitgang in dat jaar 12 pet. zal zijn. Voorts schijnt de regeering, voornemens te zijn de eerste drie jaren geen 'perio dieke salarisverhoogingen toe te kennen. Opgraven lijken Belgischs militairen. Dezer dagen werdt begonnen met het opgraven van in Nederland, begraven Bel gische militairen, voor zoovèr de families daarop gesteld Zijn. Ongeveer 80 lijken 2uilen worden opgegraven en in uit Bel gië te zenden zinken en eiken houten kisten worden gelegd. Ia September wor den de kisten naar België overgebracht. Tegen de vlootwet. Naar Het Volk meldt,is in een Vrijdag dag j.l. gehouden bestuursvergadering! van het N.V.V. goedkeuring gehecht aan een voorstel van het dagelijksch bestuur Van dat Vakverbond aan het bestuur der S. D.A.P. gedaan, om in September as. een petitionnement tegen de Vlootwet te or- ganiseeren. 8alarlssen en verlof voor de jubileumfeesten. In ambtenaarskringen wordt ernstig overwogen, zoo meldt de N. R. Ct., in verband met de geruchten omtrent een voornemen van de regeering om art, 40 van het Bezoldigingsbesluit in. te trek ken, als protest geen gebruik te maken van het dGor haar toegestane verlof op 6 September voor de jubileumfeesten. Het ligt in de bedoeling, deze quaestie tot een onderwerp van, bespreking te ma ken in de samenwerkende organisaties in een der eerstvolgende bijeenkomsten. Opening Statem-Goneraal. De Koningm zal op Dinsdag 18 Sept. persoonlijk de nieuwe z'tting van de Sta- ten-Generaal openen. De plannen van Minister CoHJa. De Haagsche redacteur van de „Msb." schrijft: Er bestaat goede grond om aan te namen, dat de plannen van Minister Colijn om tot een sluitende begrooting te komen in groote lijnen de volgende 2ijn: In de eerstqplaats zou worden over wogen om de 6 o/0 -Staatsschuld in 5 o/o leeningen te converteerer* en den ter mijn van aflossing der crisisschuld van 30 jaar te verlengen tot bijv. 60 jaar. Het bedrag, waarmee door deze maat regelen het tekort op de begrooting zou worden verminderd, wo'rdt op' 5 millioen geschat. Verlaging van de salarissen der door het Rijk bezoldigde' ambtenaren over de geheele linie, dus ook van de onder wijzers, is reeds in bewerking. De ver laging zou in het geheel 30 millioen meeten bedragen. Voorts wordt een verhooging der in voerrechten en accijnzen overwogen. De ze verhoogingen zuilen geen protectionis tisch karakter dragen en percents-gewijze niet uitgaan boven die, welke thans in het vrijhandelsland Engeland gelden. Voor verhooging der accijzen zouden, naar ver luidt, o.a. in aanmerking komen bier, koffie en thee. Het meerder bedrag, dat men uit invoerrechten en accijnzen voor óc adiutKiST aenKt ie winnen, worai op ongeveer 20 mülioen geraamd. Natuurlijk zal ook getracht worden door bezuini gingen op verschillend gebied de Staats uitgaven te verminderen, maar door bo ven aangegeven maatregelen zou het te kort reeds met 100 millioen slinken. Aan de uitwerking der plannen wordt nog gearbeid, zoodat men slechts kan zeg gen, dat zij in groote lijnen de richting aangeven, waarin minister Colijn zal trachten het evenwicht in de begrooting te herstellen. Uit Stad en Provlnofe. ZIERIKZEE. St.bl. 394, bevat het be-, sluit van 4 Aug. tot regeling van wacht geld' aan de ambtenaren der ontbonden rechtbanken Zierikzee en Hcerenveen. Aan de Nationale Huldebetooging op 6 September a.s. op den Dam te Amsterdam, zullen uit Schouwen en Du:- veland deelnemen: 10 afgevaardigden van de schietvereeniging „Prins Maurits" en 2 Van de Anti-Rev. kiesvfereeniging van Brouwershalten25 personen van het mu ziekgezelschap „Oefening en Uitspanning" Van Nieuwerkerk; 8 afgevaard-'gden van de zangyereeniging „Gloria in Excelsis" van Noordgouiue; 3 afgevaardigden van „Oosterlands Fanfare" en 2 Van de land bouw vereen iging „Door Eendracht Sterk" van Oosterlancl; 2 afgevaardigden van de Oranje-Vereeniglng, 2 van de Vereemging tot bestrijdihg van Tuberculose, 2 van de Vereênig'.ng „Volksweerbaarheid" 1 van de Gymn.-vereeniging „Rust Roest, 4 van de schietver. „Prins Fredenk Hendrik" len 2 van den Bakkersbond van Zierikzee. Totaal zullen 63 personen xtft plaatsen van ons eiland optrekken, waarvan ver schillende met het vaandel hunner ver- eenigiing. In de Dinsdagavond in de groote z'aal van, hötej, „Juliana" gehouden ver gadering der „Oranjevereeniging", die door velen werd bijgewoond, Werd na bespreking der verschillende onderdee- len van het programma, door den voor zitter, den heer J. A. Biermasz, namens de vereenigiag dank gebracht aan de ge meente, speciaal de voorstemmers, voor de toegestane bijdrage van f 500 uit de gemeentekas, welke som alleen voor 't kinderfeest op Vrijdag a.s. is bestemd. Staande de vergadering werd o.a. me dedeel ing gedaan, dat de bakkers f 75 hebben bijgedragen, de kasteleins f 40, terwijl de heer M; K. Krepel mededeelde ongeveer f 70 te hebben ontvangen, spe ciaal voor de afdeeling ringrijderij. De voorzitter zegde daarvoor dank namens de vereeniging, terwijl hij aan 't einde der vergadering een korte, doch warme toespraak hield aan 't adres onzer Koningin. Hieronder laten wij volgen het feest programma, dat reeds verkrijgbaar is in den boekhandel. 8 u. v.m. Carillonbespeling. 9 u. Koraalmuziek. 10—11 u. Godsdienstoefeningen voor alle gezindten. 12 u. Vlaggenoptocht, gevolgd* door een zanguitvoering op 't Havenptejn door schoolkinderen. 2—3 u. n.m. Zanguitvoering. 3 u. Ringrijden met motoren. 4—7 u. Muziek „Nieuw Leven". 4 u. Schoonrijden „Zwaar en licht slag". 5 u. Ringrijden met tilbury en dog cart. 7—9 u. Muziek „Kunsf en Eer". 8 u. Prijsuitdeeiing deelnemers schoon- en ringrijden. 9—10,30 u. Bioscoopvoorstelling. 10,30—11,15 u. Muziek „Kunst en Eer". 11,15 u. Fakkeloptocht naar de Nieuwe Haven, waar het oud-Hollandsch vuur werk wordt ontstoken. Door den Commissaris der Koningin in ons gewest :s voor de afd. ring- of schoonrijden bij de komende feestelijk heden op 31 Aug. e.k., een zilveren me daille geschonken. Zaterdag houdt de „Zierikzeesche Burgerwacht" een wedstrijd van 11—4 u., waarop des avonds in de soc:eteit van mej. de wed. Verwer de prijsuitre;king volgt. DUIVENDIJKE. De heer Joh. Vierge ver heeft zijn benoeming tot raadslid aangenomen. Het college is nu voltallig. NIEUWERKERK. Op bescheiden voet zal ook hier het' 25-jarig jubileum van de H.M. de Koningin wórden gevierd. Op den 5en Sept. zal 's morgens in de ke ken een dankstond worden gehouden. Daarna zullen de armen bedeeld worden meteen feestgave. In( den namiddag zul len de schoolkinderen worden onthaald en des avonds zal het muziekgezelschap in de tent een concert geven. OUD-VOSSEMEER. De oudste ingeze tene der gemeente overleed Dinsdag j.l.; zij bereikte op een drietal maanden na den leeftijd van "99 jaar. Het is mej. de w#d. Westmaas. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 27 Aug. Door de Arron- dissemc-nts-Rechtbank is tegen A. J., 25 jaar, bakker, gedomicilieerd te Antwer pen, zonder vaste woon- of verblijfplaats in Nederland, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Zierikzee, verleend rechisineang met lasl tot instructie en bevel tot gevangenhoi^g, wegens ver duistering van een rijwiel. ONPEKW1JS. De heer L. M. Lievensa Jz., hoofd der school te Ravenswaaij, geboren te Nieuwerkerk. slaagde 1.1. Zaterdag4, tc Wa- geningen bij het examen voor landbouw kunde l.o. RENESSE. Zaterdag hielden de leden van de afdeeling Westel. Schouwen van het N. O. G. een vergadering, waarin de afgevaardigde de heer J. de Keijzer, ver slag deed van zijn bevindingen op de algemeene vergadering op 31 Juli, 1 en 2 Augustus te Rotterdam gehouden. Bij monde Van den heer J. Spek werd spre ker dank gezegd voor zijn degelijk onder houdend verslag. Ook werd de heer J. de Keijzer, die, wegens vertrek voor het laatst de vergadering der afd. als voor zitter zou leiden in welgekozen woorden hartelijk dank gebracht voor de vele dien sten aan de afdeeling en aan 't onderwijs gedurende vele jaren bewezen. Moge het den scheidenden Vriend en collega steeds welgaan en hij nog vele jaren kunnen genieten van zijn verkregen pensioen f DUIVENDIJKE. J.l. Maandag was het d,e laatste dag, dat de heer J. de Keijzer, hoofd der school alhier, in funct e was. 1 Sept. is de datum, waarop hem op de meest eervolle wijze ontslag is ver leend, doch met het oog op z'n Verhui zing naar Rotterdam en met het oog op de komst Van z'n opvolger was hem de laatste week Verlof verleend. Onder lei ding Van mej- (Mazure werd hem des na middags door de schoolgaande kinderen een toepasselijk lied toegezongen en daar bij een aandenken aangeboden, bestaande uit een eikenhouten courantenstandaard, passend bij z'n meubelen. Ieder kind kwam op z'n beurt Vertellen, hoe hun oude leermeester de resp- couranten daar in een plaatsje moest geven, als Z-zee- sche Nieuwsbode, Schoolblad, N. R. Crt. enz. Aangenaam getroffen door dit ge schenk, waarover de kinderen strikte ge heimhouding hadden bewaard, bedankte de heer de Keijzer z'n leerlingen en gaf ieder de beste wenken en wenschen mee naar huis, benevens een versnapering, het geen de kleinen zich best heten smaken. Doch niet alleen In de school was er iets te doen. Des avonds 8.30 uur was er onder leiding van den burgemeester een bijeenkomst in het Raadhuis, waar de heer de Keijzer met z'n vrouw, benevens de Raad, de leden van School- en Ouder commissie, de commissie tot wering Van schoolverzuim en de onderwijzeres, mej. Mazure, aanwezig waren. De burgemees ter het eerst het woord nemende, heeft z'n ouden leermeester gehuldigd op bij zonder sympathieke,, wijze; hij heeft z'n groote verdiensten naar voren gebracht niet alleen als onderwijzer, doch ook als ambtenaar van den burgerl. stand, be volking en nog vele andere zaken, die alle en altijd met de meeste accuratesse door hem zijn uitgevoerd. Hij bracht daar voor aan hem den dank namens het ge meentebestuur en bood hem namens de gemeente Duivendijke een prachtige ets van Dingemans aan, voorstellende da Zuid havenpoort van Zierikzee als herinnering aan de streek, waar hij zoo'n groot ge deelte van z'n leven had doorgebracht. Hierna voerden het woord de heeren S. J. Gast, namens school- en oudercommis sie, weth. I. A. Padmos en mej. Mazure, die allen getuigden van de groote sym pathie voor den heer de Keijzer en z'n familie en de vele verdiensten van z'n werk. Ons aller oude leermeester, die getuigde, dat hij bijna een geheel nieuw geslacht heeft zien opgroeien, heeft in eene, hem eigene, zakelijke speech de respectievelijke woordvoerders dank ge zegd, alsmede voor z'n prachtig geschenk en de beste wenschen geuit voor de- ge meente Duivendijke in het algemeen en Voor het onderwijs in het bizonder. Nog zeer vele jaren in het genot van een goede gezondheid zij hem met z'n familie Van ieder ingezetene van Duivendijke en wellicht ver daar buiten toegewenscht. (Wij sluiten ons gaarne hierbij aan. Red.) POST EN TELEGRAPHiE. De direc'.eur-generaal der P. en T. heeft, naar „De Msb." bericht, een commissie ingesteld met de opdracht o.a. te onder zoeken. of het mogelijk is, het aantal hoogere ambtenaren in te krimpen. 6 September. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 6 Sep tember, den dag, waarop de huldiging van de Koningin tev Amsterdam zal plaats vinden, de Rijkstelegraaf- en telefoonkan toren, de post-, telegraafman telefoonkan toren, de hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoren en de hulptelegraafkanto ren, alsmede de telegraaf- en telefoon stations, met handhaving overigens van hun diensttijd op werkdagen, tusschen 10 •v.m1. en 1 uur n.m., 3 en 6 n.m., als mede (voor zoover de gewone sluiting niet reeds vroeger plaats vindt) te 7i/2 uur n.m. gesloten 2Ulien zijn. De jubileum-postzegel:*. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat ter gelegen heid Van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin van Rijkswege jubileum postzegels woraen uitgegeven rn. de waar den Van 2, 5, 7j/v, w, zo, so, oe en van 1, 2Va ien 5 gulden. Van 31 Augus tus af zullen bij de post-, bij- en hulppost kantoren eenige soorten van de hrefoe- doelde zegels verkrijgbaar zijn. De ove rige soorten jubileumpostzegels worden na gereedkomen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Hykeramllde (toez.), H. W. to Winkel te Vollenhore. Aangenomen: Naar Etten(Gld.),(t'oez.), H. de Haan te Visvliet (Gr.) Bedankt: Voor Wijk by Duurstede, J. C. H. Komijn te Parrega. Voor Wilnls, B. A. C. Bynenberg te Geuderen. Geref. Kerk. BeroepenTe Alteveer (by Hoogeveen) en te Krabbendam en Kommerzljl, oand. H van de Elskamp te Kampen. Te Heeren veen, H. Hummelen te Bedum. Te Wanswerd, H. Popma te Voorthulzen. Te G rijps kerke (Z.), H. van der Zan den te Wapenveld. Te Westerlee, caud. H. 8trating te Zwartsluis. Te Westergeest, C J. Bos te Zuidwolde (Gr.) Te Naarden, J. H Benmee teBleenwyk. AangenomenNaar Soherpenzeel (G.), L. van Loon te Aarlanderveen. Bedankt: Voor Meerkerk, Joh. 8. Lan gen te Waarder (by Woerden). Voor Boskoop, Dr. J. Thijs te Meppel. Voor Zalk, J. Oosterveen te Wilnls Chr. Geref. Kerk. AangenomenNaar Hillegom, cand. A. Zwiep te Rotterdam. Bedankt: Voor Lutten en De Krlm, A. Grappen te Steenwyk. SPORT. ZIERIKZEE. A.s. Zondag houdt de post- duivenvereen'ging „Prins Hendrik" alhier, ter herinnering aan de verjaardag van H.M. de Koningen, een wedvlucht van Parijs (afstand 425 K.jM.) Als men nagaat, dat deze vereeniging enkele maanden ge leden nieuw leven '~s ingeblazen, is het een prestatie, dat vele prijzen zijn be schikbaar gesteld door enkele liefhebbers, voor deze zeer mooie sport. Wat duiven kunnen presteeren moet zeer zeker hoog worden geschat. Wij hopen, dat deze nieuw begonnen vereeniging gesteund, zal worden en vele donateurs zullen toetre den. De prijzen voor deze wedvlucht zijn te bezichtigen bij dhr. Verstraate, Kraan - plein. 26 Aug. Z.V.V. III—S.V.V. II 3-0. DIRKSLAND. Zondag 26 Aug. Uitslag voetbalwedstrijd. D.V.V. I—Z.V.V. I 0—1- Z.V.V. verdijende hiermede de uitgeloofde zilveren beker. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Maandag 27 Aug. 1923, des 's nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Craijestein van* Rengers- kerke. Afwezig de heeren Lunenberg en Doe- leman. De notulen van de vergadering van 25 Juli hebben ter visie gelegen en worden ongewijzigd vastgesteld. Tot de ingeko men stukken en mededeelingen behoort p. a. een brief van den minister van binneniandsche zaken, naar aanleiding) van een verzoek van deze gemeente van No vember I.I., betreffende uitbreiding der gemeentegrenzen. De minister deelt me de, na overleg met Ged. Staten, dat de motieven in dien brief aangevoerd, bij nader overleg niet van voldoende betee- kenis zijn, ondanks het heftig verzet van de betrokken gemeentebesturen, om uit breiding der gemeente te bevorderen. Aangenomen voor kennisgeving. Omtrent het in de vorige raadszitting door den heer Catshoek te berde gebrachte wat betreft den toestand op den. raad huistoren, deelt de uoorzittery gehoord de commissie van fabricage mede, dat een klepel uit een der klokken naar omlaag is komen vallen en dat de poorten en openingen» behalve bij dl gewone schoon maak, door de gemeente-werklieden zul ten worden uitgepoetst. Een aantal afschrijvingen betreffende schoolgeld worden verleend, terwijl en kele verzoeken om ontheffing worden af gewezen. Tot wijziging der begrooting 1923 be noemt de voorzitter een commissie, be staande uit de heeren Polvliet, W. den Boer en A. den Boer. Tijdens dit onder zoek werd de vergadering geschorst en heropend toen de commissie met haar taak gereed was, welke bij -monde van haar rapporteur, de heer W. den Boer, tot goedkeuring adviseerde. Conform dit advies wordt besloten. De commissie belast met het nazien der rekening van den straatweg Zierik zee—Brouwershaven 'brengt bij monde van den heer Panny verslag uit. De commiss'e adviseert de rekening goed te keuren vol gens de daarin genoemde cijfers. Conform dit advies wordt besloten. De heer de Broekert brengt namens de commissie, belast met het naz'en der reke ning van het Burgerweeshuis over 1922, verslag uit. Hij adviseert deze rekening cijfers- Conform dit advies wordf^sF^^l Ook over de rekening van 't muziek gezelschap „Kunst en Eer" wordt door denzelfden rapporteur versla,g pjtgebr^cht. Ook deze rekening wordt goedgekeurd op advies der commissie. De rekening van het Burgerl. Armbe stuur over 1922 is nagezien door de in den vorigen raad benoemde commissie, waarvan rapporteur is de heer Catshoek. Deze adviseert tot hare goedkeuring, waarjoe z. h. s. besloten wordt. Namens de commissie belast met het nazien der rekening der gemeente en de gasfabriek, brengt de heer. W. den Boer rapport uit. Hij adviseert tot goedkeu ring Van. de gemeente-rekening, welke :n ontv. een bedrag aanwijst van f479.234,31, in uitgaaf van f 445.572,145, sluitend alzoo met een voordpelig saldo van f33662,065. Alzoo wordt besloten. In achterstand staat f3793,40 geboekt, wegens nog te vorderen landpachten, schoolgeld etc. De tekening van de gemeente-gasfabriek wijst in ontvang en. uitgaaf een cijfer aan Van f 124.193,28\ met een winstsaldo van f 177,35. Op advies der commissie wordt ook deze rekening goedgekeurd. De com missie merkt hierbij op, dat in de naaste toekomst de gebouwen der fabriek een uitgave van be teekenis zullen vorderen, hetwelk wel eenige zorgen baart voor de zwaar belaste fabriek- Dit slaat wel vast, dat de fabriek met haar proef „Gof- fin"-systeem van f 50.000, buitengewoon zal moeten slagen om op het normale peil te geraken wat betreft haar schulden last en daarbij haar gas aan voordeeliger prijs wil leveren. De directeur der Gasfabriek merkt naar. aanleiding hiervan op, dat geen enkele zinsnede aanleiding geeft om uit het ver slag te kunnen concludeeren, dat in de naaste toekomst uitgaven van be teekenis zullen gevorderd worden ten behoeve van de gebouwen. Wat de commissie opmerkt naar aan leiding van het „Goffin"-systeem, bewijst dat de commissie niet op de hoogte van dat systeem is, daar dit reeds tal van jaren in toepassing wordt gebracht met de meest gunstige resultaten. Op meer dan 50 fa brieken is dit systeem reeds in werking. Aan die gunstige resultaten is het te danken, dat met inachtneming der kolen- prijzen Van dit jaar en hetzelfde perso neel, de gasprijs na het invoeren van het „Goffin"-systeem, resp. met 2 en 4 oent zal worden verlaagd. De heer. W>. den Boer meent, dat de opmerking van den directeur hiets Zegt. De kleine gashouder moet. een nieuw' dak hebben, omdat ze gas Vaat ontsnappen. Bij een komst op 't terrein der fabriek kan men niet zeggen, dat alles er. frisch en gezond uitziet. Wat het „Goffin"- systeem betreft, spr. vraagt of de com missie, hetgeen zij aan 't slot van haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1923 | | pagina 1